Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   29-10-10 21:06

Преди няколко дни реших да наема за 1 ден от Павилиона D90 и никорски 85/1.8. Запазих си фотоапарата и обектива и днес (петък 29 октомври) отидох до магазина за да ги взема.

Всичко беше точно, момчето извади кутиите с D90 (доста оръфана кутия) и обектива (по-малко оръфана) попълни данните ми в договора. Завързахме лафче за новите обективи, фотоапарати и т. н.

Дотук всичко добре. До момента, в който не ме подканиха да попълня и подпиша запис на заповед - документ, чийто текст съвсем ясно казва, че аз безусловно се задължавам да им преведа 2300 лв по тази и тази банкова сметка. Обясниха ми, че правят това за презастраховка ако не им върна фотоапарата и обектива. Също така обясниха, че ще ми върнат записа на заповед, като им върна фотоапарата.

Уточнявам, че те ме подканиха да подпиша този документ преди изобщо да ми покажат договора за наемане на техниката.

Няколко въпроса имам към Фотопавилион:

1. Разбирам, че в миналото сте имали неприятен опит с отдаването на техника под наем и искате да се застраховате с подобен документ. Обаче ме поставяте в абсурдна ситуация. По какъв начин съм застрахован аз, че вие ще си спазите обещанието и ще ми върнете записа на заповед след като ви върна техниката. На честната ви дума не мога да разчитам, защото и вие не разчитате на моята, а присъствието на такъв документ показва, че съвсем откровено вие ми нямате доверие.

2. Този документ, така както е изготвен, ви позволява вие по всяко време, независимо от това дали имаме догово за отдаване на техника под наем, да изискате от мен тези пари, а в случай на отказ да се обърнете до съдия-изпълнител и да си ги приберете. Не считате ли, че със създаването на такива теоретични предпоставки нарушавате моето доверие към вас като доставчик на фотографска техника?

3. Защо записа на заповед е за 2300 лв, при положение, че според вашия каталог нов Д90 е 1399 лв, нов 85/1.8 е 789лв - общо 2188лв. Освен това, вие не отдавате под наем нова техника, а употребявана, на която актуалните цени са други - справка можете да си направите в базара на фото-форум.

4. Защо е нужна цялата тази ганимация и запис на заповед за 2000+ лв, когато, договорът, който щяхме да сключим, е за скромните 23 лв.

Смешна и абсурдна ситуация просто. Не наех техниката, а и нищо не губя, защото след седмица ще има голям test drive на продуктите на Никон, организиран от вашите конкуренти от фотосинтезис и там ще мога да тествам техниката, от която се интересувам - напълно безплатно.

Също така искам да ви обърна внимание, че Светльо Драгиев дава на участниците във фотопленерите, които той организира, съвсем безплатно да тестват обективи на Сигма, без да принуждава никой да подписва записи на заповеди, даже и пари за наем не иска. На всичкото отгоре, е толкова "нахален", че после продава обективите със сериозна отстъпка на участниците в пленера. Да се чудиш направо как той може да го направи, а Фотопавилион не може.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: victory13   
Дата:   29-10-10 21:12

много трябва да пиша... ама накратко ще кажа, че за съжаление, оправдавам павилиона...

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: SLR   
Дата:   29-10-10 21:13

В други страни това е решено по нормално - чарджват ти 2300 от кредитната карта, и като ги върнеш ти ги освобожават[smilie8]

Нали не очакваш да ги раздават срещу "честна Пионерска"[smilie21]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: didesignbg   
Дата:   29-10-10 21:15

Нормално е.
Да са живи и здрави и да държат все така добри цени на нещата под наем.[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: kayso   
Дата:   29-10-10 21:17

Фотопавилион [smilie24]

А автора на темата - не разбирам точно против какво се противиш ?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: saxon   
Дата:   29-10-10 21:18

На мен директно извън БГ си ми блокират сумата от кредитнаа карта.
Няма място за приказки за доверие ако сме непознати.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: bobby__   
Дата:   29-10-10 21:18

Наемал съм техника от Фотопавилион-а и съм доволен. Ако ми се наложи, пак ще опра до тях. С две думи, това е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: pmartinov   
Дата:   29-10-10 21:21

[smile]

Уважение всекиму !

Доверие никому .



Купете си най-добрата техника която ви е по силите и възможностите .Пуснете една обява в форума че отдавате на символична цена техника под наем и на първият който ви цъфне на вратата му я дайте без никакъв документ !
Обещавам ви да пусна похвална тема [smilie5]
[smilie18]










[smilie8]



Ако имам късмета да ми дойде някога реда...



Публикацията е редактирана (29-10-10 21:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: hagen   
Дата:   29-10-10 21:21

Георги Велев, НАПЪЛНО СИ ПРАВ!!! Бях в твоето положение преди време. Редовен клиент бях, пазарувах от Павилиона и то за немалко пари. Вече ДВА пъти бях вземал техника под наем от тях. Първият път с договор и лична карта, вторият път с договор, лична карта и шофьорска книжка. Но третият път като тебе - ЗАПИС НА ЗАПОВЕД! И приключих с вземането под наем оттам, няма четвърти път. Да ме извиняват, но спрях и да купувам. Продавачите сигурно нямат вина, вероятно имат заповеди "отгоре", но това ме обижда. [smilie23] [smilie23] [smilie23]
Подкрепям те 100%.



Публикацията е редактирана (29-10-10 21:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: saxon   
Дата:   29-10-10 21:26

Тебе те обижда, лесно ти е на тебе. А те като изгорят 2-3 пъти, с по няколко хиляди не ги питаш дали се обиждат нали?
Мрънкала сте големи и не ебавате да се поставяте на мястото на тоя отсреща.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: asahi   
Дата:   29-10-10 21:26

Не бих се чувствал прецакан при условие, че ще ползвам техниката добросъвестно и внимателно. Ако бих търсил повод за преговори бих оспорвал цената на старата техника, която ми дават да ползвам.

Някой изненадан ли е, че сиренето е с пари?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: didesignbg   
Дата:   29-10-10 21:28

Абе хора, като излезете извън България ви блокират пари в кредитната карта даже за един пиклив хотел, тук правите драми за запис на заповед. Ами съвсем нормално е. Вземането на личен документ освен че не гарантира нищо е незаконно. А договора не значи много, когато е подписан от физическо лице, уязвим е в съда. Докато запис на заповед е сравнително удачен вариант. По-леко ли щеше да ви е ако ви блогират пари по сметка?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 21:33

Sorry za latinicata,
Q oshte edna oshtipana gospojica - kutiqta i bila oryfana - ti s kutiq li snimash - kato ne q iskash ne q vzemash. Zapisa bil po-visok - ami mn qsno - da se zamislish predi da se probvash da izcheznesh. Ama toi bil chesten -) Nikoi ne te kara nasila. Shto ne si kupish edin apartament bez dogovor za da ne obidish prodavacha. A i ako ti trqbva za rabota tehnikata, a ne ot kapriz za testvane taq tema nqmashe da q ima.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: hagen   
Дата:   29-10-10 21:37

didesignbg, не говорим за вземането на лични документи като залог, а за сключване на редовен договор с данни от тези лични документи, плюс ксерокопия от тях с подпис на собственика им. И пак не е достатъчно. Тогава договорът за чий ... е? По-добре само записът! Но той гарантира моята коректност, а тяхната какво я гарантира? Прочетете по-внимателно написаното от Г.Велев, човекът е съвсем прав!

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: didesignbg   
Дата:   29-10-10 21:43

Тяхната коректност я гарантира това че ти дават апарат/обектив/светкавица. Ако ти си коректен проблем няма да има. Как мислиш се вземат пари по такъв договор, ако някои умишлено ти краде техниката? Колко време мислиш отнема едно дело?
Записа на заповед леко може да притъпи тази болка.
Замислял ли си се колко пъти трябва да се даде под наем дадена стока за да си избие цената?
Какво се случва, ако някой я похаби/открадне/загуби на второто даване?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 21:45

Dogovoryt e za teb-da si v chas kakvo naemash, pri kakvi usloviq i ako ti predqwqt zapis da mojesh da q osporish ako e neosnovatelna po tozi dogovor. Vie na 15 godini li ste vsichki mrankala - predi 8 godini vsichki lizingovi dogovori bqha s zapis na zapoved. Da pak imashe dogovori i v tqh dori pisheshe che moje da se predqvi izplashtane vav vseki moment. I v momenta pri bankovite dogovori e taka-kato ti kajat plashtai cqlata suma - krai. Shto ne revete sreshtu bankite-mn prosto-tazi usluga e nujna.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-10-10 21:46

Авторе изпразнен си от съдържание

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: amazona   
Дата:   29-10-10 21:46

Даа, обслужването на клиента тук си остава негов проблем, интересно колко хора го приемат и даже са хепи. Ами да на запад, ти чарджат картата и като върнеш стоката всичко е ок. Откъде накъде ще карат клиента да подписва запис на заповед! Подкрепям Георги, а Павилиона да си преразгледат политиката на обслужване.


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: pmartinov   
Дата:   29-10-10 21:47

А какво да направим когато някой върне техниката във вид който повече не позволява да се ползва ?















?


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: next_time   
Дата:   29-10-10 21:52

Към недоволните:

Вие бихте ли ми дали личната си техника само срещу един подпис.Ако да - ами айде да пробваме.После ще ви изпратя едни познати даите я и на тях по същия начин.В случая предложението ми е сериозно.Ако не бихте направили нещо, защо мислите че някой друг е задължен да го прави.

ПП. Ще ви плащам наем по цените на павилиона.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 21:54

pd kak izpraznen - tova e emociqta mu za denq - spodelq choveka. A takiva kato drugiqt oshtipan deto razmahva po nqkolko hilqdi leva kato gi chuq otkacham. Po veliki nqma s negovite hilqdi. Tuk ima mn hora s tehnika nad 1OO K ama toi s edin Dslr zad dupeto mu trqbva da tichat s Hubava mekichka hartiika.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: autosvet   
Дата:   29-10-10 21:58

Ами в България няма как да ти чарджат картата защо все още не са мнозинство хората с кредитни карти и то с лимит над 2000-2500лв. И ако директно ти запорират дебитната карта на практика 75% от хората ще си стоят гладни, [smilie18] защото са си наели апарат за 2-3 дни.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 21:59

I az pitam-ima li jelaeshht da mi dade skapa tehnika-kolkoto moje po skapa- pod naem sreshtu dogovor. Tehnika nqma da poluchi obratno-no garantiram che shte go napravq jurist akula-)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   29-10-10 22:03

Прави са хората!

П.П. абсолютно вярно посочиха по-горе за парите-гаранция по кредитна карта - при мен е от 1/3 до 1/2 от цената на техниката!

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: next_time   
Дата:   29-10-10 22:03

Моля те натисни бутона ОФФ които е точно до бутона хелп.Нищо не ти се разбира.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: hagen   
Дата:   29-10-10 22:03

Не виждам защо човек да не може да изкаже мнение, различно от това на Някой си! И това да даде основание на този Някой си да го нарича мрънкало, ощипана госпожица и т.н. С по-голямо основание този Някой си може да бъде наречен плямпало! Дори да му бъдат дадени и други епитети, но да не излизаме много от добрия тон.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: marrio31   
Дата:   29-10-10 22:05

аз до сега се чудех как дават под наем техника..не съм взимал ,добре са го измислили,то друг вариянт няма всъщност[smilie24] иначе кво с един договор..като иде бай мангал ше им подпише и сто договора ако му дадът и после гони михаля[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: pmartinov   
Дата:   29-10-10 22:09

Добрият тон повелява ако не сте доволни от една услуга да осигурите същата услуга само че така че всички да са доволни :)


Хайде защо не опитате ?


Толкова е лесно... [smilie3]








(зад клавиатурата:)


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: elrisha   
Дата:   29-10-10 22:11

Ох, пак подмазванки към Фотопавилион! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sauron69   
Дата:   29-10-10 22:14

Той бай мангал и сто записи на заповед да подпише към който и да е пак не могат да го хватат [ezik]
Ама е тъпо че всеки който реши да пише някаква забележка към Фотопавилион, веднага му се нахвърлят сто човека [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: marrio31   
Дата:   29-10-10 22:15

ха,подмазванки,аз до сега от там един филтър съм си купил[smilie18] elrisha ти кво по разумно предлагаш,на доверие а?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: valen_tin   
Дата:   29-10-10 22:16

така е ... не е правилно запис на заповед. Не е това идеята на записа на заповед, тъй като записа на заповед предполага безусловно изпълнение ... или може би трябва като връщаш апарата да си ги разменяте като играчки в детската градина ... те си хващат апарата, ти си хващаш записа и тогава пускате ...

правилното е с договор и приемо-предавателен протокол. В договора не пречи да е уговорен и депозит, защо не. Ама не им се рискувало със съдебен процес, защото бавно става ... ами добре, ама така си рискуват клиенти ... днес един, утре друг ... определено бързо ще си изплатят техниката под наем.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 22:18

hagen, sir, vijte gospodine kak se razpoznahte sam - hilqdi levove imaite, sabiraite i uspqvaite-ot syrce pojelavam. No za men Vie ste nikoi, kakto i za vseki drug koito Vi sreshta za parvi pyt. Kompleksite sa losho neshto, stavat i opasno kogato s 1000 evro v joba gi izbivate pred chovek s 10 pyti poveche - tova vaji samo za BG, I finansovite kompleksi sa pyrva krachka kym mizeriqta. Ako vmesto da se jalvate po chas na den otdelqte tova vreme za rabota- tiq misli shte stranqt dalech ot Vas-)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-10-10 22:25

Не си зимайте техника от фотопавилион аз ще си зимам [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 22:27

mario, tq Elrisha e nad tiq neshta- mega foograf ama i sabotirat cenite - nqkakvi psevdo ... Ot vsicko razbira- neshto kato Lalinda vyv fototo samo e. Samo za labradori ne i govori.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: next_time   
Дата:   29-10-10 22:29

БУТОНА - ОФФ???????

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: elrisha   
Дата:   29-10-10 22:31

хахахах, Сънчо,лека нощ,душко! [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: marrio31   
Дата:   29-10-10 22:36

elrisha е пич[beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: hagen   
Дата:   29-10-10 22:38

Господин СУН, нямам лошата чест да ви познавам, така че не ме вълнува дали за вас съм някой, или съм никой! Какво имам в джоба и дали вие имате 10 пъти повече е без значение, още повече, че няма как да го знаете! Аз не се жалвам, просто подкрепих мнението на човек от форума, което е мое право и не виждам какво ви влиза в работа. Не оспорвам политиката на Павилиона за наемането, просто не ми харесва и се отказвам от тази услуга. Не разбирам защо подскачате така, сякаш вие вземате наемите? Гледам, че останалите участници в тази дискусия, макар и на мнение различно от моето, не се впрягат така ядно. Затова мисля, че ако някой има някакви комплекси, това сте единствено вие, господин СУН! Избивайте си ги спокойно, аз нямам нищо против.



Публикацията е редактирана (29-10-10 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 22:40

ti sa vryshta tapkano Elrishke, t.e shte spinkam s teb-samo da si dovyrsha konqcheto-) Mejdu drugoto - dolato sme na ti- bqh ti nai golemiq fen dokato snimashe s Panasonica-no...ako ne si vse oshte omyjena pak shte ti stana- buen fotonrav kato teb trudno se namira

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   29-10-10 22:49

За първи път научавам, за такава практика и по абсолютно никакъв начин не мога да я подкрепя. За мен това е използване на монополно положение за максимална изгода. Да, съгласен съм, че гафове от страна на Павилиона към клиенти и злоупотреби няма, но факта, че те карат да подписваш такъв документ е меко казано унизителен.
Не знам за какви чужбини ми говорите, но когато се ползва чужда вещ, тя се застрахова за сметка на ползвателя. Не знам колко от вас са взимали коли под наем, но определено не те карат да подпишеш запис на заповед за 20 000 лв. Отново поредното доказателство, как никой не може да ни прецака така, както ние се прецакваме помежду си.

[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: da_durty   
Дата:   29-10-10 22:54

Абе честно казано и тея заповеди много много не важат, поне така беше преди година и нещо. Имаше едно даване на пари после авера не можа да си ги вземе, че ходихме про друг авер адвокат и той каза, че даже и тая запис на заповед не е кой знае колко голямо оръжие. Та тоз моя авер ни каза - ако искаш да си 100% сигурен, че оня отсреща ще ти върне парите(техниката) се прави САМО договор без заповеди, но тоя договор се заверява с подпис и печат от нотариус. Да оскъпява се, усложнява се, проточва се, но е максимално сигурно. Аз лично така направих когато един "приятел" ми поиска бая пари назаем. Казах му без да се обиждаш мой, ама не са 100-200лв. така, че прецени си. Направихме договора, заверихме и ми ги върна поживо поздраво навреме.
Така, че няма какво да се притесняваш от тая заповед. Плюс тва предполагам, като върнеш техниката пак ти дават някакъв документ, че си я върнал, там с подпис и печат нали. Та ако е така, няма смисъл да негодуваш просто.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: pmartinov   
Дата:   29-10-10 23:00

[smilie5]


Виртуалната отговорност свърши [smilie18]


Сега вече е време за реалната :)


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   29-10-10 23:03

Ти предяви коректно съставена запис на заповед, пък разправяй, как не можеш да си вземеш парите. Ставаш свидетел на бързо производство, ама верно бързо. Няма дела, няма дяволи. С тоя договор, ако щеш и с Господ да си го парафирал, пак процедурата е по-трудна. Мястото на жалене е различно.
Това не е отдаване на техника под наем - категорично! Безусловно и без протест - моля ве...

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   29-10-10 23:07

hagen, podskacham ti kazah shtoto ti si ot oniq s hilqdite levove deto nai mn obicham-). Imam takiva klienti koito prodadat nivata na selo i vikat az shte vi stavam klient i shte porycham po mn ot kolkoto na selo. Kakva otstypka shte napravite -30-50%. Vikam i az sym ot selo- no otstypkite sa ne zashtoto shte pravite porychka. Obemite sa qsni - razmahvam edni 2 hilqdi navsqkyde minava razlichno-tova mi e misylta. Otivash - razmahvash gi pred zakysqli - rabotish sys zakysali-perspektiva do zakysvane. Ama si golqm do kritichnata tochka-)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: bgpower   
Дата:   29-10-10 23:11

Вижте,

както доста често, изопачавате темата и първия пост. Тук никой не иска Павилиона да бъдат изпържени. Съвременният икономически и правен свят обаче дава доста възможности, така че нито ние, нито те да бъдат прецакани. Не може обаче едната страна да излиза престъпник, когато може нещата да бъдат решени много по-елегантни.

Разбира се, че и магазините имат право, но не забравяйте, че в голяма част от Европа хората имат право 14 дни да тестват всичко и после да го върнат, без да дават каквато и да било причина т.е. всичкият този наем би бил БЕЗ ПАРИ. И търговците го взимат като попове!

Който иска да печели пари поема рискове - както самия фотограф, така и търговеца на фотографска техника!

PS: Как в Синтезиса дават тогава според вас без Запис на заповед? Там няма такова нещо, скоро наемах.



Публикацията е редактирана (29-10-10 23:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: hagen   
Дата:   29-10-10 23:26

Лека нощ, господин СУН! Избивайте си комплексите, но не се превъзбуждайте като се правите на гадател-психолог, няма как да ме отгатнете! И без друго не мисля да ви уйдисвам на акъла! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: valen_tin   
Дата:   29-10-10 23:32

то и тука има 7 дневен срок за връщане без обяснение ... само трябва да си го поръчаш да ти го доставят, а не да идеш в магазина ...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: kapitancho   
Дата:   29-10-10 23:34

sun, какво се хабиш да пишеш, като маймуницата никой не ти я разбира и чете?
Иначе по темата е притеснително единствено как човек няма да си гарантира, че като върне техниката и му върнат зз, няма да са си оставили копие, с което после да имат претенции. Това е само на теория де, честно казано не вярвам да се правят такива магарии от павилиона. По-скоро тях ги е изпържил някой и са решили да се презастраховат. Но някак си ми се струва, че има и по-читаво решение, ама нещо не ми идва на акъла [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: CTEHATA   
Дата:   29-10-10 23:35

Ще рискувам да внеса лека доза конструктивизъм в темата, за което предварително се извинявам [smilie3]


Ако все пак ви се налага да подпишете запис на заповед по подобна тема (аз последно наемах съвсееем друг тип оборудване при невероятна спешност), можете да настоявате да се запише следното в договора за наем:
Във връзка с този договор и като форма на гаранция, НАЕМАТЕЛЯТ издаде на НАЕМОДАТЕЛЯТ запис на заповед за сума 1234 лв. Наемодателят може да предяви записа на заповед само при някое от следните обстоятелства ........ в случай че наемодателят глаголи, глаголи, глаголи или глаголи този запис на заповед без основателна причина, дължи обезщетение в размер на 2468 лв.


Консултирайте се с юрист, ако е необходимо, аз не съм такъв, но доколкото знам, дава известна гаранция срещу злоупотреби.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: uri64   
Дата:   29-10-10 23:50

Аз наскоро ползвах тази услуга на Павилиона - взех под наем един обектив за ден. След като го върнах в срок, коректно си ми върнаха и записа на заповед и копието на личната карта, което бяха направили. Но авторът на темата е прав, че може би не е съвсем коректно всеки път да се вписва цената на наеманата стока, като за чисто нов артикул - все пак е ползвано оборудване. Надявам се също, и че добре си пазят документацията, тъй като не би ми се искало копието от личната ми карта да попадне в трети лица.
Услугата за даване на оборудване под наем е нещо добро, но и като всяко нещо сигурно има място за подобрения и усъвършенстване.
Предполагам, че с течение на времето ще измислят и по-добър вариант. Ако ми се наложи пак бих взел под наем. Много излишни емоции се хвърлят в тая тема. Както и в много други, впрочем.


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: shadowhand   
Дата:   30-10-10 00:20

---спам---



Публикацията е редактирана (30-10-10 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: navy   
Дата:   30-10-10 00:27

Не е нужно да има договор... дори пари на заем без договор пак може [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 00:34

Записа на заповед не се обвързва с нищо. Издава се без условия и протести. Всякакви допълнителни договорки влекат нищожност. С кое точно договорът за наем не играе роля на писмена отговорност?

Откога Фотопавилион е регистриран като оператор на лични данни за да съхранява и обработва копия на лични карти?

Дай да видим кои са тия банки, които обезпечават потребителските си кредити със запис на заповед. Поименно обаче :)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: shadowhand   
Дата:   30-10-10 00:45

---спам----



Публикацията е редактирана (30-10-10 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: navy   
Дата:   30-10-10 00:47

И банките си губят времето и средствата да правят експертиза на записната заповед?
Ама много ми намирисва тази работа, не да не съм вземал няколко заема, но този нов трук ей сегинка го научавам [smilie18]

Иначе ко давал павилиона?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 00:49

Не разбрах смисъла на първото ти изречение.

Колкото до банките, изобщо не бъди сигурен. Или отвори сайта на Райфайзен, примерно или направо виж бърза справка с условията по потребителски кредити на банките:

http://banks.dir.bg/b.php?g=1&s=1

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: shadowhand   
Дата:   30-10-10 00:51

---спам---



Публикацията е редактирана (30-10-10 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ALBIREO   
Дата:   30-10-10 01:14

ALBIREO [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ecobo   
Дата:   30-10-10 01:54

"Запис на заповед" е в мъжки род! Един запис!

От една страна да те карат да подписваш подобен документ е неправилно.
От друга страна, Павилиона явно са се опарили сериозно, за да прибегнат към подобна драстична мярка.

Тия неща е нормално да се уреждат със застраховка или депозит. Или и двете. Повече писане е, но е по-малко обидно за клиента.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: mooneclipse   
Дата:   30-10-10 02:17

Фотографска, а и всяка техника, която е била използвана / или служила за тест в магазини или за демонстрация/, не може поне по белия свят да се дава на цената на нова такава.
Никой не обръща внимание в първото мнение човекът е писал, че исканата сума е била по- висока от каталожната цена на нов продукт.
При наемане на кола под наем никой не ви иска себестойността на самата кола като гаранция.Сключвате застраховка и наемът.
Фотопавилионът да си направят застраховка на техниката срещу кражба и да увеличат с 2-5 лева наемът, пак ще си я избият, а не да обиждат клиентите си. Който е решил да краде и с чужда карта ще го направи.
Влезте в час и не се излагайте да защитавате такава абсурдност.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: tantris   
Дата:   30-10-10 03:29

По принцип е нормално да се застраховат.
НО има един риск за клиента - апаратът/обективът вземе да се скапе докато е у него.
Интересно тогава дали ще му върнат гаранцията?
В договорът регулират ли се подобни случаи?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: D.M.Scorpion   
Дата:   30-10-10 03:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: a26   
Дата:   30-10-10 03:42

Записът на заповед не е това, което беше. Вярно, може да има бързо производство за издаване на заповед за изпълнение пред съда, ама като ти дойде тази заповед за изпълнение можеш да й се противопоставиш с простия отговор "не дължа" и човекът, инициирал производството трябва по общия надлежен ред да си доказва вземането.
Наистина записът на заповед на теория е абстрактна сделка (т.е. не е обвързана с друго правоотношение). На практика обаче е ясно на всички за какво се ползва у нас. За това и е добре в договора, който се обезпечава да пише, че се издава запис на заповед с еди каква си дата, текст, сума и т.н. и същия следва да се върне при еди какви си условия. Така дори и да няма връщане на записа и някой го предяви - в един процес се оспорва не задължението по записа на заповед, а основанието за държането му - ако договорът е коректно изпълнен съдът постановява връщане на записа. Пробвано. Има и решения на ВКС в тоя смисъл.
Това накратко.

П.С. никой не оправдавам / защитавам. Ако сме бяла държава - има два варианта - блокиране на сума по КК или застраховка на техниката. Ама ние тук записите и др.под.инструменти за нищо ги нямаме. Относно нотариуса - ами заверката може да докаже достоверност на дата / подпис. Ако искаш да се удостоверява и интерес (стойност на апарата и т.н.) - таксите стават леко неразумни на фона на 20-30те лева за наемането на техниката.



Публикацията е редактирана (30-10-10 03:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: mladenov   
Дата:   30-10-10 05:06

ksuhorukov [beer]
Много интересен линк.Мога да кажа само едно...Ебаси и лихвите [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: krassimire   
Дата:   30-10-10 06:45

Проблемът със "запис на заповед" е, че вътре НЯМА УСЛОВИЯ.

НИКАКВИ.

Просто трябва да дадеш парите.

Не пише нищо за обвързване с договор, връщане на еди-кво си и така.

Утре, ще се случи някоя поправима повреда в наетата техника, те ще твърдят евентуално, че е непоправима и ще ти предявят този велик "запис на заповед".

Записът на заповед е вид ценна книга, нещо като абстрактна валута. В горният случай това е нещо като депозит. Все едно са казали, дай сега 2400лв. депозит, ма понеже не носиш толкова, подписвай запис на заповед.

Отдаването под наем е БИЗНЕС. Те са длъжни да си калкулират вътре ВСИЧКИ разходи и рискове. Включително и това, да си плашат клиентите с подписване на глупости :-)


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: a26   
Дата:   30-10-10 06:53

Е, условия могат да се добавят. При нас - падеж (да не е на предявяване) поне може да се слага - примерно края на наемния период. Иначе и други съм виждал, ама е отделна дълга тема. Иначе съм съгласен за рисковете / калкулацията и т.н. И пак казвам - в нашите условия - някакъв депозит (не като за чисто нова техника естествено) или една застраховка решават проблема.

P.S. (отново) Да не помислите че съм против отдаването на техника под наем - с удоволствие бих си взел един самянгски фишай за пентакс за 5-6 дни да си почеша крастата. И запис ще подпиша. Ама никой не дава...



Публикацията е редактирана (30-10-10 07:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Suggs   
Дата:   30-10-10 08:01

Ще напиша само - georgivelew, благодаря ти за информацията! Мислил съм си няколко пъти да взема нещо под наем, само за да го пробвам на спокойствие, и ако ми хареса, евентуално да си го купя.
Ама при тези условия - Sorry, няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-10 09:17

Искам да я видя тази застрахователна компания, която ще покрие рисковете на давана под наем фототехника. Още по ми е интересно на какви цени?
Съществува и варианта блокиране на сума по КК, но освен че е по-проблемен за изпълнение, не виждам какво променя.

Всъщност може би трябва да разделим въпроса на две. Трябва ли да има гаранция независимо каква? И второ какъв да е размера на гаранцията?

По втория и аз имам леки различия с вижданията на павильона. Като цяло, цените на които отдават техниката под наем са отлични.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: __SpOO__   
Дата:   30-10-10 09:32

Следя темата с интерес. Нямам никакво отношение нито към Фотопавилион, нито към хората, които имат желание да ползват от тях техника под наем.

