Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 16:21

Автор: ejko
Дата: 22-01-13 15:27

Дори при под 7 градуса, лятната гума се държи много по-добре на сух и мокър асфалт. Зимната гума се държи по-добре единствено на сняг.


Глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: Svi25   
Дата:   22-01-13 16:21

Тези температури - 5, 7, 1-2 градуса - откъде ги вземате?
Има ли някой производител на гуми, който да има спецификация на гумите си - от колко до колко градуса стават? Пуснете някой линк ако знаете за подобна информация в нет-а, че ми е любопитно


Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 16:23

Освен че си карък, Саше, си и неподготвен. Често какрам "на ръба" и правя разлика между летни и зимни гуми на студена настилка. Държа си другосезонните гуми на тавана, на сянка.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: menthol   
Дата:   22-01-13 16:28

А най голям кеф ми е лятото с качествени зимни гуми.
Все едно съм залепнал за асфалта.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 16:29

Да бе, №1 си.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: boink   
Дата:   22-01-13 16:31

това гумите са нещо като политиката. всеки си разбира неговото си. дори и да е 20 градуса навън, горе в планината пътя си е снежен и с летни финализиарш бързо. създаваш грижи на околните. не е редно.

пък и в града, дори като валне малко дъжд (не сняг!) 2/3 от шофьорите се парализират умствено и да се чудиш кой им е дал книжки. за сняг в града да не говорим дори. трагедия.

но то си е до човека де. на мен ми трябват зимни, имам зимни, карам си ги от края на октомври до към средата на март. лошото е, че много хора не четат на зимните колко им е макс скороста и бичат като джигити със 160, пък то си пише - 130-140-150-160? защо нечетат незнам.

един колега върти по към 90-100к годишно. всеки октомври си купува по едни хубави (toyo) 4 броя и си ги прави сликове до следващия октомври. летни не е купувал от много години.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: cameraman   
Дата:   22-01-13 16:32

а за кое точно съм неподготвен, Бачо? аз също имам чифт в килера... ама са летните. Просто е нормално в такава зима да не подновяваш екипировката, щото... няма сми.... Значи и асахету си е купил свежи гумета- Четвърти



Публикацията е редактирана (22-01-13 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: Yan   
Дата:   22-01-13 16:35

Зимните гуми са по-добри ЕДИНСТВЕНО на сняг. На дъжд, сухо или кал са ВИНАГИ с по-дълъг спирачен път и по-голямо странично приплъзване от летните.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: vinse   
Дата:   22-01-13 16:37

При -10 дъжд няма има поледица.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: asahi   
Дата:   22-01-13 16:39

На какви температури, Ян? Моите наблюдения са, че на студен хасвалт лятната приплъзва и при потегляне, и при спиране, и странично. За моето каране са неприложими.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: boink   
Дата:   22-01-13 16:45

един сравнително интересен и образователен линк за да отговорите на въпросите си (ако имате такива де [smilie3] )



http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=35

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: cameraman   
Дата:   22-01-13 16:46

-10 ще стане още 5 сутрини. Мога и да се кача на автобуса.
Стара китайска мъдрост гласи:
"Не бързай да дадеш днес своите 500 лева за зимни гуми. Ако утре стане зима, пак ще можеш да ги похарчиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 16:46

Тъпото е когато някой разбирач-тънканач, дето си държи зимните гуми в килера да не се износват и главата му е пълна с идееи колко са по стабилни летните гуми зимата те тресне изневиделица и после се чуди какво е станало.

Карам от 89та година, карам съм и със всесезонки и със зимно летни, та разликата на пътното поведение ми е добре позната.

Все сезонни (не летни) си позволявам да сложа само на джипа, но той е ограничен в скоростта по съвсем други причини, гумите са със значително по-голям диаметър от тези на лека кола, та има известна компенсация. На леката кола твърдо си карам зимни и летни и никой не може да ме убеди, че е по-стабилен с лятна гума разчетена да работи и на +40 градуса, отколкото със зимна.

Даже и все сезонните а по зле

ето да не съм голословен, при температура 5 градуса:

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/igvr8017.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/yhzr6989.JPG



Публикацията е редактирана (22-01-13 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: sonda   
Дата:   22-01-13 16:52

Все ми се струва,че зимните гуми щяха да се казват "снежни",ако бяха само за сняг[smile] Иии препоръчително е да се използват зимата/плюс късна есен и ранна пролет/ ,не само заради вашата сигурност,но и преди всичко тази на околните коли и люде!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 16:58

Абе те хората са го написали, ама нали нашенецът знае най-добре [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Иначе на 100 места го има в нета - просто едно търсене с гугъл

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/rvfu8480.JPG



Публикацията е редактирана (22-01-13 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: Yan   
Дата:   22-01-13 17:01

Т.н. "зимни" са M+S, което значи кал+сняг !

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: Yan   
Дата:   22-01-13 17:08

Аз абсолютно винаги зимата си слагам зимни гуми. Минавам 50-60 000 км годишно и рядко зимните ги карам 3-ти сезон.

Темелко, първата картинка е за сравнение на зимни и ВСЕСЕЗОННИ, а не летни гуми

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 17:11

Ян, с температурата е свързано, не толкова с терена.
По принцип при гумите има няколко фактора, които са леко в противоречие.
- добро сцепление на сух и твърд терен (асфалт, паваж, добре утъпкан сняг, лед) - изисква да е максимално мека гумата
- добро сцепление при мокър, кален или снежен терен - постига се с по-агресивна шарка
- недопускане на аквапланинг - дълбок грайфер и ламели
- бавна скорост на износване - по-висока твърдост
- бавно стареене - слагат разни химии.

Та за да отговори на всичките тези изисквания, една гума не може да има еднакво поведение пътя -30 до +50 градуса.
Нито на всички от изброените терени.

Има строго специализирани гуми за кал и мек сняг (нямат нищо общо с универсална зимна гума) има и гуми за съответните температурни диапазони за каране предимно по асфалт и твърд утъпкан сняг.

За вторите материала просто е различен, защото няма такъв, който да има запази еднакви свойства в целия температурен диапазон.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: temelko   
Дата:   22-01-13 17:13

Всесезонните са компромис, както се вижда на графиките. Подходящи са за автомобили, които по ред причини се карат много под границите на безопасното.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: atrifonov   
Дата:   22-01-13 17:17

Всеки да си кара с каквито гуми иска, но да кара така, че като тръгне да се трепе да не пострадат невинни
На 8 декември на връщане от Широка поляна на един завой един изскочи срещу нас, изправои завоя и бам в дерето. Що ли беше с летни гуми[smilie5] Ами ако ние бяхме 100 метра напред щеше да ни забърше яко

Така, че като искате да се трепете- трепете се, но да не страдат другите хора

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: kvakioh   
Дата:   22-01-13 17:27

За условия като българските си трябват зимни гуми. Според мен при произшествие би трябвало полицаите (ако дойдат) да установят липсата на зимни гуми. И според условията на произшествието нещата може много да се изменят.
Единствения проблем на зимните гуми през лятото е, че се износват доста бързо, иначе лепнат яко по асфалта.
Лично аз като изследовател и работещ в областта мога да разкажа интересни случки, истински тестове и неща, за които не се казва в темата, няма и да се кажат, но ще ми отнеме време.
Тестовете на списания и т.н, макар и в симулирани условия са достатъчни.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: ejko   
Дата:   22-01-13 17:33

PolarBear, ами не знам..., кой където реши. Аз ги давам на склад за гуми, хем е евтино, хем не ги мисля, дали няма да изчезнат от мазата...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: boZo   
Дата:   22-01-13 17:52

Хубавата гума си е хубава гума - според сезона. Може и според терена. Хотел за гуми - перфектно е, не се занимавам с хамалогия.
Ако имаш достатъчно акъл в канчето може и зимата да караш с летни или всесезонни с хубав грайфер... ама това не е за всеки.
Със сапунерка хонда с предно и нови летни гиславетки съм гребал по улици, дето една трибека след мене се наби в кофите за смет...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: ejko   
Дата:   22-01-13 17:56

Автор: ejko
Дата: 22-01-13 15:27

Дори при под 7 градуса, лятната гума се държи много по-добре на сух и мокър асфалт. Зимната гума се държи по-добре единствено на сняг.

Глупости.


temelko, това не са мой думи, не знам защо някак ми ги лепна така[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъвто съм карък.. Можеше и зимни гуми да си купя...
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   22-01-13 17:59

Зимата-зимни, лятото-летни.... и мойте са на хотел, че нямам място и не ми се мъкнат.....и едните и другите Мишлен.... [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.