Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: boreto   
Дата:   25-01-13 14:02

serjy,

Твоите цени са за 2012г.
Вече ВЕИ можеш да ги смяташ под 200лв.

Към 2020г. живот и здраве цените ще са други.

Но понеже те е домързяло, ще направя сметката вместо теб.

АЕЦ-30% по 15лв.
ТЕЦ-50% по 80лв
ВЕИ-20% по 200лв.

Цена за условна единица сега: 0,3х15 + 0,5х80 + 0,2х200 = 84,5лв
Цена за условна единица сега без АЕЦ: 0,8х80 + 0,2х200 = 104лв.

Т.е. поскъпване с 19%
т.е вместо 50лв бих плащал 59.50лв. Е, как е благосъстоянието ми?

Впрочем съвсем лекичко си забравил да споменеш, че цената от нова ядрена мощност няма да е 15лв, а поне 50.

И къде ойде хорсът...? ... У ривъро...!

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 14:08

200лв от ВЕИ [smilie18] айде намалете им ги до толкова и ще говорим. отвори си сайта и виж цените 600лв е в момента от фотоволтаиците, 200 лв е от ветрогенераторите, 400лв. към 2020 е много по-реалистично.

твойте сметки са все едно си пуснал фиш от тотото и още преди да се е теглило си правиш разходите в момента.

цените на тока тепърва ще отскачат и само след 5г. цените ще са пак със същото съотношение [beer]



Публикацията е редактирана (25-01-13 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: ilcoin   
Дата:   25-01-13 14:10

Серж, много си заблуден брато - без майтап.

Значи, тревожиш се за здравето на детето ти, пък искаш Р.Овч. да му построи атомна бомба, дето ще я плаща цял живот от данъците си. И някой си там контрольор неземен щял да му гледа в ръцете на не щипне от цимента. Смущаващо наивен си, да не кажа друга дума.

Това обаче не е всичко. В Козлодуй се съхранява отпадъка ВРЕМЕННО, докато се охлади (като във всеки АЕЦ). После заминава за Русия, там се преработва, после ПАК се охлажда (минимум 5 години) и после (2020 по последни договорки) ще се ВЪРНЕ у нас за дългосрочно съхранение - около 1 млн. години. Така че, пак нищо не казваш, дето да не се знае. И това съхранение струва на РБ годишно една не малка сума.

С тая схема от преди 4 години - пак нищо не казваш. Всички знаем какъв е дела на АЕЦ. Това, което можеш да кажеш е колко излишък от ток има сега. И ако трябва, към 2035 година да се предвиди още един реактор (ако ИЗОБЩО има смисъл от него). Защото тогава някъде ще се наложи да се спрат 5 и 6 блок.

А последните цифри ми е много интересно как ги сметна [smilie18]



Публикацията е редактирана (25-01-13 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 14:24

излишъка от вчера е към 600мвтчаса при положение, че е топло времето, извади 2000 мегавата мощност и виж колко ще внасяме постоянно и колко в пикови моменти.

я сега кажи при такъв вакум на пазара, ще пада ли цената на тока или ще расте?

...между другото поледните години имаме повишаване на консумацията средно с около 5% на година.

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: boreto   
Дата:   25-01-13 14:26

serjy,

Я виж дали не отваряш някаква стара страница. Защото цените за 2012 са тук:
http://www.dker.bg/pagebg.php?P=401&SP=402

и са горе долу:

ВЕЦ: 160-200лв
Вятър: 105-150лв
Фото: 230-270лв

И още ще поевтиняват.


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 14:34

8. Преференциални цени за продажба на електрическа енергия от възобновяеми източници и водноелектрически централи с инсталирана мощност до 10 МВт определени с Решение № Ц – 010/30.03.2011 г., на основание чл.21 от Закона за възобновяемите и алтернативни енергийни източници и биогоривата.

Електрически централи
Цена


лв./ МВтч


Водноелектрически централи



1. Микро ВЕЦ с инсталирана мощност до 200 кВт
222,9


2. Ниско напорни руслови, деривационни ВЕЦ, подязовирни ВЕЦ и деривациони ВЕЦ с годишен изравнител с нетен пад до 30м и с инсталирана мощност над 200 кВт до 10 000 кВт
213,09


3. Среднонапорни деривационни ВЕЦ, подязовирни ВЕЦ и деривационни ВЕЦ с годишен изравнител с нетен пад над 30 до 100м и инсталирана мощност над 200 кВт до 10 000 кВт
178,68


4. Високонапорни деривационни ВЕЦ, подязовирни ВЕЦ и деривационни ВЕЦ с годишен изравнител с нетен пад над 100м и инсталирана мощност над 200 кВт до 10 000 кВт
171,18


5. Тунелни деривации с годишен изравнител с инсталирана мощност до 10 000 кВт
253,48


