Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Niavaah   
Дата:   28-08-07 10:57

"Бетховенъ се възхищава страстно отъ гения на Гьоте, но характерътъ му е много независим и много буен, за да се прильпи къмъ този на Гьоте, и за да не го наскърби. Той разказва сам една разходка, която направили заедно и прьз която гордиятъ републиканецъ, какъвто билъ, далъ един урокъ по достойнство на придворния съвьтник на великия Ваймарски херцог, което Гьоте никога не му прости.
"Цареть и князеть могатъ колкото си искат да създават професори и тайни съвьтници; ть могатъ да ги отрупват сь титли и награди; но ть не могатъ да създават велики хора, умове, които да се издигатъ надъ нивото на тълпата...и когато двама мъже сж заедно, като мене и Гьоте, тьзи господа трьба да чувствуватъ нашето величие. - Вчера срьщнахме по пжтя, като се връщахме, цьлото императорско семейство. Видьхме го отдалече. Гьоте остави ржката ми и застана отъ страна на пжтя. Напраздно му изказахъ всичко, що исках, не можахъ да го накарамъ да направи една крачка повече. Тогава си нахлузихъ шапката на главата, закопчах редингота си и съ ржць отзадъ, минахъ всрьдъ най-гжстата тълпа. Князъ и придворни ми сториха пжтъ: Херцогътъ Рудолфъ ми свали шапка; госпожа императрицата ме поздрави първа. -Гольмцить ме познаватъ. -За мое развлечение, видьхъ какъ процесията мина прьдъ Гьоте. Той стоеше отъ страна на пжтя, дълбоко прегърбен, съ шапка въ ржка. Посль му го изкарах изъ носа, не му простихъ нищо..." Гьоте сжщо не забрави"

Из Ромен Роланъ "Животътъ на Бетховена" - 1903 г.


[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Niavaah   
Дата:   28-08-07 11:02

I poneje ne mi se zanimava pak s kirilicata (pri men e trudno povqrvaite) shte citiram oshte neshto


"Bethoven, kazvashe Giote na Celtera, e za neshtastie edna suvurshenno neobuzdana li4nost; moje bi e prav da namira sveta otvratitelen, no tova ne e sredstwoto da go napravi za sebe si i za drugite priqten. Trqbva da mu prostim i da go sujalqvame, zashtoto e gluh"

[smilie10] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Niavaah   
Дата:   28-08-07 11:02

Friends forever [smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: luxor   
Дата:   28-08-07 11:20


ех Гьоте Гьотеееее, малка нощна музика, а? татата-тааааааааа [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Kindlifresser   
Дата:   28-08-07 11:25

Niavaah [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Благодаря за историята!



Публикацията е редактирана (28-08-07 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Niavaah   
Дата:   28-08-07 11:34

[thankyou] [thankyou] [thankyou]



Публикацията е редактирана (28-08-07 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Vinsent   
Дата:   28-08-07 12:57

Май само такъв може да напише 4-та част на 9-та симвония, по "Ода на радостта", когато е вече абсолютно глух! [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Niavaah   
Дата:   28-08-07 13:35

opaaa

tuk neshto interesno [smilie5]

http://youtube.com/watch?v=SBT7W7uJ3ds&mode=related&search=

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: мара   
Дата:   28-08-07 14:33

баси! ниаво! на помията блажното![smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Дружбата на Бетовен и Гьоте
Автор: Grandpa   
Дата:   28-08-07 19:02

> Гьоте остави ржката ми и застана отъ >страна на пжтя.

Водели се за ръчички...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.