Но до момента ми прави впечатление следното - даде се пример за вземане на кола под наем, според мен доста удачен пример. Както се писа, там някой иска ли от Вас да подписвате запис на заповед за 20 000 лева? [smilie25]

Ако не, защо?

Ако да, защо?

Бих искал защитниците и хората споделящи възгледите на Фотопавилион да представят своето виждане.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: stardriver   
Дата:   30-10-10 09:57

Гадняри, точно днес мисля да наемам [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Rand   
Дата:   30-10-10 10:00

Мдаа, въпросът с колата под наем е интересен.

Иначе а26 е прав, че записът на заповед може да бъде оспорван и вземането после трябва да се докаже. Консултирал съм се с юрист по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: niki777   
Дата:   30-10-10 10:18

Ако можеха да направят пълно каско на обектива, нямаше да искат тоя запис [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-10 10:40

Всички може да видите какви са цените за застраховка във фотосинтезиса. Въпрос на личен избор е дали ще ги ползвате. Аз не бих искал автоматично да се вдигне цената двойно без право на избор.
Колата е малко по-различен вид имущество, не можете да правите аналогии.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: deadlirics   
Дата:   30-10-10 10:42

Заедно със хората от павилиона доста дълго търсихме застраховател, които да поеме застраховките на подобна техника. В България застрахователите нямат такава практика. След като никои не може да ги застрахова е нормално да се застраховат сами. Лошото е че клиента няма кои да го застрахова. Винаги съществува риска да счупиш или загубиш или да ти откраднат нещо.
Ако някои от Вас е застраховател и може да им предложи оферта те със сигурност ще се зарадват, и тогава няма да има записна заповед. Просто зад съдя изпилнителя ще седи една доста по мощна компания.

П.П. Ако в синтезиса предлагат застраховка, значи нещата са се променили към по добро през последната година.



Публикацията е редактирана (30-10-10 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ecobo   
Дата:   30-10-10 11:31

1. Запис на заповед не може да се оспорва, това е безусловно платима полица.
2. Запис на заповед, един запис, мъжки род.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: zarevo   
Дата:   30-10-10 11:34

Както винаги пак излязаха хората знаещи и компетентни по всички въпроси както във фото-форума така и в тълкуването на и без това сложните и неясни Български закони ??? Малко хелп за тези, които "може" и да се поинтересуват по темата ~ цък ~ и още малко ~ цък ~.
Освен, че не вникваме в проблема изложен от georgivelev до тука от прочетените коментари само приказваме как е в чужбина и т.н. и хулим че сме били "мрънкала", но не сме наясно защо човека си излага мнението, ами защото е прав.
Предполагам на някой му се е налагало да вземе кола под наем, в повечето читави фирми практикуват с договор под ноем в който има клаузи даващи ясни права и задължения на двете страни, докато със ЗЗ не е така. Второ там никъде не те карат да заплатиш стойността на автомобила при това нов от магазина а е казано, че за причинени щети се заплащат разходите по тяхното изправяне. Също има застраховка, такава в ЗЗ не присъства ??? предполагам. Да фото павилион искат да са сигурни във връщането на стоката си и в нейното добросъвестно опазване, но не така са нещата защото фото павилион може и недобросъвестно както каза човека да си си върнал и/или не стоката и да си предяват правото на стойността по ЗЗ. ЕЕЕЕЕ извинете ама в "чюздестранство" може и да ти задържат стойността на стоката или услугата ама имат и ясни правила как да стане това. Хайде пак малко да почетем ~ цък ~ и ~ цък ~. Така, че да си оправят политиката за отдаване под наем на техника, нова или стара ???
а не да бъдат толкова жалки, а да си намерят добра техника има вече и отработени по отдаването под наем и да не принуждават наемащия да изпадне в потрес и чудене да вземе ли техниката и при подписването на ЗЗ да я заключи веднага в някой шкаф в дома, за да не се налага да заплаща нейната левова равностойност като нова.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ilcoin   
Дата:   30-10-10 11:43

Да разбирам ли, че основния проблем на ФП да изискат ЗЗ е, че не могат да застраховат техниката която отдават? Следя дискусията с голям интерес. Не съм наемал нищо от тях, но принципно съм го мислил сериозно като вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Rand   
Дата:   30-10-10 11:48

Автор: ecobo
Дата: 30-10-10 11:31

1. Запис на заповед не може да се оспорва, това е безусловно платима полица.


Може!

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-10 11:52

zarevo, не те разбрах.
Смяташ че:
Не е правилно ползването на запис на заповед?
Сумата с която Павильона те задължават е прекалено висока?
Предлагаш:
Да се прави задължителна застраховка, която да оскъпява двойно отдаването под наем?
Да се блокират средства по карта?

Или просто обичаш да се правиш на мъж рано сутрин?

Аз лично смятам, че сумата на която те задължават трябва да е намалена процентно от стойноста на нова стока. Дали е запис на заповед, или блокиране на сума по карта за мен е без значение. Застраховка при двойно оскъпяване за мен като физическо лице е недопустим вариант, ако действах като юридическо щях да го изисквам.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: bouncer   
Дата:   30-10-10 12:07

Г-н Велев, заповядайте с мен на 5 Ноември в СРС на дело за 6500лв срещу един толкова хрисим и непорочен клиент. Той ще бъде осъден, но на нас това ни коства една година и половина разправии, дознатели и не на последно място трябваше да купим отново техника за 6500лв, която да предоставим за наемане. Когато започнахме да даваме техника под наем нямаше запис на заповед и ето резултата. "Наемателят" ще бъде осъден, но за нас това е загуба на време и пари.
Относно застраховката...техника не се застрахова за обсебване, а за природни бедствия от типа наводнение, пожар и т.н
Няма застраховка, която да покрие кражба от наемателя извън дома му. Ако да речем обектив бъде изпуснат и повреден каква застраховка ще го покрие?
Така че, ако някой ви предлага застраховка на техника под наем, то това е един търговски трик за повече приходи. Не е проблем и ние да предложим подобен род застраховки.
Защо запис на заповед е за стойността на нова техника - ами защото, ако не ни върнете техниката ние купуваме същата нова или по-нов модел, ако вече не се произвежда.
Ако всеки има КК с лимит над 5000лв, то едвали ще си губим времето с писане и т.н, но тук не е така. И за да съм по-конкретен ето какво пише в сайта на ФотоСинтезис, които бяха дадени за пример при даването на техника под наем:
"Сключването на застраховка е опционално. ТУК можете да видите Общите условия на застраховката; Застраховката покрива следните най-разпространени опасности за този вид техника:

външни, механично въздействащи сили (събития);
имплозия или други щети вследствие на вакуум;
вода или влага от всякакъв вид;
свличане или срутване на земни пластове или скална маса, замръзване, градушка, наводнение, падане на лавина, увреждане от тежест при естествено натрупване на сняг или лед, буря (силен вятър);
пожар (с или без пламък), пряко попадение на мълния, експлозия, както и щетите от действието на вода, пяна или препарати при гасене на пожар, разрушаване и/или разчистване или други загуби, причинени от настъпването на изброените по-горе причини;
прогаряне, дим, сажди и корозионни газове;
късо съединение, свръхнапрежение, индукция (намагнитизиране), непряко попадение на мълния;
липса на умения от страна на обслужващия персонал, несръчност, небрежност, злоумишлени действия;
кражба чрез взлом ( съгласно чл. 194, ал. 1 от Наказателния кодекс) или
грабеж (съгласно чл. 198, ал. 1 от Наказателния кодекс);

ЗАБЕЛЕЖКА: При условие, че изберете да наемете техника без да сключите застраховка, имайте предвид, че при евентуална повреда или загуба (респ. кражба), се заплаща продажната цена (обявена от Фото Синтезис ЕООД) на продуктите към деня на събитието или пазарната стойност на същите, ако те вече не се предлагат от Фото Синтезис ЕООД"

Според нас даването на техника под наем трябва да бъде максимално бързо и лесно и за двете страни, иначе с часове ще си четем и попълваме псевдо застраховки, а след това, ако настъпи застрахователно събитие, освен времето нужно за доказването му, ще има поредните драми от типа "не съм го мокрил, изведнъж спря да работи, не е падал-сам се разглоби" и какво ли още не, на което сме се нагледали за 5 години.
Така или иначе техниката е в гаранция и ако не по вина на клиента тя дефектира ние не предявяваме претенции към клиента. Има сервизи, които констатират дали клиентът има вина или не.


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: akapulko   
Дата:   30-10-10 12:20

Автор: marrio31
Дата: 29-10-10 22:05

аз до сега се чудех как дават под наем техника..не съм взимал ,добре са го измислили,то друг вариянт няма всъщност иначе кво с един договор..като иде бай мангал ше им подпише и сто договора ако му дадът и после гони михаля


Че той бай мангал и сто записа на заповед да подпише, все тая. Ще му вземат дедовия.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: graphix   
Дата:   30-10-10 12:24

bouncer [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: swan_   
Дата:   30-10-10 12:58

Въпреки че ФП са симпатични общо взето, явно понякога доста се излагат. bouncer за пореден път се изказва некомпетентно. bouncer, искам да ти кажа няколко неща като отговор:
1. Това, какво ви коства, не касае никой от клиентите ви! Като те е страх да плуваш - не влизай във водата са казали хората. Знаеш ли в какви огромни мащаби са кражбите от големите супермаркети например, но никой не слага върху цената 10% надценка, за да се покрият щетите. Или на входа да ти искат капаро като превенция срещу евентуална кражба. Никой не го интересува вашия проблем и как и защо се е стигнало до там. Ако се появат още няколко фирми, които продават/ отдават по наем фототехника ще ви питам дали от такава позиция ще гледате.[smilie3]
2. Застрховки има всевъзможни. Понякога чета и се недоумявам как им е хрумнало да застраховат такива неща и по такъв начин. Ако вашата ниша е неразработена - разработете я! Обиколте застрахователите и намерете начин да имате поне мааалко по-голяма сигурност.
3. Аргументът относно цената е най-тъпият. Защото сте щели да купите нов. Ще падна![smilie18] Ми нали имате приходи от стария. Знаете ли акво е амортизация? Призна ли сте разход. Платили сте по-малко данъци. Рано или късно така или иначе ще купите нов артикул, за да задоволите търсенето. Тук наистина проличава, че ви липсва елементарна бизнес/ финансова логика. Заради това, шефове на фирми изкарват MBA, за да не изглждат смешни и да могат да вземат правилни управленски решения.
4. Относно КК. Ми направете 2 опции бе приятелю. Аз имам КК с повече от 5К от доста години. Доста мои приятели също. А и за какво са ви 5К? ако взема един обектив и 1000 могат да стигнат.[smilie7] Тук отново прозира посредственост. На база кои и какви изследвания ршихте, че хората нямат КК с достатъчно голям лимит? Проучване сред фотографи ли правихте или? Не забелязах да казваш, че сте опитали. Или със ЗЗ просто е по-лесно?

Надвам се, да приемаш упреците конструктивно и да си направиш правилните изводи. Защото никой, който е гледал от позицията на силния и единствения не е просъществувал дълго. И отново искам да помоля да не ме разбирате погрешно - пазарувал съм от вас и предполагам отново ще пазарувам. Но това е поредната подобна тема, в която не само не се извинявате, но и отговаряте надменно и това искаш или не оставя следа.


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: deadlirics   
Дата:   30-10-10 13:20

Изказването на някои юзъри прилича на открита воина срещу павилиона. Като не ви харесват условиата не взимаите. Ако не ви харесва системата направете нова. На мен пък не ми харесва обслужването в синтезиса. Три пъти влизам там и трябва да се моля за вниманието на някои продавач-консултант, които се прави на зает с "фирменни" работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: strikeback   
Дата:   30-10-10 14:08

само искам да вметна, че съм взимал техника от тях три пъти, когато това не съществуваше, и съм бил много доволен [smilie24] те бяха първите които се осмелиха да пуснат тази услуга, която смея да твърдя е много важна

предвид ситуацията и манталитета в бг обаче, тази услуга е и много рискова... факт

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: bgpower   
Дата:   30-10-10 14:22

Продължавате да се концентрирате върху услугата - ясно е, че тя е важна! И недейте извърта нещата, защото г-н Велев очевидно не му е безразлично за самия магазин, а такива лоялни потребители и клиенти, които се опитват да покажат грешки в дадена организация, са всъщност най-ценни!

swan_ - [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

И пак ви казвам - ще дойде време и тук, когато всичко ще може да си го поръчваме онлайн от Синтезиса, Павилиона или друг много добър магазин и свободно ще си го тестваме 14 дни както си поискаме. При положение, че е в добро състояние го връщаш и това е. Не казвам, че е съвсем честно, но тогава такива магазини далеч по-голями оборотни средства от 6500 лв. ще трябва да имат. Разберете, че клиентелата и това тя да е доволна е най-добро и всъщност вие печелите в момента от цялата тази дискусия.

Поздрави,

ПС: Фотопавилион иначе е един наистина много добър магазин. Бих го препоръчал на всеки!



Публикацията е редактирана (30-10-10 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 14:37

Не знам кой от нас би имал полза от война с Фотопавилион. Не е като да имаме 20 места от където да купуваме техника, за да ни е все тая за едно от тях. Да не говорим, че сигурен съм, всеки от нас който отиде в местния си фотопавилион е не просто клиент, а направо приятел с продавачите там с всички преимущества от това. Изобщо не може да се говори, че злобеем или се опитваме да навредим по някакъв начин. Да кажем, че се опитваме да защитаваме правата си като клиенти. Аз Баунсър го разбирам много добре и от своята гледна точка той е прав. Явно е имало проблеми, пострадал е, коствало му е и време, пари и нерви. Не мисля, че това оправдава въвеждането на такива мерки. Ще се опитам да дам друг пример. И енергоразпределителните дружества и топлофикациите и мобилните оператори със сигурност имат проблеми с прибирането на парите на отделни клиенти, но това не води до влошаване на условията за останалите, нито кара компаниите да се презастраховат по някакъв начин срещу евентуални неудачи.
Отдаването под наем и на движимо и на недвижимо имущество крие своите рискове и се предполага, че отдаващият е наясно с това и положително рискът е включен в цената.
Предполагам и Баунсър ще се съгласи, че е също толкова важно клиентите да се чувстват спокойно, както и той. Едва ли да оставяш у хората чувството, че за теб всеки клиент е потенциален измамник води до нещо положително. Има начини за всичко. Измислени са преди векове дори... Ненужно е да си разваляме добрите чувства. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: navy   
Дата:   30-10-10 14:42

Знам един начин... изкарвам бухалката от мазата... обаждам се на двама авери с хлъзгави лимки в главата и тръгваме да прибираме дължими суми срещу 10% [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ALBIREO   
Дата:   30-10-10 14:47

Хайде припомнете си, какво беше до преди няколко години.

НЯМАШЕ ОТ КЪДЕ ДА СИ НАЕМЕШ ТЕХНИКА

НЯМАШЕ ИЗГОДНА ЦЕНА НА ФОТОАПАРАТИ КАНОН В БЪЛГАРИЯ

НЯМАШЕ КЪДЕ ДА ОТИДЕШ И ВИДИШ/ПРОБВАШ ТОЛКОВА РАЗНООБРАЗНА И КАЧЕСТВЕНА ТЕХНИКА НА ЕДНО МЯСТО

и т.н.

Сега има ДВЕ фирми, които правят това възможно.
Обаче ние искаме да им се качим на главите.
Ако може, да ни раздадат по един комплект за по 15 000 лева фотографска техника. И пак ще сме недоволни, защото ще искаме още. :)

Значи някой трябва да си скъсва задника, за да ни достави техниката, да ни даде отлични условия за наемането и, а след това ние ще го виним за предпазните мерки които взима, с оглед манталитета на средния българин?

Ето, виждате - веднага са се намерили хитреци, които да не си върнат техниката. Лично аз не желая заради такива хора, да не мога да си наемам техниката която рядко ползвам и не съм си купил все още. Разберете, че от Павилиона не са благотворителна организация, имаща за цел да снабди всички в България с безплатна техника.

Тъй като не рядко наемам техника и имам доверие на Павилиона, предпочитам да им разпиша ЗЗ и получа техниката на доста добра цена, отколкото да им платя в пъти повече, без ЗЗ.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: navy   
Дата:   30-10-10 14:51

Аз като наемам от тях техника... после те ми плащат, защото тунинговам обективите [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ALBIREO   
Дата:   30-10-10 14:53

На теб от Никон трябва да ти плащат. [smilie18]
И локално от всички техни дистрибутори. [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: mopt   
Дата:   30-10-10 14:53

"Наемателят" ще бъде осъден, но за нас това е загуба на време и пари.
Осъдете го и за пропуснатите ползи.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: n1x0n   
Дата:   30-10-10 15:03

И енергоразпределителните дружества и топлофикациите и мобилните оператори със сигурност имат проблеми с прибирането на парите на отделни клиенти, но това не води до влошаване на условията за останалите, нито кара компаниите да се презастраховат по някакъв начин срещу евентуални неудачи.

Тука толкова не си прав, че няма накъде.
Всяка една компания, която работи с голям брой клиенти, залага в ценообразуването си компенсация за даден процент несъбираеми вземания. Колкото е по-голяма компанията, толкова по-голям процент взимат - особено монополистите. Много наивно е да мислиш, че просто ще махнат с ръка на тези постоянни загуби.

Като те е страх да плуваш - не влизай във водата са казали хората.

Ако някой хора в този бранш не "влизаха във водата" въпреки страховете си - ние и малкото което имаме сега - щехме да го гледаме през крив макарон.

В страна с доказано неработеща съдебна система - всяко едно даване на оборудване под наем е голям риск, срещу който няма адекватни методи за подсигуряване. Аз принципно им се чудя защо изобщо го правят...

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 15:25

Никсън, под "влошаване на условията и презастраховането" на гореописаните компании визирам, че никой не те кара да подписваш заповеди, нито да ти блокират определена сума в банката само защото може би има шанс да не платиш. Инаè е много ясно, че загубите са калкулирани в цената и това съм го споменал. Никой не работи на загуба и всички са на ясно с това.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: akapulko   
Дата:   30-10-10 15:37

"Защо запис на заповед е за стойността на нова техника - ами защото, ако не ни върнете техниката ние купуваме същата нова или по-нов модел, ако вече не се произвежда."

Един бърз въпрос: Ако техниката има капацитет 1000 отдавания под наем и аз я взимам за 980-ти път /цифрите са примерни/ и я загубя, по каква логика трябва да ви я платя на цена по-висока или същата като нова, след като тя вече е тотално амортизирана и трябва да бъде изхвърлена? Така ли трябва да си обновявате асортимента?

Р.S. Нищо лично.



