Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20  21  22  23 ..  26  27     всички  напред  последна
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 17:54

johnny_fx - давайте бе, правете подземни, надземни, ако искате и летящи къщи правете, аз ще гледам [smilie5] Искам да те видя как си намираш село на баир и как си построяваш землянката. Искам да видя и как облагородяваш планинската земя покрай землянката си и отглеждаш невъзможни култури в България (примерно банани). Искам да видя как прилагаш на Холцер методите в твоята градина от 1 декар. Как си копаеш езера и пускаш свинете да ровят из градината. Ама наистина ми се ще да го видя това нещо.

Аз продължавам да се чудя как тъй оценяваш моите знания. Вече ти казах, че по темата съм изчел маса материали и съм анализирал доста добре всичко прочетено. Всичкото написано в книгите за пермакултура е много хубаво, докато не го приложиш на практика, тогава ще видиш, че повечето неща или не са за твоя климат, или не работят добре, или не си струва да се прилагат. Това земеделието не е измислено вчера, че да го преоткриваме. Това е един от най-старите занаяти и е с хилядолетна история и наложените практики не са дошли ей така, щото някой за кеф си ги е измислил такива.

Давам пример - в почти всяка книга за пермакултура центално място заема компостната купчкина. Направо възхвали се леят. Как от бурени, шума и всякакви отпадъчни растения да си правиш тор, с който да наторяваш градината.

Е, ей така за експеримента реших миналата пролет и аз да стъкна една компостна купчина за експеримента. Хванах се една следобед с косата и събрах трева от край къщата. Влачих с количката треви, влачих от плевника бали слама, снопове старо дръже. Редих купчина, поливах с маркуча, редих, поливах. Комшията и баща ми стояха и се бъзикаха - "я изкараш 1 кофа компост от тая кучпина я не". Комшията даже ми даде 2-3 кофи оскубани бурени от неговата градина. И така, след около 4 часа не особено лека работа купчината беше готова. Загря си се както трябва, взе да се вляга, всичко като по книгите. Като се върнах на село след няколко месеца, от купчината бяха останали само разни парчета дръже, които са били по периферията на купчината. Баща ми вика - от твойта купчина нищо не остана. Не съм мерил колко компост е излязло, не ми се занимаваше. Но не беше повече от 1 кофа. Та толкова за великото компостиране на растетелни отпадъци.

Интересно ми е и как по пермакултурному ще се пребориш с къртица.

Всичкото това е една мода, от която печелят тия, които пишат книги и правят уъркшопи.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Оля   
Дата:   28-01-13 18:01

Мара
"никой не ще да води екзистенциално-философски разговори"
Аз тези ги водя предимно със себе си, не ми е проблем ...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Todd   
Дата:   28-01-13 18:05

Автор: CanoniO
Дата: 28-01-13 17:31

туй с червената шапка англичанката ли е?[smilie5]


баш ...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-01-13 18:06

Знанията ти анализирам от това което пишеш, че си правил и какво е станало. Пак казвам, не споря дали си чел, споря за това, което си разбрал, а то се вижда от опита, който споделяш.

Относно моята особа. Аз не съм мерило за нищо, каквото мога това ще направя. Когато му дойде времето, ще стане, каквото ще става. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-01-13 18:09

Относно компостирането. Аз как направих компост само за месец и нещо, още от първия опит и то от нарязани царевични кочани и трева? Баща ми седеше и ме гледаше, като ми философстваше как кочаните седели по нивите с години без да се разлагат и нищо няма да направя. Ама после видя, че можело. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 18:21

Ами гледай сега, ако вземеш да анализираш по-дълбоко основата, на която стъпва това учение, сам ще стигнеш до някои изводи. Пермакултурата (ако я разгледаме по-широко) проповядва имитация на природните екосистеми. И как с повече мислене да се замести труда.
Само че основната грешка е, че няма как да създаваш естествена екосистема с растения, които не растат в естествената екосистема на мястото ти. Още повече пък с ратения, които са твърде далеч от естественото си състояние, защото са култивирани със столетия. Ако ставаше така, това отдавна да е направено.

Дори няма нужда да опитваш всичките написани неща, на голяма част от тях проблемите им се виждат от пръв поглед.
Примерно има една книга на някаква австралийка, в която основно място пък заемат кокошите трактори. Няма нужда да пробвам да правя кокоши трактор, за да се сетя, че начинанието е обречено на провал, защото бялката ще ми изяде кокошките още първите дни, ако не ги прибирам всяка вечер. Нито пък се иска особено задълбочен анализ, за да се разбере, че смесването на няколко култури на една площ при нашия климат няма да работи добре, а ще създаде проблеми. Примерно често се препоръчва да се садят лук и моркови на едно място. Лука пазел морковите от морковената муха, а морковите лука от луковата муха. Но никой не отчита, че когато морковите имат много по-дълъг вегетационен период и в един момент лука ще има нужда от суша, за да зрее, морковите не имат нужда от стабилно поливане, за да растат.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: elrisha   
Дата:   28-01-13 18:26

Баба ми никога не е чела книжки,пък какви градини прави!Как ли успява милата?!
Да не говорим,че и аз не съм чела книжки,ама не само,че правя разсади,но и домати се раждат един ден,и лук,и репички,и тиквички,и краставици..Но какво разбирам аз!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 18:27

По-добре кажи не как си направил компост, а колко компост излезе и колко труд вложи, за да стане. Колко време събира материали, с какво ги ряза и колко компост излезе?

А торил ли си градина. Примерно пробвал ли си да наториш 6-8 квадратни метра място, да видиш как влизат 1-2 препълнени колички добре узрял оборски тор и като го прекопаеш почти не си личи, че е торено?

В една нищо и никаква градина от 300 квадратни метра вкарах над 20 колички тор и все едно не беше торено, имаше само колкото за покрай растенията. Сега на базата на това, което си изкарал ти от твоето компостиране пробвай да сметнеш какви количества кочани и трева ще са ти необходими за 20 колички компост. В 1 количка има 8 пълни кофи тор (пластмасови квадратни кофи от сирене)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Todd   
Дата:   28-01-13 18:28

Баси , винаги всичко премисляте по толкоз пъти преди да скочите в трапа ????

Аз заебах града за няколко часа ...

И сега прибирам всяка вечер кокошките оти ако не ги прибираш няма смисъл да започваш да ги гледаш .Защото белката не е виновна - и тя душа носи .

У нас се мота една и понякога отмъква по някое пиле или кокошка ...ама те са нейните .

Не можеш да живееш сам .


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 18:29

elrisha, говорим за други неща, не се меси с твоите разсади :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-13 18:29

Бе тя ко ставаше за ядене невестулката, щеше да бяга далеч от човека, ама пуста гад...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: mike74   
Дата:   28-01-13 18:31

написа:

> Баба ми никога не е чела книжки,пък какви градини прави!Как ли успява милата?!

Ми дето викаше моята баба - "Полето не иска молитва, иска мотика!"

То не е наука неземна дето се вика, само дето иска яко бачкане.
Само дето внуците нещо много не ни влече към мотиките [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-01-13 18:31

То за това трябва нещата да се преценяват и да се експериментира. Както казваш обстоятелства различни. Това не прави пермакултурата глупост, просто не трябва да се следва сляпо, а да се мисли. Ще щипнеш от Холцер малко, от Фукуока друго и т.н. Важна е нагласата и подхода. Те хората говорят за принципи, не за закони. Цитрусите на Холцер ги дадох , като пример за нещо, което "не можело" ама явно можело. Но на Холцер метода без подрязване, например не ми харесва и аз бих си подрязвал дръвчетата.

Основната ми забележка към теб в тази тема беше за това "не може" и "няма смисъл".

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 18:38

ами често може, но няма смисъл. Трябва да се преценява добре на каква цена правиш дадено нещо. Ето с компоста - струва ли си да се блъскаш 1 ден, за да направиш 2 кофи компост? Когато примерно една крава или няколко овце са се специализирали в правенето на компост и събират сами тревата и ти я носят в обора полупреработена.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: elrisha   
Дата:   28-01-13 18:39

Аз не видях нито един човек,вкл.и аз, който да е писал в тази тема,че селският живот е супер лесен и е като песен. На абсолюютно всеки му е ясно,че се иска МНОГО труд!Не мога да разбера защо ти реши да ни го обясняваш като на малоумни?!?!
Аз отлично знам какво е да копаеш,да ториш, да чистиш от камъни, да прекопаваш царевица, да береш, да чистиш , да поливаш,да плевиш и т.н...селският живот не съм го гледала на филм и не ме плаши,че трябва да си вкарам тор под ноктите. Сигурна съм,че всики,който е решил да се установи на село си дава ясна сметка за това,вкл. и тези,които ще ходят на работа в близкия голям град, но ще си боднат някое и друго доматче в двора на къщата.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: serjy   
Дата:   28-01-13 18:47

Тоде, пробвай да прибереш кокошките с червен лазер, за 1 минута всичко е вътре, под строй [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n1x0n   
Дата:   28-01-13 20:22

Това не прави пермакултурата глупост, просто не трябва да се следва сляпо, а да се мисли.

Тя не е глупава, а просто идеалистично-утопична концепция за хора, които са си надмогнали на харчовете и искат да се изживяват като еко-хипита. Ако трябва живота ти да зависи от това - жална ти майка.
Друг е въпроса, че за големината на средният български селски имот това с пермакултурата просто няма как да работи поради чисто пространствени ограничения.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-01-13 20:37

Еко-хипитата и хималайските гъдулки да ги оставим да си изживяват утопиите. Моята теза е, че могат да се използват принципите навсякъде, дори и в нашите малки имоти. Просто трябва малко мислене, нагаждане и експериментиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: johnny_fx   
Дата:   28-01-13 20:42

*хималайски гъдулки: разни ню-ейджъри, хора омотани от източни религии и философии, и други подобни окаяни души

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: shtukov   
Дата:   28-01-13 21:01

Аз онзи ден от тази тема чух за разни пермакултури и Холцер, но обичам да си правя подобни есперименти. Дърветата, които съм засадил сам на абсолютно голото място, отдавна надминаха 1000.
Тук съм показал няколко снимки, правени с разлика от 8 години и почти една и съща гледна точка.

Снимка 1, Февруари 2005
https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/awib7211.JPG
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/734949_357306554377101_1404011614_n.jpg


Снимка 1 /Същото място - Септември 2012/
https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/besd0504.JPG
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/44704_357306177710472_1109559839_n.jpg


Снимка 2, Март 2005
https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/ijbd7880.JPG
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/295448_357306727710417_482644094_n.jpg


Снимка 2 /Същото място - Септември 2012/
https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/acbh3846.JPG
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/317023_351983411576082_1730063932_n.jpg


Тук в съседство от мен, май ще се продава подобно на моето място, макар и по-малко /водоем около 2 дка и земя с площ около 6 дка. Който има мерак, може да се прави на Холцер като мен, срещу един птичарски обектив.. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 21:06

Колко е тоя птичарски обектив :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: shtukov   
Дата:   28-01-13 21:09

От 400 до 800 мм. Бял..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: graphic   
Дата:   28-01-13 22:06

За средно статистическо семейство с дете (деца) животът на село е възможен, ако селото е близо до някой град с всичките му удобства. Тук няма как да не се съглася с itilien и други защитаващи тази теза. А ако и селото предлага удобства (училище/детска градина, магазини, аптека, интернет достъп, редовен транспорт), както е нашето - то минусите се свеждат до минимум. От село до центъра на Бургас са 14км (до табелата са 6км). Това ОК, но животни и усилено земеделие - забрави. Съседите ни са жив пример. Двама пенсионери плюс вече застаряващия им безработен син. Работят като ненормални покрай животните и нивята и пак едвам се оправят. Когато продавахме апартамента в града (с идеята да купуваме къща на село) в началото гледахме разни къщи из Родопите, но бързо ни излезе тази мисъл от главата, именно заради работа/училище и т.н. ежедневни задължения. След време като се пенсионирам може и да си дореализирам мечтата за живот на село в родните ми Родопи. Засега не ни остава друго освен да гравитираме около големия град. За тези на които им е интересно поствам албум със снимки от историята на нашата къща през изминалата 2012 - да видят що работа е по една селска къща (особено ако я вземеш занемарена като нашата) Албумът ще бъде публичен в следващото денонощие и после пак ще го затворя. Да се има предвид, че работата по къщата я почнахме още през 2010-та, но в началото повече ми се ревеше, отколкото да снимам [smilie5] та затова от самото начало почти нямам снимки (не и в този албум). [beer]
Маринка 2012

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: ivodam   
Дата:   28-01-13 22:10

Абе оня ден си говоря с една колежка, която преди няколко години се изнесе от София в едно близко село - Житен. Голяма къща, голям двор, ама оня ден ми вика - Иво, искам си апартамента в Надежда, знаеш ли тая къща само колко прозорци има и как се мият тия прозорци...

Ми викам, не знам, ма се досещам...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: h_bio   
Дата:   28-01-13 22:14

Тенчо, сега установих че сме дабъл земляци - по Кърджалийска и Бургаска линия [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20  21  22  23 ..  26  27     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.