Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   28-12-09 10:08

Супер петъчна тема в понеделник сутрин.

Замъчи ме уикендос следния въпрос: на времето имах Зенит. той имаше един фантастичен вграден светломер. Честно казано, в днешните времена моя верен D90 си няма такова нещо и това истински ми пречи. Знам, че имам режим P, но не е същото. Та - имате ли идеи да има случайно DSLR с вграден светломер?

Или трябва да помъкна "за по-удобно" някой Секоник? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tofo   
Дата:   28-12-09 10:09

А да знаеш някой да няма?[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tvk75   
Дата:   28-12-09 10:10

може ли да ми кажете, за какво ще е тоя светломер на Д90 [smilie11] ?

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   28-12-09 10:12

Моят няма, tofo ...

Слагам режим М и ?

А tvk75 - за М режима. Как проверяваш каква е осветеността на едно лице в сянка, докато навън има ярко слънце и искаш да снимаш с вградената светкавица или без нея?

:) Освен с проба и грешка и запомнени наизуст комбинации от бленда и скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: martinrousev   
Дата:   28-12-09 10:14

Как да няма бре Викторе? Как според теб си смята скоростта в режим с приоритет на блендата и обратно - блендата в режим с приоритет на скоростта?

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   28-12-09 10:16

Знам, че има, само че реално не можеш да го използваш - да видиш резултатите пред себе си. Естествено, че машинката смята нещо :)

Питам за обикновен, допотопен елементарен светломер, който САМ можеш да гледаш. Иначе става едно върти-копче - слагам апарата в режим P, после въртя на M и така ... питам, бе хора :) Предупредих, че е малко петъчно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tofo   
Дата:   28-12-09 10:16

Искаш да кажеш ,че не мери ли бре...[smilie11] Води го на дохтор.Имаш даже няколко режима на мерене. Ама е умна машинка и мисли вместо теб. [smilie24]
ПП Е, допотопен няма. Вика му се технически прогрес...



Публикацията е редактирана (28-12-09 10:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: doca   
Дата:   28-12-09 10:16

Сложи му за всеки случай и се обади на Никон. Ще се прочуем... как не съм се сетил досега[smilie18] [smilie25] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   28-12-09 10:22

:) НЕ, разоти си машината без грешка, мери отчита и прочее. Но няма светломер, който да ползваш. Дадох банален пример. Реално, споделям - ако искаш да ползваш ПЪЛНИТЕ РЪЧНИ настройки на Никоня, няма как да го направиш без:

1. Да пробваш с различни скорости и бленда
2. Да си носиш някой "Ленинград" или "Секоник"
3. Да въртиш копчето на P или някой от авто-режимите

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: martinrousev   
Дата:   28-12-09 10:22

Можеш да го гледаш, но във визьора. Нали ти изписва скоростта и/или блендата които е сметнал според режима който си избрал.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: martinrousev   
Дата:   28-12-09 10:25

Добре де, аз съм с Канон, но предполагам при никоните е същото. Като си на 'М' и си селектирал някаква бленда и скорост нали виждаш във визьора една игла(Не същата като на зенита ти, а електронна). Е те тази игла ти е светломера който търсиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: джъмбо   
Дата:   28-12-09 10:34

генаааааааааааааааааа къде ти е снимката с бабатаааааааааааа

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: pstoev   
Дата:   28-12-09 10:37

пробвай,с тази позиция...нещо като приоритет на бленда,мери(е не така добре като зенит)но ще ти свърши някаква работа...

https://photo-forum.net/static/forum/2009-12/rmvt3966.JPG


http://kachi-snimka.info/images/arx1261989186b.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: El_Fuego   
Дата:   28-12-09 10:40


https://photo-forum.net/static/forum/2009-12/yuik9444.JPG


http://cdn3.knowyourmeme.com/i/6515/original/jesus-facepalm-facepalm-jesus-epic-demotivational-poste



Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tofo   
Дата:   28-12-09 10:41

Пич, и на дисплея и във визьора ти се изписва скоростта и блендата. Това са ти показанията на светломера. Ти какво още искаш да има? [smilie11] Пък ти си пробвай колкото искаш...[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: rhyan   
Дата:   28-12-09 10:45

А нАръчника чел ли си?

Има там едни работи матрично мерене, спотово мерене, централно претеглено...К'во ли мерят тия работи не мога да разбера...може да пише в мануала...

Има и една скала там като гледаш в дупката - мърда наляво надясно, някакви такива сложни работи прави, ама и това сигурно го пише в нАръчника.
[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tvk75   
Дата:   28-12-09 11:05

виж викторчито,има и други позиции на копчето,освен М,на тях апаратът ще ти покаже всичко необходимо,,,,,после цъкаме на М [smilie10]
и каквото е писано това ще стане [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: gam3ra   
Дата:   28-12-09 11:22

Аз имам въпрос по темата - канона ми не мери грам правилно на тъмно, показва ми скорост 4секунди на ISO1600 за правилна експонация и като щракна излиза една тъмниилка...

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: martinrousev   
Дата:   28-12-09 11:26

gam3ra, потърси и прочети за 'закон за реципрочност' и ще разбереш защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   28-12-09 11:49

Мерси, колеги!

получих някакви идеи и разбрах, че доброто старо време е отминало!

Cheers!

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: StrikeBack   
Дата:   28-12-09 11:55

"Мерси, колеги!"



Публикацията е редактирана (28-12-09 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tofo   
Дата:   28-12-09 11:58

StrikeBack, а пък ти се регна само за да напишеш горното ли, бре...[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: StrikeBack   
Дата:   28-12-09 11:58

pstoev - [smilie24] [smilie24] [smilie24] nikon-a не мери като зенит-а[smilie18] [smilie18] [smilie18] те никон са като онази игра - тука има тука няма [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   28-12-09 12:02

имаше едни на времето се закачаха на чехълчето на апарата, трябва да свърши работа...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: StrikeBack   
Дата:   28-12-09 12:04

ЕКСПОНОМЕТЪРЪТ (светломерът) е прибор, с който можем точно да определим параметрите на експозицията. Експонометрите могат да бъдат самостоятелни уреди - т.нар. ръчни светломери или устройства, вградени в корпуса на фотоапарата. Те се състоят най-общо от светлочувствителен елемент (селенов фотоелектрически елемент, фотоклетка, фототранзистор, фоторезистор или др.), който е свързан към регистриращо устройство (миливолтметър, галванометър) или към сложно електронно устройство, пряко управляващо затвора на фотоапарата. Регистриращото устройство отчита параметрите на експозицията според осветеността на обектите, влизащи в обхвата, върху система от скали, разграфени в стандартните диафрагмени числа и стойности на експозиционните времена. Регистриращото устройство на вградените експонометри може да бъде само индикатор (стрелкова система, светодиод или др.), служещ за ориентация на фотографа по време на настройката на експозицията. Някой по-съвременни модели фотоапарати използвани и в професионалната практика, са снабдени с вградени експонометрични устройства за вътрешно-кадрово измерване, с чиято помощ прецизно може да се определи експозицията според осветеността само на обектите, попадащи в полезрението на фотообектива или дори според осветеността само на някои от тези обекти (т. нар. спот-мерене). За разлика от тях, при много модели любителски фотоапарати, експонометричното устройство служи просто за да сигнализира при недостатъчна осветеност или за да задейства тогава вградената фотосветкавица.

http://markishky.hit.bg/Photo1.htm




Публикацията е редактирана (28-12-09 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: harvester_vn   
Дата:   28-12-09 12:20

Абе никоните нямат ли скала за експонацията? [smilie11]

Жокер- като си на М фиксираш скорост или бленда и коригираш другото докато докато експонацията се изравни.

п.п. Абе мама му стара.... експонация или експозиция е правилно да кажа в случая?

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: mike74   
Дата:   28-12-09 12:54

Викторе, вземи прочети ръководството на Д90.
Имаш си перфектен светломер точно на М режим. Има там една скала с чертички дето ти показват експонацията, и при различните методи на мерене - кеф ти матричен (най-близко до любимия ти Зенит), кеф ти централно, кеф ти спот. Спрете да обвинявате техниката заради мързела ви за четене и мислене [smilie23].
Не е въпроса дали е Никон, Канон и т.н. всеки ДСЛР ще покаже показанията на светломера, ама трябва да се прочете една страница упътване и да се помисли с главата "цели" 5 секунди.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: gam3ra   
Дата:   28-12-09 13:01

martinrousev - мерси! А да кажете лесен начин за изчисляване на правилната експонация в нощни снимки, или става само с проба?

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tofo   
Дата:   28-12-09 13:39

Става и с по-чувствителен експонометър.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: 35mm   
Дата:   28-12-09 13:44

Както са ти казали, скалата в + и - ти показва на М режим колко се отклоняваш от собствената преценка на фотоапарата.
Помисли по-скоро за това че вградените светломери във фотоапаратите мерят по отразена светлина от сцената, така че се влияят от цветовете които преобладават там и от това дали например снимаш сняг на слънце или в тъмна мрачна гора. Светломер си имаш. Усъвършенствай самото му използване и разчитане и Д90 ще те възнагради с прекрасни резултати и по-малко време прекарано пред компютъра да си поправяш снимките(понякога няма начин, конкретно ако си прегорил нещо). При цифровите изображения има моменти когато ако не си го заснел правилно според идеята и технически , и цялото време и пари на света за постобработка няма да ти стигнат да си извадиш детайла който може да си загубил заради неправилно мерене.



Публикацията е редактирана (28-12-09 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: tonal   
Дата:   28-12-09 13:58

Аз пък искам да си вградя лазерен далекомер в сапунерката, че нещо не фокусира правилно.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: seith   
Дата:   28-12-09 15:03


https://photo-forum.net/static/forum/2009-12/pjrt1184.JPG


http://www.cultofmac.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/11/DoubleFacePalm.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: pefoto01   
Дата:   28-12-09 15:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: rhyan   
Дата:   28-12-09 15:23

Не е за хора със слаби нерви, ама понякога ми идва да....
Бум...
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: ka7   
Дата:   28-12-09 15:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   28-12-09 15:55

mike74

Мерси!

Прав си - трябва да се чете упътването. Само дето моето е на български, а който го е превеждал си е оставил ръцете. Все едно - благодаря за отговора!

Темата е приключена, поне за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: seuret   
Дата:   30-12-09 00:30

Не разбирам кое не е ясно в упътването?

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: ittv   
Дата:   30-12-09 10:08

ми намери си упътване на английски или там какъвто език знаеш и си го чети, като на български не ти харесва, не мога да разбера защо техниката/хората трябва да са ти виновни

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   15-01-10 12:11

И ето - от днес имам 135мм, 2,8 AI-S и единствения начин да меря светлината е с външен светломер.

На М режим мога да сменям ИСО и скорост, блендата обаче не се знае и тъй като няма функционален светломер гадния Д90, трябва да ползвам външен :)

Или греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: StrikeBack   
Дата:   15-01-10 12:17


https://photo-forum.net/static/forum/2010-01/qbgh6169.JPG


http://sleekupload.com/uploads_jpg/20/facepalm_4.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: Пешо   
Дата:   15-01-10 12:18

Грешиш НЕ че д90 Няма функционален светломер, просто не си си платил за тази опция. Д90 е ориентиран към хора които снимат от скоро но не са съвсем начинаещи. За хора снимащи отдавна и имащи ръчнофокусни обективи има Д300 и нагоре, Там светломера работи и със МФ обективи.

Чети си опътването. И не е гаден Д90, а просто задапараното не е дорасло.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: didesignbg   
Дата:   15-01-10 12:30

Много интересно колко точно трябва да си плати, че на д90 да му се появи тоя светломер.
Добре дошъл в света не непроменения никонски байонет[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: jivkojj   
Дата:   15-01-10 12:33

Добре дошъл в света не непроменения никонски байонет

Явно проблема не е в байонета, щом д300 го може, а в целевата група (разбирай цената) на камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: victorcito1978   
Дата:   15-01-10 12:36

Ясно бе колеги - на възраст, килограми и акъл съм расал достатъчно. Разбирам, че няма оправия - и да, Д300 е супер машинка, но ми е скъпа.

Мерси за смешните картинки тоже :)

Весел петък!

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: didesignbg   
Дата:   15-01-10 12:42

Така е jivkojj
Не се бях сещал досега но можем да класифицираме камерите на никон по нов интересен начин.


Камери за любители д40-д5000 - фокусират с половината от актуалните обективи на никон.
Камери за напреднали любители д50-д90 - фокусират но за сметка на това не мерят със всичко.
Камери за полу-професионалисти д200-д700- и фокусират и мерят, златната среда, има някои обективи които ги повреждат, но са сравнително малко.
Камери за професионалисти д2-д3/н/х/у/z - като предните само че професионалистите вградена светкавица не им трябва



p.s. Не си забравяйте чуството за хумор

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: jivkojj   
Дата:   15-01-10 12:47

didesignbg

можем да класифицираме камерите на никон по нов интересен начин.

Ами в същност както си ги квалифицирал, начина не е нов, а си е явно маркетинговата политика да те увличат да купуваш по-високи модели с времето.


Камери за професионалисти д2-д3/н/х/у/z - като предните само че професионалистите вградена светкавица не им трябва

5дм2 също няма вградена светкавица, а даже не е за "професионалистите".
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светломер в DSLR?
Автор: turntablism   
Дата:   25-08-14 18:17

Колко забавна темичка. Свързах D90 със компютъра чрез един софт. Софтуерът служи за управление на апарата. Слагам noncpu обектив и долу в едно малко поленце гадното d90 изпраща EV стойностите въпреки безпроцесорния обектив. (ще кажете как знае блендата? не я знае, просто казва това което попада върху сензорите, счита, че блендата не е скачаща:) ) .. Интересен факт...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »