Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   15-11-11 22:26

Здравейте! Иска ми се да видя сток портфолио с месечен доход 1000лв.+
Смятам да се захвана сериозно със сток и искам да се ориентирам.
Всеки който се занимава със сток може да посочи линк към галерии или да сподели колко изкарва. Някакви идеи и съвети също биха ми били от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Knartist   
Дата:   15-11-11 22:30

И на мен ми се иска да видя Вселената - Прекрасна, Справедлива и Съвършена... ама на [smilie8] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: CanoniO   
Дата:   15-11-11 22:34

много хора имат повече от хиляда лева оборот от сток.. Лошото е, че 600 са им разход[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: kayso   
Дата:   15-11-11 22:34

250 евро на месец [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: demiman   
Дата:   15-11-11 22:40

Кво е това??? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: strikeback   
Дата:   15-11-11 22:47

http://www.arcurs.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: strikeback   
Дата:   15-11-11 22:48

аз лично изкарвам 100-на долара за 1.5-2 месеца...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: freestyler   
Дата:   15-11-11 23:07

Истината е че:
все не ми стигат
все по-трудно е да продаваш
все по-малко са купувачите

Сметни каква е възможността да харесат твоя снимка от база със 15 000 000 снимки.
май 6 от 49 не е чак толкова лош вариант. [smilie24]

Освен това от опит знам че 90% от мераклиите си остават само с мерака.


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   15-11-11 23:30

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-11-11 00:45

Аз продавам но много малко все още.
Трудно е и иска наистина доста време ,а аз се занимавам с прекалено много неща наведнъж.
Но дори да нямаш много време постоянството и малко изобретателност често са достатъчни.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   16-11-11 01:00

В последните месеци от заредените нови снимки дори и Юрий Аркурс е продал много малко, буквално единици. За неговите стари не зная как се продават сега. Стагнация на този пазар, на такова ми мирише.
[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   16-11-11 01:16

Ала бала, стока си върви колкото преди 1 година, т.е. колкото и преди 3 години. Като при всяко нещо ако имаш това, което се изисква ще успееш.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-11-11 01:35

Ако си достатъчно добър - ще изкарваш повече от поръчкова фотография, отколкото от сток. Ако не си - ще утрепеш много повече време и пари със стока, докато разбереш, че не ставаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   16-11-11 01:50

На някой може да не му се работи директно за клиенти. Друго си е да рабоитиш когато искаш и каквото искаш.
Отделно, че не съм съгласен за повечето пари.
Проблема е, че ако можеш да се пласираш като сток фотограф със сигурност ще успееш и като поръчков. Докато ако си успешен поръчков има голяма вероятност да не ставаш за сток. Много по-специфична ниша е и иска други качества.
Извода - не ставай фотограф. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-11-11 02:15

"Автор: n1x0n
Дата: 16-11-11 01:35

Ако си достатъчно добър - ще изкарваш повече от поръчкова фотография, отколкото от сток. Ако не си - ще утрепеш много повече време и пари със стока, докато разбереш, че не ставаш."


Много истина Никсън. [smilie24]

Но лично според мен стока е по "лесен" начин да пробиеш понеже изисква много повече методичност,упоритост и работа от колкото талант или сродни качества.

Различни неща са.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: christal   
Дата:   16-11-11 05:27





Публикацията е редактирана (13-09-12 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: shama   
Дата:   16-11-11 08:06

pd , n1x0n [smilie24]

и аз не мисля, че продажбите са спаднали, просто изискванията са се качили и вече по-трудно се продават елементарните неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   16-11-11 10:36

и аз мисля че има сериозен спад в продажбите...
и във форумите на сайтовете се оплакват

което може да се дължи на много неща, включително и кражбите последно време, казаха ми че руските сайтове са пълни с колекции от стоковете...

наблюдавам и много странно движение честно казано, и което съм казвал и преди отново ще го кажа - много е вероятно сайтовет да лъжат [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: emo99   
Дата:   16-11-11 11:24

А кои са най-големите сток сайтове ?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: prisonbreak   
Дата:   16-11-11 11:58

@hose
Истина е че руските и турските сайтове са пълни със сток снимки, от Шутъра и Фотолиата. Всеки ден има минимун по 10 нови рара от порядъка на 200mb до 2gb. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: freestyler   
Дата:   16-11-11 12:17

"А кои са най-големите сток сайтове ? "

Има доста информация на български цъкай тука.


Не мога да разбера що за идиот трябва да си да теглиш гигабайти снимки да ги разглеждаш с часове или дни, а не просто да напишеш в търсачката на някой сайт желаните ключови думи да избереш най-подходящата снимка и да я изтеглиш на цена от няколко долара.

А пази боже света да чака продажби на арт или интелектуална собственост от турци или руснаци.


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   16-11-11 12:17

prisonbreak - можеш ли да пуснеш линк към тези сайтове?

emo99 - най-големите са shutterstock, istock, dreamstime, fotolia, 123rf,..

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: volenE   
Дата:   16-11-11 12:38

Стока е поредната пирамида. Ако вложиш същото време и средства в собственото си развитие (което лично аз правя) ще изкарваш много повече. Сток банките увеличават броя на снимките си и намаляват цените за абонамент или еднократно теглене на снимка. Това означава, че единичната цена на снимка пада. Фотографите стават все повече и повече и трябва да качват все повече и повече за да задържат същите нива на месечен доход. Има смисъл от сток-а но не при всички положения. Успех на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: apollo   
Дата:   16-11-11 12:38

Това сток мъжкото на стока ли е [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: alcap007ne   
Дата:   16-11-11 13:17

цитат от форум [smilie21]

От няколко месеца започнах да продавам снимки и се оказа по-доходоносен бизнес от адсенс. От начало снимах с фото апарата, после почнах да рисувам на Photoshop и Illustrator. Но всичко беше греда много малко продажби и много труд. Но накрая открих че с 3DS Max и някакви смешни кубчета и кръгчета който са супер лесни за направа се харчат много по-добре. Не казвам че от добри фото снимки не се печели просто това е за хора с опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: prisonbreak   
Дата:   16-11-11 14:43

alcap007ne
Съгласен съм с този коментар.

Hose, подсети ме лични, ще ти пратя.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   16-11-11 14:50

Все си мисля, че ако успееш да направиш продаваеми сток-снимки (и да ги продаваш съответно) в този момент, при тази навалица и конкуренция, значи си достатъчно добър да снимаш поръчкова фотография. Един вид, прекрачваш стъпалото на това с чиста съвест да вземаш пари и да не се учиш на гърба на клиентите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   16-11-11 15:13

Не ми се работи поръчково и го намирам за по-неприятното от двете.
Смятам също, че е по-малко доходоносно.
Отделно си мисля, че за рекламната фотография в България има много малък пазар. Посочете някой успешен автор за пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: i_viper   
Дата:   16-11-11 15:19

katysty, ти па нищо не каза [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie10] [smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   16-11-11 15:35

Всъщност ти не си казал, а това, което аз съм написала се вижда.
Не знам да има български фотограф, който да се занимава предимно с рекламна фотография. Всичките в 90% от времето снимат модели за списания, а не рекламни кампании.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-11-11 15:50

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   16-11-11 16:07

Е, много зряла реакция.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   16-11-11 16:26

колко изкарвам[smilie11] ми средно по 30-40 лева на месец и то от буболечки[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vikitovikito   
Дата:   16-11-11 18:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   16-11-11 18:18

съгласен съм с katysty , макар че струва ми се той не го е написал добре...
факт е че почти няма специализация в бг на фотографите - в общия случай всички снимат всичко... каквото изпадне
разбира се има и изключения...
но пазара налага такъв модел на оцеляване
а иначе не всеки може да се оправя с клиенти - аз лично съм имал много неприятни моменти и вече... ми е омръзнало от пазарлъци и разправии... това е добрата страна на стока, но може би е единствената [smilie5]

относно доходността обаче - не може и да става сравнение - поръчките са поне 10 пъти по доходни...

prisonbreak - защо не искаш да ги пуснеш тук?



Публикацията е редактирана (16-11-11 18:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-11-11 18:33

ми е омръзнало от пазарлъци и разправии... това е добрата страна на стока, но може би е единствената

Дам, щото да се разправяш с идиотски rejections не е тъпо... или пък някой стокаджия, който е и редактор - да ти връща неща, а след 2 дни да е качил същата идея, ама снимана от него... същите простотии са.

Искаш ли да се занимаваш с фотография професионално - без общуване с хора няма да мине. Това е истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   16-11-11 20:28

n1x0n, много добре те разбирам но в случая не си прав! Първо не си прав защото правиш генерални заключения, а това което ти си постигнал, важи само за София но не и за провинцията! Твърдя го съвсем сериозно! Ела да те видя, в прованса, да видим колко пари ще изкараш от професионалната си фотография, и колко поръчки ще имаш. Второ, в този форум има хора които вадят много добри пари от сток, може би и повече от теб,на месец...въпреки че това е несериозно,защото не ти знам истинските доходи, но пари от сток се печелят. Това че еди кой си инспектор връщал, да, така е, но не е причина да не качиш отново продукта си...и в повечето случаи го приемат.
На последно място , не всичко е до парите! Твърдя го за себе си, конкуренцията учи и то много! И когато дойде поръчката, не мисли че другите трева пасът...въпроса е да чувстваш удовлетворение от това което можеш да предложиш. мога и още неща да ти кажа...не виждам смисъл, ти си имаш мнението, аз моето. Със здраве!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   16-11-11 20:47

Никой не сподели малко цифри.
Нито дали има достатъчно работа при поръчковата фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: milen   
Дата:   16-11-11 20:51

за мен стока е една добра школовка :) не разчитам на тези доходи но се уча на полезни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   16-11-11 20:55

Има известно преразпределяне на пазара, предимно като купуващи. Оттеглянето на част от екслузивните от ИС (поради порядъков спад 800->200$, 4:1 ), бягство към Subscriptions схемите на ИС, ДТ, ДП ...

volenE
Пирамида е социалното ти осигуряване, това е да се пенсионираш с 40 години ЗАПЛАТЕНИ ОСИГУРОВКИ по трудов стаж при това само една година преди кончината ти.Ако доживееш до пенсия ... дай боже ...

