Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   27-02-14 19:52

Ще си позволя и малък коментар към горните постове.

"И пак кадара с Дуал исо и ЕТТР"

Siluet,

И на мен тази комбинация ми е любима. Меренето става много прецизно и не се страхуваш, че можеш да прегориш кадъра. А в режим на Life View, като включиш и зебрите, добиваш представа, как е експонирана всяка една точка от кадъра и можеш да си правиш компенсации каквито си искаш.

Най ме кефи обаче функцията "ETTR hint", която с точност от 1/10 стъпка ти показва, при това директно върху RAW хистограмата, колко точно ти остава, докато започне прегаряне на кадъра в най-светлите участъци. Много полезна функция.

"На това ако му викате, че е без загуба на детайл, не знам..."

Неделчо,

Имай предвид, че показаният от мен кадър е заснет с кропната матрица. При 100% увеличение, от такава матрица не могат да се очакват чудеса от рязкост и детайл. Дори класическото ми 5Д на 100% вади значително по-детайлна картина от тази на 7Д-то. Все пак аз съм изключително доволен от 7-мицата. С добри обективи дава много добра картина, а до ISO 1600 не съм имал и никакви драми с шума. В режим Dual ISO се повишава динамиката до 14 стъпки и резултатите са много добри, практически без загуба на детайл, спрямо нормалното снимане. Това се вижда и от кроповете на моите кадри, които си пуснал по-горе. Предполагам, птичарите, на които често им се налага да правят контражурни снимки на движещи се животни, високо биха оценили Dual ISO.

Както вече казах, проблемът при Dual ISO не е загубата на резолюция, тъй като в реални условия на снимане, тя е практически неосезаема. Както и Aldygreen еотбелязал по-горе, тя се появява в места, където не се вижда, ако въобще се появи. Проблемът при Dual ISO е в появата на моаре, което се вижда и от кроповете на кадъра ми с градския пейзаж. То се появява при прави и силно контрастни линии под определен ъгъл спрямо хоризонталата (ръбове на сгради и покриви, жици, определен вид шарки и пр.). При планински снимки като твоите, е много малко вероятно да се появи моаре, тъй като такива линии практически липсват. Моарето може да се елиминира с допълнителни AA-филтри, но са все още доста скъпи (към 300$).

Кадрите, които си пуснал, са наистина с много високо качество и резолюция. Поздравления! Явно, за разлика от мен, добре го умееш HDR-а. Би ли споделил, какъв метод за съвместяване на снимките от клина използваш?

Още нещо имай предвид обаче. Показаните от теб кадри явно са снимани в условия на пълно безветрие - нещо, което много рядко се случва в планината. Ако имаше макар и лек ветрец, който да клати тревите и да гони вълнички по водата, при снимането на клина, тези подвижни обекти щяха да се омажат тотално и щеше да изглежда грозно. Точно в такива случаи Dual ISO върши идеална работа, тъй като се снима само един единствен кадър и ако скоростта е достатъчно висока, се замразява всякакво движение. Моето мнение е, че ако заснемеш горните кадри още веднъж в режим Dual ISO, няма да забележиш загуба на рязкост и резолюция. Ако снимаш с Канон пробвай. Ще останеш приятно изненадан от резултата и значително ще си улесниш живота.


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   27-02-14 20:05

"Приятели, така и не разбрах от писанията по-горе дали Dual ISO действа на Canon EOS 6D?!
Моля, разяснете"...[smile]


Разбира се, че има ML версия и за 6Д за версия 1.1.3 на каноското програмно обезпечаване. Тя е от т. нар. "Nightly builds", т.е. в ранен стадий на разработка и с много недоизкусурени неща, но можеш да си я свалиш и да я пробваш. Не очаквай обаче някой от нас да ти каже, как се инсталира и как се работи с нея. Инсталацията за всеки апарат е различна и крие рискове. Затова отговорността за евентуален гаф си я носи изцяло собственикът. Така че, влизаш в сайта, четеш и ако решиш, че си готов, инсталираш и пробваш.

Що се отнася до Dual ISO, него мисля, че го има на всички модели с Life View от 50Д нататък.

Успех!



Публикацията е редактирана (27-02-14 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: apoapoapo   
Дата:   02-03-14 01:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   04-03-14 14:08

Драги съфорумци,

Вече получих поне 10 запитвания на лични от хора, които искат да пусна в тази тема инструкции по инсталацията на Magic Lantern (ML) на апаратите им. Моля, да проявите разбиране, че това няма как да го направя по следните две причини:

1) Както вече писах многократно, разработката е все още в ранен стадий и инсталацията е свързана със сериозни рискове за апарата ви. Не мога да си позволя някой да ме обвини, че заради мен си е повредил апарата. Лично аз преминах през много перипетии, докато извърша успешна инсталация и писах на доста хора от форума на ML с молба за помощ, но нито един от тях не ми каза абсолютно нищо, точно по същата причина. Накрая, както в приказката за неволята, след много четене, се справих сам. Мрежата изобилства с всякакви видео уроци и инструкции, как се прави инсталацията, а за стабилните версии си има цяло ръководство по инсталацията, с най-подробни указания стъпка по стъпка. Него можете да го намерите директно на сайта на ML. Следвайте СТРИКТНО инструкциите и ще стане, както стана и при мен. Ако обаче сбъркате и стане беля, последствията са си изцяло за ваша сметка !!! Затова, четете много внимателно!

2) Инсталацията е специфична и си има особености за всеки модел фотоапарат на Канон. Поради това, всеки трябва да намери и изучи инсталацията точно за своя модел фотоапарат !!!

Благодаря ви за разбирането.

Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   28-04-14 19:44

[smilie24]

Да повдигнем хубавата и полезна тема с още един кадър на дневна светлина [smilie7]

Дуал ИСО 100/1600, ЕТТР


https://farm6.staticflickr.com/5142/14032567232_8de8ec2404_h.jpg



Пълен размер кадър



Публикацията е редактирана (28-04-14 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   28-04-14 20:01

siluet

С какво обработваш снимките? Опитвал ли си да чистиш хроматична аберация?


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: siluet   
Дата:   28-04-14 22:01

DNG файла го отварям с FastStone малко пипам сенките и светлите участаци, записвам го като ТИФ и после в Фотошоп го довършвам ама шума и аберации не съм чистил.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: pumabg   
Дата:   28-04-14 22:06

Върха на сладоледа е тая снимка..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-04-14 15:15

siluet,
Ти да не си решил да правиш антиреклама на Dual ISO с тази снимка? [smilie11]

IDA,
aldygreen,
Хубаво е, че си вярвате, но недейте да заблуждавате! Dual ISO сваля вертикалната резолюция 2 пъти - и то точно в критичните участъци, където личи най-много. Ако не го виждате, може би имате нужда от (нови) очила!

Ето ви един тест, за да се убедите, че Canon 5D MK III + ML Dual ISO дори не се доближава до възможностите на Nikon D800:
http://www.zdziarski.com/blog/?p=2792


Ако искате динамичен диапазон, не снимайте с Канон!

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: jivkojj   
Дата:   29-04-14 15:38

Сега и аз отворих голямата снимка на siluet. [smilie10]

УжасТ! Керемидите изглеждат като цветен шум, а жиците - като мартеници. Отделно, че цялото изглежда като плакат, на който при разпечатавне не са му насложили цветовете [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: ludiakolio   
Дата:   29-04-14 21:09

Мазало.Черно бяло с вдигнат контраст ще е яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   29-04-14 21:53

chrisnoch написа:

> IDA,
> aldygreen,
> Хубаво е, че си вярвате, но недейте
> да заблуждавате!

Да ти дам мейла на Alex да го пратиш на заслуженото място, на кучето в г&за?
Той заблуждава (про)клетите канонци по света с шарлатаниите си. [smilie18]

P.S. Като чета написаното в ТВОЯ ЛИНК , май си го чел с Google преводачката.

Който може, да чете:

Thanks to Magic Lantern, however, these two excellent cameras are one step closer to each other in terms of image quality. In addition to Dual ISO, Magic Lantern also provides some other excellent capabilities, such as automatically locking up the mirror a few seconds before a shot (something Nikon has built-in as “exposure delay”, but normally requires a $120 cord to do on Canon), long bulb timer and intervalometer (also normally requiring a Canon timer cord), DOF bracketing (automatically bracketing photos at different apertures), focus peaking, trap focus, motion detect capable of capturing lightning, focus stacking, automatic lens fine-tuning (dot-tune), and a lot of other great features that even their highest end cameras don’t have – it makes your Canon a photog’s ultimate dream.



Публикацията е редактирана (29-04-14 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-04-14 17:31

aldygreen,
Аз нямам нужда от Google преводач - английският ми е почти толкова добър, колкото българския. [smilie5]
Изглежда, обаче, ти имаш нужда и от преводач, и от очила! Хайде да ми посочиш какво в цитирания от теб текст противоречи на това, което аз съм написал! [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: aldygreen   
Дата:   30-04-14 18:03

chrisnoch написа:

> IDA,
> aldygreen,
> Хубаво е, че си вярвате, но недейте
> да заблуждавате!

Нямаш работа в тази тема, не схващаш ли? [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: boubby   
Дата:   30-04-14 18:30

Този момък chrisnoch е виждал 5Д М3 само на снимка [cool] обаче това като гледам не го бърка да продължава да хейти Канон[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: kvakioh   
Дата:   30-04-14 19:36

"Moмъкът" е 50-60 годишен пергиш стар ерген с едно Сони тяло и старички обективи и един гол 40Д с някакви обективи и със свръхнаднормени килограми и големи знания за снимане на видео, които малко показва, но парадира с тях. Както и празното му твърдение за някакви криви или недоекспонирани краища при Канон, алабализми един вид, празни сънища невидими. И не че не е виждал, просто е предпоследния Сонибой в колекцията тук (последният показва доколкото може новата техника). И понеже няма как да докаже нито едно от голите си твърдения (95% взети назаем от чужди ревюта, проби и т.н.) може само да нааква темите за Канон и Никон. Показва му се непрекъснато,че няма как да стане над другите, поне една тема свястна да пусне, да обясни защо и как Сони са повече с един гол сензор и някакви си плочки за фотоапарати и тогава да цвъка по темите. Вече не ми е интересен, просто го игнорирайте, макар че може би няма да го виждаме скоро, докато не си измисли ново потребителско име. Вече веднъж го направи- от LEONIK до chrisnoch. Дори яростно поправя на хората правописните грешки, така че внимавайте какво пишете и как.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   25-08-14 23:11

Предлагам на внимнието ви една много интересна статия, която развенчава митовете около техниката Dual ISO, повишаваща динамиката на канонските апарати с до около 3 стъпки:

Exmor vs. Dual ISO

В статията са направени подробни сравнения на идентични кадри заснети с А7R, с неговия нов Exmor сензор и 5ДМкIII с неговия почти 4-годишен сензор, при използване на функцията Dual ISO. Резултатите показват, че в най-критичните участъци, където би трябвало да се очаква загуба на детайл, алайъсинг и моаре при 5Д3 заради Dual ISO, разлики с кадъра от А7 практически не се забелязват. Това се дължи на редица подобрения в най-новите версии на програмите за конвертиране (cr2hdr и cr2hdr-20bit). Изводът е, че 5Д3 с Dual ISO дава еднаква динамика и качество на изображението, както новия Еxmor сензор на А7. От личен опит, аз също мога да потвърдя, че качеството на Dual ISO изображенията бележи много съществен напредък през последните месеци и нямам абсолютно никакви притеснения да използвам функцията винаги, когато не ми достига динамика.

В публикацията има и други интересни сравнения между 5Д3 и А7, но тях можете и сами да ги прочетете. Не искам да разочаровам феновете на Сони и на безогледалките.

[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Simbon4o   
Дата:   25-08-14 23:32

За мен е безмислено да се сравняват матрици за исо с различни обективи на оригиналните размери на файловете. Такова сравнение се прави с един и същи обектив на еднакви бленди и исо и после се оразмеряват на еднакъв размер картинките.
А дуалисото е много кофти за снимки, докато не измислят технология за антиалиасинг. Така насича кадъра, че за нищо не става. Дали някакъв ресемпъл до 2 пъти по-малка резолюция без алиасинг или нещо друго не знам.

Дефакто дуалисото, ако не беше проблема с алиасинга повишава динамиката с толкова стопа, колкото е зададена разликата в експонациите между редовете. Т.е. при 100/1600исо би трябвало да повиши със 5 стопа теоритично и заради понижаването на качеството при 1600исо да падне със 1 стоп айде... приблизително 4 стопа ще е реално.

Канон имат по-добър сензор от този на 5д3 и той е в 6д. При вярно експониране би могъл да се сравнява и със а7с като ноис перформанс. И това което канон още не прави колкото сони е да маже шума в роу файла с голямата баданарка. Разликата не е толкова колосална колкото се опитват да я изкарат някои източници. Има разлика, но не чак толкос. Ако някой измисли как от 22мп файл да се сваля на 11мп без алиасинг мисля, че дуалисото ще е интересна екстра. Полезна и загубена във времето, навремето фуджи я ползваха в S5Pro.

ПС фотошопски екшън
Ето какво може да се приложи на дуалисо файл след минаване през конвертор да махне аберациите и фринджовете на обектива. До някъде пооправя моаретата и алиасинга.

ПС2 - снимането на градски пейзаж със слънцето в гръб и кора на дърво не са никакъв измерител на динамичен обхват. Я снимайте някой контражур и тогава да видим кой колко обхваща.



Публикацията е редактирана (25-08-14 23:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: IDA   
Дата:   26-08-14 00:52

"А дуалисото е много кофти за снимки, докато не измислят технология за антиалиасинг. Така насича кадъра, че за нищо не става."

Това твърдение не го разбирам изобщо. На мен никога не ми се е случвало подобно нещо, а сигурно вече имам изснимани няколко хиляди Dual ISO кадъра с различни апарати. Моят опит е практически идентичен с този на автора на статията. Качеството е фантастично. По-горе в темата съм пуснал и примери, които вече не са съвсем актуални, но според мен са си съвсем добре.

Ти можеш ли да дадеш собствени примери с насечени кадри, в подкрепа на твърдението ти? А пробва ли последната версия на конвертиращите програми? Възможно ли е да не правиш нещо както трябва?

"Ако някой измисли как от 22мп файл да се сваля на 11мп без алиасинг мисля, че дуалисото ще е интересна екстра."

Първо конвертираш оригиналния Dual ISO файл с cr2hdr-20bit.exe в нормален RAW файл, който си отваряш c ACR и си го обработваш както намериш за добре. Държи на зверска обработка. После го отваряш във фотошопа и си го намаляваш до какъвто искаш размер. Няма никакво моаре, нито алайъсинг. Поне при мен.



Публикацията е редактирана (26-08-14 01:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-08-14 08:08

Аз съм изгледал семплите от темата и всичките имат колосално моаре и алиасинг. Примера с градския пейзаж малко по-нагоре в темата е показателен. Екшъна, който пуснах в горния ми пост горе долу оправя нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D
Автор: marves   
Дата:   26-08-14 08:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »