Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  22  23     всички  напред  последна
 Разбивка на сметка за ток
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 10:11

Темата е в отговор на въпрос зададен от Aquarius в темата пусната от Wania. Само че, тъй като съм блокиран от въпросната ощипана госпожица, пускам отговора тук.

Разбивката за моята сметка за ток тук в Дания ще я пусна довечера, защото не си спомням номера на партидата, като се прибера вкъщи ще го намеря и ще се логна да видя за какво става въпрос. Но дотогава ще спомена как общо взето стоят нещата с тоците тук:

- Електромера е вътре в апартамента

- Електромера се отчита от потребителя и данните се въвеждат в интернет сайта на разпределителя. Инкасатор не е влизал у нас откакто сме купили апартамента

- Отчитане през 6 месеца, но ако искаш можеш и да си отчиташ всеки ден, ако ти се занимава. 6 месеца е максималният срок, ако го пресрочиш ти пращат напомняне, ако не реагираш, ти пращат инкасатор

- Плащането е на тримесечие, като е възоснова на средната консумация от предишни години. Изравнителна сметка се прави веднъж годишно, но можеш да си поискаш по всяко време

- Сметката за ток, както и всичките ми останали сметки, се изплащат автоматично от банковата ми сметка


И, да добавя две много важни неща:

- Цената на тока е няколко пъти по-висока от тази в БГ
- Няма или почти няма крадци на ток
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: 1vo   
Дата:   08-02-13 10:17

Интересно дали и там преносът е по-скъп от производството?
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: tonitka   
Дата:   08-02-13 10:20

Братовчедка ми е в Германия - Брюл. Сметката и за ток и газ за 8 месеца е 380 евро. Отопляват апартамент 3 стаи + кухня, с малко дете. Като се гледаме по скайпа винаги в къщи са по къси ръкави.

Другите ни роднини в Северна Ирландия за къща на 2 етажа, 3 спални, хол, трапезария и кухня, плащат около 180 паунда на месец. Също с малко дете, което постоянно е в къщата със свекърва ми!


Изводите и сметките как тока в Б-я ни бил най-евтиния всеки да си ги направи сам!
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 10:22

Djogata, то и нашата сметка е няколко пъти по-скъпа от цената на изразходвания ток...
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   08-02-13 10:25

Е то кво ни е като хората.....толкоз години вече.... разбрах, че няма оправия, или бягаш, или вадиш повече кинти и плащаш на гадовете.....

[smilie3]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 10:27

Общо взето нещата стоят така..., ако взимам 3 хиляди заплата и ще спра да се дразня на тези битовизми...[smilie18]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: tonitka   
Дата:   08-02-13 10:28

Ставаме двама Ежко...[smilie3]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   08-02-13 10:29

tonitka написа:

>
> Изводите и сметките как тока в Б-я
> ни бил най-евтиния всеки да си ги
> направи сам!

Трябва да се съпоставят и доходите, защото иначе не е интересно[smilie3]
23 години народа го оставиха с поглед заврян в битовизми - ток, вода, парно[smilie23]
Ще им излезе през носа ... един ден[smilie21]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Krassy   
Дата:   08-02-13 10:34

Не плащам малки сметки...

Но като изчисля... толкова и горя [smilie8]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 10:43

Ей го Кrassy може да докарва добри кинти и го бОли дали е 150 или 300 лв... Така и трябва де..., дайте да почваме да правим повече пари...
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: tonitka   
Дата:   08-02-13 10:43

Uve_Smotanson, за примера който дадох за Северна Ирландия - двама работещи, чисти доходи - 2500 паунда. Сметка ток и газ - 180 /грубо 200/ паунда.
....ааа да добавя, че там вода не се плаща, което също е забавно! [smilie3]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 10:47

аз викам да си направим едно електроразпределение. И да сме на загуба, все по 3-5-10 хилки ще вържем на месец, то и без това заплатите ще влязат в графа разходи и са минус на дружеството, но на нас ще са ни плюс...[smilie18]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 10:49

Оп, намерих разбивката на тока.

За 1 година сме изхарчили ток за 1000 лева. От тази една година, половин година живяхме в Щатите, така че да кажем, че общо сумата за ток ни е към 2000 годишно. Нямаме никакво отопление на ток, нито климатици, отделно имаме парно, което е към 250лв на месец (3000 на година).

От тези 1000лв, цената е следната:

Производител:
- 30лв абонамент към електропроизводителя
- 150лв такса потребление към електропроизводителя

Разпределение:
- 100лв транспорт на енергия
- 50лв 'обществени задължения' (явно това е техният код за невъзстановими разходи)
- 115лв абонамент към мрежата
- 220лв данък потребление
- 15лв добавка разпределение
- 20лв данък енергийна ефективност
- 20лв допълнителна добавка


ДДС: 190лв

Както виждате, и тука нещата не стоят по-различно. Единствената цена, която директно и очевидно е за произведеното електричество, е тази от 150лв, като за 220-те лева такса потребление при електроразпределителя не знам дали е точно данък и отива в държавата, или поне част от парите отиват при производителя. Но в крайна сметка сигурното е, че по-малко от половината сметка е за самото произведено електричество.

И не виждам какво толкова ви притеснява това. Токът не може да се носи в шепи от централата, трябва и електропреносна мрежа, и един куп хора да я поддържат, да отчитат потребление и т.н. Материалите в Айфоните ви знаете ли колко струват? А на Епъл знаете ли колко процента им е печалбата? В пъти повече е от тази на електроразпределенията, ама Айфони си купувате, а за електричеството се оплаквате. [beer] [beer] [beer]
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Myth   
Дата:   08-02-13 10:50

И, да добавя две много важни неща:

- Цената на тока е няколко пъти по-висока от тази в БГ
- Няма или почти няма крадци на ток


Пропуснал си най-важното, да съотнесеш цената на тока, към доходите на хората в Дания, та много важните неща са три и би трябвало да изглеждат така:

- Доходите на хората са в пъти по високи от тези в БГ
- Цената на тока съотнесена към доходите всъщност е по-малка от тази в БГ
- Няма или почти няма крадци на ток
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   08-02-13 10:50

Последната ми сметка за ток беше 10.09 лв.
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Myth   
Дата:   08-02-13 10:53

Автор: ovcharcheto_kalitko
Дата: 08-02-13 10:50

Последната ми сметка за ток беше 10.09 лв.



То само компютъра ти харчи толкова бе човек, хладилник, осветелние не ползваш ли в къщи?
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 10:53

Моите и зиме и лете са около 100 лв и по груби сметки толкова си и харча ...
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 10:53

Мит, престани с тия доходи. Въглищата и бакъра за кабели са си на една цена и в БГ, и в Дания. Така че това с доходите са глупости. Електроразпределенията не са социални дружества.
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: ejko   
Дата:   08-02-13 10:58

Djogata, притеснява ни, че ни е скъпо. По-горе ти го казах... Ако взимаме повече кинти и няма да ни притеснява.
Всеки смята колко е тока, колко е бензина и мисли само за суровините, все едно в тези дружества няма хора на заплата, все едно по бензиностанциите няма работна ръка, която да получава заплата...
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Wania   
Дата:   08-02-13 11:02

Мен ме притеснява, да ме лъжат и крадат, не ме притеснява да е скъпо, ако съм го консумирал наистина, но не е така, масовостта на надутите сметки го доказва. Най-малкото има енергия от нощна тарифа прехвърлена към дневната.
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 11:04

Ежко, и аз така мислех много време, особено като дойдох да живея в Дания и усетих разликата в цените - за всичко си виках - егати, как може това и това да е толкова скъпо, ама постепенно почнах да осъзнавам, че си има причини, и че в много случаи не е само защото искат да ни одерат кожата, ами защото тези неща реално си струват толкова.
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Djogata   
Дата:   08-02-13 11:06

Ми Ваня като си толкова сигурна, застани до електромера и го провери кога ще превключи на нощна. Ако се съмняваш, че не превключва правилно, обади се да дойдат да го проверят. Провери и от колко до колко часа е нощната енергия, да не се окаже, че се бъркаш.
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: temelko   
Дата:   08-02-13 11:07

А какво ще стане ако всички възприемем политика на енергийна ефективност (толкова широко рекламирана напоследък)?

Мисълта ми е че разходи за поддръжка на преносната мрежа са константа.

За да се покрият, такова свиване на потреблението няма ли да доведе до поскъпване на крайната цена на тока?
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: Myth   
Дата:   08-02-13 11:08

Автор: Djogata
Дата: 08-02-13 10:53

Мит, престани с тия доходи. Въглищата и бакъра за кабели са си на една цена и в БГ, и в Дания. Така че това с доходите са глупости. Електроразпределенията не са социални дружества.


Е как да престана бе Djogata, като това е основния проблем и не са никакви глупости, явно не разбираш, че тук хората мислят как да оцелеят и само за това мислят как да си покрият месечните сметки за ток и храна. Ще те питам дали и ти когато си даваш половината, а зимата и повече от половинат заплата за ток, а останалата половина едвам стига за храната (и то с много лишения) дали няма да ти прави впечатление сметката за тока. Ама то оная приказка колкото и да се повтаря, че сития на гладния не вярва, сития няма да я разбер.
 Re: Разбивка на сметка за ток
Автор: kaiser.soze   
Дата:   08-02-13 11:09

ето още една сметка от Европа, в дъното има проценти

https://photo-forum.net/static/forum/2013-02/zfob0801.JPG
http://photo-zona.net/images/user39102/album3480/large/1268260660_gkby9701_britishgas.jpg


 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  22  23     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.