Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как се използва ДОФ бутона
Автор: sheva89   
Дата:   27-07-11 10:24

Здравейте и извинявайте за тъпия въпрос, но някой може ли да обясни малко по-подробно как и за какво служи ДОФ бутона. Ясно, че е за дълбочината на рязкост, но освен това друго нищо не разбрах.
Благодаря предварително на всички отговорили :)
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: d_ave   
Дата:   27-07-11 10:27

еми наитсни го и виж бе:) затваря блендата до указаната стойност за да можеш да видиш каква е дъълбочината на фокуса, демек какво е на фокус и какво не.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: nikrr   
Дата:   27-07-11 10:28

Ми иначе обяснено, когато гледаш през обектива диафрагмата(блендата) е винаги отворена докрай независимо от това на колко е настроена в момента (например ф8). Диафрагмата се затваря за снимането или ако натиснеш тоя бутон.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sirkhann   
Дата:   27-07-11 10:29

Докато е в режим на готовност, блендата на обектива (с изкл. на обективи с ръчна бленда) е постоянно отворена.

Блендата се затваря до избраната в апарата стойност само в момента на снимката.

Като натискаш бутона, затваряш блендата до големината, на която е настроен апаратът.

Това помага както да се добие представа наистина за DOF-а, така и да се редуцира т.н. ефект на "дишащ фокус" при някои обективи, които имат различна точка (равнина) на фокусиране при различни бленди.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: didesignbg   
Дата:   27-07-11 10:31

На дигитално тяло функцията му е да провериш дали ти работи скачащата диафрагма.
По-лесно и смислено е да снимаш и да погледнеш самата снимка на дисплея.

"Дишащият фокус" няма нищо общо с диафрагмата.



Публикацията е редактирана (27-07-11 10:37)
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sheva89   
Дата:   27-07-11 10:31

Ясно, ясно :)
Мерси много на всички. Сори, че ви занимавам с такива глупости, ама какво да се прави, новобранец ...
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: El_Fuego   
Дата:   27-07-11 10:37

..., който не си е прочел ръководството на апарата.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sheva89   
Дата:   27-07-11 10:39

И ако си го е прочел, и все пак не е разбрал не трябва да живее ли?
Знам, че въпросът е тъп и затова се извиних предварително. Едва ли е нужно да се напада всеки, който не знае нещо просто.
До есга не съм снимал с ДСЛР и има неща, които въобще не са ми ясни.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: mugen   
Дата:   27-07-11 10:40

И з го ползвам да си цъкам блендата, за друго не става.

Явно е нещо останало от филмовите тела.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: borkond   
Дата:   27-07-11 10:51

Колкото и да го натискаш изобщо не се получава това, което ще видиш накрая,да не говорим за монитора на компютъра!
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: didesignbg   
Дата:   27-07-11 10:52

Сетих се и за друга възможна употреба, като вдигнеш светкавицата на никонско тяло прави супер яка стробо дискотека.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: ilcoin   
Дата:   27-07-11 11:05

Аз пък си го ползвам [smilie25]
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: valen_tin   
Дата:   27-07-11 11:13

далеч по-полезно би било да вкарат в дисплея/визьора ДОФ калкулатор ... в процесора на апарата така или иначе има всички параметри за сметката [cool]
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sirkhann   
Дата:   27-07-11 11:17

didesignbg - говорим за отместване на фокуса, а не за промяна в мм на обектива

Параграф 2 - focus shift:

http://toothwalker.org/optics/spherical.html
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: erotila   
Дата:   27-07-11 11:23

Автор: valen_tin

на сигма обективите си го има...
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: didesignbg   
Дата:   27-07-11 11:28

focus shift, какво общо има с дишащ фокус (focus breathing)?

 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: erotila   
Дата:   27-07-11 11:29

първата думичка е 100% идентична [smitten]
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: asahi   
Дата:   27-07-11 11:31

Какво ли пише за ДОФ бутона във фъканото менюалче?
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sheva89   
Дата:   27-07-11 11:37

Ама с тия "менюалче"-те ставате особено оригинални. От 15 мнения, 13 човека мим обясниха нормално, но има и 2ма, които трябва да покажат своята оригиналност задължително.
Айде да не ти сглобявам изречение с твойте думи какво да го правиш фъканото менюалче.
И между другото с такива опити да смесваш 2 езика в случая английски и български ти се получават по-лоши изречение, отколкото на малоумен индиец ;)
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: Jim__Beam   
Дата:   27-07-11 11:43

.... Пууу , па си нервен ного ..... [smilie8] [smilie8] [smilie8]

 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: jivkojj   
Дата:   27-07-11 11:44

На някои модели апарати ДОФ бутона е много полезен - може да си го препрограмираш с някоя често използвана функциика.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sheva89   
Дата:   27-07-11 12:55

Абе хора не съм нервен, ама в първия пост обясних, че съм прочел ръководството и не съм разбрал. Нужно ли е да ми казват прочети ръководството или още по зле "фъканото манюълче".
Толкова ли ви е нужно да нахраните някой, защото знаете нещо повече от него. А ако се окаже, че има хиляди неща, които ти не знаеш, а аз знам и трябва да ти отговоря дали ще ти е приятно да се държа така.
Не пропагандирам за някакви топли приятелски чувства, ама спрете да се правите на големите богове като знаете за какво служи един бутон ;)
Някой ден ще ви навреди в живота.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: asahi   
Дата:   27-07-11 12:59

Глей ся: Ако нещо, написано в менюала не ти е ясно препиши тук изречението и ще ти го изясним. Случва се човек да срещне непозната думичка. А "фъкано менюалче" идва от RTFM - Read the Fuck`n Menual. Тове е и универсалното решение на подобен род проблеми.

И така - какво пише в прекрасния менюал? Не че не можем да го намерим в нета, ама все пак ти си питащия.
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: malakar   
Дата:   27-07-11 13:30

Авторе, сигурно е доста дразнещо да ти натякват да четеш упътването, разбирам... Ако обаче четеш упътването и не го разбираш е възможно да трябва да прочетеш някакви други неща дори преди упътването, например:

Тази дори мога да ти я продам евтино, чел съм я 2 пъти

Това дори ти е безплатно и е пряко свързано с форума

и т.н и т.н.

Като задаваш глупави въпроси, не се сърди на глупавите отговори. Нищо лично [beer] [beer] [beer]
 Re: Как се използва ДОФ бутона
Автор: sheva89   
Дата:   27-07-11 14:20

ОК бе хора.
Как голяма част от вас ми отговориха на въпроса ясно, а друга част си изугбиха времето да се правят на интересни. Като ви се стори тъп въпроса защо тръгнахте да пишете коментари на глупаци. И нямаше ли да е по-лесно да ми отговорите вместо да се показвате какви "разбирачи" сте.
Ето, че и без да копирам дума по дума от ръководството доста хора ми отговориха на въпроса. На вас специални инструкции ли ви трябват за да отговорите на тъп въпрос. И как само част от отговорите са тъпи, а другата част не.
И тоя англоговорящия с менюълите да спре да ми цитира англииски думи и да започне да пише на български, че ми е писнало от такива смесици от думи на всички езици, които знаете.
За пореден път благодаря на отговорилите по нормален начин, и ...... за отговорилите на тъпия въпрос по тъп начин.
Лек ден.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена