Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Tonevjr   
Дата:   13-06-12 13:49

Преди малко попаднах на това и дълго не можах да спра да се хиля. Въпреки че съм роден малко след тези времена...всичко което съм чул, чел и подобни кулминира с тази "черешка на тортата " .... едно много точно и хумористично обобщение, на информацията която през годините е стигнала до мен. [cool]

Та се питам....вярна ли е тази информация ? [smilie8] Да знам пропуснал ли съм купона или не [smilie10] [smilie5]

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/vdkj0518.JPG
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/560722_341663179235054_1572077690_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: tantris   
Дата:   13-06-12 13:52

Ми смешно ти е, щото явно и сега е същата работа.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: PolarBear   
Дата:   13-06-12 14:23

Точки 6, 7 и 8 бяха твърде далеч от истината.

Един виц от онова време:

Говорят си двама познати, които не са се виждали доста отдавна:

- И какво работиш сега?
- Ами в Държавна сигурност съм.
- И какво правиш?
- Ами слушам какво говорят хората...
- И какво говорят?
- Ами едни са недоволни от системата, та ги прибираме.
- Друго?
-Ами други са недоволни от стандарта на живот, та ги прибираме...
- Друго?
- Ами трети са недоволни...
.....
.....
.....
- Чакай де! Няма ли някои доволни?!
- А, има, но с тях се занимава Стопанска милиция.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Krassy   
Дата:   13-06-12 14:27

Малко преувеличено е...
По СОЦ време имаше много хубави неща, които сега ги няма... и обратното...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 15:16

И някои лоши, които компенсираха драстично хубавите. Ама хубаво и лошо е въпрос на ценности и гледна точка, това поне съм се убедил.



Публикацията е редактирана (13-06-12 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 15:18

За соца четете Георги Марков - Задочни репортажи за България и Нови задочни репортажи.

Въобще, който казва че е имало хубави работи, значи му е било все едно, че трябва да хвали руските коли и хули Мерцедес например.

Че не може да си каже мнението, ако то е противно на общоприетото, защото може да се види у лагер, който ще напусне с краката напред.

Че по идеологически причини заклеймяваха генетиката и кибернетиката.

Че, ако можеше повече, просто ти режеха главата или подрезваха краката за да си еднакво висок с дугите.

Че червените другари се ползвахи с различни привилегии, за които обикновените не можеха и да мечтаят.

Че на човек не се разрешаваше повече от 10 кв.м. жилищна площ (това за простосмъртните де).

Че ако имаш дълга коса или недайси Боже брада, а също така ако носиш тесни дънки или къса пола си подложен на репресии.

Че ако си доносник на политическата милиция ползваш безброй много привилегии.

Че не можеш да следваш например архитектура или външна търговия, защото там местата са кът и са само за децата на червените другари.

Че трябва да вършиш куп безмислени дейности, като бригади в селското стопанство, в строителството, в производството вместо да си гледаш своята работа.

Че да си доволно прасе, на което не дават да слуша западна музика и джаз а само соц.бози.

Че на модерните направления на изкуството трябва да гледаш като на идеологическа пропаганда.

Че зависиш съдбоносно от разни посредствени червени нагаждачи и доносници.

Че......., баси нямат край житейските нелогичности и тъпотии на соца. [smilie23] [smilie23] [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: universum   
Дата:   13-06-12 15:21

1. Вярно е - всички имаха работа.
2. 80% примерно работеха и то съвестно. Напрежението обаче беше по-малко отколкото сега.
3. Виж 2.. Работите вървяха, важното е, че имаше план.
4. В магазините имаше качествена храна. Откъм други стоки имаше какво да се желае, но не е като да е нямало.
5. Всички или по-скоро повечето хора имаха приблизително еднакво, но не са имали всичко.
6. Някои са крали, други не. Тези, които са крали имат повече материална собственост.
7. Кое да е стигало. Който не краде разполага с по-малко.
8. Хората бяха доволни от живота си, защото имаха сигурност, каквато днес няма - за работата, здравеопазването, образованието, сигурността въдворена от народната милиция.
9. Всички гласуваха "За", но не защото са били доволни, а за да живеят по-леко. Щом не си против властта, никой не те закача.

Това е моето скромно мнение по точките. Проблемът е, че по едно време, когато не съм бил роден още е станало налагането на т.нар. комунизъм, при което много невинни честни хора са били избити, поради несъгласието си с диктатурата.
Защото режимът както се вижда от точките води до несправедливо разпределение на благата. На едни им отнемат собствеността, придобита с много труд, други не работят на работа и пак живеят добре, трети крадат от "общото" и разполагат с повече от останалите.
Имаше неравенство и то не малко, въпреки известния лозунг : "Свобода, равенство, братство".

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ценослав   
Дата:   13-06-12 15:25

А защо сега, множеството "реве" срещу сегашната система???[smilie11] [smilie11] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 15:28

Срущу сегашната човеконенавистна система естествено че може да се реве, само че нея я направиха СЪЩИТЕ, които правиха соца. [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ценослав   
Дата:   13-06-12 15:34

Бе турското "присъстие" е виновно. Па и византийското преди това.[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 15:45

Tonevjr написа:


>
> Та се питам....вярна ли е тази
> информация ? [smilie8] Да знам
> пропуснал ли съм купона или не
> [smilie10] [smilie5]
> ...

Това не е купон, това е нещастие.
Кадърните хора го знаят.
Посредствените, навикнали някой да им дава си жалят за онова време. [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: boreto   
Дата:   13-06-12 15:50

Уж сте фотографи, а разсъждавате само в черно/бяло. Не само цвета, а и сивото пренебрегвате... Остроумието често ползва хиперболата.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   13-06-12 15:54

Аз пък през соца имах всичко ...[cool] [cool] [cool]

И ми стигаше и оставаше ... и дълга коса , и тесни панталони , и никой не ме е гонил , и досие в милицията имах а пък жените бяха направо без пари .


Карахме ги по комсомолска линия !!!

[smilie18]

А що уиски съм изпил през соца ... [smilie21] и все убаво ! И цигарки убави , и москвич 408 имах [cool]

И матор !!! И не слизах от него повече от 10 соц години .

Соца беше меелем - който не се е възползвал е загубил най сладкият мед в света .


Хората бяха усмихнати ....от лошият живот .

Сега ходят намръщени по улиците - ами ще ходят .Меда свърши .

И по-лошо ще стане .

Аз и сега си имам всичко [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   13-06-12 15:57

сегашната човеконенавистна система

Е може ли така за капитализма да се говори?! [smilie5]
То човек ако не те знае - ще реши че си Марксист някакъв...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Tonevjr   
Дата:   13-06-12 15:57

Един истински хедонист- Тоdd [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Славов   
Дата:   13-06-12 16:09

Явно го е писал някой пикльо, дето не е бил роден тогава или се е напикавал още....
Не е търсил Хумана за детето, и не е чакал с години за кола, тв и т.н.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Tonevjr   
Дата:   13-06-12 16:12

Аз няма никакви претенции към написаното, просто го споделям с вас. Но е факт, че малко или много до хората като мен (които са родени след този период) наистина достига такъв тип информация. Не точно такъв, горното е малко или повече виц...но сходна. Затова отворих и темата....

А думата купон е доста иронично използвана...това само за инфо. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: canonio   
Дата:   13-06-12 16:24

не е виц горното, просто е тесничко. Нещата бяха малко по-размити:

-Месаря,бензинджията и сервитьора бяха баровци. Притежаваха несметни богатства.
-Барман на Златни Пясъци=собственик на бар.
-Имаше професии, които не можеш да работиш, ако не си партиен член.
-Един политически виц=уволнение. Политически виц с конкретни имена - в милицията.
-Банани и портокали - по нова година, ако ти се чака един цял ден прав.
-Магазините празни. Обаче ЦУМ и халите - изобилие. Изобилие, ама ако познаваш продавачка. Иначе няма.
-Кореком - магазин за пазарене с долари. Стоката се казваше капиталистическа.
-Опашка пред Валентина за гръцки памучни тениски. Свършват към обяд...



