Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  19  20  21 ..  26  27     всички  напред  последна
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   28-01-13 13:55

Ама потен трябва да е!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: elrisha   
Дата:   28-01-13 13:56

Ами "моята махала" я бях описала в предните страници - има 5 човека на кръст, ако преброим и тия от средната и горната махала..може и да се съберат 10-15 човека.Стари хора,но във всеки дом има животни.Крави,магарета,кози.. Там пазаруват единствено хляб, някое веро и безалкохолно[smilie5]Хората не се оплакват от нищо, имат малки пенсии,но не си ги харчат,щото и дървата си ги събират от гората ( но не я секат ).
Смолско е по-голямо село с доста повече жители,предполагам зимата остават към 100-200 човека.Лятото стават три пъти повече.
с.Петрич също е малко село..
Точно в него съм видяла с очите си предимно млади хора,които се занимават със земеделие и гледане на животни..
И трите села са планински.

Не бих генерализирала така! Има райони,които са напълно обезлюдени ,но има и такива,в които все още има живот и то нормален,като преди.

Все пак да не забравяме,че едно време много населени места са създавани заради някакво предприятие или завод и след затварянето му,хората са имали два варианта - или да потърсят друго местоживеене,или да се захванат с друг тип работа за да се прехранват.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   28-01-13 14:00

В родопите селата са си по-живи от всякога.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: shtukov   
Дата:   28-01-13 14:06

Туй е нормална гледка от моето ателие![smilie18]

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/ulpy8123.JPG
https://photo-forum.net/static/site_pics/177/h_1147450167_IMG_3324r1.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 14:10

Е, моето село не може да се каже, че е забутано. На главния път Търново - Елена се намира, на 21 км от Търново и 18 от Елена. Не е създавано за предприятия, няма никакви наоколо. През 30-те години е било над 2000 души. Но после по комунистическо са се преселили по градовете. Млади почти няма, щото няма какво да правят там. А възрастните измират с бързи темпове. И това си е цялостна тенденция за България. Сигурно има и изключения, но едва ли са много. Особено пък тези миниатюрни планински селца - заминат ли си старите хора, друг няма кой да заживее там. Прабаба ми живееше в една махала от 5 къщи в еленския балкан. Отдавна в тая махала няма никой.

А за дървата от гората - сега, ако става дума за махала от 5 къщи там няма какво да се обсъжда. То няма и кой да те хване като си събираш дърва. Но ако говорим се по-голямо село е друга работата. За да събираш дърва от гората трябва разрешение. Говорим за суха маса. Разрешения не винаги се дават. Не може село от 200 души примерно да събира само суха маса, то за една две години няма да остане нищо, на следващата ще трябва да се прави сеч. Освен това вече голяма част от горите си имат частни собственици. Но дори и да имаш гора, пак трябва горския да ти определи кое ще сечеш.

Текат и други процеси - масово се изкупуват гори и после се секат и дървата заминават къде по градовете, къде по чужбина. Всяка година дървата поскъпват. Миналата година май ги купувах по 55 лева кубика (с транспорта включен).

Тоя начин на живот си умира постепенно и връщане назад няма да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   28-01-13 14:16

Ай ся! И селата ли ще си мерим?!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   28-01-13 14:17

shtukov
това като картина на Брьогел [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: Ivodam   
Дата:   28-01-13 14:21

itilien: Кое е това село, трябва да го знам, щото ходим чат-пат летно време с една компания събота-неделя в село Мийковци, ако ти говори нещо. Отсядал съм и на Боаза преди Елена. [smile]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   28-01-13 14:21

Ай ся! И селата ли ще си мерим?!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: tantris   
Дата:   28-01-13 14:23

За 3-ти път чета "Ще ставам СЛАВЯНИН"?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: elrisha   
Дата:   28-01-13 14:25

Като гледам и селото на Щуков не е умряло,нито пък това на Тода. Селата по Искърското дефиле - също.Да не говорим,че там е пълно с млади хора, с малки деца.Тези,които са близо до големи градове ходят на работа в тях,но си живеят на село.
Пак казвам..не може и не е правилно да се генерализира!
Факт е,че все повече МЛАДИ хора се махат от градовете и отиват на село. Факт е,че тия дето са родени на село често се местят в София,щото тук е "манна небесна".Но като минат 30-те и започват да осъзнават,че живота не е само чалготеки,молове и купони..всичко се променя.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: arakiss   
Дата:   28-01-13 14:25

ай ся, ко са прайти чи ни знайти село миндя [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: IvoZafirov   
Дата:   28-01-13 14:29

Автор: tantris
Дата: 28-01-13 14:23

За 3-ти път чета "Ще ставам СЛАВЯНИН"?
----------------------------------------------------

Ми ти нали си берберин сега и зат'ва така четеш [smilie5]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 14:45

Ivodam около 8-10 км преди да стигнеш до боаза е селото. Миндя се казва, но не се минава през него, ами по околовръстното [smilie5].

elrisha - тенденцията в селата не може да се оценява на базата на моментното състояние само. Като идеш в някое село, попитай местните как върви селото. Примерно преди 10 години колко е бил добитъка, колко са били хората, колко млади е имало. Само така можеш да видиш накъде върви селото. Това, че в момента има 50 кози, 10 крави и 100 овце, както и 5 семейства с малки деца нищо не значи, ако преди 10 години е имало 200 кози, 100 крави и 500 овце, както и 20 млади семейства.

Почти никой не отива в града и конкретно в София за молове и чалготеки. Аз дойдох тук, за да завърша читав университет, за да работя добре платена работа. Защото родителите ми са сметнали, че на село няма възможност за развитие.
И мога да ти кажа нещо друго от наблюдения - който не е излязъл от селото да учи някъде в града и да се развие, а е останал на село, не е прокопсал. Тия хора, дори и млади да са обикновено са не добре образовани и единственото им занимание е да висят в селската кръчма над някоя бира и да говорят простотии. Липсва им културна среда, липсва им социализация, липсват им стимули за развитие.

А смятам, че е много по-лесно за един човек, дето е живял доста време както в село, така и в града да прецени какви са предимствата и недостатъците, отколкото на човек, който е ходил на разходка за през ваканцията на село.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: CyberGene   
Дата:   28-01-13 14:47

Що се хАбиш да ѝ се обясняваш, не знам... Няма да има голяма полза, вервай ми [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: мара   
Дата:   28-01-13 14:48

на щуков в околията съм виждала най-големите и най-живи села в моя живот [smilie24]
а снимката е направо убиец [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: elrisha   
Дата:   28-01-13 15:03

Автор: CyberGene
Дата: 28-01-13 14:47

Що се хАбиш да ѝ се обясняваш, не знам... Няма да има голяма полза, вервай ми [smilie3]

-----------------------------
Малкия,видяхме ти капацитета и на теб..хайде не се бутай при големите докато си мешат капите.[smilie7]


Итилиен, не ми харесва черногледството ти и обобщаването ти.Ако трябва ще го повтарям докато го разбереш. Това,че ти си живял едикак си, твоето село го е сполетяло едикакво си, на дедо ти не са станали доматите, не е повод да казваш,че ВСИЧКО,ВСИЧКИ,НАВСЯКЪДЕ е толкова черно както го описваш.
Да не говорим,че хората имат различни преоритети в живота.За един може да е водещо да стане професор в престижен уневерситет, за друг - да е аграрен бос, а трети да има нужда от спокоен и нормален живот.
Щях да приема тезата ти ,ако беше добавил поне веднъж нещо позитивно в постовете си. Върни се и си ги прочети отново- звучат ужасно като на доста депресиран човек,който има нужда от специална помощ за да излезе от депресията. Съжалявам!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: мара   
Дата:   28-01-13 15:07

изобщо не звучат ужасно. просто на теб така ти се струва, щото така си решила. звучат съвсем реалистично и носят информация "да, може, но цената е ужасно висока, помисли си дали искаш да я плащаш!"

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: chill   
Дата:   28-01-13 15:09

На itilien постовете ми звучат обективно и реалистично.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: elrisha   
Дата:   28-01-13 15:16

Е,хубаво!Докато вие слушате "реалистичните напеви", други се изнасят на село. И не се връщат!

За "опонентите" ми си имам мнение, с което няма да разводнявам и без това вече наистина яко усраната тема!

Жалко е,че напоследък рядко има хубави теми,ама появят ли се в тях някои постоянни дрънкала и всичко отива по дяволите...!

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: CyberGene   
Дата:   28-01-13 15:19

Кака Елка е безпощадна - не е ли съгласна с някого, дращи със зъби и нокти [smilie18]



Публикацията е редактирана (28-01-13 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: serjy   
Дата:   28-01-13 15:19

мене на Ел постовете ми звучат ужасно [smilie18] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: itilien   
Дата:   28-01-13 15:28

хаха :)))) Съжалявам, но не съм депресиран, хеле пък ужасно депресиран.

Никъде казвам, че не може. Не знам къде прочете, че доматите нямало да станат, или че доматите на дядо ми не станали.
Всичко става, но е важно на каква цена и дали искаш точно това.

Искаш ли да ти опиша как баба ми сади доматите и на каква цена и стават? Понеже няма голяма градина в къщата, тя сади само разсада там. Сее семената към края на февруари в тенджери и ги държи по стаите на топло докато поникнат. После като стане март почва да ги изкарва навън, захлупени със стъкла. Ако е топло ги отваря малко, ако е по-хладно ги затваря. Всяка вечер тенджерите се прибират вътре в стаята. Като стане време за пикиране прави импровизирани тунелчета от разни пръчки и найлон. Там пикира доматите. Пикирането е присаждане на стръкчетата две по две. После грижата е като при тенджерите - отваряш найлона като е топло, затваряш всяка вечер. Ако се очаква слана, мяташ чергите отгоре. След като станат вече за присаждане и времето затопли, разсада го вади и го носи на другата градина. Там има вода от един кладенец, който едва едва се пълни. Почвата е тежка за обработка. Тя въпреки това я прекопава и подготвя. Разсажда доматите и полова ръчно с кофата стрък по стрък. После набива дървени колове. После доматите се връзват през определено време. За връзването се навеждаш на всеки стрък. Поливането - с помпа на комшията си вади вода от кладенеца в едни варели и с кофите я разнася да полива ръчно. Пръска ги с метлата с вар и син камък. И въпреки целия тоя труд, поливките и не са достатъчно и слънцето нацепва доматите и растенията не доживяват до края на лятото. Това е при добър сценарий. При лошия може да има мана, може да има градушка, може да има много суша или много мокро лято. И това не е да кажеш веднъж на 20 години. Често се случва. Примерно 2010-та нямаше много домати, даже хората от село търсеха да купуват, защото имаше много мана - влажно лято беше. 2011 напротив - тогава аз се занимавах вкъщи с доматите и стана голяма реколта, разменяхме даже с един човек, ние на него домати, той на нас дюли.


Не знам дали разбираш какво искам да кажа, затова ще обясня по друг начин. Всичко това, което сега си купуваш от пазара, на село се постига с голямо, понякога и огромно количество труд и проблеми. Вече писах как аз садях разсада доматите, а ден след мен минаваше поповото прасе и ги преяждаше. Поне 15 чифта домати подмених. И най-важното е, че нямаш сигурност. На пазара винаги ще намериш домати (или каквото и да е), но в градината ще зависиш от милостта на времето. Същото е с всичко друго. Може една година ябълките да не може да ги обереш, а другата да не можеш и една кошница да набереш. Имаме вкъщи една череша, която вече на 15 години стана, а сме яли от нея 2-3 пъти. Или студ я измразява, или някакво гниене хваща и черешите окапват преди да са узрели.

Сега, най-важното, което искам да кажа е - трябва човек да си помисли много добре какво иска да прави в живота си. Ако любимото му занимание е да се занимава с растения и животни и полага с кеф грижите за тях, тогава живота на село по тоя, истинския селски начин може да му хареса и да му върви добре. Обаче ако тоя човек има друго любимо занимание и професия, примерно да снима, или програмира или там каквото му харесва, и отива на село само за да си живее спокойно, мога да му кажа, че няма да живее по-спокойно от преди. Защото вместо да върши това, което обича и му харесва, той ще трябва да се бори за базови неща свързани със съществуването му. Като прехраната, топлината и какво ли не.

Или само с две думи - тоя живот е за хората, които го харесват и им е в кръвта, а не за тия, които си мислят, че там се живее спокойно и безгрижно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: n1x0n   
Дата:   28-01-13 15:51

Обаче ако тоя човек има друго любимо занимание и професия, примерно да снима, или програмира или там каквото му харесва, и отива на село само за да си живее спокойно, мога да му кажа, че няма да живее по-спокойно от преди. Защото вместо да върши това, което обича и му харесва, той ще трябва да се бори за базови неща свързани със съществуването му.

С останалото съм абсолютно съгласен, с това последното, обаче - не съм, защото важи само за гражданите, които отиват на село без никаква концепция. Изцяло е въпрос на организация. Това, че някой не е успял и се е отказал - не значи, че е невъзможно по принцип.

Повечето от моите познати, които се изнесоха на село и останаха там - си подредиха нещата така, че да вършат онази част от селската работа, която им доставя удоволствие. Така им остава достатъчно време за онези занимания, които са им приятни и им докарват доходи. Безспорен е факта, че живеят по-спокойно от преди. Оправиха си семейните отношения, децата им растат в много по-добра среда, значително по-здрави са в сравнение с "градските" ми познати и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще ставам селянин
Автор: asahi   
Дата:   28-01-13 15:55

Вчера бех на село.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  19  20  21 ..  26  27     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.