Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Открадната снимка
Автор: ecobo   
Дата:   29-10-10 12:39

Абе като ви се краде и крадете, за себе си успявате да намирате някакво оправдание, с което малко поне да ви се "изчисти" съвестта. Но кражбата си е кражба, въпреки всичките извинения, които измисляте.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: barmalei   
Дата:   29-10-10 14:01

Зная, че с това си мнение ще си навлека много врагове, но смятам да рискувам. Искам да бъда разбран максимално правилно. Пиша без никаква злоба или завист - това дебело държа да подчертая.

Прочетох част от темата. Наистина, нещата около това кое е и кое не е обект на интелектуална собственост не са ми особено ясни. Гледам много интересни кадри в този форум. Оставам изумен от уменията на фотографите. За голямо съжаление в снимката на автора на темата не виждам нещо, което може да се нарече авторско или поне уникално. За разлика от всички онези неща, които видях в неговия профил. Пак казвам: извинявам се за начина на изказване. Но все пак сме във форум..

Същата снимка може да бъде направена с успех от много други любители или професионалисти. Но също така разбирам и другата позиция - че щом е толкова лесно да ходи сам да си ги прави този, който иска. Опитвам се да не бъда краен и да не заемам полюсови позиции. "Крадецът", ако изобщо може да се нарече така, е използвал интернет. Както почти всеки от нас използва мрежата за сваляне на филми, музика и програми. Колко от вас имат лицензиран Photoshop, например. Или операционна система. Или филми, музика? Може би има и такива, но къде е болшинството? Излиза, че както винаги в сила е правилото "моето си е мое, а чуждото - общо".

Вярвам, че ако бях на мястото на човека от вестника, поне щях да спомена автора на снимката. Ако не да му се плаща хонорар...



Публикацията е редактирана (29-10-10 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   29-10-10 15:04

Да, barmalei, това е едно нормално разсъждение.

Впрочем няма нищо лошо в това да се плаща, особено за софтуер. Правят го повече хора, отколкото можеш да си помислиш, лично аз съм дал сигурно над 50 хиляди долара дотук за подобни неща, а може да са и повече. В същото време за музика или филми давам само на творци, на които по този начин искам да благодаря за това, което са направили. При това го правя въпреки че съзнавам, че парите изобщо няма да стигнат до тях, или ако стигне нещо, то ще е незабележима милимунда от платеното от мен. И разбира се, плащам косвено и с това, че ако мога да гледам един филм на кино, винаги го гледам на кино. И ни най-малко не ме интересува, че мога да си го изтегля безплатно и да спестя едни 2х9 лева. Оттам нататък обаче нямам никакво желание да поддържам една очевидно гнила, алчна и архаична система на продажба на скъпи носители, от които до създателите на продукта не стига почти нищо, а се осигурява благия живот на някакви подкрепени с адвокати богаташи, които дерат потребителите, заставайки между творците и тях. Знам, че по света вече има поне стотици милиони, които мислят и правят като мен. В резултат системата за дистрибуция на носители започва да си отива на мястото - в историята. А творците се радват все повече на любовта на своите почитатели и печелят прекрасно от концерти. Това е далеч по-справедливо, защото когато виждаш, че един творец е застанал пред теб и се труди, то е съвсем ясно за какво му плащаш. И ако е добър, ти даже ще си щастлив, че си го подкрепил.

Отклоних се.

Що се отнася до конкретната "творба", с нея нещата стоят така. Че има нарушение на буквата на закона - има. Но че това нарушение не може да се нарече престъпление, и че творецът абсолютно нищо не е загубил от него, а даже не е и пропуснал - спор пак не може да има. Защото ако той беше тръгнал да предлага тази снимка срещу пари, е повече от ясно, че никой нямаше да му я купи, защото такива снимки можеш да си свалиш колкото искаш срещу 30 цента, ако си абониран примерно в ShutterStock, и ще имаш съвсем легалното основание да ги ползваш. На такива снимки мястото им е там, а фотографите трябва да печелят от заснет интересен обект, който се е оказал нужен на повече хора. Нещо, което няма нищо общо с изкуството, заради което са измислени всичките тези сериозни закони.

При положение, че все пак авторът е хванал нарушителя, трябва да приложи принципа от трамвая - като се возиш без билетче, вместо левче, плащаш 10 на контрольора. И никой не те обявява за крадец, заради който ватманите ходят гладни.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »