Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 15:10

Отдавна се чудя защо има огромни разлики в цветовете на едни и същи кадри като са записани в RAW и jpeg едновременно. В примера по-долу забележете най-вече разликата в якето, чийто реален цвят е цикламено/розово, а не червено както е в jpeg-a експортнат от RAW файлa.

jpeg

http://s16.postimg.org/98u18fl1h/IMG_1516_jpg.jpg


jpeg (експортнат от RAW)

http://s16.postimg.org/hfm100b45/IMG_1516_raw.jpg



Снимам с Канон и на всички 4 тела, които досега съм ползвал, е така. В настройките на апарата е зададен sRGB, а профил за снимане е "Automatic". Ползвам OSX и Aperture (самият екпосрт също ми е в sRGB). Най-вероятно е свързано с RAW engine-a на всяка програма, но се чудя защо цветът е толкова различен от истинския..
Предполагам, че за да докарам реалния цвят, трябва да пусна RAW-овете първо през Canon EOS Utility или Adobe Camera RAW и да избера някакъв профил, но това много ми променя начина на работа и ще забавя нещата. Дали има друг начин? Не ми се иска да минавам на Lightroom, доволен съм от Aperture.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/ъ jpeg и RAW
Автор: iasen2   
Дата:   06-02-16 15:15

Цветните профили са различни на апарата и на рау конвертора
Прочети за цветни профили. Не снимай в джипег и ще спиш спокойно

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/ъ jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 15:26

Снимам в RAW, jpeg-ът е за резерва и когато ми трябва бързо прехвърляне без обработка. Проблемът е именно в RAW-овете - цветовете не са реалните.
Мониторът ми е калибриран. В Aperture единствената опция за профили е за onscreen proofing, т.е. симулация (например преди печат), не задаване към файл.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:26

Не е само до цветни профили.

Пентакско цикламено и розово виж.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 15:34

Вероятно е проблем в РОУ конвертора - или не изпълнява всички инструкции точно (включително профила) и/или прилага допълнителни инструкции (например в ACR може да се укаже какво да мръдне автоматично при зареждане). Другия вариант е вградения конвертор в тялото да прилага допълнителни инструкции спрямо указаните в генерирания РОУ. Помня, че при стария Канон ако си направиш свой цветови профил, той се прилагаше в JPEG-a, но не се предаваше като инструкции в РОУ файла и съответно в конвертора картинката беше различна.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:41

Втория кадър е с повече просветка в сенките и от там идва разликата ,иначе са с еднакъв бял баланс и лекото жълтеене в него кадър е от това мисля,има рефлекс по якето от катерушката.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: iasen2   
Дата:   06-02-16 15:49

След като прочетеш къде се въвеждат цветните профили, ще установиш че може да има няколко такива за твоя апарат, избери накой друг. Така или иначе никой няма да верен. Ако е верен за цикламата, няма да е верен за зеленото.

Верен цветен профил се прави с цветна таблица за конкретната светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:49

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 15:53

Ако отворя RAW-a с Preview (стандартната вградена програма за преглеждане на изображения на Мак) якето пак е червено. В ACR файлът се зарежда с реалните цветове, така че си обяснявам проблема само с RAW енджина на OSX (който се ползва и в Aperture, и в Preview).

Лошото е, че в Aperture няма опция за задаване на camera profiles, така както в adobe продуктите, така че нямам варианти, освен да сменя софтуера. Така като гледам проблем има само при магентата.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:54

Баш цветопредаването на червеното и магентата е най-трудно за Баер-сензорите затуй снимай в РОУ.

Всъщност на моя монитор не е огромна разликата между примерните кадри горе,та и калибрацията на монитора ти е от значение и няма абсолютна такава.

После като се печата има също отклонения и въобще напълно точен цвят е трудна мисия както Ясен писа,ако нагодиш за един цвят има вероятност да ти избяга друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 15:57

Да, това е така. И аз съм чувал, че червеният цвят е най-труден за изобразяване.
Това, което ми хрумва, е в Aperture да наглася цикламеното спрямо jpeg-a и да го настроя да се задава автоматично при импорт на всеки RAW файл.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 16:05

За цикламеното пробвай в HUE-оттенък настройката предварително от менюто за джипег ,дай го на минус -2,или минус -3.

