Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Бихте ли оставили
Автор: elrisha   
Дата:   12-08-08 02:06

колко от вас са стъпвали в Старчески дом?

аз съм посещавала един от "хубавите и сравнително заможни" - в кв.Дървеница.
Странно защо не ме допуснаха до стаите с лежащите...
Не бих казала,че това са условията,в които искам да видя родителите си(каквито и да са отношенията ми с тях),НО ако нещата бяха по-различни,ако обстановката,грижите и отношението в тези домове е на НИВО,то не виждам нищо лошо родителите ми да живеят на такова място,както и съм напълно съгласна с мнението по-горе,че САМИТЕ родители трябва да имат нагласата,възпитанието и желанието да прекарат последните си дни без да тежат на децата си.Пак повтарям , АКО СЪЩЕСТВУВАТ НОРМАЛНИ УСЛОВИЯ!!! И няма какво да си кривим душата - всеки един ден се превръща в тежест..и аз също ще стана (ако Бог е рекъл)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: pishman   
Дата:   12-08-08 02:45

отсреща, на нашата улица, има такъв дом... претъпкан...много хора мечтаят за подобен...
няма да ви кажа какво виждам ежедневно - избягвам и да поглеждам, зимата е трудно, когато дърветата предателски оголят прозорците на 'спалните'...Това, което ме потриса е, че виждам благодарните деца много рядко, максимум на 2 седмици веднъж, явно чисто формално [smilie2]... познават се по лимузините...
Мога само да кажа - "не прави никому онова, което не би желал да бъде сторено с тебе"
Ах, да - домът, за който говоря, е в Бояна...
На по-малко от 10 минути от НДК, когато софиянци мигрират...

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: angee   
Дата:   12-08-08 06:47

Ужасно е - дори и в златна клетка, ако няма ръка да се протегне през решетките и да те погали[smilie2]

Кубето е прав - застанете от другата страна - обръщам се към тези, които имат деца и знаят какво е те да са далеч и да не позвъни телефонът с въпроса: къде си, как си
а какво ли е да не отворят вратата

И един Господ знае защо си спомних това стихотворение на Недялко Йорданов


ПЕСЕН ЗА НАДЕЖДАТА

Когато изглежда,
че няма надежда,
че всичко е свършено вече –
недей се смущава,
недей се прощава,
недей се предава, човече.
Кажи – не ми пука
от таз несполука –
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта,
това е антракта,
това е антракта – не края.
От огън опърлен,
от всички захвърлен,
затворен в най-тъмната стая –
недей се спотайва,
недей се отчайва –
кажи си: това не е края!
Кажи: не ми пука
от таз несполука –
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта
това е антракта,
това е антракта – не края


Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: tnt   
Дата:   12-08-08 07:24

... по стечение на обстоятелствата знам как се чувства възрастен човек, сам, който не може и да чете вече, защото очите му му изневеряват, дори телевизията не е утеха, а приятелите му си отиват един по един... не го пожелавам на никого.
Само че Ел и Пишман са обрисували тукашната картинка много добре. Да съм жива и здрава, ще се постарая моите родители да имат всичко необходимо при мен или в собствения си дом. И пак ще кажа - в България - НЕ.
Принипно - бих, ако знам и съм сигурна, че те биха се чувствали по-добре, че ще си имат дружинка и ще бъдат обгрижвани, включително и от медицински лица... Тук това не може да се случи, уви [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: PuertoVaras   
Дата:   12-08-08 09:22

На мен ми предстои да направя този избор сега и наистина.
Да настаня ли баща си в старчески дом или не.
Тази сряда взех формуляри за попълване.
Дом още не съм виждал.

Не знам какво е накарало тьма да подхване темата, но е възможно тези забавни разговори тук реално да ми помогнат.

Интересно нещо е живота
- за едни въпроса е "Бихте ли оставили"
за мен е "Ти сега ще оставиш ли"


Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: Brida   
Дата:   12-08-08 09:29

Защо повечето коментари по тази тема звучат така, сякаш се опитваме да се оправдаваме за нещо, което ще се случи насила...? Не е ли живеенето в такъв дом избор на възрастните?... т.е. възможно ли е да насилиш родител последните си години да живее на място, което го потиска и по-скоро би го накарал да се самоубие, отколкото да изживее в спокойствие и уют?...

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: Vinsent   
Дата:   12-08-08 09:42

Сещам се за друг случай. Той не кореспондира пряко с темата, но показва уважението към възрастни и тяхна мъдрост и морал.

Бях командировка извън България. Спях в хотел, в малко градче на 18 км от столицата, където ми беше ангажимента. Мой познат всеки ден ме возеше до там и ми превеждаше по време на преговорите.

Веднъж предиобяд, когато да се видим за по кафе, той ме заведе при някакви негови роднини.

Там в момента се водеше ожесточен спор. Двама първи братовчеди, живеещи в две съседни къщи се препираха за местото на оградата между им. Ставаше дума за около 1-1,5 м в едната или другата посока. Това се извършваше много енергично. Те тичаха зачервени нагоре-надолу и покаваха жестикулирайки яростно къде би трябвало според всеки от тях да бъдат колците.

В единия край на двора, зад импровизирана масичка седеше възрастен човек с чисто бели коси. На масичката имаш малка чашка с ракия. Моят познат и мен като гост ни поканиха на масичката и веднага ни донесоха по една чашка.

Възрастният човек мълчеше. А всъщност доводите на спорещите бяха насочени към него. Те чакаха от него думата. Думата, която категорично и еднозначно решаваше спора. Той обаче мълчеше. Не си спомням дали и отпи от ракията. По някое време стана и си тръгна. Ние с него. Продума нещо на моя познат. Поисках да ми преведе.

Въсрастният беше казал: дано никога вече очите ми да не видят такава срамна сцена!


Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: Lalinda   
Дата:   12-08-08 10:44

Не познавам старческите домове у нас, но имам представа за старческите домове във Франция, по-специално тези по Лазурния бряг и така наречения arrière-pays niçois, или Предалпите на север от Ница и нагоре из Прованс до Дрома (предполагам, че положението и по на север из Франция не е различно). Да вметна първо и че из тия места средната продължителност на живота е доста по-голяма от тази на българина, а из тези департаменти столетниците са често срещано явление... Много от осемдесетгодишните са доста активни във всяко едно отношение и не страдат от болестите на събратята си по възраст примерно в страна като нашата, мнозина от тях, примерно, вечерно време се качват на Алфа Ромеото си (примерно) и запрашват на вечеря в съседното село, след което към 23 ч. подкарват колата си обратно по корнизите над Ница (както и да е). Та, познавам такива хора измежду тях, които сами планират да се преместят в старчески домове (в този район има старчески домове дори за коне, няма лошо, ово йе стандарт, както биха казали западните ни съседи), достигнат ли деветдесетгодишна възраст... Whom how.
Та, познавам и оборудването, и мебелировката, и цветовото решение на подобни старчески домове, разположението им сред природата, достъпността до тях с автомобил, кухнята, тарифите... Разполагат с огромни библиотеки (!), фризьорски салони, стаите са за семейни или пък единични, такива ми ти работи, в салоните има пиана, на които умеещите могат да свирят, и изобщо въобще, както мечтателно би могъл да се изрази някой... Обитателите не са натикани там насила от роднини, мечтаещи да станат собственици на домовете им (както често става у нас, съжалявам за вметката), но пък и са там по собствената си преценка, че вече не могат да се грижат за себе си сами... Мнозина на тази възраст вече са в старческа деменция и дори трудно се ориентират, има и домове за възрастни хора с умствени увреждания... Разбира се, грижите за такива обитатели са доста скъпи, а ако си спомняте горещото лято на 2003 г., във Франция починаха хиляди (хиляди!) обитатели именно на тези луксозни (по нашему) старчески домове, поради обезводняване и липса (!) на достатъчно медицински или обслужващ персонал, който просто да им подаде чаша вода...

***

С други думи, решението едва ли е в социалните старчески домове... Малко ми е трудно да си представя как хранят престарелите хора, като зная как хранят децата в сиропиталищата (на въпроса кое е любимото ти ястие, децата отговарят "домати с ориз" - само си го представете - и вафли! Плодове и шоколад - само ако са дарени от дарител... чужденец, разбира се).

Съвсем неотдавна разговарях именно с французи от района относно старческите домове, у нас и у тях, и казах, че у нас се счита открай време за срамно да изпратиш родителите си в старчески дом. Това "да изпратиш" им бе трудно да го разберат - те отиват там сами (както смята и че следва да бъде Императорът).

*

Родителите ми починаха млади: баща ми - на Цветница, докато събираше боклуците, изхвърлени от съседите ни през балконите; майка ми - на път за Пирогов (Бърза помощ отказа да изпрати лекар и линейка (бе след Коледа), въпреки че майка ми бе лекар!!!).
Бог да ги прости.
https://photo-forum.net/joro/emoticons/40.gif

Боже, пази България, защото самата тя не умее да се пази - нито децата си, нито родителите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: foxe   
Дата:   12-08-08 10:58

преди седмица гледах този филм http://zamunda.net/details.php?id=132955 който засяга темата...а иначе скоро имах случай в един автобус да седна зад един дядко, който обсъждаше с кондукторката това как е ходил да провери дали има места в старческия дом..кондукторката го попита защо отива и няма ли кой да го наглежда, а той каза просто "забравиха ме"... което прозвуча толкова естествено, че чак тръпки да те побият..но не се беше отказал да се връща в къщата си на село, защото там имал едно котенце: "ей, толкова малко!" и показа една шепичка..
честно исках да си го взема вкъщи този дядо. беше толкова добричък

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   12-08-08 11:04

Баба почина у нас след тежко боледуване от рак на стомаха. Разсейките стигаха до устата й, но за миг не сме я изоставили нито сама, нито в дом! Спеше на моето легло, а аз спях до нея, ядеше само портокали и сладолед, защото нищо друго не преминаваше [smilie2] Един ден сестра ми се прибрала и я открила мъртва (в деня, в който дядо е починал 29 май) в банята, докато си наливала вода в стъкленото шише. Аз не успях да го превъзмогна и се чувствах ограбена!

Чудеса съществуват, защото на последния си Великден баба се храни с истинска храна и нищо не повърна [smilie8]

Пазя си и последната мартеничка, която ми подари, но много ми се приплаква като се сетя. Тя беше прекрасен човек, а майка ми също и никога няма да оставя нито един от родителите ми в старчески дом! Дори да имат огромна вина (мъжката половина от тях) за разпадането на семейството ни, не мога да си представя да са в старчески дом!

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: elrisha   
Дата:   12-08-08 11:08

Лалинда, разминаването идва в това,че стандартите ни са различни..възпитанието ни е различно..всичко ни е различно. Докато в България всички социални домове изглеждат като обществен кенеф,то и мисленето на българина по въпроса ще е точно за "изоставяне"..Виж, ако имаше домове като описаните от теб,то с огромно желание бих се "изоставила" там още сега[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: canonio   
Дата:   12-08-08 15:21

Първо, пенсията трябва да е достатъчна, за да покрива приличния приют. Ако цял живот си плащал нищо, и пенсията ти е едно нищо,просто губиш...и се налага децата ти да плащат... Ама те със данъците си вече хранят още един милион пенсионери и може да им се стори трудничко....

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: Lalinda   
Дата:   12-08-08 16:27

Изборът на редактора от днешния гювеч:

http://www.villaswiss.com/bg/

Вила "Швейцария" в Момин проход, с амбиции да се превърне в луксозен частен старчески дом.

Изложението е твърде приповдигнато, но насочено към таргетната група на децата на родителите, на които предстои установяване и "начало на нов живот" там (пълноценен живот в позитивна среда, сред барбекюта и... храстчета, няма грешка?), пълно с правописни грешки; снимки няма, затова пък има проектантски картинки (на тая възраст кой ли би направил разлика) от стаите, няма и тарифи (използвайте формата за контакт), а английският и немският вариант са under construction и im Bau...

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: foxe   
Дата:   12-08-08 16:46

изключително зле написан текст! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли оставили
Автор: юнга   
Дата:   13-08-08 11:18

Въпрос на който не може да се отговори еднозначно, но това е загатнато и във въпроса.
От една страна трябва да се поставят куп въпроси. Можем ли да осигурим на родителите си 24/7 медицинско обслужване. По-добра, спокойна и здравословна ли е домашната ни среда?Можем ли да си го позволим финансово? Къде родителите ни ще имат по-добра възможност за контакти по вкуса им и т.н.
От другата страна ще е синовният ни дълг, мнението на познатите ни и разни съмнения.
Ясно е, че на запад този проблем, защото наистина е проблем,и е сравнително добре уреден.
Там е нормално възрастните да живеят в старчески домове, много добре уредени повечето, да има социален патронаж който работи, за разлика от тук, или да има цели градчета изградени за целта като в Калифорния.
На запад също има големи организации които финансират и организират тези неща. Някои от тях са склонни да инвестират и в чужбина, било да осигурят почивка на членовете си или за постоянно живеене. Скандинавци в Испания например.
Аз самият преди време бях на път да се захвана с нещо подобно, защото реших, че е по-добре от селския туризъм като бизнес поради постоянния приход,но се сблъсках със следните проблеми.
На първо място липса на персонал- медицински и обслужващ. Лоша инфраструктура на повечето подходящи места. Цели седмици без ток и вода при лоши метеорологични условия на някои места.
Единственото добро нещо са западните цени за западните хора, но това иска западни условия и обслуга.
не съм се интересувал от местното търсене на услугата, заради въэможноста за работа с договор и западняци.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.