Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   11-11-11 09:41

Попитах некво софийско диджейче , дето си пада и организатор на сватби как вървят цените на сватбена фотография в столицата... Паднали са много- каза той- Умира бизнесът...
При него снимката струвала 15 стотинки, а сватба от 1000 снимки струвала 150 лева... Онемях.... Ако в София има такива цени е ясно,защо аз във Варна си стоя на топло край климатика на 11.11.11г., въпреки, че имах 3 запитвания за сватби...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: chukov   
Дата:   11-11-11 09:51

Абе стига бе
150 лева за сватба

Няма такива неща

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: джъмбо   
Дата:   11-11-11 09:55

150 за сватба вече е нормално нещо...
куцо и сакато дето си купи дслр веднага си прави сайт: бестмастерфотографи и вече жули яко сватби....

само дето сватбения ден няма място за грешки.... ама младоженците го разбират късно


като разумен човек си поканих добър фотограф за моята сватба [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   11-11-11 09:57

И който дава 150 лв за сватбен фотограф ще получи снимки, струващи 15 ст. бройката!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: shama   
Дата:   11-11-11 09:59

Не съм съгласен.

Тази есен бях на 2 сватби и на 2-те фотографа беше 500+ , а не бяха скъпи такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: julski   
Дата:   11-11-11 10:15

Да, да. Скоро тъсихме за близки хора за догодина. Да видиш добрите какви цени обаждат. Бая оферти събрахме и все около 800-900лв се въртят и въобще не се пазарят. Взехме оферти от Петя Василева, Бони Бонев, Балевски, Васил Николов и още няколко. Балевски иска 1100, но те са двама. Другите са минимум от 800

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   11-11-11 10:19

Почти се успокоих.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: autosvet   
Дата:   11-11-11 10:21

Е ти гониш хайлайфа.
За 150 кинта ... ще си намериш някой с вградената светкавичка на Канон 1000Д и 18-55 чиято гаранция изтича през март 2013.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: julski   
Дата:   11-11-11 10:23





Публикацията е редактирана (11-11-11 10:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   11-11-11 10:23





Публикацията е редактирана (11-11-11 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ilcoin   
Дата:   11-11-11 10:27

Добрите фотографи вземат доста повече от 150лв и имат клиенти за месеци напред. Форумските претенциозни величия реват, че всеки с апарат ходел и им подбивал пазара и не можели да си вържат бюджета. Интересно ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   11-11-11 10:34

Нормално...

То 90% от сватбените фотографи не могат да снимат [smilie18]

П.П.
98%
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: джъмбо   
Дата:   11-11-11 10:35

ако визираш мен... аз сватби отдавна не снимам...

а че съм казал някои факти... ами на 100% са верни...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   11-11-11 10:41

Аааа... не не не, никой не визирам [smilie7]
Не мога да си позволя да обиждам лично никой.

Просто като седна да гледам българска сватбена фотография и тотално се отчайвам, че някога ще стигнем добрите фотографи извън България...

Не бих седнал да изброявам забележките, които са доста [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   11-11-11 10:49

Не говорим за цената на светилата, а за средна цена на що годе прилична работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: toti   
Дата:   11-11-11 10:49

Крайния продукт според цената.
Незнам кога НИЕ БЪЛГАРИТЕ ще разберем,че ХУБАВО И ЕВТИНО няма на
този свят.
Аз се жених преди няма и два месеца в Пловдив.Фотото ми струваше
300 лева....толкова имахме възможност да отделим.Не очаквахме някакви чудеса за тези пари,но в крайна сметка бяхме много-приятно изненадани от крайния продукт,който получихме.
Месец преди това бях на сватба на приятел пак в Пловдив.Фотото
му струваше 500+ лева.Когато седнахме да си разглеждаме албумите....имаше очевидна разлика...Не, че нашия е лош и имаме
големи критики към фотографката,даже напротив...Искрено и благодарихме защото условията за снимане бяха отвратителни.
Мисълта ми е,че хората в повечето случаи сами са си виновни
за провалените сватби... .Не може едно и също нещо да струва 150 - 500+ лева и да си мислиш,че като качество ще е едно и също.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: autosvet   
Дата:   11-11-11 10:52

Е морски и онея хоро не могат да тропат, а с ракията хич не се справят ама не им се подиграваме. Пазара тук не иска художествени качества, а просто отразяване на събитието. Ако някой успее да се пребори да му възложат и нещо по-така е добре. БГ реалност. Ама пък и чак толкова да се превъзнася деня в който се бракумват двама ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   11-11-11 10:55

Ще ги стигнем, когато ТУК се смята за нормално да дадеш 1000+ лв на декоратор за цветя по масите и нормално да вземеш някой щракач за един от най-важните дни в живота :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: erotila   
Дата:   11-11-11 11:09

изброихте 7 човека които снимат... само толкова ли сватби се правят
примернУ за днес има 131св в софия, да предположим 80% от тях са си наели фотограф... 104 сватбени фотографа и те на 800лв по двама ли им етарифЪта ...[smilie18]

от без пари до 200лв са 98% според менИ профитата

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Petkow   
Дата:   11-11-11 11:35

Ами какво да ви кажа приятели, аз не съм фотограф но и в моята професия има хора дето работят за 150 лв и за 1000лв за едно и също нещо, ако това ще ви успокои :)) Просто или хората не си ценят труда, или немотията е крайна ... аз лично за сега не бих се наел да снимам сватба ако изрично не ме изюркат или да снимам просто да видя какво би излязло де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ilcoin   
Дата:   11-11-11 11:48

Да, то във всяка професия има такива хора. Мене обаче ме дразнят тия арт-напъни че видите ли, народа е прост пък аз съм велик, пък после тия, че ония, че държавата, че незнам кой си. И все едни приказки такива, дето да се чудиш откъде са. Целият свят се изправил срещу г-н Х и му пречи на просперитета и желанието да да стане част от А-групата (разбирай за 3-4 часа да изкара ХХХХлв).

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   11-11-11 11:54

Ха ха, къде видя 3-4 часа труд при сватбата бе ха ха ха


НЯКОЙ ЩЕ ПОЗНАЕ ЛИ КОЛКО ЧАСА СЕ РАБОТИ за една добре заснета сватба?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: imitev   
Дата:   11-11-11 11:58

минимум 3-4 дни с обработката на "матриала"[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: erotila   
Дата:   11-11-11 12:01

за да стигнете от точка А до точка В с автомибил Трабант-Самара и Опел /примерно/ е едно и също спрямо целта да се придвижите от А-В... Другото просто неможе да се сравнява, а то има стойност!

пп
за да не се чуди някой що съм го написал, просто трябва да се замени А /със снимащ, техника, техника на снимане.../ и Б /с ФОТОГРАФ, техника, техника на снимане.../ за да получите умазаключението защо едно и също нещу/пр сватба/ струва 200лв /сниманев JPG/ или 800лв / двама фотографи, RAW, фототехника, слайдове, обработки, ДВД-та, фотокнига.../... със сигурност цената за фотограф при вариант Б слиза и под 200лв [smilie18]

извода: значи е вярно че професионалните сватбени фотографи снимат за под 200лв

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ilcoin   
Дата:   11-11-11 12:08

За да сме точни (понеже гледам че някой са доста буквални), трябва да включим в сметката и това колко е улав шофьора, колко други коли има на пътя. Също така дали има друга работа (колко печели на нея), дали си е платил акциза на нафтата или я е източил от циментовоза на баджанак си. Дали колата е на тати, или не е. Дали возещият се досега се е возил основно на трактор и ладата му се вижда като совалката атлантис.

Ей такива ми ти работи. Въобще, гледането в чуждата паница на всеки 3-4 часа е полезно занимание, нали бе морски?
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   11-11-11 12:13

А, кеф-а цена няма [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: 798099   
Дата:   11-11-11 12:42

Малко извън темата, но по същество за съотношението: "качество - цена": преди години се занимавах с ремонт на определен вид техника. Идва, значи при мен човек с повредена машина и пита колко ще му струва. Казвам му (примерно) 100 лв. Той отговаря, че му е много и още, че бай Едикойси, му искал за ремонта 20 лв. ОК!!! След седмица-две идва пак, провесил нос и носи машината. Така и така, бай Едикойси ми взе 20 лв., ама тя се повреди на второто пускане. Плаща си 100-те лева и получава професионално ремонтиран уред, с гаранция, равна на фабричната (а не сервизната). Въпросната машина работи вече над 15 години, като са сменяни само консумативи.

Моята сватба преди 32 години я снимаха двама професионалисти с помощник. Не съм броил апаратите, но единият беше "Хаси" със сигурност. Ами...има разлика между снимките им и тези, направени от щатния фотограф към райсъвета (тогава не можеше да бъде избегнат.). По-точно, както беше казал някой от съфорумците "не че има разлика, няма прилика"...
Нищо не мога да кажа за цената, защото такава нямаше - фотографската услуга, всъщност ми беше подърък от тяхна страна.

Иначе, аз също съм снимал една сватба, ама от немай-къде. Също без пари...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: aldygreen   
Дата:   11-11-11 13:17

И без това ще се разведат след година-две, кво толкова да му мислят...
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   11-11-11 15:40

Колегата @798099 го е казал добре.

Мен не ме притеснява факта, че някой не можел да снима и взема малко пари (тук "малко" и "много" са субективни понятия, които зависят от пазара, в който се намира човека, целта на фотографията, типа на фотографията и куп други фактори... да отбележа, че не говоря за 150лв като "малко", а принципно). Има мнозина, които не могат да снимат и отиват и си предлагат "професионалните" услуги, защото имат "черен фотоапарат със сменяем обектив", който сред обществото има имиджа на "професионален".

Рядко има някой, който си е купил техника за (примерно) 20,000лв, научил се е да снима прилично и върши комерсиална работа (т.е. работа, която се заплаща) за много малко пари. Но дори и да има такива, те не са много, нито са масово явление.

Затова и борбата на ниво "цена" не е присъща за фотографите, тъй като те не са големи вериги магазини, за да се "надцакват" до стотинката. Тук става въпрос за строго индивидуална услуга, която се различава по качество, стил, цена и т.н. Просто са различни по клас услуги и продукти.

Затова конкуренцията на база "цена" не трябва да притеснява (много) хората, които знаят как се борави с техниката така, че да бъдат доволни клиентите им.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: pvlgeorgiev   
Дата:   11-11-11 15:45

Е това последното ме изкефи,а относно темата,май като съм разглеждал сайтове на наши свадбени фотографи,никъде не видях такава класа

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: freestyler   
Дата:   11-11-11 16:02

А защо цените са тайна, защо не се обявяват в сайтовете?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   11-11-11 16:05

Има сватбени фотографи като Bamby Cantrell, която не снима с осветление сватби, но знае много добре как да позира хората. Нейните цени започват от $15,000 на сватба като базов пакет. И рядко тя дава всички снимки и то във висока резолюция. Имай предвид, че в щатите е сравнително нормално да платиш $3,000 за сравнително добро качество.

Учудващото е, че тя има достатъчно клиенти, за да живее с това. Но и знае какво прави и затова хората си плащат.

С това искам да покажа, че цените варират и хората си намират клиенти за тези цени, когато могат да ги покрият с качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   11-11-11 16:06

pvlgeorgiev тоя линк дето го даде е възможно най-отвратителния начин да се гледат снимки. Заболяха ме очите. Снимките са прилични клишета, но с тая мърдаща лента е убийствено[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: pvlgeorgiev   
Дата:   11-11-11 16:13

mimnin от менюто shoots с десния (или левия) бутон на мишката правиш-клик-върху някоя снимка и ти се зарежда фотосесията във вид слайдшоу.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Petkow   
Дата:   11-11-11 16:41

User friendly от всякъде е :)) и аз щях да го коментирам това ама викам хайде няма но mimnin не се е сдържал явно [beer]



Публикацията е редактирана (11-11-11 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   11-11-11 17:15

@freestyler
Цените явно са "по договорка" между фотографа и младоженците (или този, който плаща)

От сватба до сватба има разлика! Не може снимките "Подписване" + ресторант с 20-тина гости да струва колкото пищна сватба с над 300 гости.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   11-11-11 17:29

Ето сега се обадих на кандидат клиенти за 17,11... Били им предложили снимките на сватбата с фото и видео от домовете до хвърлянето на букета за 400 лева- и фотографията и видеото... Всички глупости, които ми говорите за хубавата работа нямат никакво значение в ниските стъпала на обществото... Сметнах, че не е необходимо да обяснявам как няма да е толкова хубаво... Те фотоапаратите изглеждат еднакво... и камерите изглеждат еднакво... Ако сложиш една до друга две снимки- Едната от Нокиа, а другата от 7д например няма да различат коя е по-хубава.... ако и да нямат никакви прилики... хората им предложиха за 200+200 цялостно заснимане... Може пък аз да нямам реална представа за цените...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   11-11-11 17:45

Не бе, по форумите хората пледират за задържане на реалните цени... а по телефона половин час след това... - Добре, да, ем той другият не може да снима, но аз ще Ви заснема СЪЩО за 250 лв. понеже реших да Ви направя промоция... /начин да не накърниш гордостта си/ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: shama   
Дата:   11-11-11 17:48

Всеки трябва да си направи сметка колко му струва времето, знанията , техниката и т.н. С цени не можеш да угодиш на всички пък и не трябва.

Аз лично не виждам как за 200 лв ще забиеш един ден в снимки + поне още един в обработка + ще платиш данък на парите + осигуровки + амортизация и т.н. ... а може и да снимат по 20-30 сватби месечно и да разчитат на оборот , знае ли човек[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   11-11-11 18:02

pvlgeorgiev, много клиширано снима тая Жасмин, какво толкова се прехласвате. А сайта и наистина е някакво пълно недоразумение, няма по-трудно и досадно разглеждане на снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: erotila   
Дата:   11-11-11 18:22

сега ще ви вкарам в правата вяра:

1 Вариант- 200лв снимаш в jpg 1200 кадъра с една светкавица една карта 4 гб е достатъчна, един ден снимане 1 час сваляне и записване +малко сортиране и 10кадъра " обработени" в 22.30 вече спира да снима.
Та значи общо около 12 часа работа 200 кинта в семейния бюджет [smilie18]


2 Вариант- 400лв снимаш в RAW 1200 кадъра с много светкавици с 4 карти по 4гб, един ден снимане, три дена обработка, сортиране, триене записване на ДВД с обложка / поне три диска/, снимане до когато станеш ненужен, 50 обработени кадъра, слайдшоу, евентуално албум.
Та значи общо ПОНЕ 24 работни часа /12 сватбата и 3 дена по 4 часа/ 4 работни дена делено на 400лв =100лв в семейния бюджет минус 3 дена семейна незаетост [smilie18]

при вариант 1: 20 сватби годишно - 20 работни дни 20х200лв= 4000лв
при вариант 2: 5 сватби годишно - 20 работни дни 5х400лв= 2000лв

[smilie18] [shtrak] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   11-11-11 18:39

Последното има проблем в параметрите (константите) на на втория пример. Иначе като сметка е коректно. Ако сложиш цена 300 на втория пример ще бъде още по-фрапиращо (което е и идеята ти — да се ужасят хората, смятайки, че снимането за без пари е начинът да се работи).

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: freestyler   
Дата:   11-11-11 18:41

[smilie5] Какви данъци, какви осигуровки? Колко процента от фотографите изобщо имат фирми?

Един данъчен ако пусне обява, че търси фото веднага ще му кацнат един билюк гугутки
[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: erotila   
Дата:   11-11-11 19:14

Автор: tzl
Дата: 11-11-11 18:39

сметките са точни
прибави и
при вариант 1: собствено жилище далече от шумния град 500лв заплата +4000лв кеш

при вариант 2: под наем в студентски град или в надежда7, заплата 600лв- 2000лв за хазяина за 4 месеца без ток и вода и тел и градски транспорт и джобни за гаджету

всичко е 6 профи да си днес

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-11 19:59

Всички глупости, които ми говорите за хубавата работа нямат никакво значение в ниските стъпала на обществото...

Ми работи по високите стъпала тогава, кой те спира? [smilie8]

При най-дребните риби във всеки бранш - конкуренцията е най-жестока и най-често абсолютно нелоялна. Сами се позиционирате в кочината, пък после ревете защото ви въртят свински номера.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Myth   
Дата:   11-11-11 20:21

При най-дребните риби във всеки бранш - конкуренцията е най-жестока и най-често абсолютно нелоялна. Сами се позиционирате в кочината, пък после ревете защото ви въртят свински номера.


Това не е точно така, дори да не говорим за фотографията. Изобщо позиционирането е.... въпрос и съвкупност на много неща, освен на кадърност и качество и много труд понякога и до късмет и.... и....
Я кажи прохождащите в сферата, как точно да се позиционират на високите стъпала извън кочината, порчъките рядко, като чуят клиентите нормални цени почват да реват "Уууууууу много скъпо, ама то за един кадър толкова пари" хахаххахахаха а то да речем става въпрос за 50-60лв измекярска работа и се сърдят като им кажеш, че без пари им го снимаш на тая цена. Не визирам себе си но примера с 50-то лева е от моята практика. И като цяло не са много различни, често се замислям дали когато съм отказал да свърша някоя работа за 100-150лв не съм сгрешил, щото не са ми излишни, ама примерно като кажеш 200лв и това е ниска цена, как да снимаш за 150 ми да си гледа работата. Обаче ако остана без работа или примерн ми забавят заплатата една седмица какво правим, дали пак ще откажа.... кога ножа опре до гърлото .... дано не ми се налага де, ама... напоследък ккато се случва да позабавят заплатите, нещата не вървят на добре.
Не съм привърженик на работата за без пари доста съм отказал, но това нищо не значи.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   11-11-11 20:52

Абе няма по нахални фотографи от сватбарските, пък вие си говорете квото искате [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-11 20:58

Я кажи прохождащите в сферата, как точно да се позиционират на високите стъпала извън кочината

Не съм казал, че пътя не минава оттам, ама пък да стоиш там с години - не е нормално... или ако си преценил, че там искаш да се позиционираш - поне не мрънкаш за обкръжението си. То няма да се промени.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   12-11-11 00:25


Отг: Сватбени фотографи
« Отговор #193 -: Вчера в 20:46:21 »

Снимките от сватбения ден (и медения месец) са страшно важни,но за мен са неоправдано високи цените в България (за нашия стандарт). По-добре си купете професионален апарат за 800-1000 лева и го възложете фотографията на близък човек. От хиляда снимки,поне 50 % ще са добри


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Вие изоообщо къде се натискате сред изобретателните клиенти бе, що се слагате там, дето професионалната техника е ехеееее.... хиляда лева!

ко знаете изобщо... простоооо... направооо... какво си говорим, а?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: alsash   
Дата:   12-11-11 00:32

......ехеее....абе Вие касови бележки издавате ли?....а?....500+ 800, 1100.......па ние се трепем над някакъв натюрморт няколко дена за 500 лв....

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   12-11-11 01:18

Интересна тема. Плащането зависи от много неща.
Най-вече от тоя дето ще дава парите.
Както има дават по-500 лева, така има дето дават и под 100 лева.
Лично при нашите сватбари от село, кой знай каква голяма разлика в крайния бозаджийски продукт не съм видял.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: danny_falin   
Дата:   12-11-11 02:41

Според мен, хората просто са неуки що се отнася до сватбената фотография, освен факта разбира се, че на много малко хора им се дават 1000лв за сватбен фотограф, за такъв биха отделили доста заможни младоженци, като се има предвид какво "вадене" е цялата дъндания, една хилядарка не се фърля толкова лесно.

Аз лично миналата година имам рекорд за сватби на които съм бил фотограф, цели 4 :) Пари не съм взимал, по молба на приятели съм снимал, като всички съм предупредил, че ако си наемат професионален фотограф най-вероятно ще имат доста по-качествени снимки за спомен, и въпреки това никой не успях да разубедя, тези които си ме знаят че си снимам доста, въобще не чуваха какво им говорех. Наложи ми се да взимам светкавица на заем, че да се получи нещо дето що годе да може да се показва след сватбата, и да не изглежда като пиянски купон сниман с иксус.

бях и като гост на една много скъпа сватба наскоро, младоженците са наистина богати хора, но интелекта им не беше над този на 94% от населението, защото сватбеният им фотограф (беше една смотана лелка, която идея си нямаше как се държи това устройство с което снима) снимаше с някакъв пласт масов ефтин лентов канон, целият сив с отвратителен китов обектив, и той сив, от онези обективи дето ги изхвърляме, да не ни заемат ценно място в шкаф-а, снимаше с вградена светкавица.

като видях снимките след сватбата щях да припадна от смях, толкова скапани сканове през живота си не бях виждал, като ги попитах къде са я намерили тази женица, те ми отвърнаха, че са се спазарили фотографа да е бонус към наема на балната зала в която се проведе сватбата


мисълта ми с тази история бе, че хората можеха да си позволят не 1000 ами 10000лв за фотограф, просто са неуки и са постъпили небрежно, за тях фотографа е бил нещо като задколисна украса, каквато и да е там, просто да я има, нали няма да се гледа много много, каквато и да е резултата един.

та в общи линии, или викат приятел да снима щото не могат да си позволят, или пък грам идея си нямат за какво става въпрос, въобще ми е чудно тези сватбени фотографи за по 1000лв как си намират работа, би-трябвало да нямат никаква ако съдим по интелекта и дереджето в бг



Публикацията е редактирана (12-11-11 02:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boni   
Дата:   12-11-11 08:23

Както и друг път съм казвал - каквото ти е портфолиото, такива са ти клиентите.
Аз мога да кажа, че тази година беше много натоварена. Около 2/3 от клиентите ми бяха или смесени бракове - чужденец/българин или българи, живеещи в чужбина, които се женят тук. Без изключение обаче, както те, така и останалите са интелигентни и културни хора, с които е приятно да комуникираш и да работиш. От такива сватби пък идват след това и изцяло поръчки извън БГ.
Все още имам няколко сватби за предаване, не съм ги довършил. Не съм имал и време да обновя портфолиото си, декември ще върша тази работа. Отказал съм или съм прехвърлил на колеги десетки сватби.
Тази ч/б изложба в зала България на избрани детайли, се оказа фактор за привличане на много клиенти, ценящи фотографията:) За мен е важно хората да разбират и оценяват това, което правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: victory13   
Дата:   12-11-11 11:18

ехаа... и тука народонаселението виновно на изтъкнатото изкуство... машината неразбран, другите недооценени [smilie18]
за да поискаш 1500, 2000, 3000 лв за сватба, освен полезно количество наглост, да кажем 1%, се искат гащи, за да застанеш зад продукта си, и знания и умения, за да направиш и убедиш клиента в продукта си...[smilie5]
някой горе изкоментира една от авторките... може да са и травиални нещата, но с божието име на уста се явява и си поисква $7500 за да почнете разговора [smilie18] ... значи наглост и гащи има, а щом и се връзват, има и друго, нали [smilie18]
до сега никой не е постнал едно албумче със сватба и да каже ей за това искам 1000лв, а за ето това 300... то всъщност няма и една тема тук със сватба, важното е да се поплаче за цените, общо... за мен топенето на ледниците и изместването на земната ос имат имат далеч по-голямо значение в случая [smilie18] ...
ай със здраве,че днеска се очертава [beer] отрано [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   12-11-11 11:22

Претенции има, снимки няма, що за фото тема е това [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-11-11 11:41

Конкуренция, бе Саше ! Можеш да си купиш Дачия, можеш да си купиш БМВ. За различни цени. Плаща се за качество. Кадърните ще вземат повече пари, по-малко кадърните- по-малко пари

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   12-11-11 13:02

Все пак търсенето е по-определящо за пазара от предлагането... Тук дилемата за яйцето и кокошката не е в сила, щото няма как без традиции и опит в естетиката изведнъж хората да придобият арт усет.. Без да са прочели повече от 20 книги, последната от които Робинзон Крузо...
Никой не плаче Господа ...нито оспорва, че за фотографи, които се броят на пръстите на ръцете има изискан пазар.... Говорим за масата и калта в която е затънала... и за това, че вместо да се снимат със собствените си сапунерки получават сходно качество на символична цена...от хора със символична техника и символичен опит... Нищо лошо... техниката вече е толкова достъпна, че всеки може да си купи нещо, приличащо на камера, което сватбарите няма да различат по никакъв признак колко струва... Не можем да върнем времето до годините, в които със всички пари от сватбата се купуваше един СЛР в повечето случаи нам си коя употреба... Попитах само дали в София има такава цена... Ясно... Има и такава цена в София.... И във Варна също се оказа, че има такава цена... Нищо лошо... всичко тече, всичко се променя.... Зная какво ще направя ако нещата с любопитните само запитващи клиенти продължат...... Ако две вечери се наложи да купувам хляб със пари от върнати бутилки ще се наложи да превключа на вариант 1 на колегата.... Директно ЖПЕГ и на стъргалото без обработка... за квото дадат.... Програма оцеляване...или програма амортизация...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boZo   
Дата:   12-11-11 15:46

От една страна всеки взима за труда си колкото може, от друга страна клиента получава толкова, за колкото е платил.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ilfot   
Дата:   12-11-11 16:21

Цени цени....ха ха ами това
Има и това видео за 300лв.-
2000 файла подарък
[smilie11] [smilie10] [smilie11] [smilie10] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: stardriver   
Дата:   12-11-11 17:56

2000 fail-a [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   12-11-11 18:45

Изкушихте ме....във форума основно само чета и рядко пиша.Господа, основното и най-важното е какво иска от теб клиента.Аз примерно съм имал клиенти който с кеф ще вчупят главата на фотографа, защото се захласнал да снима обувки,дантелки,букетчета и все много арт неща ,а гостоте му,който е събрал за сватбата на единствената му дъщеря ги няма на снимките.1.Правиш изкуство снимайки сватбата-много пари.2.Отразяваш събитието наблягайки на повече хора и моменти-достъпна цена.Има клиенти ,който не искат фотографа да ги прави на маймуни ,да поскачат,да полягат и т.н и той да става център на вниманието.Искат просто той да отрази събитието на приемлива цена и качество-толкоз.За Арт напъните -има си изложби,модели и тн.Аз снимам сватби от 12 години.Средно м/у 20-30 на година/видео и фото/.Преценил съм, че не ми се отдава изкуството фотогравия и нямам напъни там.Клиентите ми задължително са гледали мое видео и снимки преди да ме наемат.И не ги залъгвам...ама аз съм страхотен и велик оператор и фотограф и затова ми платете хилядарка.Разберете го веднъж за винаги - Който плаща,той поръчва музиката.Клиента решава какви пари за какво ще ги даде,а НЕ ние,предлагащи услугата!
П.С. За тези който са дали 20-30 бона за техника помислиха ли за колко ще се избие в "богатата" ни родина!!!..Опа цената ми е 350 лв за DVD,600 лв за HDV и 250 лв за 700 снимки на CD.Албуми,фотокниги и клипчета са отделно.От Стара Загора съм.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   12-11-11 19:01

Е точно този начин на мислене заздравява коловозите на родната ни сватбария-фотография [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boZo   
Дата:   12-11-11 19:04

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   12-11-11 19:26

Е пак добре.... 250+350=600
ама за комплексно сигурно колегата прави 100-150 лева отстъпка...
Нищо лошо... Не упреквам никого...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   12-11-11 19:33

Лошо е, сами си копаем гроба [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   12-11-11 20:06

Сега ако колегата сподели и колко време отделя за постпродукция...... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   12-11-11 20:13

Е колкото да запише диска, иска ли питане [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   12-11-11 20:24

Впрочем един мой познат/не е профи/ снима сватба в едно варненско село за няколко патки... Направо"МИСИЯ ЛОНДОН" е работата... Хората действително масово не правят разлика между калпава снимка и технически издържана фотография, да не говорим за художествени изразни средства.... че май и телефоните вече са съпоставими и могат да покриват изискванията за качество.... Ама няма как да се изтъпанчиш с телефона в ритуалната...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   12-11-11 20:27

Морски човек трудно може да те разбере теб [smilie21] Нали не снимаш сватби. А каква заинтересованост само...
Цените на човека са съвсем прилични ако са както е изброил нещата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   12-11-11 20:40

То да ме разбере, човек трябва и да помисли малкоч а за мислене се иска акъл [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: sharky   
Дата:   12-11-11 21:54

Все си мисля , ако имахме държава която поне малко да иска да намали сивите сектори нещата ще са по-добре за всички. Нека 70% от работещите в сферата да не са в сивия сектор пък ако искат и за 50лв. да снимат. За всеки влак си има пътници , човек като сам не се уважава как друг да го.

cameraman , колкото и поръчки да съм взел на ниска цена ( - 20% от това което искам нормално), ей така да не си седя дома, толкова пъти съм съжалявал.

П.С. иначе и аз като zlzlatev, фото - 100 , видео + фото - 200, видео+фото+DJ - 300 ако вземете последното получавате бонус - изпълнявам песни по желание [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 10:13

Sharky-май не четеш правилно или не можеш да събираш!:
Фото 250+видео-350(за DVD)=600лв
350+фотокнига(350)=700лв.
HDV(600лв)+350лв фотокнига=950лв

Това са средни и малко над средните цени( и възможните) в региона където работя!Имам колеги който работят на по-високи цени,но те са за клиенти с много по-големи финансови възможности!Пример-Стоител с заплата 700лв+учителка-450лв=1150лв...две деца и т.н ,колко да ми платят за видео и фото-две заплати ли?Не всички сме от шопландия и за по-малко от хиледарка от стола не ставаме.Опознайте родината си.Моят край е сравнително богат-Тецове,рудници и т.н,ами северозападна и северозточна Б-я,Родопи,Странджа,Сакар и други.Та там заплатите са по 300-400 лв.Масово един от семейството е без работа(ами и двамата ако са)...те не трябва ли да получат услугата - да запазим спомените от сватбата на децата ни.Извинявайте ама вие се държите като политиците ни - мислите че Б-я е жълтите павета.Масово идват клиенти който избират само видео или само снимки не за друго,просто не могат да си го позволят и двете.Без пари или с остъпка снимам на колеги и приятели,но избора си е мой!Вие да не би да ги "дерере без да ги надувате" вашите близки хора?Извинявайте за малко по-острото ми изказване,но ме боли когато хората са като коне с капаци и не могат да погледнат глобално!
А че за всеки влак си има пътници е ясно...щом има кой да ви даде 600лв за снимки,взимайте ги!!!...но не плюйте другите който работят за тези който НЯМАТ как да ви ги платят!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 10:45

За камерман:комплект видео+фотокнига+снимки на CD...давам след около месец работа.Като за видеото ми е необходимо около 3-4 дни за обработката(180-240 мин) по 5-6 часа на ден.Фотокнигата 3-4 дни,за снимките на CD(оразмеряване и малко фотошоп[smile])2-3 дни.За фотокнигата повечко се пипат снимките-логично!Аз ходя и на друга работа ,която е на смени и за това ми е необходимо повечко време за да предам нещата на клиента.А като се има предвид че има пикови месеци като май(балове),юни,юли и септември,времето даже не ми стига(месец).Абсолютно съм искрен(така съм и с клиентите си) и за това не се оплаквам от липса на работа.Хората ценят това и корекноста,която м/у другото доста липсва в нашият занаят.Там трябва да поработят доста от хората в този занят.Това не лично към теб-просто споделям с хората тук във форума!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   13-11-11 10:52

Аз ходя и на друга работа ,която е на смени
Тука е разковничето[smilie3]
Ако не ходеше на друга работа на смени, за 12 години ако имаше желание щеше да се развиеш и да се качиш на по-високо ниво. Иначе си прав, че има хора, които не могат да си позволят големи цифри, но пък и има много начинаещи, които биха ги обслужили за да се учат. Нищо не се губи в природата[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   13-11-11 10:56

Също така въпреки любителското ми ниво, си мисля, че за 12 години снимане е абсурдно да искаш и 10 стотинки за подобни произведения.


https://photo-forum.net/static/site_pics/162/8_1256373502.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 11:40

Не се нахвърляйте срещу колегата... Той си каза, че няма арт напъни...
Доволен е от количеството работа и клиенти има за цената, която предлага... Поне е откровен с Вас.... Успех и на фокус....
Никой не коментира другия колега, дето всяко нещо му струваше стотак....

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   13-11-11 11:56

Точно това, което показах е арт напън в чистия смисъл. Ама само напън.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: sharky   
Дата:   13-11-11 11:57

zlzlatev , нищо лично нямам към теб [beer] нито искам да те обидя, но точно в това е проблема, не за мен, защото не снимам сватби/кръщенета и т.н. , но за колегите в областа.

Ти като ходиш на друга работа съм 99% сигурен, че не декларираш нито лев от тези пари които изкарваш с фотография/видео и т.н. , а аз си плащам и патент и данъци и осигуровки и т.н. защото се занимавам с фотография само. Значи ако приемем, че ти и аз имаме 1:1 възможности моята цена ще е с поне 1/3-та по-висока от твойта защото не съм в сивата икономика. Айде сега се върни при хорицата които немат пари и им кажи да избират м/у 2 еднакви продукта единия за 250лв, а другия за 300-330лв , кой ще изберат?


P.s. никои не дере никой ако си мислиш, че някой от гореспоменатите фотографи искащи по 500лв + е забогатял жестоко се лъжеш. Просто хората са сметнали колко струва това да се занимават с фотография . Ако на мен утре ми се счупи тениката която ползвам и нямам пари да я заменя/поправя оставам без работа, а не с една работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 12:18

Благодаря на камераман че ме е разбрал правилно-аз нямам претенциите да съм фотограф в смисъла, който вие вниквате.Проблема е в тези ,който имат претенциите а нямат покритието.Повтарям, аз отразявам събитието наречено сватба,аз не правя изкуство!!!Както и за видеото в което съм от 12 год.(фото снимам последните 4-5 години)М/у другото това ми една от първите снимки и тогава се залиташе от клиентите по-такива бози.Знам във форума как много от вас злобеете спрямо другото мнение и вадите веднага снимки като показ.За мен не е важно ТИ(мимним)да ми харесаш снимките,а клиента!Важно е че ми е харесал корекноста,всеотдайноста,умението да го предразположа в този емоционален и изпълнен с напрежение ден от живота им!Не казвам на нито един клиент, че ще има направя филм от сватбата(къде са режисьорите,сченаристите и артистите)в това което някой наричат ВИДЕОЗАСНЕМАНЕТО на сватба-ФИЛМ.Връщате ли артистите по-няколко пъти,като не ви харесът кадрите и репликите им във филма?[smilie8]Конфуции е казал:Първото нещо което ще направя,ако ми дадът цялата власт в света,е да върна на думите техният смисъл!!!
М/у другото не ме кефи снимането на ухо с обеца,пантофка,гримчета,пръстенцета и коланчета,и хора без глави, което тук някой смятат за арт(т.е изкуство),а гостите да ги няма по снимките.Но нека да го има,щом се харесва...ама да отричаш и друг поглед в/у сватбеният ден...т.е като събитие което трябва да се отрази, а не да се твори!...всеки си преценява сам!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: erotila   
Дата:   13-11-11 12:26

ЕтУ сига нещУ друо:

Фотограф- примерно на средно ниво:
Снима сватба в Сакар планина -80лв +видео 70лв,
Снима сватба в Люлин квартал -200лв,
Снима сватба в Горна баня дипломатическия корпус 600лв.

Питането ми е дЪ ли той ще снима както може или ще снима според парите които получава!?


Второ питане:
Профи ама от най профитата / примернУ дето може с една ръка за си смени широкоъгълен обектив с дългофокусен/.

Снима сватба в Сакар планина -отказва ангажимента,
Снима сватба в Люлин квартал -отказва ангажимента,
Снима сватба в Горна баня дипл корпус 800лв с "втори фотограф".

Дали неговия КПД е по голям от предния фотограф. Спрямо неговото ежедневие или спрямо крайния продукт.

пп
КПД- коефициент на полезно действие

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   13-11-11 12:27

Дай пример на такива фотографи, които снимат само арт и пропускат всичко останало. Защото аз като разглеждам виждам, че хората имат от всичко и нищо не пропускат. Т.е. погледът им е много по-комплексен - хем отразяват, хем творят.
И не отговори на Шарки, имаш ли фирма за фотоуслуги, плащаш ли данъци?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 12:34

Моите уважения, но къде се наира г-н Златев сравнен със световните /не най добрите/ сватбени фотографи и тяхното виждане за сватбеният ден.
Дали за тях това е просто събитие, което да се отрази подобно на посещението на китайските щангисти в София, или е ден, изпълнен с радост, имоция и много, много интересни щастливи моменти, заслужаващи поглед от човек, който разбира от изкуство - не просто журналист, за послетото също се иска умения...

Дали по този начин отричайки изкуството иличната интерпретация не загробваме нашата сватбена фотография.

Нима хората и техните доходи ще ни определят начина на снимане?

Това, да подходиш емоционално към щастливите младоженци колко пари Ви коства, г-н Златев?
Или художественият подход не го отчитате като собствена инвестиция, в себе си...

И защо се оправдавате с фотография, която например не разбирате и я цитирате като безвкусни дефокусирани елементи?

Моите уважения, но аз не съм съгласен с Вашата позиция [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 12:39

[beer]и от мен Sharky-но допреди 2-3 месеца плащат и патент(600лв),и наем,и осигорвки и заплата на момичето ,което работеш във фотото и т.н.Ама не издържах и казах БАСТА.Ще съм в сивия сектор,защото лихвата ми по заема от 7,6% стана на 12,8%,заради мъдрото управление в родината ми...хората последното за,което ще дадът пари ,е за снимки в студио или за вадене на любит.снимки!Само правенето на некролози вървеше добре[smilie5] Така е поне там където аз имах студио.Всеки си прави сметката-за мен е важно да не лишавам семейството си(не само от пари, а и от внимание)...ако дойдат по-добри времена(едва ли)...пак може да се понапъним.Имах студио,багах по сватби и т.н.,ходех на другата работа и накрая нито пари ,нито време!Сега пари по-малко,повече време за малкото ми дете!Право на избор.А Дянков да се оправя[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 12:57

Прав си Нави...не е работата до разбиране,не ми харесва.Това са две различни неща.Аз харесвам мусака,ама познавам хора,които не я вкусват,но не я отричат."Всеки си има вкус казало кучето и си облизало..."Случих на добронамерени съфорумци(досега не бях писъл,само четях) и съм чел как се напада другото мнение.Просто изразих моето собствено и се обогатих от вашето,това е!Бях абсолютно честен в това което съм написъл,за да се усети и другото мислене.На всички желая късмет и успехи...абее най-важното живи и здрави и усмихнати[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 13:00

Не желая да нападам никой, въпреки, че обичам да споря за какво ли не в рамките на разумното и незлободневно заяждане [smilie7]

Просто споделям, че по този начин освен, че няма да оправим нашата сватбена фотография, ние ще я загробим още повече.

А трябва да инвестираме, не пари, а време, желание и творчество...

Някой ден ще ни се върне [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 13:15

Не желая да нападам никой, въпреки, че обичам да споря за какво ли не в рамките на разумното и незлободневно заяждане

Просто споделям, че по този начин освен, че няма да оправим нашата сватбена фотография, ние ще я загробим още повече.

А трябва да инвестираме, не пари, а време, желание и творчество...

Някой ден ще ни се върне

Съгласен с всичко казано от теб...но други са реалностите(поне според мен)...свалям шапка на всеки който се бори срещу реалностите(не само в сватбеното дело),но дали да се бориш или да ги приемеш(поради ред причини),пак е право на избор.Бори се докато имаш желанието,куража и възможноста!Аз ти стискам палци!М/у другото съм по-образование историк и бивш учител...принуден от обстоятелсвата да работя две неща,които не ми доставят и на половина от удоволствието ,от това да разказвам на учениците за Египед,Рим или Стара Велика България.Ама кво да се прави мъж учител = глад и мизерия вкъщи - български му реалности!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 13:21

[beer] [smilie24] до тук бях...успех на всички!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boZo   
Дата:   13-11-11 13:39

М/у другото съм по-образование историк и бивш учител...принуден от обстоятелсвата да работя две неща,които не ми доставят и на половина от удоволствието ,от това да разказвам на учениците за Египед,Рим или Стара Велика България.

zlzlatev
И ти си бил учител, казваш... Преподавал си...

Чета ти написаното тук и се чудя - смешно ли е или по-скоро тъжно...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 13:44

Човек който не обича работата си "това което прави" А го прави само по-финансови причини няма как да има развитие,Това е моето мнение...
Колега много съм учуден на факта, че спомена обработвам видео 3>4 дена какво толкова му се обработва на това видео чисто любопитство... Ако не проблем пусни ми един линк на лични да погледна..

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: alex_markov   
Дата:   13-11-11 13:45

написа:

> Благодаря на камераман че ме е
> разбрал правилно-аз нямам
> претенциите да съм фотограф в
> смисъла, който вие
> вниквате.Проблема е в тези ,който
> имат претенциите а нямат
> покритието.Повтарям, аз отразявам
> събитието наречено сватба,аз не
> правя изкуство!!!Както и за видеото
> в което съм от 12 год.(фото снимам
> последните 4-5 години)М/у другото
> това ми една от първите снимки и
> тогава се залиташе от клиентите
> по-такива бози.Знам във форума как
> много от вас злобеете спрямо
> другото мнение и вадите веднага
> снимки като показ.За мен не е важно
> ТИ(мимним)да ми харесаш снимките,а
> клиента!Важно е че ми е харесал
> корекноста,всеотдайноста,умението
> да го предразположа в този
> емоционален и изпълнен с
> напрежение ден от живота им!Не
> казвам на нито един клиент, че ще
> има направя филм от сватбата(къде
> са режисьорите,сченаристите и
> артистите)в това което някой
> наричат ВИДЕОЗАСНЕМАНЕТО на
> сватба-ФИЛМ.Връщате ли артистите
> по-няколко пъти,като не ви харесът
> кадрите и репликите им във
> филма?[smilie8]Конфуции е
> казал:Първото нещо което ще
> направя,ако ми дадът цялата власт
> в света,е да върна на думите
> техният смисъл!!!
> М/у другото не ме кефи снимането на
> ухо с
> обеца,пантофка,гримчета,пръстенцета
> и коланчета,и хора без глави, което
> тук някой смятат за арт(т.е
> изкуство),а гостите да ги няма по
> снимките.Но нека да го има,щом се
> харесва...ама да отричаш и друг
> поглед в/у сватбеният ден...т.е като
> събитие което трябва да се отрази,
> а не да се твори!...всеки си
> преценява сам!
>

Вече от много време не вярвах, че има хора като теб (извинявай, че ти говоря на ти, не е от неуважение). И за това спрях да пиша и да качвам снимки, защото не съм много, много по артЪТ[smile]
Радвам се, че има още от твоят вид, приятно ми беше да чета мненията ти, Успех

По темата нямам какво много да кажа, снимал съм сватби преди 10-и ноември, все на приятели, все без пари и без арт (май, не си спомням добре вече). Не съм се и женил, но все ми се вижда, че снимките от подобен момент са обект на Спомени, а не "Я Легни ето ТАКА, Я Ти сега Клекни...".. Та хора разни. И както вече каза някой, "който плаща, той поръчва музиката". Та съвета ми към Упражняващите тази професия е - Сложете си на ВИДНО място Портфолиото и ако това което правите допадне на Бъдещите Сватбари - те ще ви наемат (ако могат да си ви позволят естествено). Естествено и Персоналните препоръки са Много важни, но за Еднократен акт, като сватбата, това много стеснява кръга с потенциални клиенти, та със сигурност ще трябва Сайт и някаква форма на Реклама и не на последно място - Професионална и Съвестна работа!!! (Дефиницията на Професионалист е - човек който си върши работата и Когато не Му е ПРИЯТНО)[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: emo99   
Дата:   13-11-11 13:50

Доста сложна тема захванахте . Navi - ценя те като човек , който е снимал и видял повече неща от мен , но това ти мнение е малко крайно и за мен неадекватно ....." Нима хората и техните доходи ще ни определят начина на снимане? ?!?!?!?!?! За какво загробване на СВАТБЕНАТА НИ ФОТОГРАФИЯ говориш ? Клиента сам определя какви снимки иска , след като е проучил кой , какво и за колко пари снима. След като не иска Арт , сесия и т.н. няма за какво да я правиш . Той и близките му няма да го оценят ,а може и забележки да имат , като например ,защо едното око е ясно , а другото все едно , че има перде [smilie18] Насила тази работа не става. Снимах една сватба на която младоженците просто не желаеха да се снимат ?! Едни сърдити такива . Казвам им да се усмихнат - те ме гледат умно , все едно ,че ще им взема след това много пари . Сестрата на булката ги снима със сапунерка . Не ме слушаха , не искаха сесия , а и аз като видях как се държат не настоях . Направих все пак няколко снимки , за да имат сравнение с техните снимки . След това родителите им питат , защо нямат повече хубави снимки младоженците . Трябвало на сила да ги снимам . Казах им , че тази работа насила не става и те млъкнаха. Не, че не съм снимал за без пари , но си казах - стига . Някои хора просто не заслужават да се прави компромис с тях . А колегата Златев си е много прав - показва какво предлага и на каква цена . И той доволен и клиента също . Тези клиенти , които искат по-различни неща , наемат съответно фотографи , които могат да им ги предложат . Съответно заплащането е друго . Я да кажат честно , колко от снимащите сватби , които са купили техника за над 10 000 лева ще снимат сватба за 200 лева ( цялостно отразяване + сесия ) само ,за да не се Загроби СВАТБЕНАТА НИ ФОТОГРАФИЯ [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: jivkojj   
Дата:   13-11-11 13:54

М/у другото съм по-образование историк и бивш учител...принуден от обстоятелсвата да работя две неща,които не ми доставят и на половина от удоволствието ,от това да разказвам на учениците за Египед,Рим или Стара Велика България.

Мале-мале [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boZo   
Дата:   13-11-11 13:56

И аз тва викам: мале-мале...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 13:57

Че те учителите сега получават сравнително добре.... Работят 5 дни по 4- 5 часа на ден и взимат по 7-800 лева.... и имат 100 почивни дни в годината...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 14:05

Ясно... Каквито ни фотографите - такава ни е и фотографията [beer]

Нищо лично [beer]

С този начин на мислене и снимане 'вие' бавно и трайно формирате вкуса на клиента, умен, прост, той се УЧИ да харесва това, което свиква да вижда и му е нетипично всичко друго, дори и да е по-добро.

По същият този начин се наложи и чалгата в страната ни.

Но рано или късно и двете ще заминат на боклука...



Публикацията е редактирана (13-11-11 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 14:54

Ми да.... За клиента цената е определящ фактор... За клиента качеството е съотносимо, поради собственото му невежество... За много от тях дори видео и фотография са почти еднакви неща.... Имал съм клиент, който гордо ми е заявявал, че за моите пари си е намерил видеокамера.... Айде ходи и му обяснявай, че са различни неща...
И куриозът.... Точно този клиент не беше за сватба, а за снимки на промоция на музикален албум.... Смятай какви мащаби има невежеството...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Тед   
Дата:   13-11-11 15:00

Navy, не знаеш колко много съм съгласен с послендия ти пост.

Всеки мърка за цени, но за качествата на фотографа, неговата работа и техниката не се споменава.

Това е договор INTUITO PERSONAЕ - с оглед личността, защото има и личен, субективен момент - като таланта.
Ако искаш снимки тип "Бони" - моля, "Балевски" - заповядайте и т.н.

Ако някой реши да продава времето си и таланта за 150 лв. - да го направи - или не цени себе си или го е закъсал /ножа до кокала/. Но цена от 150 лв... ще е същото, ако държите цена от 250 или 350 лв. Клиента винаги ще гледа да смъкне и да каже, че еди къде си снимали за толкова.
За техниката и с ДСЛР за 1000 лв. да се снима с вградената ... пак е нищожно - време, ангажимент, предаване, обработка и др.
Аз в това отношение съм виждал страшни работи ( с обратен знак )( за Плд става дума).


Просто всеки клент иска максимум за минимум пари, като фотото по време на сватбата не е приоритет, но когато се гледат снимките след сватбата ... всички им се кефят.

Но при вас е важно как работите, защото много от клиентите ВИ идват като видят вашата работа от познати и ви имат в предвид.Тогава по принцип пазарлъците са малко и се обсъжда какво, къде и как да се снима. Една добра работа води след себе си ползи.

Като ниво и като услуга качеството е много зле и има едно разбиране - аз имам ДСЛР, значи всичко е ОК и съм фотограф. /това е масовия мотив/. Виждал съм тук из форума на "про" снимки от такива събития, на които ахнах, а същевременно човека излиза от време на време с някой пейзаж на първа страница.
Рабира се, има и качествена работа.Не всичко е черно, важно е когато има грешки да се изчистват.

-----------------------------------------------------------------
Автор: boni
Дата: 12-11-11 08:23

Както и друг път съм казвал - каквото ти е портфолиото, такива са ти клиентите. /има и изключения :) понякога не можеш да си избираш клиентите/. Най-лошия клиент е този, който не знае какво иска.
----------------------------------------------------------

Аз мога да кажа, че тази година беше много натоварена. Около 2/3 от клиентите ми бяха или смесени бракове - чужденец/българин или българи, живеещи в чужбина, които се женят тук. Без изключение обаче, както те, така и останалите са интелигентни и културни хора, с които е приятно да комуникираш и да работиш. От такива сватби пък идват след това и изцяло поръчки извън БГ.
--------------------------------------------------------------

Ето това за мен е Таргет-а, ама трябва да покажеш нещо и да имаш име.

Ако си снимал кадърно - селекция (макс 10% от всички кадри да се изтрият, иначе си снимал зле), лека корекция, запис - сложи го 1 ден. Ако си се осрал...има да мажеш 1 седмица, само и само да спасиш събитието.
Но младоженците трябва да заделят малко време и за някоя и друга снимка.
За фото албума - там не знам. Но се иска подбор, оформление, печат.
Но ако имаш опит - сигурно ще се справиш бързо.

Аз нямам име, камо ли умения...ама ей на ...зад Океана може да поснимам за към 5000 $ на сватба. Тогава си обещавам да направя сайт само за това.[smilie8] В БГ да са ми живи и здрави приятелите и да се женят и обичат до полуда.

Знае ли се, някой ден може да се качи човек на самолета[shtrak]

Не се карайте, ясно е, че баницата е малка и всеки гледа из другите чинии, но наблягайте на снимането. Като дойде немотията и простотийте се умножават на квадрат. Ако сте добри, няма да ви идват клиенти за по 150 лв.

За мен в това снимане/ понеже съм снимал, не съм теоретик/ - най-добрите са тези, които улавят миговете /репортажен план/ и го комбинират с предимствата на обектива и техниката при сложната светлина /обикновено е или на предела (тъмно) или много ярко - някъде където пече силно слънце). Защото една сватба е с много емоции и ако ги запечаташ по подобаващ начин ...няма начин да не стане работата. Разбира се и АРТ сесията не е без значение.

Ако все още се борите със светлината при този род снимане ... не правете това за пари.
Разбира се, осветлението винаги може да бъде подобрено и ако има някой асистент... да го мъкне и да те разбира с поглед какво да правиш, без да се мота....ех...мечта...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 15:51

Navy Тед написа > трябва да покажеш нещо и да имаш име.
Без да се сърдиш досега нито си показал нито запомних името ти...
Единственото което помня е, че драскаш без покритие [thankyou] За да имаш цена трябва да имаш и гащи и да я защитиш както и по горното много добре го е написал някой тук...



Публикацията е редактирана (13-11-11 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 15:53

Надявам се си стоплил, че твоето мнение ни най малко ме интересува [smilie7]
Гледам да стоя далече от чалгата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   13-11-11 15:55

Откъде-накъде се нахвърляте върху човека (имам предвид zlzlatev), КОЙТО ЕДИНСТВЕН СИ ПРИЗНА ЧИСТОСЪРДЕЧНО ЗА КАКВО ИДЕ РЕЧ. Вие какво бихте предпочели - оцеляване или изкуство? Няма как да се избяга за дълго време от действителността. Дори и да стане, бягството е болестно състояние. И страхът също. Ако някой не вярва, да пита първият срещнат психолог или психиатър. Искахме свобода в мисленето и действията си и пазарно стопанство - получихме ги. Кой се оплаква сега?
Абе, "професионалистите", къде сте тръгнали да се равнявате по хората, които са се чудели как да получат готин цвят на небето и така са открили High Dinamic Range, докато ние сме били под турско робство или владичество.Що не си седнете на трибуквието (ГЪЗ-а) и да се замислим как да станем всички по-добри фотографи и Човеци. Може дори вкупом или поединично да се опитаме да го направим.
Останете си със здраве![smile]
[shtrak]

П.П. Малко български поговорки и пословици ще Ви дойдат добре...[smilie3]



Публикацията е редактирана (13-11-11 16:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 15:59

Ами то оцеляването е свързано с изкуството, иначе си е загробване, ама щом така недалновидо гледате на нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 16:07

Вкараха стандарт Стара Планина хубаво ма скъпо. Позволяват си го само някой... на масовата соя налитат всички макар и да знаят, че салама не е от месо... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   13-11-11 16:10

Navy, вади си приходите само от фотография и тогаз, когато си в положението на тези, които коментираш, може някой да чуе мнението ти, нали. Особено за оцеляването и изкуството.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 16:13

Отново НЕ ме разбра!

Никъде не казвам да се снима скъпо или да не се поемат поръчки на бедни семейства !!!

Споделям, че когато получаваш 250 лева за снимки, ти трябва да снимаш като за 500, защото го правиш и за себе си и държиш нивото високо!
Не трябва да претупваш нещата, само защото са ти платили малко или клиента бил селянин-простак и не разбирал от фотография!
Не трябва да даваш повод на чалгата в сватбарската фотография да се храни с твоя небрежен подход!

Не бива и да коментираш стила и начина на снимане на другите, квалифицирайки ги като мазачи, които не знаят как се снимат сватби. Никой не знае...



П.П.

Почти никой [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 16:17

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie8] [smilie21] Без коментар

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   13-11-11 16:20

Пак говориш неподготвен...
Когато яйцето опре на дупето не подбираш особено клиентите. Не всички сме като Бони и не трябва да сме, това е ясно. Снимал съм сватба за 100 лв. като за 500 - това не е хвалба. Обаче аз съм от Варна. А Златев не е. Май пак почнахте да се изхвърляте...


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 16:25

Navy аз до сега съм снимал само на най-висока а 2012 ще снимам и на най-високата и най-ниската [cool] [smilie21]
Ще използвам наша мъдра поговорка човек когато загърби малките пари ще изтърве и големите [smilie7]
А с инвестиция от 10 к не може и бутка с цигари да подържаш камо ли този бизнес



Публикацията е редактирана (13-11-11 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 16:28

Едно е да се оставиш да ти извият ръцете, друго е да влезеш в положението на човек и това да си остане между вас [smilie7]

Обаче отново намесвате професионализма с парите, Миро, какъв професионалист си ти тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 16:34

И кво стана то???.. Сватбарската фотография ще повиши качеството, когато хората разберат кое е майсторство и кое е щракане... /Впрочем някои ги раграничават, но са малко.../. На този етап пазарът е задоволен откъм майстори... и майсторите откъм пазар.... щракачите се конкурират безпардонно сред нискобюджетния таргет.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 16:35

Navy аргументирай въпроса си морски...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 16:37

Камераман, споделих, че ВИЕ, с начина си на снимане възпитавате бавно и трайно вкуса на клиента!

Колко по ясно и кратко да го кажа?

Миро, ти имаш галетен превключвател на качеството на продукцията си в зависимост от броя на банкнотите ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boZo   
Дата:   13-11-11 16:43

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 16:49

Navy до не отдавна нямах, но намерих решението на този казус [smilie7]Не мисиля, че е нужно дори да го обясня сивите ти гънки ще се опънат и може да скъсаш минискус



Публикацията е редактирана (13-11-11 16:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 16:52

Няма как клиентите да имат висока фотографска култура без да имат поне средна обща култура.... Та значи у хората трябва да се възпитава естетически усет още от детските години, за което нямам никакви угризения, че съм виновен... Аз моето дете съм го научил, но дано то да живее в друго общество, в което хубавото ще бъде по-добре оценявано...
На сергия пред един манастир видях икони с часовников механизъм.
Стрелките бяха поставени на гръдта богородична, а отдолу- младенеца... Какъв ли урод е родил този кич.... Но и някоя лелка от нам си кое койнаре гордо ще го показва на съседките.... Пак ли аз съм виновен за тази естетика????

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 16:57

На всички които ме разбраха-благодаря!!!Колегата ivomorskiya спомена за пословици и поговорки.Ето няколко подходящи:
На чужд гръб и сто тояги са малко.
Задник знае две и двеста.
Никой не е по-голям от хляба.
Гладът е по-силен от тока.
Умният решава проблемите,мъдрият не попада в тях.

...разберете че култура,изкуство и наука се правят от богати (не само духовно) хора.За да твори някой,трябва да има някой да го храни.Когато мислиш за храна,ток,данъци,облекло и други битовизми
е голямо предизвикателство да не се съобразяваш с това какво е пазара като възможности.Свалям шапка на всички, които го правят и успяват.Това е бизнес в който важи правилата:
1.Колко си вложил и колко си изкарал за единица време(примерно3-4 години)-за толкова се амортизира техниката и се налага да подменяш или ремонтираш т.е пари
2.Търсене и предлагане.
3.Възможно най-добро качество,за възможно най-добра цена!
4.Дилемата - Висок оборот-малка надценка или малък оборот-висока надценка
5 и 6 и 7 т.н
[cool] успех на всички!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: nicos   
Дата:   13-11-11 17:09

zlzlatev [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 17:32

zlzlatev да ги обясняваш тея неща на човек като Navy който е само форумен драскач не мисля, че има смисъл [beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 17:47

Miro__Slav -ти може да си забравил,ама аз не!Тука в този форум ми помогна и ме насочи към човек,който да ми ремонтира камерата.За което ти благодаря много!!!Нещата станаха по трудният начин - 1200 лв обектив + пари за труд и много нерви.Но държа да ти кажа,че дължа[beer]...когато идваш в СЗ,прати на ЛС...от мене и мезето.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 17:51

Ами няма да закъснея с идването зет ще ви пращам тая година [smilie5] [beer], че и оператор монтажист.
Радвам се, че Петър ти е свършил работа много е точен въпреки, че вече не е в сервиза...
Ще му отворя и аз работа тая година да направи профилактика на няколко мой сонита
Спомням си за грешката която ми каза, че ти е изписала камерата. Нямах съмнения, че ще е на зле работата... Важното е, че са се оправили нещата [beer]



Публикацията е редактирана (13-11-11 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 18:20

Петър се пробва да я направи...получи се за известен период от време(спасихме баловете)Но после пак даде проблема и се наложи смяна-там вече ходих другаде.Ама няма значение....той беше коректен и отзивчив,за което съм му благодарен.Ама камерата излезе златна и вечно моя до гроб[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 18:27

Да досещам се обектива и е 950 $ +ДДС мито не е много приятно

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 18:31

Като Ви чета и направо ми се къса сърцето... Вий сега и за казармата ще ни разкажете нещо.... За друго говорехме бе момчета...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 18:32

cameraman тъй де ма Navy загуби интерес [smilie21] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: zlzlatev   
Дата:   13-11-11 18:44

[smilie3] то не се ли изговори вече....Свободна страна-всеки прави това ,което смята за добре.Важното е мир и любов да има,то другото ще се нареди.[smilie24] на всеки,независимо дали твори,работи,печели пари или всичко заедно!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 18:53

Абе не сте съвсем прави... Всяко нещо има себестойност... Калкулирай хонорар за снимки+ хонорар за постпродукция+ включи и издателски- дискове обложки, албуми, копиране на снимки, албуми+ амортизация и транспортни разходи+ рекламни и комисиони за доведен клиент или отстъпка за повторност+ печалба+ данъци... смятай сега... Как да станат 200???
....ами ако трябва да отделиш и процент за обслужване на офис, за заплата на приемчик....



Публикацията е редактирана (13-11-11 18:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   13-11-11 19:07

Момчета, като ви слушам с тея калкулации и си мисля, че всеки калкулира нещата както ги чувства.
Бояджията калкулира стойността на боята и четките, художника взема толкова, на колкото ценителите оценяват таланта му.
Мисля си, че и при фотографията във всичките и измерения е така.
Калкулациите са ви бояджийски, но няма лошо, явно за всички влакове си има пътници.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 19:10

Никой не е споменал, че има претенции на художник.... Аз искам поне боята да си плащаме, а не да боядисваме с пръдня, както ни учиха толкова години...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: emo99   
Дата:   13-11-11 19:17

cameraman- ако почти всички бяха като Miro__Slav в този форум щеше да е прекрасно . Колко много неща съм научил от него ( видео , обработка ,ефекти и т.н ),а има и още неща , които имам да уча . Учудвал съм се как има време ,желание и нерви , за да направи спомена на младоженците незабравим . Това е човек , които си уважава клиентите . Ето линк , за да се уверите .http://www.youtube.com/user/magicartwedding
. Някои форумци дори се усъмниха ,че монтажа на един клип не е негов , а на американци . Явно не са чували за АЕ и другите програми , които използва .


Navy - тази година колко сватби си снимал ? Дай линк към твоя галерия , за да видим естетика и изкуство ! И за колко пари си снимал , за да имат форумците представа какво предлагаш и на каква цена . Знаем , че снимаш с добра техника , а и от малкото снимки , които показваш виждам , че си добър . Покажи ти какъв вкус възпитаваш в клиента !


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: mimnin   
Дата:   13-11-11 19:23

Е клиентите могат да избират дали да инвестират в занаятчийство или в талант и индивидуален стил.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: boZo   
Дата:   13-11-11 19:24

mimnin [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: sharky   
Дата:   13-11-11 19:45

Пак ще го кажа, ако всеки си плаща за да прави бизнес нека снима ако иска и без пари. Тоя снима на черно, оня пее след работа.

Снимайте ако искате и с крака, обаче сватба за 250лв не нищо друго освен чалгизация. Вие сами си докарвате цените до такива сравними с хамалите на пл. Македония, лошото е че това води до грешно впечатление у хората. Къде нашенеца не му се дават пари за такива неща , къде "щракачите" допълнително замазват нещата.

Отивам оня ден на среща с клиент за снимки на обект, казва си желанията (1 ден снимки 2-3 обработка), казвам му цената и се почва : "ама как толкова , оня ми иска 2-3 пъти по-малко" еми викам ходи при него , защо ми звъниш "ама твойте снимки повече ми харесват", еми викам затова и цената е такава , вложил съм толкова и толкова в образование, техника и т.н. Та така понеже , бай ти Петко с китака искам по 100лв на ден (ако уикенда, че иначе е на работа), аз трябва да излизам алчния и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 20:06

[smilie8]

Ко ме направихте бе...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: erotila   
Дата:   13-11-11 20:09

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   13-11-11 21:42

Сашо, когато смяташ какво ще изкараш от едно участие, а не какво ще дадеш, сметката не излиза - винаги има потърпевш(-и). Когато дадеш най-доброто от себе си всички печелят. Как по-разбираемо да ти го обясня не вдявам.
Също и за Navy. Не ти прилича на възрастта да се представяш на всеослушание като 5-годишен ощипан от съседчето малчуган. Отдавна е дошло времето да погледнеш живота на другите в очите. Не през някакви цветни очила. Хората се справят (все още) кой както може с грижите на ежедневието. Когато повечето хора са готови да живеят с недостатъците на обкръжението си без да се прехласват от собственото си величие, е те тогава ще сме направили първата стъпка към съвместно съществуване и помощ за по-слабите (а не подигравка с тях), т.е. ще започнем да ставаме общество.
Не го приемайте лично - не Ви посочвам с пръст - и аз си имам купища недостатъци. Но се стремя да ги отстранявам и се уча да живея с тези, без които не мога.
Останете си със здраве![smile]

П.П. Който нож вади от нож умира.
Един отбор е силен колкото най-слабия си участник.
Каквото повикало такова отговорило.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: vikitovikito   
Дата:   13-11-11 21:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 22:13

Аз не пресмятах какво ще изкарам, я направих калкулация и помолих Вие да сметнете... Аз винаги давам всичко от себе си... Тази година няма клиент, който не ми е дал над уговорената цена/това се дава от доволни клиенти и се казва БАКШИШ/

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   13-11-11 22:19

Цените се формират от хората...
Лека нощ и приятни сънища![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 22:23

За бакшишите говорех само за сватбената фотография... иначе от фирмаджиите един двама си изтърсваха джобовете... но просто, щото искаха да платят, колкото за измиване на джипа...[smilie24]



Публикацията е редактирана (13-11-11 22:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 22:27

Приказваме си, ей така... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 22:28

Нали за това е форума???



Публикацията е редактирана (13-11-11 22:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 22:33

Покрай изборите осъзнах една приказка на ... Няма значение на кой.
Всеки народ си заслужава управниците [smilie7]

Е, те така е и с младоженците [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 22:34

Navy наистина отдавна си приказваш ей така, и с нищо и на никой отдавна не си интересен [smilie7] Земи накрая пусни една сватбена твоя галерия да им запушиш устата.Ще ти стискам палци докато те освиркват [smilie21] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 22:36

Не е въпроса в това дали съм интересен, а в това, дали все още тичате след мен да ми се обяснявате...
Явно не съм изгубил форма [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 22:40

хахахаха за формата незнам ма като седна на кана вино, и ако те няма някак си пиенето не ми върви [smilie8] [smilie21]Слизам до избата за втора кана тая вечер... Догодина явно трябва да слагам повече ако не си показал до тогава сватбена галерия [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-11-11 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 22:55

Не споделям изкуство с чалгари в бранша [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 22:57

И сега последно... За 200 лева ли трябва да се снима сватба? за 400 ли?.... или за ...600... все пак да бъдем скромни.. Да не се сърди Ивоморския, че съм му подбил цената...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   13-11-11 22:59

Ех, камера, камера...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 23:05

Лека нощ.... очаквам развитие на темата в посока бартерите за сирене, мляко и заклани патици за сметка на сватбените снимки...Колко сирене да искам за 2 часа и половина- ритуал в обредните, снимки на двора и начало на банкета в ресторанта.... Дали 10 бучки краве сирене са достатъчни за 200 снимки от тези обекти???

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 23:09

Зависи от кравата [smilie8] Дали е Милка или Сивушка [smilie21] [smilie5] Що бе от Белчо сирене не може ли [smilie5]



Публикацията е редактирана (13-11-11 23:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Gruyu   
Дата:   13-11-11 23:09

първо да се научим да снимаме кадърно сватби, а клиентите сами ще дойдат при нас с разтворени............портфейли[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 23:13

Navy ако те взема на моя сватба като втори фотограф и изцапаш процепа...[smilie8] Даваш ли ми пълните права да ти пльосна снимките във ФФ [smilie21] [smilie8]Тъкмо ще разчупим раздел сватбени [smilie3]



Публикацията е редактирана (13-11-11 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   13-11-11 23:16

[smilie3]
редактирано, да не го чете шефа.



Публикацията е редактирана (13-11-11 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   13-11-11 23:23

Ония с разтворените портфейли откъде точно ще дойдат???.... да ги чакаме.....

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-11-11 23:33

cameraman не ми се търси една тема в която Боян Павлов написа...
За сватбена фотография са нужни три неща последното е много важно... [smilie21]Ако едно от трите неща ти липсва работата е зле... [smilie21] Дори трудно се научава за разлика от първите две... С други думи или го имаш или не ...



Публикацията е редактирана (13-11-11 23:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: kayso   
Дата:   13-11-11 23:34

Чета и не вярвам на ушите си!
Аз ли съм единствения бунак, който на сватбата не купи уиски за гостите, само за да плати на 1000+ лв хонорар на ФОТОГРАФИ, за да му заснемат празничния ден.
На къде отива тоя свят, ееех [smilie23]

P.S. Има възрастни хора по сватбите, които никога не спират да ме удивляват с репликата, потупвайки ме приятелски по рамото - "Момче, само кума е по-важен от тебе на тая сватба". Е как така едно време, хората са знаели що е изкуство и какво прави фотографа, а сега не. Да не би да са имали повече информация, гледали са портфолиа на 20 фотографа в интернет? Едва ли!



Публикацията е редактирана (13-11-11 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   14-11-11 00:07

kayso,

Не забравяй, че "едно време" хората са имали 2-3 професионални сватбени снимки. Говоря за тези, които хората си окачат в рамки, тъй като надали някой си слага в голяма рамка снимките, където са разпасани и зачервени и с чашите в ръка (което е причината аз да не се удоволствам да снимам сватби и по-точно тази част от сватбите).

Днес има възможност за мобилност на фотографска техника, осветление и т.н. И това помага всичките тези възможности, които са били едно време ограничени, да се прехвърлят на местата, където ще се снима.

Това, което казваш за фотографската индустрия е точно толкова несправедливо, колкото и ако го пренесем във всяка друга индустрия.

Едно време столовете в ресторанта са стрували примерно 500лв за цялото помещение (физкутурен салон, например), за да побере 300 гости и тези столове са били метални, евтини с черна кожа и дунапрен, който запотява. Не само това, но и по-амортизираните столове са давали "възможност" на този, който сяда на тях да усети пирончетата, с които придържат седалката. В някои случаи младоженецът е трябвало да си сложи светло кафевия омалял костюм от бала, тъй като едно такова пиронче му е съсипало сватбения.

Днес отиваш дори в най-евтиния ресторант и виждаш, че дори и там не могат да си позволят да ползват такива "соц" столове, защото биха им се смяли. Те трябва да дадат примерно 5000лв за 100 дървени стола.

По твоите думи е "безумие" този ресторант да плаща 5000лв за 100 дървени стола, след като могат да купят за толкова пари пластмасови столове от някой голям склад и да намалят цената на куверта. А и като едно време столовете са се правили само от една държавна фирма, защо днес трябва да ходи някой да избира столове от 30 различни фирми онлайн? И все пак в ресторанта "най-важното" е храната... кого го интересуват столовете дори и да са бели пластмасови на фона на обстановка тип механа?



Публикацията е редактирана (14-11-11 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: bOzo   
Дата:   14-11-11 01:20

Колко ненужно се изписа... Просто е-всеки взима колкото може. И в зависимост от това, което предлагаш се наместваш сам в определен сегмент.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: abaliev   
Дата:   14-11-11 01:26

Автор: cameraman
Дата: 13-11-11 13:57

Че те учителите сега получават сравнително добре.... Работят 5 дни по 4- 5 часа на ден и взимат по 7-800 лева.... и имат 100 почивни дни в годината...


Е, точно на учителите ли завидяхте...

Щом 7-800 лева на месец (не за 5 дни, както е написано по-нагоре) са добро заплащане, то тогава 4 сватби по 200 лева трябва да достатъчни. Айде и 1 кръщене за 100 лева да покрие данъците.
Да не говорим, че пропускате момента със подготовката на учителя за тези 4- 5 часа на ден. Но на чужд гръб... :)

По темата мога да кажа, че парите са последното нещо, което оказва влияние на качеството на снимките. Почти съм сигурен, че ако zlzlatev или всеки друг фотограф получи 1000 или 2000 лв. за снимки, то те няма да се различават от тези за 200 или за 100, които той би направил.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   14-11-11 01:41

Колко истина има в последния коментар. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 02:00

bOzo [smilie24] Всеки взема толкова колкото смята, че струва работата му и труда му...Дали ще си намери пазар това е друга бира...
abaliev [smilie24] Дали това което написа не е толкова валидно и за хората с високи цени [smilie8] въпреки че на тях им се налага да защитят цена за разлика от другите... които се оправдават с цитирам " за толкова пари толкова "



Публикацията е редактирана (14-11-11 02:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   14-11-11 04:12

abaliev, хайде моля да не смятаме парите за една сватба за чиста печалба,,, От 200 лева, според калкулираните разходи в предишен пост, за труд не биха истанали много повече от половината, защото останалите разходи са константа/имам предвид амортизация, транспорт, издателски и рекламни/. Според цената варират само разценките за труда и количеството продукти, които получава накрая клиента...
За учителите всички разбраха, че говоря за работната седмица... А те са добре на база на всенародния глад и схърцане със зъби.... Половин България работи за по 400 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   14-11-11 09:03

Какви са тези издателски и рекламни [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: xm_style   
Дата:   14-11-11 09:18

Колко професионалиста писаха в тази тема, няколко и то по един пост. [smile]

Насочете усилията си срещу нелоялната конкуренция и предлагането на фотографски услуги от диджей, сватбени агенции, които препоръчват определен (некадърен фотограф) щракач, защото ще вземат процент от него и тн.

Защо няма професионална организация на сватбените фотографи и видеооператори - ааа да защото няма такива!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   14-11-11 09:26

Издателски разходи са разходите по изготвяне на продуктакопиране снимки, албуми фитокниги, обложки и кутии.Стойност по изготвянето на сайт/ако влиза в пакета/
Рекламни са разходите за популяризиране на дейността, осигуряване на клиенти, включително комисион за посредник и % отстъпка за повторност.
Няма как да се противопоставим на агенциите да се правят на продуценти, щото те нищо друго не правят.... Те гледат да наемат най-евтиния мръшляк, за да остане за тях...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ando   
Дата:   14-11-11 09:35

xm_style, всъщност има поне две такива организации, доколкото знам, но усилията им не са насочени към решаване на проблемите в бранша, а към облагодетелстване на тесен кръг хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: 798099   
Дата:   14-11-11 09:44

Чета темата с интерес, защото има и ценни постове. За мен истината е в това изречение на Тед: за мен в това снимане/ понеже съм снимал, не съм теоретик/ - най-добрите са тези, които улавят миговете. Снимката от моята сватба, която харесвам най-много е от момента, в който се подписвам. Фокусът е върху самия подпис, останалото е приятен мек дефокус на преден и заден план. Както казах в началото, снимаше доказан професионалист с над 30 годишен опит като фотограф.

Опитайте се да разгледате въпроса с цената и от една друга гледна точка - цените у нас (не само на фотографските услуги) изобщо не са право пропорционални на предлаганото качество. Примери мога да давам до довечера, но темата не е за това. И някои хора, "опарили" се от това несъответствие, може би основателно (от тяхна гледна точка) търсят по-евтиното...

Към г-н Златев, обаче, имам една забележка. Не като към фотограф, а като към учител. Г-н Златев, обръщайте малко повече внимание на правописа. Все пак, учителството е основната Ви професия...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: shama   
Дата:   14-11-11 09:50

Дали защото пазара е малък , дали защото сме такива по природа, но в България действат различни закони от тези на запад. Тук масата гледа как да оплюе колега, как да мине метър (я с труд , я с данък) или прецака някой. Гледа се от днеска за утре.

За мое щастие съм имал късмета да уча фотография и тук и в чужбина и знам какво се преподава. В чужбина първото, което те учат е че трябва преди всичко да си коректен не само към клиента но и към конкуренцията. Иначе какво правим днеска аз подбия някой , утре той ме оплюе и така си седим в мизерията и това е. Възпитаваме клиенти, които не искаме да имаме.

Хубавото е, че има доста хора вече, които не са такива, които гледат те да са по-добри, а не конкуренцията да е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   14-11-11 11:35

Обяснявах на cameraman преди известно време, че не може да предлагаш достатъчно качество на клиентите с 40Д и Тамрон 17-50/2,8, въпреки че познаваш техниката си отлично, можеш да твориш изкуство и си с голям опит в занаята. Светът се развива и техниката също. Който го мързи да се огледа за новите неща и да си избере (поне) апарат и обективи по мярка, как може да иска да е съвременен? И да твърди, че за 3 години не е успял да си изплати морално остаряващата техника. Говоря за тялото. Вярно, че с просветлени твърди обективи 1/1,4 може да се снимат доста неща до чувствителност 640, ама...
Това време отмина още 2008 година. Оттогава изтече доста вода. Хайде да не лежим на стара слава, а да си проветрим мозъците и сърцето. Сума ти народ ме гледа неразбиращо, когато се опитвам да обясня, че всичката техника требе да е на едно равнище и това равнище да отговаря на знанията и уменията на фотографа. И още, че с морално остаряла техника се губят ценни кадри. Нещата с първичната обработка и постобработката също драстично се промениха последните 2 години. А "фотографите" в България масово изостават в знанията и уменията си при ползването на новите програми. Да не говорим, че тук-таме някой се замисля да си намери постоянни клиенти. Ала-бала ще кажат повечето на горните ми писаници - дълго стана - но ако не се замислим какви ги вършим днес, утре ще берем горчиви плодове. А, ние вече ги берем!
И накрая за цената на услугата - всичко по-горе влиза в цената на услугата.
Това е отговора ми Сашо.

Останете си със здраве![smile]
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 11:45

Автор: cameraman
Дата: 14-11-11 09:26

Няма как да се противопоставим на агенциите да се правят на продуценти, щото те нищо друго не правят.... Те гледат да наемат най-евтиния мръшляк, за да остане за тях...
Има как колега има [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   14-11-11 11:54

Може, ИвоМорския... може... ако си кадърен и с едно тяло и един обектив може да изкараш цяла сватба... дам, и обектива да е твърд [smilie7]
Аз съм го правил [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 11:56

navy като гост или щатен фотограф? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   14-11-11 11:59

Смешни работи говориш колега... със всичко могат да се правят хубави снимки... Аз не снимам само с един апарат... Техника може да се намери винаги... Но умения няма как да се придобият за два дни... Апаратът е само инструмент... а това, че подхождаш съвсем персонално към моите инструменти, показва всъщност колко некоректен и неетичен си колега... Изкушавам се да се поддам на провокацията и да поговоря на хората за теб ivomorskiya, но няма да падна до твоето ниво... 40Д-то ми е достатъчно да снимам по-добре от теб и през следващите 5 години поне... ако съм жив и здрав... и да имам доволни клиенти...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   14-11-11 12:03

Впрочем колегата не е информиран за цялата екипировка, а спомена само любимия ми обектив... Не смятам, че е необходимо да разказвам какво има в чантата ми, но да го успокоя... има и още 3 буркана...

Приключих участието си в тази тема... Нямам намерение да се занимавам с помияри...



Публикацията е редактирана (14-11-11 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ecobo   
Дата:   14-11-11 12:06

Цената за заснемане, не само на сватба, а и на каквото друго се сетите, трябва да се калкулира като към цената за НАЕМ на техниката се добави цената за ПОСТ-ОБРАБОТКА и справедлив ХОНОРАР на фотографа.

На мен при цена под 800 лева за 6 часа събитие не ми излизат сметките, за останалите - не знам.

Чудя се как в Сливен има сватбена фотография за 60 лева, и какво ли получават накрая младоженците.



Публикацията е редактирана (14-11-11 12:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 12:10

Като обобщя всичко написано до тук в темата... Излиза следното
Хората с високи цени дърпат хората с ниски нагоре и обратното на това само че надолу [smilie8] И всичко това е защото не могат да защитят качеството на продукта си спрямо по-висока цена...
По странно е че хората с висока цена имат повече ангажименти [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-11-11 12:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Myth   
Дата:   14-11-11 12:13

Стига бе 60лв. къде го това, нещо страница?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ecobo   
Дата:   14-11-11 12:16

Няма страница, но само за 20 лева над тези 60 получавате и бонус: 2-часов филм [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 12:17

Myth има ... Има и цена 100 лв.за сватба 100 броя откопирани 10/15 В повечето случай снимките са снимани на ауто и P и направо се изипват 1:1 на диск... Още по странно е че клиентите си ги харесват [smilie5]
Много колеги които имат хубави неща се приравняват точно с такива за да не останат без ангажименти което е жалко [smilie2]



Публикацията е редактирана (14-11-11 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: 798099   
Дата:   14-11-11 12:24

Автор: ecobo
Дата: 14-11-11 12:16

Няма страница, но само за 20 лева над тези 60 получавате и бонус: 2-часов филм


Е, това вече е или гавра, или някой умишлено прави "мръсно" на колегите си...!!! Че то само букетът на булката струва повече...


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: shama   
Дата:   14-11-11 12:27

Хората с ниски цени трудно ще дръпнат фотографите с високи такива. Просто предлагат услуга на цена която ако се занимаваш само с фотография няма как рентабилна т.е. работиш на загуба и се залъгваш , че правиш нещо.

Обикновено когато се слага цена на нещо цифрите не се смучат от пръстите. Ако ecobo иска 800лв за 6 часа , то той е сметнал, техниката е Хлв + времето за пост. Y лв. + Z лв. хонорар и т.н. Интересно ми е и на мен как може да докараш цена от 100 или 200лв. за същата услуга дори ако оставим настрана хонорара който е субективен.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 12:31

shama няма такава формула която да докара 200 лв.
Тъпото в цялата история е че държавата нехае...
Този бизнес може да бъде толкова лесно контролиран, но няма интерес явно
Ако имаше интерес нещата щяха да са съвсем други и щеше да има действителна конкуренция по отношение цена качество



Публикацията е редактирана (14-11-11 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: kayso   
Дата:   14-11-11 12:32

Miro__Slav - аз снимам цяла сватба с 5Д марк2 и два твърди обектива - 85мм и 50мм. и то като щатен фотограф. Никакви проблеми. И горе долу това се получава:

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/312266_10150345052358716_610398715_8253114_1632427609

и


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/296723_10150345051623716_610398715_8253106_6




Публикацията е редактирана (14-11-11 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivomorskiya   
Дата:   14-11-11 12:37

Пиша за последно в тази тема.
Когато обиждаш някого, според мен, е необходимо поне малко да си запознат с житието-битието му. Целта ми беше да предизвикам дискусия за настоящото положение на нещата като цяло, а не само като махленски клюкарки да си чешем езиците за цените на марулята в Мол-а.
"Майстора се познава по инструмента!"
Когато говоря (тези които ме познават по-отблизо могат да го потвърдят), винаги давам конкретни примери. Понеже автора на темата - cameraman - се оплаква постоянно от ниските цени на конкуренцията и при това обижда като каруцар (цитирам: мръшляк) ще му кажа следното: Който обижда се принизява до нивото на "потърпевшия".

Продължавай да снимаш! Както вече имах случай да спомена: познаваш техниката си отлично, можеш да твориш изкуство и си с голям опит в занаята. Но явно четеш само отделни неща, а не цялото. Не съм забелязал в правилата на сайта да е забранено да се дават примери за техниката, която някой ползва. Категорично не съм искал да обидя когото и да е! Остани си със здраве!


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 12:42

kayso не виждам връзка на снимките със самата тема Всеки сам прави избора си с какво да снима

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: kayso   
Дата:   14-11-11 12:46

Ти помниш ли какво питаш или не? В предната страница пита Нейви, дали снима като щатен фотограф или приятелската сватба с един твърд обектив и едно тяло. Аз ти казвам, че не е проблем да се снима сватба с един обектив и едно тяло и ти давам и пример. Как така не намираш връзка не разбирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 12:51

kayso много добре помня какво питах Navy...
втор: Miro__Slav
Дата: 14-11-11 11:56

navy като гост или щатен фотограф?


Това беше въпроса ми и свързан с това че нямам определение за него един път снима само като гост не се занимава със сватбена фотография втори път се занимава с такава трети път е по- заинтересован от самите заинтересовани за това беше въпроса ми към неgo като какъв а не с какво стъкло



Публикацията е редактирана (14-11-11 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   14-11-11 15:40

Миро, а какво общо има моя личен живот и това дали снимам като щатен или гост със самата тема и проблемите в нея [smilie18]

Хайде бъди малко по адекватен!

Коментираха са цени, моментираше се техника, коментираха се знания и професионализъм!

Беше и споменато, че професионалиста имал големи инвестиции и снимал с много скъпа техника и сто обектива...

А аз казах, че ако фотографа е добър, то той може да изкара цяла сватба само с едно тяло и един обектив, без помощници, осветление и флашове [smilie7]

Какво още не си разбрал и накъде пак залиташ?

Кайсо, суперско се е получило, сега учителя ще дойде и ще пита защо всичко не е на фокус [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   14-11-11 15:50

@navy - това, че някой е добър и че може да изкара цяла сватба и със сапунерка е нещо, с което съм съгласен. Единственото, което искам да добавя и отбележа е, че има хора, които са известни с точно определен тип фотография и си държат на този стил. Обикновено се изискват и точно определен вид инструменти, които не винаги се заключават в сапунерка/тяло+обектив или каквото е там. Някои се нуждаят от асистенти, други се нуждаят от допълнително осветление, трети от actions и photoshop и т.н.

Та, трябва да се отбележи, че не е въпросът може ли или не може, а каква е политиката на този, който снима спрямо пазара. Дали той ще снима реклама за голям клиент с артилерия от техника, а със сапунерка ще снима сватба на по-малко заможни клиенти — въпрос на мислене, имидж, желание и политика.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 15:51

Navy техниката не прави професионалиста тя е само един инструмент... Това да си професионалист не те прави на всяка цена майстор...Разсъжденията ти към сватбената тематика са много сходни с моите... за което [smilie24]
Парите са си пари идват и си отиват...Емоционалния моменет от добре свършена работа е друго нещо и не всеки го има...Останалото е манифактура

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Gaijin   
Дата:   14-11-11 17:09

Става ми тъжно от такива теми и реакциите на някои хора в тях.

Хора аз се надявам да се правят смислени и ХУДОЖЕСТВЕНИ неща, а вие се джафкате в тема във фото-форум с две снимки до тук.

А затова колко пари кой взима няма никакво значение, има значение кой КАК снима.

Парите трябва да са следствие на това КАК снимате а не причина да снимате така.

А ако не можете да снимате като за хубави пари не снимайте ами правете това което МОЖЕТЕ и ХАРЕСВАТЕ(ама двете заедно че то всеки обича да снима).

А за снимането на сватба с един твърд обектив може ама не трябва дано няма нужда да обяснявам защо(виж с два апарата и два твърди обектива е друго нещо ).

Някои колеги имат идея за асоциация на сватбените фото и видео ТВОРЦИ, но не мисля че сме дорасли за нея.

Ако това време което прекарвате във форума го вложите в обучение ще е по добре :-).

И към автора незнам какво си целил с тази тема, но нищо не постигаш с нея.

А хубавата техника е затова за да може вие по време на заснемането да не мислите за глупости(на какво ИСО да снимате, как да хванете фокус като е тъмно и др.) а да творите. Тя и затова е скъпа защото спестява време и МИСЛЕНЕ което е най скъпото по принцип.

Ех че философски пост ми се получи :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   14-11-11 17:16

Абе философски философски но доста смислен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   14-11-11 17:32

Андага [smilie24]
Дайте ся снимки [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   14-11-11 18:35

@Gaijin — Все пак темата е точно за това какви да са цените, а не както каза, че няма значение.

За хора, които не плащат данъци върху това, което правят или не го правят за пари, то няма значение (не говоря за @Gaijin, тъй като не го познавам, а говоря принципно).

Ако темата беше за това дали има отношението между "хубавата фотография" (субективно понятие) и "високата цена" (субективно понятие), тогава щеше да е различно.

Но темата е главно за това, че някой взема малко, а друг взема много и защо е това.

Затова тук говорим за случая, когато става въпрос за бизнес и оценяване на работата, за да може да се самоиздържа този бизнес. Ако хората, които снимат си плащат данъците и с това си изхранват семейството и инвестират в техника и софтуер (което за мнозина в България е "глупаво"), тогава ще разгледат нещата от съвсем друга камбанария. Тогава, когато трябва да сложат в устата на децата си хляб, ще се замислят дали трябва да снимат за 60лв 3 пъти в месеца в най-добрите сезони или ще си намерят допълнителна работа, защото не могат да си избият парите и не могат да си плащат осигуровките на месеца дори с тези пари.

Та, тук говорим за реални цени, реални суми и на 2-ро място (да, на "второ място") говорим за качеството на фотографията като неразривно свързана с цената.

Тук не говорим за това, че еди кой си взел кредит и си купил фотоапарат, за да си снима семейството и негови приятели са го поканили на сватба и той ги е снимал за 100лв... не говорим и за случаите, когато някой много обича да снима, но има "сигурни" (доколкото може да се каже, че са по-сигурни от фотографията) доходи от друго място и може да снима за "символична цена" и да не плаща данък върху нея... с която символична цена просто си плаща интернета и бензина за месеца. И най-важното — със или без тази "символична цена", пак ще "издрапа месеца".

Темата е преди всичко за тези, които се опитват да си вадят хляба само с фотография или така, все едно нямат други доходи.



Публикацията е редактирана (14-11-11 18:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: siluet   
Дата:   14-11-11 18:57

Ето какви са цените в Торонто на един познат фотограф, в същото време има много китайчета които си пускат безплатни обяви и предлагат снимане на сватби за по $800. За всеки влак си има пътници, когато за една средна сватба трябва да платиш ~ $20 000 ще се замислиш малко дали ти трябва скъп фотограф, е зависи кой колко цени спомените.

http://www.harvardphoto.com/wedding_photography_prices.html



Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   14-11-11 19:09

Неблагодарна работа е сватбарската [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivo_pld   
Дата:   14-11-11 21:30

Готина тема.Не точно по темата,но пак в тази насока.Обяснете ми на мен,като човек имащ намерение да превърне сватбената фотография в своя професия,как точно се случват нещата.За да се поява изобщо на сцената, в един сватбен форум бях пуснал предложение за безплатно заснемане с цел да се уча и натрупам портфолио и тогава някои про-та,които със сигурност са тук,ме нападнаха яко.Та как се появяваш на пазара,като няма кой да ти подаде ръка,няма познати дето да се женят и т.н. И съответно развитието и от там вече конкретно по темата,как да поискаш висока цена за продукта си,като никой не те знае.В даден момент ученето ще спре и ще започна да търся заплащане на услугите си и кво?Ще мога директно да поискам 500 лв. + тъй ли ?Малко не ми се вярва,че има как да стане,не защото нямам уважение към труда или защото нямам намерение да предлагам нещо,което да си ги заслужи,но според мен не стават така нещата.Първо работиш за името,после името работи за теб,тъй че аз,както и бая др. народ няма как да не мине през тая фаза с по 150-200 лв. за сватба,за да стигне момента,когато може да каже,професионален сватбен фотограф,а не фотограф на сватба(за мен има разлика) с хх години опит и въпреки че иска четири цифрена сума,половината от следващия сезон,вече е запазен.Под слънцето има всичко и място за всички.Проблема май е по-скоро не е на тези,които снимат за 800-1000 лв.,защото се съмнявам,че някои от тях ще се оплаче,а на тези,които снимат за по 300 лв. и там си седят и на практика предлагат това,което предлага и др.,само че за 200 лв. и от там нещеш ли сме се подбивали,не сме били колегиални и т.н.Ако дигате нивото,ще се дигнат и парите и търсенето от клиентите.Бях чул една готина мисъл "Погрижете се за клиента и бизнеса сам ще се погрижи за себе си."Не става в клиента да виждаш само,колко получаваш и колко даваш за това,което получаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   14-11-11 21:43

Ем като им бъркаш в бурканчето с меда [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   14-11-11 22:00

[smilie18]

В сватбарският форум :
Отг: Сватбени фотографи
« Отговор #221 -: Днес в 21:20:35 »

 Да ,наистина не е необходимо да спорим. Просто попитайте във всяка телевизия форма от 90 минути за какво време се монтира и на каква цена. Много е лесно да се говорят неща на изуст. Посетете първото тв студио за предаване в къкъвто и да е жанр и попитайте за цената и времето за монтаж. Ако не знаете имената на продуцентските тв къщи или фирми аз ще ги изпиша, това не е проблем. Имената на телевизиите също.
 И наистина до момента, в който срещу вас не седи юридическо лице или сериозен субект физическо лице няма за какво да говорим. Не говоря и изобщо за нещата извън столицата - там след 50 години ще се разискват тези проблеми.
 Несериозно е да се защитава тезата, че сватбен филм се прави със седмици и месеци, заради това ,че някой занайтчия работи като бензинджия през седмицата на смени, снима сватби в събота и недел, и заради това няма време да седне да го монтира. Аналогично е положението със фотографите. Несериозно е през седмицата да приемаш поръчки за надгробни паметници, да работиш на трудов договор в болница, а в събота и неделя да снимаш сватби.....
 

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivo_pld   
Дата:   14-11-11 22:07

Аз съм на мнение,че мед има достатъчно за всички,само че,за да го ядеш, трябва да си го заслужиш и тези,които ядат боров мед от бачковския манастир,а не подсладители от супермаркета,не се притесняват,че още някой е дошъл да бърка в буркана,притесняват се тези с мед от супермаркета,щото е евтин и в нашата родина това е най-важното и колкото по-евтино е толкова по-добре и че не щеш ли,някой щял да им обере мед,макар и от него да има достатъчно за всички.



Публикацията е редактирана (14-11-11 22:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   14-11-11 22:12

А може би гурутата в сватбената фотография се притесняват от нови в бранша, които снимат по добре от тях и имат по свежи идеи?
Те горките са се изчерпали тотално [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ivo_pld   
Дата:   14-11-11 22:21

Това е кръговрат,който,тъй или иначе няма спиране.Неизбежно е рано или късно да се появи по-добър,но това също не би трябвало да е повод за притеснение.Човек цял живот се учи и стига да е коректен и трудолюбив гладен,няма да остане,като казвам гладен,не визирам само парчето хляб на масата,ще може и амортизацията на техниката да си избие и реинвестиция да направи и осигуровките да си плати и т.н.Най-важното е да развиваме себе си,като хора и ,като професионалисти,парите ще дойдат или колкото дойдат,гладни няма да останем.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: xm_style   
Дата:   14-11-11 23:02

Няма смисъл ...



Публикацията е редактирана (15-11-11 08:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: lansky   
Дата:   15-11-11 01:38

абе това българите, що все гледаме в паничката на съседа не ми е ясно.

Има си фотографи на ниски цени, има си фотографи на високи цени.
Има си и клиенти за ниските цени - има си и клиенти за високите.

фотографите с ниските цени не подбиват цените на фотографите с високите цени - просто предлагат друга услуга.

Не можеш да си купиш мерцедес на цената на трабантче - клиента си знае за какво плаща и какво ще получи (ако ще и през агенция да минава)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: cameraman   
Дата:   15-11-11 07:18





Публикацията е редактирана (15-11-11 07:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   15-11-11 10:27

Занаят не се дава а се краде... Има находчиви хора с ниски цени който тепърва градят име с увеличение на поръчките те усъвршенстват работата си и постепенно вдигат цените си нагоре...
Няма как да стоят на ниските.Големия % обаче го правят само заради $ те нямат намерение да подобрят услугата а просто да щипнат каквото могат от пазара.Обикновено това са хора които нямат желани да влагат пари в техника,ще говоря за видео тъй като ми е по позната там ситуацията...
Купуват се евтини камерки до 2000 лв.Познания към програми на равнището на 10 годишно дете,имат основна работа и това им е като бонус от небето.Те не се интересуват от имидж, име рейтинг портфолио и т.н Единственото което ги интересува са някакви пари без значение какви.При тях няма конкуренция качество цена... Именно това е групата която обърква пазара!
Лошо в ниската цена няма но само когато този които е решил да се занимава с това търпи развитие... Име не се гради за 5 сватби... Това е моето мениние...
Ако този бизнес се уреди законово нещата ще са различни
на пазара ще настане истинска конкуренция
и тя ще обоснована по скоро на качество не на цена
Дано не прозвучи смешно, но има в кавички "сватбени фотографи" които дори не могат да си източат снимките от картите...
А и да не забравя нещо много важно ...! Не ние опрделяме цената а клиента той е този които лансира евтината услуга разбира се накрая получава и адекватен продукт на база цена



Публикацията е редактирана (15-11-11 10:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   15-11-11 10:36

Ако ми кажат: Абе дай ми добър сватбен фотограф за Варна... доста ще мисля, докато изброя трима [smilie18]

П.П.
Голям проблем с избора на третия...
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: kayso   
Дата:   15-11-11 11:13

Ибаси, Нейви, мене няма ли да ме предложиш бре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: bleki1   
Дата:   15-11-11 12:00

Само да видя докъде сте стигнали [smilie3].

Ама целият този спор е толкова безсмислен. Все едно във форума за канцеларски материали, вносителите на химикалки Mont Blanc да се дразнят от BIC-четата по книжарниците: "кой внася тази баластра? Защо предлагат на клиентите такова качество?". Онези с жълтите пластмасови химикалки ще кажат: "ние продаваме 100 000 в България с печалба 20 стотинки от всяка химикалка и ни е добре. Може да не е "state of the art", но това иска клиента." Mont Blanc-ци ще отговорят-"ние сме име, инвестирали сме милиони, как така ще има такива с евтини матрици да бълват ширпотреба".

И какво накрая:

За всеки влак си има пътници. Както писа Лански по-горе, всеки фотограф си гони неговия таргет. Аз като клиент ако искам хубави снимки и имам пари-ще наема Бони (Балевски, Васко),ако нямам ще наема някой за 200 лв. Това е. Пазарът го определя клиента, а не фотографа.

Продължавайте с джафкането:


.................................[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ilcoin   
Дата:   15-11-11 12:06

Проблема идва от това, че господата с "BIC-четата" ужасно искат да влязат във визшата лига на "Mont Blanc" и то не за друго, а за да лющят повече кинти.

За съжаление обаче не могат всички да стигнат до там. По различни причини, било то субективни или обективни. И оттам идва озлобяването, завистта, усещането че някой друг ти е виновен.



Публикацията е редактирана (15-11-11 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   15-11-11 12:06

Е, да... Вие във София имате фотографи... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: lansky   
Дата:   15-11-11 13:25

Автор: ilcoin
Дата: 15-11-11 12:06

Проблема идва от това, че господата с "BIC-четата" ужасно искат да влязат във визшата лига на "Mont Blanc" и то не за друго, а за да лющят повече кинти.

не винаги всичко е до кинтите - понякога просто удоволствието, да правиш нещо, което ти харесва и да ти се получава е достатъчна мотивация да дърпаш напред

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   15-11-11 14:08

Автор: lansky
Дата: 15-11-11 13:25

Автор: ilcoin
Дата: 15-11-11 12:06

не винаги всичко е до кинтите - понякога просто удоволствието, да правиш нещо, което ти харесва и да ти се получава е достатъчна мотивация да дърпаш напред
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   15-11-11 14:08

Кви пари [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: ilcoin   
Дата:   15-11-11 14:14

Все си мисля, че ако човек прави нещо с удоволствие и с радост, в името на това да стане нещо красиво, няма да е толкова негативен и завистлив. Хората, които визира lansky рядко попадат в категорията, която визирам аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   15-11-11 14:19

Ако Ви кажа как се джафкат фотографите от бранша, когато се засекат в някой ресторант по време на сватба...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: pepi34   
Дата:   15-11-11 14:48

Миро, 10 пъти поне каза в разни теми, че занаята не се учел а се крадял. Не е верно, това е за посредствените, който не могат повече. Вярно е , че някои почват така, но или се усещат и се развиват или си остават за цял живот с това крадене (плагиатстване)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   15-11-11 14:51

Той Миро още не е стигнал про нивата, за да ги усети нещата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   15-11-11 15:13

Петре със сигурност не разбираш какво съм казал... [smile]
А и като си от развиващите се докъде си стигнал? Пусни един линк...Ще е приятна изненада за мен що не и за останалите [smilie8] Мен ме остави аз съм от посредствените...
Само ще ти добавя едно нещо... За да крадеш сполучливо трябва и да си се научил [smilie7]
От всеки кокошкар не става крадец



Публикацията е редактирана (15-11-11 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Gruyu   
Дата:   15-11-11 15:16

кажете нормално ли е фотографа и оператора да си искат хонорара на края на сватбата?...мегагрозно според мен да се броят пари в такъв момент

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: tzl   
Дата:   15-11-11 15:44

@Gruyu — нормално е да се плати за времето за заснемане поне. За да не е "мегагрозно" може да се уредят нещата по банков път или преди или след събитието.

Другото (което за мен е задължително) е да се сключи договор, според който клиентът се задължава да плати еди колко си и в случай, че се изметне, да плати поне разходите по заснемането. И това се подписва в Х копия за всички страни, които участват в договора.

Аз по принцип не снимам сватби (или по-точно сватбено събитие от сутрин до вечер), но скоро ми се наложи да снимам за 1-2 часа и хората искаха да ми платят веднага, въпреки, че аз бях ОК да ми платят и после (тъй като имахме подписан договор). И броиха и направиха това "мегагрозно" нещо, за което говориш, но извън погледите на гостите, за да не е "мегагрозно", както казваш. Но това беше желанието на хората, не мое изискване, тъй като аз си бях "вързал гащите" с договор.



Публикацията е редактирана (15-11-11 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   15-11-11 16:09

Четейки форумите виждам, че младоженците бая са наплашени от фото-видео дружинките [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: 798099   
Дата:   15-11-11 22:19

pepi34, изразът "занаят се краде" е доволно стар и има напълно метафоричен смисъл, а не буквален такъв. Дълбокият смисъл е, че колкото и да учиш, ако не ти иде желанието и умението отвътре...не става!

Казвам ти го, като човек със занаят (не е фотографията и това си личи), който не се срамува да се нарече "занаятчия".

В този смисъл, колегата е напълно прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: kaiser.soze   
Дата:   16-11-11 03:38

ебати и сватбите! като че ли животът ви зависи от тях! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: chertoianov   
Дата:   16-11-11 17:18

Явно на някои животът им зависи точно от тях... Както преди от фотографиите за лични документи...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   16-11-11 17:26

Ся куцо и сакато проснима сватба и дъртите от бранша изкукуригаха притеснително [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   16-11-11 17:44

navy май се чудиш как да UP темата [smilie21] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   16-11-11 19:28

Ами факт е, че много млади автори из форума, че и извън него се научиха да снимат и то многодобре [smilie7]

Въпрос на време е да усетят какво се иска в сватбената фотография и да издухат уморените и изчерпали се от едно и също снимане стари сватбени фотографи...

Скорооо, скорооо....

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Miro__Slav   
Дата:   16-11-11 20:10

Скорооо, скорооо.... ще покажеш сватбена галерия [smilie21] [smilie8] тука всички я чакаме с интерес инак е голяма скука в сватбени...Разчупи [smilie7] скуката


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   16-11-11 20:33

Явно само ти я чакаш с интерес тази галерия [smilie7]

Ами нямам... Аз по принцип само си говоря [smilie7]

Но гледам ко става наоколо и ситуацията е тоооочно такава [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: emo99   
Дата:   17-11-11 10:26

Navy - да не си дал паролата си на друг ? Краси (истинският navy от Варна ) не говори празни приказки . Той дава и примери , а не си говори само така , за да се смее после. Такъв спор заформи тук , то не беше изкуство , чалгизация на сватбената ни фотография , кич и какво ли още не . Изкара 99 % от сватбените фотографи тук , че не разбират от това , което правят , че твоите снимки са изкуство и тук няма кой да ги оцени . И в един момент казваш , че нямаш никакви сватбени снимки и си говорил ей така ?![smilie10] Смятам , че подобно поведение на човек на твоята възраст , опит и положение в обществото е неморално .

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   17-11-11 11:16

Смятам, че не е морално да ми слагаш нагласени думи в устата [smilie7]

Глей Ники ква яка снимка на Дяволският мост е направил, много му се кефя на това момче!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: emo99   
Дата:   17-11-11 11:30



цитат от другата тема :

Автор: emo99
Дата: 16-11-11 11:34

navy -[smilie18] [smilie18] [smilie18] Ти чу ли се какво каза ? Изкара всички форумци , че не разбират от сватбена фотография .[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
Редактирай моята публикация
Re: Сватбена фотография- НЕ Е за цените
Автор: navy
Дата: 16-11-11 11:44

Не всички... 99% сте [smilie7]


Това ти си го казал, а и други неща , но нямам време да ги търся , за да ти припомня


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-11-11 12:16

Тия сватби...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   17-11-11 12:26

Трябва да правиш разлика между 99% форумци и 99% сватбени фотографи [smilie7]
Много от тези форумци снимат превъзходно...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: emo99   
Дата:   17-11-11 14:07

Тези форумци , които снимат сватби какви според теб ? Не са сватбени фотографи ? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: navy   
Дата:   17-11-11 14:34

Ами повечето не са [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: prisonbreak   
Дата:   17-11-11 16:44

Ми то , май всеки купил си тяло за 4к. и става сватбар....Ба не техниката прави снимките.Прегледах галерията Сватби...Ми то скръб...70% от кадрите. MK2/1 1Ds......

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Lito   
Дата:   17-11-11 17:42

има и друго освен парите.. че хората не струват:) един добър сватбен фотограф ви обръщаше внимание и се занимаваше да пише и показва работи.. и на него обяснихте как не е добър колкото вас /визирам сватбените фотографи, защото 99% от хората дето пускат в "Сватбени" по- скоро са снимали на сватба на приятел или роднина и те не спадат към тази професия/. В страничката му пише какви са му цените и са малко повече от нормалната годишна заплата в България.. евала, дано взема и два пъти повече, защото прави много по- красиви неща от който и да е сватбен фотограф у нас, а съм ги гледал всичките звезди! Говоря за Георги Анастасов, късметлията, който не е в родината ни, и не търпи простотиите на фотографската ни гилдия!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: emo99   
Дата:   17-11-11 21:45

Lito - дай линк към сайта на Атанасов .[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: Navy   
Дата:   17-11-11 22:40

Питаш за линк [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за цени.
Автор: bOzo   
Дата:   17-11-11 22:43

дотком...
сещ` се...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »