Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотографски обучения
Автор: photovacation   
Дата:   30-11-12 17:41

Тема, в която да обсъдим нивото на провежданите в България фотографски обучения. Повече във 2-и пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photovacation   
Дата:   30-11-12 17:43

Здравейте колеги,

Напоследък има множество форми, под които хората се обучават на тема фотография в България. Само в момента знам за 5 workshop-а, на които човек може да се запише. (и то без да търся подобна информация)
Искам да попитам какви са Ви впечатленията от всички лекции, семинари, workshop-и, обучения, пленери и т.н., които се организират в България.
Достатъчно добре организирани ли са?
Лекторите имат ли нужното ниво?
Виждам, че има много лекции за начинаещи, но не и достатъчно майсторски класове и семинари на по-високо професионално равнище – а има ли нужда от такива?

Много бих се радвал и ако споделите за събития, от които сте доволни и такива, от които не сте? Най-същественото и при двете постановки за мен е въпросът “защо” сте останали с тези впечатления.

Друг аспект от темата е – какви обучения липсват? В каква сфера на фотографията?

Не крия, че темата ме интересува живо от гледната точка на организатор на подобни събития.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: vaskoto1   
Дата:   30-11-12 17:54

в бг изкарах общо 2 курса. и на двата научих неща, но генерално, личното ми мнение е, че курсовете, за да са наистина полезни и да платиш едни пари с удоволствие, трябва да са по "раздробени", ако мога така да се изразя...
повече нива, по подробна информация.
повече занятия! повече внимание към работата на курсиста! отношение!
за момента се оформят 2 нива на обучение: начинаещи и напреднали...
твърде общо...
аз съм понапреднал, ама докъде?
това е другото-трябва да има някаква предварителна оценка на състоянието на нещата и да може да се препоръча ниво (говориме за по горната система с повече нива от 2).
защото сега интереса не е голям, поради пичината, че ти плащаш една и съща цена за повече или по малко знания (в зависимост от твоето собствено ниво). ако са повече-ОК, ама ако са нещо не чак струващо цената, която си платил? парите никой не ни ги подарява, за да ги подаряваме и ние и да се примиряваме че "е, нали все нещо научих..."
карам и един курс от щатско, дистанционен. много приятно е направен. е, цената е като за тях, но инфото е: 1. обстойно и детайлно, 2. написано така, че всеки да го разбере, 3. дават ти се материали, към които можеш да се обърнеш и за в бъдеще, 4. назначава ти се персонален съветник про, който да се занимава с теб и твоите болежки...
различно звучи...
и е различно...



Публикацията е редактирана (30-11-12 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photovacation   
Дата:   30-11-12 17:56

Може ли препратка към различното?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: vaskoto1   
Дата:   30-11-12 18:00

пренасяме се на лични. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: gogzy   
Дата:   30-11-12 18:16

Не се пренасяйте на лични, нека видим и ние как е там. Мисля, че ще е полезно за мнозина.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: yoyof1   
Дата:   30-11-12 18:21

Може ли препратка към различното?[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: vaskoto1   
Дата:   30-11-12 18:21

те така е там...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: Bengun   
Дата:   30-11-12 18:39

Важно е също така броя на учасниците в един workshop / курс да е такъв, че workshop-a/курса да бъде полезен за учасниците в него. Ако хората са повече ползата за всеки един от тях е по-малка. :)

Ако има много желаещи за едно събитие по-добре да се мисли събитието да се проведе повече от един път, отколкото да се проведе един път с всички накуп.



Публикацията е редактирана (30-11-12 18:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: rorus   
Дата:   30-11-12 18:55

Изглежда, че има такава ниша и нужда, но трябва да се отговори поне на два въпроса:

1. Кой би могъл да бъде лектор на такъв курс - да кажем за напреднали в определена тематика, например Портрет. Ще бъде ли той признат като авторитет?

2. Добре е групата да е малка. Но това означава цената да е голяма. Колко хора ще платят по 500-1000 лв. за 3-дневен курс за група от 5 човека?