Всъщност стока е точно пожизнената ти пенсия.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: KiIIeR   
Дата:   16-11-11 21:00

без да правя нищо 150-200лв месечно. само от една сток банка.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   16-11-11 21:13

n1x0n
Аре преди да пишеш, си помисли колко може вади най-добрия БГ стокаджия (със 62000 продажби за 5 години) и колко вади най-добрия поръчков фотограф (това за София, за прованса е друго).
По моя преценка са около 6-8К месечно, всеки месец, зелени...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   16-11-11 21:23

Canon, би ли споделил линк към портфолио.
Колко вадят поръчковите, според мен поне 4000-5000 трябва да е средно?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   16-11-11 21:58

katysty
Това 4000-5000 е прекалено раздуто - може би само един-два месеца в годината, и то не всяка година. Питай Никсъна на лични.
Линка на ЛС.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: n1x0n   
Дата:   16-11-11 22:07

Ела да те видя, в прованса, да видим колко пари ще изкараш от професионалната си фотография, и колко поръчки ще имаш.

И това ли е твоето решение - да стоиш там където си и да правиш това, което може да се прави там?! Ми извинявайте, ама аз нямам 100 години пред себе си и затова ще бъда там, където трябва да бъда за да правя това, което искам да правя... "прованса", София, Виена, Ню Йорк... Катманду...[smile]

Единствената смислена, според мен, причина да правиш сток - е да обичаш да правиш именно сток. Това бих го разбрал. Или парите да са ти основна и единствена цел в живота и от сток да ги изкарваш в предостатъчни количества. Това също.

п.п.
Пък това Аркурс колко бил изкарвал, пък "най-добрия БГ стокаджия" - тия приказки не са лъжа, но са малко като плакатите с печелившите от ТОТО 2. Много е готино, ама сега ако почваш тепърва да се занимаваш... знаеш какъв ти е шанса.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: kaiser.soze   
Дата:   16-11-11 22:17

за 4 месеца на плажа изкарвам добре [smilie21] не ми трябват стокове, не ми трябват сватби [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   16-11-11 22:28

n1x0n

Факт е, че в малък град като Търново има цялата гама стокаджии, както с нисък, така и с висок доход, по-висок от на софийски поръчкови фотографи.
Но е факт и другото - сега в стока летвата се вдига много по-бързо от предишните години, кой се закачил, закачил се. И ако си намериш нишата, темата, спецификата - може да дръпнеш.
Тези приказки с кризи, мизи...бла, бла ..., е в световен мащаб не е вярно. Все някой не е в криза и пазарува, от Африка, от Източна Азия, от Южна Америка. Колкото и да е абсурдно, момента най-много пазаруват европейците.
А шанса на всички е еднакъв в началото, избор на количество или качество, или както е казал Иван Вазов:
богатий с парите, сюрмахът с трудът, момите с иглата, учений с умът.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   16-11-11 23:27

n1x0n - за това написах че това е единствената добра страна...
и да прав си, фотографията е услуга в този й вид, и не може без контакт с клинета

Canon - съмнявам се някой да вади такива пари в БГ от сток... и наистина това е пирамида, по простата причина че парите се "изтикват" нагоре, най-много взимат тези отгоре, "работниците" взимат под 1/3 от дохода... това си е жива пирамида...

а относно пенсията - забрави го това..
едно че не се знае само след 5 г какво ще се случи с технологиите и пазара и тн... второ че дори да се запази така, старите снимки потъват... бавно но сигурно... и след 20 години... най-вероятно и сайтовете няма да ги има... [smilie5]

примери за огромни сайтове които вече едва ли не никой не помни - колкото шеш...

инвестицията в сток трябва да се изпалти в пърите 2-3-4 години.. след това пада надолу по моя опит

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   16-11-11 23:44

темата е интересна,истината е че стока е страхотна школа и учи..а за пари,има хора които изкарват пари от сток даже и в България[smile] по свта има хора дето от това живеят,но е много работа,летвата е вдигната на много високо ниво,има уникални кадри по сток сайтовете и всичко е с перфектно качество[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   16-11-11 23:51

hose
Имаме различни разбирания за смисъла на пирамида.
Всички социални структури имат пирамидален характер, поради йерархичния им характер. Най-старата известна е в религията - църквата - на 2 века, а е и най-стабилната (времето го доказва), с най-малко междинни нива между редовия вярващ и папата.

Колко нива има между теб и клиента - вюър + тех.персонал (за поддръжка) - евентуално посредническа рекламна агенция - клиент.
Комисионната за фотографа варира - от 15% (ИС) до 100% за ШС за 25-A-Day Subscriptions.

Сайтове много, те може да умират всеки ден, само клиентите са си живи и вековечни - а те са тези, поради които има и ще има стокбанки. Сайтовете са само форма на бърза комуникация с базите данни.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   17-11-11 00:03

не знам дали има смисъл да гледаме в паничката на притежателите на големите сток сайтове,ясно е че са поне милионери:) и да,процентите са малки..ама това е положението,който иска може да си направи негов сток сайт[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   17-11-11 00:06

далеч не си прав за съжаление... не са просто връзка с базите данни - те са самите бази...
но това щеше да е прекрасно, ако беше така, и всъщност е добра идея за нова стратегия в стока... [smilie3]

а относно религията - как 2 века бе човек... 20... ;) и то само християнската...

а комисионните - да, варират, но като цяло са под 50%, което си е малко.. и то при положение че продават чужд продукт и не поемат отговорност за кражба например...
сложно е, имат доста разходи, осъзнавам го, но не е честно... поне 50 на 50 да беше...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   17-11-11 00:21

ами да беше 50 на 50 ,ама не е[smile] не е луд тоя дето яде баницата..[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: fitness   
Дата:   17-11-11 00:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 00:48

hose
Малко не си наясно що е база данни, сток банка и подобни.
Базите данни от снимки съществуват далеч преди интернет, най-известните са Магнум, Кодак и т.н. Еквивалентни на тях са и новинарските като Ройтерс.
По-късно появилите се, са примерно Корбис, Алами, Гети, част от тях закупувайки други налични бази данни.

ИС е само един от сайтовете на Getty Images, Inc
и с листваните 10-на млн снимки е само 12% от общата му база снимки.

едит: Да, 20 века, изял съм нулата, сега ще хапна нещо друго, да наваксам.



Публикацията е редактирана (17-11-11 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: n1x0n   
Дата:   17-11-11 00:56

Докато микростоковете са система, в която влизат в пъти повече кадри, отколкото се бракуват - това може да означава единствено и само намаляващи приходи за 95% от участниците в схемата. Няма друг вариант.
Ако сте сред 5-те % - не виждам защо да не експлоатирате системата.
Ако сте на опашката...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 02:08

Всъщност, ако се приложи анализа на Парето в стока, нещата придобиват по-различни измерения.
Това даже съм го илюстрирал в уъкшопи за стокова фотография -
Pareto Analysis

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Diandimov   
Дата:   17-11-11 05:06

Аз за 3-4 години имам около 7 долара и 20 цента от сток, всичко на всичко.

Може би защото отдавна не качвам.
А не качвам защото каквото и да пусна, чакам по една седмица за да ми кажат че снимката имала много артефакти. Обработена или малко обработена, интересна или тъпа - винаги има артефакти. Дори ако е снимана на исо 50 с D 700.

Ако вземат нещо, винаги то е най- безинтересното.
Точно както в тоя форум ми гласуват повече за по- тъпите снимки, особено за гущера.
Отделно колко разрешителни искат...
Мани хората, но не мога нито една сграда или тревичка да снимам без подписана декларация за съгласие от нейна страна.

Не знам колко трябва да е закъсал човек за да се занимава със сток.
Бих предпочел да прося на светофара ако трябва да избирам между това и сток фотографията.

Вече съвсем отделен е въпроса че свестните хора си имат добри професии и осигуровки, а не разчитат на сток за да живеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: filadendron   
Дата:   17-11-11 05:48

Човека зададе директен въпрос в темата и никой не отговори точно по темата, спам глупости и тн яко осеща се атмосферата на ФФ :)

та ето по темата
портфолиото е мое и изкарвам пари колкото една средна заплата в БГ.

http://www.istockphoto.com/filadendron


Успех.

Мога да посоча една дузина БГ портфолиа които са с доход над 1,000 $ но няма да го направя за да не се разсърди някой.

Нека стока да не носи пари [smilie3]



Публикацията е редактирана (17-11-11 05:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: diandimov   
Дата:   17-11-11 06:27

Значи пари от сток наистина НЕ се изкарват...

[smilie2]

Ако даваш за пример средната заплата в БГ, която е просто 1-2 надника в другите държави, или дори 1000 лева ($680) които при средно 30% по- високите цени на всичко в БГ са равни на около $400, то просто... не си струва наистина времето да се занимаваш с това. Дори и да са ти подарени камерата, обективите и монитора.

Много по- добре е да си правил 5-10 хилки в зелено за 8 часа някъде, и през оставалото време да се забавляваш, отколкото да снимаш караконджули и да се надяваш някой да ги купи за стотинки.

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: shama   
Дата:   17-11-11 08:13

Сток фотографията е още една възможност за доход за фотографите. Не виждам защо трябва да се плюе. Да, има хора за които е основен доход и професия.

Истината е, че ако се занимаваш само с това мисля, че за около 2 до 3 год може да направиш порфолио, което да те издържа. Разбира се , трябва да се вложат и не малко пари за снимки, следене на пазара, техника, време и т.н.

Не виждам защо като вече си вложил пари в техника/студио и т.н. да не снимаш когато си свободен някоя и друга сток сесия. Плюс това стока не е само микросток. Стига да имаш умения и упоритост пари се изкарват с фотография, дали със сток , поръчки или с арт фотографии всеки сам избира.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   17-11-11 08:42

shama[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Diandimov   
Дата:   17-11-11 08:55

Предпочитам тези 2-3 години да ги инвестирам в образование.
Фотографията не може да бъде сериозно занимание в смисъла на кариера, доходи и осигуровки.
Можеш да си вървелка известно време, но бързо падаш зад борда със смяната на модите.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: shama   
Дата:   17-11-11 09:07

Diandimov ,
кое е сериозно занимание, защото аз знам достатъчно хора които цял живот са се занимавали само с фотография и не са паднали зад борда. Особенно пък там където си ти би трябвало да знаеш, че ако си малко по-кадърен и упорит може да изкарваш доста добри пари с фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 09:32

DianDimov
Прав си, с 10 продажби на 12 снимки за 2 години трудно се живее във Вегас.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: diandimov   
Дата:   17-11-11 10:29

Ей, как го намери това?
Не съм качвал от много време, гледам че седемте долара станали 12!

[smilie18]

Сега съм много зает, но може пак да се пробвам.
Току-виж до пенсия събера стотина долара от продажби на сток.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 10:45

Много е просто.
Ти питаш - Гугъл отговаря.
Странно, защо не излизаш в http://istockcharts.multimedia.de/

Само за информация, стокбанка като шатърсток прави около 7.5 млн. продажби (изтегляния) месечно или над 3.5 млн $.
Или по-обощено световния пазар за сток е над 200 млн. годишно.
Кой колко ще захапи от баницата си зависи от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   17-11-11 11:07

според мен си е съвсем сериозно занимание сток фотографията. Вярно за малко хора може да бъде единствен бизнес, с който да живеят добре, обаче е чудесна добавка към друга работа или друг фотографски бизнес. С малко креативност и продуктивност можеш да си държиш разходите на пари и време за сток фотографията изключително ниски. Освен това никой не ти казва какво да снимаш и как да го снимаш - съответно можеш да си го направиш забавно ... от теб зависи. Та така ... 200-300$ на месец за 3-4 часа седмично забавление, нека са малко ...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   17-11-11 11:30

Canon - нясно съм с тези фото банки, както и че някои от новите сайтове притежават такива, или по-скоро са част от тях

в общия случай обаче сайта Е банката и базата данни
и ако сайта реши да спре дейност или каквото и да е друго - потребителите остават с пръст в уста, да не кажа някъде другаде, и всичкото време което са затрили отива по дяволите... остава им да започнат отначало другаде, или както правят повечето - да продължат другаде, понеже качват навсякъде

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 12:12

hose
Никой не те кара да си държиш всички яйца в една кошница, както е с екскусивните в ИС. Има още 10-15 сайта, които с безкрайно удоволствие ще поемат парите и клиентите на ИС.
И как точно си представяш собствениците на Гети, евреите Hellman & Friedman да се разделят с една торба пари.

А прехвърлянето на едно портфолио с 1000 кийурдирани снимки в shutterstock е 20 часа фтп ъплоад и до около ден онлайн работа,
т.е. за два, три дни се прехвърляш в друг сайт. Подобно е в Депозитфото. Много големи портфолия се договарят за изсипване директно от твърди дискове.

Който иска - намира решения. Който не иска - намира причини.

п.п.
ИС показва от базата си данни само одобрените (и то не всички!)
т.е. около 9 088 911 снимки към вчера. Броя за записите за всички снимки със всякакъв статут е над 18 000 000. Различни части от тях се листват и в партньорски сайтове - но не във всички и цялостно, а според определени критерии.
Това ти е разликата между БД и достъпните през сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 12:25

За iPad-джиите, безплатно

Shutterstock for iPad


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   17-11-11 12:58

Бе умрял вие е, коментара от гъдел изглеждате приблизително така Умрел от смех или просто умрел [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 13:19

За коментарите относно процентното заплащане, може да се правят изводи спрямо другата дигитализирана медия - музиката.

цитат: Когато обаче става дума за Amazon и iTunes магазините за MP3-ки, продаващи песен за $1, 9 цента отиват при изпълнителя, а огромните 53 цента са за лейбъла. Поточните сайтове също плащат някакви отчисления за музикантите и лейбълите на всяко възпроизвеждане - Last.fm дават $0.004 на лейбъла за едно слушане, в сравнение с $0.00075 за изпълнителя.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   17-11-11 13:26

то има сток банки, които дават и по 50%, но не продават нищо .... някак предпочитам 25% от нещо от колкото 50% от нищо [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   17-11-11 16:21

Canon - при първоначалните ограничения за нов потребител не знам как точно си представяш че качваш портфолио от 1000 снимки за одобрение да не говорим...

при договорка за всичко да.. но това са изключения
а и времето и усилията които ВЕЧЕ си хвърлил за конкретния сайт си са загубени...

имам чувството че говориш малко наизуст честно казано.. или прекалено оптимистично
никой няма да се раздели с "торба пари" - ако обаче останат пари... в момента в който този пазар се срине ще изчезнат яко дим... с останалите пари..
собствениците на сайтовете доказаха вече многократно че могат да правят каквото си решат - спомнете си колко пъти променяха цени политики рефъндове...


а сравнението с музиката.. това че и другаде са ниски комисионните.. но те все пак са друг бизнес



Публикацията е редактирана (17-11-11 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: fotocolor   
Дата:   17-11-11 16:31

Данъчните гледат......................

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: SLR   
Дата:   17-11-11 18:19

Поне веднъж годишно има нова тема за микросток и всеки път се пишат едни и същи неща[smilie8]

Учудвам се че още никой не е пуснал афилиейт линкове[smilie5]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   17-11-11 20:55

[smilie18] е, имаше един...най добрия! Нещо не го виждам напоследък.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   17-11-11 22:07

написа:

> Canon - при първоначалните
> ограничения за нов потребител не
> знам как точно си представяш че
> качваш портфолио от 1000 снимки за
> одобрение да не говорим...

Одобрение - 10 снимки за ШС, обикновено до 24 минава на преглеждане. Има случаи за 2-3 часа отговарят.
ОГРАНИЧЕНИЯ ЗА НОВ ПОТРЕБИТЕЛ за брой за качване в ШС НЯМА!

> при договорка за всичко да.. но
> това са изключения
> а и времето и усилията които ВЕЧЕ
> си хвърлил за конкретния сайт си
> са загубени...

Единственото загубено време от стария сайт е часовете за ъплоад към него и категориите - сумарно са 2-3-5 дни работа. Предполагам не говорим за онези "умници", които кийордират с часове онлайн, вместо да въведат думите в IPTC полетата на файловете.

> имам чувството че говориш малко
> наизуст честно казано.. или
> прекалено оптимистично

Всъщност говоря с опита от 10-на сайта, а при тебе май е само един ИС - т.е. ти явно нямаш представа как е по другите сайтове.


> никой няма да се раздели с "торба
> пари" - ако обаче останат пари... в
> момента в който този пазар се
> срине ще изчезнат яко дим... с
> останалите пари..

Ами като се срине пазара, ... а се очаква и слънцето след 1000000 години да угасне, ... отделно маите са предсказали още за 2012 ..., скоро и за комета ставаше дума кога ще удари земята.

Я по-добре не качвай никъде нищо.


Стока е като селскостопанската работа - сега садиш, а догодина я суша, я градушки - не знаеш какво ще стане. Но никой не спира работа заради мрачните прогнози на Хосе.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   17-11-11 22:48

въобще не давам лоши прогнози... това тръгна от твоята теория че това ще ти е "пенсията"... опитвам се да ти посоча негативите и колко абсурдно е това твърдение всъщност..

и никак не позна - не качвам в ИС


anyway - спирам да пиша, всеки сам да си трупа опита и да си взима решенията...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-11-11 00:06

Canon [smilie24]

"Стока е като селскостопанската работа - сега садиш, а догодина я суша, я градушки - не знаеш какво ще стане."