Много деца никога не го видяха горното. Сега са големи и ще напишат в темата, че не е било така. Не им вярвай.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 16:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: canonio   
Дата:   13-06-12 16:31

Топ 10 плюса:

-Жилище за всеки. БГ е първенец по собственост.
-Колата-лукс. По малко трафик, по-чисто и по сейф.
-Никакви ГМО и бои.
-Милицията биеше сериозно и хората имаха респект.
-Лекарите бяха хора.
-Учителите бяха учители.
-Актьорите бяха актьори.
-Циганите се криеха от обществото.
-Право на достоен живот на жителите дори и на най-малките градчета.
-Хората имаха други физиономии.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: vga   
Дата:   13-06-12 16:43

Vinsent, прекрасни думи в тази тема!!! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   13-06-12 16:44

Виж сега Tonevjr, спомените за соца са различни за всеки.

Имаше хора които живееха лошо, и винаги ще го помнят с лошо, както и такива, които живееха добре и ще го помнят с добро.

Обикновено най-яростните противници на соца са хора, които са яли с две лъжици от общата паницата на соца, хич не са протестирали по онова време и са били като цяло едни посредствени индивиди. Върлите фенове пък, са били хора близки до партията, ползвали привилегии, непознали лошата страна на политическите репресии и изкарали живота си на синекурни длъжности.

От тези две групи хора - обективно мнение не чакай.

Истината, както винаги е някъде по средата. Имаше неща, които бяха абсолютно неприемливи от гледна точка на вижданията за съвременна демокрация, имаше и неща, за които много хора съжаляват, че са изчезнали.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: neuromancer   
Дата:   13-06-12 16:49

"Я сега кажете по-младите, колко време почивка в годината си позволявате?" - ми преди да имам деца, към 5-6 месеца почивка годищно съм си позволявал (без долнопробен хотел и бетонен плаж). Сега почивам от 8 вечерта до 6 сутринта [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Славов   
Дата:   13-06-12 16:51

Канонио, давай с топ 10 минуса

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: diandimov   
Дата:   13-06-12 16:57

Аз при соца имах всичко - младост, здраве и 3 чифта чорапи.

[smilie18]

Проблема е че по- късно минималното изскване за да покриеш това "имам всичко" се вдигна мноооого нагоре.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Славов   
Дата:   13-06-12 17:08

Най-омразно ми беше през ваканциите, когато се редувахме с брат ми да ходим за хляб. Отиваш на опашката по-рано с един час или повече, за да си по напред. Идва камиона с хляба, двама мъже го разтоварват и като ти дойде реда, взимаш и на бегом в къщи да играеш или да караш колело, ако ти е ред /1 колело естествено за двамата/. Като пораснахме малко освен за хляб, нижехме и тютюн, първо тютюна, после играта.
Ама малки бехме тогава, такива ни бяха кахърите, като пораснахме още, и кахърите, и простотиите и те....
И нямаше респект към полицията, имаше страх, защото биеха за щяло и нещяло...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: canonio   
Дата:   13-06-12 17:11

Топ 10 минуса:

-Мнението ти не струва нищо,пък и е нездравословно да го разгласяваш.
-Потиснаха интелектуалците. Много дори премахнаха физически.
-Основна ценност - учи, за да не работиш.
-Печати.. - негативни: "ерген", "стара мома", "незаконно дете",. позитивни: "партизанин", "активен борец", "отличник". Тези печати определяха посоките на съдбата на хората.
-празни магазини и дефицитни стоки.
-Белене, ама не електроцентрала....
-Селото се премести в града.
-Построиха се панелки и се осра инфраструктурата завинаги.
-Мрежа от доносници. Брат предава брата, дете-баща си.
-Безсмислени заводи на невъзможни места.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   13-06-12 17:14

"2 седмици море и 2 планина"

Не може това да е критерия за достойно съществуване..., нито финансовото ти състояние... Аз финансово съм не много добре, но съществувам доста по-достойно, от някой финансово много добре, които почиват по 52 седмици в годината...
Грозното лице на комунизма и грозното лице на демокрацията са едно и също нещо- нашите собствени грозни лица. Защото не строя определя хората, а хората определят какво ще е лицето на даден стой... А ние сме си същите хора и сега и тогава...
Не знам какви са били някога физиономиите, някакви интелигенти ли, но аз преди 80' не помня, но помня по ТКЗС-тата пре 80'-те, какви мутри имаше, нямаха зъби, надуваха сръбско и лочеха от сутринта...
Не знам как преизпълваха плановете. После тези същите разграбиха каквото имаше по старите им работни места и дойдоха в градовете...
Та сега пак им гледам крадливите физиономии... Някой дори са и "успели", живеят "достойно", защото почиват по 2 седмици на море и 2 на планина...
Японеца, завалията, не почива и 1 седмица, ама го раздава достоен...- балъче...!
Та..., мисълта ми е..., нито ние сме махнали комунизма да го жалим и да плачем за него, нито се изградили някаква демокрация, че да плюем по нея. Ако искате да плюем по философските възгледи на "либерали" като Джон Лок, Русо или Волтер- Ок..., но да се ласкаем, че комунизма ние бил комунизъм, или че демокрацията ни е демокрация е наивно.
Тошо си каза навремето, че социализъмъ е едно недоносче, а от тази призма демокрацията ни трябва да е уродче..., или нещо такова...
Дали е било по-добре..., това е субективно- за едни да, за други не..., но имайте предвид, че има хора, които навсякъде се чувстват прекрасно и не им пречи, нито да склонят глава и да шушнат където трябва, нито да подвият крак и да щипнат от където може и на тях и преди и сега им е най-добре...
А на Тонев му е най-добре, защото както беше казъл поета: "Докле е младост, леко път се ходи...", така че купонът няма как да го изпусне, той е до години, а не до стой...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 17:29

Соца не беше еднакъв през цялото време. Това за косите и дънките беше до към средата на 80-те. Също и дефицита на основните хранителни стоки намаля по това време. Но имаше дефицит на много други стоки. По аналогичен начин стоят нещата и политическите гонения. Постепенно отслабваха. Голяма беше ролята на Людмиа Живкова, която прокара по-либерално отношение към западното изкуство.
Комкретно на canonio:
-мнението ти и сега не е кой знае с каква стойност, вярно не бият за него;
-съгласен, но не защото бяха против тях, а заради уравниловката;
- съгласен;
- негативните, които си изброил бяха повече от тогавашните разбирания на хората;
- като цяло да;
- колко от затворниците в Белене са били по политически причини? Като цяло у нас нямаше сериозно дисидентство. После се нароиха политзаворници. Като при соца с партизаните - колкото по-далече оставеше 9.IX, партизаните се увеличаваха;
- и сега е същото, и навсякъде по света става, но не по политически,, а икономически причини;
- същия отговор като предния;
- съгласен, но и тук поизбледняха нещата;
- и тук по-скоро икономически грешки.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: rumiana   
Дата:   13-06-12 17:38

Ежко е прав, както винаги [smilie3] - много хора не осъзнават, че добрите им спомени от соцЪ се дължат на факта, че тогава са били с 20-30-40 години по-млади и затова и животът им е бил по-лек и по-весел [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Славов   
Дата:   13-06-12 17:39

За политически затворници иде реч.... аз познавам такива хора, за съжаление доста от тях вече за покойници.
Иначе си прав, че доста престъпници са на свобода.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: diandimov   
Дата:   13-06-12 17:49

Едно от другите чудеса на соца са че хората бачката за по 300 лева, пък харчат 1000.

[smilie18]

Нали не си мислите че соца/комунизма си е отишъл от БГ...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:02

Todd написа:

> Аз пък през соца имах всичко ...[cool]
> [cool] [cool]
>
> И ми стигаше и оставаше ... и дълга
> коса , и тесни панталони , и никой
> не ме е гонил , и досие в милицията
> имах а пък жените бяха направо без
> пари .
> ...

Така погледнато, и аз имах горе-долу всичко, допустимо за онова време.
2 апартамента, кола на 1 година на старо, уиндсърф нов западен, добра музикална уредба, 47 работни дни отпуска, относително висока заплата, уважение като специалист, но....

- да си купиш автоматична перална с връзки;
- хубава самобръсначка, също;
- да си кажеш откровено мнението, което да е добро за обществото и да те подгонят 6-ците;
- да казваш на черното бяло за да си добре;
- да те ебава коменданта на лагера, защото имаш широк колан на дънките;
- да виждаш, че е страшно глупаво да се отрича генетика, кибернетика, модерно изкуство и да си принуден да мълчиш;
- да виждаш, че тиква управлява държавата и да не можеш да кажеш нищо;
- да ти казват "русский карандаш, лучший карандаш" и ти да си траеш за да не изгориш;
- да искаш да станеш архитект, защото рисуваш много добре, първи си по математика в гимназията и да не можеш, защото местата са запазени за децата на другарите;
- да ти прекъснат два пъти процедурата за аспирантура по политически причини;
- да са страшно недоволни от теб, че не портиш колегите си зад гърба им;

...

не ги подреждам хронологически, ама колко още бих могъл да напиша... [smilie2]

Мога само да заключа, с това което съм направил в соца (разработки, публикации, между които и с особено висок принос, патенти, някои от тях с много голям икономически ефект, страшно много вложен труд...) в нормална държава щях да бъда 1000 пъти по-добре.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:04

Vinsent, това през коя година?

Аз, да речем съм учил генетика в часовете по биология и съм ходил на олимпиади по информатика ...

Да не би да говориш за СССР през 30-те ?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:05

Имам някакъв бегъл спомен за билетче за автобус вкъщи струващо 4 стотинки ;)

Пък аз имам директна представа за държави, където билетчето струва 1 евро, пък средната заплата е 3000.

Въобще, много ми е забавно как свеждате всичко до ядене и пиене и викате: "Ко му беши на соца, как хубаво си печахме чушкити зъ лютин'цата прит блока".

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:06

ilcoin [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:09

chill написа:

> Vinsent, това през коя година?
>
> Аз, да речем съм учил генетика в
> часовете по биология и съм ходил
> на олимпиади по информатика ...
>
> Да не би да говориш за СССР през
> 30-те ?

Поинтересувай се от история!
50-те години в България. [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:10

А, добре, пък аз се чудех защо нямам такива спомени от 20г преди да се родя ...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 18:12

Генетиката и кибернетиката действително бяха заклеймени като буржоазни науки, противоречащи на марс-ленинизма и бла-бла. Но някъде към 1975 г. тихомълком ги пуснаха да се изучават. Щото видяха, че са си науки и западните държави доста дръпнаха напред.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:16

guesswho написа:

> ...Мога ли според теб да
> изразя това мнение без да имам
> проблеми с властта? Ще ме покани ли
> Слави да си говори с мене на тази
> тема? :P

Можеш да изразиш всякакво мнение без да те привикат ченгетата от комунистическата държавна сигурност или направо да изчезнеш. [smilie2]

Вярвай, това е голяма придобивка! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:17

guesswho, помогни ми да се задълбоча мисловно, изтъквайки положителните черти на комунизма, които аз така несправедливо принизих. Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:19

mr_kras написа:

> Генетиката и кибернетиката
> действително бяха заклеймени като
> буржоазни науки, противоречащи на
> марс-ленинизма и бла-бла. Но някъде
> към 1975 г. тихомълком ги пуснаха да
> се изучават. Щото видяха, че са си
> науки и западните държави доста
> дръпнаха напред.

Да отречеш генетиката (хайде онова дето му викат кибернетика беше по-непонятно), като на всеки е ясно, че детето прилича на родителите си, това беше върха на комунистическата тъпотия. [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:23

guesswho написа:

> Добре де, по-горе питах - какво
> трябва да направиш за да ти се
> случи такъв проблем? Да кажеш пред
> съседите Долу БСП ли, да слушаш
> ...

Ти чуваш ли се какво говориш!
Първо тогава беше БКП (същите де).
Второ: никой ни би си помислил да каже такова нещо. Това означава директно да те екзекутират! [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   13-06-12 18:25

Аааааах , по оня върл социализъм язе бачках тогаз с руснаци , геманци ( западняци ) англичани , финландците от Нокия ( 100 пъти съм ви го казвал ),италианци и американци включително ....

Баа го никой от тях не каза колко сме зле тогаз по ония времена .

А не е било да не сме били с тях на места и случки дето ако ги разберат тяхните шефове ще ги изгонят немедленно от бачкане !!!

Та тия хора бяха работили по целият свят .И всички казваха едно и също - нема такъв кеф като тук !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Били вземали по 3000 евра - ама се утрепват от работа за тях .Халал да им са !!!

И парите , и кредитите дето погасяват цял живот с тях !!![smilie21]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-06-12 18:26

Автор: ilcoin
Дата: 13-06-12 18:05

Имам някакъв бегъл спомен за билетче за автобус вкъщи струващо 4 стотинки ;)

Пък аз имам директна представа за държави, където билетчето струва 1 евро, пък средната заплата е 3000.

Въобще, много ми е забавно как свеждате всичко до ядене и пиене и викате: "Ко му беши на соца, как хубаво си печахме чушкити зъ лютин'цата прит блока".
-----------------------------------------------------------------

Точно както го е казал и Винсент - на посредствените си им беше добре, даваха им задачи и им даваха некой лев.

Я оставете тая, че през комунизма било хубаво...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:26

Аха, значи все пак говориш за Лисенко и за СССР през 30-те.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:26

Да сключиш църковен брак например. Имам познат, който си загубва работата заради това, после една година го държат безработен за наказание, а жена му бременна през това време.

Питай пак после, кое пък му е било толкова лошото. Лютеницата си беше супер. И на всеки ставаше различна, и всеки си харесваше на неговата майка продукта.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 18:29

Автор: Vinsent
Дата: 13-06-12 18:16

guesswho написа:

> ...Мога ли според теб да
> изразя това мнение без да имам
> проблеми с властта? Ще ме покани ли
> Слави да си говори с мене на тази
> тема? :P

Можеш да изразиш всякакво мнение без да те привикат ченгетата от комунистическата държавна сигурност или направо да изчезнеш.

Вярвай, това е голяма придобивка!

------------------------------------------

Е, да де... Можеш да изразиш всяко мнение... Само дето на другия ден вече не си на работа или ти пращат данъчните, или случайно се спъваш и падаш... шест пъти, или нещо друго такова... Не казвам, че преди е било добре, но сега е същото, ако не и по-зле, точно в това отношение. И сега може някой да те натопи за каквото си поиска. И голям праз, че мога да изляза на площада и да викам долу този или онзи... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: canonio   
Дата:   13-06-12 18:30

guesswho, дори заради дядо си, който дори не помниш, пак ставаш мишена на ДС. Потеклото можеше да ти съсипе живота.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   13-06-12 18:31

Нищо .

Аз лично съм псувал партииймият секретар на общото събрание на комбината (3000 човека ) и нищо не се случи .

На директора на всеослушание съм му казвал ( викал е по-точно) некадърник и измикяр .... и никакви последствия нямаше .

Ходил съм на бачкане в 8:30 сутринта и в 9:00 със си тръгвал кат пич месеци наред и нямаше проблем .

360 кинта ми беше заплатата без премий и разни рационализации в които не включвахме началници !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:32

Имам съсед, сътрудник на районния комитет на бкп (демек доносник). Та той забраняваше на жена си да черви яйца за Великден... [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:37

Медицински университет - катедра по медицинска генетика основана 1971 г.
Софийски университет - катедра по генетика основана 1974 г.

Първи български компютър "Витоша" - създаден през 1961-62г.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:38

Vinsent написа:

> Имам съсед, сътрудник на районния
> комитет на бкп (демек доносник). Та
> той забраняваше на жена си да
> черви яйца за Великден... [smilie9]


Значи ако не си религиозен или суеверен си камуниз, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:55

църковния брак не е нещо, което ме трогва. Ами какво те трогва! Ето ти една съвсем дребна причина да ти съсипят живота. Какво повече искаш!

Нета е пълен с провалени съдби на хора, позволяващи си да не харесват правилните неща, или да вярват в неправилните, или да четат не каквото трябва. Земи се пообразовай малко. Говорим за дребнавости, които са завършвали ужасно. Говорим за времена, в които всеки е топял всеки за щяло и нещяло. Може и да не си ги видял, но това не променя фактите.

IvoZafirov го е казал чудесно! Посредствените хора! Като като е пълен търбуха, като ломоти черно-белия телевизор и има домашна ракиика в корекомското шише, дето го подари шурето на третия братовчет на втория мъж на балдъзата дето е тираджия в Тексим и всичко е наред. И да живей соца и бай Тошо! Евала!

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 19:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 19:46

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.

(Забравих категорията на посредствените, дето им беше гот: даваха им да учат, даваха им да си купуват банани и портокали, евентуално коли за 20-25 години чакане, 10 кв.м. нормирана жилищна площ на човек, даваха им да ходят на почивка, ходеха на разни лагери, бригади, работното време им минаваш как да е, не оставяха никава следа след себе си, просто защото не можеха и т.н.)

До тук съм в тази тема.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 19:56

Тоест посредствени са всички, които не искат да сключат църковен брак, да боядисват яйца и още няколко дребнавости, както ти сам ги определи. Тоест, въобще не е било трудно да се съобразиш с някои дребни правила и да живееш спокоен живот и да постигаш целите си. Това ли казваш?
Точно! Ако не вярваш в нищо, ако не те интересува в каква държава живееш, ако ти е все тая дали ще живееш на село или в града. Ако не ти е проблем членството в само една партия. Ако не искаш да пътуваш никъде, освен с градския транспорт и то ако го има. Ако Лили Иванова те кефи на макс и нямаш проблем да харесваш това, което паритята ти казва да харесваш, то да - нямаш проблеми. Всичко това са дребнавости, с които може спокойно да се примириш. Понеже къде е разликата?

И какво всъщност е посредствен човек? Който се задоволява с маргиналните неща и му е все тая. Не прави разлика в детайла. Лили Иванова = Луис Армстронг - певци, свирачи, всички са един дол дренки. БКП = БЗНС - партия. Съветски филм = Американски филм - филм като филм. София = Париж - град като град. Хора къщи салтанати.

Слушкаш, папкаш и нямаш дерт за нищо. Даже ти и намират работа. За нищо не мислиш, за нищо не се тревожиш. Като прасето в кочината. И то за нищо не се тревожи.

Не е нужно мен да са ме репресирали лично, за да съм съгласен с тази система. Ако не разбираш още, не мога да ти помогна приятелю. Никой не може.

Чети "Задочните репортажи" на Георги Марков. Направил е толкова точна дисекция на социалистическото общество в България, че в крайна сметка от яд го убиват. Не защото е вреден, тя книгата е факт.

Или ти пука, или не ти пука. Ако не ти пука, няма да ти "пропука". И обратното. Факт ...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 19:59

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.

Кратко, ясно, точно [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 20:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 20:10

С риск да бъда обвинен, че защитавам предишното време /което не би отговаряло на истината/, аз не съм виждал по-голям разцвет на посредствеността, отколкото през последните години... И не просто разцвет, но и поставянето и на пиедестал и превръщането и в пример за подражание на цяло едно поколение... [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 20:16

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.
Що не пеиемете, че може да има и друга гледна точка, без да е някое от гореиброените. Тук говорите за духовната свобода. Ще отречете ли, че да кажем 90% от избягалите по времето на соца са точно икономически емигранти. А за духовната кочинка, ами сега какво е - чалга кочинка.
А за нежизнеспособността на соца - ами Китай и кризата, която ни тресе? Имаше много недостатъци и като цяло съм против соца, ама тотално всичко да се отрича за мен пък е най-малкото тенденциозно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 20:25

Китай - добре, но тоталитарен социализъм.
На мен по ми допада скандинавския социализъм... Хем свобода, хем социална държава... Няма много богати, но няма и бедни... Всички са доволни и спокойни... И не бих ги определил, че са посредствени, нищо че ние тук всички сме гении неземни... [smilie5]
А и изобщо, покрай кризата на най-високо ниво се заговори, че капитализмът вече е изчерпал своя икономически ресурс и светът търси нова форма за социално-икономически договор...
Страх ме е много-много да си мисля какво следва... [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-06-12 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-06-12 20:37

Най-важното сега е, че човек има избор. Ако му харесва кочината/работата/климата/социалната среда, да си стои, ако не - свят голям. В онова време нямаше кой знае колко голям избор.
Не знам дали някой спомена, че беше доста трудно да се развива частен бизнес.
Абе, цялото идеологическо промиване на мозъци е евало майката на няколко поколения [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ценослав   
Дата:   13-06-12 20:52

"Кой не скача е червен". Какво толкова умувате! [smilie6] [smilie6] [smilie25] [smilie25][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 21:17

Китай - добре, но тоталитарен социализъм.
Цитирах го по повод репликата, че социализма е доказал своята нежизнеспособност.
Абе, цялото идеологическо промиване на мозъци е евало майката на няколко поколения
Извършвало се е от двете страни, но с различни методи.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 21:23

За мен имаше други, далеч по-гадни неща от липсата на банани и кока-кола по магазините… Като например да не ни кажат, че е гръмнала АЕЦ и радиационният облак е над страната ни, та поне да не излизаме от къщите си и да не се разхождаме под пролетния дъжд. Или това, ако си болен от рак, да не ти казват, за да не рухнеш психически, вместо да знаеш и да се сбогуваш с близките си преди да са те упоили тотално с болкоуспокояващи… Все едно хората в социалистическите държави не ги хващаше рак. Или ако мъжът е причината едно семейство да няма деца, да им кажат, че всичко е наред, защото жената може да забременее от друг и това да остане скрито /къде ли отиваше тук социалистическият морал?/… И още куп такива неща, по-скоро свързани с личността в духовен, емоционален и психологически аспект, отколкото икономически или политически. Информационното затъмнение беше не само по новините, а над всеки човек отделно – над живота, мислите и душата му. Е, това за мен е по-кофти, отколкото че в магазина имало само два вида сирене…

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (13-06-12 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 21:40

брат ми почина от тоя облак[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 21:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: TODD   
Дата:   13-06-12 21:44

Автор: ilcoin
Дата: 13-06-12 19:59

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.

Кратко, ясно, точно [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Ха ха ха ха ха ....[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: georgi969   
Дата:   13-06-12 21:45

Проблемът с Чернобил е, мерките които не са взели след като е станало известно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 21:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: calmy   
Дата:   13-06-12 21:49

TODD , разпознахте ли се?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 21:49

бе ако си бил в детското отделения на раковата болница, ВМА или Пирогов през 90те немаше така да говориш.. Покрай брат ми имаше едно 100деца. Май една трета да останаха. Няма да ти казвам каква атмосфера цари на такива места. И аз имам спомен за период от два три месеца. Всъщност колко са общо май само държавата знае, но цифрата няма да хареса на никой. Защо на едни действа, а на други не няма кой да знае, но чукай на дърво[smilie3] Една колежка която много прилича на Моника Белучи и една от най-красивите жени който съм виждал, с идеални доходи и работа разви рак за няколко месеца а няма и 30години.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 21:50

аз не говоря за себе си и здравето си.
нито искам да навлизам в спорове.
знаели са за Чернобил доста преди светът да разбере.
знаели са и преди първомайската манифестация...
всъщност в България хората разбраха за Чернобил от "ББС Лондон" и "Гласът на Америка", доста преди да го съобщят по новините.
но това бяха малко хора. мнозинството манифестираха "доброволно" по площадите, под дъжда, след което се прибраха в къщи и се наядоха с пресни марули, докато за другарите е била доставяна бутилирана вода от не знам си къде... както и да е... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 21:52

И аз съм чувал от лекари, че са се увеличили раковите заболявания.

Сега, каква част е била истина и каква разпенен "антикомунизъм" не знам ... [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 21:54

кво общо има Фукумиша с Чернобил? Няква антилогика може би?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: TODD   
Дата:   13-06-12 21:55

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/wofy0975.JPG
http://photo-zona.net/images/user7792/album2177/large/1259565888_tqwv8960_1984.jpg



Я покажете в снимки как сте страдали през тоя човеконенавистен социализъм ?????


Я ме мене страдайки ... някъде към 82-ра социалистическа мисля че е ...


[beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 21:56

баси и аз имам същите снимки, но от 99та[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 21:59

ми тва е... аз не помня мракобесните години на социализма, не помня лагери, не помня шпиони и чадъри... не съм бил роден.
мен лично са ме тормозили повече по комсомолска линия, защото съм бил много послушен - цигари, пиене, момичета по разни бригади...
но за мен това е и ще си остане най-голямото престъпление на комунистите в България и изобщо - дето не казаха за Чернобил навреме.
чудо, но със знак минус... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 22:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:21

ти как очакваш да се докаже, че е свързан с Чернобил? Да питат рака от къде е дошъл? Има неколкократно завишена смъртност от даден вид заболяване свързан с повишаване на радиационни фон. Краси това ти ли си бе? Не може да има такъв въздух наистина??

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 22:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:24

аз участвам постоянно в комисии дето определят некви неща. Не им знам броя вече. Признай си че си Нави? Не може да не правиш разлика между лъчева болест и косвени заболявания като раковите?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 22:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ninikolov   
Дата:   13-06-12 22:35

Лични истории? Ето, от 80-те:
Баща ми си направи рендовална и банциг. Беше му хоби. Майстори ги 5-6 години. Работеше в гаража. Дойде някой комшия да му рендоса дъска или да му направи пейка. Не взимаше пари. Направиха го луд. Пред мен партийното леке го заплаши че ще го вкара в затвора, защото бил капиталист, а нас с брат ми ще ни пратят трудоваци и няма да ни дадат да следваме. Баща ми отслабна 25 кила за 3 месеца, поболя се, лежа в болница. Тормоциха го повече от година, въпреки, че вече нямаше работилница. Оказа се че го е натопил комшията. Дето живеем врата до врата.

Мен лично са ме водили при директора на училището за това че съм се усмихвал в строя, докато трябва да крещим "БКП, КПСС, ВЕЧНА ДРУЖБА" (тренировка за манифестация). Даскалицата по физическо ми връхлетя и ми увисна на ухото. Такива обвинения чух, че още настръхвам. Един ей такъв, незначителен, дори комичен от днешна гледна точка инцидент можеше да ти коства живота. Буквално! Намалено поведение - няма университет! Лоша характеристика - отиваш трудовак и пак няма университет. После няма работа, няма жилище, няма гражданство - връщаш се на село в ТКЗС-то. Ма си бил отличник, ама си се класирал четвърти на олимпиада? Няма значение - хили се в строя - при мангалите в кеча.

Час по обществование в 10-ти клас. Даскалът заявява, че Мерцедес било идеологическа диверсия. Съученикът ми, който седеше го мен се изхили. След часа изчезна. Появи се чак на другия ден и въобще, ама въобще повече не му беше до смях. А майка му беше депутат!

Задължителна казарма знаете ли какво е? А задължително разпределение? А гражданство, изходна виза, военна отчетност, ВКР, ДКМС?
Дисцип се даваше затова, че си стрелял по кепето, щото има петолъчка на него.

Как може да търсите нещо положително в безкрайното унижение, което съпътсваше социалистическото всекидневие? Да се подчинявате на абсурни правила, да врещите още по абсурдни лозунги, животът ви да зависи от неграмотен простак. 16 годишни момичета по 8 часа да работят тежък физически труд по бригадите и да няма къде да се изкъпят, а "комсомолските командири" да разпиват цяла нощ и да гледат порно. Това ли му беше хубавото?

И кой ви каза, че онова време е свършило? Я се огледайте кои говорят по вестниците и от телевизора. Колко от зам. началник на отдел в държавна организация нагоре за последните 20 год. не са се оказали доносници или "честни" разузнавачи? Кое е случайно? Кое е различно? Защо 39-та е можело, а 99-та вече не?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:35

забелязал съм, че някой като се изложи като кифла и няма какво да каже почва да бълва некви лайна, като сложни термини, хванати от въздуха изследвания, факти и закони и се опитва да се прави на умен. Цифрата дето цитираш са войничетата дето са заривали дупката и директно загиналите от взрива. Има и такива дето са оцеляли, но са пълни инвалиди с по 50 операции. Ако ти ги имаш за нормални хора за мене са си жертви. Увеличаването на раковите заболявания от облъчване е отдавна доказано и нема кво да го бистрим. Мисля, че разбра много добре как се изхвърли като чикия[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 22:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:40

абе нема начин да не си Нави![smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: observer13   
Дата:   13-06-12 22:41

Vinsent [smilie24]

Че не можеш да следваш например архитектура или външна търговия, защото там местата са кът и са само за децата на червените другари.

Някой да каже още нещо за връзката между следвалите архитектура и панелните гета, в които е живял щастливо?

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 22:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:43

ма не мъ питай, че ме е срам да отговарям на мъжки запитвания[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: observer13   
Дата:   13-06-12 22:45

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/oqjx9638.JPG
http://dnesbg.com/pics/49c9de715dfd3_panelka_IMG_0676.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 22:48

Хахахаха, и панелките ли са към чудесата на соца ?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:49

ми как - щом не паднаха от земетресението, а вековните италиански постройки се сринаха[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 22:52

Ми те панелките са измислени още преди Октомврийската революция, доколкото си спомням ... Ама ако днес е политически правилно да го броим към "чудесата" на социализЪма - така да е. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:54

пък той и социализъма е измислен преди октомврийската

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 22:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 22:58

дупченето не прецаква конструкцията. Ако все пак слагаш нещо в дупките, щото празна дупка си е винаги проблемна[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 23:00

guesswho, специално за теб, щото гледам че дърдориш неориентиран разни неща за Чернобил: Заровените чернобилски досиета



Публикацията е редактирана (13-06-12 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: TODD   
Дата:   13-06-12 23:01

Панелките са измислени от Хитлер а истинското им име е "социалистическо общежитие" [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:04

аз като махнах плочките в банята и се показаха дупки за инсталация за контакти, ключове за ламби и точка. Като помислих схванах, че идеята е била апартамента да е 35кв. и да има огледален от другата страна, но нали са го строили военните за тях си са поразширили нещата в последния момент.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:05

В родния ми град пък избиха всички носещи колони на 15 етажен блок на партера,

е как да ти повервам? Избива ме на смях, но се опитвам да съм сериозен[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 23:17

Като говорите за последствията от Чернобил, помислете колко ядрени взривове са проведени от руснаци, американци и французи. А облакът от Чернобил най-напред се е насочил към Скандинавия. При нас идва доста разсеян вече. Спомням си, че по това време се правеха измервания на радиационния фон и нямаше съществено увеличение.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 23:18

* Този материал е публикуван в мартенския брой (от 2008 г.) на авторитетното френско списание Le Monde diplomatique, а авторката му е дългогодишен служител в СЗО. На мен материала ми беше предоставен на хартиен носител и понеже не открих негово електронно копие в нета го набрах специално за Вас. Но за да не остане съмнение в автентичността му поставям тук линк към оригинала на френски, който може да се допрочете срещу заплащане: Les dossiers enterrés de Tchernobyl - http://www.monde-diplomatique.fr/2008/03/KATZ/15711

Надявах се да стигнеш до края, надявах се и да знаеш кой е Георги Котев, но явно те надценявам силно. Лягам си, няма смисъл да се занимавам с теб повече [smilie23]



Публикацията е редактирана (13-06-12 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:19

има ли ги некъде тия измервания, че аз имах приятел от КИМАЕЦ, който е мерил тогава и не твърдеше така[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   13-06-12 23:22

Като цяло, нямам особени сантименти към соца, защото аз съм от типа хора, които се оправят много по-добре при капитализма.

От друга страна, като чета тия теми с целият полит-фолклор и цялото хленчене по банани и портокали, по дънките от Кореком и скапаните Москвичи... направо ме предизвиква да играя адвокат на дявола всеки път.

Проблемът е, че с хора заслепени от омраза - няма смисъл да се спори. Не ги обвинявам - всеки има своите причини.

Имаше хубави работи при соца, в много отношения и един ден историята ще го припомни това по един или друг начин. Просто в момента махалото отлетя в другата посока и ще трябва време, докато баланса се възвърне.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: мара   
Дата:   13-06-12 23:23

водите два паралелни разговора по два независими случая. общото между тях е само гуессвху [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:24

е кво извинение бе??? Виж са кво си написал. Пак чикийско изпълнение. Нема нужда да ти чета линковете. Ако са избили повече от половината от колоните блока пада. Щом не е паднал значи не са и половината. Това е в противоречие с твоето твърдение.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:29

немам никъв проблем да кажа кво и да е на който и да е.. Но дори да го направя това няма да поправи факта, че ти се изхвърли отново..


и отново, първо се кълнеше, че няма проблеми за здравето от Чернобил -
Още нещо - точно пък за влиянието на Чернобил точно пък в България можеш да бъдеш напълно спокоен за здравето си, независимо дали си бил навън или вътре. Ако това ще те успокои, и мен ме е валял.

пък сега запе друга песен??

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 23:31

мара написа:

> водите два паралелни разговора по
> два независими случая. общото
> между тях е само гуессвху [smilie5]
https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/xvse0455.JPG
http://burbur.net/images/you-dont-say.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:38

е как така ще заставаш зад думите си, но вииш ли некой докаже, че не си прав веднага сменяш позицията??

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 23:42

НАСОО, в армията се мереше, май два пъти на ден. Бил съм свидетел. А като знаеш колко армия имаше тогава, няма начин за манипулации и щеше да се разчуе, ако радиацията беше висока.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:45

Бащата беше армеец и то на висок пост - след като разбра, че брат ми е болен напусна и им тегли една майна на всичките отличия с които искаха да го задържат. Цял месец идваха разни колеги да го викат обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   14-06-12 00:00

Ами аз се сетих, че измерванията се правеха на 1м над земята. Когато стана аварията в Чернобил, мериха долу ниско и там имаше завишение, но пак беше в рамките на допустимото. Все пак предупредиха да се избягва ходенето по тревни площи и да се консумират зеленчуци. Жалко за брат ти. Аз бях на летище и там почти няма начин да не ходиш по тревата. Но не съм чул после да е имало болни.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mopt   
Дата:   14-06-12 00:00

От цялата тема се разбра, че който е имал проблеми по соца си мисли, че строят е бил ужасен, а който е живял добре тогава (примерно защото е бил млад) го защитава.
Аз съм безпристрастен защото бях на 8 години когато "кацна" демокрацията.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   14-06-12 00:11

guesswho, лошото на комунизма е че е лош...
Защо са ти субективни виждания за това. Взимали сте 300 лева, билетчето е било 4 стотинки, но това икономически е могло да продължи 40 години..., не повече... Защото толкова е издържала икономиката на целия ни комунистически свят навремето... Защото държавата ти казва 1 лев е равен на един долар, но ако искаш някъде по света да обърнеш 1 лев за 1 долар и не е възможно...
А представи си какъв ресурс е отивал, за да не се разпадне комунизма по-рано..., колко руски природни ресурси, колко човешки труд и колкото (това не трябва да го подценяваме) човешка плам, особено в първите години на комунизма... Хората са вярвали, дарявали материални блага, земя, животни, труд и т.н и т.н.
И въпреки това във време равно на половин човешки живот всичко се срива икономически..., какво има да жалим за един социален опит, който просто не е имал икономическите предпоставки да се случи.
А за негативите мога да ти кажа- примерно при баба ми как е било, когато идват комунистите и е трябвало да победят врага..., враг не е имало точно и не навсякъде, затова по селата са убивали попа, даскала и някой чорбаджия (примерно). Е пра-дядо ми е бил даскала- убили го, после се връщат герои, а героите ги награждават с почести и привилегии... Мъжа на една от малките сестри на баба ми беше от тези с привилегиите... Можеше да каже, през всичките тези години, поне къде закопаха баща и, но никога не каза... Може би не можеше да го каже, може би не искаше..., може би и баба ми я беше страх да попита както трябва... Да беше я страх..., ако знаеш как ми се е карала че съм разказал виж за Бай Тошо и то през 92', когато това беше най-нормалното нещо...
Сега страх също има- има мутри, има престъпници, но страха е различен. Два пъти съм ходел с пистолет насочен към мен, единият път дори чух петлето как удри иглата и после смях... и какво...?!?!? Това не ме промени. И безсмъртни от чалга дискотеките са излизали пияни и са искали да ме бият, просто казваш "кой е пръв" и се надяваш да се стъписат и пак си бях същия... Но баба ми никога не спря да я е страх от това да разказвам вицове за Тошо...
Ако не си го изживял няма как да ти се обясни...
И аз не съм го изживял..., 80' са били слободия... Дънки, дълги коси, декове, наркотици, на съседната улица в лозенец изколиха цяло семейство, съседче умря от свръхдоза, всичко си беше като сега, просто не го пишеха по вестниците... Ние се возехме на буферите на трамвайте през горичката в Лозенец, а кварталния търчеше наоколо и никои не му обръщаше внимание...
Та ако трябва да обобщя, има голяма разлика от това, да може някой да те бастиса (и ти да го знеш) и да има право да го направи...
Малко съм пиян сори за дългия пост и правописа....

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Orlin   
Дата:   14-06-12 00:14

Както някой по-горе каза - не мислете в черно и бяло, фотографи сте все пак!
Разбира се че имаше хубави работи. И репресиите не бяха ежедневни и не беше толкова страшно, както го изкарват някои. Всъщност цензурата и репресиите бяха вътре в хората. И аз съм го изпитал - преценяваш какво да кажеш, къде да идеш, мълчиш си. Това става като втора природа - всички смятахме че нещата са такива и такива ще са завинаги...

Имаше един много хубав сайт преди време - споменитени.орг. Не го търсете, беше създаден по проект и като му свърши финансирането изчезна. В него една година хората пишеха откровено какви са спомените им от социализма. И възрастни, които са страдали и такива, които са били деца.

Една малка част - 170 истории са събрани в книга, която предполагам е изчерпана, но се надявам един ден да се появи в публичното пространство.
Ето ви книгата:
http://www.helikon.bg/books/114/119154_az-zhiviah-sotcializma%3A-171-lichni-istorii.html

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   14-06-12 00:19

" Всъщност цензурата и репресиите бяха вътре в хората. И аз съм го изпитал - преценяваш какво да кажеш, къде да идеш, мълчиш си. Това става като втора природа - всички смятахме че нещата са такива и такива ще са завинаги..."

хм..., хубаво казано... Аз хората ги разбирам и аз бих бил така... Има правила, знаят се, не е проблем да се научиш да ги спазваш...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   14-06-12 00:24

Сега като си спомня .. Имаше такива случаи да ми викат "Штт, така не се приказва ..." , но ...дотам, никага не е имало последствия.

И при директора съм ходел и мъмрене и последно предупреждение и два пъти намалено поведение ... ама не по политически,ами по криминални причини - пръв побойник на училището бях [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 00:25

Та ако трябва да обобщя, има голяма разлика от това, да може някой да те бастиса (и ти да го знеш) и да има право да го направи...

И от гледна точка на мъртвият - каква точно е голямата разлика? И как точно страхът за живота може да бъде различен? Обясни ми го, бидейки наясно, че днес можеш да бъдеш гръмнат от някоя мутра просто за забавление и вероятно без особени последици за стрелеца?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   14-06-12 00:33

От гледна точка на мъртвия допускам че нищо няма разлика с нищо..., най-вероятно няма гледна точка...
Но от гледна точка на живия възможността да бъдеш убит за забавление, не изисква никакво дължимо поведение- следователно, това по-скоро би трябвало да създава усещане за обреченост и от там би трябвало да води до деградация- културна и всякаква, тъй като обречеността често води до нежелание за развитие на личностните качества... Един вид живот ден за ден, без значение, че съм тъп.
Докато законната възможност да бъдеш санкциониран дори с цената на живота си би трябвало да води до поведение, което да не доведе до въпросното събитие- твоята смърт. В смисъл да се съобразиш с правилата, каквито и да са те...
Поне так аси мисля...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-06-12 00:39

Специално за guesswho:

На прадядо ми любимите ти комунисти му взимат всичко. Ама абсолютно всичко, което сам, емигрант от Макединия сътворява с две ръце и образованието си, което за онова време е било голямо. Всичко имам предвид къща, земи, бубарски цех и т.н.

Умира в соц нищета с мизерна пенсийка.

Дядо ми, неговия син лежи на два пъти в лагера в Ловеч като идеен враг на соц строя.

Жена му е изключена от университета последната година защото е жена на идеен враг на соца.

Та ти питаш какво не ни е харесвало.
Не мога да ги дишам ...

Соца е добър за посредствените. Като гледам около мен само посредствени хора тъжат за комунизма.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 00:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   14-06-12 01:26

Бе и на мен на единия ми дядо са му взели стотина декара земя ... Дали са му я взели, дали сам я е дал не знам, ама не лежал по затвори ... [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Cristinel   
Дата:   14-06-12 01:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: bOzo   
Дата:   14-06-12 02:31

Било е каквото било. Няма планова икономика, има капитализъм. Кво като е имало бензин на 10 стинки, хората да го пият ли като няма от къде да си купиш кола, дори да имаш пари.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: serjy   
Дата:   14-06-12 08:19

комунизмът идеално прилягаше на българската деградивна психика. щото беше "лош" строй, всички имаха своето основание да роптаят, оправдават и крадат от държавата, кой колкото му позволяват възможностите, пълноценен заместител на липсващите ни турци. и сега, българинът продължава да се държи като паразит изваден от своя гостоприемник, умира кратко след това.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 14:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   14-06-12 17:22

n1x0n написа:

>...
> И от гледна точка на мъртвият -
> каква точно е голямата разлика? И
> как точно страхът за живота може
> да бъде различен? Обясни ми го,
> бидейки наясно, че днес можеш да
> бъдеш гръмнат от някоя мутра
> просто за забавление и вероятно
> без особени последици за стрелеца?

Бях решил вече да не пиша в тази тема, защото ми прилича на разговор с бетонните глави от миналото, ама този постинг ме предизвика.

Първо: днес, благодарение на сегашното управление, има доста по-малко мутри от времнната, когато управляваха червените бандити и техните жълти, сини и тъмно сини протежета.

Второ: може и да те гръмнат, ама в онова време за отрицателно поитическа проява гарантирано те грамваха. (знаем за хилядите избити по политически причини) [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   14-06-12 17:26

Vinsent написа:

> Бях решил вече да не пиша в тази
> тема, защото ми прилича на
> разговор с бетонните глави от
> миналото, ама този постинг ме
> предизвика.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Иронията е почти осезаема.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 23:28

Първо: днес, благодарение на сегашното управление, има доста по-малко мутри от времнната, когато управляваха червените бандити и техните жълти, сини и тъмно сини протежета.

Да, то сегашното управление не е на червени протежета... [smilie5]

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/zujk7888.JPG

Има някои пресилени неща, като например "внучка на намсикойси" ама повечето неща са си верни.

Та въпросът ми е, как може човек да мрази комунистите и в червата, пък да симпатизира на ГЕРБ и Живковият възпитаник - ББ?!

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 23:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 23:41

Що алтернатива, нали сме си ги избрали законно? Харесваме си ги, обичаме си ги, ще си ги изберем пак на следващите избори - няма грижи. Интересува ме как омразата към комунизма се съчетава с любов към ГЕРБ и борисов. Някак парадоксално е...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: dobriman   
Дата:   14-06-12 23:41

това да съдиш по хората какви са, според родителите им, които са живяли в такива времена е същото, като да са те съдили теб, щото дядо ти колак.

...не че ги оправдавам (или смятам, че не са парашутисти)....просто е същото, както и преди 40 г.

По темата: за всичко е виновна информацията. Това е най-голямата разлика между двата строя. И преди и сега дезинформираха, сега обаче си видял цветни картинки и имаш няколко източника. Преди се предаваше от ухо на ухо (и от разкази на "тираджии").

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 23:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: TODD   
Дата:   14-06-12 23:50

Аз пък през соца съм бил на концерт на Иръпшън в Пловдив - 1979 е било .Баси как лети времето [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: kaiser.soze   
Дата:   14-06-12 23:51

а аз на Тина Търнър [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Cristinel   
Дата:   14-06-12 23:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 23:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: dobriman   
Дата:   14-06-12 23:56

дядо ми, лека му пръст, в зората на "демокрацията" ми казваше: с кръв взеха властта - с кръв ще я дадат. И още: 45 години градиха този строй, поне толкова ще трябват за да се разруши.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: asahi   
Дата:   14-06-12 23:58

Тема, в която марто ще открие, че съм се обадил [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 23:58

Извода е, че проблема не е в строя, а в материала... [smilie5]

Шведите тихичко си спретнаха ако не комунизъм, то поне свръх-напреднал социализъм - без драми, без нищо.

Ние тука каквото и да пробваме - все кръв се лее, все омрази с поколения..

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: TODD   
Дата:   14-06-12 23:58

Един полицай спира шофьор :

- Дай си книжката !!!

- За агне съм я взел за агне я давам ! - е отговора на шофьора !!!

[beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   15-06-12 00:05

Автор: n1x0n
Дата: 14-06-12 23:58

Извода е, че проблема не е в строя, а в материала...

Шведите тихичко си спретнаха ако не комунизъм, то поне свръх-напреднал социализъм - без драми, без нищо.

Ние тука каквото и да пробваме - все кръв се лее, все омрази с поколения..

----------------------------------------------


[smilie24] [smilie24]

и двата на краката - [smilie24] [smilie24]


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: onakava   
Дата:   15-06-12 01:19

Не е нужно да дръпнеш спусъка, за да убиеш някой - можеш просто да го обезличиш, да му затвориш устата, да му клъцнеш крилцата и да го смачкаш психически - резултaтът е същия. Баща ми почина на 48 - аз бях на 6 - той живeeше на тавана на бащиния си апартамент на бул Толбухин тогава, сестра му (видна партиина секретарка), не го пускаше да влезе и до тоалетната да отиде, майка ми спеше по приятели, а аз живeeх при баба ми и при дядо ми в Бургас. Осъди го и му изплати половината за жълти стотинки, а той откара 5 години от болницата на тавана и от тавана - в болницата. 3 инфаркта получи. Смачкаха го, не му даваха да работи - западен възпитаник, ала - бала. Събрахме се тримата няколко месеца преди да умре. Еми няма как да не ми се отрази, то те бележи - психически, няма как да е иначе...после се оказа, че най-сладките доноси ги е правила сестра му...и да ми каже някой, че едва ли не, не е било така, видиш ли, и се е живяло добре...Може би не е виновна само системата, може би е комбинация с лабилна психика, екстремна чувствителност и "нагаждачи" около теб, готови да си продадат и брат си за два квадратни метра стар паркет, знам ли. Има хора, които сa се нагодили, има такива, които не са могли, дори и да са опитали…ама да кажеш, че "онова" не е било, е някак си обидно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   15-06-12 04:25

onakava написа:

> ...после се оказа, че
> най-сладките доноси ги е правила
> сестра му...и да ми каже някой, че
> едва ли не, не е било така, видиш ли,
> и се е живяло добре...Може би не е
> виновна само системата, може би е
> комбинация с лабилна психика,
> екстремна чувствителност и
> "нагаждачи" около теб, готови да си
> продадат и брат си за два
> квадратни метра стар паркет, знам
> ли. Има хора, които сa се нагодили,
> има такива, които не са могли, дори
> и да са опитали…ама да кажеш, че
> "онова" не е било, е някак си обидно.

Хора, които не се гнусят от доноси има навсякъде по света. Системата обаче тогава подтикваше към това. Нещо повече, доносниците си осигуряваха на фона на общата мизерия някакви мизерни привилегии. И не ставаше дума за доноси, предотвратяващи престъпления, а такива с чисто политически характер. Съсипваха съдби заради това че бил западен възпитаник, обичал бил запада, казал виц за тиквата дето управлява държавата, и най-страшните - казал нещо лошо за Съветския съюз...[smilie9]

Чудно ми е, какъв морал и домашно възпитание трябва да има човек, че да не се гнуси от такава нравственост и да подържа техните политически наследници сега... [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   15-06-12 04:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: serjy   
Дата:   15-06-12 08:04

донусите са като "мъдростите" от форума, 100 човека като повторят една глупост 100 пъти и почват да си вярвят, че е истина. само че тогава в подобна ситуация е имало последици, сега каквото и да стане няма последици.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   15-06-12 09:32

Чудно ми е, какъв морал и домашно възпитание трябва да има човек, че да не се гнуси от такава нравственост и да подържа техните политически наследници сега...

Точно това ми е въпросът към симпатизантите на ГЕРБ... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 09:43

баси на вас ви пречи целият свят .... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

На мене политическите строеве никога не са ми били проблем .

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   15-06-12 09:56

А имаше ли разлика между София и останалата част от страната? Останах с впечатлението, че тук предимно примери от софиянци се даваха, освен това аз през 80-те в Търново не съм срещал или чувал за подибни на горните случаи на доносничество, а вицове за бай Тошо си се разправяха, не като да не е.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   15-06-12 10:06

Винаги най-долната паплач гравитира към най-големите градове - най-много място за изява има. Като се добави и факта, че почти целият соц. елит беше отнякъде си и не обичаше софиянците...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 10:51

Абе ... София никога не е била България .

Баси и мъчният живот де карат тия ора ...

Не социализъм , не капитализъм - цял живот мъка .И мрънкане .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: serjy   
Дата:   15-06-12 11:06

то това софиянеца, по природа шоп, насилствено направен столичанин, никога няма да се оттърси от комплекса на простака-гражданин. все "провинциалистите" му пречат... шопи, кво да очакваш [smilie5]



Публикацията е редактирана (15-06-12 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: мара   
Дата:   15-06-12 11:36


"Чудно ми е, какъв морал и домашно възпитание трябва да има човек, че да не се гнуси от такава нравственост и да подържа техните политически наследници сега... [smilie23]"
цитирам винсент, но се чудя какво трябва да е било домашното възпитание и средата, в която се е развила тази двойка брат/сестра. трябва да е имало дълбоки грешки. всъщност за всичко е виновен материалът, да, но не като генотип точно, а като възпитание, личен пример и семейна среда. и друга, де, разбира се, но все пак на първо място - семейна.
няма да се впускам в примерите от мойта рода, че ние сме страшна родова община[smilie18] само ще кажа, че имаме всичко - вкл. престъпници и педофили, но наред с това - представители на най-голямата интелигенция от средата на 19ти век та досега почти. а идиотите, особняците и уникатите изобщо няма да ги смятам...
та думата ми беше, че имам некво наблюдение над първите 7 години на доста народ около мен. ами те определят най-много. не е да казвам нещо ново.
важно е да има кой да не го мързи. важно е и да има кой да дава, ама не ВСИЧКО, а само необходиното. щото от много даване хаир няма. най-вече време и личен пример. толкоз[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 13:31

Vinsent изглежда е нещо нервозен. Тук е против избиване и съсипани човешки съдби от комунисти, в другата тема иска Пиночет и стадион.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   15-06-12 14:00

Въобще не съм нервозен. И при соца, и при следващите времена съм постигал в материално отношение достатъчно. Без никаква помощ от политици, само със собствени сили.

Говорех за морал. Ако си възпитан да мразиш лъжата органически, не ти е ясно защо казват че Москвича е също като Мерцедеса, а в същото време се возят само на Мерцедес.

Майната му и на това, много важно на какво се возиш!

Да се съгласяваш с плюеенето по западната култура, а да изпращаш децата си да учат там!?

И още безброй, безброй много други примери...

Основната гадост на онова време беше лицемерието! [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Поощрявано от официалната политика. [smilie9]

Хей, хора, нещастие е да си възпитан на ненавист към лицемерието. [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 14:21

Основната гадост на онова време беше лицемерието!
И сега лицемерие колкото щеш. Не е като да няма.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: мара   
Дата:   15-06-12 14:32

опа...чай малко:
"Хей, хора, нещастие е да си възпитан на ненавист към лицемерието. [smilie2]"

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: boreto   
Дата:   15-06-12 14:39

Хей, хора, нещастие е да си възпитан на ненавист към лицемерието.

Нещастие е да си възпитан на ненавист въобще.
Възпитанието в ненавист е едно от най-контрапродуктивните постижения на съвременното ни общество.
Щастие е да си възпитан на любов към честността и откровеността.
Ако ти се струва еднакво, значи не се разбираме.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: мара   
Дата:   15-06-12 14:41

ненавистта към лицемерието е така да се каже една прекрасна ненавист [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   15-06-12 14:48

Любовта ми към математиката се крие може би в омразата ми към лицемерието. Струва ми се, че в математиката не може да се лицемери.

Лобачевски. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   15-06-12 15:00

Всъщност Лобачевси вероятно не е бил достатъчно запознат. Древните гърци са намерили начини и в математиката да бъдат лицемерни - при софистите. [smilie5]

Допълнително премислям, не е възможно да не е бил запознат, след като създава своята геометрия, атакувайки 5-тия постулат на Евклид.



Публикацията е редактирана (15-06-12 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   15-06-12 15:01

И магазинерите !!!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: langel   
Дата:   15-06-12 23:01

"Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност."

Крайни съждения, крайни изводи, необосновани и неверни.
Система, доказала своята жизнеспособност, не е съществувала, не съществува и никога няма да съществува в рамките на /до е х 10 на 27-ма[smilie18] / философията на текущата цивилизация. И Риман не мож помогна.

Тъй че, вместо да софистицираме по гръцки, по-добре да я караме малко по-епикурейски [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   15-06-12 23:08

Аз не видях в тази тема някой да "защитава" онова време. Хората си спомнят това или онова, най-често чисто по сантиментални причини. Всеки, който има някакъв реален спомен от тогава, вече е над 40 години. Това ни прави леко стари, нали? Тъгуваме по младостта, а не за БКП и Държавна сигурност... хахаха... [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 23:20

Мисля, че не е само тъгуване по младостта. Неща като здравеопазването, образованието, сигурността се влошиха рязко след демократичните промени.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: langel   
Дата:   15-06-12 23:33

taraymito - бе като гледам сегашните млади, вече 50 г. продължавам да съм по-млад, отколкото те изобщо някога ще бъдат /нарочна темпорална конструкция/[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Cristinel   
Дата:   15-06-12 23:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Han_Solo   
Дата:   15-06-12 23:39

Cristinel написа:

> ще ти се [smilie18]
---------------------

Да, бе да... и аз съм от Ония, над 40 [smilie3] обаче като гледам някои "младежи" 10-15 че и повече години по-млади от мен ми става леко смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Cristinel   
Дата:   15-06-12 23:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Han_Solo   
Дата:   15-06-12 23:53

Cristinel написа:

> ... лъжлива защитна реакция
> (самозаблуда), нищо повече. [smilie21]
-----------------------
Ами... [smilie3] зависи... примерно аз започнах да побелявам преди да стана на 30 но не се притесних или нещо друго /самозаблуда или защитна реакция.../
Но понякога седим и си пием бирата и с 20 годишни момчета и момичета, мерим си .... обективите и намираме общ език.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Cristinel   
Дата:   15-06-12 23:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: onakava   
Дата:   16-06-12 01:58

написа:

>

> цитирам винсент, но се чудя какво
> трябва да е било домашното
> възпитание и средата, в която се е
> развила тази двойка брат/сестра.
> трябва да е имало дълбоки грешки.
> всъщност за всичко е виновен
> материалът, да, но не като генотип
> точно, а като възпитание, личен
> пример и семейна среда. и друга, де,
> разбира се, но все пак на първо
> място - семейна.

Ами...то стана искрено и лично - тяхната история прилича на моята малко - баща им е бил учител, убеден комунист доста преди девети (преди девети напада някаква поща ли беше, жандармерия ли, та му се налага да избяга във Франция за няколко години), после се връща, става партизански ятак, даже води баща ми като малък да носи храна на партизаните по баирите...малко след девети самите комунисти го арестуват (не мога да ти кажа защо, никой не е много наясно), връща се куц и побелял (това е от мемоарите на баща ми, ама те са писани 70-те, та големи подробности няма) - къде са го водили и защо, не мога да кажа с точност. Майка им е била учителка по цигулка, но според майка ми не се отличавала с характер и кой знае какъв интелект ;)
Дядо ми умира няколко месеца след като пускат, от инфаркт, те са още деца - някъде 48-49 година. Сестрата на баща ми заминава да живee в Куба, а той се измъква да учи режисура в Италия (връща се заради първата си жена, която пък после се влюбва в сина на Димиър Талев и го зарязва - запознава ги баща ми, докато подготвя документален филм за него). Събира се със сестра си чак седемдесетте години, когато тя се връща от Куба.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.