Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Открадната снимка
Автор: N.Dobrev   
Дата:   26-10-10 15:08

Вчера видях на първа страница на един местен весник публикувана моя снимка като част от един доста нескопосан колаж. Изненадах се доста неприятно, защото снимката е публикувана без мое разрешение. Днес отидох в редакцията на вестника и разговарях с автора на въпросния колаж, с доста надменен тон човека ми обясни,че е взел снимката от интернет и аз нямам никакво право да протестирам.


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Jim__Beam   
Дата:   26-10-10 15:13

Вива ла РЕВОЛЮСИОН ...... т.е - ИНТЕРНЕТ ...[smilie7]

...Търси си правата от шибания вестник !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   26-10-10 15:14

Честито, щом е вестник, трудно ще я "свалят" от него. Определи си цена за снимката и си искай парите. Ако не плащат - питаш познати да ти препоръчат адвокат и ги почваш. А и за местен вестник реномето също е важно, така че може да си платят и при първа покана.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: N.Dobrev   
Дата:   26-10-10 15:15

http://www.obvest.com/ Това е вестника
http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&ALBUM_ID=25035 Това е снимката


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   26-10-10 15:17

снимка


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: N.Dobrev   
Дата:   26-10-10 15:19

В малко градче като нашето едвали ще мога да постигна нещо по съдебен път. Най лошото е, че човека каза "-Правил съм го преди и ще продължавам да го правя"



Публикацията е редактирана (26-10-10 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   26-10-10 15:25

Не виждам разлика в това какво можеш да постигнеш в голям или в малък град. А колкото по-малък е градът, делата вървят по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: mp5patriot   
Дата:   26-10-10 15:26

Като гледам колко често правят колажи, може и други хора да си намерят снимките там...

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   26-10-10 15:27

А тази снимка не беше ли пак на човек от форума? Май съм я виждал преди, нещо около Великден ако не греша


https://photo-forum.net/static/forum/2010-10/gpcu8973.JPG


http://www.obvest.com/wp-content/themes/arras-theme/library/timthumb.php?src=http://www.obvest.com/w

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: kadieva_r   
Дата:   26-10-10 15:27

Може би трябва да смениш човека за разговори [smilie3] Ти си отишъл при този, който е правил колажа. Сега иди при някой от администрация, шеф, управител... някой, който го е еня какво ще се случи с вестника ако стане публичен скандал [smile]
Успех с преговорите!

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: aeobs   
Дата:   26-10-10 15:34

Това си е готово дело, прочети подобните теми тук да се насочиш как да процедираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ecobo   
Дата:   26-10-10 15:35

Натискай!!! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: dizela   
Дата:   26-10-10 16:06

Този човек няма да спре да краде снимки докато не си плати един път. Не се отказвай, той на това разчита. Успех.


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Стефан   
Дата:   26-10-10 16:31

Говори с редактора/издателя на вестника - обясни му кротко и разбрано, че за това е нормално да ти се плати хонорар. Ако е разбран човек ще се сети, че даже му правиш услуга като си искаш само хонорара, може да се разберете и за бъдещо сътрудничество даже. Ако е някой малоумник и арогантно ти откаже, то си заслужават една нотариална покана за значително по-голяма сума като обезщетение - отиваш при нотариус с вестника и оригиналната снимка (може би оригиналния файл с EXIF-а, макар че строго погледнато и това не е доказателство, но на този етап е достатъчно) и той ти я изготвя. Имаше тема за такава процедура при някакъв такъв случай, може да я издириш и да се консултираш с човека.[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: landstar   
Дата:   26-10-10 17:15

То от местния парцал пари няма да видиш, ами поне кажи пак да я публикуват и името ти - с големи букви. Те там ако ги осъдиш за сто лева и - брой ги фалирали.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: digitalgab   
Дата:   26-10-10 18:13

Никаква отстъпка на такива, натисни ги по всички линни.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: landstar   
Дата:   26-10-10 18:37

Къде да ги натиска? Тия са живи църковни мишки, да е някое по-едро врабче - да го издои. Па и тия жп линии могат и те да ги снимат, трудно се доказва.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vladod   
Дата:   26-10-10 18:42

Борба се води, когато има смисъл - точно тук, поне аз, мисля, че няма.....тук хонорарчето е стотинки, даже не левове.........просто лепкай воден знак на снимките си из нета...иначе - мамка им [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Bumerang   
Дата:   26-10-10 18:46

Абе голяма работа ,че някой е откраднал някоя снимка.Така ще те направят по известен [smilie7] .Пък ако не искаш да крадат -не показвай.Все пак тук няма Леонардо Давинчовци или Микеланжеловци та снимките/"картините"/ да струват милиони.Оставете ги да крадат Тя България се окраде цялата та една или няколко снимки няма да и навредят в повече[smilie7].Аз самият ще съм горд ,че са ми откраднали снимка -така и така няма да мога да взема никакви пари за нея .Щото ако поискаш дори 1 лев -никой няма да ти я плати а ще открадне друга[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: nenad   
Дата:   26-10-10 19:03

Да работам во дневен весник во Македонија
исто и ние објевивме фото-манипулација од еден форум, по тужбата од страна авторот моравме да платиме 500 евра

Не е работата дали е добра или лоша фотографија, не смее да се објави без одобрение

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: dpurple   
Дата:   26-10-10 19:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: darksorrow   
Дата:   26-10-10 19:19

dpurple, ти пък - на неговото ниво да снимаш - и ти би бил горд [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: dpurple   
Дата:   26-10-10 19:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   26-10-10 19:59

Това е ШЕДЬОВЪР[smilie7] Значи изкорми ги тия най-малко с 12-15000 лева и пак малко ще са[smilie5] Абе може ли така да се излагат - разбирам да са откраднали някаква смотана снимка, ама те пък веднага на шедьовъра скачат. Безсрамници[smilie18]

https://photo-forum.net/static/forum/2010-10/bgki9076.JPG


http://s016.radikal.ru/i335/1010/c5/706e41f8fafat.jpg




Публикацията е редактирана (26-10-10 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: boyanb   
Дата:   26-10-10 21:42

Автор: vnvas

----

кух си по целата глава [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Orlin   
Дата:   26-10-10 21:45

Айде пак дежурните разбирачи.
Това че vnvas , Bumerang не са Микеланджеловци е ясно.

Предполагам не карат и Бентли, тъй че ако им откратнат трошката, трябва да се радват, че е станала известна.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: svet_1999   
Дата:   26-10-10 21:54

Нещо гнило има в Дания...

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   26-10-10 22:05

Ъъъъъ....откъде е ясно че не съм кат дедо Микеланджело[smilie11] Аз колко творби имам дадени по света и у нас. Дори Скот Келби демонстрира мои творения без да ме споменава, камо ли да плати ама аз не се сърдя - нека влачи стареца, тепърва ще разкъртвам и ставам известен[smilie7]



Публикацията е редактирана (26-10-10 22:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: El_Fuego   
Дата:   26-10-10 22:14

Само pif не се е изакал още по въпроса, както има навик в други такива теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   26-10-10 22:18

Той въпроса е достатъчно наакан - Помощ ограбиха ми "Шедьовъра". Вместо автора да се радва че някой въобще му е забелязал снимката, той се сърди - хехех. Луд..луд за връзване[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: El_Fuego   
Дата:   26-10-10 22:36

На теб нали няма какво да ти откраднат, какво рипаш?

Регистриран :
24.09.2007 20:54

Снимки:0


Или си от тези, дето обичат да пипат?


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: geokar   
Дата:   26-10-10 22:53

vnvas, ако ти откраднат колата и се оправдаят, че не е шедьовър на автомобилостроенето, сигурно има и много по-добри, какви ще ги запееш? И за глупакът е ясно, че "качеството" на собствеността не играе при кражбата й никаква роля и не е аргумент. Натрапва се впечатлението, че си тук за да "остроумничиш" за чужда сметка или - за да си подбираш снимки за някое издание - щом си толкова запален адвокат на крадците. Отново си обръщам към админите с едно старо предложение: определен брой качени снимки да дава право за участие във форума, това е фотографски форум и онези, които споделят фотографии трябва да имат предимство и в дискусиите!

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: klez   
Дата:   26-10-10 22:55

хахахахахаха пак се почна ;)
до авторчето верно е кофти че така са реагирали, ходи с някой по-главен говори както ти писаха тука :) Глупаво е така да се държат, както и по-горе писаха някой по-заинтересован по ще може да ти помогне, най-малкото за в бъдеще да няма подобни глупости.
успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: джъмбо   
Дата:   26-10-10 23:01




Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   26-10-10 23:07

Много ясно че снимки нула 0 - нали някой ще ми ги крадне[smilie18] Формата на форума е неудобен за качване на снимки затова не качвам. Гласуването също не е върха на мисълта, така че дайте да бъдем по-кротки. Ако автора беше Скот Келби можеше да има известно основание да вика - Откраднаха ми снимките. Скоро май ще се искат и пари за това че някой ти настъпил сянката.
Много се издребнява напоследък или тия теми се пускат нарочно с цел привличане на внимание или реклама на някое издание[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: pif   
Дата:   26-10-10 23:15

Ел_фуего - тук съм специално за теб.
Аз лично бих снимал този кадър малко по в дясно и 1-2 метра по напред или леко назад. Тоя триъгълник от линии много ме дразни. Явява се точно в центъра на кадъра а нищо не казва. Не му е мястото там за преден план.

По темата: директно нотариална покана за плащане 50 лв за снимката + 50 лева за разправиите. При отказ - 100 лева за снимката + 200 лева за разправиите.
След което или си наеми адвокат или сам си заведи дело. Аз на твое място бих се позабавлявал и бих платил за кефа си 100-200 лева на някой некадърен адвокат просто така за шоуто. Аз така или иначе не живея от снимки и не ми дреме кой ползва мои снимки и печели милиони от тях. Ако може - да го прави. Даже тая вечер ми се наложи да снимам в едно фото 3 зелени карти щото .. нямаха батерии на светкавицата ... та направих малка фотосесия на хората и снимките станаха страхотни. Те си платиха на фотото 12-те лева за услугата а аз им подарих останалите снимки щото много си ги харесаха. Ако искат утре да изкарат по 1 милион от снимка - дреме ми.

Но в случая аз бих се позабавлявал да ги съдя ако веднъж съм си направил труда да отида до там да си поискам пари и те са ме отрязали.
Но за шоуто си струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: rapt0r   
Дата:   26-10-10 23:26

Ники,изпоти ги здраво тия мизерници!Подкрепям те в начинанието ![smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: N.Dobrev   
Дата:   27-10-10 01:37

Благодаря на всички за подкрепата и съветите.Колкото до снимката не е щедьовър,но мисля,че не е правилно едни да снимат а други да публикуват техните снимки и да се подписват под тях с името си и думичката "фоторепортер" до него.


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 08:22

Значи когато снимката ти Е шедьовър , тогава викай Помощ ограбиха ме. А това че някой е ползвал щраканицата ти за нещо - бегай благодари на човека и го черпи едно каВе[smilie18] Ейййй...аман от скръндзи и комплексари с мания за творческо величие[smilie23]



Публикацията е редактирана (27-10-10 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Alex-dan   
Дата:   27-10-10 08:55

Добрев, с теб сме, успех и дано всичко завърши по удовлетворяващ те начин. [smilie24]

vnvas, за мен пък е шедьовър примерно, нещо против?!!? Като са изтипосали име на фоторепортер там и като е най-обикновена снимка, да беше отишъл да си я снима и тоя случай нямаше да го има... За сметка на това, че си тъп си и нагъл, и вобще системното ръсене на подобни идиотщини не трябва да бъде толерирано [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 09:08

Аре сега обиди и личностни нападки в инак не лошата тема[smilie18] Кофти е без да познаваш някого да му лепиш етикети[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Стефан   
Дата:   27-10-10 09:21

Хм, абе не ви ли се струва, че във фотографски форум някой да скандира че щом снимката не е шедьовър ([smilie22]) всеки може да я използва както намери за добре ([smilie22]) си е за директен бан [smilie8] Това фактически означава, че 99% от снимките трябва да се разпространяват безплатно и фотографите трябва да работят без заплащане, ей така на обществено-благотворителни начала [smilie18] Ако беше в някакъв форум на издателите как да е, нищо не пречи да си помечтаят [smilie18] , но във фотографски форум това не трябва да се толерира (още повече че е в пряко противоречие на правилата на форума написани най-долу на всяка страница) [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: asahi   
Дата:   27-10-10 09:50

Ненад, може Македония да се окаже с по-работеща правосъдна система от България [smilie24]

Добрев, става въпрос за кражба. Ще им направиш услуга ако преговаряш с тях. Не знам дали ще го разберат, но пробвай само веднъж. Не се връзвай на "ще платим следващата седмица, ще платим когато имаме пари" и т.н. Имай предвид, че ако ти платят по хонорарен лист ще трябва върху този доход да платиш социални и здравни осигуровки, както и да го декларираш в Годишната данъчна декларация за физически лица. Това да не те плаши.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 09:59

Бре бре тоя Стефчо , с бан и банан плаши[smilie5] Абе човек, що правите смях на хората? Демек аз сега ако взема примерно твоя снимка и я пусна някъде да речем в друг форум ще се стигне до съд и авторски права? Аре стига излагации - мисля че претенции може да има само ако снимката е използвана с цел финансови облаги. Ама не - нека Колето Добрев да ходи да се разправя за смотаната си снимка, да попълва данъчни декларации и т.н. Най-добре човек се беси сам[smilie18]



Публикацията е редактирана (27-10-10 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Alex-dan   
Дата:   27-10-10 10:01

да речем в друг форум

мисля че претенции може да има само ако снимката е използвана с цел финансови облаги.

----
Вестник да ти говори нещо? [smilie11]



Публикацията е редактирана (27-10-10 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 10:05

@Alex - тоя "вестник" нито съм го чувал , нито виждал. Почва съвсем сериозно да ми минава мисълта че това е ловка реклама на сайта им. Човека си участва с "вестника" и сега му прави реклама с тази тема. Може и да не е така, може и да е баш така, няма значение. Фотографа трябва да е широко скроен човек, инак къв фотограф е?[smilie7]



Публикацията е редактирана (27-10-10 10:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Alex-dan   
Дата:   27-10-10 10:06

[smilie18] Теории на конспирацията, Mec wannabe [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 10:09

Добре , да предположим че се стигне до съд. Как Добрев ще докаже че това е негова снимка?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   27-10-10 10:20

@vnvas я си признай, ти си Thomas, но с друг ник, нали? Друг толкова тъп не съм виждал наскоро тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: klez   
Дата:   27-10-10 10:25

хахаха хора успокойте се, едва вторник е !

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 10:25

Значи дайте да не изместваме темата и да не изпадаме в теории и конспирации.
Как Добрев ще докаже пред съда че снимката е негово дело?[smilie7] Значи лесно било да се приказва - заведи дело, подай нотариална покана, а когато се стигне до съд какво ще правим?[smilie8]



Публикацията е редактирана (27-10-10 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   27-10-10 10:45

Като се стигне до съд се назначават експерти по делото, които преглеждат представените материали. В конкретния случай автора има файл или в RAW формат или поне JPG с много по-голяма резолюция от файла, който притежава издателството (тоест сваленият от интернет).

Тези неща са правени многократно, другият мой "любимец" Еленко Еленков осъди 24 часа по аналогичен начин. Вярно за 100лв + разноските но какво от това

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: slavoart   
Дата:   27-10-10 10:52

http://www.obvest.com/

Колажът все още е на челна позиция и на сайта им[smilie5]
Поговори не с репортера а с главния редактор за твоя казус. Виждам, че си имат фотограф и не би трябвало да пребягват до подобни кражби. Защо плащат заплата за фоторепортер като си смъкват от нета кадри[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: klez   
Дата:   27-10-10 11:00

Пращат си фоторепортера с някой 18МР фотоапарат, удря един HDR от същото място на 18МР матрица в RAW, тя снимката дето е публикувана е такава малка част от колажа и толкова дребна че не е невъзможно да се докара нещо доста подобно на нея и после в съда курец :) що карате човека да се занимава с глупости... Публикуваната в сайта им снимка е 200х150 пиксела... (поне неговата част)... накрая не само че ше си остане без снимката ми ше си плати и при нотариуса и ше си плати и разходите по делото и ше пие една студена вода



Публикацията е редактирана (27-10-10 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 11:05

Време е да се реши какво да се прави с такива теми, както споменах това си е реклама.
Примерно сега аз реввам че са ми откраднали снимката на хладилника вкъщи, давам линк към сайта рекламоносител и занимавам хората с тъпи питания само и само повече хора ди видят сайта. Има вече достатъчно изчепени хора за които не е проблем да постъпят така.



Публикацията е редактирана (27-10-10 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   27-10-10 11:06

Не говори глупости, по-скоро един мармот ще почне да завива шоколада в станиол отколкото някой да успее да направи точен дубликат от същото място, със същата зеленина и облаците и т.н. Аз лично не го карам да ги съди, то си е негова работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ivanov.10   
Дата:   27-10-10 11:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   27-10-10 11:26

Наистина е много вероятно управителя/главния редактор да не знае коя снимка за колажа от къде е взета, а просто наглото "фоторепортерче" да го е мързяло да иде да снима. Пробвай първо при шефа на репортера, пък ако и той откаже и имаш достатъчно свободно време - може да ги осъдиш. Не ги слушай тука завистниците, който само знаят да се заяждат. Както казаха по-горе не е важно качеството на снимката, важно е че има кражба. Действай по закнно установение ред, в този случай той е в твоя полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Orlin   
Дата:   27-10-10 11:58

vnvas
ОСВЕН ДА ПИШЕШ В ТАЗИ ТЕМА ДРУГА РАБОТА НЯМАШ ЛИ?

Сори за главните букви, ама ако можеш щях да пиша с двойно по-голям шрифт. Та току виж вденеш.


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 12:40

Пиша и във всички актуални теми.Ще държа под око и тази тема щото ми е мнооого любопитно как ще свърши работата с "кражбата" на снимката.
Добрев - давай смело. Пръсни 200-300 кинта за адвокати и спечели 5лева за снимка.[smilie5]

П.П. Цена 5лв......дали[smilie5] [smilie11] Абе вие луди ли сте или аз съм луд? Мен ще ме е срам да кажа че това е моя снимка. Даже автора трябва да си плати че са я отпечатали...да точно така .
Баси и дървената обработка.....парЕ че ми сака[smilie5]


http://s016.radikal.ru/i335/1010/c5/706e41f8fafat.jpg




Публикацията е редактирана (27-10-10 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Orlin   
Дата:   27-10-10 13:04

vnvas ,
Дръж я под око, но моля те не пиши в темата.
Не за друго, ами ще вземе да я чете някой, който те познава на живо и отидЕ ти реномето. Пък де да ти знам познатите, може да са ти лика прилика...

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: vnvas   
Дата:   27-10-10 13:11


http://i592.photobucket.com/albums/tt7/no_eight/gifs/71ee9575.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: simonov   
Дата:   27-10-10 13:42

@ivanov.10

С адвоката договор не се пише. При завеждане на иска, неговия хонорар се упоменава също. Той минава като разход по делото и губещият трябва да го заплати. Дали делото ще се спечели или не, адвоката винаги получава своя хонорар!

Според мене авторът на снимката трябва да поговори с редактора на вестника. Както някой спомена по-горе, той(редактора) по всяка вероятност няма идея от къде е взета тази снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: b-w_devil   
Дата:   27-10-10 13:43

vnvas написа:

>
> http://i592.photobucket.com/albums/tt7/no_eight/gifs/71ee9575.gif

==========================================

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1569480&t=1569480&phorum_uriauth=



http://pics.livejournal.com/bravuj/pic/00016xb6/s320x240





Публикацията е редактирана (27-10-10 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   27-10-10 14:02

Симонов, нали точно това е проблемът - че ако не спечели делото, хонорарът ще си го плати фотографа. Същото важи и за съдебните такси, нотариални покани и всичко друго. Цялата тази история на стойност до 50 лева ще генерира едни обороти от много стотици левове на съдебната система. Накрая има вариант и да спечелиш, и да не видиш нищо. Точно тази разновидност на "правосъдие" преживявам и аз самия - осъдихме клиент, който не си беше платил доста фактури, и в момента всички са доволни, включително и клиентът, предполагам, само не и ние. Защото на клиента нямало какво да му се вземе, разбираш ли... Но всички си взеха тяхното - и съдът, и държавата, и адвокатът, и вещите лица, и съдия-изпълнителят даже взе нещо. Вярно, имат и още да взимат на теория, но имам чувството, че и това ги устройва.

Изобщо, я си гледайте работата и не си губете времето с глупости. Ако убеди главния редактор, че неплащането ще му донесе лоша слава и си вземе хонорара - хубаво. Ако не... другото просто няма никакъв смисъл, освен че е комично предвид размера на претенцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   27-10-10 14:04

P.S. Няма адвокат, който ще се съгласи да води делото без хонорар. Те от това живеят, не от печелене на дела. Да, той ще си дефинира два вида хонорари - минимален и такъв при спечелване, като втория ще го вземе само ако длъжникът си плати, но това е всичко. И ако се замислите, на него това му е работата - да си губи времето с проблемите на хората, за което му се плаща. Лекарите да не би да взимат пари само ако те излекуват!?

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: simonov   
Дата:   27-10-10 14:16

Да съществува риска, делото да не бъде спечелено. Все пак добре е да се знае, че до момента на произнасяне на решението, разходите по делото излизат от джоба на ищеца. Щом вестникът продължава да функционира, то едва ли "няма да има какво да му се вземе". Плюс това този вестник е общински, а не частен т.е. парите ще бъдат платени при всички положения и всеки ще си получи своето.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   27-10-10 14:46

Съгласен съм. Но дали си струва да вложиш 300-400 лева, за да спечелиш след 2-3 години 50 лева? ;-) То на депозит ще ги изкараш, без да храниш адвокати и магистрати, да не говорим, че в казиното имаш доста по-голяма норма на печалбата, пък и шансът е сходен ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   27-10-10 14:50

И още един съвет. Научете се да употребявате думата "откраднаха ми" с мярка. За да има все пак разлика между "сложиха на първа страница на едно общинско вестниче една моя снимка, от което и без това нямаше как да изкарам пари" и "разбиха ми апартамента и ми откраднаха фотографската чанта с тяло, обективи и аксесоари за много хиляди левове".



Публикацията е редактирана (27-10-10 14:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   27-10-10 14:56

Ти нали не си професионален фотограф? Значи ако ти разбият дома и ти вземат фотоапарата и обективите така или иначе е нямало да изкараш пари от направените снимки, следователно не е кражба или...?

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: pif   
Дата:   27-10-10 15:10

Ако и да няма смисъл поне е весело и човека може да се позабавлява (ако си плати)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: simonov   
Дата:   27-10-10 17:34

Много хора водят подобни дела от чисто морална гледна точка. Стига да могат да си го позволят разбирасе. Вложените пари в такова дело, се връщат след много време естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   27-10-10 20:11

@seal
Много е странно как така нещо, което при теб си стои живо и здраво, може да се нарече откраднато. Това е разликата между истинските кражби и онези, измислени от адвокатите, за да си живеят сладко-сладко. И не, сега няма да те питам ти дали гледаш само купени от магазина DVD-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ecobo   
Дата:   27-10-10 20:44

1. Незаконно е да се определя размер на хонорара на адвоката в зависимост от изхода на делото.
2. Такова дело няма как да бъде загубено.
3. Дали главния редактор, репортера или печатаря са знаели/незнаели че снимаката е крадена, няма никакво значение.
4. Някой да банне vnvas, че ми писна да му чета малоумните постове.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Lalinda   
Дата:   27-10-10 21:55

Моят спътник, който е художник, предпочита да го крадат, отколкото да не го крадат.

Освен това, дори не продава картините си, а само прави изложби с тях.

Пък не е да е малоумен.
[smilie7]

Но пък и не е фотограф. Преподавал е фотография и ми е казвал, че само сред студентите му фотографи имало такива с психически отклонения. Сред художници, текстилци, сценографи, аниматори и дори дизайнери такива нямало.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: Lalinda   
Дата:   27-10-10 21:56

P.-S.: Фотограф къща не храни.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: klez   
Дата:   27-10-10 21:56

:Р аре спрете се ве :) има достатъчно теми, автора е интелигентен човек може да прочете какво сте му писали тук и по другите теми и сам да си прецени какво да прави... дали си струва да вложи както казаха едни 300-400лв в дело и да се надява да изкяри накрая 50лв, щото за подобна снимчица ползвана като 1/10та част от едно колажче не вярвам да подаде иск за 1000лв ... или да отиде да се разбере с хората като пич, да им предложи евентуално да пощраква някой кадър за тях и за в бъдеще срещу някъв минимален хонорар и всички да са хепи :). Винаги може да извърти нещата в негова полза изхождайки от това, че те вече са харесали негова снимка... ама под извъртане в негова полза той ще си прецени вече, дали да ги съди или да опита по друг метод ;) стига му давахте акъли, не е малък :Р

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: chill   
Дата:   27-10-10 22:09

Абе, как така са я откраднали, пък още е в профила на автора?

Все едно да ти откраднат колата, пък тя да си седи в гаража ти.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   28-10-10 10:23

Томчо, странно ти е само на теб. Сега адвокатите били виновни значи [smilie5]
психопат [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 10:29

Почети малко за това кога, как и защо е възникнало всичко около авторските права, и в чия полза е нагласено. Умник.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   28-10-10 10:45

Нека отгатна - адвокатите евреи??? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: muh3yxap4e   
Дата:   28-10-10 10:53

ЯЯЯ моя град.... май автора напълно забрави за всичко и вие си дърънголите глупости .... не разбрахте ли че няма закони за запазени права .... както някои по горе каза слагаи воден знак и си ти ве ....

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: b-w_devil   
Дата:   28-10-10 11:59

Минзухар4е написа:

... май автора напълно забрави за всичко и вие си дърънголите глупости ....

[smilie24] [smilie24][smilie24][smilie24][smilie24][smilie24][smilie24][smilie24]
=====================================

Освен това - как упорито се подминава ИСТИНАТА за подобни теми, която е много точно описана в: http://www.photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1569480&t=1569480&phorum_uriauth=

================



Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 13:34

@seal
Бил Гейтс най-вече... Преди него няма такова понятие по отношение на софтуера. И не, етническата принадлежност няма значение в случая, въпреки че специално в случая с правата в киното не може да се отрече, че си максимално близо до истината...

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: jekopj   
Дата:   28-10-10 13:56

Пак ли се започва с оневиняване на крадците?Аман бе,аланкоолу!Като не е шедьовър снимката да не са я гепили.Като са я гепили да си платят за незнанието или гяволука.
Като се чуе за крадена снимка и няколко клакьора започват да въртят и сучат, сякаш от тях искат нещо,а само се иска зачитане на авторско право.Явно крадецът винаги ще защитава друг крадец...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 14:43

Не, просто е крайно време нещата да се назовават с истинските им имена. Това, че някой си е харесал една картинка, ОСТАВЕНА СВОБОДНО в интернет, не го прави крадец. Както не си крадец и ти, когато си изгледаш един свален филм (не вярвам да не го правиш) - нищо че филмовата индустрия би искала да ни убеди в обратното и насъсква адвокати и цели правителства за постигането на целта си.

Неразрешено използване? Окей - сигурно е такова. Цена за такова - пак окей. Съдебни процеси, адвокати, присъди и едва ли не затвор за "крадците" - айде по-леко, а? Тогава за разбит апартамент най-добре направо разстрел на местопрестъплението, а за убийство - не ми се говори - сигурно цялата рода до девето коляно като минимум.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ecobo   
Дата:   28-10-10 14:45

"Свободно в Интернет..."

Май ползваме от време от време, а?

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: El_Fuego   
Дата:   28-10-10 15:03

Кликата за свободно пипане и използване на снимки без значение на условията и договореностите вече се изложихте достатъчно в темата на Pulsar.

Не е ли време да си замълчите гузно в ъгъла?

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   28-10-10 15:12

Интернет-а е просто среда, много подобно на физическия свят. Дали едно нещо е оставено свободно във физическя свят или оставено свободно в интернет няма никакво значение - това нещо си има собственик. Апропо идеята са интелектуана собственост и авторски права далеч не се изчерпва само с филмите и снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 15:43

@seal
Прекрасно знаеш, че разликата е ОГРОМНА. Нещото, оставено в интернет и незащитено от пароли, е оставено за да бъде гледано от ВСЕКИ. Нещото, което си си оставил зад стената на своя имот, е лична собственост и неговото пипане има съвсем друг оттенък. Освен това "пипането" на реалните неща те лишава от тях, а това, че някой ти е свалил снимката, не те лишава от нищо. Съгласен?

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 15:48

@ecobo
Естествено, че всяко нещо, което е сложено в интернет на публичен адрес и без ограничение в достъпа, е предоставено свободно на всички, които отидат на този адрес. Не разбрах какво не е вярно в това, което казвам. Оттам нататък, това че има хора, които после се чудят как така някой си го е свалил и използвал за нещо друго, си е лично техен проблем. Не казвам, че трябва да става така - казвам, че няма нищо ЧУДНО. Който не иска да му ползват нещата, просто не си ги показва, или ги показва по начин, по който не могат да бъдат използвани без значителни затруднения или влошаване на крайния резултат. Другият вариант е да търси умишлено скандала - ти представяш ли си кой би дал каквито и да е пари за ТАЗИ снимка, ако му ги поискат предварително?! :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: gen_cho   
Дата:   28-10-10 16:10

Добрев, тези теми се дъвчат от доста време във форума, има и добри съвети, има и мнения като посдледните две, миналия път ги коментирахме като проява на робска психика, на човек който иска да бъде мачкан и грабен, и да вика "А така!"
Като един от хората, които изкарват хляба с голямата чанта в ръка, не съм съгласен с тях.

Изпратил съм ти на лично съобщение какво да направиш, за да разрешиш проблема. При нас работи успешно. Ако имаш нужда от още инструкции - питай.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: klez   
Дата:   28-10-10 16:20

Оки де имам един такъв въпрос

Аз съм автор,
Аз качвам моя снимка на: www.klez.com/snimka.jpg

някой я използва тая моя снимка обаче не я копира на неговия си сървър ами просто ползва моя линк и я публикува на страницата си :)
това в нарушение ли е или не :)
На практика той сам я е публикувал там, аз просто слагам линк който пренасочва снимката пак да се гледа от където той я е ползвал... :) кражба ли е това аджеба или не ? просто ми е интересно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ALBIREO   
Дата:   28-10-10 16:31

Нарушение е, зависи как я визуализира.
Ако е поставил САМО линк - не е проблем.
Ако показва самата снимка, без да дава ВИДНИ признаци от къде е зета - тогава Е нарушение.


Тия горе дето говорят за шедьоври, моля ви най-учтиво, спрете да се включвате в подобни теми, защото с нищо не допринасяте, изказвате се лаишки и просто се излагате. [smilie24]

Към автора на темата - ВОДИ ГИ НА СЪД! [smilie24]
Да се научат, че така не става. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: tantris   
Дата:   28-10-10 16:34


Ако "кражба" се замени с "злоупотреба" нещата стават по-ясни.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: seal   
Дата:   28-10-10 16:59

Напълно съм убеден, че имаш крещяща липса на поле за изява, Томи, дори личният ти блог се оказва, уви, недостатъчен. [smilie5]

Загатнах ти вече, че това дали едно нещо има или няма физически измерения няма НИЩО ОБЩО с авторството върху него и правата за ползването му. Снимки, шрифтове, графики, дизайни и т.н. Да не говорим пък за индустриални или софтуерни патенти. Не си ти човекът, който преценява дали това трябва да бъде така или не, има си ЗАПСП и в него е записано кой е автор, кога има нарушение на авторски права и т.н. Когато има спор между две страни съдът в крайна сметка определя кой е бил прав (в случая е очевидно кой).

Ако имаш съмнения, че законът е юридически издържан - открадни моя снимка и пробвай да я използваш в някакъв календар или брошура или квото там си печаташ, после само ми прати няколко копия. Имам всички необходими ресурси да те убедя каква грешка си направил. Очевидно само практиката може да те накара да приемеш нещо за дадено. Иначе, опасявам се, проявите ти на дървено философстване няма да имат край.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 17:38

Целият номер е, че тая работа с авторските права е измислена, за да защитава изкуството, по времето, когато фотографията е било такова. Днес 1% от нея сигурно е. Другите 99% обаче видели, че подковават коня, и вдигат и те крак. Нищо робско няма в това да съзнаваш, че "творбите" ти не са никакво изкуство и не би трябвало да подлежат на защита по закона, предназначен да защитава авторите. Винаги помнете: жабата - коня, жабата - коня.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 17:39

@seal
Нямам съмнения дали законът е юридически издържан, имам куп съмнения доколко е адекватен на морала, реалността, епохата и други такива. Имам съмнения и дали е ДОБЪР за човечеството като цяло. Съмненията са позволени, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: b-w_devil   
Дата:   29-10-10 12:34

ЖЕЛЯЗНО подкрепям ТОМАС!

Може би е по-добре да поговорим тук по въпроса:
КОГА ЕДНА СНИМКА СЕ ПРЕВРЪЩА В ИЗКУСТВО?
[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11]

Мнозина ще имат само полза от това да потърсим АДЕКВАТНИТЕ ОТГОВОРИ...
[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   29-10-10 12:37

Адекватните отговори не са много изгодни. Някои хора предпочитат да мислят, че натискането на копчето, от което се раждат файлове, е нещо като зачеването на живот - от всеки щрак се ражда произведение на изкуството, което струва майка си и баща си.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: ecobo   
Дата:   29-10-10 12:39

Абе като ви се краде и крадете, за себе си успявате да намирате някакво оправдание, с което малко поне да ви се "изчисти" съвестта. Но кражбата си е кражба, въпреки всичките извинения, които измисляте.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: barmalei   
Дата:   29-10-10 14:01

Зная, че с това си мнение ще си навлека много врагове, но смятам да рискувам. Искам да бъда разбран максимално правилно. Пиша без никаква злоба или завист - това дебело държа да подчертая.

Прочетох част от темата. Наистина, нещата около това кое е и кое не е обект на интелектуална собственост не са ми особено ясни. Гледам много интересни кадри в този форум. Оставам изумен от уменията на фотографите. За голямо съжаление в снимката на автора на темата не виждам нещо, което може да се нарече авторско или поне уникално. За разлика от всички онези неща, които видях в неговия профил. Пак казвам: извинявам се за начина на изказване. Но все пак сме във форум..

Същата снимка може да бъде направена с успех от много други любители или професионалисти. Но също така разбирам и другата позиция - че щом е толкова лесно да ходи сам да си ги прави този, който иска. Опитвам се да не бъда краен и да не заемам полюсови позиции. "Крадецът", ако изобщо може да се нарече така, е използвал интернет. Както почти всеки от нас използва мрежата за сваляне на филми, музика и програми. Колко от вас имат лицензиран Photoshop, например. Или операционна система. Или филми, музика? Може би има и такива, но къде е болшинството? Излиза, че както винаги в сила е правилото "моето си е мое, а чуждото - общо".

Вярвам, че ако бях на мястото на човека от вестника, поне щях да спомена автора на снимката. Ако не да му се плаща хонорар...



Публикацията е редактирана (29-10-10 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната снимка
Автор: thomas   
Дата:   29-10-10 15:04

Да, barmalei, това е едно нормално разсъждение.

Впрочем няма нищо лошо в това да се плаща, особено за софтуер. Правят го повече хора, отколкото можеш да си помислиш, лично аз съм дал сигурно над 50 хиляди долара дотук за подобни неща, а може да са и повече. В същото време за музика или филми давам само на творци, на които по този начин искам да благодаря за това, което са направили. При това го правя въпреки че съзнавам, че парите изобщо няма да стигнат до тях, или ако стигне нещо, то ще е незабележима милимунда от платеното от мен. И разбира се, плащам косвено и с това, че ако мога да гледам един филм на кино, винаги го гледам на кино. И ни най-малко не ме интересува, че мога да си го изтегля безплатно и да спестя едни 2х9 лева. Оттам нататък обаче нямам никакво желание да поддържам една очевидно гнила, алчна и архаична система на продажба на скъпи носители, от които до създателите на продукта не стига почти нищо, а се осигурява благия живот на някакви подкрепени с адвокати богаташи, които дерат потребителите, заставайки между творците и тях. Знам, че по света вече има поне стотици милиони, които мислят и правят като мен. В резултат системата за дистрибуция на носители започва да си отива на мястото - в историята. А творците се радват все повече на любовта на своите почитатели и печелят прекрасно от концерти. Това е далеч по-справедливо, защото когато виждаш, че един творец е застанал пред теб и се труди, то е съвсем ясно за какво му плащаш. И ако е добър, ти даже ще си щастлив, че си го подкрепил.

Отклоних се.

Що се отнася до конкретната "творба", с нея нещата стоят така. Че има нарушение на буквата на закона - има. Но че това нарушение не може да се нарече престъпление, и че творецът абсолютно нищо не е загубил от него, а даже не е и пропуснал - спор пак не може да има. Защото ако той беше тръгнал да предлага тази снимка срещу пари, е повече от ясно, че никой нямаше да му я купи, защото такива снимки можеш да си свалиш колкото искаш срещу 30 цента, ако си абониран примерно в ShutterStock, и ще имаш съвсем легалното основание да ги ползваш. На такива снимки мястото им е там, а фотографите трябва да печелят от заснет интересен обект, който се е оказал нужен на повече хора. Нещо, което няма нищо общо с изкуството, заради което са измислени всичките тези сериозни закони.

При положение, че все пак авторът е хванал нарушителя, трябва да приложи принципа от трамвая - като се возиш без билетче, вместо левче, плащаш 10 на контрольора. И никой не те обявява за крадец, заради който ватманите ходят гладни.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »