Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Със сенник или без...
Автор: kalvados   
Дата:   01-12-12 22:24

Въпросът ми е при снимане в затворено помещение(зала) ще помогне ли нещо това да снимаш без сенник на обектива.В смисъл,теоретично тогава ще влиза повече светлина към матрицата и би трябвало да можеш да вдигнеш малко повече бленда или скорост отколкото когато си със сенник.Така ли е на практика?
 Re: Със сенник или без...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   01-12-12 22:30

Ами аз лично не разбирам защо теоретично в такъв случай ще влиза повече светлина към матрицата? Би ли пояснил?
 Re: Със сенник или без...
Автор: emo1   
Дата:   01-12-12 22:35

Капачката пречи повече от сенника!
 Re: Със сенник или без...
Автор: nikolayvarna   
Дата:   01-12-12 22:37

Аз не разбирам толкова от фотография, колкото повечето тук, но сенника според мен и според логиката ми би ти помогнал само ако има странично осветление, което по някакъв начин да те осветява и да ти пречи. Аналогично на слънцето, когато снимаш навън.
 Re: Със сенник или без...
Автор: next_time   
Дата:   01-12-12 22:38

По-добре да завиеш пирон, отколкото да зачукаш винт.[beer]
 Re: Със сенник или без...
Автор: tzl   
Дата:   01-12-12 22:39

Сенник ползвай винаги.

Ето 3 причини:

1) Той не пречи за това колко светлина влиза. Пречи на директен източник на светлина да ти намали контраста на снимката, в случай, че идва отстрани и може да се блокира от сенника. Сенниците не се виждат в обектива, което означава, че и не влияят на светлината, която влиза през отвора.

2) Другата функция на сенника е да защитава от механични удари. Примерно чукнеш обектива в ъгъл или нещо такова — обикновено се удря по корпуса или по сенника. Така имаш още една защита на челната леща.

3) Обективът изглежда "завършен"
 Re: Със сенник или без...
Автор: peter_m   
Дата:   01-12-12 22:41

4. Изглежда по-голям [smilie21]
 Re: Със сенник или без...
Автор: io_bs   
Дата:   01-12-12 22:47

5) фотографът изглежда по-„про“ [smilie7]
 Re: Със сенник или без...
Автор: peter_m   
Дата:   01-12-12 22:55

6) Колкото по-голям - толкова повече му се радват моделките [smilie25]
 Re: Със сенник или без...
Автор: smoking_weed   
Дата:   01-12-12 22:57

И сваляй сенника когато ползваш вградената светкавица.
 Re: Със сенник или без...
Автор: vuvi   
Дата:   01-12-12 23:00

Друго си е да завиеш и един сенник :)
Както каза колегата мацките полудяват .ХАХАХАХА
 Re: Със сенник или без...
Автор: qavkata   
Дата:   01-12-12 23:06

всеки септември почне ли ваканцията, плъзват про-фита из приморско и китен с опънати обективи и сенници. изключително забавни хорица.
 Re: Със сенник или без...
Автор: bobonai   
Дата:   01-12-12 23:19

Щом въпросът за творчеството ти е опрял до сенника, слагай го задължително когато имаш насрещен светлинен източник!
Да, пази предната леща от удари, да, сенникът пречи когато ползваш светкавица и с широк ъгъл на полезрение с обектива /спира светлината за част от кадъра/.
За гъзария сенника помага само на начинаещи тежкари!
 Re: Със сенник или без...
Автор: asahi   
Дата:   02-12-12 00:14

С два сенника как е?
 Re: Със сенник или без...
Автор: next_time   
Дата:   02-12-12 01:41

С два сенника как е?

Предполага се че е както с два тестиса - по-сигурно.Ако се повреди единия може да караш на другия
 Re: Със сенник или без...
Автор: kalvados   
Дата:   02-12-12 10:21

nikolayvarna: сенника спира странични отблясъци да не влияят на кадъра в смисъл насочена светлина с по-силен интензитет от околната.Мисля си,че теоретично ако се махне сенника(за снимане в зала става дума) ще влезе малко повече светлина към матрицата.Прожекторите са чак горе на тавана и не е чак толкова силно излъчването.Светлината има линейна характеристика и би трябвало малко повече да отиде към матрицата ако се махне сенника.Не съм пробвал затова пуснах темата. [beer]
 Re: Със сенник или без...
Автор: asahi   
Дата:   02-12-12 10:58

"Светлината има линейна характеристика" е лишено от смисъл. Вероятно имаш предвид "... се разпространява праволинейно".
 Re: Със сенник или без...
Автор: kalvados   
Дата:   02-12-12 11:40

Няма смисъл да се ръси мозък за точността на израза.Моля коментари само по темата.
 Re: Със сенник или без...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-12-12 12:57

Тя светлината дето се разпространява праволинейно или не, ами аз бих се позамислил ако ще стигаме до там дали информация за обекта носи само светлината директно отразена от обекта и влязла в обектива и съответно и от лъч, който се е отразил от друго нещо - например от белите стени и тавана. Защото може би точно това има предвид автора, като казва че със сенник ще влиза повече светлина ... Или поне аз така го тълкувам, признавам си че не ми е ясно дали това има предвид. Та ако това се има предвид, аз без да съм наясно, бих взел в предвид факта, че отразените лъчи изминават по-дълъг път и съответно ще им трябва повече време, тоест ще закъсняват или иначе казано - двата лъча няма да са във фаза. Защото това си е светлина, не светлина от кохерентен източник. За да използваме този вариант трябва да имаме съответен източник, квантов генератор и заради това май ни учеха едно време, че шпионските сателити използват лазари, защото като използват кохерентна светлина и тя е винаги във фаза може да използват информация и от отразените лъчи. Пак повтарям, не съм специалист.
Обаче това което мога да твърдя със сигурност и без да съм специалист е, че чак до там да се задълбочаваме е направо като "да търсим под вола теле". Иначе аз имам още една причина да не махам някой сенници (или алтернативно - да не ги слагам) - износват им се пъпчиците и почват все повече да хлопат на байонета. Ако е къс обектив и можеш да го прибереш в чантата със сеник, няма защо да го сваляш. Пък ако не - понякога избягвам да го поставям [smile] Обаче съм наясно, че е глупаво от моя страна - на вън все е по-добре със сенник, и защото пази да си удариш предната леща също. [smile]
 Re: Със сенник или без...
Автор: koceto82   
Дата:   02-12-12 13:09

HSGeorgiev
Абе не съм и аз разбирач ама е проста математика.... Нали знаеш каква е скоростта на сетлината, колко мислиш ще закъснее от това, че се е отразила от няколко десетки метра? [smilie11] А и не мисля че отразената светлина която влиза в обектива искаш да е там, тя мяма да направи обекта по светъл, даже точно обратното, най-много да ти се появят някакви странни отблясаци, и точно за това са сенниците
 Re: Със сенник или без...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-12-12 13:32

koceto82, ами точно това ми беше мисълта.
Затова още в началото попитах автора какво има предвид, като пише, че теоретично без сенник ще влиза повече светлина към матрицата. Щото според мен няма да влиза към матрицата повече или по-малко светлина, носеща нужната информация, в зависимост от това дали има или не сенник.
Относно скоростта на светлината - идеята беше, че получените два лъча няма да са във фаза. Няма значение каква е скоростта, защото скоростта на двата лъча е еднаква (щото се движат в еднаква среда). Различен е пътя им и затова няма как да стигнат до матрицата в един и същ момент.
Но да, основната е, че липсата на сенник няма как да помогне ... Поне аз така мисля де.
 Re: Със сенник или без...
Автор: pefoto01   
Дата:   02-12-12 13:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Със сенник или без...
Автор: koceto82   
Дата:   02-12-12 13:43

Автор: HSGeorgiev
А аз само исках да ти кажа, че закъснението на отразената светлина е нищожно малко за скоростта на затвора и няма да даде отражение... А за другото да...



Публикацията е редактирана (02-12-12 13:56)
 Re: Със сенник или без...
Автор: r4t5y6u   
Дата:   02-12-12 13:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Със сенник или без...
Автор: kalvados   
Дата:   02-12-12 13:58

Всъщност,като се позамисли човек....апарата мери осветеността на обекта който е в кадъра,не се влияе от светлината около себе си!Темата е затворена!
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.