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: cameraman   
Дата:   19-11-11 08:43

Тази сутрин експериментирах... влязох във "dreamstime", написах на търсачката "ceramic", сортирах по време на ъплоуд с приоритет на последните и започнах да броя....
Първата продадена снимка беше на 13 страница при наредени 80 на страница..... Смятайте колко върви търговията.... Май се доближава към лотарията и тото2.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   19-11-11 12:40

Хубаво се получи темата, доста информация има и всеки може да си извлече нещо.
Аз имам още един въпрос, дали е по-добре да си ексклузивен или не. Ясно е, че няма как да станеш скоро когато започваш, но ако говорим по принцип как стои въпросът.
Аз досега мислех, че от ексклузивност печелят само хората с много добри и големи портофолия, но прегледах няколко ексклузивни профила, които нямат много кадри, с месечен доход $400-$800.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   19-11-11 21:28

hose
С темпото, с което се отдалечава границата на пенсионната възраст (ако слушаш новини или четеш вестници) и продължителноста на живота, след 20-на години ще е 68 години за пенсиониране, с 42 години стаж.

Сега е мъже - 64 години и 2 месеца
Животът при мъжете е със средна продължителност - 69.2 години.

Плащаш си осигурителен принос 40 години, с които пари се плащат СЕГА в момента, пенсиите на сега получаващите ги пенсионери. Нито ти се събират, нито се олихвяват - пирамида отвсякъде.
А ти ползваш само 1.2 година - с мижава пенсия.

За твое сведение, дори само при лихва 5%, след 25 години, при сегашния месечен доход от 1000 сток снимки, олихвено е около 850$ *12 месеца *10години =

- кумулативно е около 100 000$. Само лихвата им примерно 5% е 420$ месечно.

Чакай си твоята пенсия - пожелавам ти я. Ако останат работещи, които да я плащат тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   19-11-11 22:25

Canon - хорските планове развеселяват Великия дух...

отказваш да разбереш това което се опитвам да ти кажа - ок... живеем в свободен свят...
мога само и да ти пожелая всичките ти сметки да се сбъднат [smile]

важното е само да сме живи и здрави [beer]



Публикацията е редактирана (19-11-11 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   19-11-11 22:46

Както всичко на този свят, и сток сайтовете няма да са вечни. Но нищо лошо няма в това, да се използва тази възможност докато може. Там има какво да се научи. Вайкането не е помогнало на никого за нищо. Умуването дали си струва или не, също. Който желае, да работи, който не, да гледа, по възможност мълчаливо...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   20-11-11 00:23

По-лесно е да се погледне назад - при други "оптимисти" (преди години), показали собствената си статистика, с три годишен тренд
earnings-from-microstock-photography-3-year-trends
При средно нисък RPI в началото, но с месечно постоянство (до 120 снимки на месец, средно 50), сега е с 3400 снимки и RPI 0.85
RPI * Images = Earnings

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: jino   
Дата:   20-11-11 06:11

Не разбрах всъщност ,колко време отделяте на ден за този сток [smile] .Защото ако трябва по цял ден да бичиш за 1000 лв на месец наистина не си струва .Ама ако за три четири дни месечно ги изкарваш това е добре и си струва човек да опита.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: jino   
Дата:   20-11-11 06:16

Абе истината е че е тъпо да падаш под стотина лева средно на ден в дребния бизнес така да се каже ,поне в София.
Така че за 2-3 дни занимавка със сток на месец и да изкараш 300 лева си е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   20-11-11 11:33

определено от сток може да се изкара смислен доход с по-малко вложено време от колкото някои тук прекарват във форума ... иска се само малко фотографски умения и бизнес нюх

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   20-11-11 13:52

>Ама ако за три четири дни месечно ги изкарваш това е добре и си струва човек да опита.

За 15 минути на месец е. Вервай ми!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: strikeback   
Дата:   20-11-11 15:03

aldygreen - няма и толкова...

има много неща които не се споменават никъде... чак когато започнеш ги разбираш

като например "рефъндовете" - аз лично имам много кофти опит с това - миналата година имах няколко за обща стойност около 120 долара, и разменихме много лоши мейли, стигна се до там че мен ме обвиниха че сам си крада снимките с фалшиви кредитни карти и че те нищо не можели да направят, после че някой специално мен атакувал и тн... накрая беше на ръба дали да ми изтрият портфолиото, но накрая само ми смениха потребителското име и... извеъднж всичко спря... чудно как

като в цялата работа ти нямаш никакъв контрол на това какво всъщност се случва

много е досадно, освен че губиш пари, не ти зачитат свалянията като продажби, а те всъщност са, нищо че са откраднати и тн

аз лично приемам тези статистики в нета с резерви, не за друго, но не познавам на живо човек който да изкарва добри пари от сток - аз мисля написах още в началото на темата моята - 100-на долара на всеки 1-2 месеца, с портфолио от над 500 снимки и ексклузивност за един сайт

понеже и тази тема се засегна - много пъти съм смятал и мислил и все не се наканвам да пускам в повече - едно че сметката нещо не ми излиза, второ че не ме кефи идеята да взимам толкова малък процент - чувствам се прецакан, и трето нямам нерви за още сайтове

също така имайте предвид че много от портфолиата с десетки хиляди снимки не са на един човек



Публикацията е редактирана (21-11-11 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: n1x0n   
Дата:   20-11-11 16:52

Не разбрах всъщност ,колко време отделяте на ден за този сток

Стока иска 30% повече работа, отколкото поръчковата фотография за същите пари. За сметка на това има някои предимства като липсата на необходимост от офис, студио, срещи с клиенти, абсолютно свободното работно време и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   20-11-11 16:54

fotocolor [smilie5]
К`во, гледат[smilie11]
Как ще взема 145долара от един сайт събирани 1 година и половина[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   20-11-11 17:30

@n1x0n

>Стока иска 30% повече работа, отколкото поръчковата фотография за същите пари. За сметка на това има някои предимства като липсата на необходимост от офис, студио, срещи с клиенти, абсолютно свободното работно време и т.н.

Иска повече работа, особено в началото. Най-сериозното предимство, или да го кажем "възможност", е че веднъж задвижен в достатъчен обем, после доста дълго време продължават приходите от продажби. Сериозните стокери от голям калибър са си със студия, офиси, наемен персонал и т.н. Но и обемите им са съвсем други.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   20-11-11 23:18

jino
Статистическата сметка на голям масив на над 400 фотографи дава ориентировъчно:
- Средна доходност от сток снимка до края на жизнения и път - 46$ (включени са многопродавани и въобще непродавани, направо целите портфолия и много агенции)
- Среден полуживот (време за намаляване DL наполовина - 24 месеца, за IS - 12 месеца)

Сам си преценяваш - дали да наблягаш на качество (малко време, но за квалитетна работа - високо RPI) или количество (много време за работа - ниско RPI). Няма как предварително да ти се сметне качеството на сток ориентирано снимане.

Понеже RPI_месечно варира в много широки граници - 0.0001 - до над 10.0 (за различните сайтове, месеци и специфика на автора, статистически определено), а е част от формулата за доходността -
RPI * Images = Earnings
100 снимки * 0.1RPI = 10$ месечно
100 снимки * 5.0RPI - 500$ месечно

Ето ти пример за
"мързелив" стокаджия, но с прецизна работа за 5 години - над 1000$ средно-месечен доход.

Files: 342 (добавял е 5 снимки средно-месечно)
Downloads: >13000



Има и формула за изчисляване необходимия брой приети снимки за поддържане на нивото, конкретно на Юри Аркурс е 220 приети снимки за работен ден, за да не му падне дохода - това е за преди 2-3 години.

Май е време за един курс по стокова фотография [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   20-11-11 23:48

И още малко статистика -
Средното време за всичко по сток-снимка е около час - подготовка, снимане, обработка, метаданни, ъплоад.
Това дава и средната производителност - 46$ на час за сток работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   21-11-11 01:18

ъъъ, и искаш да кажеш, че за един 8 часов работен ден можеш да изкараш 368 долара (приблизително 515 лева), а за 1 месец с 22 работни дни съответно 11 330 лева? [smilie10]
И да се чудиш, как целия свят не работи като стокаджия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   21-11-11 02:39

>И да се чудиш, как целия свят не работи като стокаджия

Ами нали някой все пак трябва да ги купува?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: cameraman   
Дата:   21-11-11 06:12

Може би, колегата иска да каже, че най-вървежната снимка за няколко години му е направила 46$...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: jino   
Дата:   21-11-11 06:53



RPI нещо като средна цена на снимка ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   21-11-11 08:00

далаверата, според мен е да качваш добри снимки и да не се вайкаш ама гледай сега "някой си ще ми купи снимката за 10 крадита, от които аз ще взема около 20 процета и ще си я ползва за каквото пожелае" [smilie5]
Ами да факт е, но когато в търсачката напишете клучова дума и снимката ви е на първа страница верояността да са купува е 100%
Аз, имам подобна снимка и то в базик джепег[smilie25] но и плащат лицензи и си я купуват редовно[smilie3]
Е, едвам наброява 60 данлуалда но пък съм взел към 500 лева и продължават да я търсят. Имам и други снимки в други категории но, никой не рекламира алкохол и питиета.
За скромният ми опит като стокаджия със макрофотография, установих че почти няма значение в коя категория качваш снимки важното е да бъде изпълнена със съдържание. Колегите ще ме разберът[smilie5]

Виждал съм хора които твърдят че не падат под 1000 долара на месец(не е от макро)[smilie7]
Та въпростната снимка в дрим стайм ми поискаха правата(продажба)
аз я, изтрих въпреки че над 30 процента дохода ми е от нея.
Не я продадох щото не виждам кой ще я купи и за какво ще я ползва.