Но колкото и да се говори и мисли - най-показателно ще бъде просто да се направи един такъв курс и да се анализира интереса и резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: biso   
Дата:   30-11-12 19:06

ходил съм само на един уъркшоп на една от фотоваканциите. бяхме доста хора, организацията беше "несериозно отношение", нито едно от условията не отговаряше на първоначално обявените, а бях платил за двама и се зарекох това да ми е за последно

ако реша изобщо да запиша някакъв курс или уъркшоп, ще е такъв с предварително ясна малка бройка участници, за да е ясно, че на всеки ще бъде отделено достатъчно време и внимание



Публикацията е редактирана (30-11-12 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: compur   
Дата:   30-11-12 20:20

"всички разбират от всичко и винаги са недоволни"

"обучението да стане за 20 минути - те да станат професионалисти за това време, да струва 5 лв, щото за повече... и да са на далавера, т.е. да е само за тях"

определено има нужда от систематизирано обучение. професионално обучение няма, защото... (виж първото изречение)

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (30-11-12 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: tochnia   
Дата:   30-11-12 21:14

Най-добре е персоналното обучение/обяснение, и има хора от форума които наистина помагат за такова [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: hotsnail   
Дата:   30-11-12 21:41

Значи ходил съм на няколко (5?) курса/семинара. На всички тях лекторите са били добри фотографи.

С изключение на курсовете на Фото форум на другите инструктурите нямаха и хабер как се организира и води курс.

Проблема никога не е бил в това, че водещите на събитието са лоши фотографи. Напротив в повечето случай са блесятщи фотографи ама...блестящ фотограф не значи, че има инструкторски умения и ценз. Нито значи че има умения и знания да подготви курс.

За съжаление при водене на курсове ценза, като инструктор е критично важен.

Отделно пък за разработването на успешен курс си трябват съвсем други умения и познания, който няма как да се зародят самостоятелно в главата на един супер добър фотограф.

В България е много трудно да се обучиш за инструктор. Освен в начална педагогика и може би полицейските школи, не знам дали се преподава нещо подобно. А и не двете споменати места на дали по подходящ начин и на съвременно ниво. За САЩ имам познати които са учили както за инструктури (дори аз минах няколко такива курса - ама мойте са доста специализирани) така и за Instructional design. На куърсове за инструктори се учат неща като това как да се предава информация на различни типове хора, как да се задържа вниманието, как да се държите по-време на различни обучения, кога и какво е добре да се казва, как се държите с "палави" ученици (тука имаше поне 20-30 категории държание, които трябва да познаваш и да знаеш как да реагираш); как се водят упражения, как се отговаря на въпроси, кое запомнят учениците е такива неща. В общи линии един добър инструктор успява да предаде 18-25% от информацията която е планирана за курса, така че да я запомнят след година.

От фото курсовете на които съм ходил инструкторите на дали покриха и 10% от това дето искаха да кажат и аз съм запомнил не повече от 10% от това дето са казали (на моменти ми се е искало да избягам). Винаги са имали листче с план ама никога не са знаели по коя тема колко да говорят и какво трябва да кажат. За контрол на учебния процес и подпомагането му с различни похвати и дума не може да става.

Пък за подготвяне на курсове ми добре е изготвящия курса да е доста печен не само в мтерията ами и в правенето на обучителни материали.

Не знам ако сте имали шанс да ходите на курс в западен университет (най-добре американски_ и да сравните с любителското ниво с нашите учебни заведения.....



Публикацията е редактирана (30-11-12 21:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: something   
Дата:   30-11-12 22:29

Важното е лекторът да е ф.х. или AFIAP

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: nikiivanov   
Дата:   30-11-12 22:29

Подкрепям колегата за курса на Фото Форум. Посетих курса за начинаещи и мисля, че си заслужаваше.



Публикацията е редактирана (30-11-12 22:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: Bengun   
Дата:   01-12-12 04:54

Няма значение какви титли има водещият на курса :)
Важно е на първо място да е добър професионалист и фотограф, но не по-малко важно е да е добър като учител и педагог и да успее да намери общ език с участиците :)

Няма по-забавен workshop за мен от "Светлина или Фотошоп", проведен по време на последната ФотоВаканция ... и то основно за това, че ми показа как n на брой хора могат ЗАЕДНО да работят за един кадър. Това за мен беше урок, който ще помня завинаги.



Публикацията е редактирана (01-12-12 05:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: kadans   
Дата:   01-12-12 08:56

За първи път бях на Фото Форум феста и останах много доволен от лекциите. Много полезни, забавно и разбираемо поднесени[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: anaconda73   
Дата:   01-12-12 10:29

Бил съм на курс на Фото Форум, който ми беше много полезен да разбера, основни понятия и най-вече какъв апарат е подходящ за мен.
Преди 2 месеца бях на семинар организиран от Фотосинтезис на тема пейзажна фотография с лектор Владимир Донков - http://verticalshot.com
цената да на семинара беше 80 лева и мога да ви увери че всички останахме повече от доволни. Освен чисто фотографската информация имаше и много допълнителни неща, които всеки снимал по планини и други диви места ще осъзнае, че са неизменна част, например: как да си подбираме дрехите, термобельо, обувки, как да пазим техниката от времето, как да съхраняваме файловете и много други ценни съвети.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photostoykov   
Дата:   01-12-12 17:13

Фотографското обучение в България очевидно е на ниско ниво и това си има своето обяснение:
1. Фото клубовете, местата за „живо” общуване между фотографите са със затихващи функции.
2. Единственото средно училище по фотография и полиграфия е под всякаква критика.
3. Дискусиите на фотографски теми се пренасочиха в интернет пространството, където липсва толерантност, донякъде компетентност и цари циничен произвол и простащина.
4. Останалите малко истински радетели за по-добро фотографско обучение са окачествявани като самозванци, спекуланти и печалбари.
Е, кажете сега от къде да започнем да строим на ново постройката на българското фотографско обучение? Очевидно не от покрива! Нали?



Публикацията е редактирана (01-12-12 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: MOPT   
Дата:   01-12-12 17:37

Цялостно фотографско образование е едно, специализирани или общи курсове е друго.
Лично за мен е по-смилено да има специализирани курсове. Пример е последната фотоваканция (на която не присъствах) с обявен курс за снимане на деца. За мен един такъв би бил адски интересен и полезен (това ми е 80% от любителското снимане) сравнен с някой от общите курсове за начинаещи (където се учи какв ое бленда, скорост и т.н.) или за за напреднали (където се учат доста по за мен абстрактни неща).
Ето такива специализирани курсове за 1) портрети, 2) деца, 3) спортни събития в зала, 4) спортни събития на открито, 5І пейзажи и т.н. и т.н. биха имало по-голяма практическа полза.
Всеки курс трябва да набляга на спецификите за този тип снимане + спецификите в обработката на кадрите сле дтова.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photostoykov   
Дата:   01-12-12 17:49

Това е комплексът от фактори и той не визира само официалното обучение по фотография.
Основата на тази "постройка" са точно семинарите и курсовете по фотография. Следват "работилниците" (уъркшоповете, каква звучна българска дума!) и накрая специализирани курсове и пленери.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: nemchev   
Дата:   01-12-12 18:12

Аз да ви кажа за първия ми фотокурс...един много добър мой приятел сега и тогава просто непознат...В града ни се появи фотограф....истински де...една позната даже ми каза за него...и отвам аз да питам, мога ли да се обръщам към него за съвети други терзания дето имам. ...Имаш ли апарат? пита ме той...Имам...Къде е?....ми...у дома.... Така няма да стане - ми каза. После взех да си нося апарата всеки ден. Досаждах с мярка. Ходех където микажеше и правех каквото ми кажеше. Понасях си критиката /никак не беше малко де/. Та съвета ми е. Ако не ви допада нивото на обучение по тези курсове, пробвайте се при човек дето ви допада стила му или друг, който може да откликне на молбите ви. Успех от мен.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: anaconda73   
Дата:   01-12-12 19:56

Съгласен съм с MOPT, трябва да има курс за всеки. Както се казва, за всеки влак си има пътници. Курсовете на Фото Форум за начинаещи са безкрайно полезни, но ако има и нещо насочено към конкретен жанр също, ще е много полезно.
Трябва да се вземе пред вид и кой води такъв курс. Ако Евгени Динев или Александър Иванов кажат, че ще водят бих участвал независимо от цената. От друга страна, ако някой е решил, че от последната си разходка в Пирин е направил 30 много добри снимки и иска 50 лева, за да ни го разкаже, няма да отида.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: marrio31   
Дата:   01-12-12 21:10

http://www.youtube.com/watch?v=Xq-HpT5jh2Q

ето го човека от разходката в Пирин[smile] ,все си мисля че има какво да се научи от него[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: ivan_ivanoffff   
Дата:   01-12-12 21:48

Аз карах курса на Булфото за фоторепортери и журналистическа фотография с лектор Любомир Бенковски - Бенджи. Уникален за България курс. Много интересен и полезен. Препоръчвам горещо! [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: Yana931   
Дата:   01-12-12 21:48

Ходила съм на курса на Булфото във Варна, интересно ми беше много, сага се записах на семинара на Кубето след 2 седмици. Според мен трябва да са специализирани обученията и да се водят от хора, които се занимават само в областта, в която преподават. Но е вярно и че не всеки, който снима добре, може да обяснява добре, две съвсем различни неща са. Гледам редовно Creativelive, ако в България се органирират често подобни неща, би било страхотно! Стига да има желаещи и можещи да споделят знания.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: IshootPeople   
Дата:   01-12-12 21:57

Сори за спама ама може ли малко инфо за семинара на Кубето ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: lz3ai   
Дата:   01-12-12 23:45

С фотография се занимавам от дете с известно прекъсване (по финансови причини, естественно ;-). Учил съм се най-вече от книгите и с много и непрекъсната практика. Събирам всички електронни книги, до които съм се добрал (на английски и български) – около 13 GB книги и 52 GB филми. Абониран съм и за няколко фотографски сайта. Обичам да разглеждам чужди фотографии, пък и своите и да ги анализирам за себе си. Така се уча.

Ходил съм на няколко курса, единия онлайн, останалите присъствени. И според мен курсовете трябва да са специализирани – общите неща могат да се научат от книгите, от практиката и анализ на снимки. Много важно е да имаш желание, да си мотивиран. Е, хубаво е край теб да има някой по-опитен фотограф, когото винаги да можеш да попиташ, но… няма пълно щастие ;-) Има обаче и много опитни и талантливи фотографи, които някак си не могат да ти обяснят или покажат това, което знаят.

Последният ми курс беше курс за фоторепортери в школата на Булфото. Изключително съм доволен от него! Научих много неща, които просто няма откъде другаде да науча. Те такава книга няма. Поне аз не съм виждал. Лекциите бяха основно на Бенджи (Любомир Бенковски), не само опитен фоторепортер, но и добър преподавател. Евгени Димитров също умее и да обяснява, и да мотивира. Хората с желание ни предаваха и знанията, и опита си и осигуриха всичко необходимо. Курсът си имаше програма и тя се спазваше. Помежду си също научихме много неща. Липсваше ми може би единствено повечко фоторепортерска практика, но сещате се, че трябва голям късмет точно в тези дни на курса да се случи нещо интересно. Въпреки това си имаше и практика, и разбор на практиката ;-) Научихме и много трикове и чалъми, които идват единствено с дългогодишен опит. Ученето не приключи с курса – школата на Булфото си има група, в която членуват курсистите преподавателите и продължават да обменят информация. Ценни са и контактите, които се създават – винаги „има някой до теб”, когото да попиташ нещо ;-) Препоръчвам този курс, дори и да не планирате да ставате фоторепортери.

Пленерите също са нещо много полезно за създаване на контакти и научаване на специфични неща, предполагам. За съжаление все нямам късмет напоследък - така се случва, че точно когато се организират, все изниква нещо неотложно и по-важно от тях…. Фотографията все пак ми е само хоби (засега ;-).


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: bleki1   
Дата:   03-12-12 13:45

За начинаещи-изкарах двата курса на Фото-Форум (начинаещи и напреднали)преди три години. Оплаквания нямам. И Бони и Васко и доцент Абаджиев-от всеки научих по нещо което в момента използвам. Курсът го препоръчвам на всички, които тепърва навлизат във фотографията.
Семинарите при Кубето-там вече е магия. Да видиш и да научиш наживо как става тази магия. Колко простичко с две изречения и няколко опита можеш да научиш повече от десет книги.
Курсът на Булфото-това е което ме грабна. За три дни Бенджи и Евгени така ми "промиха мозъка", че вече втора година със страст и удоволствие съм се отдал на журналистическата фотография. Доста хора могат да не са съгласни-но за мен това е най-добрия курс, ако искаш да правиш "истинска фотография".

Като цяло за начинаещи-всеки трябва да мине курс за основите на фотографията. Оттам-всеки си идва на мястото. Имате ли възможност ходете-на пленери, семинари, специализирани курсове и в един хубав момент ще усетите какъв точно е вашия тип фотография. Има и много хора, които посещават всичко което е "на пазара", но като не му се отдава, още 10 години да го прави-пак няма да се научи.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photovacation   
Дата:   03-12-12 15:29

А някой, освен vaskoto1, възползвал ли се от онлайн и дистанционни форми на обучение? Как Ви се виждат нещата там.

Какво Ви е мнението за нещата, които се показват в Creative Live?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: nomadsl   
Дата:   03-12-12 15:31

Самият факт, че подобен разговор се появява - говори много за нивото на фотографското образование тук.

Няма и не е възможно с какъвто и да е курс да получите ниво на компетентност подобна на университетско образование. Курсовете не дават нещо повече от това, което всеки може да научи от литературата и от собствената си практика. Ако все пак това не го задоволява, най-доброто е да се спре на личен ментор и да работи с него известно време, като ученик, чирак или както го наречем.

