Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 09:41

Ами не, аз наблюдавам какво става с част от дребния бизнес. Ако някой видимо потръгне до него се нареждат още 5-10, със същия бизнес, щото не може един да прави пари, другите не. От там нататък работата се разпределя между всички, тя естествено вече е недостатъчна за отделния индивид, започват да се цакат с цени и накрая всички фалират... Всъщност сега като се замисля, не е само с дребния бизнес, на този принцип стана и хотелския бизнес в големите курорти. Първите спечелиха, после всички решиха да стават хотелиери, наляха бетон навсякъде, сега вече се цакат с цени, идва все по-беден турист и ... накрая 90% от хотелите собственост на банките, индивида фалирал, няма нищо, но все пак е бил "хотелиер" ...


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:45

То това си е естествен процес. Когато се появи печеливш бизнес всички копират.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 09:46

DidiAndreeva:

Именно, точно за това става въпрос, че накрая всички са губещи при такава примитивно разбирана конкуренция и борба на всеки срещу всеки.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:47

Иво, Диди, според вас как трябва да стане?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 09:53

Визов:

Ами мисля, че и по-горе го написах. Трябва да има държавна политика за развиване на производства, няколко едри, силни съвременни високотехнологични предприятия, и много, десетки малки, пръснати по страната, които да създават добра добавена стойност и да предлагат работни места на хората, където те могат да изкарват нормални доходи за едно достойно съществуване. А не да мислят от сутрин до вечер как да се правят на Доналд Тръмп и каква уникална пазарна ниша да открият, залагайки си панелката в банката.

Аз работя с много фирми в Германия например, някои от които имат милиарден годишен оборот, и всичките са разположени като производства в някакви невероятни села. Нямам нито един контрагент от Берлин [smilie18].


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 09:54

Аз го виждам прекалено идеалистично, и честно казано не съм икономист и планист за да знам реално как може да стане. Представи си едно село, една малка представителна извадка от цялото. В него трябва да има един с фурна, един с овце, един автомонтьор, един доктор, един хранителен магазин, един ... и т.н.. Когато да кажем фурната работи добре, собственика печели, идва не един (за конкуренция) , а идват 10, които правят фурна (щото от нея се печели) И всички губят... Не съм за монопола, да не се разбере погрешно, но съм за това всеки да си намери своето място под слънцето и да не гледа толкова много в "паничката" на другия, което обаче аз лично не виждам как ще стане ...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: asklep   
Дата:   23-01-13 09:54

"Абе не е вярно, че българинът не е инициативен, всъщност е точно обратното - има свръхинициативност, в резултат на която хората си пречат, точно както го е обяснил в теорията си за игрите Джон Наш относно вредния ефект на примитивната конкуренция, при която всеки е срещу всеки при преследване на една цел.

Преди години бях представител за България на холандския концерн Нумико - детски адаптирани млека и специализирани медицински храни, основните марки Нутриция и Милупа. Като се събирахме с колеги от други европейски страни какво се оказваше - във всяка страна Нутриция имаше водещи позиции, на второ място Нестле и на трето някой местен малък производител - в много страни има такива - в Италия Бебина, в Хърватска имаше някакъв, в Полша, и т.н. Колегите ставаха луди и мислеха, че си правя майтап, като им разказвах, че в България е луда конкуренция, понеже кьораво и сакато внася от ВСИЧКИ производители, големи и малки, и всички са представени на пазара, и обикалят едни чичковци предприемчиви с костюмчета и вратовръзки и се цакат с цените и е невероятен зоопарк на един пазар колкото една човешка длан.

Това е една принудена, извратена предприемчивост, породена от елементарната липса на нормални работни места. Имам наистина много познати хора от най-различни страни от Западна Европа и никой не се натиска да става "самостоятелен", нито пък има някакви комплекси, че е "заплатаджия". Ходят си на работа, имат си сигурност и социална защита и са доволни от живота, нищо че си е наистина еснафски, откъдето и да го погледнеш. Но това е възможно, защото имат наистина сериозни предприемачи, осигуряващи им работните места. И сериозни държави, грижещи се за бизнеса. "


[smilie24] Ivodam,Това е истината !!!



Публикацията е редактирана (23-01-13 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 09:58

Ооооо, чуждата паничка е най-пълна и най-вкусна [smilie5]

Иво, знаеш, държавата няма ресурса да направи такова нещо. Ако се опита да го направи ще е извращение някакво и ще е по-зле даже.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 10:01

Визов:

Ако така се разсъждаваше, страни като Тайван или Сингапур никога нямаше да са дръпнали, щото са имали по-малко ресурс и от нашия. Всичко е въпрос на умна политика на умни управляващи.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 10:02

Аз не говоря за финансов ресурс, говоря за втората част от твоя пост - умните управляващи с умна политика. Там го няма ресурса. Като пари не мисля, че ще ни е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: sonda   
Дата:   23-01-13 10:10

Нека се вторачим и в някои други личностни характеристики като:ценностна система,манталитет,традиции,възпитание,зрялост...как мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 10:15

Един пример, частен, личен, изстрадан. 96-7 с големи лични ограничения успяхме да си набавим материалите и да си сглобим (не да купим готова, защото беше непосилно) керамична пещ. Правихме керамични пана, с релефи на различни известни туристически места в Бг. Започнахме с опипване, после нещата се разраснаха, наехме хора, които да помагат, защото с 4 ръце беше трудно. Понякога денонощна работа, но стигнахме до там да зареждаме големи складове на едро за сувенири. Това улесни доста работата ни, относно пласмента. След година,две обаче ... тръгнаха контейнерите от Китай. Ние продължавахме да работим и да имаме клиенти, докато в един момент същите тези складове не си поръчаха "нашата" продукция от там... Върнаха ни стоката и започнаха да си продават китайската. Разлика в крайната цена за търговеца на дребно нямаше, обаче печалбата за търговеца на едро беше по-голяма. Тази практика продължава и до днес. Правят се мартеници в Китай, всякакви възможни сувенири, мускали, везани кърпички, дори Троянска керамика се прави там ... Това убива дребния производител и занаятчия.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 10:18

Така е, Диди, но така е в целия свят. И честно казано не знам какво е решението.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vinsent   
Дата:   23-01-13 10:22

kaiser.soze написа:

> Понеже доста често се споменава,
> че който иска повече пари и не му
> харесва заплатата, да работи за
> себе си
. Освен това се повдигнаха
> въпроси за кредитите - със или без
> тях, нека да видим...

Този пасаж да работи за себе си предопределя грешна стратегия. Това е някакво сбъркано разбиране за частната инициатива и бизнеса в условията на свободна икономика.
Ако по-голямата част от приходите отиват за покриване на различни преки и непреки данъци, обслужване на кредити, инвестиции за разширяване и иновации и др., и това изисква от теб пълно себеотдаване, това за себе си ли означава че работиш?

А иначе, частен бизнес (вкл. в България) може да се започне и с милиони, и от нула, и независимо от това той може да бъде успешен или неуспешен.


Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 10:22

И къде тук е държавата която да сложи 200% мито върху съответните сувенири.

Иначе да те открехна, че и на запад е същото. Във Венеция половината стъкло е китайско, в Лондон почти всичко с кралицата е китайска, дребно керамчино сабо в Амстердам - китайско.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Vizov   
Дата:   23-01-13 10:26

Предполагам има договорености, които не позволяват такова мито. Но дори и ние да го въведем където и да влезе в ЕС, пак ще дойде до тука. Единствения вариант е такова мито за целия съюз, но съм сигурен, че няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 10:35

Знам, пътувала съм тук, там [smilie5]. Виждам абсолютно еднаквите сувенири, само че с различни надписи на съответните страни. Един от големите проблеми при нас е, че имаше и все още има възможността контейнерите от Китай да се вкарват в страната и да се обмитяват на много занижени цени. Това естествено не става без подкупността и закрилата на митници и държава. Един приятел със собствено производство тук, за да бъде конкурентен,част от нещата си поръчваше в Китай, като едновременно с това продължава да си поддържа и тук работници. Та... първия контейнер, който трябваше да внесе си го обмитява на реалната цена и ..... му го държаха две седмици на митница, отвориха го и провериха кашон, по кашон, защото ..... трябвало да има нещо нередно щом внася толкова СКЪП контейнер. Десетократно по-висока цена от аналогичните. За какво говорим...

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   23-01-13 10:45

Т.е. така или иначе рибата се вмирисва от главата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 10:54

Визов има го и е въпрос на политическо решение. Лека полека тези неща за които се начислява яко мито/акциз в ЕС ще стават повече и повече. Например в момента това се отнася за велосипедите и автомобилите внасяни като готов продукт. За това примерно в България се "произвеждат" толкова велосипеди, а сега започваме и подобно "производство" на автомобили. Лека полека ЕС ще позатвори вратите на тигрите за да си запази собственото производство, същото ще правят и американците защото иначе яко безработица и теч на пари на изток.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: мара   
Дата:   23-01-13 11:04

почвам да се чудя защо ми е изобщо да "започвам бизнес в българия". начи че аз няма какво да правя на заплата - тва ясно. не, че не мога, не че нямам ценз за доста неща, ама да кажем, че си имам професия-хоби, която не ме принуждава да изляза на пазара на труда. ако нямах обаче...ами вероятно просто бих отишла на село и бих гледала някакво дребно лично стопанство, колкото да подсигурява тва-онова и бих си рисувала само за кеф. или па нещо друго - шила гоблени? щото на село зимата е що годе спокойно време. не ми е мнооо ясно що трябва да "просперираме", като може просто да живеем по някакъв човешки начин.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Will   
Дата:   23-01-13 11:10

написа:

> не ми е мнооо ясно що трябва
> да "просперираме", като може просто
> да живеем по някакъв човешки
> начин.

Абсолютно! Много от основните проблемации идват от тази безсмислена мантра за ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ПРОСПЕРИТЕТ, безкраен РАЗТЕЖ и др такива алабализми, които звучат прогресивно в главите на хората и ги зомбират... а здравия разум тихо говори, че това няма как да става при ограничени ресурси...



Публикацията е редактирана (23-01-13 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: n1x0n   
Дата:   23-01-13 11:11

Четейки драматичните описания на "бългаската конкуренция" стига до извода, че много хора все още не са наясно, че България просто минава по всички класически стъпки при изграждането на капитализъм. Мутрите, рекета, дивата конкуренция, шуробаджанащината - всичко това си е в реда на нещата при този преход и в една южна държава - няма защо да сме изненандани че се случва по този начин.

Друг е въпроса, че ако всеки може да хване да прави това, с което се занимавате и да го прави също толкова добре, но по-евтино - значи нещо не ви е наред бизнес-модела.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 11:17

Ivodam:
'Смяната на млека била крайно непрепоръчителна'?

Това сигурно го казват само търговците на клиенти, които вече са си избрали 'правилното' мляко :)

На нас ни се наложи да сменим млякото, като бяхме в САЩ за половин година, защото там продукти на Нестле няма, докато в Дания Нестле са с водещ пазарен дял при тези работи и ние ползвахме техни продукти. Проверих сигурно 20 вида мляко, четох съставките ред по ред (всички са на практика еднакви!), изчетох сума ти статии по въпроса с млеката - общото мнение е, че на практика почти всички адаптирани млека са еднакво полезни и няма проблеми със смяната. И педиатрите, при които ходихме на прегледи, казаха същото.

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 11:50

Джогата:


Това сигурно го казват само търговците на клиенти, които вече са си избрали 'правилното' мляко :)



Не, точно педиатрите и неонатолозите така казваха, слушал съм го неведнъж, познавах ги всички тука от Института по педиатрия към МА, по симпозиуми, и т.н. Но имай предвид, че освен стандартните млека има най-различни разновидности, има много деца с рани проблеми, като алергии към белтъка на млякото, разни специфични ензимни недостатъчности, където изборът на правилния препарат е много важен, защото това вече е така наречената медицинска храна, и т.н.

Нестле има вероятност от прекомерно наддаване на тегло, Нутриция и Милупа са по-балансирани и по-добри. (Между другото, вече са собственост на Данон).


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: как се започва бизнес в България
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 11:56

В САЩ се ползват Enfamil, Similac, Gerber, Earth's best. В Дания се предлага на практика само Nestle, и аз като потребител се чувствах много по-доволен от избора в Щатите!

Алергиите и чувствителностите към белтъците са ясни, ама всички производители предлагат и продукти за такива случаи, включително и със соеви протеини.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.