Скоро имаше един колега със компактно апартче(сапунерка) снимал сушени домати на тепсия със поръсена подправка. Той взел 250 долара, за изображение което няма никаква стоност дори като техническо качество. Но чевека прибра 250$ от продажбата на файла!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 03:14

написа:

> ъъъ, и искаш да кажеш, че за един 8
> часов работен ден можеш да изкараш
> 368 долара (приблизително 515 лева), а
> за 1 месец с 22 работни дни
> съответно 11 330 лева? [smilie10]
> И да се чудиш, как целия свят не
> работи като стокаджия [smilie5]

Не знам, вероятно ти като толкова го разбираш сток пазара - да обясниш на останалите защо тази снимка:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/kkkm9697.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ifum9716.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/dgvo2092.JPG


http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/3781332/2/stock-photo-3781332-enjoying-the-sun.jpg



е донесла на авторката си 105 средномесечни български заплати.

Като гледам сесията и е за 1-2 часа нащракана - за някакви 52 000 лева...досега ...

Някакви си 8.8 годишни заплати..., явно щото ни са ниски заплатите [smilie3] или бокето е много специално .. [smile]

Само в Шатърсток са над 330 000 ОДОБРЕНИ фотографи ....

Ако искате да я поканим (май е рускиня) да си качи снимката за гласуване в представяне - да видим колко Б точки ще събере
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 10:43

Друго викам аз, ама нейсе...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   22-11-11 11:09

Canon - кажи ТИ колко изкарваш, стига поства интернет статистики, направени специално за да се хващат на въдицата фотографи...

всичко това не ви ли напмоня на пирамиди като херба лайф и другите... само че виртуални...

между другото тези дни се замислих дали мога да си продам портфолиото?! някой да иска да го купи? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 11:20

hose
Нали знаеш - споделянето на лични (особено финансови) данни не ми е приоритет. Аз не питам другите колко изкарват, просто анализирам и гледам тренда.

Като каза пирамида - гледаш ли телевизия - официално се обяви че тази пенсионна система е пирамида.

БББаш майстора каза, че нямало вече пари за пенсиите!

Та затова щели отново да ни го ... бла... бла...

Вече нищо няма да предсказвам, че все се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   22-11-11 11:24

че държавата ни е пирамида всичко много добре го знаем...
кажи сега че и ДДС се краде - и ще е "голяма" новина...
или че умират хора от здравната "реформа"...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   22-11-11 11:52

В цяла Европа пенсионната система е пирамида. Другите държави просто успяват да я крепят с бюджетни дотации. При големите държави големи, при малките малки. Толкова по въпроса с пенсиите. Ще стане като едно време, старите като остареят, ще ги гледат младите.

Хосе, погледни си снимките и кажи за колко от тях би дал пари. Ама бъди честен със себе си. След това я погледни от позицията на дизайнер, на някой който би я използвал за нещо. За какво би я използвал ти тая твоя снимка? Отговорите и разсъждението в тази посока ще са ти полезни, уверявам те.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   22-11-11 12:29





Публикацията е редактирана (23-11-11 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: mr_kras   
Дата:   22-11-11 12:43

Някой ще сподели ли каква форма на търговец е регистрирал - ЕТ, ЕООД и т.н. Кое е най-изгодно? Например за свободна професия изискват документ за професионални уммения. Как си декларира доходите, например ако ги получава през PayPal? Въпросът ми е сериозен, не се бъзикам.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   22-11-11 12:53

Canon
изпревари ме със въпростният кадър и смятам че, автора е взел много повече[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   22-11-11 13:04

Аз исакм да обърнав внимание на друго(да вмъкна в темата) тук във фото-форум качваме изображения с резолюция варираща между 950/650 пиксела хоризонтални и вертикални от 820 до 900 пиксела.
Иначе казано предназначени за уеб пространство
А във въпростните сайтове примерно във фотолията 576х834 пиксела струва от 3 до 9 кредита[smilie10] в зависимост от сатуса на автора[smilie7] в моят случай е 6 кредита
СПРАВКА
айде сега ми кажете къде е справедливостта.
Дали да не се опитат да забранят десен бутон и други хитринки за да ограничат безчинството на не-фотогравските юзери.
Нима не е редно да си платят. Щото с подобна резолюция спокойно се вади 20/30см изображение(изпробвано)[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 13:26

Canon, след като посочи тая снимка, защо не направиш и ти такава. Но в друг цвят, примерно в синичко. Така в следващите 8.8 години ще си спокоен за основната си заплата. Или май не става така? Щом можеш да изкарваш 11000 лева месечно (сметката, която направих по твоите числа), защо не го правиш, а тичаш да снимаш сватби? Или всичките тези статистики, които вадиш са само статистики и важат при определени условия за определени фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 13:51

itilien,не мога да разбера какво се опитваш да докажеш..ако е това че не всички правят пари от сток,мисля че няма смисъл да се мъчиш,то е очевадно,то ако беше толкова лесно..ама лесно няма,много работа се иска,но и това не стига[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: BorislavKostov   
Дата:   22-11-11 14:01

MauMyHa, интересно ми е какво изображение 20х30 ще изкараш от 960х640 (81 ppi) и от какво разстояние ще го гледаш след това.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 14:20

itilien
Щом има такава снимка за толкова пари - значи и има и много други, които нищо не носят. Аз пределно ясно съм посочил
от дата: 17-11-11 02:08
Pareto Analysis

На който не му е ясно разпределението на Парето - да си го прочете, че пак стана чукча - писатель.
На статистиката фактическото и е, че дава тренда. Не се занимава в конкретната личност - той е само девиация, докато ти съвсем персонално скачаш срещу личността.

Радков, прав си за авторката на снимката - над двойно повече е взела, не бях видял че е ексклузивна

п.п. Може и да съм я направил снимката, която ще ме храни повечко от тези 8 години [smilie3]. Ма нема да ти кажа коя е - щото веднага ще тръгнеш с тази си логика "... защо не направиш и ти такава.." и ще ми се подбие пазара.



Публикацията е редактирана (22-11-11 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 14:24

marrio31
- ами точно това искам да кажа. Че сметките дето канон ги показва по-горе не са баш такива каквито изглеждат. Той изчислява, че за 1 час работа се вземало 40 и колко си там долара. Което реално изобщо не е така. Трябва да се каже, че при определено стечение на обстоятелствата може дадена снимка да ти донесе такъв доход. Също така сметките се правят на базата на вече постигнати неща от хора с дългогодишни регистрации, което не означава, че ако трябва да започваш сега, ще можеш да постигнеш подобни цифри, дори и да си много добър. Той Никсъна по-горе каза нещо вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-11 14:44

като снимаш за поръчка ... снимаш, взимаш парите и забравяш за нея. Най-много за портфолио да ги ползваш. Не можеш да идеш при следващата булка и да кажеш "Абе тука имам едни страхотни сватбени снимки от предна сватба, вместо да ми давате 800 лв да ви снимам, ще ви продам тези снимки за 100 лв"...
та така ...
за 1 час работа можеш да вземеш от 0 до десетки хиляди ... от човека си зависи ...

както казва един малък зелен приятел: "Do or do not, there is no try!"

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   22-11-11 14:59

Също така сметките се правят на базата на вече постигнати неща от хора с дългогодишни регистрации, което не означава, че ако трябва да започваш сега, ще можеш да постигнеш подобни цифри, дори и да си много добър.

Няма нищо вярно в това... един пример ще ти пусна
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=5767540

тази рускиня за близо 2 години има Downloads: >7400 тя е екслузивна и 90% от кадрите са и във Вета колекцията при която цените почват от минимум 10$ до 40-50$ за максимален размер
значи 7400x10$=74000$ при положение че тези кадри преди си ги е пускала по форумите като този http://www.photodom.com/member/kassandra

има и още доста примери които са почнали скоро да продават с подобни резултати ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 15:26

e 2 години малко време ли е, при това лавинообразно покачване на броя на снимките?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   22-11-11 15:36

е ти какво искаш днеска се регистрираш, утре качваш 15 снимки и вече правиш пачките [smilie18] има си квоти за качване на седмица не забравяй тази подробност ;)ти за 2 години ще ги направиш ли тези пари с поръчка(това е минимума който е направила) да не говорим че като продава в стока не пречи и да си снима и поръчково ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: strikeback   
Дата:   22-11-11 15:42

абсолютно не ги вярвам тези цифри



Публикацията е редактирана (22-11-11 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 15:58

Друго имам предвид. Едно е да започнеш примерно 2008, друго 2010, трето 2012. Началната позиция не е равностойна, защото банките се затрупват лавинообразно със снимки.

А относно конкретната авторка - там има качени 700 снимки. Тези 700 снимки, като гледам какви са, не са направени за 2 години, а за доста повече, защото няма как тя да бълва по снимка на ден при толкова ръчна обработка в шопа.

И въпреки всичко, пак стигаме до някакви изолирани примери. Да, но реалността е, че това са редки случаи на проблясъци, които са резултат от поредица обстоятелства (плюс труд и талант естствено), които при повечето хора просто не се случват. И не е правилно на базата на подобни примери да се правят изчисления, как за 1 час труд вземаш 40+ долара.
Все едно е да кажеш, че за сватбена фотография за 1 час труд се вземат 500 долара без да уточниш, че тия 500 долара ги взема някой си реномиран фотограф в Ню Йорк да речем.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: filadendron   
Дата:   22-11-11 15:59

хахахаха искате да гледате в паницата ето гледайте в моята.
Всички сте жестоките професори, а аз просто горовя с факти :)
ето е срийншот от моят профил това е кадър на който съм ви извадил статистиката само за един месец.
Големите сте калкулирайте си го. Отделно аз съм много под-средното ниво на стока, демек смятайте за по сериозните фотографи.
цифрите са долари.



Публикацията е редактирана (22-11-11 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   22-11-11 16:01

аз това как за 1 час труд вземаш 40+ долара. не го твърдя говоря за твоето изказване което съм цитирал по горе ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 16:08

itilien
Я си се изясни сам на себе си - нито единичните примери не те устройват, нито нито средната статистика. Явно спориш заради спора - и то с хора които това правят, а ти в тази област си явно некомпетентен.
Е, добре - за теб сме съгласни, че ти не можеш да изкараш тези пари. Нито за ден, нито за година, нито за сто години.
Или поне докато не си качиш снимки в сток сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: filadendron   
Дата:   22-11-11 16:14

не забравяйте сток не е само фото, но и видео.
ето как аз продавам видео пак ще постна едно от тях.
цифрите в дясно са долари.



Публикацията е редактирана (22-11-11 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   22-11-11 16:21

ее Тоше кога купуваш Поршето [smilie5] а бе нещо не ти вярвам това сега на фотошоп го направи нали [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 16:57

Canon-е, това със средната статистика е като с вица за това, дето 95% от народа ядял зеле, 5% ядяли свинско, значи народа средностатистически яде свинско със зеле. Та така и с твоите числа и изчисления на средната производителност на 1 час труд от 400 избрани фотографи. А запитвал ли си се тази статистика, която цитираш как точно и с какви цели е съставена?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: filadendron   
Дата:   22-11-11 20:26

нагледахте ли се в паницата :)
Хайде сега почвайте да снимате и не си говорете глупости :)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 20:35

За твое удобство, мога да дам и средната статистика на антитоп 100000 - тези, които никога не са качили снимки за продажба.
Средномесечен доход от сток = 0$, средна производителност на час = 0$

Там е като другия виц:
- Боже, що не мога да спечеля от тотото?
и чува гласа на всевишния:
- Пусни поне един фиш, бе бунак.

Персонални примери искаш ли за подкрепа?

Затова ще ти потретя - разпределението на прихода е в съответствие с принципа на Парето - 80% от дохода е само на 20% от авторите. Уж всички стартират при равни условия, и дори тези които сега ти изглеждат добре - ама след 5 годишна работа, тогава са били доста по-зле - много по-малък клиентски пазар, липса на редица софтуерни и хардуерни екстри, фотографска техника, .... Преди 9 години, за да изпратя 12 снимки (НА CD, TIFF, uncompresed!) до Алами, една седмица труд, 20лв транспорт, чакане 1 месец докато ги въведат,... .
Сега е за минути.
Човек сам избира дали да се опита да е между тези 20% с приходи или да хленчи с останалите.


Статистиката се прави за умните, да си оптимизират времето и труда, без да изпадат в преразход. Всъщност те сами си я правят, за да открият куците си страни. И когато срешнеш нечия статистика - анализирай кое може сам да използваш, как да го използваш, вместо да търсиш световната конспирация, скрита в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 20:58

Виж сега, аз световна конспирация не търся, то е ясно че няма. Въпросът е друг. Тези сайтове не са благотворителни организации, те са направени да печелят от фотографите. Съответно се опитват да те привлекат да качваш там снимки. За тази цел правят едни подобни статистики, с които да впечатлят кандидат снимачите. Нали - гледайте от сток какви яки пари се правят, снимайте яко и качвайте. Реалността обаче показва друго. Поне в болшинството от случаите. С времето обаче броя на качените снимки нараства лавинообразно, съответно свалянията на калпак също падат. Сайта продължава да печели, защото изтеглените снимки са все същия брой, но фотографите печелят все по-малко и по-малко. Както каза никсъна, такава система няма как да носи вечно едни и същи доходи.

Сега,ето ти един друг въпрос - защо ти, вместо да снимаш за по 48 долара на час, се мъчиш да водиш курс за сток фотография, увеличавайки по тоя начин конкуренцията си? Или защо, вместо да снимаш, пишеш дълги постове да убеждаваш форума, че стока е толкова доходоносен?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 21:11

Като незанимаващ се със това искам да попитам, ползате ли истински "model release", дори и да сте снимали някои дядо на село или леко изфабрикувате нещата? Може и отговори на лични [smilie3]

И какво би станало ако хванат изфабрикуван "model release"?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-11 21:45

разбира се, че истински модел рилийз ... представи си, че този дядо на село си има амбициозна внучка адвокатка, която един ден вижда билборд с дядото, звъни му и се оказва, че той съгласие не е давал ... не само че ще имаш да плащаш много, ами можеш и в затвора да влезеш...

ако не можеш да вземеш модел рилийз имаш 2 вариант:
1. едиториал - ако снимката е подходяща за това
2. фото-форум, изложби и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   22-11-11 21:48

@itilien

Имаш страхотни сними. Вместо да се чудиш и си губиш времето с не много съдържателни препирни във ФФ, просто опитай в сток сайтовете. Ако разбира се, не те мързи да се занимаваш с подготовка, подбиране на ключови думи, описание, качване и т.н.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 21:54

И какво постоянно в чантата по един модел рилийз?
И как ще обясниш на дядото какво е това? И ще го накараш да подпише? Той ще си помисли че иска да му вземеш къщата [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-11 22:04

ами не по един модел рилийз, ами поне 10-тина ... ако попаднеш на духита група дядовци в хоремага ... ;)

вероятно трудно ще убедиш случаен дядо на село да подпише нещо на английски, за това или намираш познат дядо, който ти има доверие и на когото обясняваш подробно за какво става въпрос или не снимаш дядовци на село за сток

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   22-11-11 22:10

Да и какво ме спира да го подпиша вместо него и после да кажа, че сам го е подписал?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   22-11-11 22:22

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:23

точния,тоя случаен кадър с дядото на село едва ли ще ти го вземат,а дори и да го вземат едва ли ще се продава..това да не ти е като тук, да щракнеш некви сополиви мангали да ги накиприш с текстурки и б точките да потекат[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vikitovikito   
Дата:   22-11-11 22:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 22:31

Аз дадох пример с дядото на село защото е най-показателен..

Иначе примерно съм снимал някоя девойка преди няколко години и снимките са станали хубави, как сега да я търся и убеждавам за модел рилийз?

А зная че българите със сигурност са пробвали да заобиколят правилата, та ми беше интересно доколко е рисковано и какво става ако те хванат.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:33

не става с менте,опасно е и не си заслужава

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: cameraman   
Дата:   22-11-11 22:35

Днес съм на далавера... 0.26$ от сток...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:41

а някои може би с доста повече..като цяло е много трудно,летвата е много високо

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 22:42

И още един въпрос.. Ако не качваме снимки на девойки и репортажни снимки заради модел рилийсите, снимки на известни сгради, снимки на коли и неща от известни марки, то основното което качвате са пеизажи, макрота и животни ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:46

ами разгледай,всичко се качва,ако се знаеше формулата на успеха..щеше да е лесно,идеи трябват[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   22-11-11 22:47

vaskoni, смееш се, ама аз знам за в-ма, които изкарват 1000$+ и я имат 50% валидни релийзи я не. Изобщо това с релийзите е доста глупаво като система.

*2-ма



Публикацията е редактирана (22-11-11 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 22:57

itilien
ма много конспирация, много заговори си разкрил. [smilie24]
Сток си качвам, не ме мисли. Конкуренцията ми не са 10-20-50 човека (спрямо 350 000 от сайтовете), още повече че и достатъчно много около мен съм научил и продължавам да уча и без курсове. Даже ми ползват и студиото да си снимат техни си неща. 90% от фотоклуба ни в Търново са стокаджии с различен успех.
За да са ми конкуренция, трябва да ми достигнат нивото и стила на работа. Дай боже всекиму.
И си забрави лакомията от 48 на час и то всеки час от деня, става дума за нормално работно време, което стокаджията сам си регулира. Забравил си уроците по физиология на човек, редуване на умствен с физически труд, такива ми ти работи.

За спадането на продажбите - вярно е, отсяват се старите и по-калпавите, читаво сниманите и сега си се търсят - ма това са прости природни и пазарни закони, ако сега чак ги откриваш, честита да ти е топлата вода.
А глобален спад заради кризата няма, ама и това не си прочел, по-нагоре съм го написал защо.

Системата си носи приходите от КЛИЕНТИТЕ, аре понаучи нещо за пазара. Фотографа продава формална потребителска стойност, наричана лиценз. Пълни глупости са, колко точно трябва струва авторското право - то е в такива широки граници, че просто не е истина. Експлоатирали ли те били - глупости на търкалета, вземи си подмишница сток снимката и обиколи лично всички, които са я видели, да им я предложиш. Ако щеш и сайт си направи, седни им напиши мейлове, че да я видят.
Дотук само за маркетинга на мижавата ти снимка, си вътре с много хиляди, а ако успееш и да я продадеш за 1/1000 от цената на разходите - браво. Значи толкова ти комисионата - 1/1000.
Чуков, глей ся каква е пинтия, вместо да ми даде 100-200 лева за една снимка на Царевец, или да си я снима сам (има по-добра техника от мен, само на 25 км от Търново е) си я купил моята за 25 цента от един сайт. [smilie3]

Това е показателно за пазара - той е като водата, уж е мека, а разбива "консервативните" камъни и ги прави на пясък.


Има клиенти и за макросток, и за микросток, и за средния сток.
Никсъна коментира за един сайт - ИС, а сайтовете има различни платежни схеми, барем ги прочети, преди да спориш.

Заради такива като теб са тези курсове, за да обясня подробно как и защо са процесите в микростока, как се пести време и труд - 15 минути ми е общо снимането на обект, обработка с перфектна изолация, кийурдинга и ъплоада до един сайт. Ако можеш - ти го покажи как става. Ще се радвам да науча и аз нещо ново.
На 1000 снимки, като спестя по 2 минути - ето ти 33 часа свободно време, за изпиване на 3 каси бира с приятели.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   22-11-11 23:01

@aeobs
>Изобщо това с релийзите е доста глупаво като система.

Като ти дойде до главата, ще разбереш, че не е съвсем глупава работа. Стига да си се осигурил с релийз. Не виждам причини за да рискувам, ако се готвя за продължителна работа. Най-вероятно никой няма да ме потърси, но знае ли се дали се знае...
На тебе май и фотошопа ти не е баш от най-купените, ама нейсе.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 23:22

tochnia
Знам за два БГ случая на опити за заобикаляне на правилата - 100% неуспешни и са за сметка на опитващите ги.

По-добре недей.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 23:39

Аз не се имам за майстор фотограф и снимам за удоволствие, нито пък бих изкарал много пари от такова нещо, но просто ми е интересна темата след като прочетох днес многото правила на един от сток саитовете..

А и от това което прочетох маи преценяват снимките гледаики ги на 100%, а ако си снимал на JPEG резултата няма да е достатъчно добър..

Та трябва да се снима специално за сток.. или поне така изглежда..

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 23:44

ами на много хора им се струва че стока е некво второ качество фотография,всъщност който не е пробвал той не знае че е доста трудно,има доста добри фотографи които снимат и сток,само ше ви кажа че 90% от кадрите тук няма да ги приемат там[smile] това по мое виждане де[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   23-11-11 00:15

aldygreen, фотошоп нямам. Купувам си аперчър.
Под безсмислено имам предвид, че системата не работи както трябва, не че идеята и не е правилна или не трябва да я има. Прекалено лесно се манипулир. Разбери кой се е подписал и кой не е после, ама някой друг път.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   23-11-11 00:35

aeobs, това че ще "манипулираш" системата и ще излъжеш сайта да ти вземат снимката с фалшив модел рилийз е ясно, че ще успееш да го направиш. Истината е обаче, че лъжеш само себе си и че ако се случи кадъра да се продава и човека който си снимал да е малко в час си много сериозно в калта ...
или освен подправянето на документи би добавил и лъжесвидетелстване ? ... някак много точки от наказателния кодекс стават за да заменят едното просто питане и договоряне за истински модел рилийз.

та така, всеки си прави избора де...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   23-11-11 00:38

@aeobs
Това е преди всичко твоя собствена защита. Защо ти трябва да се самозалъгваш? А сайтът държи "да си върже гащите" и да не му търсят отговорност от него. Изискването е следствие от законите в по-цивилизованите страни.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   23-11-11 00:44

marrio31, то не че е второ качество, ами е сток... демек фотография, направена да задоволи някакво търсене и да се продава на ниска цена в големи бройки. С една дума конфекция. Не е място за арт или за качествена (не технически) и смислена фотография. Примерно почти липсват качествени пейзажни снимки. Почти никой уважаващ се пейзажен фотограф не си продава снимките по сток сайтове, а продава принтове в личните си сайтове.



Публикацията е редактирана (23-11-11 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Petri   
Дата:   23-11-11 00:50

Само ще вметна, че в Айсток има арт категория и тя се казва Vetta. Доста добри неща има там, доста! Също така има невероятни пейзажи, доста от които са също в Vetta категорията.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   23-11-11 01:00

itilien в голяма грешка си!!!И арт се продава,и то доста добре. Ако на човек, в главата му, е конфекция спасение за него няма, но недей да правиш такива обобщения за сток фотографията. Просто си в голяма заблуда,но за твое успокоение..не си само ти така![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 01:05

Само да вметна, че цените на нормалния сток с традиционен лиценз са отвратително високи - надхвърлят 15 000$ за конкретни високи изисквания само за ЕДИН лиценз.
Плащаш и според лиценза, ако е с изключителни права НИКОЙ ДРУГ не може да го ползва за този период.


Примери - Алами - 26.59 million images , Гети, имат си лицензни калкулатори.
Тук говорим само за микросток и не намесваме принтерски копия, там е друга индустрия.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 01:19

Отделно, че от гледна точка на авторите в микростока, независимо дали са с огромен брой продажби на отделна снимка или не - те не продават права, правата са си техни, те фактически я рентват за ползване на голям брой потребители, точно както банките дават пари срещу лихва.

Авторите получават само лихвата за рентването - примерно 120$ годишно - по 10 на месец. За тези 120 $, ако е банка с 12% годишна лихва, тя ви е дала 1000$, ви си плащате още 120 за наемането/ползването на парите.
Де факто излиза, че стойността на снимка, която носи 120$ годишно е около 1000$. Ако е читава и следващата година ще се рентва отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   23-11-11 01:25

Стока има едно голямо предимство, с което ме запали. А това е че мога да живея където си поискам и да си го работя от там... тоест свобода [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 01:45


Пейзаж на Пенчо Тихов от Габрово

Калкулирах скъп лиценз, пейзаж от България.

Selected licence:
Advertising/Promotion / Trade magazine - advertising / 2 page spread / up to 5 million / more than 25 / Front cover / Worldwide / up to 3 years / Travel & tourism
Maximum file size available for this licence : 31.2 MB


€ 26485.00


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   23-11-11 09:52

marrio31
Хубаво е, да снимаш RAW формат и да вадиш джепези от него.
Ще ти дам един пример вчера качих снимка на две котки(кропнати) от 10мгп кадър. Когато изразах обектите се получи файл па малък от изискванията за минимална резолюция на сайта 2400/1600
аз го разтегнах до 6.6мегапиксела и качеството е, пръвъзходно.
И файла няма никаква обработка[smilie6]

Котките [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   23-11-11 10:38

е аз да съм казал че снимам в jpg,[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: freestyler   
Дата:   23-11-11 13:44

Изкарвам добре, но не чакам на такива продажби [smile]

"Hello ххххххххххх,

We are pleased to announce that one of your files has just been licensed on Fotolia through a subscription plan:

File Reference: хххххххх
File Name: ххххххххххххх
Purchase Date: 2011-11-19 20:39:24
Purchase License: XL
Commission: 0.25

You can get more information in the "Files > Sold Files" area of your Fotolia account.

Regards,

Fotolia.com
+1 (888) 674-2299
Royalty-free Images Starting at $1

Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/fotolia
Follow us on Facebook: http://www.facebook.com/fotolia

This email has been sent to you by Fotolia. If you do not wish to receive these emails, please modify your profile by clicking here "

За голям размер снимка 25 цента [thankyou]
това е причината в тези сток сайтове да качвам само боза [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 14:03

Продължавай в същия дух, като шопа: "Аз че работим колкот да не заспим, те ми плащат колкот да не умрем!"

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   23-11-11 14:11

martin-dm - a реално правиш ли го - тоест живееш ли където искаш и изкарваш ли достатъчно пари от там?

каноне - това число дето го цитираш за пейзажа е имагинерно. Първо, издание в 5 милионен тираж може да бъде единствено някой вестник, при това трябва да е някой от най-големите. За списание свързано с туризъм бройка от 10 000-100 000 е далеч по-реалистична. И след това остава някой наистина да я купи, за което може да почакаш с години, ако изобщо дочакаш :) Особено пък със снимка от родопите (кое българско списание ще даде над 10000 долара за корична снимка). Така че сметките са си сметки. Хубаво нещо са, ама реално хората, които показват портфолиото си и какви пари печелят от него дават доста по-полезна информация.

Поразгледах бегло форума на алами. Намерих една тема, в която се обсъждат количеството продажби. 1 продажба месец за всеки 100 снимки в портфолиото го считат за доста доста добре, но се постигало от доста малко хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ecobo   
Дата:   23-11-11 14:35

Абе хубаво нещо си е стока... Ей на, сега правя календар на една транспортно-туристическа фирма, искат на календара да е техен автобус, но да е някъде някъде по френско-италианското средиземноморие, там дето се срещат морето и Алпите. Мислите, че ще закарам автобуса там го снимам? Нъцки! Порових из сток-сайтовете, намерих си подходящата снимка само за $50 (усещате ли колко съм доволен...), ще си монтирам автобуса и сме 6! Автора на снимката ще си прибере $25, сайта и той ще прибере $25 и всички сме хепи.

Между другото, в България масово се купуват най-евтините лицензи за календари и други подобни изделия, което е незаконно. Съвсем пресен случай, когато столична фирма е напазарила маса кадри от България (и не само) с най-евтиния лиценз през абонамент и продава календарите. Аворите са получили по $0.36 вместо $25 и сега фирмата ще отнесе доста сериозно дело с още по-сериозни обезщетения [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 15:01

@ecobo - след бръз поглед върху темата, снимка в хедъра на сайт към коя категория лиценз се отнася?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   23-11-11 15:23

itilien - аз се отказах, предполагам и ти скоро..

остави на хората илюзиите
готино е да си помечтаеш в крайна сметка, ровейки статистиките на "големите"

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 15:42

Хосе, виж снимките на Петри, филадендрон и Русанов в тази тема тук. Колко от твоите снимки са поне наполовина толкова добри? Оная със сушито не е ...



Публикацията е редактирана (23-11-11 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Argazki   
Дата:   23-11-11 15:52

Аз освен да дам едно параноично-критично мнение - Колкото повече сток-фотография, по-малко поръчкова...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ecobo   
Дата:   23-11-11 16:15

написа:

> Аз освен да дам едно
> параноично-критично мнение -
> Колкото повече сток-фотография,
> по-малко поръчкова...


Абсолютно вярно.
Но срещу вятъра не се пикае - от това, че някой няма да продава сток поради горната причина, стока няма да изчезне.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   23-11-11 16:38

аз пък абсолютно не съм съгласен, че колкото повече сток толкова по-малко поръчкова ... това което сега си се прави поръчково ще продължи да си се прави така, това което може да се прави със сток, то вече се прави със сток

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   23-11-11 17:47

На стока точно това му е най-хубавото, че 10% от авторите прибират приходите останалите не взимат нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   23-11-11 17:47

ilcoin - печката кърти [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 18:17

25 цента Миниум ! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   23-11-11 18:35

аз на шега постнах мухата, някой взе та я купи и съм напрад с 2.70$ [cool] [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Argazki   
Дата:   23-11-11 20:12

Днешната снимка на първа ще продаде доста...

А, екобо, ти си доволен,че си купил пейзажчето евтино, ама сега залягай зад ФШ. А преди 10-тина години когато не беше толкова на мода стоковата фото фирмата и автобуса и фотографа щеше да закара в алпите и хотела щеше да ти плати , па и кебапчетата и бирата.
Тва е само едно параноично-критично предположение, де !
А може би биха помолили шофьора като минава оттам да спре автобуса, да изкара сапунерката и да го щракне, па ако е на залез слънце, още по-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ecobo   
Дата:   23-11-11 20:22

Аз съм доволен, ама клиентите са по-доволни. Щото прекрасно знаят колко ще им излезе вариант "Б" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 21:24

itilien
Нещо пак си омешил понятията. Числото е фактическо, но по стандартите за лиценз на Алами, а клиенти с с такива изисквания за параметри за лиценз може да не са много фактически. Както и аз се чудя кои абдали купуват коли за по 1 млн, вместо за по 2-3 хилки. Ама за да ги имат парите, не са точно те абдалите, ами съм аз, че не мога да си го представя.
Та не ме убеждавай и мен и останалите точно в твоя бедняшки "реализъм" - видимо е непопълнен откъм знания в някои области.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   25-11-11 10:58

Бихте ли пояснили защо продажбата на мухата изчезна, а баланса на парите си остана[smilie11]
И това в АЙСТОК[smilie11]
влизам отново и всичко си е наред. К`во става бе...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   25-11-11 18:48

Имат проблем със заключване на базата данни при листване. Понякога вади от кеш до 31 миналия месец, на опресняване (F5) дава до днешна дата, след това отново вади кеширани /или бейкъпнати данни/.
Това е при добавяне на още данни за продажби от партньорски сайтове както photos.com

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   25-11-11 19:43

Да , и аз го забелязах това. От два дни е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Tonevjr   
Дата:   26-11-11 18:43

Тая тема какво хубаво ме подсети! [smilie5] Бе за 2 години от няколко снимки ми изкара пари за хубав обектив, така че си е много яко нещо за странични доходи...винаги му се радвам на стока! Сега от тая тема гледам наплъзнали още сайтове...
Лошото е че в тея сайтове трябва редовно да качваш, за да се купуват повече снимките, а мене ме мързи...последно сигурно преди година съм качвал.[smilie5] Сега си и припомних защо...оня ден си играх 1 час с индексиране и още няма отговор дали са ги приели, ебаси дразнещото.
Ама пък да изкарваш пари от глупавите снимки, които щракам измежду другото си е ебаси кефа! [smilie10] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   26-11-11 19:58

Tonevjr
Из между другото викаш, толкова ли си безразличен към интелектуалният СИ труд [smilie11] който претворява мечтите ти в материялни придобивки[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Tonevjr   
Дата:   26-11-11 20:04

Повярвай...в снимките, които качвам за сток, няма и секунда мисъл в тях! Така че интелектуален труд= 0. Интересното е, че пак малко или много се продават и то самички.[smilie18]
Снимките, които си ценя истински или са ценни за мен, няма работа по такива сайтове.[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   26-11-11 20:43

Tonevjr, можеш ли да пуснеш линк към профила си?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Tonevjr   
Дата:   26-11-11 20:53

Нищо интересно няма...във фотолиа с 7 снимки, шитъра малко повече- снимки от зоологическата, няколко коктейла като съм ходил на кафе и джамията в Абу Даби.И това ми е изкарало за обективче за 2 години.[smilie10] [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   27-11-11 11:44

А колко вкарвате от сток?

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   30-11-11 08:55

Ми темата тотално умря след последният пост и заприлича на нещо от сорта Заспиване

aldygreen
Спиш момче спиш[smilie5] ако е необходимо на вас господине да пояснявам колко пари съм вложил в техника. Ще го споделя, но не намирам връзка с темата. На всекиго е ясно че за да снимаш ти е необходима най-малко копктно фотоапаратче-СЪПУНЕР[smilie5]

После компютър и месечна катса за интернет-минимум[smilie7]

За разлика от теб, въпреки че си платил за всичко това, единствените ти напани са да задаваш вече дискутирани въпроси-спам. Вашето разточителсто е много по-лошо от това да имаш цел и да се стремиш да постигнеш нещо в свободното си време[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: mboy   
Дата:   30-11-11 15:10

като видях темата реших и аз да пробвам и те пък от фотолиа ми одобриха една снимка [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   30-11-11 17:27

MauMyHa

Като ти прочетох разгорещения пост, та се сетих за елегантния изказ на ротния фелдфебел в Плевен:

"На Вас ти говорим, другарю школник" [smilie18]

А въпросът ми, преведен на по-разбираем език, е колко ви е чистият доход от сток? Което означава, че като разходи трябва да се вземат предвид само необходимите и присъщи разходи именно за тази дейност, свързана със сток. Ако тази дейност е допълнителна, е едно, ако е основна, е съвсем друго.

[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   30-11-11 22:37

Какво тяло да си купя, какво е приоритет за сток?
На първо място май е резолюцията, въртящ се дисплей също мисля, че ще е полезен. Чудя се дали да взема 16мп+въртящ или 10-12мп на половината стойност а останалите да ги вложа в обективи и осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   01-12-11 00:27

aldygreen
Няма как да се отделят разходите толкова счетоводителски колкото мислиш. Тази година няколко БГ стокаджии ходиха по травел снимания - даже до екзотични дестинации. Цялото пътуване ли да калкулират или само дните, в които са снимали?
Не всички снимки от тези турове са им качени в стока - като бъдещи приходи ли да ги добавят?
Пътуваха със жени/приятелки - това графа компаньонки или не е разход?
Тези които снимат манджи, които после сами си изяждат, храната разход ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   01-12-11 08:32

Canon
много меко го подхвана, едва ли ще се събуди от летаргията си[smilie5]

Нека сам си зададе въпроса, колко средства са му неоходими за да подържа себеси жив и евентоялно някакъв стандарт на живот[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   01-12-11 17:22

katysty
10-12мп за iStock е разсипия на труд. Там и в други банки се продават по размери на МП. Губиш ти, ако си направил продаваеми кадри с много детайл.
Като начало 16+мп + читаво макро и ламБи стигат.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: mboy   
Дата:   01-12-11 19:25

някой да даде инфо за TAX form-ata na FOTOLIA? мерси! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   01-12-11 21:11

Canon, не съм сигурна, че те разбрах. Защо е предимство повечето резолция, освен, че за по-голям файл взимаш повече?

Canon написа:

> Губиш ти, ако си направил продаваеми кадри с много детайл.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   01-12-11 23:07

Когато клиента купува - иска максималното за парите си. Ако имаш много мегапиксели и обект с много детайли, той може да си кропне част от него и пак да му остане достатъчно голяма част.
Ако си на малко МП-ли - и той иска да си кропне и му остане малко, ще предпочете да си търси друга снимка - избор има.

А ти може да нямаш втора възможност да си повториш снимката в по-големи размери.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: katysty   
Дата:   01-12-11 23:21

Ясно, благодаря ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: fireflash   
Дата:   02-12-11 19:54





Публикацията е редактирана (02-12-11 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: burningice   
Дата:   02-12-11 21:16

С 6 мегапикселов апарат, също можеш да продаваш добре (както и един от по-горе пишещите стокъри). Има и програми за шиене на кадри (фотошоп например).

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   03-12-11 08:35

много любопитно как се шият кадри с модели [smilie11]

все пак сток снимките далеч не са само обекти на бял фон, да не кажа, че в много малка част са обекти на бял фон [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: burningice   
Дата:   03-12-11 12:52

С модели не съм шил, но с хора -да (дълъг обектив, късо пространство (ок.15тина човека)). Има и известен метод (забравих му името) за това шиене с модели ;)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »