Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4 ..  10 ..  16  17     всички  напред  последна
 Re: GMO
Автор: ivodam   
Дата:   09-01-13 11:48

krist: Абе виж сега, аз и човека го разглеждам като част от природата, и неговата дейност също е природен феномен. Не приемам гледната точка на зелените, които противопоставят "природа" и "антропогенна дейност".

Друг е въпросът, какво става, когато някой съзнателно се опитва да се прави на Господ...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: chill   
Дата:   09-01-13 11:51

ivodam написа:

> Друг е въпросът, какво става,
> когато някой съзнателно се опитва
> да се прави на Господ...

Според християнската хипотеза за възникването и устройството на Вселената, не е ли точно това идеята на "Създателя" - създанието му да го наподобява и да господства над земята и природата?

27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.
28. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята.


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: krist   
Дата:   09-01-13 11:57

да, бе бъркам, добре - домат ще има в природата с ген от риба кога пръдне кукувичка[smilie18] иначе относно природното в антропогенната дейност - има логика и в това, обаче проблемът е, че често човекът си мисли, че знае и може достатъчно, за да си позволи даден вид дейност, но се оказва после, че е бил в голяма грешка. та, да не стане така и с ГМО-то.. между другото, в лекциите на Ермакова, които има в kolibka.com (благодаря на човека, който ги спомена по-горе!), тя казва, че според нея генните технологии може и да не бъдат опасни в бъдеще, но в момента НАЧИНЪТ (технологията), по който се създават трансгенните продукти е несъвършен и именно той води до проблеми. може и да е права, но при всички случаи изводът е: пълен мораториум върху освобождаването на ГМО в природата, докато не бъдат създадени безопасни методи, доказани с достатъчно на брой независими научни изследвания, проведени в достатъчно дългосрочен план.

П.П. иначе, ако следваме "логиката" на бай ви chill по-горе, трябва човекът да създава същества по свой образ и подобие, а не домати с ген от риба, щото повечето хора не приличат на домати[smilie18]



Публикацията е редактирана (09-01-13 11:58)

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: ivodam   
Дата:   09-01-13 11:58

Чилл: Е тук е вече въпрос на интерпретация, кой как разбира това господстване: аз лично го разбирам преди всичко като поемане на отговорност за другите видове, за земята и природата. Не като тирания, мракобесие и правим каквото ни скимне, щото сме велики.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: krist   
Дата:   09-01-13 11:59

ivodam[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: chill   
Дата:   09-01-13 12:03

krist, ти си пълен идиот и като такъв, ако обичаш, избягвай да коментираш постовeте ми и да правиш "изводи" от "логиката ми", защото не ги разбираш.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: krist   
Дата:   09-01-13 12:04

хахахаха, обичам, когато "опонентът" ми си изпуска нервите - сигурен признак за края на интелектулните му способности в спора[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: chill   
Дата:   09-01-13 12:06

Аз всъщност културно си говоря с ivodam, не виждам да съм "спорил" с теб, а и то е невъзможно.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: krist   
Дата:   09-01-13 12:13

аха, добре, спорим само с който ни е изгодно[smilie18] между другото, в цитатите ти по-горе е казано "господарувайте", а не "модифицирайте". аз все си мисля, че има разлика между двете думички, а ivodam вече даде доста смислено и разумно тълкуване на "господарувайте"[smilie21] освен това да се позоваваш в спора на нещо, в което не вярваш, е интересен поведенчески модел[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Vizov   
Дата:   09-01-13 12:19

Абе да си призная, Крист, съгласен съм с изводите от горния ти пост, че нещата още не са съвършени и трябва повече контрол. Но за мене най-сериозния проблем е финансовия. Ние, като държава, а и като граждани на тази държава, нямаме никакъв интерес от земеделие с ГМО сортове.


Иво, така е, човекът е част от природата и по природните закони се стреми да завладее колкото се може повече и да използва колкото се може повече. Точно тука обаче е тънкия момент. Природата ни е развила да сме достатъчно хитри, за да премахваме ограниченията, които биха стояли пред друг подобен на нас вид. И това се повтаря отново и отново. А тъй като ние сме подвластни на тези същите природни закони системата рано или късно системата ще ни прецака. Случвало се е с много други видове. Та по тази причина за да не ни се случи нещо неприятно трябва да имаме някаква форма на самоконтрол. А целокупния народ сам по себе си не може да се контролира. От тука отделянето на антропогенния фактор.

Кислорода във въздуха е чудесен пример. Организмите, които са го отделяли като отпаден продукт са измрели от неговото въздействие и сме дошли ние, които дишаме кислород. Добре за нас, ама много лошо за анаеробите, които са създали тази атмосфера.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Frida   
Дата:   09-01-13 12:25

Иво, запозната съм с талидомидовата трагедия, да! Точно заради такива случаи се е създало доста строго законодателство в тази област. И точно една от инспекторките на Федералната Агенция по храните и лекарствата е спряла лекарството от пазара, въпреки натиска на компанията и нейните преки началници. Ето тук Кенеди я награждава за проявената смелост и далновидност:
http://www.google.bg/imgres?um=1&hl=en&sa=N&tbo=d&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbnid=NLq1gLtovPqHqM:&imgrefurl=http://blogs.babble.com/strollerderby/2012/09/01/thalidomide-victims-after-50-year-silence-manufacturers-apology-is-not-enough/&docid=_YyiYHvrF6AypM&imgurl=http://cdn.blogs.babble.com/strollerderby/files/2012/09/Kelsey_01.jpg&w=1182&h=1536&ei=gUTtUO3AIcPTtAbSg4GICA&zoom=1&iact=hc&vpx=157&vpy=91&dur=2255&hovh=256&hovw=197&tx=74&ty=82&sig=100422285297524917026&page=1&tbnh=129&tbnw=93&start=0&ndsp=26&ved=1t:429,r:2,s:0,i:91

Някои от тези трагедии стават от случайност, други от незнание, трети от лош морален / етична избор. За съжаление човешката история помни такива ужасни моменти. За това казвам системата за контрол не е идеална - нито тази за фармацевтичните продукти, нито за козметиката, нито за индустриялната химия. Много е важно хората да са с отворени очи, да внимават правата им да се спазват, да следят корпорациите и т.н. Аз самата участвам в няколко такива граждански инициативи и подкрепям повечето от "зелените" идеи.

По въпроса за ГМО'то обаче съм от страната на експертите и някак не мога да приема тази свръхемоционална гледна точка тип "бг мама" от сорта на "не тровете децата ни". От една страна разбира се, защото имайки някакво знание в областта не изпитвам сляп страх, от друга защото много добре знам политическите игри зад закона за ГМО и как едни умни момчета дадъхаха бегемамите и за без пари направиха една блестяща ПРкампания срещу закона.
Абе нещата не са толкова прости ... не всичко е черно и бяло. Това е само,л което искам да кажа през цялото време.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: krist   
Дата:   09-01-13 12:26

абсолютно съм съгласен и за финансовия проблем. а, също и за патентния проблем. но, те на фона на здравния проблем и на евентуалната заплаха от екологична катастрофа бледнеят доста.


Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: AndreyIst   
Дата:   09-01-13 12:32

Уважаеми, позволявате си трактати на Библията, така както и най-долните протестантски секти не го правят.
Както е писано там - ние правим неща /каквито и да е/ само ако Господ ни разреши. Щом той допуска да се занимавм с генно инженерство, значи не е толкова греховно. В най-лошия случай ще плащам за греховете си пред Него след напускането на грешния си живот.


Ето ви линк към последната ми статия - генетичен конструкт, съставен от различни части на гени за терапия на автоимунни болести. Сега, разбира се, специалистите ще се изкажат и ще го коментират.

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/hgtb.2012.051

И да не пропусна - Списанието, което публикува коментираната от началото статия търси легален път да я оттегли поради бурната реакция на световни учени заради крайно неадекватния модел.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: chill   
Дата:   09-01-13 12:33

krist, казах ти да не коментираш и да не интерпретираш репликите ми, когато разговарям с друг човек.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: krist   
Дата:   09-01-13 12:45

що, притеснява ли те нещо в коментарите ми?[smilie18]

иначе Господ е разрешил и секс да правим, ама поне в съвременната западна култура изнасилването например се смята за не особено почтена практика. така и с т'ва дето някои си мислят, че като Господ още не им е начукал канчето, значи генното инженерство е непременно безвредно.

и да не пропусна - по-горе дадох линк с отворено писмо, подписано от голям брой независими учени от цял свят, в което те заявяват подкрепата си за Сералини и неговите изследвания, а също така и обясняват, че реакцията на някои учени против него е плод на организирана кампания на Монсанто[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: ценослав   
Дата:   09-01-13 12:50

Викайте против ГМО-то, ма ако то го няма и вас няма да ви има сега, щото много "мозъци" а малко копачи на нивите!!! И те така! Който не иска ГМО като мен, със завратени крачоли и яко кОпане и ринене на торта /говна; лайна и пикоч/ от стоката /животните, че и това не знаетЕ/!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![cool] [cool] [cool] [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (09-01-13 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: chill   
Дата:   09-01-13 13:08

krist написа:

> що, притеснява ли те нещо в
> коментарите ми?[smilie18]
>
> иначе Господ е разрешил и секс да
> правим, ама поне в съвременната
> западна култура изнасилването
> например се смята за не особено
> почтена практика.

Ти си пълен идиот.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Tantris   
Дата:   09-01-13 13:11

ценослав, въпрос на време е да бъде забранено домашното отглеждане на плодове и зеленчуци. Така че, прави компоти и консерви и крий в мазето.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: ivodam   
Дата:   09-01-13 13:14

Frida: Да, напълно съм съгласен, че трябва да има контрол, но бих допълнил не само към корпорациите, а към всичко. Доста хора се цупят тук, като пиша, че споделям загрижеността на Вацлав Клаус относно така наречените неправителствени организации, и че те също трябва изкъсо да се контролират. Изобщо, най-добре е един взаимен непрекъснат контрол, това е гаранцията за постигане на някакъв баланс в едни общества, които са основани по принцип на преследване на определен интерес. Всеки интелектуалец по принцип е склонен да покрепя зелените движения, но нещата много се променят, когато една по принцип благородна кауза започне да се превръща от безвъзмездни доброволни усилия в основен източник на препитание и преживяване и професионална реализация на едни или други хора. В този момент веднага възниква база за най-различни конфликти на материални интереси и моментално трябва да влязат в действие механизми за взаимен контрол.

[smilie7]

ПП: Примерът с бг-мама в смисъл на това как лесно може да се манипулира неправителственият сектор е много добър!



Публикацията е редактирана (09-01-13 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: мара   
Дата:   09-01-13 13:17

не, че е баш по темата, ама взаимният постоянен контрол е кат бигвипбрадър и със същата интелектуална мощ[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Frida   
Дата:   09-01-13 13:30

Под контрол имах предвид че процеса трябва да е двупосочен: държава <-> гражданско общество.

Ама то тука при нас в България е съвсем друга песен.

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Dumbledore   
Дата:   09-01-13 21:40

Автор: Frida
Дата: 09-01-13 12:25

Иво, запозната съм с талидомидовата трагедия, да! Точно заради такива случаи се е създало доста строго законодателство в тази област. И точно една от инспекторките на Федералната Агенция по храните и лекарствата



А, точно това е проблема. ФДА, тоест, инстанцията, която би трябвало да контролира какво се пуска на пазара, е изцяло корумпирана. Точно чрез ФДА се валидират и пускат на пазара най-вредните продукти. Тази комисия е пълна с хора от борда на Монсанто. ФДА не е регулиращ орган, тя е преден ешелон на корпоративното лобиране.



Публикацията е редактирана (10-01-13 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: imitev   
Дата:   09-01-13 22:46

Стига бе! Корупция в щатите!

Долни инсинуации:-)

Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Dumbledore   
Дата:   09-01-13 22:52

Корупция на ниско ниво в Щатите няма. В смисъл - не можеш да отидеш да бутнеш 100 долара на някой чиновник, та да ти подпечата документите. И да иска, той не би могъл да го направи. От него нищо не зависи. Такава е системата.

На високо ниво обаче корупцията е тотална и повсеместна.


Отговори на това съобщение
 Re: GMO
Автор: Frida   
Дата:   10-01-13 11:31

Дъмбълдор, много съжалявам да го чуя това за ФДА. Това ме кара да мисля все по-песимистично за бъдещето на човека. Мислех си, че само в нашата държава е зуе положението ...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4 ..  10 ..  16  17     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.