Отделен факт е, че и нивото на университетската подготовка, което наблюдавам, далече не е високо.

Не забравяйте, че техниката се учи, а вкусът се възпитава.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: hotsnail   
Дата:   03-12-12 15:44

@photovacation ами интересни са им обученията. Аз съм гледал one light на Зак Ариас и няколко от creative light.

на creative light са дълги и има паузи и т.н. ако си в залата ок весело е има социален елемент ама по интернет....иначе полезни неща показват. По структурирани са от обученията дето масово се правят тук. Има си някаква структура обикновенно и в общи линии тия дето гледах се опитваха да я следват. Добре ми се сториха.

one light е много професионално направено. Човека си върви систематично през материала. Илюстрира концепциите. Пак има пропуски като за курс за възрастни. Примерно не се повтарят достатъчно концепциите в различни ситуации (това е важно за въприятието на възрасните хора т.е. над 20 години. Хората научават нещо ако успеят да свържат материала с познати концепции - казвайки нещо веднъж в един контекст...шанса да се осмисли и зпаомни е малък. Това не важи за всички концепции основните неща ги повтаря и показва от различни ъгли).

Гледал съм и някои други обучения ама one light е най-доброто.

Инак съм съгласен с номада, че трябва повече време и лично отношение, критика на реални работи.

Кубето го гледах много е печен ама за два дни той ти помага за няколко снимки и пози. Това е супер ама не съм сигурен длаи после мога да си ида и да направя чедьовър сам



Публикацията е редактирана (03-12-12 15:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: Char   
Дата:   03-12-12 16:06

Преди години изкарах курс при Бони и Жоро и останах очарована. Всичко което чух вече бях чела и си мислех, че нещата са ми ясни, но там те се казваха, поясняваха, показваха и практикуваха веднага. Двамата са чудесни, търпеливи и отзивчиви учители и определено за начинаещи едва ли има по-подходящ курс. В последствие, когато съм имала нужда от съвети и са откликвали безрезервно.

Другият курс, който чаках с нетърпение да се организира в града и от който научих много и ежедневно оползотворявам наученото е този на агенция Булфото. Всичко което Евгени и Бенжи ни казаха беше интересно, полезно, любопитно и важно. След три дни курс имах чувството че съм била две седмици на обучение. Информацията е изключително богата, но ясно синтезирана. И както bleki1 спомена - пристрастяването е напълно възможно, защото от тогава не съм излизала нито ден без апарат, независимо дали имам снимки за деня. Не знам дали интересът при мен си беше чисто професионален или в професия се превърна това, което винаги ме е вълнувало, но курсът на Булфото ме тласна с всичка сила в журналистическата фотография. Даде ми безценни съвети. Даде ми увереност, самочувствие и опит. Даде ми съвсем нов поглед.

Книгите са неизменна част от ученето на всеки един от нас, но когато може да се говори, обсъди, покаже и практикува с учители е винаги по-добре. Безценно е.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photostoykov   
Дата:   03-12-12 18:25

Независимо кой какво и колко е научил, винаги има какво още да се научи и преосмисли!
Преди време бях на специализиран семинар "Портретна и предметна фотография" с водещ Георги Неделчев. При запознанството си с участниците, водещия се интересуваше кой какъв опит има и от кога се занимава с фотография. Моят отговор беше:
- От 40 години...
- О-о-о, вас няма на какво да науча, беше отговорът на Жоро.
Но не беше прав! Фотографията като наука и практика не стои на едно място, а се развива и усъвършенства, особено в дигиталната ера.
А г-н Неделчев е атрактивен лектор и умее да задържа вниманието върху важните неща, провокирайки участниците да мислят върху изложените факти. Научих нови и преосмислих старите си знания, датиращи от времето на сребърно-халогенните процеси, особено полезни ми бяха модерните тълкувания и постановки за светлината и експонометрията.
След семинара, по щастливи за мен обстоятелства, асистирах при снимането на екстериора и интериора на новопостроен хотел. Там на практика затвърдих новите и репетирах старите знания, за което съм безкрайно благодарен на г-н Неделчев!



Публикацията е редактирана (03-12-12 18:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: DKunev   
Дата:   03-12-12 20:11

А от къде се информирате какви курсове/уъркшопи/семинари предстоят...

Единствено съм срещал обявените тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: photostoykov   
Дата:   03-12-12 20:37

Това, че Фото-Форум е най-големият и най-посещаван сайт не означава, че няма други фотографски сайтове...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографски обучения
Автор: lz3ai   
Дата:   04-12-12 08:41

Във Фейсбук вървят непрекъснато...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »