Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Държавния служител...
Автор: Analgina   
Дата:   25-05-12 17:50

Asahi, и аз си карам по правилата. След като в Пловдив не са открили лявата секция на светофар си карам по правилата: на зелено си влизам в кръстовището и като светне червено се изнасям, защото е час пик, без да смущавам напречно движещите се. Това, че полицаите сутрин и вечер се нареждат за някоя кинта там, не ме вълнува. Вместо да си бъркат в носа и да дебнат жертви, могат да порегулират трафика, ама сигурно не помнят сигналите.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Vinsent   
Дата:   25-05-12 17:56

Съдията: осъждам Ви на 500 лв глоба за обида на държавен служител.
Нещо да искате да кажете?

Подсъдимия: искам, ама при тези тарифи не смея! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: n1x0n   
Дата:   25-05-12 21:56

Държавата взима пари под формата на данъци. Поради самия характер на данъка, твърдението, че тези пари отиват за заплати е неоснователно.

И откъде се появяват парите, които отиват за заплати на държавният чиновник, щом не е от данъци, такси и т.н.? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   25-05-12 22:10

Поглеждаш в Закона за държавния бюджет, приходна част, и разбираш кое откъде по колко.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   25-05-12 22:12

Парите за заплати идват от бюджета на съответното ведомство, който пък се образува като се преразпределя държавния доход. С други думи не може да се прави извода, че плащайки си данъците плащаме заплати или пък нещо друго и трябва да очакваме нещо да ни се даде насреща. Затова съм споменал "характера" на данъка. Таксата е друга бира, срещу таксата получаваме конкретна услуга.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: n1x0n   
Дата:   26-05-12 00:09

С други думи не може да се прави извода, че плащайки си данъците плащаме заплати или пък нещо друго и трябва да очакваме нещо да ни се даде насреща.

Абсолютно може да се направи този извод, защото това е фактическото състояние на нещата. Държавните служители получават заплати от държавата, която пък ги е събрала предимно от данъкоплатците. Кой данък с какъв характер е, как се казва и в чия хазна отива - изобщо не променя общата картинка.
Просто ти си си измислил някаква засукана теза, очевидно в случай, че някой ти каже "аз ти плащам заплатата!", но това не я прави вярна.

А че данъкоплатеца е в правото си да има очаквания - е най-естественото нещо. Той затова плаща данъци, защото държавата е поела ангажимента да върши дадени неща срещу тези пари. И надали има членка на ЕС, в която администрацията върши нещата по-калпаво, по-бавно и по-сърдито, отколкото в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: diandimov   
Дата:   26-05-12 07:52

Не съм сигурен доколко перото "данъци" е изобщо с накаква тежест в бюджета на бегето.

Помисли малко: данъците имот са СИМВОЛИЧНИ, няма търговия и икономика почти... какви постъпления?

България ако трябва на данъци да разчита, ддс 100% ще го направят, и пак само 3 дни ще изкара.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: OIM   
Дата:   26-05-12 08:22

И всеки нов ден във ФФ започва с коментар от другата страна на света ...


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 08:35

Нека не си кривим душата: администрацията работи много по-добре от преди 10-15 години. А и не познавам някой чужденец доволен от собствената си администрация.

в НАП идваш, теглиш си номерче и аз поне в Бургас не съм имал случай служителка да не ми обясни нещо. Дори при подаването на декларацията ми я прегледа щателно (макар че не е длъжна и всяка грешка е за моя сметка) каза ми какво да добавя и допълня. Остави ги настрана. Върнах се следобяд и жената ми обърна внимание без да чакам пак.

в НАП Бургас има една женица на входа, която продава формуляри. Станала е информация, е няма такава скорост на обслужване и консултиране едновременно. Къде, какво се пише, помага на по-стари хора да попълват данъчните си. Аз щях да си говоря сам.

Това което липсва и което създава всички проблеми е простичко, елементарничко: ГИШЕ ИНФОРМАЦИЯ, на всяка институция, министерство, общинска служба и т.н. Някой да те посрещне с усмивка, да те обслужи. По простичък начин, някой ше ти обясни къде да отидеш, какво да направиш, кого да потърсиш, колко да почакаш. НЕ Е РАБОТА ТОВА ЗА ОХРАНАТА.
Не е прост народа. Той не е длъжен да познава и знае всичко. За тази цел някой трябва непрекъснато да го информира

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: Marillion   
Дата:   26-05-12 08:41

don_kolev [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   26-05-12 11:14

Гише информация може да се изпълнява от електронна информационна система. Няма да е по-сложна от мобилен телефон.
Един работещ (с реални услуги зад него) сайт още по-добре.

Някой да знае телефоните на Вътрешен контрол на Софийска община? Яко се крият тези хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   26-05-12 11:43

Гише информация е добре да има, но на него едва ли не ще трябва да работи най-подготвения служител в администрацията, тъй като там ще трябва да отговаря на максимално широк кръг от въпроси, а такива хора трудно биха се навили да работят на такова място.

n1x0n, ако това го бях измислил аз, да речем, че не е вярно, обаче това начинът по който стоят нещата, без значение на кого не му харесва. Имаш (и не само ти, разбира се) тотално сбъркана представа за това какво е данъка и какви са неговите функции. Данъкът е безвъзмездно, парично и невъзвръщаемо плащане, установено едностранно и по общ начин от държавата, която има възможност да го събере по принудителен ред. Обърни внимание на думичката "безвъзмездно". Т.е. срещу задължението на лицето да плати данък върху дохода или имуществото, което то притежава, не стои насрещно задължение на държавата за предоставяне на услуга или друга престация. В този смисъл държавата не поема никакви ангажименти срещу нашите данъци. Тя ги прибира под формата на доход и си ги разпределя както сметне за добре, без изобщо да се съобразява с мнението ни. Отделно, служителите също плащат данъци и по твоята логика това би трябвало да означава, че сами си плащат заплатата, което очевидно не е така. Нека търсим причината за недоволството на гражданите от администрацията в некомпетентност и манталитет на конкретен служител, а не да хвърляме вината върху цялата система.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 11:54

ksuhorov,
може да е млада пенсионерка[cool] , работила в общината например. Достатъчно е да знае реда в институцията и да успее да насочи хората към кого да се обърнат, а не да реши проблема им.

Колкото до това какво стои като задължение от страна на държавата. Държавата трябва да е гарант за спазването на законите и разпоредбите, основни права и свободи на своите поданици. Гарантиране и изпълнение на по-горното значи точно и услугите и престациите, за които говориш по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   26-05-12 11:58

И тук е моментът да разграничим претенциите към държавата от претенциите към служителя.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   26-05-12 11:58

В този случай, който описах, не мога да кажа че конкретен служител е виновен. По-скоро е виновна точно "системата". Документите, които ти изпращат са тотално неразбираеми за обикновения човек (дали пък не съм съвсем тъп?), изобилстват от неясни съкращения, препратки към нормативни актове неизвестни за неспециалиста, цифри, дроби, означения, чл.5 по параграф 22, обн. Държ в-к от 62 г., по ИД от 22.ян.03, плюс 75% от горницата на главницата на цитираната в предходната алинея сума, по сметката на ТД на НАП, преводима в ББ, изискуемото от СИ по чл. 38, ал. 8 и т.н. изобщо написани са на нечовешки език.

А е супер просто.
Мога дори да дам темплейт, с който да си служи администрацията в бъдеще:

Гражданино.... (едикойси)
Дължите ....едикаква си сума
Дължите я на ... едикое си ведомство или човек
Дължите я заради... описва се причината
Дължите я в срок...до еди кога си
Ако имате въпроси и възражения - обадете се на телефон... и тук телефона на чиновника изготвил документа.

Виж колко е просто, спестява куп нерви, обиколки по гишета, по институции, разправии с охрана, издаване на пропуски и всичката простотия.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 12:01

А разликата "асахи" е...?

Ти като представляваш фирмата си, претенциите на клиентите ти къде отиват към теб или към фирмата ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: asahi   
Дата:   26-05-12 12:05

Въпросът ти за фирмата е основателен, но не мога да ти отговоря публично и подробно. Само ще спомена, че при нас Customer Satisfaction е измерим показател за успеха на бизнеса и се следи.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: don_kolev   
Дата:   26-05-12 12:13

Малко оф топик, но много са ми интересни служители, които казват: Ми то от мен не зависи нищо! Аз съм само продавачка ...

Или в ресторант:
- Как е агнешкото?
- Ми не знам...(мълчание)
- Прясно ли е?
- Ми то тука всичко е прясно? (гледа тъпо)
- А този патладжан с моцарела как се приготвя (демек печен, готвен, на тиган?)
- Ни знам. Ша питам готвача (обръща се ядосан и отива да пита)
- Запечен (отговаря)
След малко носи някъв бъркоч с доматен сос, кат' манджите на баба ми.
- Тези домати кви са?
- Ми така се приготвя тука!

Беше ми забавно, защото бях в готина компания. Доматите си бяха бонус, щото ги нямаше в менюто.


Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ksuhorukov   
Дата:   26-05-12 12:36

Понякога е сложно, да. Аз като имам проблеми с автомобила си, отивам на специалист. Когато реша да правя ремонт, обаждам се на специалист. Когато се разболея, отивам на лекар. В общи линии гледам да не експериментирам за собствена сметка.
Отношенията с държавата са достатъчно сложни и разнообразни, за да са по силите на човек, който няма често вземане-даване с нея. Има хора, които в тези случаи могат да ви помогнат и да ви спестят главоболия, нерви, а твърде често и пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: ntonev   
Дата:   26-05-12 12:53

Аз си мисля, че една електронна администрация ще облекчи нещата чувствително. Но ако вземем примера на Жоро - даже и електронната администрация няма да помогне, ако нещата не са направено с мисъл и идея да се помогне, а само отбии номер.
Изобщо, добре познатия термин в развитите страни, наречен common sense- сериозно отсъства в много от дейностите, а това е сериозен инструмент, но трябва да има управление което да умее да го прилага...

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: J0R0   
Дата:   26-05-12 13:18

Ксухоруков - не, не съм съгласен.
Отношенията с държавата трябва да бъдат прости и разбираеми.

В моя документ ставаше ясно че дължа едни пари на ПС по ИД и толкова.
(нито дума кой е завел дело и по каква причина)
Не разбирам защо трябва да загубя един цял ден обиколки по гишета и нерви за да ми обясни някой, че това е заради неплатена такса от преди 10 години по бракоразводното ми дело.
Толко ли е сложно да го напишат изначало това?

Отговори на това съобщение
 Re: Държавния служител...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   26-05-12 14:48

Абе аз съм бил държавен служитрел 7 години и винаги съм бил наясно, чè заплатата ми е от бюджета, който пък е от данъците на всички останали. Така, че държавния служител го издържат всички останали и той е длъжен да е в тяхна услуга, а не тяхно бреме.

Онзи ден отново се срещнах с тъпото поведение на държавния служител на директорско място, но пък това малко или много ще му излезе солено. Няма да обяснявам защо, но самонадеяността не е добър съветник, особенно когато просиш пари от външен донор.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.