Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Цената на българските празници...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-04-12 11:26

Не, че постоянно не се случва, но обикновено покрай празници достига своя пик. Защо тръгваме да празнуваме все едно сме сами на този свят и вгорчаваме своя, на близките си, на околните, а много често и отнемаме такъв?

Въпросът ми разбирас се е риторичен и едва ли може да му се даде еднозначен отговор. Но постоянно случващите се и повтарящи се събития около празници са едни и същи..

За какво става дула ми? Ами за какво.. За войната по пътищата..
Може би нямаше да пиша ако в четвъртък не бях станал свидетел (благодаря на провидението, че не бях и участник защото сега може би нямаше да пиша) на зверска катастрофа.

Тръгнах от София с идеята, че няма за къде да бързам и карах меко казано бабешката, докато отиващи да празнуват покрай мен минаваха като луди и на няколко пъти имаше предпоставки за сериозни катастрофи.

Към 5.30 спряхме да хапнем в един рибен ресторант в Черноочене (20 км преди Кърджали). Съвсем спокойно тръгнахме да се приберем и докато коментирахме, че ние днес направо се оляхме с бавното пътуване и съвсем "яваш яваш" го даваме, станахме свидетели на зверска катастрофа причинена от неопитността на един младеж и глупостта на баща му (шофьор на линейка, както после се разбра) да му позволи да изпреварва на забранено и на завой без видимост....

На място където платното в което се движех става двойно зада може да се изпреварва, тъй като започва изкачване, в насрещното платно, което е единично, излизат от завоя две коли и един бус, като едната кола (тъмносин пасат) изпреварва, но вижда, че отдолу идват голям камион (беше на около 100 м пред мен) и моята кола.
Виждам как шофьора на пасата рязко кривва за да се прибере в своето платно и колата съвсем като по филмите се занася и с плавна парабола и не малка скорост се удря в мантинелата. От гумите излизаше син пушек, брони и стъкла хвърчаха като фойерверки..

Пасата се удря в мантинелата засичайки един червен форд транзит, който също е набрал скорост по надолнището, но свива рязко в ляво опитвайки се да избегне пасата пред себе си. От рязката маневра буса се заклаща, шофьора се опитва да овладее обратно колата, но не успява и буса се обръща на пълна скорост, като започва да разпилява всичко, каквото има като товар, включително стъкла, брони, огледала и прочие. Всичко това хвърчи във въздуха все едно има екплозия и е като на филм. Падайки на страни на асфалта, буса с ужасен звук и пръскайки искри от триещата се ламарина в асфалта, навлиза рязко в насрещното платно и продължава напред с голяма скорост. Аз виждам как камиона пред мен удря спирачки и кривва максимално вдясно в опит да избегне влачещият се към него бус, но поради много късата дистанция и за секунди развиващото се събитие не успява и нацепва падналия бус от към пода с голяма сила. Звукът въпреки затворените ни прозорци беше ужасяващ, а хвърчащите отломки, чували с картови и всякакви части са като от експлозия.
В този момент аз успявам да спра (благодаря се, че карах толкова бавно и спокойно) на около 25 м зад камиона и хващам телефона с думите "обаждай се на 112!". Даниела прави същото, но аз не откъсвам очи от случващото се пред мен и не успявам да от шока да си отключа телефона. В този момент (не са минали и 5 секунди), който е настанала тишина, всички коли участници са неподвижни, а други коли не идват нито отгоре, нито отдолу, аз виждам как от пътническото място на камиона искача едно момче и започва неистово да крещи и да удря по вратата на камиона, в този момент стоповете на камиона изгасват и той започва да се движи бавно назад към нас. Аз се опитвам да разбера какво става и решавам, че шофьора на камиона се опитва да отдели камиона от ужасно смазания бус, но виждам, че камиона лееееко започва да завива към лявата част на пътя така, както бавно спуска назад.
Тогава осъзнавам, че всъщност камионът е неуправляем и по някаква причина шофьора не може да го овладее, изкрещявам на Даниела да излиза моментално от колата и изкачам и аз. С излизането от колата неистовите крясъци на пътника от камиона ми дават да разбера, че шофьора е или в безсъзнание или мъртъв и тогава камиона завива още повече на ляво, подминава моята кола, и тръгва назад към дерето, а пътника тича край него и неистово крещи "Колегата ми, колегата ми!".
Аз напълно ошашавен се затичвам първо към буса, който е смазан до неузнаваемост с идеята да помогна на хората там ако са живи и затиснати, но тичайки към него гледам как камиона се срива с дълбокото и стръмно дере и се преобръща надолу..
Стигам до буса и виждам през натрошеното предно стъкло, че има човек. Извиках той ми отговори и каза, че само ръката му е счупена и че няма други вътре. В това време пътника от камиона продължава неистово да крещи "Помогнете! Помощ! Колегата ми загива!" и аз хуквам към към дерето, където камиона все още не е стрял а се срива надолу. Спускам се надолу и камионът най-накрая спира с колелата нагоре опрян в някакви бодливи храсти и камънак.
Едвам успявам да стигна на около 2 метра от кабината защото е не само стръмно, но и не мога да вляза повече от клоните и бодлите на храстите. През това време пътника продължава да крещи неистово изпаднал в шок, но само скача наоколо и се моли за помощ..
Приближавайки колкото можах, виждам, че шофьора е безжизнен и целият в кръв и с главата надолу и решавам, че каквото и да правя не мога да стигна до него заради терена и положениетоо на кабината в клоните. На всичкото отгоре от смазания камион се излиза какво ли не, той съска ужасно и излиза пара и не е ясно какво може да се случи защото е на контакт и единия фар все още му свети..
Общъщам се и се изкачва обратно горе, като виждам, че вече има около 4-5 коли спрели и хората са излезли и стоят покрай пътя гледайки надолу. Казах им, че в буса има затиснат човек и трябва да го извадим.
Шофьорът се е свил близо до предното стъкло, а буса е на една страна почти в канавката, хващам веднага някакво по-остро парче от броня и започвам да разбивам предното стъкло за да го извадим. Не съм си и помислял, че е толкова трудно да махнеш натрошеното предно стъкло и започвам неистово да удрям и постепенно да отварям все по-голям процеп мислейки, че за човека вътре е ценна всяка секунда и че трябва по-бързо да го извадим.
В това време около мен е имало поне 15-20 души, като единия хваща един голям камък и до хвърля в предното стъкло зад което седи свит шофьора. Изкрещявам му да не е малоумен и да доубие човека ли иска при което някой дава още по-малоумната идея да обърнели буса и започват да го клатят опитвайки се да го обърнат, но без успех защото буса е почти в канавката и тежестта му е голяма.
В този момент явно шофьора посъвзел се от първоначалния шок се опитва да се промъкне и да излезе през задните врати на буса и се разкрещяваме да спрат да бутат и клатят защото човека се опитва да излезе.
Излезе и каза само ръката ми е счупена, но гледаше с такъв обезумял поглед, че аз веднага дръпнах някакви чували и го накарах да седне, а Даниела с шише с вода му накокри лицето и го накара да пийне една глътка.

От там нататък събитията започнаха да се забавят.... След около 10 минути от подаване на сигнала дойне линейката, а след нея и полиция. После гражданска защита, която веднага опъна едно дълго въже и върза падналия камион в дерето за техния, за да не се срине още по-дълбоко.

Полицаите отцепиха движението, събраха шофьорите, при което аз виждам, че на пасата причинил всичко това е едно момченце на не повече от 20, което гледа уплашено, а цялото му семейство е в шок.
В този момент, както бях бесен на шофьора на пасата, като видях това момче и ми стана толкова мъчно, че...
Баща му бил шофьор на линейка в близкото градче, а то на другия ден трябвало да пътува за Холандия...

Полицаите попитаха кои са свидетелите на станалото и се оказа, че само ние сме видяли случващото се и ни помолиха да останем за да ми вземат данните. Прибрахме се към 22 и нещо, а във вторник трябва да идем и да дадем показания.

Вече втори ден случилото се ми се върти нон стоп в съзнанието и се оказва, че май шока от видяното хич не е малък. През цялото време седя и мисля как за около 5 секунди един живот беше погубен, а много други пострадаха директно или косвено от една чиста глупост...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: ogimag   
Дата:   14-04-12 11:34

Полицаите могат и да не ти вземат показания. Само копи- пейст от тук и са ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-04-12 11:36

Гледам, че съм писал като с краката си но е поради това, че дланите и пръстите ми са подбити от опитите да разбия стъклото.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: promis   
Дата:   14-04-12 11:42

[smilie2] Лека му пръст на човека.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=886026


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: jingov   
Дата:   14-04-12 11:45

[smilie24] IvoZafirov


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-04-12 11:46

Пише, че пасата е ударил буса отзад. Да си призная честно хич не мога да си спомня дали отзад или отпред. Този кадър наистина ми се губи..

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: kkkolelo   
Дата:   14-04-12 11:52

За съжаление на някои не рядко разума ни идва постфактум ... и не след дълго пак ни напуска ...

Помисли за себе си и Даниела ... нек'ва терапия ... Аз преди три години катастрофирах с жена ми ... пълно кълбо напред в канавката ... малко гористо деренце. Колата тотал, ние не мръднахме от седалките ... Аз счупих лопатка (от страничен удар), но ми мина кат на момченце и без операция ... Щом ми плати застрахователя, веднага си купих сегашната кола ... с повече еърбеци ...

Една колежка ми каза къде могат да ми леят куршум, но не съм ходил ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: arakiss   
Дата:   14-04-12 11:58

ужас [smilie10]
дори не мога да си представя какъв шок си преживял [smilie2]
пп. това беше за иво, ама и за колело май се отнася
уж винаги карам разумно, но как ще ме спаси това, когато ми излезе някакъв ей такъв джигит [smilie9]



Публикацията е редактирана (14-04-12 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: jivkojj   
Дата:   14-04-12 11:58

Абсолютна глупост и липса на опит е да изпреварваш без видимост, макар, че съм ставал и аз свидетел на много такива.

В Германия са регулирали нещата по следния начин - няколко години след вземането на книжка си на "пробен период". Застраховката на колата, която караш е много висока, всички нарушения се наказват по-строго и се налага за дреболии да ходиш на проверовъчни. По тая причина болшинството "новаци" карат малки и слаби коли (заради застраховката) и съблюдават много внимателно какво правят.
Може би е добра идея и в България да се направят подобни правила, защото прави впечатление, че произшествията стават в голяма част от неопитност и непознаване възможностите на превозното средство.

Лека му пръст на невинния шофьор. Дано не е оставил някоя вдовица и сираци! [smilie2]



Публикацията е редактирана (14-04-12 11:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: мара   
Дата:   14-04-12 11:59

най-лошото е, че дори и винаги да караш съобразно максимата "заобиколен съм от идиоти", пак в един момент може да те изненада "безсмъртният изпреварващ". в сряда за отсечка от 9 км.(от табелата "боровец" до табелата "самоков"), покрай нас с бясно насмитане на движението и вкарване на хората и в двете посоки на движение в канавките, преминаха двама джигити. не бяха заедно, имаше интервал от 2-3 мин. м/у двамата. за щастие, нямаше последствия, евентуално - покривени джанти.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: Antonio_V   
Дата:   14-04-12 12:15

IvoZafirov, добре че не сте пострадали и вие и други хора. Лека му пръст на човека. Пътувам често кън Кърджали, имам близки роднини там, четейки това, което си написал си го представих детайлно. Ужас... Свидетел съм бил на много такива изпреварвания там, за щастие без фатален изход. Подкрепям по-високите застраховки и по-сериозни наказания за младите шофьори като вид превантивна мярка. За съжаление, на доста хора като им бръкнеш по-дълбоко в джоба, единствено тогава можеш да ги замислиш.

Поздравления за постъпката, много хора само стоят и гледат сеира в такива моменти. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: deltalink   
Дата:   14-04-12 12:19

Този участък взема жертви на всеки 3 месеца. Местните са свикнали да влизат в изкачването с над 100км/ч за да могат да излязат на баира с 70-80.

Когато в двойното платно се засекат повечко бавно пъплещи и ниско прелитащи стават тези инциденти.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: hose   
Дата:   14-04-12 12:21

дам...

аз мога да разкажа подобна случка, за щастие с хепи енд, и не толкова масова, от преди... 10 години вече, 2001 година... лятото

прибираме се от нощни снимки на вакарел, някъде между 5 и 6 ч. сутринта, 5 човека в стар пасат комби, и всички спят освен мен и шофьора, аз стоя на задната седалка в средата

шофьора също заспиваше и непрекъснато това повтаряше - заспивам заспивам...
аз обаче тогава нямах много опит, и нито му казах да спре нито аз да взема да карам, пък той наддали щеше да ме послуша, като се вземе предвид години опит и тн...

влизаме вече в софия, и горе на семинарията, точно по нанадолнището към хемус той заспива, пуска едната ръка с която държи волана, и пасата тръгва с 80 някъде в насрещното и директно към бордюра, отскача от него, минава през стълба с лампата, завърта се на капак и така въртейки се по капак на тавана продължава надолу пак по асфалта и спира на светофара точно до руското училище...

вътре точно преди удара този отляво до мен се събуди и извика, тръгна да хваща волана но нямаше вече време... аз си спомням само осъзнаването че удара е неизбежен и след това как падам на ръце върху тавана, и както е написал Иво стържещия звук на метала... след това този до мен риташе едната врата и изпълязхме навън

като на филм - отдолу се беше задала патрулка - това никога няма да го забравя - лада, червена, беше спряла на светофара, от двете й страни бяха излезли на вратите двамата полицаи, очевидно бяха видяли всичко, и гледаха неподвижни

слава богу и 5-те човека бяхме с много леки наранявания - разбит нос, уста.. аз си бях ударил крака леко в седалката на шофьора, но.. нищо
а никой нямаше дори колан

пред нас беше спряла и отрязаната лампа - стръчаха й кабелите, и багажа се беше пръснал нагоре по улицата

толкова рано сутринта беше гробна тишина

и единия полицай дойде и само казваше - добре ли сте? да викаме ли линейка ... и после - ама какви сте вие? и единия приятел с леко разбита уста - плюе кръв и казва - каскадьори
полицая - това го видяхме, иначе какви сте.. и той пак - каскадьори...

беше безумно... но наистина бяхме каскадьори след нощни снимки...



повечето катастрофи наистина стават от глупост

последните години всеки път като пътувам към морето откачам като виждам как се кара... просто...

а и не се правят сериозни промени в тези участъци където се знае че стават много катастрофи

абе... съжалявам за случилто се



Публикацията е редактирана (14-04-12 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: asahi   
Дата:   14-04-12 12:29

Лъв си, Дзафе! Сега не си го тургай навътре, че е вредно за психиката.

Младежът с пасатора е бил с баща си. Явно и бащата е проспал опасността. За съжаление шофьорът на камиона не е обезопасил МПС-то си и то е тръгнало назад. Дали е бил във възможност да направи това е въпрос, на който вероятно следствието ще отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-04-12 12:42

Асахи, шофьорът на камиона не е имало изобщо как да спре камиона. Ударът в буса беше много силен и е загинал на място. Спомням си мноого ясно как в опит да спре и избегне буса, на камиона му светнаха стоповете, светеха до удара и няколко секунди след удара угаснаха и той тръгна назад. По-скоро спътника му е могъл да се опита да спре камиона, но той от удара ли от по-слаба психика ли, искочи от камиона в шок и крещеше неистово. Нямам идея къде е ръчната спирачка на камиона, но може би е имало начин на бъде спрян.
В такива ситуации се оказва, че едно е да ги обсъждаш тези неща с приятели и какво трябва да се направи в такава ситуация, но съвсем друго да си на място и свичкоо да се случва със скоростта на светлината от ужасно по ужасно и да се чудиш кой има повече нужда от помощ.
След това даниела ми каза, че първо съм хукнал към буса, на мен ми се губят някои кадри. Както и че като е видяла да тичам надолу след камиона е говорела по телефона с 112, но се уплашила и започнала да вика зад мен да се пазя защото може нещо да гръмне. Нито съм я чул, нито се замислих за тези неща в първия момент. Просто тичаш ако можеш да направиш нещо. Чак след като видях, че шофьора е безжизмен и наистина не мога да стигна до него и да го извадя, се усетих, че камиона може и да е опасен заради изтичащите течности от него и съскащите звуци, както и че едвам се крепи на някакви мижави храсти и камъни и може да тръгне още надолу.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: autosvet   
Дата:   14-04-12 12:50

Асахи вярвай ми подобно нещо няма как да не го приемаш навътре.

