Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  23  24  25  26  27     всички  напред  последна
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   29-01-13 12:54

Понякога тия неща дето ги казва мара стигат до такава степен, че дори за собствена консумация да няма смисъл да отглеждаш. Примерно баща ми отдавна се е отказал да сади зеле. Защото дава сума вода за поливане, хвърля сума труд, а зелето не винаги става добро. А на пазара винаги има, при това евтино.

С прасетата е нещо подобно. Вече много хора предпочитат да си купят готово отхранено прасе, вместо да се блъскат да го хранят сами, защото няма сметка.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: chill   
Дата:   29-01-13 13:01

Субсидиите всъщност стабилизират пазара и насърчават технологичния прогрес в селското стопанство. В някои области, субсидиите могат да бъдат компенсация за квоти, например при улова на риба.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n_petrova   
Дата:   29-01-13 13:01

Има сметка ако използваш концентриран фураж от арендатора с/у земята под наем.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Gruyu   
Дата:   29-01-13 13:04

не съм съгласен, че ТКЗС-то е субсидирало бабите и дядовците ни, а точно обратното - блъскали са за без пари цял живот и накрая останаха с по-ниски пенсии отколкото наборите им в града
единият ми дядо, Бог да го прости, е бил бригадир на лозарска бригада и съм му гледал тефтерите с надниците, неговата 50ст, а на другите по 35-40 стотинки!...голяма мизерия е било, и блъскане от тъмно до тъмно

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   29-01-13 13:04

ние сме дали 24 декара под аренда. За тях 2011-та година взехме по 30 кила зърно и 1 кило олио на декар. Земята не е като в добруджа и добивите не са велики. Със 700 кила зърно трудно се изхранват прасе и петнайсетина кокошки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n_petrova   
Дата:   29-01-13 13:05

Чил, тарикатлъка е да го направиш без субсидии !


[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n_petrova   
Дата:   29-01-13 13:14

Грую, да нямаш предвид периода на натуралното заплащане и трудодните. Направи и справка по колко дни има отработени за 1 година.
Блъскането е било на личното ползване, както се е наричало тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: kaiser.soze   
Дата:   29-01-13 13:18

да бе, да

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Gruyu   
Дата:   29-01-13 13:30

по това време не съм бил роден, баща ми разправя как на края на месеца са товарели каруцата с провизии и по 20-25лв пари са им давали...аз помня късния социализъм, дядо ми работеше като тракторист за 180лв заплата, каквото успееха да произведат от двора СелКооп-а им го изкупуваше без пари, за жълти стотинки буквално, и износ за СССР...помня как ние хлапета ритахме на поляната и бригадите с баби с мотиките на гръб се прибираха от къра пеша, и като се приберат пак блъскане из двора, животни...кога са готвели и т.н. не знам!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n_petrova   
Дата:   29-01-13 15:49

Автор: Gruyu
Дата: 29-01-13 13:04

не съм съгласен, че ТКЗС-то е субсидирало бабите и дядовците ни, а точно обратното - блъскали са за без пари цял живот и накрая останаха с по-ниски пенсии отколкото наборите им в града
единият ми дядо, Бог да го прости, е бил бригадир на лозарска бригада и съм му гледал тефтерите с надниците, неговата 50ст, а на другите по 35-40 стотинки!...голяма мизерия е било, и блъскане от тъмно до тъмно
----------------------------------
Сигурен ли си, че" си му гледал тефтеритес надниците, неговата 50ст, а на другите по 35-40 стотинки!..." Ле, ле това вярно ли е?[smilie10]
1,Зимата какво правеше? Накопваше снега за по 50 ст. надници, а другите за накопаване на снега по 35-40 стотинки?

2, Дядо ти при 25 работни дни на шест дневна седмица е получавал 12,50 лв. месечна заплата а другите с по 35-40 стотинки от 8,75-10 лв. месечна заплата. И понеже до 1990г. на ТКЗС месечно се плащаше 90% от месечното възнаграждение, дядо ти вземаше 11,25 лв., а другите от 7,68-9,00 лв.

3,Аналогично годишната заплата на дядо ти е била от 137 лв. при 90% изплащане до 150 лв. при 100%, а на другите от 92,86 до 108 лв.

4/Аналогично пак пенсията беше 60% от брутното тр.възнаграждение през 3 от последните 15 години по избор на пенсиониращия се. от което по твоите рутинирани твърдения дядо ти е получавал от 82,20 до 90 лв.годишна пенсия, която разделена на 12 месеца от 6,85 лв. до 7,50 лв месецна пенсия, а другите които които твърдиш че са получавали по 35-40 ст.дневно би следвало да получат от 55,78 до 64,80 лв. годишна пенсия или разделено на 12 месеца от 4,64 до 5,42 лв. месечна пенсия, от което е видно, че твърденията ти са неверни и че не си виждал никакви тефтери.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: temelko   
Дата:   29-01-13 16:11

По принцип ТКЗС-тата бяха на загуба в голямата си част - както неведнъж сме обяснявалло на Ролейчо ....

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   29-01-13 16:15

Споко бе! Сегашните лапетии след 20-30 години ще пишат същото - колко е кофти сега и колко е било по-добре навремето.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Gruyu   
Дата:   29-01-13 16:18

ооохх! сега да се кълна ли трябва!: дядо ми е `21-ва г., баща ми `46-та, а аз `69-та...тия тефтери са били в периода някъде `55-60г мисля, лично баща ми ги е показвал като бях хлапе, нали написах, че не съм бил роден тогава!....останалата разлика до 20лв е била от надниците на баба ми естесвено!...зимата не са копали естествено! друго са работили - в работилницата, ремонт на трактори, инвентар, все нещо бачкаха....накрая преди да се пенсионира вземаше към 180лв заплата - към 1980г., не знам как са се смятали пенсиите тогава, не съм икономист

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Todd   
Дата:   29-01-13 16:30

Като толкова разбирате от ТКЗС-та айде кажете колко пари вземат сегашните трактористи зимата ?????

И колко лятото ???


По рано беше ТКЗС - а сега какво е ??? Нищо .

приказвате си така андан .... къщите по селата тогава се построиха с трици .Запорожците , москвичите и жигулите и те пак с тях ...

Някога им били изкупували продукцията без пари .... а сега няма продукция [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Освен далаверите с европейските пари ... за някой.

Селска работа [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   29-01-13 16:32

Ама па за зимата колко бурканье имаше от село..




[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Todd   
Дата:   29-01-13 16:35

Не бе Иво - оти бърборят .Имам трима комшии трактористи та знам за ко иде реч.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Ivodam   
Дата:   29-01-13 16:51

Петрова, вероятно става въпрос за разценки на час, не на ден. Което пак си е било мизерия. Още по-страшното е, че в днешно време са такива разценките за примерно нощен труд на лекари и медицински сестри. [smilie2] [smilie23]

Двойна надница за дежурство ще взимат лекарите. След месец преговори между синдикати и работодатели вчера най-накрая бе подписан колективният трудов договор за медиците. В документа е записано, че считано от 1 юли 2012 г. всеки доктор ще получава по левче вместо по 50 стотинки, както бе досега, отгоре за всеки час от нощното дежурство. От 20 на 50 стотинки за всеки час пък скача надницата за повикване в извън работно време.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (29-01-13 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   29-01-13 16:54

Е да взимат, да взимат колко да взимат..

Зимата и аз знам, че един тракторист муфти баща ми за 20 лв да чисти пътя до махалата на вилата, а всъщност на тоя тракторист му плаща фирмата да рине ....

Ма не му мина номера!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: temelko   
Дата:   29-01-13 17:31

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/kira6285.JPG

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n_petrova   
Дата:   29-01-13 21:46

Автор: temelko
Дата: 29-01-13 16:11

По принцип ТКЗС-тата бяха на загуба в голямата си част - както неведнъж сме обяснявалло на Ролейчо ....
------------------------

Нямам чест да съм Ролейчо! А и като гледам грамотния ти правопис ми става ясно компетентното разясняване "по принцип" на печалбите и загубите на ТКЗС-тата в голямата или в малката си част.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: temelko   
Дата:   29-01-13 21:56

Смислен аргумент - сразен съм [smilie5]

По същество: улучих точно периода на ученическите бригади в периода 84-87 година.

Нито едно от ТКЗС-та, в които бяхме пращани не беше на печалба ...
От мои приятели на сходна възраст, с които сме обсъждали тези неща, стигнах до извода че е масово явление.

Логически също е доста смислено - при отпадането на собствеността върху земята, е отпаднали и както желанието за яка работа. В началото нещата са вървели, защото хората са имали трудови навици от преди соц-а а и е имало ентусиазъм след войната. По късно тези фактори отпадат и се стига до логичен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: мара   
Дата:   29-01-13 21:56

и аз съм чуваала цифри като на груйо.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: imitev   
Дата:   29-01-13 23:30


Ситият на гладният не вярва...

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n_petrova   
Дата:   29-01-13 23:51

Автор: мара
Дата: 29-01-13 21:56

и аз съм чуваала цифри като на груйо.
--------------------

Щом ти си чула с гаранция е вярно.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: kefalcho   
Дата:   29-01-13 23:51

Чел не дочел , в ккрайна сметка е по-добре да се наливат пари в специализираното производство на продукт , който след време ще излезе по евтин на пазара , отколкото да се мъчиш да вършиш 10 неща наведнъж . Та в това е смисълът на фермите , едно нещо да правят но да го правят добре .
Някъде CyberGene спожмена за телешки вкусни стекове . По спомен , това което съм учил , имаше породи говеда за месо , в които в тъканите им се образуваше мастна нишка като при прасетата и затова става сочно и вкусно .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  23  24  25  26  27     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.