Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Bumerang   
Дата:   24-07-10 23:04

Какво толкова прави тоя "ултра"обектив?Да виидм малко снимки който е снимал с такъв[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: asahi   
Дата:   24-07-10 23:39

На филм, на кропка или на ФФ?
Това за "ултрата" кой последен ти го каза?

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: canonio   
Дата:   24-07-10 23:40

Да не си чел стари теми от форума?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: neuromancer   
Дата:   25-07-10 02:20

легенди се носят, това е [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: j_mironski   
Дата:   25-07-10 08:50

Нищо особенно не е - имах няколко и ги разкарах
Ако питаш ГебаДП са най-продаваната стока - появи ли се такъв, и го отнася като свиня блажен вестник [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ilcoin   
Дата:   25-07-10 09:17

Щото е сравнително достъпен начин да получиш много широк обектив на филм или ФФ, или широк на кроп-камера.

Виж цените на обективите като нови и ще ти стане ясно що толкова налита народа

ценичка втора
ценичка трета

Флектогона е сравним с тях, на 1/4 от цената им. Не е най-добрия, но е най-достъпния.



Публикацията е редактирана (25-07-10 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Bumerang   
Дата:   25-07-10 09:50

съгласих се с j_mironski:-)
Щото една моя възрастна позната /бивша фотографка в ателие/и тя разправя митове колко качествен и колко ценен е и без да снима повече от 20 години е стиснала една практика с 4 обектива /20,35,50,и 135 /и все едно у тях е безцения "кивот"[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-07-10 12:52

20мм. не беше върха и когато снимах с МТЛ3 , но 50мм. е уникално гаден. Има такава гнусна дисторсия и аберации, че го ползвах много рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: pomstar   
Дата:   25-07-10 13:34

GOSPODIN, кой по-точно 50мм, щото те не са един и два :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 13:37

[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-07-10 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   25-07-10 13:45

Сигурен ли си, че е на фокус тази на 2.8?

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   25-07-10 13:48

Не съм експерт ама китовия на НЕКС-5 е по остър . Дори 16-ката с фиш конвертор в центъра е на светлинни години.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

ак ще показвате колко е хубав или не даден обектив поне дайте снимки на фокус, базово исо и снимани от статив. Иначе просто смех в залата.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-07-10 13:51

pomstar, за Prakticar MC 50/1.8 става дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 13:54

kapitancho, и двата кадъра са на безкрайност.
Онзи ден кадрите, които правих за тест бяха дори по-лоши - на 2,8 и на безкрайност беше ужасна мазня.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: neuromancer   
Дата:   25-07-10 15:55

С тоя Флектогон на 2.8 не може да се снима. Поне ф8.
Замазването по краищата е гадно, като от движение изглежда. За кроп, всеки китак е по-добър.
Общо взето съм имал общо 3-4 такива и ги продадох. Твърди се че някои бройки са мнооого добри, ама аз не съм попадал на такива, явно собствениците не ги продават [smilie3]
Аз ги харесвах, щото тук се продаваха по 100лв., а в ибей по 300. Ама вече не става така, пък и не ми се занимава.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: mitadoc   
Дата:   25-07-10 17:26

Дъртите обективи не са за тези пиксели и матрици според мен.За лиготийка стават[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 18:49

Така изглежда наистина. Обектива е бил супер някога на филм, но сега е само за колекционери. Може наистина и да има много хубави бройки, но този при мен определено не е от тях. Затова ще отиде в ибей другата седмица, където има луди глави да плащат.

Ще гледам да снимам още нещо и да кача пак няколко кадъра по-късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   25-07-10 19:14

С какъв апарат е снимано? Изглежда ми като да няма безкрайност или пък да е снимано с Никон и преходник с оптичен елемент. Пробвай нещо на 2.8, което е на 1-2 метра, примерно. Фокусът е труден, така че може нещо под ъгъл, че да хване фокус все някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   25-07-10 19:38

Акое прескочил безкрайноста няма ли цялата снимка да е мазаница? (както и в примера)

Аз не съм снимал мнго с стари стъкла ама такумар 28/2.8 и Юпитер 9 85/2 не отстъпваха на новите стъкла. (Юпитера с малко затваряне на бленда ама след 4 ....просто няма стигане)



Публикацията е редактирана (25-07-10 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: TPECHAT   
Дата:   25-07-10 19:59

Петри,
тези снимки НЕ СА НА ФОКУС брато [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   25-07-10 20:15

Определено има някакъв проблем. Наистина, доста стари обективи държат резолюция и дори и да не са резачка на най-отворена бленда, то остротата е повече от прилична.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 20:23

TPECHAT, според теб 20мм на фулфрейм от кой метър започва безкрайността? На тази снимка има блокове на 50, 200 и поне 500м разстояние. Къде ли трябва да е безкрайността тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   25-07-10 20:43

Petri,
кажи все пак с какво е снимано, защото има значение. Безкрайността започва от метър-два, сигурно, но малки отклонения при фокусирането са супер фатални при този широк ъгъл и при тези разстояния. И ако има нещо неточно в цялата система, снимките стават разфокусирани. Показател за това е, че снимката на близо е остра.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 21:01

Снимано е с канон 5д, мисля че ексхива съм го оставил. Иначе и друг път съм срещал обективи, които наблизо се справят много добре, а след това не. Сещам се дори за прословутия обектив на Гуци, който има същия проблем, наблизо е добре, а надалече - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 21:14

[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-07-10 14:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   25-07-10 21:34

Нещо е станало:
1. Нацелил си куца бройка.
2. Всичко Ф 20/2.8 са куци на 2.8 :)
3. Не е на фокус.

На Live View ли фокусира?

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   25-07-10 21:50

[shtrak]



Публикацията е редактирана (27-07-10 14:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: miton   
Дата:   26-07-10 00:30

може ли да ми обясниш как точно фокусираш, и май си снимал без статив, тухлите са размазани вертикално от шляпането на огледалото, или си на ниска скорост, или си държал апарата като жена - хлабаво[smilie10]



Публикацията е редактирана (26-07-10 00:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: miton   
Дата:   26-07-10 00:33

Ако фокусираш по цифрите на обектива - не става, те са приблизителни

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   26-07-10 09:01

Ясна работарта - през визьора си е на късмет. Пробвай я същата тази стена, но под ъгъл. Би трябвало да има ивица на фокус и там ще се види остротата

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: godmoney   
Дата:   26-07-10 09:27

една прясна отскоро, снимана с практика


http://87.121.7.213/site_pics/148/d_1280125606_009_28A_514x780.jpg



супер си е обективчето за full frame


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   26-07-10 09:31

godmoney, при този размер, всички снимки изглеждат добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: shtukov   
Дата:   26-07-10 11:14

Преди време и аз правих сравнение на същия обектив с канонския нестабилизиран китак 18-55 на Канон кропка. Кадрите бяха от статив на различни бленди и висока скорост. Наистина гадния канонски китак, уби Флектогона по всички параграфи. Вероятно и моята бройка да не е била читава, но досега не съм видял добри кадри на кропка с този обектив. Горните кадри с 5д са цвете в сравнение с резултатите от кропка.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   26-07-10 11:23

И аз се опитвам да обесня с нагледни кадри, че обектива не струва, ама получих само съвети как да държа апарата и как да фокусирам - на 20мм и скорост от 1/1600 огледалото ми било хлопало...

Въпреки това ще си направя труда да поснимам пак с него в един парк, където има и близки и далечни обекти за да не коментираме пак фокуса къде е. Статива не си го нося, но ще подпра тялото на пейка, което сигурно пак няма да ви задоволи. Аз на 200мм снимам от ръка остри кадри, вие на 20 ме изкарахте хлабав [smilie18]

И този обектив не е мой, понеже някой писа по-горе, че съм се бил минал...

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   26-07-10 11:54

Petri,
след като си снимал на 1/1600, остана вариантът кадърът да не е на фокус. За пробата - може да снимаш онази стена под ъгъл около 45 градуса за да имаш разстояние до обекта между половин метър и 5 метра примерно. Идеята е, че или има фокус и на 3 и на 200 метра, или няма. Разликата идва при по-близки разстояния, затова гледай да включиш обект поне половин метър в част от кадъра

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ipolit   
Дата:   26-07-10 15:15

Как се разбира дали преходника
позволява безкрайност
Аз имам два и все се чудя като снимам
блокове надалеч каква е мазня.
Иначе с глухарчето ми потвърждава фокус на нещо примерно на 100 метра ама в 
снимките не виждам никаква острота - говоря за 
майер оптик 28 2.8


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: flipbeat   
Дата:   26-07-10 15:27

"Ясна работарта - през визьора си е на късмет." Евалата, кога измислиха LIVE VIEW-то, кога ви почерня задника. Какво странно има да е мазало на 2.8? Пича се скъса от примери от обектив, дето не сте го виждали, вие само кусури. Смешна история. Обектива е ок, но след бленда 4.0. И за мен не си струва парите (над 250 лв), но вие може нещо друго ДА СТЕ ЧЕЛИ.


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Canon   
Дата:   26-07-10 18:07

Обектива е от категорията, която си зависи от бройката. Има и читави, но по-често са проблемни за матрица. Има ниска tangential-на ( по посока на кръговете спрямо центъра) МТФ и по-висока радиална. За този се забелязва и вероятна сферичност на острия образ, предполагам, че е с фронт фокус.
За филм тези проблеми са приемливи, за матрица са височки

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Bumerang   
Дата:   26-07-10 21:04

На тия средни качества какво се е прехласнал народа та дава по 200-300 лв за тази "блестяща" посредственост?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Prakticar   
Дата:   26-07-10 21:30

Определено е надценен обектив - отношение, наследено от от соц времената, когато нямаше кой-знае какъв избор от качествени стоки, та в царството на слепите и едноокия бе цар.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: novi4ok   
Дата:   26-07-10 21:40

Определено е не е "върхът на сладоледа". Някога е бил, но е било отдавна. И това, че се продава за луди пари въобще не е критерий - хората дават луди пари за какви ли не моди. Само преди 3-4 години този обектив се продаваше за жълти стотинки в и-бей, после някой каза, че е колекционерска рядкост, после друг каза, че е страхотен и т.н. И готово - имаме нова мода и обективът се продава. А нищо от това не е вярно.
Аз също се опитвах да си купя такъв обектив. Защото е евтина алтернатива на наистина качествени никори и канони. Но така и не успях - трябва да съм луд за да дам повече от 200лв. А аз не съм [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: a_b_v_e   
Дата:   27-07-10 10:36

къде е тая тухлена стена, да дойда да ти я снимам като хората, за да ти помогна да си изясниш нещата и да се освободиш от ненужни творчески терзания...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: Petri   
Дата:   27-07-10 14:54

Търговско-банкова гимназия.
Заповядай, всеки делничен ден съм там, само като решиш да дойдеш ми пиши предварително да взема обектива с мен.
Ще се радвам да науча още нещо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ksietta   
Дата:   27-07-10 15:35

Не съм имал такъв, но ако случайно може да ти помогне това -


http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=443715



Снимано е с аналога му за среден формат - 50 мм. Необработена, само намалена. Светлина само от прозореца в ляво. Девойката се е гримирала сама и не си е уцелила номера на фон дьо тена. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   27-07-10 15:41

ksietta [smilie24]
готино се е получило.

Със сигурност колкото и куц да е обектива (което не е така) в добри ръце дава добри резултати.

Постнете малко снимки да се покефим.



Публикацията е редактирана (27-07-10 16:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ksietta   
Дата:   27-07-10 18:18

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=443731


Снимането с Пентакона беше малко скъпо удоволствие. Издирих и тази - изрязана е. Цветовете не приличат много на тези от диапозитива.... но за обща представа. Но все пак варианта за лайка формат може да няма нищо общо с този.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: bamboor   
Дата:   27-07-10 21:16

Малко снимки с Флектогон 2.8/20 сложен на Canon 300D


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: kapitancho   
Дата:   27-07-10 21:27

Кроп от центъра и края на кадъра:
http://www.northlight-images.co.uk/reviews/lenses/zeiss_flektogon_20.html

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-07-10 00:40

ksietta, този кадър не е сниман само с естествена светлина от прозореца, както си написал. Има подсветка с изкуствена светлина, която си личи по сенките.[smilie7]




Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: gecko   
Дата:   28-07-10 01:26

Чудно ми е, защо изобщо се правят сравнения между въпросния Флектогон и обективи правни през последните 10 години. Какъв е този рев "пробвах го на DSLR, мног е зле"? Нима не сте чували, че матриците на цифровите апарат изпитват сериозни проблеми да работят с обективи от лентовите времена?

Ако не сте чували, ето малко мат'рял за четене: [http://www.google.bg/search?q=wide+angle+lens+rays+sensor+digital]

Ето и един цитат (леко на английски), обясняващ отдавна известни неща:

What about the image quality of 35mm lenses on DSLRs? Much ink has been spilled on this subject, but there are three key factors to consider—the angle at which the lens’s light rays strike the sensor, antireflection coatings, and optimum format coverage. Much has been made of the fact that the edge light rays transmitted by many ultra-wide-angle lenses designed for 35mm cameras strike the image sensor at very oblique angles. This was perfectly acceptable when film was the capture medium, but it can cause image degradation at the edges and corners of the field when CCD and CMOS sensors are used.


С две думи - недейте да плюете обектива, той е добър за това за което е проектиран - снимане с лента. Матриците на цифровите апарати са тези, които страдат от недостатъци в случая, а не обектива.

п.п. Е, някои матрици като на Leica М9 казват че не страдали от такива проблеми, някой пробвал ли е Флектогон на М9 ... ;-)


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: neuromancer   
Дата:   28-07-10 01:37

знаем ги тия неща, но на мен лично и на филм не ми харесва, освен на мнооого затворена бленда

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ksietta   
Дата:   28-07-10 10:18

GOSPODIN - е, хайде сега, за какво пък да се лъжем... :) Не че е важно, разбира се, но няма други светлини. Освен лампата в стаята да е била пусната, но се съмнявам.


Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ilcoin   
Дата:   28-07-10 10:35

Не виждам смисъла да се снима с този обектив на бленда 2.8. Очевидно не става за тая работа, което няма как да ни учудва предвид възрастта му.

Те и много от съвременните такива обективи не са без грешки на тия бленди, да не говорим за соц-технологии на 40+ години.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-07-10 22:43

ksietta, лампа или друго правят двойни сенки на крака на масата, а отделно, че девойката е подсветната и откъм вътрешната страна.
Не се заяждам, но това се вижда от твоята снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Флектогон 2.8/20-снимки
Автор: ksietta   
Дата:   29-07-10 09:43

:) Добре де, все пак трябва да си спомням какво съм правил преди 5 години. Подсветката е от стените, това просто говори за възможностите на парче филм 6х6, нищо повече.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »