Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: Стоев   
Дата:   06-08-12 21:52

Имаме 4 радиатора с топломери в къщи. В банята преминават две тръби 3/4", за които топлинното счетоводство ни начислява такса "лира баня" на пълна мощност, надвишаваща консумацията във която и да е стая.
Въпросът ми е покрай подмяната на топломерите може ли да си монтираме някаква лира със спирателни вентили, на която да сложим топломер и да отчитам реална консумация?
Банята е вътрешно и топло помещение и без тръбите, които са ни прекарали преди години.


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: asahi   
Дата:   06-08-12 22:05

Можеш да добавиш отоплително тяло и то да бъде "затопломерено". Гледай да е по-отдалечено от дебелите тръби. Можеш да го направиш преди началото на отоплителния сезон, т.е. не е свързано със смяната на топломерите. По-скоро е свързано с източване на системата. Към годишните разходи ще се добави таксата за отчитане на новия топлоразпределител.

Като цяло идеята е добра [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: Стоев   
Дата:   06-08-12 22:25

3/4" е към 33mm и не е дебела тръба. Съседите със спрени/свалени радиатори не оспорват "общи части", топлят се с до 1" (ако не бъркам) преминаващи тръби през стаите и си добавят топлинка с климатик или каквото преценят.


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: Han_Solo   
Дата:   06-08-12 22:31

Скоро / преди 3 години/ правих ремонт на банята, но там освен тръбите имах една допотопна лира - 2 тръби два цола вързани в горния и долния край напрчено пак с тръба 2 цола... майсторите ми махнаха тази система и си сложих нормална лира купена от магазин - тънкостенни тръби /подходящо е за сушене на кърпи/ завъртях на топлоизмамниците и им казах че съм правил ремонт и съм сменил отоплителното тяло. Дойдоха измериха боцнаха топломер на лирата и сега си отчитат консумацията

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: bOzo   
Дата:   06-08-12 22:46

Обади се на топлофикаторите и им кажи, че те тея точно тръби ти пречат на предстоящия ремонт и ще ги режеш...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: Cyclops   
Дата:   07-08-12 07:01

Идеята е наистина добра!
В нас има лира в банята със собствен топломер и кран, който е затворен непрекъснато. По този начин в края на сезона се отчита близо до нула, в банята е топло и не се дават луди пари за този дето духа!

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tenax   
Дата:   07-08-12 10:03

Стоев,

точно този проблем го имам и аз. Говорих с топлофикация Пловдив и отговорът беше :
"Ако се събере целия блок и реши да се махне лирата (двете тръби) като топлинни единици, после топлофикация и топлинния счетоводител да променят на всеки апартамент конфигурацията, по която съставят сметката. После може да се сложи лира и топлинен разпределител на нея."

При мен лирата (двете тръби) дава повече редуциране единици от всички стаи взети заедно...на всичкото отгоре, когато купихме апартамента, аз зазидах тръбите и сега почти нищо не отдава.

Е, те от топлофикация ми казаха "еми да не си ги зазидал, то така си е проектирана сградата"...[smilie8]

При мен са 95 апартамента и шанса да се решат да се сменя статута на лирата е нищожен. Ако мислиш, че при теб може да се получи, пробвай :)

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tofo   
Дата:   07-08-12 10:24

Ама това щранговете ли са или тръбите могат да се демонтират? Ако действително е лира - може да се сложи розпределител. А иначе - би трябвало да не е такса "лира баня", а отопление на общите части. Иначе можеш да си сложиш отоплително тяло, обаждаш се на фирмата преди отоплителния сезон и идват да сложат разпределител. Много е лесничко. Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: elixx   
Дата:   07-08-12 11:35

На мен ми предстои ремонт на целия апартамент.По повод твоето питане ще ти кажа какво видях в апартамента на мой приятел и мисля да направя същото.Поставил си е лира в банята (с топломер),извел е една тръба след топломера и си е направил подово отопление на целия коридор и една от стаите.След което е върнал тръбата отново в лирата.Зимата в тях е ужасно горещо.Не е незаконно да го направиш,но ако ти видят инсталацията от топлофикация се мръщят.Тук въпроса е с каква температура им връщаш водата ти,защото те ти пускат да речем вода 70 градуса,а ти им връщаш 65.[smilie18]
Така използват вече нагрятата вода и само я доподгряват пак до70 и ти я дават да я ползваш отново[smilie10] (и да си платиш отново за подгряване)
С тази инсталация ти си плащаш за топлата вода само че им връщаш малко-по студена.
Дано съм бил полезен на теб и на другите съфорумци които плащат нечовешки сметки [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tofo   
Дата:   07-08-12 12:14