Публикацията е редактирана (30-10-10 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: landstar   
Дата:   30-10-10 16:17

Адвокатът им ги е посъветвал така. По-честния вариант е да направят депозит - 10%+застраховка+нотариална заверка на договора за наем.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: chovecheto   
Дата:   30-10-10 16:18

Аз прочетох сравнително внимателно темата и ми направи впечателение, нещо много характерно за нашите ширини - тук всеки е нереалиризан юрист или лекар. Толкова уж вещо се коментира материя, която далеч не е толкова лесна и елементарна, особено пък института на запис на заповед.
За пусналия темата, нищо страшно и ненормално няма в това, че Фотопавилион искат такъв документ. Ако си наистина коректен, връщаш стоката и унищожавате записа на заповед. Ако те откажат, ако не откажат, това са хипотези, които се въртят в твоята глава, неясно защо. Много хора предпочитат да работят по този начин, защото си спестяват тромавото праворазване, а чрез ЗЗ мога много по-лесно да си извадят изпълнителен лист.
За твое успокоение ще ти цитирам и Тълкувателно решение ва ВКС №1088/2003:
"Абстрактният характер на ЗЗ не дава основание той да се разглежда откъснато от каузалното отношение между страните, тъй като не може да има сделка лишена от основание."
Т.е. твоята ЗЗ е следствие на договора между теб и Павилиона относно наемането на обектива.
Дори и да предположим недобросъвестност у Павилиона и те откажат да унищожат ЗЗ и образуват ИД, ти като т.н. длъжник, можеш да оспориш вземането им.



Публикацията е редактирана (30-10-10 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: guciguci   
Дата:   30-10-10 16:43

Бре,колко се е изписало! [smilie10]
Ами като наемам кола под наем,примерно Астричка на стойност 1800-2000 лева,подписвам ли заповед да им преведа 30 000 лева за нова Астра,ако потроша и подпаля тази? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Pavkata82   
Дата:   30-10-10 16:44

http://advokatska-kantora.com/?p=148
Ето тук е описано как стоят нещата със ЗЗ.
Накратко хората обясняват че дори да се заведе дело на база на запис на заповед можеш да оспорваш и то успешно.
Как става това,доколкото рабрах има договор за наем и запис на заповед,някой замислял ли се е защо му се дава този договор?
Във всеки договор пише черно на бяло от еди кога до еди кога се дава еди какво за еди колко.
И ако в случая се предяви иск вадиш договора в съда.
Не вярвам Павилиона да си пикаят на реномето по този начин,просто се застраховат,това е.
П.С. chovecheto [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 17:41

100

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: stemer   
Дата:   30-10-10 17:48

Добре де, нещо не мога да разбера. Вярно, когато наемаш кола не подписваш ЗЗ , но в повечето "цивилизовани" държави, дори и да платиш в брой, ти искат кредитната карта - ей така, само да я прекарат през машинката. Защо ли?
В много от хотелите също.

Може би и на мен не би ми станало приятно подобна практика, но това е емоционалната страна на нещата. В действителност ги разбирам и мисля че това до голяма степен е начина да се контролира риска. Та дори и да има само превантивен ефект.

Освен това си представям следната обява в базара "ФП търси да закупи тяло Х и обектив У. Причина за покупката - невърната техника, след отдаване под наем"

Или пък докато клиентът чака да му обработят документите, идва и счетоводителят за да определи остатъчната стойност на техниката за да може акуратно да се впише стойността и.

Истината е, че доверие между контрагенти се изгражда трудно, особено в днешно време. Имам дългогодишни клиенти - големи фирми, които си плащаха редовно до преди две години, но последно време все повече забавят или въобще не плащат. И не защото не са доволни от предоставената им услуга.

П.С. А и не вярвам от Павилиона да си плюят на реномето и да злоупотребят с подписаната ЗЗ.


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: mooneclipse   
Дата:   30-10-10 17:50

ALBIREO

В тези бизнеси нещата се развиват бързо или губиш бизнеса си или го оптимизираш.
В момента в цял свят хората търсят начини как да ги запазят и един от начините е да си гъвкав.
Преди година едни приятели мотористи правиха обиколка на Балканите. Решили да наемат мотори в Бг и с тях да прескочат до Румъния и Сърбия. В България обаче им поискали точно това- да заложат стойността на мотора с договор + наемът+ наличните застраховки. Е, бяха си взели от Румъния и извършили преходите си,само наемът + застраховката.
Тъй като сме относително малък пазар, собствениците на магазини за отдаване фотографска техника под наем могат да поставят нерационални условия естествено. Само че клиентът ще си остава с един такъв стипчив вкус, че е зависим, а доколкото имам представа целта на всеки бизнес е да искаш да дойде и следващ път.
Застраховки могат да се направят, както се прави и застраховане на имущество от кражба.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 18:08

но в повечето "цивилизовани" държави, дори и да платиш в брой, ти искат кредитната карта - ей така, само да я прекарат през машинката. Защо ли?

[smilie24] за тия де не могат да схванат - щото с това прекарване през машинката освен че имат достъп до банковата институция де може да ти стисне парите на секундата след предявен иск получават и при подобна необходимост достъп до адреса ти с който пък са навързани много други неща с които е много лесно да си "в партер" за много дълго време ако си наумил да шмекеруваш.

Въпроса е че това в България няма как да се случи, щото не е изградна работеща система. Така че дайте по леко с "доверието" - на запад има по голямо "доверие" и от двете страни, щото има и повече лостове от които поне с един (ако не и с всичките)гарантирано "ще ти стегнат яката"


П.П. Да оставим настрана че в тая тема виждам доста хора де не правят разлика м/у фототехника и кола и нещата навързани покрай едното и другото...



Публикацията е редактирана (30-10-10 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: victory13   
Дата:   30-10-10 18:09

едно ми е стипчиво такова, дето за цената на кафе и кола мога да си взема 50-ка за цял ден [smilie18] ...
как ги измисляте тея работи за пазари, доверие, конкуренция... и разбираш ли дълбоко обидения и неразбран български клиент ...
който само месец след като са го изклецали я в технополис, я в техномаркет, пак отива там да го... щото сме голям пазар и конкуренция, разбираш ли...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: diego_   
Дата:   30-10-10 18:10

"Автор: deadlirics
Дата: 30-10-10 13:20

Изказването на някои юзъри прилича на открита воина срещу павилиона. Като не ви харесват условиата не взимаите. Ако не ви харесва системата направете нова. На мен пък не ми харесва обслужването в синтезиса. Три пъти влизам там и трябва да се моля за вниманието на някои продавач-консултант, които се прави на зает с "фирменни" работи."

Казваш че като не им харесват условията на павилиона да не взимат-също така се оплакваш и от синтезиза-ами по твоята логика НЕ ходи и ти в синтезиса и няма да имаш главоболия.
неподготвен се изказваш [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 18:14

Хайде да видим някой просветител на ни осветли за разликита между фототехниката и автомобила, като предмети на договорни отношения.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 18:21

Ксохоруков, договорните отношения се определят от тия де подготвят договорите, а за да се направят тия договори се вземат предвид някакви изходни условия/дадености за база - сега ще се светнеш ли сам какви са разликите в тия изходни условия/дадености/база м/у кола и фототехника за да ти се предложи договор "А" в единия случай и договор "Б" в другия случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: victory13   
Дата:   30-10-10 18:27

не бе... на сухоруков апатрамент, кола, камион, пръстен, часовник, апарат, канго, плажна или сватбена рокля му едно и също...
той си е със широко отворени очи... към всичко... [smilie5]
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: bradata   
Дата:   30-10-10 18:31

Оставете всичко българско и родно. Пазарувайте само от другаде, от където и да, но не и от тук...
Това е антидържава с антитърговци и антипорядки. Някои я наричат БУЛГАРИСТАН и са много прави.
Фототърговците не правят никакво изключение.
НЕ ПАЗАРУВАЙТЕ ОТ ТУК!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 18:33

е време беше - само 110 мнения минаха [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ilcoin   
Дата:   30-10-10 18:41

bradata [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   30-10-10 19:27

Темата, която стартирах, явно предизвика интерес. Благодаря на всички, които изказаха мнения, дори и на тези, които написаха не дотам уместни думи по мой адрес.

chovecheto:
Ако те откажат, ако не откажат, това са хипотези, които се въртят в твоята глава, неясно защо.

С основание се въртят в главата ми. Щом като ме третират като потенциален измамник, и аз ги третирам като такива. Третият закон на Нютон в действие.

Bouncer, разбирам, че сте представител на Фотопавилион. Не благодаря, нямам интерес да идвам на делото, което водите.

Ситуацията е абсурдна, тук ставаше дума да наема масов модел фотоапарат и обектив. С търсене бих могъл да намеря някой приятел на приятел или познат, който да ми даде да пощракам един ден с D90 + 85/1.8 в присъствието на собственика. Само че, за да избегна подобна цигания реших да се обърна към вас, още повече, че заради сума от само 23 лева наем не си струва да се излагам да търся познати.

Не стартирах темата за да се заяждам с вас. Много пъти съм купувал техника от вас и съм много доволен от качеството на обслужване, всичката техника работи безупречно. Имал съм полза от всички съвети, които вашите служители са ми давали.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 19:39

Kanonir, viktory 13, аз не се съмнявам в способността ви да изпишете невъобразимо количество глупости. Редно е заради другите обаче да кажем, че при наемането на вещи важат абсолютно едни и същи правила, без никакво значение дали наемаш отвертка или самолет. За тази цел си има ЗЗД. Можете да му хвърлите едно око ей така междудругото, за обща информация. Или вие си определяте взаимоотношениета по някакви други книги...

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 19:51

Kanonir, viktory 13, аз не се съмнявам в способността ви да изпишете невъобразимо количество глупости. Редно е заради другите обаче да кажем, че при наемането на вещи важат абсолютно едни и същи правила, без никакво значение дали наемаш отвертка или самолет. За тази цел си има ЗЗД.


Сега ако може, покажи с цитат кой член от ЗЗД нарушават хората като ти искат "запис на заповед" при встъпване в договорни отношения за наем с тях?!

Ето ти повод да напишеш нещо умно и полезно за дискусията, а може просто да си останеш към нашата групичка - на пишещите невъобразимо количество глупости - с viktory 13, където си и в момента с досегашните ти постинги!


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 20:05

Хайде да видим някой просветител на ни осветли за разликита между фототехниката и автомобила, като предмети на договорни отношения.

Исках някой да ми отговори на този въпрос, защото нещо ви се струва смешно, ти продължавай да философстваш...

В ЗЗД изобщо не се споменава за подобни ценни книги, ти се сещай защо...
Да имаш договор за наем на вещ и да се нуждаеш от допълнително гарантиране за връщането й - сигурно трябва идиот да ти е писал договора. Утре ще заискате и работодателите да ви пускат по една ЗЗ, за да сте спокойни, че ще си вземете заплатата...



Публикацията е редактирана (30-10-10 20:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 20:12

Да попитам пак - теб като познавач на ЗЗД - "Сега ако може, покажи с цитат кой член от ЗЗД нарушават хората като ти искат "запис на заповед" при встъпване в договорни отношения за наем с тях?!"

Тоест, как това, което правят противоречи на ЗЗД?!

И как реши че ми се струва смешно - или това е понеже си все още в нашата групичка?



Публикацията е редактирана (30-10-10 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 20:15

Утре ще заискате и работодателите да ви пускат по една ЗЗ, за да сте спокойни, че ще си вземете заплатата...


това към коя група да го класираме?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 20:22

Ясен си ми [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: amazona   
Дата:   30-10-10 20:24

Даа, вярно че бая е изписано, но е безсмисленно да се разсъждава на темата Запис на заповед.

От цялата работа има смисъл да се потърси застраховател който да застрахова фотографска техника, и то на разумни цени, както отново е на запад. Имам приятели които редовно си застраховат техниката там и дори е включена в домашното имущество. Кражба, счупване, дори по вина на собственика - всичко се възстановява.

Дори и у нас има хиляди собственинци които биха се застраховали техниката срещу нормален процент.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 20:30

Амазона - тая тема със застраховането сме е дъФФкали и преди тук. По спомен се оказа, че към момента на въпросната тема(и) нямаше адекватна услуга за застраховане на фототехника, такава каквато е на запад и за която споменаваш.
Не знам дали са се променили нещата към момента, нека специалистите да кажат?!

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   30-10-10 20:34

Автор: ksuhorukov
Дата: 30-10-10 20:22

Ясен си ми[smilie7]



е чи как - нал си в наШта група, лика прилика сме си!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   30-10-10 21:28

Swan kato imash kreditna karta nad 5k leva i mn priqteli s takava ti predlagam da mi dadesh cqlata si tehnika pod naem-plashtam dvoen naem vednaga, ako ima i drugi zhelaeshti i na tqh shte dam dvoen naem. Podpisvame dogovori,zastrahovki kakvoto iskat bez ZZ. Veche 3 godini chakam pari ot specheleno delo za neplateni naemi po notarialno zaveren dogovor za naem-deloto mi struva 1 godina dela, mn zagubeno vreme i razhodi ravni na sumata koqto imam da poluchavam. Nqkoi iska li da mi dade tehnika pod naem samo srestu dogovor? Obqvata e validna celogodishno-)

Ksuhorukov, shte ti kaja kak mojesh da razberesh razlikata mejdu avtomobil i fotoaparat. Nai lesno vzemi se razhojdai s kraden aparat edna sedmica i sledvashtata s kraden avtomobil, spazvai posledovatelnostta za da mojesh da zavyrshish experimenta. Zapisa na zapoved trqbva da e na stoinosta na nova tehnika za da ne moga az i drugiq sled men da hodi da se pazari kolko bila amortizirana i da nqma nujda ot 3ma oceniteli pri meropriqtieto-) Mai ima logika-)



Публикацията е редактирана (30-10-10 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   30-10-10 21:34

И ти мислиш, че като имаш ЗЗ, ако задълженият е неплатежоспособен ще си вземеш парите - Блажени са вярващите...

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   30-10-10 21:45

E togava kato ne si ot vqrvashtite shto se valnuvash. Az shte si gi vzema ama ti togava shte me sydish zashto sym gi vzel. A taka nai mi haresva-)
Za neplatejosposoben si napylno prav-stoq, chakam i kato stanesh platejosposoben shte mi otneme nqkolko chasa - a ne godini da gonq Mihalq. Razhodite i procedurite po dela sa prosto brutalni v Bg. No prodyljavam da go pravq zaradi principite si. No bih razubejdaval vseki koito si pomisli. Sega shte pochvam edno novo-i moga da kaja che tova koeto pravq e glupost-(
Nqkoi tehnika iska li da mi dava pod naem ne razbrah bez ZZ. Iskam da e izkusitelno skypa za da ne se izlagam na drebno-za 600/4 davam petoren naem-)



Публикацията е редактирана (30-10-10 21:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   30-10-10 21:58

ksuhorukov тогава идва съдия-изпълнител и ти описва имуществото. Ако си кръгъл голтак и си нямаш нищо може би ще ти направят запор на заплатата или банковите сметки. Не съм специалист по тези неща. Аз притежавам имущество и си имам постоянни доходи. Така че ако те се възползват от правото, което им дава ЗЗ ще пострадам и то доста.

И още нещо. На сайта на фотопавилион никъде не е описано какви са условията за наемане на техника( *ЕДИТ пише цените за наемане на техника, но!). Никъде не пише, че наемателят подписва запис на заповед на стойност по-голяма от тази на наеманата техника. Чакат ме да ида в магазина им, за да ме сюрпризират. Това е подвеждаща реклама.

http://www.photopavilion.com/?page=Rental

Съжалявам, това, което в случая правят Фотопавилион не е в духа на добрите търговски практики. Не случайно дадох за контрапример Светльо Драгиев. Със сигурност ако ми потрябва нов обектив Сигма ще се обърна към него, а не към фотопавилион.



Публикацията е редактирана (30-10-10 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   31-10-10 01:10

ksuhorukov :

Ти разсъждаваш от страната на съвестен клиент, нали?

А от коя страна да разглеждам случая? Гледната точка на магазина не ме интересува и най-малко. 5 пари не давам, че са имали проблем в миналото. Отдаването на техника под наем си е вид реклама, но не може хем да рекламират стоката си, хем като неин ползвател да ме третират като престъпник.

Трудно се изграждат търговски отношения с такава нагласа, а в случая, особено след неадекватния им отговор, загубиха всички шансове да вляза отново в магазина им.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-10-10 07:58

Аз казах че автора е празен още от първия пост но ще го разберете към 250-ия пост може би.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sauron69   
Дата:   31-10-10 09:10

Уфф, много му е нормална реакцията на автора, аман от пишман защитници на Фотопавилион.
Дайте направо във форума да се сложи забрана някоя да изразява недоволство от Фотопавилиона, за има спокойствие [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   31-10-10 09:36

Хмм... и много е удобно, когато ти модерират темата в твой интерес. Ама нищо, то и това се пише на сметката...

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: saxon   
Дата:   31-10-10 10:22

Павилиона са си прави да се презастраховат със запис на заповед или по друг начин. В България има адски много мошеници.
Админа хубаво е направил, че е изтрил всички последни мнения на тоя сън на шльокавица и отговорите към тях, защото супер много ме дразнеше, нищо че защитаваше павилиона.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: graphix   
Дата:   31-10-10 10:30

На пичовете от магазина каква им е гаранцията, че утре няма да взема за 100 лева неща под наем и няма да вазирам с тях?
Много ясно че ще се засраховат, пък и наемателя, знаейки колко пари ще му струва евентуална повреда, ще е доста внимателен с техниката. В края на краищата, никой досега не е бил излъган от павилиона, но те явно са си патили от такива мизерници.
Павилион-а третират клиента като престъпник... [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Като не те устройва намери си техниката от приятели и спри да ревеш по форумите



Публикацията е редактирана (31-10-10 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   31-10-10 10:58

pd, обоснови се, дори и ако трябва дълго да пишеш. За втори път пишеш тези думи в темата. Ако не го направиш, ти си този, който е изпразнен от съдържание.

ksuhorukov

Аз нямам нищо общо с админите на фото-форум, не съм приятел с никой от тях и не ги познавам. Не съм и фотограф. Нямам представа и от техните отношения с Фотопавилион и честно казано, не се интересувам от това.

Кой съм аз можете да разберете от личния ми сайт - линк има в профила ми. Решението да модерират темата е на админите не възразявам срещу него, защото много спам и off-topic се изписа. Щях да съм още по-щастлив, ако бяха изтрили и личните нападки срещу мен, като тези на pd и sun

Едит: също така и нападката на graphix. Драги graphix, написах вече, че аз съм клиент и си следя за собствения интерес и че не ми пука за магазина и за тяхната позиция. Те също не се интересуват от това какви проблеми имам аз в работата ми, нали? Пичовете от магазина, както са такива сладки, утре могат да "намерят" някаква повреда във върнатия фотоапарат, нещо, за което изобщо да не си знаел когато го наемаш. В момента на наемане е невъзможно да направиш пълен тест на фотоапарата и обектива. И после ще те гътнат с 2300 лв без да можеш да се защитиш - собственоръчно си се задължил да им преведеш парите чрез легален документ.

Ама нали номерът е да си излееш чувствата тук във форума. Да похейтиш малко, да те забележат хората.

Аз нямам какво повече да пиша тук. Очаквам отговора на pd.



Публикацията е редактирана (31-10-10 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: seal   
Дата:   31-10-10 11:32

@georgivelev - не се връзвай на pd, той си е форумния шут от край време

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Suggs   
Дата:   31-10-10 11:48

georgivelev написа:

> Пичовете от магазина, както са такива сладки, утре могат да
> "намерят" някаква повреда във върнатия фотоапарат, нещо, за
> което изобщо да не си знаел когато го наемаш. В момента на
> наемане е невъзможно да направиш пълен тест на фотоапарата и
> обектива. И после ще те гътнат с 2300 лв без да можеш да се
> защитиш .

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Но ще допълня - нещо, което може и те да не са знаели, а така да им е бил върнат от предишният наемател.
Нямам нищо против Павилиона, бил съм им клиент, и пак ще бъда. Но конкретно тази услуга, при тези условия, няма да ползвам.



Публикацията е редактирана (31-10-10 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Pavkata82   
Дата:   31-10-10 12:13

Интересно но никой не обръща внимание на това:
bouncer:Така или иначе техниката е в гаранция и ако не по вина на клиента тя дефектира ние не предявяваме претенции към клиента. Има сервизи, които констатират дали клиентът има вина или не.

Както и на това:
Застраховката покрива следните най-разпространени опасности за този вид техника:

външни, механично въздействащи сили (събития);
имплозия или други щети вследствие на вакуум;
вода или влага от всякакъв вид;
свличане или срутване на земни пластове или скална маса, замръзване, градушка, наводнение, падане на лавина, увреждане от тежест при естествено натрупване на сняг или лед, буря (силен вятър);
пожар (с или без пламък), пряко попадение на мълния, експлозия, както и щетите от действието на вода, пяна или препарати при гасене на пожар, разрушаване и/или разчистване или други загуби, причинени от настъпването на изброените по-горе причини;
прогаряне, дим, сажди и корозионни газове;
късо съединение, свръхнапрежение, индукция (намагнитизиране), непряко попадение на мълния;
липса на умения от страна на обслужващия персонал, несръчност, небрежност, злоумишлени действия;
кражба чрез взлом ( съгласно чл. 194, ал. 1 от Наказателния кодекс) или
грабеж (съгласно чл. 198, ал. 1 от Наказателния кодекс);

ЗАБЕЛЕЖКА: При условие, че изберете да наемете техника без да сключите застраховка, имайте предвид, че при евентуална повреда или загуба (респ. кражба), се заплаща продажната цена (обявена от Фото Синтезис ЕООД) на продуктите към деня на събитието или пазарната стойност на същите, ако те вече не се предлагат от Фото Синтезис ЕООД"

Е,да ви питам сега с какво е по-различно даването под наем в Синтезиса?
Я ми кажете колко от вас снимат в условия на имплозия например,така като гледам застраховката покрива едно голямо нищо!
Вижте и какво пише в забележка:
"имайте предвид, че при евентуална повреда или загуба (респ. кражба), се заплаща продажната цена"
Това не е ли по-лошият вариант,т.е. наемаш нещо то се скапва защото ресурса на затвора да речем заминал и хоп вече си назад с парите за чисто ново от същото!
По-нагоре хора са писали че са наемали без проблеми,има си и договор в който е упоменато всичко,какво повече искате?
Ако толкова се притеснявате запазвате си копието на договора това си е доказателство.
За ваше сведение колега наскоро си купи телефон на изплащане познайте какво го накараха да подпише,запис на заповед че ако не си плаща редовно новия телефон си го взимат.
И на последно място искам да отбележа че не се заяждам,просто такива са фактите.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: ksuhorukov   
Дата:   31-10-10 12:25

...запис на заповед че ако не си плаща редовно новия телефон си го взимат

Такъв документ е абсолютно нищожен.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sharky   
Дата:   31-10-10 12:49

абе хора вие съвсем изтрещехте , кви реклами на техника кви 5 лева.

Павилиона отдава техника под наем и е напълно нормалко да се застраховат от недоброжелателни клиенти или пък от инциденти. Това е напълно нормална световна практика, знам го от личен опит.

Примерно в САЩ като вземеш нещо под наем ти цакат картата веднага със пазарната цена на нова техника, т.е. взимаш едно 5DII + 24-70mm примерно и веднага ти взимат 4000-5000$ , ако нямаш кредитна карта има носиш в брой. Това е. Като не ти изнася не взимай под наем. Цените и без това са супер, а като се има предвид нашата родна култура трябва 2-но да то вземат за гаранция


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: dizela   
Дата:   31-10-10 12:51

На сайта на Фото-будката никъде няма информация за условията при които се наема техниката.[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   31-10-10 14:02

Я да видим как го прави даването под наем един голям магазин в САЩ - където нали доверието, такова и т.н.

What do you need to provide to rent from us?

A photo ID and a major Non-Debit Credit Card with enough line of credit available to hold the full replacement value of the equipment you are renting. Once we receive your equipment back and if there are no damages or losses, the Security Deposit on your card is released.

Alternatively you can provide a Certificate of Insurance that covers rented Photo Equipment for the full replacement value, naming Adorama Rental Co as the Certificate Holder or Loss Payee. In this case, we will only put a hold for the amount of your deductible on your Credit Card. We do not provide Insurance. We strongly encourage renters to obtain an insurance policy, especially if you rent frequently or when the replacement value of your orders is high.

When you pick up in person or receive equipment either via messenger or shipped to you, go over the order and ask one of our rental agents any questions you might have before you sign and agree to the Terms & Conditions.

All equipment is tested and inspected prior to and after each rental. Any problem with the equipment must be reported immediately to us at 212-627-8487. If equipment is returned damaged, we will send it to the manufacturer for an estimate and either bill you for the repair fee or for the full replacement cost if it can't be fixed.


http://www.adoramarentals.com/Content/Rates.html


брей, глей к'во нещо, там за колите не искат такива роботи пък за фототехника....

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   31-10-10 14:03

Да, канонир, ти виждаш ли подобен текст на сайта на фотопавилион?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Kanonir   
Дата:   31-10-10 14:17

Да, канонир, ти виждаш ли подобен текст на сайта на фотопавилион?

не и смятам това за грешка, но не смятам за грешка изискванията, които имат при даване на техника под наем!


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Suggs   
Дата:   31-10-10 14:26

Нормално е този, който дава техниката под наем, да предложи някакъв механизъм, който да гарантира опазването и връщането й. Но да се иска като гаранция за употребявана техника сума, по-голяма от цената на нова?!?[smilie10] Не го смятам за коректно. Така дефакто Павилионът е на сметка, ако не му върнете взетото [smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: graphix   
Дата:   31-10-10 17:19

"Едит: също така и нападката на graphix. Драги graphix, написах вече, че аз съм клиент и си следя за собствения интерес и че не ми пука за магазина и за тяхната позиция. Те също не се интересуват от това какви проблеми имам аз в работата ми, нали? Пичовете от магазина, както са такива сладки, утре могат да "намерят" някаква повреда във върнатия фотоапарат, нещо, за което изобщо да не си знаел когато го наемаш. В момента на наемане е невъзможно да направиш пълен тест на фотоапарата и обектива. И после ще те гътнат с 2300 лв без да можеш да се защитиш - собственоръчно си се задължил да им преведеш парите чрез легален документ.

Ама нали номерът е да си излееш чувствата тук във форума. Да похейтиш малко, да те забележат хората.

Аз нямам какво повече да пиша тук. Очаквам отговора на pd."




както казах: Като не те устройва намери си техниката от приятели и спри да ревеш по форумите

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sauron69   
Дата:   31-10-10 17:37

graphix, а ти като адвокат на магазина ли се явяваш, та забраняваш на хората да си изкажат мнението и впечатленията?

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: chovecheto   
Дата:   31-10-10 20:03

georgivelev, всичките ти претеснения, които си споделил с нас, ще ме извиняваш но се дължат на бедната ти правна култура.
Използавнето на ЗЗ не означава, че някой те третира като измамник или престъпник, нито пък ЗЗ е мръсна дума или механизъм за измама. Да, със сигурност има хора с които може и да се е случило нещо такова, но риск винаги има при всякакви сделки.
След като си толкова притеснен и не само предполагаш недобросъвестност у Павилиона, ами направо си го твърдиш, да беше дал някой лев да те консултира юрист и да се успокоиш и за парите и за имуществото си.
А в крайна сметка като не те устройват условията, просто няма сделка. Живеем в свободна държава и всеки сам си преценява кои механизми да използва за да си брани интересите и бизнеса.


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: pumabg   
Дата:   31-10-10 21:03

Pd [smilie24]Абсолютно съгласен!

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: sun   
Дата:   31-10-10 21:07

PD[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Chivecheto[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Syrbqt me prystite ama latinica - ne davat-) Shte q smenq taq NOKIA -)



Публикацията е редактирана (31-10-10 21:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: georgivelev   
Дата:   31-10-10 22:35

chovecheto:

georgivelev, всичките ти претеснения, които си споделил с нас, ще ме извиняваш но се дължат на бедната ти правна култура. Използавнето на ЗЗ не означава, че някой те третира като измамник или престъпник, нито пък ЗЗ е мръсна дума или механизъм за измама. Да, със сигурност има хора с които може и да се е случило нещо такова, но риск винаги има при всякакви сделки.

http://www.dulgove.com/zapis-na-zapoved.html Вземи се ограмоти преди да пишеш глупости във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: chovecheto   
Дата:   31-10-10 22:56

Аз съм се ограмотила когато е трябвало. [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Pavkata82   
Дата:   31-10-10 23:19

Следва също така да се има предвид и обстоятелството, че длъжникът по записът на заповед може да противопостави успешно за приносителя и недобросъвестните джиратари, респективно на всички, ако има изрична уговорка „не на заповед” своите възражения, произтичащи от каузалните му отношения с приносителя,разбира се, стига да ги докаже.

Ето тук

И тук следва логичният въпрос:
За какво аджеба се подписва договор за наем в 2 екземпляра?
За да може тъговеца да докаже договорно отношение с теб и съответно за да има с какво да се защитиш ти. https://photo-forum.net/joro/emoticons/AvatarSmileyFencing.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Наем на техника от Фотопавилион - first hand experience
Автор: Pavkata82   
Дата:   31-10-10 23:26

ksuhorukov
Донякъде си прав,обаче:
Извършените частични плащания следва да са отбелязани на гърба на записа на заповед и ако това не е сторено никакви разписки не могат да го заменят.

Цък [smilie3]



Публикацията е редактирана (31-10-10 23:27)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »