Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Pop-up дифузьор на EOS 500D?
Автор: aldygreen   
Дата:   03-12-10 23:50

Опитах се да сложа на чехълчето на моя EOS 500D един pop-up дифузьор. Резултатът беше, че с него вградената светкавица престава да работи. Апаратът смята, че на чехълчето е монтирана външна светкавица и не пали вътрешната. Вградената светкавица не се пали, дори да се пъхне картонче в чехълчето. Ръководството не предвижда нестандартни ситуации. Огледах менютата, нищо читаво не видях.
Въпосът ми е: как да излъжа умния си апарат да не контролира чехълчето за пъхнати там нестандартни неща?

[beer] [beer] [shtrak]
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: asahi   
Дата:   03-12-10 23:53

Пъхни го другаде. Залепи го с нещо без да го пъхаш. Дръж го с ръка...




Абе какво чудо очакваш от тази ч**ия?
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: GenaDP   
Дата:   03-12-10 23:54

Изрежи крачето на дифузора - за да не задейства контакта в чехълчето.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   03-12-10 23:59

Ами аз така формулирах въпроса си, за да бъде по-ясно и кратко. Но на това място имам мераци да поставям неща, несвързани със светкавиците. Значи няма начин да се изключи отнякъде този контрол?
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: GenaDP   
Дата:   04-12-10 00:11

Има. Отваряш камерата и прекъсваш кабела към ключа.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 00:27

След което няма да може да се работи с външни светкавици... Кофти работата.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: BirdOfPray   
Дата:   04-12-10 00:46

какви "неща, несвързани със светкавиците" например?
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 00:52

Радиоприемникът на дистанционния спусък, например.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: stav   
Дата:   04-12-10 17:03

Аз пък исках просто да сложа една пластмасова капачка отгоре за да не стърчат и да не се виждат разни красоти ама - не, даже вградената светкавица не иска да се отвори. (за 50D говоря)

 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: guciguci   
Дата:   04-12-10 17:26

Не може в менюто да няма нещо като "disable external flash"
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: vladihg   
Дата:   04-12-10 17:27

Ми тъй е с Каноните - минавате на Никон и само тогаз немате никви грижи...[smilie25] [beer]
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 19:18

guciguci Ти имаш 550D, при тебе как е? Имаш ли такова нещо като "disable external flash"?
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: guciguci   
Дата:   04-12-10 19:54

Може и да имам,ама не ми дава да вляза в менюто за външна светкавица,докато не е прикачена такава. А аз нямам.
Обаче помислих,попробвах с едно картонче и видях,че то натиска едни метални езичета,които блокират явно вградената светкавица,когато са натиснати. Така че и да изключиш външната светкавица,механичното блокиране няма как да го избегнеш.



Публикацията е редактирана (04-12-10 19:56)
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 20:44

Блокирането не е механично, всичко отива към електрониката и се управлява оттам. На 400D този ефект в такъв грубиянски вид го няма. Гледах едно видео, където на чехълчето закачат някаква мандрахулка, просто я закрепят там, но вградената светкавица продължава да работи.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: stav   
Дата:   04-12-10 21:16

Абе щом пластмаса или картон го блокират, не ще да е много електронен. Датчика, де.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 21:53

Лостчето на контролиращия контакт е под дясното езиче и с какъвто и материал да действаш, картон, метал, пластмаса, натиснеш ли езичето, задействаш контакта, а той по-нататък си предава сигнала където трябва.
Доброто решение е блокиране на тази проверка от менютата, напълно е възможно да го има. Но в ръководството сочат, че на това чехълче може да се поставят само светкавици или нещо свързано с външни такива.
Абе хора с капаци на очите, като коне.[smilie18]

[beer]
[shtrak]
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: stav   
Дата:   04-12-10 21:54

Намерих го


http://photo-zona.net/images/user64633/album25494/large/1291491933_urwx9072_Canon50D-hot-shoe.jpg


Като се натисне дясната пластинка и това нещо отдолу явно сигнализира където трябва :)
Механично е и с разни изолационни подложки, и отдолу, и отгоре, не се блокира.

 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: guciguci   
Дата:   04-12-10 21:56

Ами аз какво казвам.
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 23:25

На 550Д прави ли го този номер, с картонче да се блокира вградената светкавица във всички режими?
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: guciguci   
Дата:   04-12-10 23:34

Да
 Re: Pop-up дифузьор на EOS 500D? Да, ама не!
Автор: aldygreen   
Дата:   04-12-10 23:54

Една проста защитна капачка да сложиш или капачка с нивелирче и блескавицата умира.
[smilie18]



Публикацията е редактирана (05-12-10 12:42)
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: aldygreen   
Дата:   05-12-10 17:23

За най-мъдър и интелегентен съветник обявявам vladihg!!
[thankyou]
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: guciguci   
Дата:   05-12-10 17:58

Ами не е толкова нелогично. Апаратът не те знае какво си накичил отгоре и по този начин предпазва вградената светкавица да се изпраска в закаченото отгоре.
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: aldygreen   
Дата:   06-12-10 01:41

Аз дадох пример с pop-up дифузьора, щото той е типичен: светкавицата трябва да работи, а тая джаджа се слага върху чехълчето пъхната докрай. И в сайтовете пише, че е съвместима с Canon апаратите, вкл. 500Д, 550Д, 40Д, 50Д и т.н. За 50Д разбрах от колега, че е имал такъв проблем, но го е преодолял. Как точно, така и не се разбра. Но го е имал.
Ами аз затова отворих тази тема, да получа съвет от знаещите и можещите как, аджеба, става тази работа, къде и как трябва да се пипне. Имам подозрения, че апаратът си сака външна светкавица, за да му се посочи правия път, ама аз такава нямам и нито веднъж не съм слагал.

asahi и GenaDP вие канони нямате ли?



Публикацията е редактирана (06-12-10 01:50)
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: aldygreen   
Дата:   06-12-10 22:28

[smilie11] [smilie11] [smilie18]
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: BirdOfPray   
Дата:   07-12-10 04:01

asahi и GenaDP вие канони нямате ли?[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: Canon   
Дата:   07-12-10 04:16

Микропревключвателя (който изключва) обикновено се намира отляво - под никелираната пластинка,която е повдигната. С вкарване на около 1мм дебела пластина (закрепващата основа на светкавица примерно) се натиска никелираната пластинка - а тя притиска микропревключвателя.

Основанието е разумно - едновременно използване на вградена и външна светкавица са механично и електронно несъвместими


п.п. Съвет - не рискувайте.
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: aldygreen   
Дата:   07-12-10 17:34

Да тегля чертата и да обобщя съветите:

"Има капачка (или квото и да е друго неканонско), има проблем. Няма капачка (или квото и да е друго неканонско), няма проблем."

Да, ама не! Хитрият канонски маркетингов номер беше успешно преодолян без дърводелски изпълнения.[smilie18]

[thankyou] [shtrak]

Закривам темата.



Публикацията е редактирана (08-12-10 12:40)
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: emzo   
Дата:   07-12-10 23:05

Е вие ако очаквате от фирма която произвежда принтери, да прави и добри фотоапарати ... [smilie18]

Продавай това недоразумение и си вземи Никон! [smilie18]

aldygreen
Кое му е нелогичното, на моя кенеф Д5000 както го наричат разни симпатяги тука, тялото даже си идва с защитно капаче на чехълчето и не трябва да го вадя всеки път, като ми се налага да ползвам вградената светкавица :)

И оо магия, като сложа капаче с нивелир, вградената светкавица си действа, а като сложа външна светкавица Тумакс на 100 години не само, че вградената се изключва от уравнението, ами и външната синхронизира! [thankyou]
[smilie18]
 Re: Защитна капачка на чехълчето на EOS 500D? Проблем!
Автор: aldygreen   
Дата:   11-09-14 00:23

emzo написа:

> Е вие ако очаквате от фирма която
> произвежда принтери, да прави и
> добри фотоапарати ... [smilie18]
>
> Продавай това недоразумение и си
> вземи Никон! [smilie18]
Абе става все по-ясно, че и най-калпавият Nikon е по-добър от най-добрия Canon. [thankyou]


Темата е от преди четири години и за това време никой не се заинтересува КАК да се избегне този ефект, без "дърводелски" изпълнения, тел, чук и пила, а така, както са предвидили от Canon.

Ето как:

За да се избегне "ефектът на защитната капачка", в паметта на канонския апарат трябва да има регистрирана някаква TTL светкавица.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (11-09-14 12:22)
 

 Авторът е затворил собствената си тема.