Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Славов   
Дата:   13-06-12 17:08

Най-омразно ми беше през ваканциите, когато се редувахме с брат ми да ходим за хляб. Отиваш на опашката по-рано с един час или повече, за да си по напред. Идва камиона с хляба, двама мъже го разтоварват и като ти дойде реда, взимаш и на бегом в къщи да играеш или да караш колело, ако ти е ред /1 колело естествено за двамата/. Като пораснахме малко освен за хляб, нижехме и тютюн, първо тютюна, после играта.
Ама малки бехме тогава, такива ни бяха кахърите, като пораснахме още, и кахърите, и простотиите и те....
И нямаше респект към полицията, имаше страх, защото биеха за щяло и нещяло...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: canonio   
Дата:   13-06-12 17:11

Топ 10 минуса:

-Мнението ти не струва нищо,пък и е нездравословно да го разгласяваш.
-Потиснаха интелектуалците. Много дори премахнаха физически.
-Основна ценност - учи, за да не работиш.
-Печати.. - негативни: "ерген", "стара мома", "незаконно дете",. позитивни: "партизанин", "активен борец", "отличник". Тези печати определяха посоките на съдбата на хората.
-празни магазини и дефицитни стоки.
-Белене, ама не електроцентрала....
-Селото се премести в града.
-Построиха се панелки и се осра инфраструктурата завинаги.
-Мрежа от доносници. Брат предава брата, дете-баща си.
-Безсмислени заводи на невъзможни места.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ejko   
Дата:   13-06-12 17:14

"2 седмици море и 2 планина"

Не може това да е критерия за достойно съществуване..., нито финансовото ти състояние... Аз финансово съм не много добре, но съществувам доста по-достойно, от някой финансово много добре, които почиват по 52 седмици в годината...
Грозното лице на комунизма и грозното лице на демокрацията са едно и също нещо- нашите собствени грозни лица. Защото не строя определя хората, а хората определят какво ще е лицето на даден стой... А ние сме си същите хора и сега и тогава...
Не знам какви са били някога физиономиите, някакви интелигенти ли, но аз преди 80' не помня, но помня по ТКЗС-тата пре 80'-те, какви мутри имаше, нямаха зъби, надуваха сръбско и лочеха от сутринта...
Не знам как преизпълваха плановете. После тези същите разграбиха каквото имаше по старите им работни места и дойдоха в градовете...
Та сега пак им гледам крадливите физиономии... Някой дори са и "успели", живеят "достойно", защото почиват по 2 седмици на море и 2 на планина...
Японеца, завалията, не почива и 1 седмица, ама го раздава достоен...- балъче...!
Та..., мисълта ми е..., нито ние сме махнали комунизма да го жалим и да плачем за него, нито се изградили някаква демокрация, че да плюем по нея. Ако искате да плюем по философските възгледи на "либерали" като Джон Лок, Русо или Волтер- Ок..., но да се ласкаем, че комунизма ние бил комунизъм, или че демокрацията ни е демокрация е наивно.
Тошо си каза навремето, че социализъмъ е едно недоносче, а от тази призма демокрацията ни трябва да е уродче..., или нещо такова...
Дали е било по-добре..., това е субективно- за едни да, за други не..., но имайте предвид, че има хора, които навсякъде се чувстват прекрасно и не им пречи, нито да склонят глава и да шушнат където трябва, нито да подвият крак и да щипнат от където може и на тях и преди и сега им е най-добре...
А на Тонев му е най-добре, защото както беше казъл поета: "Докле е младост, леко път се ходи...", така че купонът няма как да го изпусне, той е до години, а не до стой...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 17:29

Соца не беше еднакъв през цялото време. Това за косите и дънките беше до към средата на 80-те. Също и дефицита на основните хранителни стоки намаля по това време. Но имаше дефицит на много други стоки. По аналогичен начин стоят нещата и политическите гонения. Постепенно отслабваха. Голяма беше ролята на Людмиа Живкова, която прокара по-либерално отношение към западното изкуство.
Комкретно на canonio:
-мнението ти и сега не е кой знае с каква стойност, вярно не бият за него;
-съгласен, но не защото бяха против тях, а заради уравниловката;
- съгласен;
- негативните, които си изброил бяха повече от тогавашните разбирания на хората;
- като цяло да;
- колко от затворниците в Белене са били по политически причини? Като цяло у нас нямаше сериозно дисидентство. После се нароиха политзаворници. Като при соца с партизаните - колкото по-далече оставеше 9.IX, партизаните се увеличаваха;
- и сега е същото, и навсякъде по света става, но не по политически,, а икономически причини;
- същия отговор като предния;
- съгласен, но и тук поизбледняха нещата;
- и тук по-скоро икономически грешки.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: rumiana   
Дата:   13-06-12 17:38

Ежко е прав, както винаги [smilie3] - много хора не осъзнават, че добрите им спомени от соцЪ се дължат на факта, че тогава са били с 20-30-40 години по-млади и затова и животът им е бил по-лек и по-весел [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Славов   
Дата:   13-06-12 17:39

За политически затворници иде реч.... аз познавам такива хора, за съжаление доста от тях вече за покойници.
Иначе си прав, че доста престъпници са на свобода.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: diandimov   
Дата:   13-06-12 17:49

Едно от другите чудеса на соца са че хората бачката за по 300 лева, пък харчат 1000.

[smilie18]

Нали не си мислите че соца/комунизма си е отишъл от БГ...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 17:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:02

Todd написа:

> Аз пък през соца имах всичко ...[cool]
> [cool] [cool]
>
> И ми стигаше и оставаше ... и дълга
> коса , и тесни панталони , и никой
> не ме е гонил , и досие в милицията
> имах а пък жените бяха направо без
> пари .
> ...

Така погледнато, и аз имах горе-долу всичко, допустимо за онова време.
2 апартамента, кола на 1 година на старо, уиндсърф нов западен, добра музикална уредба, 47 работни дни отпуска, относително висока заплата, уважение като специалист, но....

- да си купиш автоматична перална с връзки;
- хубава самобръсначка, също;
- да си кажеш откровено мнението, което да е добро за обществото и да те подгонят 6-ците;
- да казваш на черното бяло за да си добре;
- да те ебава коменданта на лагера, защото имаш широк колан на дънките;
- да виждаш, че е страшно глупаво да се отрича генетика, кибернетика, модерно изкуство и да си принуден да мълчиш;
- да виждаш, че тиква управлява държавата и да не можеш да кажеш нищо;
- да ти казват "русский карандаш, лучший карандаш" и ти да си траеш за да не изгориш;
- да искаш да станеш архитект, защото рисуваш много добре, първи си по математика в гимназията и да не можеш, защото местата са запазени за децата на другарите;
- да ти прекъснат два пъти процедурата за аспирантура по политически причини;
- да са страшно недоволни от теб, че не портиш колегите си зад гърба им;

...

не ги подреждам хронологически, ама колко още бих могъл да напиша... [smilie2]

Мога само да заключа, с това което съм направил в соца (разработки, публикации, между които и с особено висок принос, патенти, някои от тях с много голям икономически ефект, страшно много вложен труд...) в нормална държава щях да бъда 1000 пъти по-добре.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:04

Vinsent, това през коя година?

Аз, да речем съм учил генетика в часовете по биология и съм ходил на олимпиади по информатика ...

Да не би да говориш за СССР през 30-те ?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:05

Имам някакъв бегъл спомен за билетче за автобус вкъщи струващо 4 стотинки ;)

Пък аз имам директна представа за държави, където билетчето струва 1 евро, пък средната заплата е 3000.

Въобще, много ми е забавно как свеждате всичко до ядене и пиене и викате: "Ко му беши на соца, как хубаво си печахме чушкити зъ лютин'цата прит блока".

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:06

ilcoin [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:09

chill написа:

> Vinsent, това през коя година?
>
> Аз, да речем съм учил генетика в
> часовете по биология и съм ходил
> на олимпиади по информатика ...
>
> Да не би да говориш за СССР през
> 30-те ?

Поинтересувай се от история!
50-те години в България. [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:10

А, добре, пък аз се чудех защо нямам такива спомени от 20г преди да се родя ...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 18:12

Генетиката и кибернетиката действително бяха заклеймени като буржоазни науки, противоречащи на марс-ленинизма и бла-бла. Но някъде към 1975 г. тихомълком ги пуснаха да се изучават. Щото видяха, че са си науки и западните държави доста дръпнаха напред.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:16

guesswho написа:

> ...Мога ли според теб да
> изразя това мнение без да имам
> проблеми с властта? Ще ме покани ли
> Слави да си говори с мене на тази
> тема? :P

Можеш да изразиш всякакво мнение без да те привикат ченгетата от комунистическата държавна сигурност или направо да изчезнеш. [smilie2]

Вярвай, това е голяма придобивка! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:17

guesswho, помогни ми да се задълбоча мисловно, изтъквайки положителните черти на комунизма, които аз така несправедливо принизих. Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:19

mr_kras написа:

> Генетиката и кибернетиката
> действително бяха заклеймени като
> буржоазни науки, противоречащи на
> марс-ленинизма и бла-бла. Но някъде
> към 1975 г. тихомълком ги пуснаха да
> се изучават. Щото видяха, че са си
> науки и западните държави доста
> дръпнаха напред.

Да отречеш генетиката (хайде онова дето му викат кибернетика беше по-непонятно), като на всеки е ясно, че детето прилича на родителите си, това беше върха на комунистическата тъпотия. [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:23

guesswho написа:

> Добре де, по-горе питах - какво
> трябва да направиш за да ти се
> случи такъв проблем? Да кажеш пред
> съседите Долу БСП ли, да слушаш
> ...

Ти чуваш ли се какво говориш!
Първо тогава беше БКП (същите де).
Второ: никой ни би си помислил да каже такова нещо. Това означава директно да те екзекутират! [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   13-06-12 18:25

Аааааах , по оня върл социализъм язе бачках тогаз с руснаци , геманци ( западняци ) англичани , финландците от Нокия ( 100 пъти съм ви го казвал ),италианци и американци включително ....

Баа го никой от тях не каза колко сме зле тогаз по ония времена .

А не е било да не сме били с тях на места и случки дето ако ги разберат тяхните шефове ще ги изгонят немедленно от бачкане !!!

Та тия хора бяха работили по целият свят .И всички казваха едно и също - нема такъв кеф като тук !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Били вземали по 3000 евра - ама се утрепват от работа за тях .Халал да им са !!!

И парите , и кредитите дето погасяват цял живот с тях !!![smilie21]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.