Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 23:42

НАСОО, в армията се мереше, май два пъти на ден. Бил съм свидетел. А като знаеш колко армия имаше тогава, няма начин за манипулации и щеше да се разчуе, ако радиацията беше висока.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: НАСОО   
Дата:   13-06-12 23:45

Бащата беше армеец и то на висок пост - след като разбра, че брат ми е болен напусна и им тегли една майна на всичките отличия с които искаха да го задържат. Цял месец идваха разни колеги да го викат обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   14-06-12 00:00

Ами аз се сетих, че измерванията се правеха на 1м над земята. Когато стана аварията в Чернобил, мериха долу ниско и там имаше завишение, но пак беше в рамките на допустимото. Все пак предупредиха да се избягва ходенето по тревни площи и да се консумират зеленчуци. Жалко за брат ти. Аз бях на летище и там почти няма начин да не ходиш по тревата. Но не съм чул после да е имало болни.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mopt   
Дата:   14-06-12 00:00

От цялата тема се разбра, че който е имал проблеми по соца си мисли, че строят е бил ужасен, а който е живял добре тогава (примерно защото е бил млад) го защитава.
Аз съм безпристрастен защото бях на 8 години когато "кацна" демокрацията.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   14-06-12 00:11

guesswho, лошото на комунизма е че е лош...
Защо са ти субективни виждания за това. Взимали сте 300 лева, билетчето е било 4 стотинки, но това икономически е могло да продължи 40 години..., не повече... Защото толкова е издържала икономиката на целия ни комунистически свят навремето... Защото държавата ти казва 1 лев е равен на един долар, но ако искаш някъде по света да обърнеш 1 лев за 1 долар и не е възможно...
А представи си какъв ресурс е отивал, за да не се разпадне комунизма по-рано..., колко руски природни ресурси, колко човешки труд и колкото (това не трябва да го подценяваме) човешка плам, особено в първите години на комунизма... Хората са вярвали, дарявали материални блага, земя, животни, труд и т.н и т.н.
И въпреки това във време равно на половин човешки живот всичко се срива икономически..., какво има да жалим за един социален опит, който просто не е имал икономическите предпоставки да се случи.
А за негативите мога да ти кажа- примерно при баба ми как е било, когато идват комунистите и е трябвало да победят врага..., враг не е имало точно и не навсякъде, затова по селата са убивали попа, даскала и някой чорбаджия (примерно). Е пра-дядо ми е бил даскала- убили го, после се връщат герои, а героите ги награждават с почести и привилегии... Мъжа на една от малките сестри на баба ми беше от тези с привилегиите... Можеше да каже, през всичките тези години, поне къде закопаха баща и, но никога не каза... Може би не можеше да го каже, може би не искаше..., може би и баба ми я беше страх да попита както трябва... Да беше я страх..., ако знаеш как ми се е карала че съм разказал виж за Бай Тошо и то през 92', когато това беше най-нормалното нещо...
Сега страх също има- има мутри, има престъпници, но страха е различен. Два пъти съм ходел с пистолет насочен към мен, единият път дори чух петлето как удри иглата и после смях... и какво...?!?!? Това не ме промени. И безсмъртни от чалга дискотеките са излизали пияни и са искали да ме бият, просто казваш "кой е пръв" и се надяваш да се стъписат и пак си бях същия... Но баба ми никога не спря да я е страх от това да разказвам вицове за Тошо...
Ако не си го изживял няма как да ти се обясни...
И аз не съм го изживял..., 80' са били слободия... Дънки, дълги коси, декове, наркотици, на съседната улица в лозенец изколиха цяло семейство, съседче умря от свръхдоза, всичко си беше като сега, просто не го пишеха по вестниците... Ние се возехме на буферите на трамвайте през горичката в Лозенец, а кварталния търчеше наоколо и никои не му обръщаше внимание...
Та ако трябва да обобщя, има голяма разлика от това, да може някой да те бастиса (и ти да го знеш) и да има право да го направи...
Малко съм пиян сори за дългия пост и правописа....

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Orlin   
Дата:   14-06-12 00:14

Както някой по-горе каза - не мислете в черно и бяло, фотографи сте все пак!
Разбира се че имаше хубави работи. И репресиите не бяха ежедневни и не беше толкова страшно, както го изкарват някои. Всъщност цензурата и репресиите бяха вътре в хората. И аз съм го изпитал - преценяваш какво да кажеш, къде да идеш, мълчиш си. Това става като втора природа - всички смятахме че нещата са такива и такива ще са завинаги...

Имаше един много хубав сайт преди време - споменитени.орг. Не го търсете, беше създаден по проект и като му свърши финансирането изчезна. В него една година хората пишеха откровено какви са спомените им от социализма. И възрастни, които са страдали и такива, които са били деца.

Една малка част - 170 истории са събрани в книга, която предполагам е изчерпана, но се надявам един ден да се появи в публичното пространство.
Ето ви книгата:
http://www.helikon.bg/books/114/119154_az-zhiviah-sotcializma%3A-171-lichni-istorii.html

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   14-06-12 00:19

" Всъщност цензурата и репресиите бяха вътре в хората. И аз съм го изпитал - преценяваш какво да кажеш, къде да идеш, мълчиш си. Това става като втора природа - всички смятахме че нещата са такива и такива ще са завинаги..."

хм..., хубаво казано... Аз хората ги разбирам и аз бих бил така... Има правила, знаят се, не е проблем да се научиш да ги спазваш...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   14-06-12 00:24

Сега като си спомня .. Имаше такива случаи да ми викат "Штт, така не се приказва ..." , но ...дотам, никага не е имало последствия.

И при директора съм ходел и мъмрене и последно предупреждение и два пъти намалено поведение ... ама не по политически,ами по криминални причини - пръв побойник на училището бях [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 00:25

Та ако трябва да обобщя, има голяма разлика от това, да може някой да те бастиса (и ти да го знеш) и да има право да го направи...

И от гледна точка на мъртвият - каква точно е голямата разлика? И как точно страхът за живота може да бъде различен? Обясни ми го, бидейки наясно, че днес можеш да бъдеш гръмнат от някоя мутра просто за забавление и вероятно без особени последици за стрелеца?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   14-06-12 00:33

От гледна точка на мъртвия допускам че нищо няма разлика с нищо..., най-вероятно няма гледна точка...
Но от гледна точка на живия възможността да бъдеш убит за забавление, не изисква никакво дължимо поведение- следователно, това по-скоро би трябвало да създава усещане за обреченост и от там би трябвало да води до деградация- културна и всякаква, тъй като обречеността често води до нежелание за развитие на личностните качества... Един вид живот ден за ден, без значение, че съм тъп.
Докато законната възможност да бъдеш санкциониран дори с цената на живота си би трябвало да води до поведение, което да не доведе до въпросното събитие- твоята смърт. В смисъл да се съобразиш с правилата, каквито и да са те...
Поне так аси мисля...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-06-12 00:39

Специално за guesswho:

На прадядо ми любимите ти комунисти му взимат всичко. Ама абсолютно всичко, което сам, емигрант от Макединия сътворява с две ръце и образованието си, което за онова време е било голямо. Всичко имам предвид къща, земи, бубарски цех и т.н.

Умира в соц нищета с мизерна пенсийка.

Дядо ми, неговия син лежи на два пъти в лагера в Ловеч като идеен враг на соц строя.

Жена му е изключена от университета последната година защото е жена на идеен враг на соца.

Та ти питаш какво не ни е харесвало.
Не мога да ги дишам ...

Соца е добър за посредствените. Като гледам около мен само посредствени хора тъжат за комунизма.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 00:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   14-06-12 01:26

Бе и на мен на единия ми дядо са му взели стотина декара земя ... Дали са му я взели, дали сам я е дал не знам, ама не лежал по затвори ... [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Cristinel   
Дата:   14-06-12 01:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: bOzo   
Дата:   14-06-12 02:31

Било е каквото било. Няма планова икономика, има капитализъм. Кво като е имало бензин на 10 стинки, хората да го пият ли като няма от къде да си купиш кола, дори да имаш пари.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: serjy   
Дата:   14-06-12 08:19

комунизмът идеално прилягаше на българската деградивна психика. щото беше "лош" строй, всички имаха своето основание да роптаят, оправдават и крадат от държавата, кой колкото му позволяват възможностите, пълноценен заместител на липсващите ни турци. и сега, българинът продължава да се държи като паразит изваден от своя гостоприемник, умира кратко след това.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 14:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   14-06-12 17:22

n1x0n написа:

>...
> И от гледна точка на мъртвият -
> каква точно е голямата разлика? И
> как точно страхът за живота може
> да бъде различен? Обясни ми го,
> бидейки наясно, че днес можеш да
> бъдеш гръмнат от някоя мутра
> просто за забавление и вероятно
> без особени последици за стрелеца?

Бях решил вече да не пиша в тази тема, защото ми прилича на разговор с бетонните глави от миналото, ама този постинг ме предизвика.

Първо: днес, благодарение на сегашното управление, има доста по-малко мутри от времнната, когато управляваха червените бандити и техните жълти, сини и тъмно сини протежета.

Второ: може и да те гръмнат, ама в онова време за отрицателно поитическа проява гарантирано те грамваха. (знаем за хилядите избити по политически причини) [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   14-06-12 17:26

Vinsent написа:

> Бях решил вече да не пиша в тази
> тема, защото ми прилича на
> разговор с бетонните глави от
> миналото, ама този постинг ме
> предизвика.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Иронията е почти осезаема.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 23:28

Първо: днес, благодарение на сегашното управление, има доста по-малко мутри от времнната, когато управляваха червените бандити и техните жълти, сини и тъмно сини протежета.

Да, то сегашното управление не е на червени протежета... [smilie5]

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/zujk7888.JPG

Има някои пресилени неща, като например "внучка на намсикойси" ама повечето неща са си верни.

Та въпросът ми е, как може човек да мрази комунистите и в червата, пък да симпатизира на ГЕРБ и Живковият възпитаник - ББ?!

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 23:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: n1x0n   
Дата:   14-06-12 23:41

Що алтернатива, нали сме си ги избрали законно? Харесваме си ги, обичаме си ги, ще си ги изберем пак на следващите избори - няма грижи. Интересува ме как омразата към комунизма се съчетава с любов към ГЕРБ и борисов. Някак парадоксално е...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: dobriman   
Дата:   14-06-12 23:41

това да съдиш по хората какви са, според родителите им, които са живяли в такива времена е същото, като да са те съдили теб, щото дядо ти колак.

...не че ги оправдавам (или смятам, че не са парашутисти)....просто е същото, както и преди 40 г.

По темата: за всичко е виновна информацията. Това е най-голямата разлика между двата строя. И преди и сега дезинформираха, сега обаче си видял цветни картинки и имаш няколко източника. Преди се предаваше от ухо на ухо (и от разкази на "тираджии").

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-12 23:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.