Може и после в конвертора,но по-добре от апарата предварително,ще ти намали жълтозеленеенето на телесните тонове и ще ти усили магентата,също и цикламеното ще ти го направи по-пастелно и по-студено.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 16:09

faireone: Виж в профила ми първия кадър майката с бебока дали ти изглежда добре магентата на блузата лицата им като цветове.

С Д-7000 е и никонския конвертор,но съм наподобил Канонско цветопредаване.



Публикацията е редактирана (06-02-16 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 16:16

Да, цветовете ми изглеждат наред.
За настройването на магентата така ли имаш предвид да е: https://www.dropbox.com/s/s2n52bavux4tcvy/File%2006-02-2016%2C%2016%2012%2026.jpeg?dl=0

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 16:22

Не излиза това горе,не го виждам....



Публикацията е редактирана (06-02-16 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 16:34

Няма значение, не те бях разбрал. Търсих настройката по апарата, но каквото и да правя там това не влияе на RAW-a :)
Играх си с Hue-то на магентата в софтуера, но не стигам истинския цвят без да разваля сенките. Въобще неслучайно са тия цветови профили, почти невъзможно е да се докарат ръчно...
Просто ще имам едно наум като снимам червено/цикламено и ще коригирам при нужда ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 16:43

Като отворя РОУ кадър в Кепчъра никонски виждам всъщност джипега и в конвертора се изписват и корекциите в цветовете,които предварително от менюто на тялото съм въвел М-1 магента усилена с една степен в ущърб на зеленото и отенък на - 1 за подсилване на магентата от контрол на картината и така се и виждат кадрите с тези корекции - после конвертираш така ,ако си доволен от цветопредаването.



Публикацията е редактирана (06-02-16 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 16:47

faireone: Ти не конвертираш ли с Канонски софтуер?[smilie3]

За най-верни цветове фирмен на апарата софтуер.



Публикацията е редактирана (06-02-16 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: pachok   
Дата:   06-02-16 16:50

И на мен директния JPEG много често ми вади по реалистични и балансирани цветове, отколкото, ако конвертирам през РОУ. Затова снимам JPEG + RAW. Опитвам се дори понякога в Camera RAW да докарам визията на Джи Пег-а и тогава вече да пооправя сенки, прегаряния и шум ако има. Ако няма, си карам без проблем и с Джи Пез-ите.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 16:58

Канонските джипези са с по-добра острота и детайлност от никонските,чак при Д-750 от Никон ни дават читав джипег,и при Д-4 ес.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 18:04

Не конвертирам с Канонския софтуер, с Aperture го правя. Нали тук е цялата дилема :) От прочетеното онлайн РОУ-енджина на всеки софт си има различна интерпретация за това как да предаде файла. ACR има едно, CaptureOne друго, DXO 3-то, Aperture 4-то и т.н.
Майната му, ще продължавам да си снимам RAW+jpeg, пък просто ще го имам предвид този проблем с червеното.
Действително, ако знаеш какво правиш, jpeg-а в много случаи (при портрети особено) е напълно достатъчен. Лошото е, че така и не мога да свикна да задавам всеки път цветовите профили, а те си имат значение. Е, винаги после с RAW-a може да се направи каквото го искаш, но целта е да си спестим тази стъпка :)
Благодаря на всички отзовали се!

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: compur   
Дата:   06-02-16 18:27

като искаш да си спестиш стъпки, защо не снимаш на зелено квадратче тогава?

то, ако може, пирфектни да ги снимаш... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: asahi   
Дата:   06-02-16 19:42

РОУ-конверторът има достатъчно контроли, за да си направиш какъвто искаш цвят. Никой не ти е обещал, че ще ти свърши автоматично работата. Ако не те устройва - джипег, Р, зелено квадратче - все реални възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Огромни различия в цветовете м/у jpeg и RAW
Автор: iliyanb   
Дата:   06-02-16 19:45

Твърдо за зелено квадратче се обявявам[cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »