Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-06-12 18:26

Автор: ilcoin
Дата: 13-06-12 18:05

Имам някакъв бегъл спомен за билетче за автобус вкъщи струващо 4 стотинки ;)

Пък аз имам директна представа за държави, където билетчето струва 1 евро, пък средната заплата е 3000.

Въобще, много ми е забавно как свеждате всичко до ядене и пиене и викате: "Ко му беши на соца, как хубаво си печахме чушкити зъ лютин'цата прит блока".
-----------------------------------------------------------------

Точно както го е казал и Винсент - на посредствените си им беше добре, даваха им задачи и им даваха некой лев.

Я оставете тая, че през комунизма било хубаво...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:26

Аха, значи все пак говориш за Лисенко и за СССР през 30-те.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:26

Да сключиш църковен брак например. Имам познат, който си загубва работата заради това, после една година го държат безработен за наказание, а жена му бременна през това време.

Питай пак после, кое пък му е било толкова лошото. Лютеницата си беше супер. И на всеки ставаше различна, и всеки си харесваше на неговата майка продукта.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 18:29

Автор: Vinsent
Дата: 13-06-12 18:16

guesswho написа:

> ...Мога ли според теб да
> изразя това мнение без да имам
> проблеми с властта? Ще ме покани ли
> Слави да си говори с мене на тази
> тема? :P

Можеш да изразиш всякакво мнение без да те привикат ченгетата от комунистическата държавна сигурност или направо да изчезнеш.

Вярвай, това е голяма придобивка!

------------------------------------------

Е, да де... Можеш да изразиш всяко мнение... Само дето на другия ден вече не си на работа или ти пращат данъчните, или случайно се спъваш и падаш... шест пъти, или нещо друго такова... Не казвам, че преди е било добре, но сега е същото, ако не и по-зле, точно в това отношение. И сега може някой да те натопи за каквото си поиска. И голям праз, че мога да изляза на площада и да викам долу този или онзи... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: canonio   
Дата:   13-06-12 18:30

guesswho, дори заради дядо си, който дори не помниш, пак ставаш мишена на ДС. Потеклото можеше да ти съсипе живота.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Todd   
Дата:   13-06-12 18:31

Нищо .

Аз лично съм псувал партииймият секретар на общото събрание на комбината (3000 човека ) и нищо не се случи .

На директора на всеослушание съм му казвал ( викал е по-точно) некадърник и измикяр .... и никакви последствия нямаше .

Ходил съм на бачкане в 8:30 сутринта и в 9:00 със си тръгвал кат пич месеци наред и нямаше проблем .

360 кинта ми беше заплатата без премий и разни рационализации в които не включвахме началници !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 18:32

Имам съсед, сътрудник на районния комитет на бкп (демек доносник). Та той забраняваше на жена си да черви яйца за Великден... [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 18:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:37

Медицински университет - катедра по медицинска генетика основана 1971 г.
Софийски университет - катедра по генетика основана 1974 г.

Първи български компютър "Витоша" - създаден през 1961-62г.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: chill   
Дата:   13-06-12 18:38

Vinsent написа:

> Имам съсед, сътрудник на районния
> комитет на бкп (демек доносник). Та
> той забраняваше на жена си да
> черви яйца за Великден... [smilie9]


Значи ако не си религиозен или суеверен си камуниз, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 18:55

църковния брак не е нещо, което ме трогва. Ами какво те трогва! Ето ти една съвсем дребна причина да ти съсипят живота. Какво повече искаш!

Нета е пълен с провалени съдби на хора, позволяващи си да не харесват правилните неща, или да вярват в неправилните, или да четат не каквото трябва. Земи се пообразовай малко. Говорим за дребнавости, които са завършвали ужасно. Говорим за времена, в които всеки е топял всеки за щяло и нещяло. Може и да не си ги видял, но това не променя фактите.

IvoZafirov го е казал чудесно! Посредствените хора! Като като е пълен търбуха, като ломоти черно-белия телевизор и има домашна ракиика в корекомското шише, дето го подари шурето на третия братовчет на втория мъж на балдъзата дето е тираджия в Тексим и всичко е наред. И да живей соца и бай Тошо! Евала!

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 19:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: Vinsent   
Дата:   13-06-12 19:46

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.

(Забравих категорията на посредствените, дето им беше гот: даваха им да учат, даваха им да си купуват банани и портокали, евентуално коли за 20-25 години чакане, 10 кв.м. нормирана жилищна площ на човек, даваха им да ходят на почивка, ходеха на разни лагери, бригади, работното време им минаваш как да е, не оставяха никава следа след себе си, просто защото не можеха и т.н.)

До тук съм в тази тема.


Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 19:56

Тоест посредствени са всички, които не искат да сключат църковен брак, да боядисват яйца и още няколко дребнавости, както ти сам ги определи. Тоест, въобще не е било трудно да се съобразиш с някои дребни правила и да живееш спокоен живот и да постигаш целите си. Това ли казваш?
Точно! Ако не вярваш в нищо, ако не те интересува в каква държава живееш, ако ти е все тая дали ще живееш на село или в града. Ако не ти е проблем членството в само една партия. Ако не искаш да пътуваш никъде, освен с градския транспорт и то ако го има. Ако Лили Иванова те кефи на макс и нямаш проблем да харесваш това, което паритята ти казва да харесваш, то да - нямаш проблеми. Всичко това са дребнавости, с които може спокойно да се примириш. Понеже къде е разликата?

И какво всъщност е посредствен човек? Който се задоволява с маргиналните неща и му е все тая. Не прави разлика в детайла. Лили Иванова = Луис Армстронг - певци, свирачи, всички са един дол дренки. БКП = БЗНС - партия. Съветски филм = Американски филм - филм като филм. София = Париж - град като град. Хора къщи салтанати.

Слушкаш, папкаш и нямаш дерт за нищо. Даже ти и намират работа. За нищо не мислиш, за нищо не се тревожиш. Като прасето в кочината. И то за нищо не се тревожи.

Не е нужно мен да са ме репресирали лично, за да съм съгласен с тази система. Ако не разбираш още, не мога да ти помогна приятелю. Никой не може.

Чети "Задочните репортажи" на Георги Марков. Направил е толкова точна дисекция на социалистическото общество в България, че в крайна сметка от яд го убиват. Не защото е вреден, тя книгата е факт.

Или ти пука, или не ти пука. Ако не ти пука, няма да ти "пропука". И обратното. Факт ...

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ilcoin   
Дата:   13-06-12 19:59

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.

Кратко, ясно, точно [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: guesswho   
Дата:   13-06-12 20:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 20:10

С риск да бъда обвинен, че защитавам предишното време /което не би отговаряло на истината/, аз не съм виждал по-голям разцвет на посредствеността, отколкото през последните години... И не просто разцвет, но и поставянето и на пиедестал и превръщането и в пример за подражание на цяло едно поколение... [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 20:16

Всеки който се опитва да защитава онова време е или незапознат, или е бил пряко или косвено облагодетелстван, поради което е необективен, или е бил с робски мантаитет, та режима му е пасвал, или е крайно тъпо парче да защитава система отдавна доказала своята нежизнеспособност.
Що не пеиемете, че може да има и друга гледна точка, без да е някое от гореиброените. Тук говорите за духовната свобода. Ще отречете ли, че да кажем 90% от избягалите по времето на соца са точно икономически емигранти. А за духовната кочинка, ами сега какво е - чалга кочинка.
А за нежизнеспособността на соца - ами Китай и кризата, която ни тресе? Имаше много недостатъци и като цяло съм против соца, ама тотално всичко да се отрича за мен пък е най-малкото тенденциозно.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 20:25

Китай - добре, но тоталитарен социализъм.
На мен по ми допада скандинавския социализъм... Хем свобода, хем социална държава... Няма много богати, но няма и бедни... Всички са доволни и спокойни... И не бих ги определил, че са посредствени, нищо че ние тук всички сме гении неземни... [smilie5]
А и изобщо, покрай кризата на най-високо ниво се заговори, че капитализмът вече е изчерпал своя икономически ресурс и светът търси нова форма за социално-икономически договор...
Страх ме е много-много да си мисля какво следва... [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-06-12 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-06-12 20:37

Най-важното сега е, че човек има избор. Ако му харесва кочината/работата/климата/социалната среда, да си стои, ако не - свят голям. В онова време нямаше кой знае колко голям избор.
Не знам дали някой спомена, че беше доста трудно да се развива частен бизнес.
Абе, цялото идеологическо промиване на мозъци е евало майката на няколко поколения [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: ценослав   
Дата:   13-06-12 20:52

"Кой не скача е червен". Какво толкова умувате! [smilie6] [smilie6] [smilie25] [smilie25][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: mr_kras   
Дата:   13-06-12 21:17

Китай - добре, но тоталитарен социализъм.
Цитирах го по повод репликата, че социализма е доказал своята нежизнеспособност.
Абе, цялото идеологическо промиване на мозъци е евало майката на няколко поколения
Извършвало се е от двете страни, но с различни методи.

Отговори на това съобщение
 Re: 9-те чудеса на соцЪ
Автор: taraymito   
Дата:   13-06-12 21:23

За мен имаше други, далеч по-гадни неща от липсата на банани и кока-кола по магазините… Като например да не ни кажат, че е гръмнала АЕЦ и радиационният облак е над страната ни, та поне да не излизаме от къщите си и да не се разхождаме под пролетния дъжд. Или това, ако си болен от рак, да не ти казват, за да не рухнеш психически, вместо да знаеш и да се сбогуваш с близките си преди да са те упоили тотално с болкоуспокояващи… Все едно хората в социалистическите държави не ги хващаше рак. Или ако мъжът е причината едно семейство да няма деца, да им кажат, че всичко е наред, защото жената може да забременее от друг и това да остане скрито /къде ли отиваше тук социалистическият морал?/… И още куп такива неща, по-скоро свързани с личността в духовен, емоционален и психологически аспект, отколкото икономически или политически. Информационното затъмнение беше не само по новините, а над всеки човек отделно – над живота, мислите и душата му. Е, това за мен е по-кофти, отколкото че в магазина имало само два вида сирене…

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (13-06-12 21:24)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.