6. Микро ВЕЦ с помпи
112,48


7. ВЕЦ под 10 МВт, въведени в търговска експлоатация преди 19 юни 2007 г.
112,48


Вятърни електрически централи


1. Работещи до 2 250 часа
188,29


2. Работещи над 2 250 часа
172,95


3. Работещи с асинхронен генератор с кафезен ротор
148,58


Фотоволтаични електрически централи


1. До 5 кВт р
760,48


2. Над 5 кВт р
699,11

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 14:39

не знам кой ви е излъгал, че тока ще пада, но важно е да му вервате [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: n1x0n   
Дата:   25-01-13 14:39

ок, тези които желаят АЕЦ ще си направят фирмичка и ще участват, НО вие които не желаете да имаме АЕЦ идете в енергото и подайте заявление че не искате да консумирате ток от АЕЦ, нека цената ви се определя от ТЕЦ И ВЕИ, а може и само от ВЕИ.

[smilie18]

И какво точно ще стане, че с тази застрашителна нотка го казваш?

Ти ще изсипеш 20 000 авансово за първоначалната инвестиция. После /разбирай следващите 30 години/ пак ще си плащаш тока, макар и на по-ниски цени, защото почват експлоатационните разходи на АЕЦ-а. Отделно разходи за пренос и разпределение, отделно разходи за затваряне на АЕЦ, отделно разходи за съхраняване на отпадъците.
Последните две пера ще ги плащаш с десетилетия СЛЕД като АЕЦ-а спре да функционира и междувременно трябва да си се бръкнал в джоба за нов. Айде, тях ще ги отпишем, защото вероятно ще успееш да продаваш някакъв излишък от тока и да акумулираш средства.

Аз за същият 30-годишен период ще платя 20 000 за да инсталирам и поддържам 2 киловата соларна система и ... това е. Нито ще плащам за ток, нито за пренос, нито за разпределение.

Разликата е, че аз наистина имам намерението да го направя, докато ти само мяташ някакви думи във въздуха.

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 14:42

е айде де, направи го, отдели се от енергото и пей сърце [smilie24] какво чакаш не знам [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: n1x0n   
Дата:   25-01-13 14:50

Чакам да те видя как правиш частен АЕЦ, щото ти имаш 10 години строеж, пък на мен от поръчката до монтажа ми е месец. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: ilcoin   
Дата:   25-01-13 14:51

n1x0n [smilie24]

Плановете на Япония, както и на целия нормален свят, са до към 2040 да се извади или поне много сериозно ограничи дела на АЕЦ. Пък тока все от някъде трябва да дойде.

Като знам колко ги бива япончетата в ПП индустрия, а китайчетата в производството им, след 10-ина години нещата със соларните клетки вероятно ще са МНОГО по-различни. Така че, спести си ги 20-те бона за нещо по-разумно.

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: ilcoin   
Дата:   25-01-13 15:00

я сега кажи при такъв вакум на пазара, ще пада ли цената на тока или ще расте?

Не знам за какъв вакуум говориш. Знам обаче, че беленската кокошка със златните яйца никой я не ще. Това е по-интересно. Цифричките и аз мога да ги намеря в Гугъл.

И откъде ги намери тия 5% повишение? Защото ако инвестираме в енергийна ефективност и ги направим 5% понижение, за чии ти са 2 блока още?

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: boreto   
Дата:   25-01-13 15:06

serjy,

Нали ти пуснах линк към цените от 2012г.
Защо пак ми цитираш от 2011г.?

Може би за да подкрепиш тезата ми че всичко е много динамично и сметки за след 20 години са без кръчмаря...
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 15:41

значи почвам ви подред [smilie5]

Никсън, наистина не знам какво чакаш? действай и сподели опит! ще се радвам да науча нещо ново [beer]

Илко, дори и да изолираме сградите консумацията ще расте, ако разкриваме нови работни места и ако навлизат електромобилите. да не говорим, че всеки офис е изцяло и само на ток. [beer]

Боре, цифтите са от твоя линк, не знам какво си гледал. но примерно, можеш и ти като Никсъна да сложиш едни панели и да направиш бизнеса си енергонезависим. действай! не чакай атомния ток [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: n1x0n   
Дата:   25-01-13 16:15

съвсем лекичко си забравил да споменеш, че цената от нова ядрена мощност няма да е 15лв, а поне 50

HSBC дават нормирана цена 75 евро на мегават. С други думи в началото тази цена ще е към 30 евро, а после ще започне да се покачва, надминавайки 125 евро на мегаватчас в края на експлоатационният срок.

Дори да вземем актуалната цифра от 30 евро към момента, тя е много по-близо до цените от ТЕЦ, отколкото до цените от Козлодуй. Тоест цялостното понижаване на цените в резултат на тази нова АЕЦ ще е под 5%.

Ако не построим АЕЦ и разчитаме на тенденцията към намаляващи цени от ВЕИ /най-вече соларни/, които са най-скъпата част от енергийният ни микс, е абсолютно реално да получим и по-голямо намаление. Това не са просто мечти от моя страна, а становище на експерти от UBS, които преди няколко дни публикуваха доклад наречен “The unsubsidised solar revolution”, който е интересно да се прочете.
http://reneweconomy.com.au/wp-content/uploads/2013/01/Screen-Shot-2013-01-22-at-9.56.16-PM.png

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: ilcoin   
Дата:   25-01-13 16:54

n1x0n [smilie24] [smilie24]

Ами, мисля и аз да не чакам атомния ток. В Германия масово се насърчава поставянето на собствени солани панели, даже и държавата изкупува на някаква цена излишъка ти. Отделно, че България е процентно една от държавите в ЕС с най-голям процент собствени имоти и слънчеви дни. Така че очаквам сериозно развитие и в тази посока, особенно като им понамалеят цените още на панелите.

Въобще, тепърва ще се развиват нещата. А за колите - аз лично мисля че водородните клетки са по-перспективното направлвение, ама да не разводняваме със спорове в тази посока.

[beer]



Публикацията е редактирана (25-01-13 16:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: jivkojj   
Дата:   25-01-13 16:57

В Германия един приятел си сложи слънчеви панели на къщата. Изкупуват му тока за 18 цента/кВ. А тока от мрежата струва 27 цента. Според думите му, той успявал да продаде повече, отколкото купува и за 8-9 год. щял да избие панелите. И това в последните месеци, където тука не е имало ниакакво слънце.

На мен ми е чудно обаче, колко им е живота на тея панели. И не им ли пада КПД-то с времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: boreto   
Дата:   25-01-13 17:06

Serji, погледни това:

6. НОВИ ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИ ЦЕНИ за продажба на електрическа енергия от възобновяеми източници и водноелектрически централи с инсталирана мощност до 10 МВт, без ДДС, определени с Решение № Ц – 018/28.06.2012 г. на основание чл. 32 от Закона за енергията от възобновяеми източници (обн. ДВ, бр. 35 от 3 май 2011г.)

3. до 30 кВт р --------- 268,68

4. над 30 кВт р до 200 кВт р ---------- 260,77

5. над 200 кВт р

6. над 200 кВт р до 10 000 кВт р -------- 237,05

7. над 10 000 кВт р ------ 236,26


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: boreto   
Дата:   25-01-13 17:34

Забравих да напиша, че това са новите цени от 28.06.2012 г. за изкупуване на тока от фотоволтаиците.


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: Samara   
Дата:   25-01-13 18:28

Смех, голем смех, Стефан Гамизов говори против корупцията в енергетиката от Япония, по БТВ! [smilie24] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 18:32

както и да е, НО ВЕИ-тата в България НЕ МОГАТ да заменят базовите можности като АЕЦ и ТЕЦ дори и без пари да си дават тока. и цялата площ на страната да покрием с ВЕИ-та няма да можем да имаме електроенергиина система щото НЯМА групово регулиране, ето защо никой няма да иска ви купува тока на "делавера" за вас, щото хаотичното присъединяване на такива мощности са проблем за системата. може да си реализирате частично някакъва битова икономия с огромни за сега инвестиции, НО аз няма да съм от тези новатори докато нямам сметка от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: Hery   
Дата:   25-01-13 18:39


Преди година:

Достига ли ни тока.


Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: ilcoin   
Дата:   25-01-13 18:52

Сержи, никой не отрича и не твърди, че ВЕИ ще заменят базовите източници. Или поне не сега.

Но като се сетя, че сегашният ми телефон е с 3 пъти по-бръз процесор и 4 пъти повече РАМ от първия ми компютър, не съм сигурен как ще изглеждат технологиите след 10-ина години. И дали няма да мога с един панел на покрива да си карам цял ден климатика в едната стая лятото. Пък нека от енергото да не ми го купуват тока.

В същото време се е получила и авария в ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" (новата мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1"), което допълнително е намалило общото производство на електроенергия в страната.

Защото единия ТЕЦ аварирал, дай да си построим 2ГВ мощности ей така, за всеки случай. Жеуезна логика просто [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: Hery   
Дата:   25-01-13 18:57


Спирането на износа не е за сефте.

Отговори на това съобщение
 Re: Два гласа на референфума- срещу нужната мотивация.
Автор: serjy   
Дата:   25-01-13 19:02

ilcoin, слънчевата енергия която попада на земята е 1киловат на метър квадратен. и след 1000 или 100'000 години няма да можеш да извадиш повече мощност от това. за момента това е в областта на фантастиката, но дори и предположим че това стане възможно означава, че попадналата светлина ще изчезне като в черна дупка. оставам на вас да отпуснете фантазията си и да видите до какво може да доведе това.

човекът привнася свой порядък в заобикалящата го среда, единствения начин да не се унищожи средата е енергията да се привнася отвън, тоест от атомната енергия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.