Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Добра среща
Автор: stzz   
Дата:   23-01-13 12:46

Чакаме вътрешна информация, за да се застраховаме от риска-летящи перки от ветрогенератори!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   23-01-13 12:47

А добре дошъл отново.... не сме мръднали хич.....

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Gruyu   
Дата:   23-01-13 12:57

разпробивам ги перките в основата разбираш ли с една бургия ф30-40 и нема строшенье![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: stzz   
Дата:   23-01-13 13:03

Ако искате да увеличите обсега на действие, обърнете равнината им на въртене, да е успоредна на земната.
Или може да сложите втора перка отзаде(да върти статора)-като се чупи едната да хвръкне и втората!
[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: falcon   
Дата:   23-01-13 13:06

Имаше един виц за Бай Ганьо, дето беше решил проблема за чупенето на крилата на самолетите, като предложил да се правят дупки, по примера на тоалетната хартия- там дето е перфорирана никога не се късала[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Та, я всички перки на дупки[cool]



Публикацията е редактирана (23-01-13 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 13:46

Фалкон, ще те разочаровам, аз съм структурен/строителен инженер, или какъвто там се води по българската система, и целта на дисертацията ми е да се създадат методи за оценка на вероятността от дефекти, и така да се търси оптимален баланс между използването на материал и разходите по поддръжка и подмяна на перки. Така че темата е насочена към производителите, и за жалост нямах време да изчислявам икономически последствия от дефекти, включително и върху трети лица.

Но и ти няма защо да тръбиш, че нямало такива изследвания, защото има правени оценки на риска от нараняване на хора и собственост като последствие от катастрофална повреда и отчупване на перка. Например виждал съм такова изследване правено във връзка с инсталирането на големи ветрогенератори в близост до един ТЕЦ в Копенхаген. Ако бях политик или бизнес-представител, бих казал, че рискът е нулев. Но понеже съм инженер и знам, че такова нещо като нулева вероятност няма, ще кажа, че рискът е минимален. Много по-голям е рискът от проблеми при изправен генератор (както при всички големи машини, се случва работници да получават контузии или дори загиват при работа в следствие на трудови злополуки).

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: falcon   
Дата:   23-01-13 13:55

Аха, ясно, наистина встрани от това което мислех.
Както и да е, тя вероятността е малка, но за съжаление разстоянията по нашите наредби са твърде малки константни и не зависят от големината и оборотите на перките, а това са факторите определящи разстоянието на което биха имали поразяващи ефекти.[smile]



Публикацията е редактирана (23-01-13 13:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 14:13

Ами на пръв поглед разстоянията би трябвало да зависят от диаметъра на ротора, но всъщност не е задължително 100% така. Защото кинетичната енергия на перките не нараства пропорционално с размера им - независимо от диаметъра, линейната скорост на върховете перките е горе-долу една и съща, защото е ограничена от изискванията за шум, а и за оптимално отнемане на енергия от вятъра.
Като добавим и това, че и тежестта на перките не нараства задължително правопропорционално на дължината им, се оказва, че отчупена голяма перка няма да отлети много по-далече от отчупена малка такава.

Не знам по нашите наредби какви са разстоянията, но ако са 300-400м и нагоре не би трябвало да са проблем. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 14:15

Джога, ако събираш и анализираш конкретни случаи, преди няколко години имаше случай на откачена перка край Сливен.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 14:25

Край Сливен не бих се учудил - там имаше няколко генератора дето сигурно бяха четвърта употреба. Също не е ясно дали собствениците са чували за такива неща като поддръжка и инспекции? А пък и говорим за 'малка вероятност' при генератори произведени от сериозни фирми, а не най-евтините на пазара. Всъщност, знам за поне две от най-големите фирми на пазара, на които никога не се е случвало да им отлети перка от генератор. Знам и за трета фирма, на която им се случи два пъти перка да удари поддържащата структура (кулата) и се бяха спекли много и бяха дали сума ти пари за изследвания. Но причината се откри бързо, и доколкото знам оттогава и на тях не им се е случвало.

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 14:27

А, да - сега се сетих и за Сузлон - индийската фирма, която между другото има сериозен дял от пазара. Та на тях по едно време крилата им почнаха да хвърчат наляво-надясно. Така че, ако перките са правени от Сузлон, все пак имайте едно наум - освен ако нямате пълно доверие на индийците, така известни с безкомпромисното качество на всички стоки, които произвеждат [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 14:29

Ще го потърся случая в Сливен, беше интересно, защото един мой познат, една колоритна сливенска личност - отец Силвестър беше взел отношение. [smilie3]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 14:37

Ето ти едно яко клипче за дисертацията:

http://vbox7.com/play:f1eb2c4d


[smilie24]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Ivodam   
Дата:   23-01-13 14:40

СЛИВЕН. Шок и ужас преживяха хората в сливенското с. Калояново. 15-тонна перка на ветрогенератор за ток бе пометена от урагана и падна на части върху къщите. Само Господ ни помогна да се отървем без пострадали, каза пред "Стандарт" кметицата Донка Петрова. Части от перката пробили покрива на гаража на Филип Вълков и повредили колата му. Парчета съборили и оградата на неговия съсед Васил Вълков. Драмата стана късно в събота, когато вятърът достигна 100 км/ч. Перката била върху железен стълб. Ураганът и угасналият точно тогава ток са основни причини за инцидента, каза пред "Стандарт" Алексей Бакалов, собственик на генератора. Според него това е малшанс, тъй като токът трябвало да изключи машината. Спирачката на перките се задейства винаги когато вятърът е над 20-25 м/сек, обясниха експерти. Ще искаме премахване на машините, които са много близо до селото, казаха вчера жители на Калояново. Според тях човек може да полудее от страх само от звука на генератора. При силен вятър пък ефектът е двоен, и то денонощно, твърдят хората. Според тях перките са на 200 м от селото, което е прекалено близо. Всеки генератор е над 15 т. Можете да си представите перка с такова тегло да падне върху къщата ви, каза вчера Велико Узунов от Калояново. Според собственика на генератора Алексей Бакалов обаче всички щети са възстановени и хората нямат претенции.
Това е първият подобен инцидент с вятърна перка в страната, твърдят специалисти. Въпросните ветрогенератори край Калояново са втора употреба, внос от Германия и Дания. До селото има общо 8 вятърни перки.

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: Djogata   
Дата:   23-01-13 14:45

Хехе, в тая статия фактите са общо взето като от приказката на онази циганка 'и кво да видя - Нинджа! - и с карате право в бъбреците!' [smilie5]

Така де, последно, генераторът или перката е 15 тона? Ако перката наистина е 15 тона, значи пак сме първи в света - инсталирали сме на суша някой генератор 4-5 мегавата, дето е предназначен за морето [smilie5] [smilie18]

Ама по-скоро ми се вярва, че журналята нещо са се престарали [smile]

Също така 20-25 метра в секунда са нищо работа за ветрогенератор. Не само, че не трябва да се поврежда, ами трябва най-спокойно да продължи да си работи до 25 метра в секунда най-малко. Над тази цифра изключва, но би трябвало да може да издържи до пориви поне 40-50 метра в секунда.

Отново, говорим за добре проектирани, изправни и поддържани генератори.

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: IvoZafirov   
Дата:   23-01-13 15:04

Като тези около Калиакра.... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: falcon   
Дата:   23-01-13 15:05

Мейнтейнънса винаги се оказва много по-важен от проектирането, като в последното рядко може да има драстични грешки[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: DTV   
Дата:   23-01-13 21:17

джога и фалкон, пресечете си пътищата и кариериерното развитие, подозирам, че имате много общи теми, точки и перспективи [smile] и иво
някаква ефект да имат добрите срещи във фф [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: serjy   
Дата:   23-01-13 22:05

аз пък не си играя с вероятности, а мога да измеря и знам, кога, къде и какво може да се повреди в една машина, дори и да работи "перфектно" на вид [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: niagara   
Дата:   24-01-13 10:00

https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/ndld9729.JPG
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/156345_410964405652761_513108041_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Добра среща
Автор: falcon   
Дата:   24-01-13 13:28

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Тая каменна самодухалка не е ефективна, трябва си вятър да вее .
Интересно пичовете от съседната пещера, дали са повдигнали пред компетентния вожд въпроса, дали отстоянията на перката са в изискванията за безопасност и дали са спретнали протестче пред "каменен мост"[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.