Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Спомням си един фалит
Автор: boni   
Дата:   03-06-10 15:32

Оня ден си купувам водоструйка от Бриколаж.
Гледам някаква китайска марка и до нея Бош.
Китайската 89лв, Бош - 150.
Като параметри еднакви.
Питам консултанта и той ми вика - абе правят ги в един и същи завод, само дизайна и името са различни...
По тоя повод се сещам за един фалит - фалита на Мулинекс(дребна бяла техника) в края на 90-те.
Бях познат с регионалния мениджър и той ми каза тогава, че Мулинекс фалира, защото е бил притиснат от евтините и все по-качествени но-нейм китайски марки.
"И ще видиш, че това са само първите плочки от доминото, всички ще изпопадат по същия начин"
Малко след това марката беше купена от китайци и името се запази. Цените станаха още по-атрактивни, но обикновения човек не знаеше, че това вече не е оня Мулинекс и продължи да купува. Както и не знае, че тая Практика не е оная и че тоя Краун не е оня...
В резултат започнаха да се клатят марки като Сименс и Бош. Скоро те последваха съдбата на Мулинекс. След тях дойде ред на АЕГ... Цялата дребна бяла техника на тези марки се произвежда в различни заводи в Китай, които правят и много други марки.
Същата история се повтаря в почти всички отрасли - електроника, битова техника, химия, играчки, автомобилна промишленост и т.н.
Бил съм свидетел на следния разговор " Тоя завод прави за Сименс и Бош, дай там да поръчаме няколко модела НЕО, качеството е добро, а цените са 3 пъти по-ниски от брандираните с марка Бош."
Спомням си как Фикосота почти беше сключила договор за производство на Делонги в България и в последния момент италианците обявиха, че в Китай условията са по-добри, работната ръка е по-евтина и продукта излиза с по-ниска себестойност, въпреки митата и транспорта...
Стигна се до абсурда примерно лаптоп ASUS да е много по-качествен от идентичен HP...Т.е. Китайски/Тайвански марки започват да стават по-марки от американските...
Американците и европейците се радват, че със заплатите си по 3-4000 евро си купуват все по-добри стоки за жълти стотинки. Не ги интересува, че хората произвеждащи тези стоки живеят с по-малко от 100$ на месец, че в производствата масово работят деца...

И без да съм икономист ми се струва, че няма как да я бъде тая работа - едни да произвеждат за целия свят със супер евтина работна ръка, а други да си клатят краката, да произвеждат все по-малко и по-малко, да работят вс епо-малко и по-малко и да искат да имат висок стандарт, заплати и пенсии по няколко хиляди долари и евро. От къде да дойде тоя висок стандарт без производство?
В тоя аспект не виждам как точно Европа и САЩ ще излезнат от кризата, при условие, че от четките за зъби, през ГСМ и телевизорите та чак до плочките в банята - всичко се произвежда в Китай. Мисля, че духът е излезнал от бутилката, моментът за налагане на високи защитни мита е пропуснат и за да се свестят западните икономики ще трябва населението на развитите страни да жертва част от социалните си придобивки и стандарт и да си даде малко зор...

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: otkata   
Дата:   03-06-10 15:36

ние сме си лесни, при нас производство няма, в криза сме си от преди да се родя.

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: джъмбо   
Дата:   03-06-10 15:37

еми....
няма какво да се коментира, но си мисля, че китай ще поскъпне и няма да е вече добро дестинация....

пък и доста неща се правят европа а не в япония например.....

коли да речем...

а иначе.... ти как искаш камера за 1000 или за 9000$

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: didesignbg   
Дата:   03-06-10 15:40

Не си мисли че в оная страна хората ще са вечно доволни от заплати по 10-20$ (защото в момента 100 е ужасно крупна сума). Малко по-малко и при тях се случват процесите, които са се случили и в Европа и САЩ. И те ще искат по-висока заплата, по-малко работно време, ще разберат какво значи социални придобивки и т.н.
Всъщност щатите го преживяха веднъж в Детройт с японските производители, та са си свикнали.
Ще има производства без хора и така, модерни заводи и фраш с електроника. Ще муаме водорасли и ще се радваме (нищо друго няма да расте толкова бързо че да ни изхрани).

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: otkata   
Дата:   03-06-10 15:40

правят си хората, онзи ден хледах евтини плазми панасоник произведени в чехия... само ние спим

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: krist   
Дата:   03-06-10 15:41

нещо против да се муат водорасли ли надушвам?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: chill   
Дата:   03-06-10 15:43

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: gorbi   
Дата:   03-06-10 15:44

е хляб бира и водка едва ли ще почнеме да внасяме оттам, така че не е па баш цялото производство навряно в Чайна.....

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: dePhil   
Дата:   03-06-10 15:44

boni [smilie24]

Само дето - ама никак не искат да си дават зор.
Дори и тук - видни форумци агитират за стачки и заплати като в Германия (например).

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: lsk_lindemann   
Дата:   03-06-10 15:44

Продавам лаптопи АСУС и мога да кажа, че не отстъпват по нищо на служебните ЕйчПи-та [smilie24] А са с по 200-300 лева отдолу като цена. Да не съм луд да си купя ЕйчПи, при условия, че вътре карантията на компютъра е същата - все Интелски процесори и видеочипове, все една и съша 667-мегахерцова памет на А-дата или Кингстън...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: boni   
Дата:   03-06-10 15:45

Да, не е цялото производство, но е много голяма част от производството.
Китай вероятно ще поскъпне, но до тогава какво ще стане с Европа?
Има неща, които се произвеждат в Европа, така е. Коли се правят, да. Само не пропускайте факта, че половината им компоненти пак се правят в Китай.
Мисълта ми беше, че ако направиш връзка между един пълен и един празен съд, се получават скачени съдове, а резултата при скачените съдвое го знаем всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: antonio.caro   
Дата:   03-06-10 15:47

около мен половината неща са произведени в щатите, другата половина - в германия.
има едно леко японско изключение и това е.
не зная щатите и европа да не произвеждат.
работят си и то яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: promis   
Дата:   03-06-10 15:48

boni, едно е да произвеждаш нещо, друго е да го изобретиш. Те неслучайно на запад инвестират в науката, така че все още не са съвсем за изхвърляне. Другото е, че не е сигурно, че комунизмът в Китай ще е вечен. Аз все си мисля, че рано или късно на китайчетата ще им се отворят очите. Много е трудно да се правят дългосрочни прогнози.

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: didesignbg   
Дата:   03-06-10 15:50

krist ша муаме щом трябва [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: netLady   
Дата:   03-06-10 15:56

Не ги жали големите фирми. От много отдавна производствата на IBM, HP, . . . са изнесени в Тайван и Китай. Много дълги години продуктите им реално бяха евтини и се продаваха ненормално скъпо, заради името. Обосноваваха ги с качествения контрол върху производството. Сега май не се опитват да ги обосновават.

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: 798099   
Дата:   03-06-10 15:56

Антонио, от 1996 година съм вносител на апаратура, производство на немска фирма. Когато всичко се правеше в Германия, просто превзехме пазара! Топ качество и разумна цена - без конкуренция!!!

В последните две-три години започнаха да купуват части от Китай и познай какво стана?! От първи, станахме едни от многото. На всичко отгоре, братята германци продължиха да държат високи цени заради марката, без да отчитат процента на постъпилите рекламации.

И така, бавно и полека тази пазарна ниша я губим...Това, че и те губят, хич не ме топли.


Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: boni   
Дата:   03-06-10 16:04

Някои хора си мислят, че като на уреда им пише Made in Germany и това е вярно[smilie18]
Производителите лъжат съвсем съзнателно и нагло.
Бил съм свидетел как миялна Уърлпуул се произвежда в завода на Беко в Турция и на нея си стои гордо въпросния надпис...
Други неща пък само се сглобяват в дадена страна с китайски части, за да се избегнат някои видове мита.
Трети пък се произвеждат в европейски страни, но се влагат части, произведени в Китай и т.н.

Каквото и да си говорим е факт, че американската и европейските икономики са в колапс, за разлика от китайската.
Няма перпетуум мобиле все още измислен, колкото по-силно се налива на едно място, толкова по-силно се излива от друго.



Публикацията е редактирана (03-06-10 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: dimi2007   
Дата:   03-06-10 16:06

И без да съм икономист ми се струва, че няма как да я бъде тая работа - едни да произвеждат за целия свят със супер евтина работна ръка, а други да си клатят краката, да произвеждат все по-малко и по-малко, да работят вс епо-малко и по-малко и да искат да имат висок стандарт, заплати и пенсии по няколко хиляди долари и евро. От къде да дойде тоя висок стандарт без производство?
------------------

Нормалев въпрос....ако човек не знае как и откъде се формира национален доход.....
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: Lalinda   
Дата:   03-06-10 16:07

Добре де... в Германия не ги ли правят пак... турци?

Кой да ги прави, германци ли?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

И аз едно време се чудех има ли смисъл да си купувам k7, произведени във Франция... от негри и араби...

Но пък, от друга страна, българските... пияници ли ще ги направят по-добре?


Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: sirkhann   
Дата:   03-06-10 16:07

Аз мога да ти кажа и другата страна на нещата.

Я да се покажат хората с D300 Made in Thailand и да кажат дали ги кефи да им залепва огледалото?

Във всяко едно отношение има професионалисти, които никога няма да си купят евтини машини или консумативи от китайски произход, за да спестят пари.

Да давам ли примери?

- Dremel се копират от маса народ, но никой не произвежда толкова добре като тях
- PreciDip/Fischer машинно изработени елементи за печатни платки със златно покритие с/у евтините пресовани боклуци
- Оригиналните мастила с/у заместителите
- Китайските срещу немските автомобили и т.н. и т.н.

Даже на Einhel инструментите се гледат къде са правени. Всички знаем, че жълтите са си произведени от жълтурите и се чупят по-лесно.

Ама... Пистолет за горещ въздух Bosch - 150 лв. КучМарк - 19 лв. Ако го включа 3 пъти, кой от двата бих си купил? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: vladomatev   
Дата:   03-06-10 16:12

Коли в Европа спокоро няма да се поризвеждат....само като коментар

Цялата работа е в намаляване на консумацията...за какво по дяволите купуваме толкова много ???

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: asahi   
Дата:   03-06-10 16:13

Не всичко може да се произведе в Китай, а и не всичко е производство. Все ще остане нещо и за нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: vladomatev   
Дата:   03-06-10 16:18

ВСИчКО може да се произведе с Китай!!!
Не всичко може да се разработи - ама това е само в момента, до десетина години _е имат такова ноу-хау че дупе да ни е яко!

Между другото аз произвеждам всичко в Европа и много често съжалявам за това, просто тук ни мързи да работим...а Индия и Китай НЕ!

За справка е те тва правя:

www.biodit.com

И мисля че до 6 месеца са ме изкопирали...ама до тогава _е имам нов модел ....надявам се [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: boni   
Дата:   03-06-10 16:20

Ей го и наш СаС - печата си цялата поредица "Малки книжки" в Сингапур.
Защо?
Ами излизало му по-евтино, въпреки вноса, митата и транспорта, а и сингапурците работели по-отговорно и качествено[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Спомням си един фалит
Автор: asahi   
Дата:   03-06-10 16:26

Може ли в Китай да ми произведат кроасана или баничката, с които закусвам?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.