Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   16-03-15 11:37

Тъй като в петък ще има частично затъмнение ще може ли някой да препоръча хубав цветен филм?
Обективът е рубинар 300mm фокус,4,5 бленда,разполагам със скорости до 1/1000.
Ще може ли някой да ми продаде цветна химия колкото за един филм и 20тина листа 13x18, снимам чб по принцип, а е хубаво затъмнението да е цветно и ми трябва химия точно колкото за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: batsali   
Дата:   16-03-15 12:08

Kodak Portra 160

300мм са малко за такова нещо обаче. Каква филтрация мислиш да ползваш?



Публикацията е редактирана (16-03-15 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   16-03-15 16:02

Филтър от телескоп, през който като погледнеш към яркото слънце се вижда едно приятно светло кръгче.Общо взето нещо като маска за електрожен.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   16-03-15 16:05

П.С. филмът трябва да е 35 мм.
Ето този ми направи впечатление http://magazin.photosynthesis.bg/offer/781122900004.html
И някаква примерна скорост за снимане през такъв филтър при това исо(100) и бленда (4.5)?

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: batsali   
Дата:   16-03-15 16:09

Портрата я предложих, защото мисля, че е с по-голяма динамика от Ектара. Иначе той е прекрасен филм. Експонация никой не може да ти каже каква, най-добре да използваш цифрово тяло за проба и после клин на филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: rx   
Дата:   16-03-15 16:27

Между другото, знаете ли дали е вредно да се гледа слънцето през визьора? Замислям се от това, че нали за разлика от гледането през телескоп(= директно окьоравяване), при ДСЛР реално изображението се проектира в/у полупрозрачно матово стъкло, а не се фокусира директно в/у окото... та затова се чудех драма ли е при ДСЛР - говоря не за някоя 300-400мм базука, дето да изблещи на целия фокусен екран слънцето, а примерно 20-50мм обектив?

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   16-03-15 16:52

Нали затова се слага филтър.Без филтър и с голо око е трудно да се гледа в него, а ако успееш после седи едно бяло петно половин час.А това с динамиката ще може ли пояснение по него, щото не съм много навътре с цветните филми?Благодаря иначе за предложението.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: rx   
Дата:   16-03-15 16:55

Доколкото знам филтъра сам по себе си не е панацея. Поне не всеки филтър. Когато имах телескоп, имах два соларни филтъра - единия пишеше, че е подходящ за фотография, но НЕ за гледане, а другия - и за гледане. Доколкото се сещам драмата беше, че единия не блокираше в UV или IR диапазона и това, че ти е комфортно не значи, че не ти пържи ретината... може и да не си спомням правилно, но със сигурност единия филтър пишеше, че не се ползва за наблюдение.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: axlastro   
Дата:   16-03-15 18:09

Още си спомням как пълното слънчево затъмнение го снимах с инфрачервен филм, който зареждах на тъмно в палатката и не го заредих както трябва на практиката :) Иначе за случая мисля, че филтъра не е лошо да е специално за целта, но не са евтини. Това с маската за електрожен си е вариант, особено ако се снима черно-бяло, щото дава оттенък иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: batsali   
Дата:   16-03-15 18:25

Понеже не е пълно затъмнението няма да се види нищо интересно освен един изяден слънчев кръг. Контрастът е до небето, дали ще се снима на ЧБ, цветно и в който и спъктър да е, резултатът е пак същия.

Относно стъклата за електрожен - има различни плътности. Не съм особено сигурен, но мисля, че през #11 и нагоре може да се гледа директно към слънцето без проблем. През #14 съм го гледал даже с бинокъл. Снимал съм през такива стъкла, освен че са зелени самото стъкло е кофти май и не можах да изкарам добре наточена картинка. Все едно има блър. Може и аз нещо да съм бъркал.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-03-15 19:38

Стъклата за маски за електрожен са по 2 до 5лв бройката. Има различни стандарти DIN, oт 7 до 13. СПоред мен е до опит кое ще стане, като естествено DIN 13 е най-добре да се ползва като филтър. И както беше казано, само с черно-бяло заснемане, било то на лента или дигитално.
А може и наставяне чрез залепяне, захващане на няколко пласта филтри.
Има доста добри на пазара в Бг такива евтини стъкла. САмият аз снимам с такива, и скоро ще пусна тема за това.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: alext   
Дата:   16-03-15 20:06

How to Photograph an Eclipse

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   16-03-15 21:13

Та някой да може да помогне с цветна химия - и нормални разфасовки ще свършат работа, стига да може да е готова до сряда, най - късно четвъртък.Ако някой може да забърка - на л.с. за цените и информация за доставка.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: axlastro   
Дата:   16-03-15 21:42

Как ми се гледа пълно. Много брутална работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   16-03-15 22:21

Май се оказа, че ще е пълно - според уикипедия поне...Пише и че до 2026 няма да има друго пълно, видимо от Европа, така че снимайте, хора![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: axlastro   
Дата:   16-03-15 23:22

Пълно ако човек е в северната част на Норвегия или Фарьорските острови или пък на северния полюс. Северни сияния + затъмнение ще е мания...

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: rx   
Дата:   16-03-15 23:24

За България няма да е пълно... за София ще е около 50% закрит диска по това, дето пише...

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: pachok   
Дата:   17-03-15 00:50

Чупя някоя стара дискета, вадя гъвкавия диск от вътре и през него си наблюдавам слънцето, незнам вредно ли е и какво точно пропуска, но се вижда доста добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: axlastro   
Дата:   17-03-15 15:50

Аз мисля да ползвам парчета осветена и после проявена лента. Мисля, че ако се гледа за кратко няма да е проблем, поне преди така съм си правил. Май обаче ще има естествен филтър и може и нищо да не се види...

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-03-15 18:32

с 300 милиметра си заникъде

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: raffito   
Дата:   17-03-15 18:37

"с 300 милиметра си заникъде"

Да ама с 300мм +конвертор 2Х ...работата заспива.
Ама ND филтьра трябва да ти е поне ND400,може би и повече.[shtrak]
Питай патило не старило.[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: Цони   
Дата:   17-03-15 19:57

300 mm ще дадат около 3 на 4 градуса, слънцето е половин - след това като се разпъне на хартията ще стане муцка.
В крайна сметка се спрях на ч/б филм - Ilford FP4 Plus 100 asa
Взех и един HP5 Plus 400 аса, ама с първия ще има по - фино зърно, така че ако няма облаци той ще е.
Може ли някой да обясни с две думи за push процесите, че гледам за това HP5 пише че можело да се пушне до 3200 аса, ама как става това [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: axlastro   
Дата:   17-03-15 20:01

Защо ще снимаш на 400АСА че и ще пушваш? Не е ли по-подходящ някой филм с 50 АСА - май имаше такива на Ilford. Ектар също е с много фино зърно ако не те притеснява, че е цветен.

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: batsali   
Дата:   17-03-15 20:22

Директно слънцето ще снимаш, трябват ти бавни, ситнозърнести филми. Всъщност зависи и какъв филтър ще ползваш и на каква бленда ще снимаш. Няма да стане муцка като го разпънеш слънцето, вярвай ми. Затова стъкло 800 - 1000мм и филм с висока разделителна способност. По-добре вземи някое дълго стъкло назаем. Може и телеконвертор, ама обектива, който ще му закачиш, трябва да е качествен, защото телекенвертора увеличава не само изображението върху филма, но и всички недостатъци на обектива. Не знам дали знаеш, но корона няма да се вижда. Според мене целта ти е добре да бъде да получиш остри дискове на слънцето и луната, а ако нацелиш добра експозиция може да хванеш и петното http://spaceweather.com
Не знам дали няма да е скрито от луната обаче.

Пушване = препроявяване. Киснеш филма в проявителя за по-дълго време. Това увеличава и контраста.



Публикацията е редактирана (17-03-15 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Слънчево затъмнение-как се снима?
Автор: axlastro   
Дата:   17-03-15 21:31

Един тъп въпрос - откъде да си купя очила за гледане на затъмнението - никъде, абсолютно никъде не мога да намеря. В краен случай ще си направя от осветен и проявен филм - от края на лентите мога да изрежа. Не е много сигурно, че ще блокира каквото трябва но все пак ...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »