Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 19:15

Понеже доста често се споменава, че който иска повече пари и не му харесва заплатата, да работи за себе си. Освен това се повдигнаха въпроси за кредитите - със или без тях, нека да видим стъпка по стъпка как се започва бизнес от нулата.

или айде да не е от нулата, че ще настанат разправии.

имаме Иван с 20 000 лева.

От тук нататък оставям на вас.

Все пак, темата може да е полезна на някой. Един да е - пак е добре!


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 19:16

Иван ако нищо не може да прави и с 200 000 ще е същия.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: johnny_fx   
Дата:   22-01-13 19:19

То с 20 000 не е интересно, дай върни към оригиналния замисъл, а именно от 0-та.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: vikitovikito   
Дата:   22-01-13 19:19

Иван се маха да прави бизнес на друго място ! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 19:21

asahi , вместо да философстваш добави нещо към условието на задачата

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 19:22

Интересно в УК с 8500 паунда какво ще направи. Щото тука Иван няма да иска да чисти офиси, ама там ще се натиска за такава работа.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Wania   
Дата:   22-01-13 19:23

Бизнес по български: Нещо дето струва 1000лв да го купиш за 1лв. Нещо което струва 1лв да го продадеш за 1000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 19:25

асахи, недей и ти джвака баластра....
ей ся една аверка прави зъботехническа лаборатория. един немецки доктор финансира нещата. сещате се защо, нали? щото тук трудът е евтин, а качеството на точно тоя вид услуга - мнооого високо.
налети са сума ти пари, но на нея й се разката фамилията, а още са минали само 3 месеца ходене по инстутоционалните мъки. щото искат сичко да е точно и в бялата икономика! държавата има да ги ебка, докато фъркат още поне 3 месеца. щото зъболекарят ми само за да си смени мястото на кабинета през улицата, на място, което също е било винаги зъболекарски кабинет, е затрил 6 месеца!!!

6 МЕСЕЦА!!!!! за нещо, дето винаги е имало документи за такова, както и той...всичко изрядно! за парите нищо не знам...ама това е времето и нервите!
ей затва - винаги, когато мога - в сиво!
ама вече са ни омотало така, че не става, мама им мръсна империалистическа бюрократическа чиновническа

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 19:25

Бизнесът, с който сега се занимавам, може да се стартира с по-малко от 20 000 лева и така да се крепи 1 година. Само че не е за имагинерния Иван.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 19:25

асахи, прочети пак заглавието на темата темата. става въпрос за БГ не за УК. Ако няма какво съществено да кажеш и да си в помощ на някой, КЪШ от темата.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: johnny_fx   
Дата:   22-01-13 19:26

Асахито навярно живее в паралелна реалност, където България е най-доброто място за живеене и бизнес инициативи. Ама в нашата реалност, държавата прави всичко възможно, за да пречи на малкия и средния бизнес. Така че Иван, общо взето е обречен на фалит, па ако е взел и тия 20 000 на кредит, съвсем отиде работата.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 19:28

Както рекох "Иван ако нищо не може да прави и с 200 000 ще е същия."

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 19:29

ако държавта иска а пречи на иван всячески - определено!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 19:32

Ако мислите, че 20 000 лева са малко, да ги направим 40 000. Става въпрос за бизнес/услуги от които ще има профит ... да речем 2500 лева на месец. И така... Иван има 40 000 лева. От тук нататък сте вие - къде и как да се регистрира,струва ли нещо това, бизнесплан, идеи, регистрации, реклама, ит.н.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: georgi969   
Дата:   22-01-13 19:32

Щото тука Иван няма да иска да чисти офиси, ама там ще се натиска за такава работа.

И що бе Асахи?
Щото Иван там ще вземе, кайзера да каже колко повече, и как ще живее там и как тук с парите от чистене.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: stzz   
Дата:   22-01-13 19:33

20 000,........[smilie25] ........стигат колкото да си узакониш бизнеса!

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 19:33

Предвид форума - с 10 хил. си взема техника и започва да снима сватби (за 250лв) и кръщанета (за 50лв). Понеже отначало е неизвестен с останалите 10 000 гледа да изкютка колкото може повече (да кажем година и 2-3 месеца ако не живее под наем) без да умре от глад. Лека полека се налага на пазара ако има умения и безнес талант и и на 3-тата година е спестил за ФФ апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: agop4o   
Дата:   22-01-13 19:33

че 20000лв пари за бизнес ли са.освен да отвори магазинче във входа и то за стока на консигнация.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 19:33

Пререгистрирахме фирмата за 7 дена и стотина лева.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: krist   
Дата:   22-01-13 19:41

"асахи, недей и ти джвака баластра...."

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 19:42

фирмата верояъно може да си работи и онлайн, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 19:45

Маро фирмата има автопилот. Аз съм бил свидетел как фирма бачка на автопилот. Много интересен феномен.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   22-01-13 19:49

Кайзере, искаш да краднеш идеи ли? [smilie5] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   22-01-13 19:50

За нов бизнес могат и 100 лв да стихнат, може и 1000000 да не стигнат, зависи какво искаш да правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: promis   
Дата:   22-01-13 19:53

Мисля, че най-важното е това, което Иван иска да прави, да го разбира, а не тепърва да се учи.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 19:56

мое и да има, ама тва не е нашият случай [smilie5]
зъботехническа лаборатория на автопилот нема. а държавата ти изпива мозъка по всички параграфи ПРЕДИ да почнеш да бачкаш.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 20:00

За 20к може да си купи собствено такси и да наеме сменник за другата смяна.
Може да стане сватбарски фотограф със собствена техника.
Може да си направи павилион за топли закуси и да работи в него.

За търговия въобще не пиша.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: n1x0n   
Дата:   22-01-13 20:02

имаме Иван с 20 000 лева.

Започнал съм си бизнеса с 1 фотоапарат, 1500 долара взети назаем, най-общи познания по Photoshop, PageMaker, Illustrator и един свестен партньор.
Следват правене на офис в апартамента в който живеех, купуване на компютър за 1300 долара, неспане със седмици за да се разучат програмите, търсене на клиенти, първи поръчки, още неспане и т.н.
В края на първото шестмесечие вече си изкарвахме заплатите, в края на годината си върнахме заема. Две години по-късно за нас работеха 12 човека.

Това е мизерната версия на start-up - с много търчане, много неспане, много несигурност и т.н.

20 бона са предостатъчно пари за да се започне малък бизнес в доста области, ама тая работа е за инициативни хора, които са упорити и знаят какво искат.
Иванчо ако се чуди откъде и какво да подхване, само защото е чул че дават 20 бона - пиши го фалирал на първата година.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: johnny_fx   
Дата:   22-01-13 20:03

Я запознатите да споделят, ако /примерно/ продаваш нещо онлайн, без физически магазин до колко трябва да се бориш с държавата? Как стоят нещата със сивкавата икономическа ситуация? Или всичко требе да е бело? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: pif   
Дата:   22-01-13 20:03

Ако Иван до сега е работил за някой - то значи може нещо да прави. Следователно познава поне един бизнес и може да пробва да си направи такъв бизнес сам.
Ако Иван няма никакъв опит и умения то той няма да може да започне никакъв бизнес преди да се научи да прави нещо. Тъй като услугите стремоглаво замират надолу както и търговията трябва да се насочи към производство. След това към търсене на пазари за това производство.
Така, че Иван да ходи на село да копа картофите.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 20:04

всичко може, ама не може да си плати нервите и разтакаването. аз лично съм наблюдавала в детайли как се вадят документи за помещение, което е предвидено за магазин и кафене, за такова е строено, но в един момент се сменя ползувателят. няма такива чудеса - параграф 22 и член 6-ти на всяка крачка!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: vikitovikito   
Дата:   22-01-13 20:06

Аз познавам една фамилия зъболекари дето са приключили цикъла [smilie18] и имат коли за общо ... около 200 000 хил. лв. [smilie18] а и като раззгледаме и снахата ... [smilie18] [smilie18] [smilie18] отиват бая ? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 20:06

Има мегдан, зависи какъв е подхода. Напоследък се ориентирам по модизмите в беге търговията, има хляб, стига да имаш окото и топките. Този тип икономическо поведение пък ми подсказа един бивш клиент настоящ приятел. Сега, инопланетяните, сеш`те се кой (сори асахи) мое да го оставите на мира. То неговото е вече в кръвната му група и неизлечимо.
Аз днес, примерно, за пореден (но не и последен път) псувам на дружество, в частност ЧЕЗ.
Скромното ми мнение на местен жител е, че когато и да ни тресне некое спейс паве, извънземен, извънземен завоевател, само завоевател, чума, холера + чума + дифтерит + спин + ебола + проказа, нюк, нюк плюс тия предните накуп ВСЕ ЩЕ Е КЪСНО! Събрали сме се на тая територия олигофрени до тъпанари и то без конкурс.

За бизнес - хит са е-цигарите. Малка инвестиция, но има търсене в момента. Центъра е залят, но по перифериите има липси.[smilie3] Тоя кеш ще стигне.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: jrr   
Дата:   22-01-13 20:07

До тук - Асахи,казва, другите философствате.Ама понеже и аз съм в групата на вторите и си нямам идея в пловдив какво може да се почне с 20 - 40к лв, затова бих отишъл на село и бих пробвал:
1 пчелин
2 ферма за охлюви
3 малко лозе
Сега се сещам и за града, понеже разбирам малко от педагогика, а са кът местата в детските градини /като в София/, та нали се сещате...
Та, ако някой има 20-40К лв може да ми се обади. Не съм Иван, ама съм Йордан .[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 20:16

слагаш ги на коефициент 2 и ги правиш двойно... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 20:19

не знам защо, но като чета тая тема, както и мноооооого други, свързани с "бизнес", все се сещам за Оскар Уайлд... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 20:19

Онлайна не е невъзможна реализация, но е по-скоро стъпка №2, отколкото начало. Поне за дизайн, програмиране и куп други може да замине една прилична цифра. Отделно склад, отделно и шофер плюс МПС. Щото много зависи кое е, какво е, и как искате да го предлагате. Тчно по тая тема наште стартират една простотия, ама шефа може да си позволи лукса и глупости да прави.
Случвало се е да правя поръчка за под 5 кинта, а куриера да ми излезе 7[smilie3] Та елементарните неща, на пръв поглед, не са толкова прости на втори.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   22-01-13 20:20

С толкова пари евентуално може да се открие франчайз офис на Еконт, естествено на места, където няма пренасищане като в големите градове, а има търсене [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 20:24

Slivenski

Самият факт, че трябва да давам акъл на някой, който се предполага, че има повече от мен е .... абе.... Балгерия[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Некой хора явно въобще не стъпват по тия улици нашите. Кайзера е изключение в случая, но...
Че и онлайн по форуми.[smilie7] [smilie21]
То затва сме на тоя хал.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 20:25

аз тук НИКЪФ, АМА НИКЪФ бизнес не бих пробвала да правя. бих отишла не село, ама с некой комшия на мое акъл, че да си гледаме жувотните взаимно, докат еднити титуляри обикалят [smilie18]
достатъчно ми е, че съм на свободна професия.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: PeterPAN   
Дата:   22-01-13 20:26

Човека го е казал,много добре:


— Като цяло — обясняваше Морковин — нещата стават горе-долу така. Взимаш кредит. С кредита наемаш офис, купуваш си джип „Чероки“ и осем кашона „Смирнов“. Когато водката свърши, ти става ясно, че джипът е катастрофирал, офисът е оповръщан, а кредитът трябва да се връща. Тогава теглиш втори кредит — три пъти по-голям от първия. Погасяваш първия кредит, купуваш си „Гранд чероки“ и шестнайсет кашона „Абсолют“. Когато „Абсолют“-ът…

— Разбрах — прекъсна го Татарски. — А какво става накрая?

— Има два варианта. Ако банката, на която си длъжник, е бандитска, в един момент те убиват. И доколкото у нас други банки няма, обикновено става точно така. Ако обаче, напротив, ти си бандит, последният кредит се прехвърля на Държавната банка, а ти се водиш банкрутирал. В офиса ти идват съдебни изпълнители, описват празните шишета и оповръщания факс, а ти след известно време започваш всичко отначало. Вярно, в Държавната банка напоследък се навъдиха техни си бандити, така че ситуацията е малко по-сложничка, но като цяло положението е същото.


ПС: Да Ви видя дали ще познаете от къде е?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 20:30

маре
бе то като гледам, сега, че и леко в ретроспекция, е била пцелютна глешка това, че махнаха селяните от земята. Мнооооо глупости почнаха да им се въртят на ората в главите.[smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 20:32

ти па...добрутру!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 20:33

не, имам предвид, че всичко е толкова относително - и финансиране, и пазарна конюнктура, и законови разпоредби, и късмет, ако щете... и каквото е било преди десет години, вече го няма и скоро няма да го има. тогава и бизнес с дупки на гевреци да беше тръгнал да прави човек, щеше да успее, стига да бе имал някой лев начален капитал. сега не е така. лесно е да се говори от положението на някакъв реализиран бизнес в момента. но и него утре може да го няма, като причините може да са всякакви. сещам се още и за един виц за едно премръзнало врабче… та така… [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: mr_kras   
Дата:   22-01-13 20:33

Важно е да има усет за нещата, да си намира клиенти, да му се бачка, да е организиран и т.н. Уменията са леко на втори план.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 20:35

важно е да има усет как да се справя с бюрокрацията и безкрайни нерви, ако иска всичко да ми е на светло.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aquarius   
Дата:   22-01-13 20:37

Асахи право дума ама що не щете да го чуете. Бизнес се прави не, защото има пари, а защото има умение, експертиза, ниша, търсене и т.н.

Голямото неизвестно във въпроса е какво може човека или какво иска да може. Щото ако е като пън и 200к не могат да помогнат. До известна степен, когато си по-ограничен, по лесно се набутваш между шамарите, защото ти се губят детайли от картинката. Ако пък имаш интелекта и опита да погледнеш ситуацията от страни - става страшно.

Но като цяло БГ хомо-сапиенса е свикнал да я кара по линията на най-малкото съпротивление. Миналата година ми се наложи да регистрирам фирма ЕООД. Не знаех къде са намира АП дори. Реших обаче, че ще го направя сам. Гугалнах, тук таме и след седмица бях готов с документите. Отидох и почаках около час и всичко мина като по вода. В същото време коскуджамите фирмаджии, юристи и одитори ги връщаха за какви ли не пропуски по документите. За час-два в АП, накрая вече давах инструкции как се попълваха документи за откриване на ООД. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Сега се блъскаме няколко ентусиаста да изградим едно сайтче за финансово ограмотяване на простолюдието. Тъй като всички работим и други работи става бавно, и не иска много пари. Но всичко което имаме е над 10 години опит в банкиране с физически лица. Това е от мен [beer]


Ред: АП да се чете АВ.



Публикацията е редактирана (22-01-13 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 20:38

написа:


> но и него утре може да го
> няма, като причините може да са
> всякакви.

Мултирама фалираха, Ледер, вероятно и други компютърни фирми. Язък, че нямаше някой мозък, като асахи, нарочно подчертавам, да ги светне, специялно Мултирама кое как се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aquarius   
Дата:   22-01-13 20:42

Мултирама не са фалирали, просто се изнесоха от страната, защото заложиха на грешната карта в грешното време [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   22-01-13 20:43

А може просто да са наели Иванчо на неподходящата ръководна позиция [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 20:43

Че те винаги са били гръцки, а че ние сме грешната карта, сори[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: mr_kras   
Дата:   22-01-13 20:44

мара [smilie24]
aquarius кво е АП? Да не е АВ (вписвания)?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 20:44

простата регистрация на фирма си е проста регистрация на фирма. особено, ако няма дейност, изискваща специфично и отговарящо на специфични изисквания помещение и пр. банкирането си е почти виртуална дейност [smilie5]
божкееей...само кат се сетя за изискванията за осветеност и запрашеност на служба трудова медицина или кво беше там...неква хигиена на трудовата среда имаше. лелелелелееееее

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aquarius   
Дата:   22-01-13 20:47

написа:

> мара [smilie24]
> aquarius кво е АП? Да не е АВ
> (вписвания)?


Опа - аднжък де! Нещо ми избегала буквата [smilie5] [smilie5]

Крас [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   22-01-13 20:49

Маре, Инспекцията по труда май са първите, които ми дойдоха на проверка и ..... НЕ я извършиха. Защото макар, че аз съм на трудов договор във фирмата на мъжа ми и според всички документи трябва да има договор с трудова медицина, сме били семейство и ..... не трябвало [smilie5] . Само ми поискаха документ за самоличност, сакън да не съм му нелегалната жена [smilie5] . И сега се чувствам прецакана, защото аз договор с ТМ си имам [smilie9] , ама какво да се прави, следващите може да не мислят така [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   22-01-13 20:50

Обаче пък нямам трите [smilie11] книги за инструктаж [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] , правят ми го устен [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ejko   
Дата:   22-01-13 20:52

Мултирама не точно фалираха, а спряха дейността си в БГ... Това, което би хранило доволно Иван, би било търговски неуспех за международна верига...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 21:02

излиза, че корпорациите пречат на Иван? [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 21:06

и бюрокрациите!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 21:06

20 000 лева .

Купуваш си гараж ,изваждаш разрешителни ( най-големият кошмар в България),поръчваш си машини на изплащане

..... и си правиш гумаджииница !!!!

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Бачкаш си и си гледаш кефа !!!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: vikitovikito   
Дата:   22-01-13 21:07

Иван обаче е печен и ще се оправи !

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: n1x0n   
Дата:   22-01-13 21:12

излиза, че корпорациите пречат на Иван?

Че Иван да не са го взели в ЕС, че да си върти некви собствени бизнеси?! [smilie18]
Той още малко и да мисли ще почне! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   22-01-13 21:14

Къв Иван, кви 5 лв. ......

Съпругата ми започна дребен бизнес преди няколко месеца с 6000 лв. работи си и си вади една прилична заплата.
Работи това което е работила пак на частно преди 10 години, после поради смяна на местоживеенето работеше същата работа в други фирми.... сега пак се върна на това да работи за себе си.....

Работи ли му се на човек, никой неможе да го спре....


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 21:17

Ох Маро сетих се за тея дето идваха да мерят осветеност седи един чичо на пътечката между бюрата, зяпа си машинката и вика "Тъмно е!". Казвам му ела тук при мен пред двата монитора да ти светне едно хубаво, че ако сложиш още 2 лампи ще ми извадиш очите.

За съжаление тук повече гледат да ти пречат и наказват от колкото да ти помогнат.

Иначе по темата 10 000 евро не е лош начален капитал за определени дейности. За съжаление за бизнеса, от който аз разбирам ще са ми нужни поне 5-6 пъти отгоре за да се оборудвам и преживея трудната първа година.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   22-01-13 21:22

20 000лв. = 100тина агнета, които при годишен приплод от 3-4 биха станали 400 за година.
Преди няколко години мой познат заряза големия град и се прибра на село. Сега отглежда доста добитък и плаща заплати на 5-6 човека но работи по 12 часа на ден. Бонус е това, че диша чист въздух и яде истински неща, а най-големия е, че не се среща с корпоративни клиенти [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 21:33

аз ви казАх, бе! слагате ги на коефициент 2 - и сте напред... [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 21:34

За агнетата трябват кошари, фураж, слама, овчар, ветеринар ... и големи топки.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 21:36

наскоро някой по ТВ каза, че в Катар търсели ненамси колко хиляди агнета годишно от България... ама що никой не ще да гледа агнета, това не знам... сигурно, защото трябва да се разправя с много овце... най-вероятно, може би, предполагам... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 21:38

Aleksi77

Повече народ, като твоя познат и нещата ще се нормализират[smilie3] [smilie24]
Ние сме си земеделци - аграри, селяни, овцевди, кравари. Да оставим техниката на техниците, изобретенията на изобретателите и арта на артистите. Не, че няма да имаме и такава кръв, ще има и ще се развие, ама да не си отричаме и губим корена. Превърнаха дипломата в някаква самоцел, а вече се продава такава за "вишу"[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 21:40

Гледането на овци е ... живееш с тях ! Денонощно !!!

Другото са филми, теория и мечти ...


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: stzz   
Дата:   22-01-13 21:56

Ееее, това с овцете е мнооого готино, обаче трябва да има къде да ги изведеш на паша и около 150-200 декара фуражни култури за 100-тина овце!
[cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 21:57

стотина овце??? не гледаш ли поне 500, изобщо няма смисъл. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: mladenov   
Дата:   22-01-13 21:58

Обаче пък нямам трите  книги за инструктаж      , правят ми го устен   

А вие като сте семейна фирма не се ли инструктирате взаимно?


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   22-01-13 21:58

има изисквания. требе да им отговаряш. може да ползваш общинска земя за пасища, ама трябва да отговаря на изискванията за пасища и ти да я приведеш в съответния вид. минават и проверяват. кози например не могат да се гледат в странджа, както и на други места свободно пасящи. развалят екосистемата.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 22:01

между другото, когато бях в UK по-миналата година, това ме изуми - не бях виждал толкова много овце през живота си... по цялата магистрала, в продължение на стотина километра, видях неимоверно количество овце... заградени с едни ниски каменни оградки... явно там върви бизнесът с овцете. [smilie21] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 22:02

тва от манчестър нагоре трябва да е, към уелс?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 22:03

да, беше от Манчестър нагоре - на север стотина километра. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 22:07

и другото, което ме впечатли, че имаше много убити фазани по магистралата... явно от колите. сигурно просто са напаст. в Щатите така имаше скунксове покрай пътя, воняха ужасно... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: realnoncho   
Дата:   22-01-13 22:17

Мда, много е приятна гледката с тези овце и каменни огради в Северна Англия [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-13 22:27

20 бона са различна сума в различните краища на БГ. Във Враца и Монтана са може би половин хотел, във варненско не стигат и за рушвет...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: SLR   
Дата:   22-01-13 22:28

Проблема не е в стартирането на един бизнес, а в мисленето на "бизнесмените".

По всички курсове и семинари за start up се говори само за мобилни приложения и интернет бизнес, а никой не ще да се занимава с мотики, лопати и овце.

Повечето млади си представят бизнеса като създаване да едно приложение за Андроид, което им го купува за 5 милиона някоя американска фирма, а всъщност реалността е доста различна...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-13 22:30

напротив, при лопатите и овцете има огромна възвръщаемост, но 20 бона са само разрешителните и рушветите....

я се връщайте на земята бързо....

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-13 22:33

Фризьорските салони са чуден и нерисков бизнес... Но ако ако днес, 22 януяри, ти отвориш повече от един фризьорски салон, значи правиш нещо като верига и настъпваш чужди интереси. И ще има страдания...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 22:36

един познат се пробва с овце преди 3-4 години... с още двама приятели взеха помещения в едно село. купиха ги за няколко бона от някакво бивше ТКЗС.
гледаха към 300 овце май...
всеки ден там... денонощно. дето вика Тодд, направо живееха с тях.
и след 2 години се отказаха. нямаше файда. тва е.
и това бяха хора, които са родени и цял живот живяли на село.
не някакви гражданя, решили да правят "бизнес" с овце.


[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 22:37

Има врътки и при земеделците, разни пинизи за техника и субсидии. Тия които са в час си обновиха парка и почти си връщат заемите. Ама бачкат. Щото квато и да е теорията, на практика требе да си седнеш на задника. Та земеделието и животновъдството имат мегдан, но тия пикльовци новите само на копчета са научени. А то от всяко дърво свирка не става и ще го научат по трудния начин.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: georgivelev   
Дата:   22-01-13 22:41

20 бона са си малко пари, откъдето и да го погледнеш. То един хирург може да си ги докара за месец-два. Така че за болница или частна клиника са крайно недостатъчни.

Но ето, можеш да си направиш фирма за пръскане срещу хлебарки. Наемаш двама-трима студенти, дето да пръскат, даваш им 200 лв на месец, разликата си я слагаш в джоба, и така.

Иначе ако искаш да правиш нещо IT с 20000 си до нъкъде. Тия смотани програмисти искат от 3к нагоре (а студентите не стават за работа), какъвто и продукт да си намислил, няма как да го направиш и завъртиш за по-малко от 2-3 месеца. Ако предположим че спазариш 2ма програмисти за по 2000лв и един дизайнер за 1500, парите свършват точно на 3тия месец (освен ако не им плащаш в сивата икономика)

Но ето, с 20000 може да се инвестира в музикални инструменти за група и да се запише сингъл. Или 2. После го завърташ (очаква се, че имаш връзки в радиата и пр. музикални компании) и изкарваш 40-50к. После си правиш собствено студио с тези пари и т. н. и т. н. то куцо и сакато стана продуцент, явно не е особено тежка работата. Музикален бизнес може да се почне и с по-малко пари, стига да има талант.

20к си е отлична пара за самонает фотограф. 4к за iMac, 10к за апарат и обективи, 6к за реклама - и готово.

Ако си GP, с 20к можеш да си отвориш кабинет, предполагам.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   22-01-13 22:42

Преди 10на години ми попадна много интересна антикварна книга за Българското възраждане.
Та в най-общи линии замогването на българите през 19век се дължи на факта, че огромната Османска империя и особено нейната столица Истанбул се преориентират към снабдяване с агнета от Балканите вместо от Египет и близкия изток поради огромните шапни огнища там в началото на 19в.
Българите започват да отглеждат овце не само за свои нужди но вече и за най-големия пазар в Европа - Истанбул и така започват да трупат състояние от продажбата на овце, мляко и вълна.
Както знаем мюсюлманите хапват предимно овнешко защото за тях свинското е мръсно месо а близостта на българските земи с многомилионния Истанбул превръщат нашите овцепроизводители в монополисти. Така се натрупват достатъчно родни капитали, които правят възможно българското възраждане.
Според мемоарите на Буров овцевъдството вдига България на крака след Балканската и Първата световна война и то само за 4-5год. защото в Европа и САЩ е имало огромен глад за храна и по-специално месо заради избиването на голяма част от европейския добитък. Буров споменава, че европейците и щатите са ни плащали в злато в замяна на изнасяните животни и тютюни и така българската икономика се е съвзела доста бързо от огромните загуби и наложените от победителите тежки репарации [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Slivenski   
Дата:   22-01-13 22:44

Но ето, с 20000 може да се инвестира в музикални инструменти за група и да се запише сингъл. Или 2. После го завърташ (очаква се, че имаш връзки в радиата и пр. музикални компании) и изкарваш 40-50к. После си правиш собствено студио с тези пари и т. н. и т. н. то куцо и сакато стана продуцент, явно не е особено тежка работата. Музикален бизнес може да се почне и с по-малко пари, стига да има талант.

[smilie24]

аз откога разправям да правим Фото-форум Бенд, ама никой не ми обръща внимание... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: JazzMaster   
Дата:   22-01-13 22:45

Автор: realnoncho
... в Северна Англия
-------------------

Което в същност е Шотландия, пак е UK, ама с това се изчерпват прилките. Всичко е друго, хората, духа им, пейзажа и прочие...Дори шотландските банкноти са шарени и весели някак си, различни напълно от познатите с кралицата във всяка банкнота.



Публикацията е редактирана (23-01-13 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: SLR   
Дата:   22-01-13 22:46

Аз затова не говоря за пари и възвращаемост, а за това че на никой не му се копа и не му се рине оборски тор.

Имам познати които добре се препитават със земеделие и животновъдство, но определено бачкат от зори до мрак и не е като да отидеш за 8 часа до офиса и да туйтваш цял ден че шефа ти е педераст по айфоня.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 22:47

Взимам няколко нахъсани младежи почваме да пишем приложения за смартфони. Пазарът е огромен и не зависи от ситуацията у нас. Първоначално на сиво, ако се разраснем ще се правим на добри данъкоплатци.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 22:47

Според мен и говедовъди трябват[smilie24] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Marillion   
Дата:   22-01-13 22:51

Много лесно се прави бизнес в България. 20000 лв са много пари. Стартира се максимум с 5000.

Обаче се иска много бачкане.

От 5 години, паралелно с другата си работа, съм съдружник в консултантски бизнес, имам доста подробни наблюдения как се успява в бизнеса от нулата.

Имал съм клиенти, които почват с капитал от 100000 лв и за 6-7 месеца гълтат вода, защото нито слушат какво им се приказва, нито имат капацитета да осъзнаят това, което са чули.
Имам такива, които взимат на заем 2-3 хиляди лева и за една година си връщат заема и са на плюс 5000 лева.

Почти всичко зависи от човека, който иска да прави бизнес. Ако си упорит и настоятелен резултатите няма да закъснеят.

За съжаление повечето хора мислят, че правенето на бизнес е даване на някакви пари и после безцелно харчене за коли, жени и алкохол.

Няма универсални рецепти за успех.

п.п. Диди, в момента е далавера да си франчайзер на Спиди.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: mr_kras   
Дата:   22-01-13 22:54

Може да отглежда и пчели. Ако ползва и евросубсидии, може да си докарва приличен доход. Предимство е и, че зимата е малко айляк.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-13 22:55

ти чувал ли си как изкупуват меда?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   22-01-13 22:58

Работливите, инициативните... Като стане въпрос периодично за такива неща, няколко души в тоя форум се скъсват да дават примери за велика предприемчивост, ама все от сферата на услугите или вторичното преразпределяне на вече създаден национален продукт. Как пък веднъж не прочетох някой да е развил сериозно производство, ма наистина от нулата, не чрез приватизация под масата или заставане на входа и изхода на някое от уж толкова лошите държавни предприятия.

Никсъне, от пасторалната ти история само не стана ясно кой ви е издържал през месеците, докато почнете да си изкарвате заплатите. Е, всъщност и други неща някак мимоходом ги мина, а те всъщност са съществени:

- Мястото за осъществяване на бизнеса - доколкото разбираме, имало е наличен апартамент, не е трябвало да плащаш наем. Това е доста съществен момент - много малки бизнеси фалираха или изобщо не потръгнаха като хората заради тежки наеми

- средства за осъществяване на присъщата бизнес дейност - един фотоапарат, сигурно поне с 2-3 обектива - ето ти ги още няколко хиляди лева

- компютър хубаво, а касов апарат, счетоводител...

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 23:03

и сайт и си еба майката с тия 20К...
Абе до човек си е... ама не ни бива в бизнеса, трее се върнем на село[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ipolit   
Дата:   22-01-13 23:04

Ахмед Доган едно време обясняваше, че 300 долара стигат за стартиране на успешен бизнес.
Последните информации бяха, че взима 50 000 долара за среща. Намираш още 3 човека с по 20 000. Отиваш на среща и развъртате артисалите ви 5000.
Тряба да пусне.
Асахи в Плевен даваше вид на пич, явно мъ е подвел.



Публикацията е редактирана (22-01-13 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 23:08

Купуваш Форд Транзит , ремонтираш го ,регистрираш го и ....всяка седмица караш мангали до Франция !!!

Бизнеса е добър , доходоносен и не подлежи на контрол ...


Един курс в седмицата пълен пълен е ОК .През другото време - шапка на тояга !!!

След 4 месеца ставаш циганин !!!![cool]

И ползваш всички техни привилегии ....[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 23:08

Нещата леко зациклиха между айти, дизайн и овце [smilie5]
Понеже асахи ме попита какво може да се направи с 8500 паунда а и по принцип стана въпрос за Англия, ето какво мисля, че може да се направи:

Първо асахи, 8500 паунда не е равно на 20 000 лева.
По същество, за 5000 паунда се купува 3-4 годишен ван, за 3500 се купуват инструменти. Естествено се искат умения: градинар, фаянс, паркет, боядисване, покриви, водопровод и още много други. В началото като подизпълнител на големи обекти, по-късно си създаваш частни клиенти, и двете вървят успоредно. Възможен профит 30 000+ паунда. Започване на бизнеса - веднага. Ако смяташ да го работиш, имаш 100 дни да се регистрираш в данъчното. Регистрация - онлайн. Отнема 10 минути. Ако не си добре с компютър и онлайн работа, отиваш в данъчното и попълваш един формуляр, пак за 10 минути. Ако имаш затруднения с формуляра - ще ти го попълнят безплатно. Данъчна година април-април Данъчна декларация - на хартия до 30 ноември, онлайн до 31 януари.
Данъци - 7500 без данък, на останалото - 20%. Оборот над 77 000 - регистрация по ДДС.
Поправете ме ако греша някъде.


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: nastradin2   
Дата:   22-01-13 23:09

Вчера имах работа до ВМЕИ-то. На входната врата се разминавам с две момчета. Едното много ядосано, явно на някакъв преподавател и говори на висок глас на другото - Абе, ще ми задава тъпи въпроси, той на мене, лайнарина му долен? Аз няма да ставам някакъв си там тъп инженер, а МЕНИДЖЪР, бе педераст нещастен!!! Аз ще командвам!!!...[smilie8] [smilie8] [smilie8]
Ноу комент, както се казва...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 23:09

ipolit

То това, което описваш реално е драмата на целия български "бизнес". Въртим едни пари, ама какво става накрая..[smilie11] На запад от кочината за това са големи, защото я нямат тая губеща логика, да изкарат нещо за жип и курви[smilie21] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   22-01-13 23:13

Ха,
у нас данъците са два пъти по-ниски, нищо, че пак никой не ги плаща, пък регистрацията на фирма ми отнема 1мин. с електронен подпис [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 23:14

написа:

> Работливите, инициативните... Като
> стане въпрос периодично за такива
> неща, няколко души в тоя форум се
> скъсват да дават примери за велика
> предприемчивост, ама все от
> сферата на услугите или
> вторичното преразпределяне на
> вече създаден национален продукт.
> Как пък веднъж не прочетох някой
> да е развил сериозно производство,
> ма наистина от нулата, не чрез
> приватизация под масата или
> заставане на входа и изхода на
> някое от уж толкова лошите
> държавни предприятия.
>
> Никсъне, от пасторалната ти
> история само не стана ясно кой ви е
> издържал през месеците, докато
> почнете да си изкарвате заплатите.
> Е, всъщност и други неща някак
> мимоходом ги мина, а те всъщност са
> съществени:
>
> - Мястото за осъществяване на
> бизнеса - доколкото разбираме,
> имало е наличен апартамент, не е
> трябвало да плащаш наем. Това е
> доста съществен момент - много
> малки бизнеси фалираха или изобщо
> не потръгнаха като хората заради
> тежки наеми
>
> - средства за осъществяване на
> присъщата бизнес дейност - един
> фотоапарат, сигурно поне с 2-3
> обектива - ето ти ги още няколко
> хиляди лева
>
> - компютър хубаво, а касов апарат,
> счетоводител...
>
> [smilie25]


Иводаме, темата е за бизнес в България. Никой не е питал за производство.
Ако това не ти дава да спиш мога да ти дам няколко примера на софтуерно производство, започнато от мои приятели с много нисък начален капитал и работещо доста добре последните 10-15 години.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 23:14

kaiser.soze , в България има една основна разлика от останалият свят !!!!

Държавата тук служи за да пречи на гражданите !!!!И селяните .

Тя не служи да помага , подкрепя или подпомага - целта на нашата държава с всичките и структури служи за да ебе майката на мераклията бизнесмен с 20000 лева .....

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: SLR   
Дата:   22-01-13 23:15

Ми кат' останахме само шефове в България и почваме да си пречим...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 23:15

ти чувал ли си как изкупуват меда?



хмммм, преди много години баша ми купуваше от един производител чийто единствен по сериозен купувач бил някакъв арабин който му изкупувал меда по 1 долар за кило за да си храни камилите.


Но ето!!! медът ме подсети за примвера който асахи е давал не един път: Сергийка за "домашен" мед на пазара във Виена! [smilie24] Хвала! [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-13 23:16

домашен? а ДВСК нямат ли в Австрия?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 23:18

nastradin2

Че те отсвириха... важното е да си ВОЖД. Засякъл си поредното некомпетентно лекенце, което ще се влее в потока безработни дипломанти. Те дори не са висшисти. Те са дипломанти. Тъпи копелета с хартия, които дори не знаят как да се продадат сами себе си.[smilie5] [smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 23:18

Грешка. Примерът е на Бони.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 23:19

еми CanoniO , не знам какво е имал предвид под домашен, но каза, че гръцкият мед в LIDL не можел да се сравнява с домашния мед на бай Иван.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-13 23:19

ааааа, сори, на бони бил, объркал съм се!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   22-01-13 23:20

написа:

> nastradin2
>
> Че те отсвириха... важното е да си
> ВОЖД. Засякъл си поредното
> некомпетентно лекенце, което ще се
> влее в потока безработни
> дипломанти. Те дори не са висшисти.
> Те са дипломанти. Тъпи копелета с
> хартия, които дори не знаят как да
> се продадат сами себе си.[smilie5]
> [smilie7] [smilie21]

[smilie5] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   22-01-13 23:20

да де, ама как се продава собствена продукция в страна от евросъюза...
Ако някой се натрови, кой ще носи отговорност?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 23:20

Аз си купувам мед от производител ... ама сме много клиентите му и човека преживява добре !!!!

[cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 23:21

И аз тъй.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   22-01-13 23:22

Абе не е вярно, че българинът не е инициативен, всъщност е точно обратното - има свръхинициативност, в резултат на която хората си пречат, точно както го е обяснил в теорията си за игрите Джон Наш относно вредния ефект на примитивната конкуренция, при която всеки е срещу всеки при преследване на една цел.

Преди години бях представител за България на холандския концерн Нумико - детски адаптирани млека и специализирани медицински храни, основните марки Нутриция и Милупа. Като се събирахме с колеги от други европейски страни какво се оказваше - във всяка страна Нутриция имаше водещи позиции, на второ място Нестле и на трето някой местен малък производител - в много страни има такива - в Италия Бебина, в Хърватска имаше някакъв, в Полша, и т.н. Колегите ставаха луди и мислеха, че си правя майтап, като им разказвах, че в България е луда конкуренция, понеже кьораво и сакато внася от ВСИЧКИ производители, големи и малки, и всички са представени на пазара, и обикалят едни чичковци предприемчиви с костюмчета и вратовръзки и се цакат с цените и е невероятен зоопарк на един пазар колкото една човешка длан.

Това е една принудена, извратена предприемчивост, породена от елементарната липса на нормални работни места. Имам наистина много познати хора от най-различни страни от Западна Европа и никой не се натиска да става "самостоятелен", нито пък има някакви комплекси, че е "заплатаджия". Ходят си на работа, имат си сигурност и социална защита и са доволни от живота, нищо че си е наистина еснафски, откъдето и да го погледнеш. Но това е възможно, защото имат наистина сериозни предприемачи, осигуряващи им работните места. И сериозни държави, грижещи се за бизнеса.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 23:22

Todd написа:

> Аз си купувам мед от производител
> ... ама сме много клиентите му и
> човека преживява добре !!!!
>
> [cool] [cool] [cool] [cool]
>


Аз също. Бивш колега инженер от 10 години само с мед се занимава и просперира. Оп - пак производство, не се бях замислял.



Публикацията е редактирана (22-01-13 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: nastradin2   
Дата:   22-01-13 23:23

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   22-01-13 23:24

Кайзере, един мой познат прави опит преди време да кара и да продава череши на пазара във Виена, ако идваш някой път в София, свирни да ви срещна, да не препредавам от негово име, да ти разкаже как се търгува на Нашмаркт във Виена...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   22-01-13 23:24

Todd,
колкото държавата еб..ва майката на хората, дваж повече те й еб..ват майката като не си плащат даже и мижавите данъци и осигуровки...
У нас има над 1млн. хора без здравни осигуровки, над 2 млн. плащат здравни осигуровки на минимума и останалите 10% внасят малко повече, е какво искаме от здравната система ... Същото е и с осигуровките...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ipolit   
Дата:   22-01-13 23:25

Реално погледнато 20 000 са малко. Аз лично имам нужда от около 100 000, за да си купя машините, които ми трябват и да печеля около 2000 на месец - това е реалистичен план. Кофтито е, че не стигат за работници, а аз тряба и да бачкам с машините, евентуално и жената. Не са включени и разходите, които ще плащам за осигуровки, счетоводство и разни други.
Ама аз съм прост и не мисля ефективно.
За туй засега ще продължа да ходя на работа във фирми, дето не са плод на предприемачество, а са създадени с цел минимизиране на разходи в Щатите или Западна Европа и заплатите са 1/10 от туй което се е плащало на служителите на съответното място.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 23:26

И като е така тя трябва да одира всеки човек с инициатива да изкара някой лев сам ????


Мдааа ..... чиновниците ги знам ама не зависят от мен .[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: gorbi   
Дата:   22-01-13 23:27

на мен работата ми е такава, че при мен започват бизнеса си хората и при мен го завършват... В момента предимно го завършват, започването ако 2008 е било по човек на ден, то сега е по човек на седмица. А тези които работят, повечето са пред нервна криза, защото са затънали в заеми и администрацията ги мачка с наредби, наредбички, бюрокрация и бумащина. Правя уточнение, че става въпрос предимно за малки и много малки фирми. Няма паричен ресурс в обръщение и поради това никакъв бизнес не върви. Веднага прилагам пример в паралел от Украйна, където има достатъчно пари в обръщение и има един нисък праг, до който почти не те занимават нито с кой знае какви документи, нито ти искат касов апарат. За това можеш да си поръчаш козметик за у дома, можеш да си купиш от пазара много неща по интернет и до час да ти ги донесат, въобще - пълно е с услуги по домовете, най-невероятни. Освен това - имат производство на най-различни стоки за бита, битова електроника и мебели, които също можеш да поръчаш по интернет и ти носят всичко у дома и ти го сглобяват и всичко е доста по-евтино от при нас и по качествено. МОжеш да правиш домашни хранителни изделия и да ги продаваш из града на 2-3 места - хората си преценяват дали да рискуват с непроверена храна, обикновено ако купуваш от един и същ човек - няма рискове. Така се изхранват много от пенсионерите, които правят пирожки, кисели краставички, кисели моркови и зеле и т.н. Има безброй ресторанти, кой от кой по-оригинални и тъпкани винаги до горе, същото и с кафенетата - супер оригинални, няма едно с едно да си приличат и винаги пълни... Всичко работи, всички изкарват пари... Не знам тука какво е сбъркано, ама чудеса от храброст правя за да си храня семейството, при положение че се занимавам с три неща едновременно и как да кажа... - виждайки резултатите, нямам хъс за работа, все повече ме обзема апатия, хем съм оптимист голям.. :)



Публикацията е редактирана (22-01-13 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ipolit   
Дата:   22-01-13 23:32

От де пък тоз оптимизъм. Откак съм на около 80 часа работна седмица, само чакам реалистични прогнози за края на света.
Да ги тръшне чума капиталистите.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: johnny_fx   
Дата:   22-01-13 23:47

Uve, нещо все за овце пишеш. Дай да те водя на село, ама овцете много миришат, виж козите по се търпят. [smilie5]

Иначе у нашата родина всичко пречи. Наскоро чух за един човек, който продава стикери разни по ибей. Та въпросният човек му се наложило да си премести бизнеса в Гърция, заради любимите ни пощи. Или му губели пратките или пътували абсурдно дълго /като месец и половина до Англия/. Та такива ми ти работи.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-01-13 23:54

johnny_fx

Стига бе козите повече ароматизират. То затова кумисът и козето им идва в повече на фръцлите от двата пола.
Иначе тенкс, бът нот тенкс.
Мани не щъ, не за друго, ами щото така ще се впрегна, че ептен ше си докарам инфаркт. Понеже с двукопитните въобще не се разбирам, с разни други биологични видове съм доста на "ти". Просто добитъка ме обича по неизвестни за мен причини. На моменти имам усещането, че и тасманийски лъв мога да развъдя.

Иначе дъртия се грижи за овошки и зарзават. Мож да съм прихванал нещо по кръвна линия, ама неам нервите вече. Целата рода на мен е легнала, а аз няма върху кой[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Todd   
Дата:   22-01-13 23:58

Един брачед тук на село има 300 овци ..... има пара в тоя бизнес ама е живот с овци .

Козите изчезнаха ... макар че тук никой не им поставя никакви ограничения и изисквания.


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: johnny_fx   
Дата:   23-01-13 00:00

А, виж с многокраките по може да се разбере човек, отколкото с двукраките, нема се плашиш. Спокойствието от заниманието със земеделие, животновъдство или реални /изпитани с времето/ занаяти, не може да се сравнява с градските лудници. Това при положение, че не си тръгнал с идеята за голямата пара. На човек всъщност му трябва много малко, за да живее нормално. Градът дава илюзии и същевременно ограбва тотално.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: CanoniO   
Дата:   23-01-13 00:01

да ве, той бай мангал не може да ти окраде стоката и илюзиите на село..

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-01-13 00:10

johnny_fx

Абсолютно съгласен.[smilie24] Дано имам силите и здравето, поне да се занимавам като стария. Един ден, не се знае... в тая држава и въобще по принцип някакви дългосрочни планове са по-скоро хумористични хруамвания, отколкото нещо повече...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: itilien   
Дата:   23-01-13 00:14

"Спокойствието от заниманието със земеделие, животновъдство "

Я питай хората на село юни месец като се зададе някой черен облак как треперят да не удари градушка и да унищожи всичко. Питай ги и като стане август и не ще капка вода да капне дали са спокойни.
Ако си гледаш колкото да имаш да ядеш там между другото става. Ама ако нямаш други доходи и разчиташ да се изхранваш изцяло от това...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-01-13 00:19

itilien

То това тук е пословично. Като е лоша годината, всички мрънкат, че е лоша. Като е добра, всички имат, конкуренция и пак се мрънка. В това отношение с дъжд, градушка и без тях все тая... все се мрънка.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   23-01-13 00:20

Все пак няма ли застраховки за такива бедствия?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   23-01-13 00:23

Тая държава, оная държава, нищо не ставало, хората мизерстват, пък то където и да съм отишъл през последните 7-8г. все попадам на събратя, които харчат като за последно...
Даже миналата година, в Майорка собственичката на хотела ми се похвали, че е много доволна от моите сънародници, ставали все повече и все по-платежоспособни...
Явно с цъкане пред компа няма да станат работите [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   23-01-13 00:30

Овцете ви миришат, бюрокрацията ви убива, за едно трябвало пари, за друго много труд, ами замисляли ли сте се, че напълно си заслужаваме участта...
Тук ще ми докарат от десет кладенеца вода за да ме убедят как една идея няма да стане, докато дори на юг от нас - ще ме погледнат ще видят дали може да ми се има доверие и ще ми кажат - давай правиме го ...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 00:38

Автор: Ivodam
Дата: 22-01-13 23:22

луда конкуренция, понеже кьораво и сакато внася от ВСИЧКИ производители, големи и малки, и всички са представени на пазара, и обикалят едни чичковци предприемчиви с костюмчета и вратовръзки и се цакат с цените и е невероятен зоопарк на един пазар колкото една човешка длан.

Еха, ако наистина беше така, щеше да е екстра за потребителите. Ако пък твоите приятели са се оплаквали от такива условия, дано не са ги слушали антимонополните комисии, че напоследък много народ из Европа изгърмя заради картелни споразумения, или налагане на минимални цени.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aleksi77   
Дата:   23-01-13 00:50

Мога да посоча поне дузина български фирми, които са в топ 3 на света в съответния бранш, било то в производството на мрежи против птици за летища (БГ фирма държи 90% от този пазар за стотици милиони евро), било в производството на олово и цинк (КЦМ Пловдив), било в производство на малки градински пръскачки, хостинг подръжки и много други. Българи, родени в БГ управляват компании и банки с огромни капитали. И в БГ има хиляди успешни примери, които работят, произвеждат, продават, развиват се и най-вече не мрънкат и не търсят виновни извън себе си ...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   23-01-13 00:56

Мънкането си е част от зоната, без него няма да се ориентираш къде си [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: baraba   
Дата:   23-01-13 01:55

20 000 можете си направите автомивка..
може и фото ателие...
може и частна пералня..
може и гондола за луна парк да се вземе..
още да изброявам ли.. че тоз иванчно май са му излишни парите щом не знае какво да ги прави..
също о в началото дето е писал тод е верно за гумаджийница..
може и да гледа червей.. ама е много лайнян бизнеса..има хляб в това да се продава био тор.. попитай гъгал за био тор..

аз ся да попитам ако ивнача е масажист трябват ли у пари за собствен бизнес?
а ако иванча не му се работи да си намери работа а тез пари да даде в банката за лихви.. така по лесно ще живее че сигурен бизнес няма...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: sunnyshot   
Дата:   23-01-13 07:10

kaiser.soze, ако започнеш овчи бизнес (може и кози), получаваш от мен един световен уърдпрес сайт подарък. Ето ти 2-3К спестени още в началото [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Aquarius   
Дата:   23-01-13 07:48

Като чета темата излиза, че козето сирене си е ниша. Някой навит технолог?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: corrector   
Дата:   23-01-13 08:41

Плод-зеленчук

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:16

написа:

> Овцете ви миришат, бюрокрацията ви
> убива, за едно трябвало пари, за
> друго много труд, ами замисляли ли
> сте се, че напълно си заслужаваме
> участта...
> Тук ще ми докарат от десет
> кладенеца вода за да ме убедят как
> една идея няма да стане, докато
> дори на юг от нас - ще ме погледнат
> ще видят дали може да ми се има
> доверие и ще ми кажат - давай
> правиме го ...


[smilie5] Точно така е!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Gruyu   
Дата:   23-01-13 09:24

едно е бизнес, друго е занаят
да купиш 500 овце и да наемеш 2-ма аргати да ги пасат и гледат е бизнес... а да търчиш подир тях по къра и да ги доиш/слугуваш не е
по колко купувате меда на дребно от производител?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: gorbi   
Дата:   23-01-13 09:29

така е грънци... на някой все хората му виновни... Защо същите тия хора, които тук мрънкат, като сменят държавата и заживяват нормално и не мрънкат ? Веднага пример - имам приятел, който тук работеше в компютърна фирма и все не стигат парите... КОлко пъти съм го карал тогава да направим нещо заедно - казва - това няма да стане, онова няма да стане.. така и нищо не направихме и пича отиде в Австралия. една година адаптация и работа на часове където има и после си намери постоянна работа в склад за замразени храни. Пет години по-късно има повече от сто хиляди долара в две банки седят за лихва и сега той пита - дай да правим нещо... Е какво да му кажа... Стой си в Австралия, карай си електрокара и не се занимавай с глупости - това му казах... :) Някой да каже че не съм прав... :)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:32

А някои как могат? Да, тука парите са много по-малко, много по-трудно е, ама става.

Иначе в България не искат да мият кенефи, а като отидат в чужбинско го правят и се хвалят тука на каква висока административна длъжност били. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 09:34

Djogata:

Еха, ако наистина беше така, щеше да е екстра за потребителите.

Това е само на теория и на пръв поглед. На практика на потребителите им се разказва играта, първо защото не всички са достатъчно образовани и наясно, и им се пробутват по-долнокачествени продукти. Освен това, което е и по-лошо, по този начин на дивашко надцакване и липса на ред на пазара и преобладаване на утвърдените в другите страни марки, днес един докопал една партида с по-ниски цени от един продукт, утре друг. И родителите днес захранват бебетата с едно адаптирано мляко, утре с друго. А смяната е крайно непрепоръчителна, ти нали имаш малко детенеце, би трябвало да си наясно с тези неща.

Не са се оплаквали приятели, просто колегите от другите страни се чудеха, защото това не е за тях нормална пазарна ситуация. И при тях няма монопол, както написах, има обикновено трима играчи, които не договарят цени, просто водят цивилизовано съвместно съществуване, при което двамата по-слаби наблюдават и се съобразяват с лидера на пазара. За това си има термин в маркетинга - ценова стратегия на следване на лидера - ако той вдигне с 10% цените, и ти ги вдигаш, и обратното. Но това не е картел и не е незаконно по никой начин. Пазарът обаче е сигурен, стабилен и спокоен, можеш да планираш, да прогнозираш, да бюджетираш и т.н.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (23-01-13 09:37)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 09:36

Vizov:


А някои как могат? Да, тука парите са много по-малко, много по-трудно е, ама става.


Могат го предимно тарикатите.

За честните хора "ставането" е свързано с толкова жертви и компромиси, че се обезмисля резултатът накрая.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:38

Е така е, съгласен съм. Но определено и мрънкането идва в повече.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 09:41

Ами не, аз наблюдавам какво става с част от дребния бизнес. Ако някой видимо потръгне до него се нареждат още 5-10, със същия бизнес, щото не може един да прави пари, другите не. От там нататък работата се разпределя между всички, тя естествено вече е недостатъчна за отделния индивид, започват да се цакат с цени и накрая всички фалират... Всъщност сега като се замисля, не е само с дребния бизнес, на този принцип стана и хотелския бизнес в големите курорти. Първите спечелиха, после всички решиха да стават хотелиери, наляха бетон навсякъде, сега вече се цакат с цени, идва все по-беден турист и ... накрая 90% от хотелите собственост на банките, индивида фалирал, няма нищо, но все пак е бил "хотелиер" ...


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:45

То това си е естествен процес. Когато се появи печеливш бизнес всички копират.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 09:46

DidiAndreeva:

Именно, точно за това става въпрос, че накрая всички са губещи при такава примитивно разбирана конкуренция и борба на всеки срещу всеки.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:47

Иво, Диди, според вас как трябва да стане?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 09:53

Визов:

Ами мисля, че и по-горе го написах. Трябва да има държавна политика за развиване на производства, няколко едри, силни съвременни високотехнологични предприятия, и много, десетки малки, пръснати по страната, които да създават добра добавена стойност и да предлагат работни места на хората, където те могат да изкарват нормални доходи за едно достойно съществуване. А не да мислят от сутрин до вечер как да се правят на Доналд Тръмп и каква уникална пазарна ниша да открият, залагайки си панелката в банката.

Аз работя с много фирми в Германия например, някои от които имат милиарден годишен оборот, и всичките са разположени като производства в някакви невероятни села. Нямам нито един контрагент от Берлин [smilie18].


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 09:54

Аз го виждам прекалено идеалистично, и честно казано не съм икономист и планист за да знам реално как може да стане. Представи си едно село, една малка представителна извадка от цялото. В него трябва да има един с фурна, един с овце, един автомонтьор, един доктор, един хранителен магазин, един ... и т.н.. Когато да кажем фурната работи добре, собственика печели, идва не един (за конкуренция) , а идват 10, които правят фурна (щото от нея се печели) И всички губят... Не съм за монопола, да не се разбере погрешно, но съм за това всеки да си намери своето място под слънцето и да не гледа толкова много в "паничката" на другия, което обаче аз лично не виждам как ще стане ...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asklep   
Дата:   23-01-13 09:54

"Абе не е вярно, че българинът не е инициативен, всъщност е точно обратното - има свръхинициативност, в резултат на която хората си пречат, точно както го е обяснил в теорията си за игрите Джон Наш относно вредния ефект на примитивната конкуренция, при която всеки е срещу всеки при преследване на една цел.

Преди години бях представител за България на холандския концерн Нумико - детски адаптирани млека и специализирани медицински храни, основните марки Нутриция и Милупа. Като се събирахме с колеги от други европейски страни какво се оказваше - във всяка страна Нутриция имаше водещи позиции, на второ място Нестле и на трето някой местен малък производител - в много страни има такива - в Италия Бебина, в Хърватска имаше някакъв, в Полша, и т.н. Колегите ставаха луди и мислеха, че си правя майтап, като им разказвах, че в България е луда конкуренция, понеже кьораво и сакато внася от ВСИЧКИ производители, големи и малки, и всички са представени на пазара, и обикалят едни чичковци предприемчиви с костюмчета и вратовръзки и се цакат с цените и е невероятен зоопарк на един пазар колкото една човешка длан.

Това е една принудена, извратена предприемчивост, породена от елементарната липса на нормални работни места. Имам наистина много познати хора от най-различни страни от Западна Европа и никой не се натиска да става "самостоятелен", нито пък има някакви комплекси, че е "заплатаджия". Ходят си на работа, имат си сигурност и социална защита и са доволни от живота, нищо че си е наистина еснафски, откъдето и да го погледнеш. Но това е възможно, защото имат наистина сериозни предприемачи, осигуряващи им работните места. И сериозни държави, грижещи се за бизнеса. "


[smilie24] Ivodam,Това е истината !!!



Публикацията е редактирана (23-01-13 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:58

Ооооо, чуждата паничка е най-пълна и най-вкусна [smilie5]

Иво, знаеш, държавата няма ресурса да направи такова нещо. Ако се опита да го направи ще е извращение някакво и ще е по-зле даже.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 10:01

Визов:

Ако така се разсъждаваше, страни като Тайван или Сингапур никога нямаше да са дръпнали, щото са имали по-малко ресурс и от нашия. Всичко е въпрос на умна политика на умни управляващи.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 10:02

Аз не говоря за финансов ресурс, говоря за втората част от твоя пост - умните управляващи с умна политика. Там го няма ресурса. Като пари не мисля, че ще ни е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: sonda   
Дата:   23-01-13 10:10

Нека се вторачим и в някои други личностни характеристики като:ценностна система,манталитет,традиции,възпитание,зрялост...как мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 10:15

Един пример, частен, личен, изстрадан. 96-7 с големи лични ограничения успяхме да си набавим материалите и да си сглобим (не да купим готова, защото беше непосилно) керамична пещ. Правихме керамични пана, с релефи на различни известни туристически места в Бг. Започнахме с опипване, после нещата се разраснаха, наехме хора, които да помагат, защото с 4 ръце беше трудно. Понякога денонощна работа, но стигнахме до там да зареждаме големи складове на едро за сувенири. Това улесни доста работата ни, относно пласмента. След година,две обаче ... тръгнаха контейнерите от Китай. Ние продължавахме да работим и да имаме клиенти, докато в един момент същите тези складове не си поръчаха "нашата" продукция от там... Върнаха ни стоката и започнаха да си продават китайската. Разлика в крайната цена за търговеца на дребно нямаше, обаче печалбата за търговеца на едро беше по-голяма. Тази практика продължава и до днес. Правят се мартеници в Китай, всякакви възможни сувенири, мускали, везани кърпички, дори Троянска керамика се прави там ... Това убива дребния производител и занаятчия.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 10:18

Така е, Диди, но така е в целия свят. И честно казано не знам какво е решението.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vinsent   
Дата:   23-01-13 10:22

kaiser.soze написа:

> Понеже доста често се споменава,
> че който иска повече пари и не му
> харесва заплатата, да работи за
> себе си
. Освен това се повдигнаха
> въпроси за кредитите - със или без
> тях, нека да видим...

Този пасаж да работи за себе си предопределя грешна стратегия. Това е някакво сбъркано разбиране за частната инициатива и бизнеса в условията на свободна икономика.
Ако по-голямата част от приходите отиват за покриване на различни преки и непреки данъци, обслужване на кредити, инвестиции за разширяване и иновации и др., и това изисква от теб пълно себеотдаване, това за себе си ли означава че работиш?

А иначе, частен бизнес (вкл. в България) може да се започне и с милиони, и от нула, и независимо от това той може да бъде успешен или неуспешен.


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 10:22

И къде тук е държавата която да сложи 200% мито върху съответните сувенири.

Иначе да те открехна, че и на запад е същото. Във Венеция половината стъкло е китайско, в Лондон почти всичко с кралицата е китайска, дребно керамчино сабо в Амстердам - китайско.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 10:26

Предполагам има договорености, които не позволяват такова мито. Но дори и ние да го въведем където и да влезе в ЕС, пак ще дойде до тука. Единствения вариант е такова мито за целия съюз, но съм сигурен, че няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 10:35

Знам, пътувала съм тук, там [smilie5]. Виждам абсолютно еднаквите сувенири, само че с различни надписи на съответните страни. Един от големите проблеми при нас е, че имаше и все още има възможността контейнерите от Китай да се вкарват в страната и да се обмитяват на много занижени цени. Това естествено не става без подкупността и закрилата на митници и държава. Един приятел със собствено производство тук, за да бъде конкурентен,част от нещата си поръчваше в Китай, като едновременно с това продължава да си поддържа и тук работници. Та... първия контейнер, който трябваше да внесе си го обмитява на реалната цена и ..... му го държаха две седмици на митница, отвориха го и провериха кашон, по кашон, защото ..... трябвало да има нещо нередно щом внася толкова СКЪП контейнер. Десетократно по-висока цена от аналогичните. За какво говорим...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 10:45

Т.е. така или иначе рибата се вмирисва от главата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 10:54

Визов има го и е въпрос на политическо решение. Лека полека тези неща за които се начислява яко мито/акциз в ЕС ще стават повече и повече. Например в момента това се отнася за велосипедите и автомобилите внасяни като готов продукт. За това примерно в България се "произвеждат" толкова велосипеди, а сега започваме и подобно "производство" на автомобили. Лека полека ЕС ще позатвори вратите на тигрите за да си запази собственото производство, същото ще правят и американците защото иначе яко безработица и теч на пари на изток.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   23-01-13 11:04

почвам да се чудя защо ми е изобщо да "започвам бизнес в българия". начи че аз няма какво да правя на заплата - тва ясно. не, че не мога, не че нямам ценз за доста неща, ама да кажем, че си имам професия-хоби, която не ме принуждава да изляза на пазара на труда. ако нямах обаче...ами вероятно просто бих отишла на село и бих гледала някакво дребно лично стопанство, колкото да подсигурява тва-онова и бих си рисувала само за кеф. или па нещо друго - шила гоблени? щото на село зимата е що годе спокойно време. не ми е мнооо ясно що трябва да "просперираме", като може просто да живеем по някакъв човешки начин.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Will   
Дата:   23-01-13 11:10

написа:

> не ми е мнооо ясно що трябва
> да "просперираме", като може просто
> да живеем по някакъв човешки
> начин.

Абсолютно! Много от основните проблемации идват от тази безсмислена мантра за ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ПРОСПЕРИТЕТ, безкраен РАЗТЕЖ и др такива алабализми, които звучат прогресивно в главите на хората и ги зомбират... а здравия разум тихо говори, че това няма как да става при ограничени ресурси...



Публикацията е редактирана (23-01-13 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: n1x0n   
Дата:   23-01-13 11:11

Четейки драматичните описания на "бългаската конкуренция" стига до извода, че много хора все още не са наясно, че България просто минава по всички класически стъпки при изграждането на капитализъм. Мутрите, рекета, дивата конкуренция, шуробаджанащината - всичко това си е в реда на нещата при този преход и в една южна държава - няма защо да сме изненандани че се случва по този начин.

Друг е въпроса, че ако всеки може да хване да прави това, с което се занимавате и да го прави също толкова добре, но по-евтино - значи нещо не ви е наред бизнес-модела.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 11:17

Ivodam:
'Смяната на млека била крайно непрепоръчителна'?

Това сигурно го казват само търговците на клиенти, които вече са си избрали 'правилното' мляко :)

На нас ни се наложи да сменим млякото, като бяхме в САЩ за половин година, защото там продукти на Нестле няма, докато в Дания Нестле са с водещ пазарен дял при тези работи и ние ползвахме техни продукти. Проверих сигурно 20 вида мляко, четох съставките ред по ред (всички са на практика еднакви!), изчетох сума ти статии по въпроса с млеката - общото мнение е, че на практика почти всички адаптирани млека са еднакво полезни и няма проблеми със смяната. И педиатрите, при които ходихме на прегледи, казаха същото.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 11:50

Джогата:


Това сигурно го казват само търговците на клиенти, които вече са си избрали 'правилното' мляко :)



Не, точно педиатрите и неонатолозите така казваха, слушал съм го неведнъж, познавах ги всички тука от Института по педиатрия към МА, по симпозиуми, и т.н. Но имай предвид, че освен стандартните млека има най-различни разновидности, има много деца с рани проблеми, като алергии към белтъка на млякото, разни специфични ензимни недостатъчности, където изборът на правилния препарат е много важен, защото това вече е така наречената медицинска храна, и т.н.

Нестле има вероятност от прекомерно наддаване на тегло, Нутриция и Милупа са по-балансирани и по-добри. (Между другото, вече са собственост на Данон).


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 11:56

В САЩ се ползват Enfamil, Similac, Gerber, Earth's best. В Дания се предлага на практика само Nestle, и аз като потребител се чувствах много по-доволен от избора в Щатите!

Алергиите и чувствителностите към белтъците са ясни, ама всички производители предлагат и продукти за такива случаи, включително и със соеви протеини.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: stzz   
Дата:   23-01-13 12:58

Започва се трудно, обаче в замяна на това се приключва бързо и лесно!
[smilie7]

Шуробаджанащината-ДА ЖИВЕЙ!!! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Orlin   
Дата:   23-01-13 13:30

stzz ,
Може да е така за бизнеса, но документално е точно обратно - лесно се почва и много трудно се приключва. Затова и някои зарязват нещата неприключени.

За добро или не, в съвременния свят на глобална икономика все по-малко ще има защитни мита. Ако китайците правят добре масовите мартеници, значи нашите производители трябва да се ориентират към художествени, авторски или да се захванат с друго.

Дъщеря ми от половин година разработва ателие за татуировки - инвестицията е доста по-малко от 20 000, но само с пари не става.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ilcoin   
Дата:   23-01-13 13:48

"но само с пари не става" е може би най-точно казаното нещо тук.

Дадох си зор да прочета цялата тема, та така стоят нещата просто казано. Аз имам опит с един провален бизнес. Основно, защото сам си бях виновен. Не че и други хора не са ми помогнали да се случат така нещата, но така или иначе фактите са това.

Ако имаш добри умения, вземеш добрите решения в добрите моменти и се стекат правилно обстоятелствата около теб, имаш доста добри шансове за успех. Всичко останало са преодолими пречки.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: imitev   
Дата:   23-01-13 13:50

Nestle NAN is also available in the United States and is sold in many grocery stores, but mainly in regions that have a large Hispanic population. If you can not find it in a store near where you live, you could buy it online at drugstore.com or consider asking your local grocery store to order it for you.

Нема мексиканоси - няма Нестле НАН [smilie5]

Значи при димов ще има 100%...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 14:18

Imitev, и в drugstore.com няма NAN, оно време като бях из вашите територии този цитат го намерих сигурно 10 пъти. По-точно има някакви стари линкове, но не се продава вече. Явно не доставят, или даже може и да е забранено (те американците са много 'за' свободите, ама такъв протекционизъм като при тях има май само в Китай). [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: boink   
Дата:   23-01-13 15:06

интересна тема.

Иван се събужда с 20к и решава да прави бизнес.

незаконен.

наема си малък апартамент в или около софия за 1 година= 2500 лева.

поръчва си онлайн 10 пакетчета дуорф лоурайдър семки = 1300 лв.

поръчва си онлайн и книгата how to grow weed at home за 100 лв.

отива до практикер, баумакс и бриколаж и си накупува фолио, лампи, саксии, почва, разклонители, два-три вентилатора, бояджийски найлон и други дребни боклуци като свински опашки, лейка и тн. = 1000 лева

от там си купува и разни торове = 500 лв.

дотук сме на 5500.

прочита книгата и посажда....

разходи за ток за една година 2000 лв. вода не плаща, защото в блока никой не плаща.

7500

след около 15 седмици х 7 дена = 105 дена, вече започва да бере конопа.

след една разходка в студентски град вече има редовна клиентела.

7500 вече са избити за половин година.

от тук нататък вече е на +.

рисковете са много и работата е незаконна, но на Иван не му пречи, защото е предприемчив и след около 1 година мести саксиите на село, като бизнеса се разраства до степен в която не можа да остане незабелязан. започва да работи официално за мутрите, като дисбаланса в приходите оправя с увеличаване на плантацията.

в общи линии, това е. [smilie18]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asahi   
Дата:   23-01-13 16:18

"след една разходка в студентски град вече има редовна клиентела."
Втората разходка завършва в Пирогов.
Третата я прави с инвалидна количка.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ejko   
Дата:   23-01-13 16:23

Може да бачка за 50-те си най-близки приятели, нищо да не разраства, да не допре до куки и мутри и пак ще е ОК...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: boink   
Дата:   23-01-13 17:24

ами асахи, като си пишеш доклада там, отбележи, че съм добавил:

"тъй като ИВАН живее в 21-век, чрез интернет той успява успешно да рекламира и пласира стоката си на определен кръг по айсикю".

[cool]


---

и все пак. с 20к бинки може да започнеш адски много, макар и с много спънки от тромавата система. много популярен вариант с 5к е търговията с автомобили. все пак тук не коментираме само елитарните занимания за изкарване на пари включващи в себе си голяма доза себеизразяване или познания по дадена тема. аз лично познавам хора които изкарват доста добри пари като докарват коли от германия например. започнали са с голфове за по петстин марки, а сега вече спокойно оправят по 2 а-класи месечно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: batonga   
Дата:   23-01-13 17:51

boink написа:

> интересна тема.
>
> Иван се събужда с 20к и решава да
> прави бизнес.
>
> незаконен.
>
> наема си малък апартамент в или
> около софия за 1 година= 2500 лева.
>
> поръчва си онлайн 10 пакетчета
> дуорф лоурайдър семки = 1300 лв.
>
> поръчва си онлайн и книгата how to grow
> weed at home за 100 лв.
>
> отива до практикер, баумакс и
> бриколаж и си накупува фолио,
> лампи, саксии, почва, разклонители,
> два-три вентилатора, бояджийски
> найлон и други дребни боклуци като
> свински опашки, лейка и тн. = 1000
> лева
>
> от там си купува и разни торове = 500
> лв.
>
> дотук сме на 5500.
>
> прочита книгата и посажда....
>
> разходи за ток за една година 2000
> лв. вода не плаща, защото в блока
> никой не плаща.
>
> 7500
>
> след около 15 седмици х 7 дена = 105
> дена, вече започва да бере конопа.
>
> след една разходка в студентски
> град вече има редовна клиентела.
>
> 7500 вече са избити за половин
> година.
>
> от тук нататък вече е на +.
>
> рисковете са много и работата е
> незаконна, но на Иван не му пречи,
> защото е предприемчив и след около
> 1 година мести саксиите на село,
> като бизнеса се разраства до
> степен в която не можа да остане
> незабелязан. започва да работи
> официално за мутрите, като
> дисбаланса в приходите оправя с
> увеличаване на плантацията.
>
> в общи линии, това е. [smilie18]
>
> [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


boink ти току що разказа тоя сериал http://www.imdb.com/title/tt0903747/
Само че там не отглеждаха трева, а нещо малко по-силно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: exo99   
Дата:   23-01-13 18:20

Гледайте сега, започвам един нов бизвес и ми трябват не 20 хилки , а само 10.
Та ако имате, включвате се и получавате 40 процента от бизнеса.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: itilien   
Дата:   23-01-13 18:25

exo99 - и от работата ли? :)))

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Miro__Slav   
Дата:   23-01-13 20:22

kaiser.soze много интересна тема [smilie24] приятно читиво чете се на един дъх [beer] Дори ме върна в доброто старо минало сигурно и на внуците си ще разправям как започнах първия си бизнес с последните си 20 лв. с образа на Димитров при цена на долара 18 лв. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-13 20:42

10 000 лева - латерна, в антикварния на Раковски има една чудна, като нова.
1000 лева костюми, летен и зимен, шапка с перо

Оттам нататък само въртиш ръчката и парите текат.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: stzz   
Дата:   23-01-13 20:53

Каква инвестиция е нужна за стартиране на политическа партия?
Едно Обединена Форумна(ОФ) партия би влязла в парламента без проблем..........оттам насетне бизнесът сам ще дойде!!!

Да живей ОФ-то!!!
[cool]

П.П.

ОФ, цялото интернет форумно присъствие.

ОФ, за да хванем и най-активния електорат-60+ годишните.

[smilie21] [beer] [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: PolarBear   
Дата:   23-01-13 20:58

Не става. Фракция "А" и "Б" ще се хванат за косите а социолозите няма да се разберат дали да мерят рейтинг А или Б...

[smilie5]

Да не говорим за идейни течения "Канон" и "Никон" и разни други опортюнисти. Никакъв потенциален келепир не ще ги сплоти дори и за една предизборна кампания.

[smilie18]

ПП Те едни земеделци не можаха да се обединят, та фотографите ли...
[smilie5]



Публикацията е редактирана (23-01-13 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: explorer   
Дата:   23-01-13 21:00

Купува един бус на старо, мощна прахосмукачка, парочистачка, наема двама безработни и пуска обява, че чисти офиси - "професионално". Дори няма да работи лично той - ще вдига телефона, ще се пазари за парите и ще вози чистачите с буса. Последния път едни такива ми искаха 700 лв за 150 кв.м. (работа за няколко часа).

Още "идеи за фирма" - "слагане на дограма" (макар че куцо и сакато се вре в тоя бизнес), "поставяне на паркет и ламинат" и т.н. Все услуги, за които ти съдират по няколко кожи, а не се иска кой знае какъв майсторлък.


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: stzz   
Дата:   23-01-13 21:02

Всички минаваме на ХАСЕЛБЛАД-и!!!
[shtrak] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: shtukov   
Дата:   23-01-13 21:06

Тук един селски си напълни 1-2 декара от нивата с вода, загради го с 200 метра ситна мрежа и пусна жаби. Нито ги храни, нито пои. Само поддържа нивото на водата и току минава с няколко крякащи кашона. Има си редовен пазар човека. И така повече от 10 години. Преди това обикаляше нощем каналите за жаби с 1 фенер и пак цялото му семейство живееше от това добре. Сега живее още по-добре. 20 000 вложения са много пари за тая работа..


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ценослав   
Дата:   23-01-13 21:19

Испуснали сте шанса за големия бизнес! Значи които бяха хитри купиха предприятията. Не ми се смейте!!! Как става без пари ли??!!! Ще ви светна, щото и мен ме е яд щото тогава бях полицай, и хайте за честта и славата на Родината под знамената, личната чистота на душата и уважението на гражданството и ей ма сега пенсионер разчитащ само на пенсия. Та определяше се тогава цената, купувача я спечелваше на търг за колкото пари си иска. После бягаше с документите в някоя банка, залагаше имуществото на предприятието и му отпускаха кредит да го купи, щото цените бяха много по ниски от истинската стойност на даденото предприятие. После продаваше машините и всичко дето може да се изнесе. Спираше да плаща на банката и тя му го взимаше да го продаде без пари на друг, дето и тухлите изнасяше. Ма работните места???!! Бе вие шашави ли сте??? Кво им е брига за работниците. Та така с всички предприятия, кото едно от последнте беше в Кърджали. Сега просто някой нежно си точи ножа за ВМЗ Сопот. Всичко напълно законно, и демократично. Демокрация в действие!!! И знам че някой сега ще ме опонира, че оборудването на предприятията ни тагава не е било модерно. Да ма първия който спечели на търг един завод във Видин беше Американец. Пробра най с.добрите машини и ги изнесе в чужбина, после втория купувач другите и така до основи.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   23-01-13 21:25

Гадни капиталисти, дебиш [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ценослав   
Дата:   23-01-13 21:27

Ма с някой твърд като локум, че да си умрат от мъка!!![cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: PolarBear   
Дата:   23-01-13 21:29

Цено, наборе, прав си. Точно така беше.

Но да те допълня: този "бизнес" не беше за всеки, нали? Просто той беше новият механизъм на действие на стария Член 1 на конституцията...оная, за която хората от сърце викаха "Долу член първи"...

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ценослав   
Дата:   23-01-13 21:32

Няма член първи, няма втори! Кой натоварил, натоварил, щото и аз бях МА много активен по чл 1. и куфарчето пак ме подмина! Заради тая работа се си мисля че си е необходима стена, поп и наказателен взвод![smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   23-01-13 21:34

долу, долу, ма колко гешефти оплоди преди да падне долу, а [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: PolarBear   
Дата:   23-01-13 21:37

Що в минало време? Те и досега държат стопанството на страната, затова е на този хал.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   23-01-13 21:39

ми просто вече не е чл. 1. [smilie18]
вече са производни [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   23-01-13 21:42

Мара е права - вече децата им ги държат. те не бяха прости - изучиха ги в чужбина та има някакъв теоретичен шанс нещата бавно и мъчително да тръгна в положителна посока.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   23-01-13 21:45

няма никъф шанс. още в началото рекох нещо по тоя въпрос

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: milenpi   
Дата:   23-01-13 21:55

Ами правим колонии в чужбина, така иначе имаме 2-3 млн Бг в УСА, Кралство, ЮАР, Австралия.

Ако сме много копия в един сноп...[cool]
Да ама Не, то в БГ няма Бг има само цигани.[smilie10] Дето "берат' тухли, стомана..

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: temelko   
Дата:   23-01-13 21:57

Не е ли по просто от да си направим партия и да си оправим държавата [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   23-01-13 21:58

ама бюрокрацията ни е българска, отдавна стигнала и задминала американската.
помните ли колко ривахме против номенклатурата, а?
а ся само си помислете колко са вредните чиновници...3 книги само за осветеност и запрашеност мухахахахааааааааааааааа[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: shtukov   
Дата:   23-01-13 22:06

Аз кат видя чиновник и губя арт нишката..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Gruyu   
Дата:   23-01-13 22:14

умрял търговец жива риба продава! - тва е истината за дребния бизнес у нас....за тия които мърдат още де!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: boink   
Дата:   24-01-13 12:32

понеже явно темата се размива, нека да доразмием...

българите трябва да се разселят по целия свят и след хиляда години на принципа на евреите да си изберем едно място на планетата и да се заселим там, като се сбием с местното население. и така.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Tnt   
Дата:   24-01-13 12:40

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: n1x0n   
Дата:   24-01-13 12:42

и да се заселим там, като се сбием с местното население

Защо?! Като можем да не ходим никъде и да си се бием помежду си. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   24-01-13 12:43

по-убаво място от нашто няма намерим...[smilie18]
ама вече ще са го заселили циганите и няма да ни искат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Tnt   
Дата:   24-01-13 12:44

няма да съ бийм. Со кротце со благо и без кютек

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: nastradin2   
Дата:   24-01-13 12:45

Те вече го заселиха,Маре...И наистина не ни искат. А управниците деликатно, но сериозно им помагат да ни отвеят напълно...[smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: johnny_fx   
Дата:   24-01-13 12:46

А, хич не е деликатно управленското помагане. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: boink   
Дата:   24-01-13 12:53

Автор: n1x0n
Дата: 24-01-13 12:42

и да се заселим там, като се сбием с местното население

Защо?! Като можем да не ходим никъде и да си се бием помежду си. [smilie8]




еми ние и сега се бием. но друго си е да започнат да наливат пари в нас чрез военни операции. защо пък не? директни инжекцийки.

от друга страна сами виждате как някой писачи в клубна зона, заживели по чужди страни, за отрицателно време започват да се правят, че не разбират ръиръши манталитета на бившите си сънамордници ръиръши. такова от високо започват да недоумяват и да иронизират собствения си генофонд, който обаче си остава запечатан на подсъзнателно ниво, ръиръши.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   24-01-13 13:14

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   24-01-13 13:16

заби тая работа...аз на кръф не ща да се бия...[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: boink   
Дата:   24-01-13 13:20

няя съ биим за кръВ. да не сме от някой тинейджърски филм за вампири. ще се бием за, както каза едно барби от несебър по телевизора миналата година:

върньиети ни зьимьитьи на дьидьитьи ньи!

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   24-01-13 13:25

Ъ?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: ejko   
Дата:   24-01-13 13:27

" за отрицателно време започват да се правят, че не разбират ръиръши манталитета на бившите си сънамордници ръиръши."


Aз собствения си манталитет от преди 10 години не мога да проумея, а пък ще ви разбирам вашия, ако сте на другия край на света... Хората се променят...
И все пак първите 18-20 години няма как да се променят. Бил ли си селяк и на луната да отидеш си оставаш селяк. Важно е да си ОК с това, че иначе се получават някакви дисбаланси вътрешни, които изглеждат странно отстрани...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: boink   
Дата:   24-01-13 13:53

хората се променят. да. гените не.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   24-01-13 14:01

Абе променят се. Една свиня, дори изкъпана и напарфюмирана си остава свиня, където и да я шибнеш по широкия бял свят. Меркат се тук там някакви човекоподобни от вида българин, които ни развалят реалния имидж, но те пък ще се асимилират от местното население.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.