Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: 26.04.1986
Автор: diandimov   
Дата:   26-04-12 11:19

Може, може...

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: hose   
Дата:   26-04-12 11:26

абе май трябва да по прочете повече за тези неща...

НГ май имаха много добър филм по темата, ще видя дали го има

а че нищо не са направили ОЛИГОФРЕНИТЕ - факт, щото видиш ли отричаме с братска СССР... а точно датчиците навсякъде са полудяли.. и доста бг физици са били мобилизирани натам между другото, преподаватели от ФзФ ми разказваха как са мерили периодично и са си отчитали сериозни лъчения... освен ограниченото излизане навън, е имало още няколко много елементарни неща които е трябвало да бъдат направени - едното е взимането на чист йод, за да може да се блокира шитовидната жлеза, и да не поема радиоактивен йод, който е бил част от замърсяването, мисля че това са го направили, но със закъснение от няколко седмици... баща ми който е лекар тогава си спомням че ни събра цялото семейство и ни намаза ръцете с йод, като така явно се абсорбира също през кожата... другите елементарни неща е било миенето на улиците, за да се маха въпросния радиоактивен прах, това също са ми казвали че само кмета на Пловдив нарежда да се прави, плюс това че трябваше да не се ядат много от реколтата тогава, и да се правят непрекъснато изследвания, което се съмнявам дълбоко че е било направено... практически това поглъщане и натрупване на радиоактивни частици вътре в тялото е най-опасно...

http://www.youtube.com/watch?v=WnDhIc8q7Eg



Публикацията е редактирана (26-04-12 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: Славов   
Дата:   26-04-12 11:30

"Не съм го смятал при вятър и дъжд защото не съм сигурен дали тези неща влияят. Радиацията НЕ Е фин прах който може да се носи от вятъра."

Туй май кандидат за титанична мисъл....

Макар че, по принцип е прав.... но смата радиация Димов, се създава точно от такъв прах и частици, които са подвластни и на вятъра и на дъжда....

[smilie3]
[smilie3] [smilie3] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: diandimov   
Дата:   26-04-12 11:33

Аз говорех за рафиацията.

При големи аварии може и да има радиоактивни елементи носени от вятър и дъжд, но това е друго. Но и то може да се изчисли някак.

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: niagara   
Дата:   26-04-12 11:36

Диан, да де , точно за такава авария става дума[smilie5] при това с дъжд и вятър[smilie5]





Иво,
ей го с гугъл-търсачката първото, което дава: - Виж за Йод 131 - полуравпад за 8 дни.

ИНФО С ТАБЛИЦА


Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: niagara   
Дата:   26-04-12 11:40

и още за пораженията и за мерките, които може да предприемем

http://www.geo-bg.bg/nauka/nyama-pragova-stojnost


Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: niagara   
Дата:   26-04-12 11:48

и йод е добре да се дава, но дозирано, и то да се започне в първите 5 часа от замърсяването.

http://www.blitz.bg/article/23762


Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: niagara   
Дата:   26-04-12 11:50

който има време и желание да почете повече

ЦЪККККККК


Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: canonio   
Дата:   26-04-12 12:00

Има доста странни неща при взаимодействието на радиацията с организма... например, точно човекът, който е направил първите снимки над обекта, си е жив и здрав. Имаше едно интервю с него, каза, че радиацията имала вкус. Всички около него са измрели, той си живурка без увреждания...

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: ivodam   
Дата:   26-04-12 12:04

canonio: Орнитологът Павел Симеонов ми е разправял, че в района на Чернобил, понеже е напълно обезлюдено и запуснато, е станало рай за растителност, птици и животни, възстановили са се редки, изчезнали видове. Японци дават луди пари да ходят да зяпат и да снимат. Май са по-наясно с радиацията от другите нации...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: n1x0n   
Дата:   26-04-12 12:11

Интересно ми е, че никой в България до момента не е изискал/публикувал официалните данни от замерванията в този период. В крайна сметка, радиационият фон се мери ежедневно поне на 5-6 места в България от 60-те насам.

В крайна сметка - ако е имало сериозно повишени, вредни за здравето стойности на радиацията - никога не е късно да се потърси отговорност на малкото останали партийци, които са укрили тази информация.

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: canonio   
Дата:   26-04-12 12:14

не става, виновни ще са умрелите.

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: PolarBear   
Дата:   26-04-12 12:37

Не е вярно, че не са взети мерки.

Ето ви две много сериозни:

1. Още на втория или третия ден в тогавашното Направление научно-технологични изследвания се появиха двама мъже в черно и с черен автомобил откараха заместник шефа на секцията по природни и питейни води да провери на място и даде мнения за аварийното водоснабдяване на една резиденция.

2. Пак по това време един подполковник от медицинската служба, спациалист по радиационна медицина, е вдигнат от вкъщи по малките часове сутринта и закаран под стража някъде из западния Балкан...защото точно в този район се въдела една гъба със странното име пъстърва, която другарят Тодор Ж. обичал много. И трябвало да се даде експертно мнение като как да станат работите оттогава-нататък. След откровеното му мнение, че радиация все пак има, години наред човекът е поставен под натиск и тормозен. Между другото, още по-късно, след 1989 г., стана и министър, и то нелош...

Ако се напъна, може да се сетя и за още една-две, все от този порядък. Говоря само за неща, които съм видял лично или знам от основния участник в събитието.

[smilie5]



Публикацията е редактирана (26-04-12 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: lumix   
Дата:   26-04-12 13:09

"години наред човекът е поставен под натиск и тормозен. Между другото, още по-късно, след 1989 г., стана и министър, и то нелош..."

....значи са го "компенсирали" ...хитро! Бил е "герой" но са му платили накрая! ...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: Славов   
Дата:   26-04-12 13:37

Има интересно филмче в Замундата и Колибката- Радиоактивни вълци.

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: asahi   
Дата:   26-04-12 13:48

Никсъне, измерваше се радиоактивния фон и още как. В казармата го мерехме през три часа и то на няколко места. Миехме плаца с маркучи, не ходехме по тревата, не ядяхме марули, а 20 годишни кочове от резерва. Резултатите от измерванията варираха според вятъра, дъжда и колко сме измили праха. Доста високи показания се събираха от первазите на прозорците, например, както и в ръба на тротоара към сградата и до бордюра. За 15 дни научих за радиометрията повече, отколкото после в института. В армията открито се говореше за проблема и се взимаха мерки за предотвратяване на последствията. Поне в нашето поделение и казармен район.

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: ivodam   
Дата:   26-04-12 13:55

asahi:

В казармата го мерехме през три часа и то на няколко места. Миехме плаца с маркучи, не ходехме по тревата


Бахмамаму, през цялото време сме живели с тебе в паралелни вселени, Сахи-сан, аз мислех, че само при Бойковото управление това се получава. [smilie8]

Къде беше тая чутовна казарма, ако не е тайна?


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: asahi   
Дата:   26-04-12 14:13

Стара Загора, казармения район под Аязмото. Според планът за работа на дежурния по батальон, одобрен от командиар на поделението, радиационният фон се измерва 2 пъти в денонощието. Редовна практика беше офицерът или помощникът му да викат някой боец от наряда или от кибиците на плаца да мерят и да се учат. Всички бяхме техничари и не беше никакъв проблем да го правим. След аварията се мереше повече, а и се се взимаха мерките, за които сме учили по ЯХБЗ. Май по това време отмениха и някакво учение.

Твойта вселена каква беше?

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: tantris   
Дата:   26-04-12 14:22

И колко са БГ жертвите от аварията в Чернобил?

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: ivodam   
Дата:   26-04-12 14:24

В мойта вселена, 7-ма Рилска дивизия така да се каже, както вече казах, никакви промени немаше във фона и никой с никакви глупости като миене на плацове и тем подобни щуротии не се е занимавал, освен това по това време валеше кажи-речи всеки ден, та това с миенето ако не е поредната ти измишльотинка, си е било чиста глупост.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (26-04-12 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: asahi   
Дата:   26-04-12 14:30

Впечатлен съм [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: VoxGabrieli   
Дата:   26-04-12 15:08

ivodam написа:

> canonio: Орнитологът Павел Симеонов
> ми е разправял, че в района на
> Чернобил, понеже е напълно
> обезлюдено и запуснато, е станало
> рай за растителност, птици и
> животни, възстановили са се редки,
> изчезнали видове. Японци дават
> луди пари да ходят да зяпат и да
> снимат. Май са по-наясно с
> радиацията от другите нации...
>
>
> [smilie7]

Адашче, преди време мина някакъв материал за затворената зона около реактора в Чернобил. Бил атракция сега, да. Ходели там хора, наистина, но имали ограничено време да прекарат там, нещо от порядъка на няколко часа.

Било като застинало във времето. Всичко както е оставено от местното население в момента, в който са ги евакуирали.

Но имало една женица, бабушка някаква казаха. Отказала била категорично да напусне, да се евакуира другаде. И съответно бяха спретнали интервю с нея. Как живееш? Ами нормално, както едно време. Печката зимъска, козите на лятос, че и компоти си правела жената даже. Ами от какво компоти!?

Ами от горски ягоди! Бързо, лесно, вкусно. Една ягодка, едно компотче! [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: ivodam   
Дата:   26-04-12 15:10

[smilie18] [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: canonio   
Дата:   26-04-12 15:13

Ягодка, ама ако я хванеш. Много бързи бягали.

Отговори на това съобщение
 Re: 26.04.1986
Автор: serjy   
Дата:   26-04-12 15:25

ако се съди по мненията във форума, повечето ги е треснала необратимо радиацията, само дето физиологични прояви нема, само психични.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.