Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 17:19

tzl, в парка каква беше основната светлина?

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: koceto82   
Дата:   03-05-12 17:25


tzl [smilie24]
Съветите ти са много полезни за начинаещ като мен, особено първите постове в етази тема. изчерпателни и иргументирани отговори [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tzl   
Дата:   03-05-12 17:31

swan_,

Както казах, рядко снимам без изкуствено осветление, освен в случаите, когато ми трябват някакви "природни" елементи. Тях ги снимах със слънце.

Примерно тази снимка е монтаж:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-05/dlpz9031.JPG


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/421292_318044264918130_114759185246640_824351_1


Тя е съчетана от около 6-7 различни снимки. Всички са снимани на ръчен режим с едни и същи настройки на същото място — в парка на същото място. Тъй като сцената е много сложна и трудна за изпълнение в един кадър, се наложи да снимам отделно. Някои от снимките са с изкуствено осветление, други са с наличната светлина. Ръчните настройки са точно това, което ми трябва.

Това с автоматични настройки или дори РАЗЛИЧНИ ръчни настройки няма как да стане лесно. Аз съм човек, който не умее да борави със софтуера, както мнозина от вас и предпочитам да си правя каквото мога по време на снимки и знам, че ще изглежда консистентно, тъй като си ценя времето и предпочитам това, което мога да направя за секунди по време на снимки, да не ми струва после 15-20мин или часове, за да уеднаквявам експонации. Това време мога да го отделя за по-смислени неща.



Публикацията е редактирана (03-05-12 17:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: 798099   
Дата:   03-05-12 22:45

tzl, много ли ще ми се разсърдиш, ако ти кажа, че тази снимка никак, ама никак не ми харесва?! Независимо от всичкото старание и майсторство, което си вложил...

Както казват "про-тата" тук: нито идея, нито композиция, нито...нищо...Това е снимка като за мен - любител-бездарник!!! Независимо колко точки ще ти дадат местните точкогонци...

Можеш да ме блокираш, може да се оплачеш на админите, мнението ми остава непроменено...

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 22:51

Мен пък ме кефи снимката.

Но това пък не е важно - човекът не я е пуснал за критика или оценка, а за илюстрация защо снима по описания метод.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: 798099   
Дата:   03-05-12 23:05

Добре де, chill, може и така да е, както го казваш. Аз, обаче, съм разглеждал доста внимателно снимките в сайта му. И какво ме учудва? Има такива, които бих отпечатал в голям формат и бих окачил на стената в хола си. Има и такива, които..няма да казвам...Не съм правил статистика кои са повече, но тази е от вторите, определено...

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tzl   
Дата:   03-05-12 23:35

Мнението на @798099 е съвсем нормално. Не виждам нищо нередно. Нормално е да има снимки, които се харесват на едни, а не на други. Не виждам защо ще трябва да се оплаквам на някого. Това биха били детинщини. Снимки тук не пускам, защото не разбирам цялата точкова система. Потенциалните клиенти са ми извън форума, а тук мога да пускам колкото да покажа по-нагледно нещо. Иначе идеята на снимките беше серия, в която група млади хора се забавляват на снега, като има много динамика в кадрите. Беше личен проект, целта от който е да ги покажа пред някои фирми за спортни облекла. Общо са 3 снимки в серията.

И все пак, целта ми не е да отклонявам темата, а да споделям мнение, както и прави всеки един от вас.

Та, това е нагледно защо снимам на ръчен режим. Като обобщение от това, което споделих досега:
- спестява ми работа при обработка
- позволява ми да правя по-лесно монтажи
- мога да покажа на клиента веднага снимки, от които да не ме е срам
- дава ми пълен контрол по време на снимките без да се влияя от това какво променя цветово и нюансно кадъра (примерите с младоженеца без и със сако, булката в кадър и извън кадър)

И пак да подчертая, че това е чисто практическо решение, а не "тежкарлък".

Други споделиха, че предпочитат полу-автоматичните режими, защото им дават възможност да снимат спонтанни кадри. Няма лошо, щом са единични кадри и не се гони някаква повтаряемост на експонацията.



Публикацията е редактирана (03-05-12 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: Myth   
Дата:   04-05-12 09:23

tzl [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] много може да се научи от теб :-) и не само за фотографията [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: sersemin   
Дата:   04-05-12 09:36

Много полезна тема.
Благодаря на tzl за много точните примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: 798099   
Дата:   04-05-12 10:39

tzl, радвам се, че не си се обидил, защото най-малко това е било намерението ми.

Винаги съм бил на мнение, че всеки има собствен вкус за всичко (от храната, до музиката) и че не е възможно да се угоди на всички едновременно.

Колкото до точките...казал си го достатъчно ясно.

По темата: ръчните настройки (според мен) са не толкова проява на висше майсторство, колкото на лично творчество. Което отново ни връща към втория абзац от поста ми...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »