Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 18:53

Препоръча ни педиатъра да си вземем ваксина за бебешока - rotarix.
Гледам в интернет да се подготвя за цената - охо - 138.00 лева. Викам си - много яка ваксина, щом струва толкова пари, белгийска..
И така ще ходим скоро до Украйна, викам - чакай да проверя може да е по-евтина... Проверявам - същата, белгийска - 195.00 гривни - около 40.00 лв.

Е може ли от бебешките ваксини да си слагаш 100.00 лева ??? Като се има предвид, че украинските аптеки си слагат надценка също... ???

Някой ако има нужда от тая ваксина, да ми пише - поне още 1 или 2 ще мога да взема.

Мамичката им фармацевтична, да се задавят дано...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   08-02-13 18:56

ама за кво е тая ваксина?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 18:58

ваксина от ротавирус... Ротавируса причинява тежка диария и повръщане и може опасно да обезводни организма. Имал съм подобно боледуване с единия ми син. Не е много тежко, но много неприятно...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 19:05

Не са ми препоръчвали такова нещо - бебишора си е съвсем добре и без такива щуротии. Силно подозирам че педъатъра ви е на процент от съответния вносител.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 19:10

Ми тя не ни задължава. Каза - да си четем из интернет и да си решим...

А пък аз се съмнявам, че има лекар, който да не е на някакъв процент при фармацевтите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   08-02-13 19:14

"Силно подозирам че педъатъра ви е на процент от съответния вносител."

не думай! та, тя ваксината си е направо без пари - половин минимална работна заплата само![smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: CyberGene   
Дата:   08-02-13 19:17

Това не е фармамафията, а бебемафията [smilie3] Повечето родители откачат за децата си, така че защо да не ги изцоцаш [smilie24] От доста време мисля какво ново мога да измисля, за да цоцам родители, някакъв софтуер трябва да измисля. Мисля, че бебеиндустрията е по-силна и от сексиндустрията [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Scarecrow   
Дата:   08-02-13 19:19

да не те изцоца някой татко само...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 19:20

не бе, те да си продават... Ама защо ще слагат със 100.00 лева повече надценка от колегите си в Украйна, аз това не мога да разбера....???

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Scarecrow   
Дата:   08-02-13 19:21

еи сега сахи ще ти обясни за Гърция...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   08-02-13 19:29

щото има кой да им даде, затва...българинът обича бос да оди, ма търговски да стъпва[smilie5]
инак де да знам...аз не бих сложила. от друга страна - няколко пъти децата ми са карали такива вируси, като в 2 от случаите се стигна до усложнения (един път - вирусен менингит и втори път - само мозъчен оток, без менингит, на 2 различни деца) ама все пак не бих ваксинирала. има сума ти щамове, дето сигур могат да докарат до същото, та така....

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:30

Верно е скъп.
Слагат такава цена, за да не си подбият цената си в някоя от другите държаваи от ЕС. Което е тъпа политика на фармафирмите. Но пък и законът е шибан в случая

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   08-02-13 19:32

то па 40 лева щото са малко![smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:35

Е Булка чеиз е евтино[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 19:36

E са крист ще пусне една супер ефективна хомеопатична рецепта срещу ротавируса...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   08-02-13 19:37



Население:
Украйна - малко под 50 милиона
България - малко под 7 милиона
7 пъти разлика

Лекарствата не са борсова стока.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   08-02-13 19:37

безплатни консултации повече не давам[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 19:38

фармацията само в краен случай,

всички там е ясно че са маскари, особено беге-аптеките[smilie23]

превантивните мерки са добро нещо,
но аз поне наблягам на плодове и здрава храна,
прополисови продукти и билкови чаеве,
средно топли дрехи и ограничаване на масовите контакти.


ако се стигне до вирусно заболяване - главно температуропонижаващи средства,
ако отива към бактериални инфекции - антибиограма и избор на съответния антибиотик.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:39

Лошото е че, някои деца много кофти страдат от такива инфекции има и летален изход не рядко пъти. И тръгне ли натам не могат да ги спасят- получава се некроза на червата, правят резекции и гледат как умират тези деца за три дни, без да може да се направи каквото и да било

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   08-02-13 19:40

"Автор: krist
Дата: 08-02-13 19:37
безплатни консултации повече не давам"

Дали познаваш някой, който ще ти даде?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:41

niagara ходи се гръмни, аз не се считам за маскара.
Нещастник!!

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   08-02-13 19:44

Ниагара не е нещастник и не е мъжко. Коригирай си изразните средства.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:45

Не ме интересува кво е. Изказва се неподготвено.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: elrisha   
Дата:   08-02-13 19:45

уж Админите щяха да са по-строги към обидите...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:45

Нали. Трябва да го баннат

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 19:46

А крист крие рецептата за отварата срещу ротавируса...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   08-02-13 19:50

бOзавия, т'ва дето го препоръча бързовеждия по-горе на ниагара, май за теб го е имал пред вид[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 19:53

Не е бозав, ожулен е...
Беше ми интересно как хомеопатията се бори с ротавируса и какви успехи има...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:54

Как тъй ще ми казва маскара?
http://parliament.bg/pub/cW/20120608125449prices_parliament_G%20Petrova%20last_FINAL11111.pdf
Ето как се образуват цените в Бг. Фармацевтите нямат никакво отношение и не можеш ти да излезеш и да кажеш че всички са маскари. Издава един не особено приятен балкански манталитет.Държавата си определя цените, има си наредба за това



Публикацията е редактирана (08-02-13 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:57

Ето и самата наредба
http://www.aidsbg.info/attachment/271/Naredba%20komisia%20po%20tzeni%20i%20reimbursirane.pdf

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: GuitarString   
Дата:   08-02-13 19:57

Тая ваксина в Канада струва цели 15$...


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 19:58

В аптеки Cеiba и Марешки са най-тънки лекарствата.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 19:58

Доста четох преди за тази ваксина и някак покриваше няколко ротавируси (4 или 5 не помня), а те били много и нямало никаква гаранция, че точно тези, които покрива ще са актуални...
Иначе ротавирусите онова дето като отидеш на почивка и се продрискваш ли са, защото не съм сигурен точно кое заболяване беше от тях?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 19:59

"За лекарствените продукти, включени в ПЛС по чл. 262, ал. 5, т. 1 ЗЛПХМ с ниво на заплащане 100 на сто, не се начислява надценка за търговец на дребно при отпускането им в аптека."

Сиреч, продават някои от лекарствата БЕЗ НАДЦЕННКА, т.е. работят безплатно. Кажете друга професия в България, която работи безплатно

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   08-02-13 19:59

бОзавия, ето ти...


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 20:00

Така де, в парламента има доста медици и фармацевти, най-вероятно всичко е от законно по-законно [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:01

Работят и доста юристи, архитекти, че и фотографи

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 20:01

Явно не са доста [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   08-02-13 20:02

хич не ми пука кой точно е виновен за тия цени. на държавата работата по предполагане е да контролира и регулира, но тя всъщност помпа цените, щото, както стана дума у другата тема, РЕАЛНО работата й е да къта мафиозосите, щото те са държавата. толкоз. не знам човекът-фармацевт кво толкоз се газира, кат и за него не е тайна кое как е, а ниагара пределно ясно не пцуе аптекарите и простите изпълнители у бранша. пцуе системата - такава, каквато е.

а на асахи железната логика директно ще я пропусна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:02

1vo не прочете наредбата нали? Мързи ли те?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:05

Ми веднага казвам кое как е, то не е и тайна- ДДС НА ЛЕКАРСТВАТА БГ- 20 % !!!!!
ДДС НА ЛЕКАРСТВАТА В ЕС- НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 7 (седем) % . Да не говорим, че някъде въобще няма и ддс

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:05

fast - не ми пробутвай ценообразуване изсмукано от пръстите. Обясни ми, как ваксина струваща 15$ в Канада и 20 евро в Украйна тука струва 140 лева...? Обясни ми го като на бесен родител, когото се мъчат да оберат легално.


asahi: понякога аргументите са ти на ниво - второкласник, прочел всички енциклопедии за деца... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:07

аха... все ДДС-то виновно... Ама ДДС върху 15 $ ще е някъде 3$ [smilie18] [smilie18]

айде, измисли нещо по умно в защита на бандитите фармацевти...


Бих се съгласил, че аптекарите не са виновни, ако го купуват на 135 лева...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 20:08

Бързовеждов,

Личните нападки и определенията е прието да се казват наум, а най-добре е да се избягват.


Няколкото примери в темата дават повод за реакция срещу абсурдно по-високи цени в БГ.

Ако работите безплатно, моля, обявете си адреса, ще идвам при нужда да си пазарувам от вас лекарства.
[beer]

Ако са по-скъпи, не ми се сърдете, че ще си ги поръчвам от Австрия, Белгия, Щатите, или Украйна.


Сърдете се на държавните и фармацевтични структури в БГ.

Пийс?


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 20:10

мара[beer]

горби, и аз ще чакам отговор на бясната ти позиция на родител[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:11

Не е измукано от пръстите- имаш наредба. Ваксината действително е скъпа, аз не я купих за дъщеря ми, счетох че не и е нужна. Не мога да ти кажа защо в Канада ваксината е 15 $. Възможно е да е задължителна, съответно реимбурсирана от държавата. Те и задължителните ваксини в Бг са скъпи, ако отидеш и я купиш от аптека, но са безплатни при джипито. А това че са скъпи фармацевтът не е виновен, обикновено взема около 5 % наддценка, и смятай че не повече от 1% му отива печалба от това, в случая- около 2 лв[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: alsash   
Дата:   08-02-13 20:12

оцелях и не само аз.....без това!

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:12

Добре никой ли не прочете държавната наредба? За какво въобще говорим тогава[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 20:14

gorbi, така като говориш и човек ще остане с впечатление, че в държавата нещо не е съвсем наред... Внимавай да не ти обяснят да изкарваш повече, а не да смяташ кое колко струва...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:15

Мога да ти повярвам, ако ми покажеш стоков документ, че тази ваксина я купуваш -5%. До тогава всички фармацевти са цинични бандити, защото печелят на гърба на старци, болни, недъгави и малки деца.

В Украйна ти гарантирам, че не е реимбурсирана, дотирана, подкрепена от държавата тази ваксина. И 20% ДДС да и сложиш, става 48.00 лева. Къде отиват останалите почти 100 лева?

Купуваме ваксината от Белгия за 20 лева, продаваме я с държавно ценообразуване за 140.00 лв.

ДА ТИ СЕ СТРУВА ЛЕКО НЕЛЕПО ???

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:16

таралеж - ел. енергията не струва 300% повече, не се прави на ощипана девица.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 20:17

написа:

> 1vo не прочете наредбата нали? Мързи
> ли те?

Даже леко ме боли [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 20:19

И аз мисля, че горби вместо да мрънка във форума треа се стегне да ги изкара тея 140 лв. по най-бързия начин [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:19

Айде да се видим някой ден, може и на по кафе, Горби, градски сме, ще ти покажа какво представлява една фактура за лекарства. Тя идва с готови цени от търговците на едро с графа крайна цена за аптеката, която цена си е определена по наредбата за ценообразуване. Но дотогава нека не се обиждаме, че съм циничен бандит, защото нито съм обрал някой, нито съм пребил. Върша си работата, плащам си данъците и си гледам семейството.
И вземи най-накрая я прочети ши..ната наредба, която горе съм дал, че ставаме банални вече и ще продължаваме да се обиждаме и глупости да говорим



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Scarecrow   
Дата:   08-02-13 20:20

Щом имате пари да си плащате тока, парното и храната значи имате пари и за ваксини от 140 лева Стига сте мрънкали и се научете да си правите сметката. Ако не ви стигат парите винаги можете да започнете втора или трета работа.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 20:21

Ама ха, мързели такива [smilie9]



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   08-02-13 20:21

а защо го приемаш лично? ЗАЩО?! шибаната наредба може и да обяснява определени неща, ама едва ли ги прави по-малко нагли, нали?
наглостта няма граници, когато я оставиш да си избуява, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   08-02-13 20:22

Ми веднага казвам кое как е, то не е и тайна- ДДС НА ЛЕКАРСТВАТА БГ- 20 % !!!!!
ДДС НА ЛЕКАРСТВАТА В ЕС- НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 7 (седем) % . Да не говорим, че някъде въобще няма и ддс



ебати и дебелоочието ебати и наглостта, начи 13% разлика в ДДС ще даде 100 лв разлика в крайната цена?

[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   08-02-13 20:22

Gorbi, niagara, явно не разбирате позицията на колегата, затова ще се опитам да я изясня.
Ниагара наруга българските фармацевти, че надували цените. Това НЕ е вярно. Аптеките си имат пределни надценки, които не могат да превишават. Високата цена на ваксината не зависи от аптекарите. Високата цена е регистрирана от производителя.

ПС: Добавям и Кайзера към неразбралите.



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:24)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:24

Ми нагли са, но фармацевтите не са виновни. Винаги приемам лично нещата, когато някой необосновано е обиждан. Няма значение какъв е и какво работи. Стоварвате гнева си, който е обоснован, не към когото трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 20:24

gorbi и ваксинатата ти е само 3-4 пъти по-скъпа..., не се прави[smilie25]
Знаеш ли колко струва слухов апарат, който държавата поема към 300 лв. Реално знаеш ли колко струва същия слухов апарат в Китай..., около 3 долара... Това вече са сериозни проценти...

Добре, че ги поема държавата, а не ние [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:26

"ебати и дебелоочието ебати и наглостта"

Ем, отказвам се сори! Айде живейте си живота спокойно, един дебелоок бандит, убиец на деца излиза от темата Ви![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 20:26

И между другото, gorbi, ти на мен ми се подигра, но Scarecrow ти го каза в очите. Кажи сега, че не съм те предупредил [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:26

Скарекров - аз работя на четири работи. Имам възможност да си я купя, но не обичам да ме правят на балама.
Това е продукт за бебета, за бога !!!!


fast: не ти ли идва на ум, че наредбата се пише от лоби на фармацевтичната мафия, за да е узаконена кражбата. ИСкам да знам в кого отиват парите от 40 до 140, за да ги обиждам тях. Дай ми някакво обяснение къде отиват. Спомени конкретни компании, които ти я дават на -5% от 140.00 та да знаем кои са злодеите...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:28

40 до 140 си отиват в производителя, Горби, според Бг/Европейското законодателство, не в аптекаря

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:28

таралеж - ел.енергията не е продукт специално за бебета, предполагам долавяш разликата..:)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 20:29

е, аз ако почна да ругая качествено, като в оня виц за ВиК и Тполофикация,
бързовеждов ще скочи да ме набие... добре, че не ми е градски [smilie25]

но не е за форумите де.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:29

производителя взима 40.00 лева по груби сметки - това в Белгия. Въпросът е къде отиват 100 лева в БГ :) Или ако се произвежда по лиценз в БГ, защо търговците не купуват директно от Белгия ?

Много мътна тая работа...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 20:30

Маро [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   08-02-13 20:30

gorbi, ваксината е с надута цена още при влизането си в БГ, после има още 2,3-ма по веригата, та за последния може и да остават 5 % [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   08-02-13 20:30

Горби, максималната надценка на аптека за лекарство с регистрирана цена над 30 лв. е 18%, но не повече от 30 лв. За склада преди аптеката е 8%, но не повече от 15 лв. Простата сметка показва, че ако цената с максимални надценки е 138 лв, то регистрираната цена с ДДС е 93 лв. Тя няма нищо общо с редовия фармацевт. Това е цената, която производителят е ригистрирал в България.

ПС: Уточнявам, че ако медикаментът мине през няколко търговеца на едро, те си разпределят тези 8%, а не си начислява всеки по 8%.



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   08-02-13 20:31

божкеееей....защо няма кой да се нафърли с/у ужасните лоши художници, та да зема да се накокошиня и аз, щото мафията на художниците печели на гърба на хорицата, а аз, макар и най-най-дребната риба, се чувствам лично засегната кат наругаят големите батковци

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 20:31

аз само ти казвах, че все някой ще ти го каже това..., това е начин на мислене, а не частен случай, отнасящ се до електроенергията...! :)))
Просто ако някой каже, че нещо е скъпо, винаги има един, който казва, че трябва да работим повече...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:32

Значи аптеката я купува на 100 лева и я продава на 140. Може да я купи само от едно място - производителя белгиец, който е решил тука тая ваксина да се продава за 100 лева. Правилно ли схванах?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   08-02-13 20:34

Горби, правилно си схванал сега.
Аптеката може да си начисли максимум 30 лв. надценка за медикамент.



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:35)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   08-02-13 20:35

ми не [smilie18]
вероятно се случва по следната схема:
производителят белгиец не иска да се откаже от клиент, който държи да плати минимум 100 кинта за стока от 10 кинта и да му подари част от разликата. как се осчетоводява тая врътка - не знам и нямам идея

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 20:37

Аптеката е прост краен търговец. Вината е у тия, дето внасят лекарството и тия, дето пишат законите. Всеки си взима торбичката, крайния потребител взима дървото. Не завиждайте на хората, намерили начин да изкарват пари.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 20:38

Бързовеждов ако му писне да работи из дебрите на зле заплатеното аптекарство,
моля да не започва като касиер или техник в ЧЕЗ, Топлофикация и ВиК,
защото често ще подскача, доста истински ругатни се изсипват по тях.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 20:38

Ми нали требва да се плаща и за конгреси и семинари на виксинаджиите бе, самолетни билети, масраф, как я мислите вие тая работа... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Krassy   
Дата:   08-02-13 20:39

Не съм чел темата, но съм 200% убеден, че здравеопазването е мафия, фармацефтиката още по голяма...

НЕ Е нужно дребните фирмички и служители да са наясно, дори е задължително да не са наясно... затова и господинът с аптеката така подксача...

Ваксините са отрова... повечето.
Помагат за едно, но те зареждат много добре с тежки метали...

Имаше една теория за определен геноцид с цел редукция на населението [smilie7]

Няма по добра медицина от превантивната, природата и вътрешната ненасилствена положителна нагласа...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:39

от цялата схема печели и аптеката, в крайна сметка - от по-високата цена има по-висок процент... Но явно не е там заровено кучето... По скоро е както казва Мара.

Само за уточнение - производителя сам ли си продава стоката или си има оторизирани търгивци на едро, които имат договор с него?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 20:39

Мара, според мен (не знам дали съм прав) проблемът идва от там, че обикновени лекарсва могат да се пренасят из европейския без някакви специални разрешителни. Като следствие от това, цената, определена от белгиеца и за Англия и за България ще е идентична, за да не може да се внасят лекарства от други стррани членки, които заради по-ниския стандарт са им сложили по-ниски надценки.
Така ние плащаме като европейци, а живеем като африканци[smilie18]

допълнително с това ДДС върху лекарствата, плащаме и повече от другите европейци...



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 20:41

Е сега освен Костов и Мадона и ЕС излезе винове[smilie18] н [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   08-02-13 20:41

Горби, прочети все пак част от наредбата. колкото по-висока е регистрираната цена, толкова повече пада надценката на аптеката, като независимо от процента, максималната надценка е 30 лв. И 10 000 да струва лекарството, разрешените 18% се приравняват до 30 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Gruyu   
Дата:   08-02-13 20:45

за тая ваксина Церварикс против ракс на маточната шийка, дето я рекламират уж за момичета над 10 години - пълна измама - това от човек, който бачка при официалния вносител, въобще всичко е такава гнусотия!![smilie23]...и оная пача великата актриса дето я рекламира[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 20:46

не знам коя е "великата актриса", но тя предполагам хал-хабер си няма дали ваксината, която рекламира е измама или не...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 20:47

дам, сега се поразрових... оказва се, че таралежът е прав... Цената на ваксината е доста висока в европейския съюз, като в Румъния е към 150.00 лв.

Излиза, че причината за цената пак е милият ни ЕС..


аналгина: разбрах, аптеките ги оневинихме [smilie3] [beer]



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 20:56

" Като следствие от това, цената, определена от белгиеца и за Англия и за България ще е идентична, за да не може да се внасят лекарства от други стррани членки, които заради по-ниския стандарт са им сложили по-ниски надценки. "



Точно така, затова още в началото казах, че е странно това законодателство и е в ущърб за пациентите в по-бедните европейски страни

"Автор: fast_eyebrow
Дата: 08-02-13 19:30

Верно е скъп.
Слагат такава цена, за да не си подбият цената си в някоя от другите държаваи от ЕС. Което е тъпа политика на фармафирмите. Но пък и законът е шибан в случая"

Горби, аз казах, че на моята щерка тази ваксина я пропуснах. Има смисъл, ако детето често боледува, слаб имунитет



Публикацията е редактирана (08-02-13 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   08-02-13 21:03

ако при поставена ваксина детето все пак е засегнато, някой поема ли отговорност? производител, вносител, аптека?? обезщетение или друго??

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 21:04

И аз я пропуснах тази ваксина, а и педито (както казват в БГ-мама) не беше някаква дето да е супер фен и да препоръчва...
Вика: "прочетете си отзиви, не е нещо задължително, а и доста ваксини стават... Вижте там преценете си..."
В първия момент ми хрумна, че точно от това не е добре да се пести, после си викам, че точно това мислене винаги съм мразел в българските семейства, дето гледаме все царчета последните години и се опитах да гледам безпристрастно...
В крайна сметка, за имунитета не знам дали се знае докато е на 2 месеца, но ако не е боледувало, суче от майка си и т.н. и няма някакви проблеми при раждане и след това, може да се предполага, че би трябвало да е ОК...
Кофтито с тези неща е че после ако се разболее и ще се биеш у главата, все едно ти си виновен. не че и с ваксина не може да се разболее, специално при тези ротавируси..., според мен.



Публикацията е редактирана (08-02-13 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 21:04

В цената е калкулирана и рекламата, която гледате в прайм тайма [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 21:12

"ако при поставена ваксина детето все пак е засегнато, някой поема ли отговорност? производител, вносител, аптека?? обезщетение или друго??"

Разследва се и ако има проблем с медикамента- производителя. Иначе и лекарят и фармацевтът винаги носят отговорност за пациентите си



Публикацията е редактирана (08-02-13 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 21:15

Вместо сироп за кашлица аптекарката дава на гражданин разхлабително. След два дена лекарят го пита:
- Кашляте ли още, господине?
- Не смея и да помисля за кашлица, докторе!

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 21:19

fast_eyebrow, ти да не си като черните в Америка дето ти може да разказваш браншови вицове, ама на нас ще ни се обидиш ако почнем?
Кажи да знаем от сега [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 21:22

[smilie18]
Аз съм хараби, ама трудно изтрайвам невежеството и простотията и понякога се паля прекалено много. Лесно е да нападаш някой в и-нет имаш анонимност, ама в живия живот нещата са друго яче

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 21:24

абе като станa въпрос за фармация във Варна, кво стана с другаря THE DRUG :)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 21:25

Изяде банана за изпуснати нерви веднъж[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 21:29

е то банана не е ли временен или има някакъв перманентен банан...?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Scarecrow   
Дата:   08-02-13 21:44

ежко, бях саркастичен... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 21:55

99 %

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 21:55

100 % [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 21:55

Scarecrow, шшшшшт..., разваляш ми тезата [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 21:57

Цената на лекарствата при производителите се образува най-вероятно като с всички други потребителски продукти и услуги - с отговора на въпроса "каква е най-голямата сума, която можем да измъкнем на потребителите, без да си загубим пазара". И понеже в ЕС хората имат по някоя пара, и фирмата сигурно се е наложила на пазара, доят колкото могат. Така си избиват и парите за разработката (само преди седмица например най-голямата датска фармацевтична фирма Ново Нордиск, която е и една от най-големите в света, обяви някаква космическа печалба). А ако се появи някой нов пазар, това си е чист бонус. Ама за да пробиеш на пазар, където не са свикнали да ползват такива ваксини и лекарите нямат навика да ги препоръчват, а пък ако и хората са с ниска платежоспособност (Украйна), просто си намаляваш печалбата до толкова, че цената да е малко над производствената.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 21:57

саркастичен беше, ама не сравнявай тока с лекарства за бебета... Токът е нещо което можеш да планираш, да пестиш или да харчиш ако можеш да си го позволиш. Ваксината и въобще лекарствата и храните за бебета не са нещо от което можеш да пестиш или да планираш. Познавам семейства, които наистина нямат възможност да си купят тази ваксина, дори и да преценят че им е необходима...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 22:08

Лекарствата са специфична стока. Цената й дразни и западняците, не само нас, особено в криза. Американците например също се дразнят. Обаче зад цената на един медикамент се крият доста фактори, за съжаление понякога и спекула. Ако една компания е инвестирала няколко милиарда в нов медикамент, де факто производствената му цена може да е 2 $, ама инвестициите, които трябва да се изкарат са огромни

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 22:09

gorbi, знаеш ли също кое е забавно- цената на бебешките пюренца. Най-обикновените Хипп ако си ги взема от тук са ми 3 лв (грубо), размерът мисля, че е към 180-190 мл. Същите от Англия ги взимам за 1,5 лева... Разликата е малка, но реално е 50%.
А това е Англия, майка му стара и то по Лондон някъде...
Дори в Икеата в София, в ресторанта им с кюфтенцата продават същите Hipp по 2.80, в същите шишенца, като бебешка храна, за да има нещо и за бебета..., значи с 20 стотинки по-евтино отколкото в супермаркетите и в аптеките... Което честно казано на мен ми е странно.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 22:13

В аптеките за да им направиш по-добра цена, трябва да получиш по-добра отстъпка, т.е. да вземеш огромни количества, което не знам коя аптека може да си го позволи. За супермаркетите- не знам

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 22:17

джогата: Украйна хич не е пазар с ниска платежоспособност, в сравнение с нас. Битовите им разходи са с пъти по-ниски, а заплатите им са леко до много по-високи, зависи от работата. Има и по-ниски заплати, но само в държавни учреждения, където си изкарват петорно от корупция... Така че - хем има повече пари у хората, хем по ниски разходи за живот, хем по-евтини лекарства и храни.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 22:18

Ами аз купувам от едни софийски аптеки- Ремедиум... Те поддържат доста сносни цени на нелекарствените продукти. За другите не знам... Лекарства все купувам на зор и нямам време да търся по-изгодно...
Но може би не са чак толкова големи и те... Даже със сигурност не са, сравнени с Билла примерно...



Публикацията е редактирана (08-02-13 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 22:27

Ами пазарувайте неспешни лекарства от чужбина. От Италия кутия нимезил е 10лв./30 сашета. Така ще падне драстично оборота в аптеките и аптекарите ще си подкарат дистрибурорите и т.н.

В Испания, Гърция, Италия, Америка някои лекарства са на смешни пари. Поръчва се през интернет и на годишна база си намаляваш разходите за медикаменти с около 70%.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   08-02-13 22:35

Оборотите ще паднат от профилактика.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   08-02-13 22:36

Доста хора търсят вариантите с Гърция и Турция, има оформен лекарствен туризъм ...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 22:40

В наредбата, пусната в началото на темата от Бързовеждов, пише, че
при влизане на ново лекарство в БГ производителят определя цена, но еквивалентно сравнена с поне три държави - от Европа.

Ама спазва ли се........ и защо трябва да ходим до другите държави да си купуваме на по-нормални пари?


И за български производител имам въпрос:

Имена няма да пиша в случая, но разликата в цената е очебийна -
Лекарството-Х (без рецепта) в Аптека-1 е 6.10 лв, в Аптека-2 е 7.80 лв.
В Супермаркет е 6.90 лв.

И с други Лекарства-Y-Z-A-B-V-G е така, но да не изреждам.

Уж контролирана стока било.... а каква е тази разлика с 26 %

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 22:41

Аз за сега мога само от Англия да си доставям неща, което общо взето не е най-добрия вариант в Европа, но специлано бебешките неща са изгодни. Има едни магазини Mothercare, който тук са ми скъпи, но от Англия ми идват на смешни пари. Чакам намалението по интернет и казвам на един приятел дето лети до Лондон 2-3 пъти в седмицата, какво да ми донесе и реално бодита и пижамки взимам по 5-6 лева, а понякога и по по-малко. Тук толкова сигурно са най-евтините възможни. А не бих казал, че в този магазин са перфектно лоши..., макар че има и доста боклуци, не са гадни като цяло. Ne e petit bateau, но има читави неща...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 22:42

Еквивалентно сравнена с - Ирландия, Швеция и Дания... И може да мрем... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 22:42

"Оборотите ще паднат от профилактика. "[smilie24]

В Гърция ДДС-то на лекарства 9 % и то го увеличиха драстично скоро

Ми сега май даже са 9 референтни държави, а не 3, ако не са лъжа, пък къде си видял лекарства в супермаркет да се продават? Забранено е



Публикацията е редактирана (08-02-13 22:45)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 22:44

горби, ти още ли си в темата ами не ходиш да работиш за пари,
че... може само да оцеляваме ако изкарваме по 2-3 евро на месец[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   08-02-13 22:44

бе ддс-то не е проблема.. Проблемът е в тия цени де уж са "регулирани" Така са ги регулирали, че жална ни майка...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 22:46

Абе като се замисля почти всичко ми е по евтино да го вкарам отвън - като почна от части за джипа (разлики до 10 пъти в цената на един и същи чарк) през фото техниката (нямам идея защо у нас цените са по 2) та до основни неща като лекарства и стоки за бита (дрехите са много типичен пример)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-13 22:46

Сравняват ги с държавите с най-ниска цена на съответния медикамент, и така нашата би трябвало да е по-ниска. Но цена без ДДС

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: bozo   
Дата:   08-02-13 22:47

И Mothercare, и Next имат луди намаления на дрешки за чавета. Доставките са елементарни.

Понеже не остава мнoго народ у бегето, пък и все тарикати, ще почнат нашенските търговци да празнуват ден, в който почитат клиентите, не знаещи за съществуването на amazon и ebay...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 22:49

Тва пък petit bateau някаква спициална супер-дупер марка за деца ли е? Като бях във Франция миналото лято исках да купя нещо на щерката за подарък и попаднах баш на тази марка. От нея й купих, ама нещо изборът не ме впечатли чак толкова. Дет се вика, нищо чак толкова повече от стандартните глупости с "Hello Kitty" от H&M, например. Или се заблуждавам?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 22:53

Djogata, не знам честно казано дали е супер-дупер, но са по скъпи не само в БГ... Иначе за избор не знам..., на мен честно казано бебшеките дрехи ми се виждат доста идентични. Много са симпатични, но просто са еднакви[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 23:00

Ежко, съгласен, повечето детски дрехи си приличат, но тези произведени в БГ специално редовно се случва да са непрактични, или направени за леко "нестандартни" бебета - я ще са твърде дълги ръкавите, я дупката за главата ще е твърде малка, или пък плата ще е от някакъв странен изкуствен материал.

В това отношение ми харесват дрехите, правени в Полша - повечето са удобни, практични, добре скроени, и същевременно сладки.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 23:04

яяяяяяяяяя, темата за дрешките била неупотребявана безбрежна територия,
за разлика от политиката, циците и кучетата

[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 23:08

Циците и политиката все пак са по-силни. Ама админ ни дърпа ушите ако прекалим с цици и политика, та се налага да ползваме заместители [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 23:12

Циците с най вървежни и в тоя смисъл е тревожно, че напоследък мрънкането ги засенчи [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 23:19

Djogata, много точни наблюдения за българските дрешки. Имаме разни и примерно са с някакви много тесни ръкави, а моят е щиглец, не е някое съществено бебе да кажеш... Другия беше някакъв комплект дето е от две части, едната му ставаше на Никола когато беше на 3-6 месеца, а долната част още му е голяма, а вече не на година и нещо... Има нещо нестандартно в кройките...
За полските дрешки не знам, нямам наблюдения...
Гледах в някакъв магазин едни полски колички за бебета и бяха много хубави, но им забравих името...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   08-02-13 23:47

Джога,
верно, че ако заместиш думата Дрешки с коя да е наболяла дума,
ще стане пак работата[cool]



Т.,
Но дори и в цицената тема има мрънкачи - един вика - мноо са малки, друг вика, е виме ли искаш...


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 23:54

[smilie24] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   09-02-13 01:00

niagara [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   09-02-13 01:14

Къде са циците [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: baraba   
Дата:   09-02-13 02:28

Автор: Scarecrow
Дата: 08-02-13 20:20

Щом имате пари да си плащате тока, парното и храната значи имате пари и за ваксини от 140 лева Стига сте мрънкали и се научете да си правите сметката. Ако не ви стигат парите винаги можете да започнете втора или трета работа.


аз искам да работя на седем работи.. кво е това една две или три...от пет на долу все едно не съм работил[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   09-02-13 03:21

Работодателя ни дава право да си изберем противогрипна ваксина и той я плаща....


[smilie6] [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 03:22

Кажи му по-добре да ти даде 10 кинта на ръка, мани я тази ваксина...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   09-02-13 03:40

Да ти кажа и аз си го мислих, имам доста колеги, дето категорично отказват. Казват, че след ваксина така са се разболявали, че никога няма да повторят....
Мен един колега ме нави преди 4 години, и се ваксинирах доброволно за първи път в живота си /на 46 г./ изкарах зимата чудесно, и после още 3 пъти така.
Колегите смъркат и кихат, жената в къщи и тя, на мен нищо ми няма, явно при всеки е различно....

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   09-02-13 08:54

По принцип в нашето семейство не ползваме противогрипни ваксини. Не съм забелязал да боледуваме от грип - по скоро обратното [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   09-02-13 10:21

Тук за друга ваксина идеше реч. Иначе противогрипната при мен работи добре.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: RAFA   
Дата:   09-02-13 10:21

Наскоро Краси пуска тема за "Болната нация" или нещо такова , да ме прощава ако греша . Като родител на малко дете знам през какво се минава с въпросните ваксини и прочие , аз не сложих такава на детето ми защото педиатърката ми не ми каза навреме , ествено изкарахме го тоя вирус и то два пъти (познайте пак не пихме ли лекарсва) затова по добре ваксина отколкото детето ти да е на системи и да трепериш какво става с него [smilie2] ...
Та за болната нация , такива ни правят дори си мисля , че вирусите и лекарствата за тях ги правят едни и същи фирми .. [smilie23]. Някой от ваксините са задължителни и ако не си имунизирал детето си не можеш да го пуснеш на ясла примерно . Не ме интересува кой колко печели , Жоро е прав спекулира се с здравето ни и ни разболяват за да ни цедят после за лекарства...Ако някой може нека се възползва от това Жоро да му донесе ваксината от Украйна [smilie24]


За лекарствата в ЕС да може да са на същата жена като тук, но в една Австрия примерно ако имаш рецепта от лекар всеки илач ти струва две евро ... какво да коментирам повече ...



Публикацията е редактирана (09-02-13 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 11:52

Така е, ама питай ги австрийците какви здравни осигуровки плащат

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: RAFA   
Дата:   09-02-13 11:54

Ние защото по-малки плащаме .....


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 12:05

Тук плащаме 8 %(2 ти и останалите работодателя,или всичко сам, ако сам си си работодател) там плащат от 200Е нагоре месечно, кое му е същото?



Публикацията е редактирана (09-02-13 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: RAFA   
Дата:   09-02-13 12:14

Процентно може да е същото, средната заплата е една тук, там е друго ,а нивото на здравеопазването не го коментирам ... Отделно някои от лекарствата на свободна продажба са доста по -евтини от тук.[smilie23] Последното ми ходене до Виена го играх куриер за моя позната да прати илачи за майка си ...


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 12:16

2 ли плащаме ние..., преди не беше ли 4? Не че това променя тезата ти..., просто питам!

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-02-13 12:21

Та тук минималната основна заплата няма 200 евро, вие будалкате ли се или само си приказвате ... празни приказки ? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 12:26

Малко тенденциозно го написах, може и 4 да е. Ако ти е 2000 лв заплатата плащаш значи около 80 лв.Ако направим съотношение и тези 2000 лв станат примерно 2000 Е австриецът ще плати минимум около 300 Е, грубо сметнато. Скоро гледах просто из и-нет здравни осигуряване точно за Австрия и там имаше едни таблици за вноските.
Но здравеопазването им е извънземно, обаче и бюджета който отделят и той е такъв. Ние сме с най-ниския бюджет за здравеопазване в цяла Европа. Миналата година сме спестили 40 000 000 лв.- излишък в здравна каса. И това на фона на направена 1 (една) трансплантация за цяла 2012 год. Или на фона масови кампании с смс дарения за лечение в чужбина.



Публикацията е редактирана (09-02-13 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 12:30

"Та тук минималната основна заплата няма 200 евро, вие будалкате ли се или само си приказвате ... празни приказки ? [smilie5]"

Един нов опел напр. и в Германия струва 15 000 Е и тук струва толкова, нищо, че там средната заплата е 2000 Е а у нас 800 лв. Този опел не ти става тук по-евтин, защото минималната заплата ти е 200 лв, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-02-13 12:31

Обаче да си купя опел не ми е ЖИЗНЕНО необходимо, както са лекарствата за много хора, нали ?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 12:36

така е, обаче това няма как да намали разхода или инвестициите по едно лекарство,за да стигне до теб за да се лекуваш.Освен ако държавата няма голям финансов ресурс да го плаща вместо теб или да ти помогне частично на принципа на солидарното осигуряване

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   09-02-13 12:38

ето това никак не е точно така[smilie5] . отделен въпрос е, че огромна част от лекарствата са си въпрос не на нужда, а на мерак за потребяване....некси гледам хората как ходят на шопинг в аптеката и ми се плаши окото [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-02-13 12:41

Чакай малко, искаш да ми кажеш, че производителя на тази ваксина продава в Украйна на абсолютна 200%-ова загуба ??? Защото производствената й цена за Бг е около 100 лева, а в Украйна със всички печалби по веригата е 40 ??? Наистина ли това ми казваш ?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 12:41

А в Тайван ако не пиеш поне 12 хапчета на ден и все едно не си ставал сутринта...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 12:46

Производствената и цена едва ли е повече от 5Е, обаче нещата не лежат само на тази основа, защото за да може да бъде произведена тази ваксина и да стане факт са минали средно 9 години и няколко десетки милиарда евро, които после си влизат в крайната цена. Ако в Улкрайна я продават за 40 лв, то някъде другаде трябва да я продадат за 200 Е за да им излязат сметките.
Но така или иначе, тази ваксина е пожелание, затова е скъпа, задължителните са безплатни, иначе и там не ти мърдат поне 50 лв за масовите ваксини, ако отидеш да си я купиш на свободна продажба

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   09-02-13 12:48

няма нищо безплатно, бе бързовежди...сички ние плащаме по един или друг начин на касата. безплатни са за тия, дето не плащат, не са плащали и няма да плащат. сички останали - ПЛАЩАТ

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: mun4o   
Дата:   09-02-13 12:49

1. Производствена цена на ваксината: 8 Е
2. Надценка на вносител-милиционер : 45 Е
3. Цена на едро : 53 Е
4. Надценка на аптека 5 Е
5. Крайна цена без ДДС 58 Е
6. ДДС 20% 12 Е
7. Цена, c която Горби ще спонсорира
търговеца-милиционер: 70Е/140BGN


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 12:50

Така е
едит: отнася се за на Мара поста



Публикацията е редактирана (09-02-13 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-02-13 12:58

Т.е. да се кефим, че у нас е само 140 лева, щото можеше и да е 200 евра [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 13:01

Ами за съжаление повече европейски стандарти все още са висока топка за нас.[smilie18]
Тези 200 евра ги дадох тенденциозно в случая, но предполагам разбра логиката

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 13:03

можеше да е безплатна и всичка да си я слагат и да се дотира от държавата... Мисълта ми е, че тази cxема я знаем и е по-гадна :)))

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-02-13 13:04

Точно логиката ми бяга, иначе фактите ги знам, в семейството имам фармацевт -10 години управител на голям склад, сега представител на голям производител, но пустата му логика хич не е логична [smilie3]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 13:08

Ако държавата прецени че е важна и я иска, прави фармакоикономически анализ относно ползата от ваксината, струва ли си да изхарчи определени пари за превенция на това заболяване, гледа как е в другите европейски страни с аналогични здравни системи, вика производителя и му казва:" Ако искаш да ти поемем ваксината ти даваме 30 кинта на парче, ще ни трябват 10 000 парчета, ако си съгласен- стискаме си ръцете, ако не- Давай Ханко, ти си"[smilie18]

Ми кое ти бяга от логиката? Фирма А е направила медикамент Б. Инвестирала е 5 милиарда в пари и 10 години в проучвания, развитие на технологията и въобще всякаква там наука, която е нужна, за да може този медикамент да действа ефективно и безопасно. Тези пари после трябва да си ги възвърнат, че и да имат печалба, за да са мотивирани после да инвестират в новото лекарство В. Бизнес като всеки друг, който се подчинява на стандартните бизнес правила, по -добри няма, дали ни харесва или не, това е друг въпрос



Публикацията е редактирана (09-02-13 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 13:09

тук всички сте от Бялата мафия, я ме уредете да бачкам за вас някъде, я в GlaxoSmithKline, я някъде другаде...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   09-02-13 13:22

Ежко, аз не съм , гледам да стоя далеч от всякакви хапчелъци, но не е като да не се налага някой около теб да ги ползва за да живее ...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 13:31

то и аз ще стоя далеч от хапчелъци..., аз на заплатка там [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   09-02-13 17:05

Супер смятате австрийската здравна система за много яка и медицината им за космическа, но аз съм на противното мнение. Брат ми падна с колело там със сериозна скорост. В болницата яко го напъват да му правят скенер на главата, въпреки че е бил с каска и няма никакви оплаквания. Обаче го боли един пръст на ръката и дланта. Снимат му пръста (без дланта), макар да не ми е ясно как става и го шинират. След седмица е на контрола и пак иска да му погледнат дланта. Снимат и нея и се оказва, че има счупена костица. не го гипсират, ами си купува шина. Следват още 2-3 контролни прегледа в рамките на следващия месец, на всеки от които му снимат пръста и забравят за дланта, та снимат пак. (И там май точат касата.) Ръката вече е ОК и брата е пак на работа. Тръгва си по празниците за България и ми казва, че се уговорил с някой си да му намести ръката, което силно ме учудва. Оказа се, че пръста му е положвин сантиметър по-къс и като свие пръстите в юмрук му го няма кокалчето. Слепи ли са били лекарите, или какво. Супер космическа медицина.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-02-13 17:37

шет хепънс навсякъде.А тука пък знаеш ли кога ще ти направят безплатен скенер на глава за едно падане от колелото?[smilie18]
И на баща ми в щатите един тръгна да му слага пломба на коронката[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   09-02-13 18:34

ejko
Дата: 09-02-13 12:41

А в Тайван ако не пиеш поне 12 хапчета на ден и все едно не си ставал сутринта...


Ежко, да прощаваш - работил съм в Тайван, няма такова нещо.


Чух, че доста хокате тези, които се занимавт с ваксини. Понеже тук съм единтвеният, който се занимава с разработването им ми е доста интересно да чета често главозамайващите коментари, породени от чисто безхаберие, компенсирано с оригиналничене.

Не чух някой да попита за смисъла от тази ваксина, затова и няма да кажа нищо по въпроса. А за цените - наистина нямате идея как се образуват цените на ваксините, специално.

Като бивш производител на ваксини мога да ви гарантирам, че световният лидер САНОФИ ПАстьор печели от 40% от производството си. Другите 60% продава почти на себестойност. Знаете ли защо - защото големият обем смъква драстично себестойността поради адски скъпите тестове на всяка партида. А наличните свободни количества може да се атакува всеки пазар. Договарянето е за всяка една страна поотделно, особено за тези извън ЕС.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   09-02-13 21:08

кажи за смисъла ся...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   09-02-13 21:10

AndreyIst, може само семейството на жената на един приятел да са така, но те твърдят, че всички в тяхната държава били такива :)))

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   09-02-13 22:53

Тая вечер съм малко алтруистично настроен, та реших все пак да отговоря на въпроса на bozo относно приложението на хомеопатията при бебешка диария от каквато уж трябва да пази дискутираната ваксина:

http://pediatrics.aappublications.org/content/93/5/719.abstract

"Treatment of Acute Childhood Diarrhea With Homeopathic Medicine: A Randomized Clinical Trial in Nicaragua

Results. The treatment group had a statistically significant (P < .05) decrease in duration of diarrhea, defined as the number of days until there were less than three unformed stools daily for 2 consecutive days. There was also a significant difference (P < .05) in the number of stools per day between the two groups after 72 hours of treatment.

Conclusions. The statistically significant decrease in the duration of diarrhea in the treatment group suggests that homeopathic treatment might be useful in acute childhood diarrhea. Further study of this treatment deserves consideration."

Иначе и на мен ще ми е интересно какво ще каже Андрей за смисъла от дискутираната ваксина - например за различните щамове на вируса[smilie8]

Ааа, и радвайте се, че и тая още не е станала задължителна![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: letera   
Дата:   10-02-13 01:07

За да не отварям нова тема (Горби - ще прощаваш [smilie3] ), след като Андрей каже за ползите от ротавирусната ваксина, ще го замоля да пусне една светлина и по посока евентуалните ВРЕДИ от ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ваксини в БГ. Че да спре да ми побелява косата от тревоги по тая линия поне... (Андрей, подозирам, че темата е широка - маркирай само основните акценти, ще се опитам да разбера от половин дума. Пак казвам - вълнува ме единствено реалното състояние на нещата по отношение на вредите, за ползите - нямай грижа.)

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 05:20

аха.... и после трябва да ходя да ти нося ваксини от Украйна... [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   10-02-13 11:57

горби,

едва ли ще продължи дейността ти по носенето на торби с ваксини от Украйна,
щото бързовеждов ще те е гръмнал - защото го пренебрегваш...

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   10-02-13 12:00

Андро, кажи за ползите от ротавирусната ваксина, с интерес че прочета поста ти.

ПП Това не е бъзик, наистина ми е интересно.



Публикацията е редактирана (10-02-13 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 12:23

Ползите са, че можеш да си спестиш лежането в болница на детето си. Тези инфекции понякога минават леко, понякога тежко, възможна е и летален изход за детето. Но никой не може да ти гарантира, как ще протече точно при твоето дете инфекцията. Хазарт, обаче с ваксинацията го елиминираш.
Иначе, като всяка ваксина осигурява имунитет срещу вируса

Ето доклад(преведен) на ЕМА за въпросната ваксина



Публикацията е редактирана (10-02-13 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 12:26

Честно казано, мен малко ме притеснява, че е атенюирана(жива). Противогрипните напр. са или сплит или субюнит (само фрагменти от вируса, мъртви сиреч).

На онова същество нелепия коментар, че съм щял да гърмя някой, няма кво да кажа.
Всеки, който ме познава, знае че съм душица[smilie5]



Публикацията е редактирана (10-02-13 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 12:34

От линка на бързовеждия:

"Най-честата нежелани реакции при Rotarix (наблюдавана при 1 до 10 на 100 пациенти) са диария и раздразнение"

Т.е. ваксината предизвиква същите симптоми, от които би трябвало да предпазва. Поправете ме, ако греша, но дори и 1% е доста в тоя случай, а какво да кажем за 10%?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 12:35

1% според мен е нищо в случая.
Ползата е по-голяма(според въпросното резюме):

"0,1% от ваксинираните с Rotarix бебета, при които е оценена ефективността, развиват тежък ротавирусен гастроентерит (12 от над 9000) в сравнение с 0,9% от бебетата, получили плацебо (77 от почти 9000)."

И е доста мащабно проучването-63 000 бебета, така че може да му се вярва



Публикацията е редактирана (10-02-13 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 12:46

въпросът е не колко от ваксинираните, а колко от неваксинираните бебета развиват тежък ротавирусен гастроентерит. и за мен "при 1 до 10 на 100 пациенти" не означава баш 1%, ако позволиш - средното е поне 5%[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 12:52

фаст: ниагара е готина, не е същество, просто като всички майки и е писнало, та може би е била малко крайна.
ниагара: нямам намерение да нося торби с ваксини, само ако някой познат има нужда, за да пренасочи паричките към други нужди на бебето :)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 12:57

"въпросът е не колко от ваксинираните, а колко от неваксинираните бебета развиват тежък ротавирусен гастроентерит. и за мен "при 1 до 10 на 100 пациенти" не означава баш 1%, ако позволиш - средното е поне 5"

Ами 77 срещу 12 на 9000 в полза на ваксинираните.
И 10% да е, ползата спрямо риска е пак огромна.

Горби, и на бащите им е писнало

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   10-02-13 13:02

Те нещо я забраняваха тази ваксина през 2010, после пак я пуснаха..., де да знам. Аз не се съмнявам, че има превенция с нея, но ако не му давате съмнителна вода, поддърйате някаква сравнителна хигиена и би трябвало да не е много страшна работата. Да стискам палци де, че ние не я сложихме... и не знам!
Честно казано, при нас заради по-дългата жълтеница и доста ни се сгъсти приема на задължителните ваксини и не знам дали и затова лекарката не беше много фен да слагаме и тази... Де да знам...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 13:03

12 от 9000 са 0,9%, както ти вече уточни по-горе, което е по-малко от 1% и доооста по-малко от 10% и ти продължаваш да твърдиш, че ползата спрямо риска била огромна! 'баси безочието![smilie4]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   10-02-13 13:06

(12 от над 9000) vs (77 от почти 9000)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   10-02-13 13:15

ами аз ви казах как се случи при мен и при мойте деца(3 бр.) - в рамките на 12 години един менингит и един мозъчен оток вследствие на ротавирус(според докторите, на база на изследванията, направени в инфекциозна болница софия). вирусът не протече никак специфично - нямаше повръщане и диария - така че даже не знам дали наистина е бил такъв. хубавото е, че лечението беше кратко, ефикасно и без никви антибиотици "за всеки случай". манитол и торби с лед за температурата. толкоз. а най-хубавото е, че всичко мина добре.
не смятам да ваксинирам никого. само че бих чула мнението на андрей във всички случаи. комай само негов довод може да ми обърне становището [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: niagara   
Дата:   10-02-13 13:29

бързовеждов, не аз започнах да говоря за гърмене [ezik]

горби, хиперболизирах случките в посоката на предложенията в разговора,
мислех, че няма нужда от кавички [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 13:35


"12 от 9000 са 0,9%, както ти вече уточни по-горе, което е по-малко от 1% и доооста по-малко от 10% и ти продължаваш да твърдиш, че ползата спрямо риска била огромна! 'баси безочието!

Защо безочие? Бъркаш нещо май пак поради некомпетентност. Ротавирусна инфекция не е просто една диарийка. Първо се осведоми (може и в любимия ти гугъл)какво точно е диария и какво точно ротавирусна инфекция. Те са посочили диария като странично действие, не ротавирусна инфекция. Ако пиеш вкиснало мляко пак получаваш диария, но не и ротавирусна инфекция. Крист не задълбавай с тези неща, че ще потънеш съвсем, не са ти ясни въобще

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 13:36

ejko, така де - 77 от 9000 са даже не 0,9, а 0,85%[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 13:40

[smilie18] Съвсем се опетла май,а крист

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   10-02-13 13:42

fast_eyebrow , бреей, ти от родопите ли беше?
че тва "опетла" си е тамошно [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 13:47

Жена ами е от там[smilie18]
Нали знаеш- откъдето е жената и ти си оттам

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   10-02-13 14:02

"опетла" не го бях чувал и си помислих, че е грешно написана дума... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   10-02-13 14:42

не е, не еееееееееееееее [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 16:24

аз не съм от родопите, но често я използвам тази дума...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 16:43

не, не съм се "опетлал" - ти се "опетла", при това доста - според собствения ти линк само 0,85% от децата могат да развият сериозни проблеми от ротавируса, докато пък ваксината предизвиква същите симптоми при между 1% и 10% от децата, на които е давана. страхотна "ефективност"![smilie18]



Публикацията е редактирана (10-02-13 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 16:49

Достатъчно ясно съм го написал горе и малоумник ще го разбере. Ти що не го разбираш-не знам[smilie3]

Специално за теб ще повторя:
Ротавирусна инфекция не е просто една диарийка. Първо се осведоми (може и в любимия ти гугъл)какво точно е диария и какво точно ротавирусна инфекция. Те са посочили диария като странично действие, не ротавирусна инфекция. Ако пиеш вкиснало мляко пак получаваш диария, но не и ротавирусна инфекция

Иначе "опетла" си я ползваме доста и във Варненско



Публикацията е редактирана (10-02-13 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 18:52

Ротавирусът предизвиква гастроентерит, основният симптом на който е диарията. Ваксината за ротавирус, която съдържа същия тоя вирус ЖИВ, па макар и в "атенюирана" форма, предизвиква пак диария, която може и да не е толкова остра, като при истинското заболяване (дали е точно така, между другото, не е уточнено в документа на ЕМА - само пише "диария" сред страничните действия[smilie3]), но пък диария получават до 10 пъти повече деца, взели ваксината, отколкото броя деца, които биха се разболели от остър гастроентерит. За мен това е всичко друго, но не и "огромна" полза, ако въобще може да говорим за полза. Всичко това дотук само по данните на ЕМА и бързовеждия. Ако се разровя, предполагам, ще излязат още много други интересни неща, и ползата може да се обърне и на вреда, но не ми се занимава да споря повече с дървени глави. Знам, че на някои им е доста сладка печалбата с над 100% надценка от тая ваксинка, но проблемът си е техен.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 18:55

ем андрей можеше да хвърли малко светлина, ама се направи на важен и се фръцна... да се чудим сега, да ги купуваме ли тия ваксини или да стискаме палци да не се разболеят децата...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   10-02-13 18:59

андрей сигур някъде нещо поклаща, мене ако питаш....[smilie18]
после ще се вкл.
а що никой не коментира тъй, дето аз разправям - не знам...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 20:01

krist единствената дървена глава тук си ти. Обяснявам:
ротавирусите причиняват инфекциозен ентероколит, атакувайки чревния епител, който е решаващ за водносолевия обмен. Като го унищожи вирусът, чревният епител губи функциите си и се получава диария, която е трудно преодолима и може да доведе до смърт. Защото епителът вече умира. Диарията е просто изява на проблема. Ентероколит означава възпаление на червото, ама бактериален ли е, вирусен ли е, механичен ли е, много видове.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   10-02-13 20:05

200

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   10-02-13 20:07

Е, кой ти дава гаранция, че при тия 1-10%, при които се изявяват страничните случаи от ваксината, не се случва точно същото, както и при нормалното протичане на заболяването, но в по-лека форма, тъй като вирусът е отслабен? В крайна сметка с ваксината взимаш именно жив вирус - ако дотогава не си го срещал, то след ваксината гаранция е в теб?[smilie3] В доклада не ЕМА уви не е казано нищо по въпроса, което може и да не е случайно

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   10-02-13 20:12

Специално на теб никой никога няма да почне да дава гаранция за всеки научен факт, който излага. Гаранцията е източникът на информация.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: BOZO   
Дата:   10-02-13 20:17

Аз се чудя как при такава засилена лечителска дейност хомеопатите още не са открили как се лекува спин с лукчета...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 20:18

Докладът е резюме, търсиш цялото проучване и гледаш. Лично за мен този доклад на ЕМА е достатъчен, защото е обоснован чрез доказателства и факти. Виждам, че в щатите я ползват от 2006 год, не видях някъде проблем да има с нея.



Публикацията е редактирана (10-02-13 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 20:20

бозо - щото спин няма... измишльотина на бялата мафия... има много писано из интернет....

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: CyberGene   
Дата:   10-02-13 20:26

Значи дори и аз като абсолютен поддръжник на науката, в последно време почвам да си мисля, че тая работа с ваксините невинаги е чиста монета. Като му дойде времето да имам деца, тогава ще му мисля повече по въпроса, но зрънцето на съмнението е посято в мен [smilie3] Имам един познат, който винаги е бил твърдо за медицината и т.н., ама след като детето му разви аутизъм, а за момента най-логичното обяснение на лекарите е реакция към някоя от ваксините, почна малко да омеква в тона си твърдо за вакисните... Не го пожелавам на никого [smilie2]



Публикацията е редактирана (10-02-13 20:39)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 21:02

Винаги е добре да има зрънце съмнение, Сайбъре. 100 пъти съм казвал и тук- основен фундамент в медицината, а и фармацията е "полза/риск", няма нищо 100% безопасно- има ли действие има и потенциален страничен ефект, преценява се, струва ли си ползата пред риска.

"бозо - щото спин няма... измишльотина на бялата мафия... има много писано из интернет...."

Бе ти по-добре си ползвай капути при чуждо. Тях може и от Пикадили да си ги купуваш, не е задължително от Бялата мафия[smilie18]



Публикацията е редактирана (10-02-13 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 21:04

ааа не, аз чуждо не пипам, неее... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 21:05

Да ама оня виц на ли го знаеш- ти може да внимаваш, ама други- НЕ[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: gorbi   
Дата:   10-02-13 21:06

като каза ка... презервативи..., имам клиенти - една бензиностанция, която продава най-много презервативи месечно - повече от всяка аптека... Една вечер им правих системата до късно - някъде до 03.00. От 20 - 21 часа до 03 продадоха на над десет човека... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 21:08

Те аптеките не продават много презервативи. Повече продават тестове за бременност[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   10-02-13 21:22

Кърски еб@чи [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   10-02-13 22:50

fast, грешиш за аптеките. Навремето работих в една денонощна аптека и нощните пеперуди решиха да си преместят "стоянката" пред аптеката. Цяла нощ звънят за "един перзатив да не горчи и едни кърпички". Не можеш да дремнеш от тях. За 2-3 нощни се научиха да си купуват по 5 "перзатива" и кърпички до полунощ[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   10-02-13 22:54

Презервативите опитваш ли ги на вкус?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   10-02-13 23:18

Оспамихте темата, а и аз като Мара се надявах Андро да си каже мнението ...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-02-13 23:25

analgina, аз навремето бачках в една в студенски град и продавах доста посткоитална контрацепция и тестове за бременност.Презервативи по-рядко [smilie5]

Ех времена, ех младост[smilie18]



Публикацията е редактирана (10-02-13 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   10-02-13 23:56

Аз бачках на денонщната срещу Питогов и после при труженичките в Надежда.

Asahi, момичетата пробват на вкус, аз само отчитам резултатите от експеримента. Давам ментови - цупят се. Давам бананови - ОК. Давам шоколадови - пак ОК. Давам без аромат - смесени чувства. И те така...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-13 00:32

Пак преди 200 години в същата аптека. Влиза едно яко момче с анцуг, гелосан назад, с едни сребърни ланци и малката нокийка в ръка (от онея, първите без антена):
- Мой, имаш ли превръзки?
- Имам -викам- Какви искаш?
- Е кви! Ми то кви има?
- Ми най-различни викам, не ти ли казаха?
- Тая мойта марула нищо ми не каза. Чей малко!- Набира я на нокийката, ама "марулата" явно не вдига. Тоя се изнерви.
- Абе мой, дай някви там!
- Ама те са много различни, за различни... абе различни са- Ся ко да му обяснявам за разни капки там и дебелини и т.н.
- Оф, аре дай едни там като за средна пу..ка и да въря, че изтървах мача



Публикацията е редактирана (11-02-13 01:22)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Orlin   
Дата:   11-02-13 00:48

Автор: krist
Е, кой ти дава гаранция, че при тия 1-10%, при които се изявяват страничните случаи от ваксината, не се случва точно същото, както и при нормалното протичане на заболяването, но в по-лека форма, тъй като вирусът е отслабен?


Аха. Бялата мафия дава на всички по едно хапче, за да ги разболее от ротавирус че да си продаде и другите лекарства.

Крист, пиши по-често и по-дълги постове. Аз нямам много време да поствам, та поне ти да ме отмениш в задачата хората да проумеят кое е правилното. А иначе тя еволюцията си върши работата. Дори и в неделя.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   11-02-13 10:18

"Бялата мафия дава на всички по едно хапче, за да ги разболее от ротавирус че да си продаде и другите лекарства."

Aбе аз не забелязах да съм го написал това, но щом казваш - ще се съглася с теб[smilie18] Kато гледам, май и аз няма нужда да пиша, само се включвай по-често[smilie8]

Иначе, като казахте СПИН и ваксини, да припомним ей това журналистическо разследване:

Origins of AIDS


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   11-02-13 13:05

дежа вю

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: milenpi   
Дата:   11-02-13 15:15

Чудя се, възможно ли е ? Тези дето правят ваксините да са подписали някакъв конфиденциален договор. Нещо като агентите на ФБР.[smilie10] Но пък имат яки екстри, симпозиуми по целия свят, редовен превод на доларовата им сметка, Вип пропуски, ала бала[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 15:51

Ох, виждам, че нещата позагрубяват. Имам доста работа обаче, но малко по-късно ще напиша какво мисля по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: letera   
Дата:   11-02-13 16:32

Андрей - [smilie24]

Аз поне чакам с интерес.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-13 17:51

Миленски, ето един договор, дето го подписват. Само някои. За съжаление
http://www.arpharm.org/bg/eticalcode/ethical-code-summary

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   11-02-13 18:00

Те т'ва съм го подписал аз. Че и тест държах, за да ме сертифицират.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   11-02-13 18:02

и допринасяш ли за защитата на човешкото здраве и живот, от както си го подписал в сравнение с преди това?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-13 18:49

analgina +1

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 18:50

Здравейте пак, ще кажа мнението се за тази ваксина както обещах.

Тази ваксина е жива /атенюирана/. Това се прави, когато другите и форми /убита, субединична/ не са имуногенни.
Както винаги съм казвал тук, а виждам, че и колегите фармацевти го споменават всяка ваксина представлява комбинация полза/риск.
Повече ваксини се използват, когато предпазват от масова заболяваемост, смърт и много усложнения. Пак да повторя - МАСОВА.
Не е такъв случаят с рота-вирусната ваксина. Наистина понякога води до тежки форми и смърт, но това никак не е много често на фона на цялата популация.
Обикновено давам пример със себе си - аз не бих ползвал тази ваксина за децата си, защото няма епидемии или пандемии от този вирус, което да налага превенция. Освен това тя покрива малка част от предполагаемите серотипове. Не смятам, че е врадна или рискова.

Моите 3 момчета /19, 12 и 9 години/ се имунизират с всички ваксини от задължителния календар. Тази година аз ще ходя на реимунизация за Тд, прави се на 10 години. Не че не мога да се имунизирам и сам, но искам да се запозная с ДжиПи-то си, което никога досега не съм виждал.
Имунизиран съм и със специфични неща, но аз работя с патогени, затова и моя случай не е меродавен.

Що се отнася до цените - хората в аптеките нямат нищо общо с ценообразуването. Това е държавна политика при регистрацията.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-13 18:53

Ти пак си добре, че само не познаваш gp-то си. Аз просто нямам такова. [smilie18] От две години. А днес, а утре и минах 2 год. без личен лекар

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Orlin   
Дата:   11-02-13 19:01

<offtopic>
Офффф... а аз моя GP го гледам всеки месец... сигурно съм му омръзнал...

Последния път ми трябваше бележка че съм здрав. Като чу че ми трябва за 200 км. колоездене при -3 градуса и казва "Ще ти дам бележка че си здрав, но с малки букви ще допълня, че не важи за психо частта."
</offtopic>


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   11-02-13 19:03

написа:

> Здравейте пак, ще кажа мнението се
> за тази ваксина както обещах.
>
> Тази ваксина е жива /атенюирана/.
> Това се прави, когато другите и
> форми /убита, субединична/ не са
> имуногенни.
> Както винаги съм казвал тук, а
> виждам, че и колегите фармацевти
> го споменават всяка ваксина
> представлява комбинация
> полза/риск.
> Повече ваксини се използват,
> когато предпазват от масова
> заболяваемост, смърт и много
> усложнения. Пак да повторя -
> МАСОВА.
> Не е такъв случаят с
> рота-вирусната ваксина. Наистина
> понякога води до тежки форми и
> смърт, но това никак не е много
> често на фона на цялата популация.
> Обикновено давам пример със себе
> си - аз не бих ползвал тази ваксина
> за децата си, защото няма епидемии
> или пандемии от този вирус, което
> да налага превенция. Освен това тя
> покрива малка част от
> предполагаемите серотипове. Не
> смятам, че е врадна или рискова.
>
> Моите 3 момчета /19, 12 и 9 години/ се
> имунизират с всички ваксини от
> задължителния календар. Тази
> година аз ще ходя на реимунизация
> за Тд, прави се на 10 години. Не че не
> мога да се имунизирам и сам, но
> искам да се запозная с ДжиПи-то си,
> което никога досега не съм виждал.
> Имунизиран съм и със специфични
> неща, но аз работя с патогени,
> затова и моя случай не е меродавен.
>
> Що се отнася до цените - хората в
> аптеките нямат нищо общо с
> ценообразуването. Това е държавна
> политика при регистрацията.


Благодаря [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   11-02-13 19:18

Поправете ме, ако греша, но написаното от Андрей означава, че в горния спор с бързовеждия относно числата в показания от него линк, нещата са точно както аз твърдях, и в никакъв случай не може да става въпрос, че: "ползата спрямо риска е пак огромна", нали?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   11-02-13 19:26

Ти си победител. Пий един хомеопатичен хмел да отпразнуваш победата.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-13 19:30

Как да ти кажа, krist! Ние с теб не сме спорили. Можеш да спориш с някой който е компетентен в дадената област. Ти не си. Извинявай ако съм те оставил с подобно впечатление.
Сега искам да помислиш колко пари биха се изхарчили за 77 деца на 9000 за лечение на въпросната инфекция (някъде видях към 500$ на дете) и колко пари биха се изхарчили за ваксинацията на въпросните деца. Ама айде, товa е да кажем по-малкият проблем (все пак не сме такива коравосърдечни меркантилни типове). Сега си помисли за страданията и стреса, които биха изпитали тези деца, да лежат в болница и да ги дупчат със системи поне седмица. Или стреса за родителите- някой по-горе спомена за майките- как се стресират и им е писнало. По-лошия вариант- рязане на некротизирали черва. Най-лошия вариант- смърт.
Така, че ползата откъдето и да я погледнеш в случая надвишава риска многократно.
Не виждам пък написаното от колегата, как противоречи на доклада на ЕМА или на моето мнение?[smilie11]



Публикацията е редактирана (11-02-13 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   11-02-13 19:31

Което ме подсеща да си взема един хмелов продукт. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-02-13 19:31

аз-гроздов[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   11-02-13 19:44

Ако няма да взимаме от живата ваксина, може да вземем от живата бира...! Weihenstephan май ми е единствения вариант от супера до нас..., така че...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 19:48

Баси, хора, недейте с тези напитки така, аз съм още на работа и още 2 часа ще съм тук.

Факт е, че на тези родители, чиито деца са получили тежки усложнения от рота вирус няма как да се обясни защо тази ваксина не е задължителна, за да бъдат всички деца предпазени. Ситуацията е същата при родителите, на които трябва да се обясни, че едно на 10 000 деца получава усложнение от някоя ваксина или нейна съставка, но това не прави ваксината лоша.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   11-02-13 19:51

Ти запази ли маса в Славяни за 14-ти?

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   11-02-13 19:55

"...всяка ваксина представлява комбинация полза/риск. Повече ваксини се използват, когато предпазват от масова заболяваемост, смърт и много усложнения. Пак да повторя - МАСОВА.
Не е такъв случаят с рота-вирусната ваксина. Наистина понякога води до тежки форми и смърт, но това никак не е много често на фона на цялата популация."


"...ползата откъдето и да я погледнеш в случая надвишава риска многократно"


Ползата би надвишавала риска многократно само ако нямаше никакви странични ефекти от конкретната ваксина, но от данните видяхме, че има странични ефекти, които се проявяват при до 10 ПЪТИ повече деца, отколкото са тежките случаи на заболяване, па макар и тия странични ефекти да са уж по-слаби (което не е потвърдено обаче). Накрая, айде да не се плашиме чак толкова с бодене, рязане и т.н. - този прийом е един доста тривиален опит за манипулация и всяване на страх у публиката. Все пак, ако се полагат достатъчно грижи за детето, на първо място - да се следи достатъчната хидратация, предполагам, острите случаи ще намалеят още повече като процент спрямо цитираните по-горе 0,85%. И накрая да не забравяме, че има и други методи за лечение, вече за трети път ще пусна линк за изследване, показващо ефикасността на хомеопатията при бебешка диария, па дано някой му обърне внимание най-после: http://pediatrics.aappublications.org/content/93/5/719.abstract

Аз самият преди няма и месец имах проблеми със стомашен вирус и след правилно предписано хомеопатично лекарство чувството на тотално изтощение намаля драстично в рамките на два-три часа.


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: analgina   
Дата:   11-02-13 19:57

Krist, хората за бира, ракия и Славяни си говорят, а ти още си зациклил. Никой не те натиска за нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   11-02-13 20:00

Андро, и всички хмелово-гроздови потребители, наздраве с едно отлежало Асеновградско Маврудче [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (11-02-13 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: boZO   
Дата:   11-02-13 20:01

Един истински хомеопат никога не пие ракия... изсипва 1мл. сливова (може и друг алкохол) в тон вода и така водата "запаметява" и пренася влиянието на алкохола върху организма.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   11-02-13 20:03

Е ти ни си нема друга работа - сега очаквам още 1235733 страници [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (11-02-13 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: krist   
Дата:   11-02-13 20:03

ма разбира се, откровената лъжа на бързовеждия относно хипотетичната "огромна полза" от тая и без това ултраскъпа ваксина, ще бъде удавена в глупости за ракия и подобна смрад[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: temelko   
Дата:   11-02-13 20:04

Абе що не си оторите една тема - дуел, вместо да се..те по всички теми [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 20:08

Асахи, моля те пиши на Ивчо да я запази, че има контакти в Славяни. Шото ако аз я запазя на тази дата и дойдат трима брадати като теб такова име ще ни излезе, че и с 5 жени да дойда не мож изтри петното ...

[beer]

След 22.00 ще пробвам сливовата на тъста ...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   11-02-13 20:09

Тъст имаш, а с 5 жени по пицариите ще ходиш... Срамота [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 20:22

С риск да прозвучи грубо - тъста е неофициален. А на пицарията съм ходил с 5 жени, ама никога заедно .... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   11-02-13 20:24

Хитър си ти... :)))

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   11-02-13 20:27

Глей ся - с 3-ма брадати най-много да те запозрат в игра на карти.
Масата е уредена.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: asahi   
Дата:   11-02-13 20:31

Почвам ваксинирането. От кухнята една пъстърва, наръсена с риган, вика за помощ.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 20:31

Бравос за масата. Ама аз ще си водя булката за алиби, щото иди обяснявай после, че било за карти. В този ред на мисли - отивам да я взема от английския, че и било писнало на френски да си говорим. Като се прибера ще видя какво сте измъдрили, ама този път и аз ще съм с напитка.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ejko   
Дата:   11-02-13 20:34

в 8 без 15 щеше да стоиш още 2 часа, а в 8 и 30 си би камшиците... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: Rosencho   
Дата:   11-02-13 20:42

След позвъняване обикновено така става[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   11-02-13 21:25

Rosencho
Дата: 11-02-13 20:42

След позвъняване обикновено така става

Това точно и стана, ама ще си доработя у нас ...

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   12-02-13 12:29

абе, я сега кажи за ваксината, дето агитират малките момиченца да си я турят, за папилома вируса?



...........да сме на темата де....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   12-02-13 14:08

За нея казах 100 пъти - това е крайно неудачна форма на спикулация със сексуалната култура. Не бих я препоръчал на никого.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-02-13 14:10

За тая ваксина и аз съм със смесени чувства честно казано, но не съм и баш компетентен относно тези заболявания и вируси

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   12-02-13 14:33

Е, аз нали съм по вирусите, набора от серотипи е огромен в този случай. Ваксината е тежка, а за сметка на това и много скъпа.

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: мара   
Дата:   13-02-13 11:11

благодарско!

Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: ring   
Дата:   13-02-13 16:14

За Церварикса моето ДжиПи ми сподели още миналата година, че все още е в процес на "изпробване", все още няма висок процент доказуемост че е удачна... След това се поразрових из нета и доколкото успях да разбера (с бедния си английски) в Щатите има много тежки поражения от нея, включително рак, безплодие и какво ли още не..... Не бих рискувала да слагам на дъщерите си, в никакъв случай... Чудя се обаче дали нашите Звезди, които са се ангажирали с рекламата са ваксинирали наистина дъщерите си [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: ваксината...
Автор: AndreyIst   
Дата:   13-02-13 16:40

Не, едва ли са го направили. Чиста сделка.

Аз така мога да рекламирам водка, нищо че не я докосвам даже. [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.