Шофьора на камиона най-вероятно е получил сърдечен удар или ако е бил без колан си е ударил главата и е изгубил съзнание. По принцип товарните доста добре поемат подобни удари и поради масата си всякакви бусове, коли и т.н. просто ги отнасят. Гадна ситуация. Хайде дано на никой да не му се случва да е свидетел, камо ли пък участник.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: Jim__Beam   
Дата:   14-04-12 13:03


.. Камионът е могло да бъде спрян от спътника на шофьора , но просто е изпаднал в паника и не е могъл да реагира адекватно !!
Явно не е бил камионджия , а само се е возел !

.. Ръчна спирачка няма като при колите , има много по-сигурен пневматичен блокаж на всички колелета по композицията !!
На всички камиони , които съм карал , лоста се намира вдясно на волана и умишлено е сложен там , за да е достъпен и до спътника на водача , в случай че се случи нещо !
За да се блокират спирачките - лоста се натиска надолу ... обратното освобождаване вече става с палец ... /като на Опелите задната/
Пича се е панирал от удара и пак казвам , ако е бил камионджия , първото нещо което е щял да направи е да блокира спирачката !!


... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/vasq0522.JPG
http://www.volvotrucks.com/SiteCollectionImages/VTC/Market/Trucks/FM-on/Cabs/566x228-fm-lower-sleepe



Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: hose   
Дата:   14-04-12 13:04

дам... много малко хора запазват самообладание в такъв момент и действат адекватно

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: 2nYo   
Дата:   14-04-12 13:41

Много лоши неща могат да се слу4ат на 4овек, но най-лошото е паниката, загубата на самообладание ! Във вси4ки слу4аи е по добре да спреш първона4алния импулс за реакция, и да пребориш паниката съжалявам 4е се е слу4ило пред теб винаги е травмиращо, просто го приеми ! Такива неща се слу4ват, и ще се слу4ват, трябва да си го повтаряш, и да си изградиш приблизителни правила за действие според няколко сценария, това спестява много ! А нерядко и спасява, още веднъж съжалявам ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: asahi   
Дата:   14-04-12 13:49

Зафе, не те упреквам.

Страхът и паниката си идват естествено. Малко хора са тренирани за това. Добре е да им отделиш 5 секунди да преминат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-04-12 14:12

Асахи, аз имах предвид шофьора на камиона, не съм си мислил, чè ме упрекваш за нещо.

За шофьора на камиона се съмнявам да е бил с колан, пътника и той май не беше защото беше с изподрано лице, но друго нищо му нямаше.
Ударът между буса и камиона беше зверски. Като слязох в дерето видях, че отпред отляво камиона е доста пострадал и кабината се е огънала, а шофьора беше в доста кръв. Освен това се беше изхлузил, което предполагам ако е с колан нямаше да се случи, но не смея да го твърдя със сигурност. Камионът беше на Родопея и явно караше нейни продукти..
Загадка остава защо спътника не е задействал спирачката.. Но той се държеше много неадекватно и явно шока му беше голям.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: Djogata   
Дата:   14-04-12 14:37

Зафиров, поздравления за твоите действия, всички си знаем, че си мъжага [smilie24]

Случката може да бъде доста поучителна за някои "майстори" с тежки коли, които си мислят, че масата на колата им ги предпазва. В случая е загинал точно човек от най-голямата "кола", просто поради стечение на обстоятелствата и точката на удара (и може би поради неносене на колан, но това няма как да го знаем в момента)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: asahi   
Дата:   14-04-12 14:49

Още за цената:
За изминалото денонощие на територията на страната са станали 24 тежки катастрофи с 8 загинали и 24 ранени, съобщиха от СБА. От началото на месеца са станали 206 катастрофи, загинали са 22, ранени са 253. От началото на годината са станали 1292 катастрофи, загинали са 127, ранени са 1519. За района на София са станали 77 леки и 3 тежки катастрофи с 5 ранени.


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: Jim__Beam   
Дата:   14-04-12 15:03



...[smilie7] [smilie7] [smilie7]




... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/bhma2926.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-BtuxDuyqlus/T4lm6aPWzuI/AAAAAAAAM_k/XFyfNYc36uk/s640/IMG_0028.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: Цената на българските празници...
Автор: chukov   
Дата:   14-04-12 15:14

Когато покарах известно време разбрах, защо баща ми беше прав да не ми връчи ключовете веднага след като взех книжка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.