Не е незаконно друг път! Плаща се за изразходвана топлоенергия - т.е. за разликата в температурата между входящата и изходящата вода при общия топломер. Джиджавките по радиаторите само я разпределят. На топлофикацията не им пука много-много, защото товариш не тях, а съседите си.[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: mike74   
Дата:   07-08-12 12:39

elixx, това едно че е абсолютно незаконо, и второ си е директна кражба от съседите [smilie23]

Нали се сещаш кой плаща разликата разликата - комшиите!
После тия са ни виновни, ония са ни виновни - истината е че сме б..си племето и се крадем едни други [smilie23]



Публикацията е редактирана (07-08-12 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: elixx   
Дата:   07-08-12 13:31

Къде в договора ми с топлофикация пише вода с каква температура трябва да връщам?Още повече,че водата е минала през топломера-демек аз си я плащам!!!И по какъв начин ще ощетявам съседите ако си направя тази инсталация?В момента имам климатици в две от стаите си и забележете само там топломерите на иначе неработещите радиатори отчитат.Е кой е ощетения?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tofo   
Дата:   07-08-12 13:47

Това на лирата не е топломер, а РАЗПРЕДЕЛИТЕЛ. Показва каква част от общото количество топлоенергия в сградата си използвал, като отчита разликата в температурата на радиатора и околния въздух. Нищо не минава през него. Договорът с топлофикация не е в температурки, а в kW/h. Щом ползваш повече отколкото плащаш - плаща го някой друг. [beer]



Публикацията е редактирана (07-08-12 13:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: elixx   
Дата:   07-08-12 14:03

Така обяснено от съфорумника tofo наистина има логика.Благодаря за обяснението сигурно сте прав.Но остава въпроса какво плащам аз след като са ми спрени радиаторите,а РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИТЕ отчитат?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: mike74   
Дата:   07-08-12 14:13

elixx, както tofo ти е казал - това на лирата НЕ Е топломер а РАЗПРЕДЕЛИТЕЛ т.е. този уред отчита какво количество топлина е отделило конкретно отоплително тяло - лирата в случая. Топлината отдадена от така закаченото подово отопление този уред не отчита по НИКАКЪВ начин.
И този случай какво се получава - Топлофикация си отчита подадената енергия в абонатната станция, от там насетне топлиния счетоводител разпределя тази енергия по апартаментите съгласно отчетите на тези разпредели на всеки радиатор/лира. След като енергията на това подово отопление не се е отчела никъде тя отива в сметката на общите части, защото топлофикация я интересува общата енергия която е подала, пък как тя се разпределя вътре в блока не я интересува в общия случай. По този начин с общите части се вдига сметката на всеки един апартамент в кооперацията/блока пропорционално.

Няма безплатен обяд - ползваш, плащаш! По начина който цитираш разпределяш това плащане върху съседите т.е. директно крадеш от тях не от Топлофикация.

Това което казваш може да се направи в новите строителства, където имаш ТОПЛОМЕР(а не разпределители) за твоя си апартамент. Тогава този уред мери топлината подадена като цяло към твоя апартамент, пък ти вътре както искаш си прави отоплението - подово, стенно, таванно, твоя си работа. Тогава нямаш вертикални щрангове във всяко помещение/стая, а имаш една входяща точка в апартамента и там се мери. Там се мери количество вода, входяща температура на водата, изходяща темтература и от там количество топлина/енергия пък си я ползвай както искаш и не ощетяваш никого.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: asahi   
Дата:   07-08-12 14:41

Забранено е да се преработва отоплителната инсталация. "Подовото" е точно такава преработка. Донякъде и поставянето на лира в банята е преработка, но по-лесно минава, защото е стандартна и може да се прогнозира колко ще топлоотделя лирата и съответно това да се съотнесе към показанията на топлоразпределителя и оттам към общото разпределение за абонатната станция.

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tofo   
Дата:   07-08-12 15:06

Радиатори или лири в някакви рамки можеш да си сменяш каквито си искаш. Идват от фирмата за топлинно счетоводство, мерят /на око де/ площта на топлоотдаване и ти турят коефициент, с който после умножават показанията. А ако ти измерят площта на пода като отоплително тяло? [smilie5]

elixx, тръшкай се на фирмата. По принцип при температура на радиатора до 25-26 градуса разпределителите не трябва да работят. Че при тия жеги нали трябваше да фучат[smilie10] Да не изпуска вентил[smilie8] ?


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tenax   
Дата:   07-08-12 15:32

Асахи,

а тръбите... тръбите какво ги правим. Нали и те отдават. Тяхната отдадена в апартамента енергия, какво ще я броим ли или не....?
Цялата абонатна станция трябва да премине на това решение (разбирай целия вход или 2-3 входа)...:)

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: Todd   
Дата:   07-08-12 15:35

Брачеда вчера докара още 4 кубика дърва .....

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: asahi   
Дата:   07-08-12 15:39

Тенакс, какво ще правим с тръбите пише в Закона за енергетиката и енергийната ефективност (ЗЕЕЕ) и в Наредба за топлоснабдяването от 18.03.2002 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: JULIOF   
Дата:   07-08-12 16:22

Айде малко и от мен. Топлотехник по образование и "топлинен счетоводител" по професия.

Двете тръби в банята не са ЛИРА, а ЩРАНГ-ЛИРА във всеки един учебник по отопление го пише и се учи в ранните курсове. ЩРАНГ-ЛИРАТА се използва за отопление на баните ПО ПРОЕКТ. Двете тръби 3/4" имат топлинна мощност около 320Вт.

Ако си изведете ЛИРА от ЩРАНГ-ЛИРАТА ще плащате и за двете. В случай, че не сте на последен етаж и не отрежете щранг лирата или не направите "преработка" на ЩРАНГ-ЛИРАТА с полипропиленови тръби. Което си е малко малоумна работа имайки в предвид, че за ЩРАНГ-ЛИРА се плаща около 30-60лв на сезон, а преработката вероятно ще е по-скъпа.

Оня който си е извел тръби от лирата и си е направил подово е ЧИСТ КРАДЕЦ, който КРАДЕ от всичките си комшии по този начин.

Освен това подовото отопление се проектира за много по-ниски температури от подаваните от ТЕЦ и би създало сериозен дискомфорт в обитаващите жилището. Естествено на Българския МАЛОУМНИК, който си мисли че разбира от всичко това няма как да му мине през главата.

ТОЛКОЗ! [cool]



Публикацията е редактирана (07-08-12 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: asahi   
Дата:   07-08-12 16:48

Touche [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: Mori13   
Дата:   07-08-12 21:27

30 -60 лева на сезон за щранг лира ама не съвсем. В апартамент в който не живея и всичко е изключено с изключение на неизключваемата щранг лира, ми идат сметки по 50лв на месец. Понеже съм на последен етаж, много сериозно се замислям да кръцна тръбите и да ги заменя с полипропилен, като си оставя извод за евентуална бъдеща лира. При това положение дали ще спрат да ме цакат всеки месец зарди тази лира?
То е ясно, че от сметка няма да се отърва, че има общи части, но се надявам поне 20 лева надолу на месец.



Публикацията е редактирана (07-08-12 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: niagara   
Дата:   07-08-12 22:04

именно, че и на нас за тая щранг-лира ни вземат по около 50 лв.

плюс това разговора с топлинната го водих упорито, че ние лира в банята нямаме, а е щранг.

но твърдо ми бе отсечено - ЛИРА е!

а са две тръбенца баш щранг


Отговори на това съобщение
 Re: Едно питане за монтаж на лира с топломер в банята - към жертвите на Топлофикация
Автор: tofo   
Дата:   08-08-12 09:21

По принцип в този случай при съседите е същото и си делите сметката за отоплението от тръбите. Топлината в крайна сметка си остава в сградата...Иначе, на общо събрание може да премахнете тези начисления като за лири в баните, ама сметките ще са си все същите. Ще ви ги нанадят или като сградна инстарация или като цена на единица от показанията на разпределителите. [smilie8]



Публикацията е редактирана (08-08-12 09:40)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.