Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: dephil   
Дата:   10-04-12 16:03

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/04/10/1805298_ban_gotvi_proekt_za_sobstven_izsledovatelski

Има хляб в тази идея, а и е прекрасно, все повече хора от БАН стигат до разбирането, че Българската държава не е техния единствен стратегически патньор.
(Обаче - добра идея е около кошарката на новия университет да се избягват ненужни конфронтации с навявания от типа, че Софийският университет "претендира, че прави наука".)

Единствено не става ясно как така - хем новият ВУЗ ще правен от БАН, хем ще е частен?

Финансирането и реализацията ще са трудни, но не и непостижими. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ivodam   
Дата:   10-04-12 16:09

dephil:

Единствено не става ясно как така - хем новият ВУЗ ще правен от БАН, хем ще е частен?



Ми БАН не е държавна институция, след толкова писане и филипики по въпроса би трябвало да си наясно... и това, че държавата е длъжна да я финансира, изобщо не значи, че това я прави държавна структура, ха!


[smilie7]



Публикацията е редактирана (10-04-12 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: dephil   
Дата:   10-04-12 16:40

ivodam
"значи" - е глагол, който допуска и предполага тълкувания. Защото може да значи, ама може и да не значи.

Нека помислим заедно. Ти как мислиш - ако БАН не намери първоначално външен партньор, но реши да продължи (което би било разбираемо, щом наистина смятат, че имат едновременно и желанието, и хората, и базата), какво ще се получи, ако не още един (пореден) ВУЗ, изцяло зависим от "задължителните" държавни пари (и по дефиниция оскъдни)?
Същото, макар и в намаляваща степен, ще важи за всяка конструкция, при която външният партньор участва с миноритарна квота.

Затова и написах, че е добре да няма конфронтации с другите БГ-ВУЗове. Ако и този ще е на държавна диета, разликите между тях ще са маргинални и ще се свеждат до качеството на един или друг професор в конкретната специалност (и тук аз не бих подценявал с лека ръка СУ).

Иначе, респект - в едно изречение успяваш да хем да изкараш теза, хем и сам тази теза да си я саморепликираш [smilie24]

От друга страна, опитай да бъдеш и малко позитивен и пак да помислим заедно - има ли такава и ако има, коя би била тази не-българска организация (частна или държавна), която да би имала интерес от по-добро образование в БГ?
Лично аз тъкмо в момента не се сещам. Ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ivodam   
Дата:   10-04-12 16:54

dephil: Чакай сега, много задълба, и много неща взе да обясняваш в различни посоки, за да се измъкнеш от едно свое недоглеждане. Обадих се по-горе единствено защото видях, че си останал с впечатление, че БАН е държавна институция, поне така разбрах изблика ти "как така - хем новият ВУЗ ще правен от БАН, хем ще е частен"? За мен такава дилема не съществува.

Оттук нататък, ако ще водим разговор за нуждата от нови ВУЗ-ове в класическия смисъл, каквито и да било, включително под егидата на БАН, аз съм категорично против. Имаме и така достатъчно инфлация на вузове и дипломи, преподаватели търчат насам-натам по страната да преподават на 100 места, всичко това е крайно неефективно. Аз съм за закриване на вузове.

Казах по-горе обаче в класическия смисъл, защото тук виждам от линка ти, че става дума за изследователски университет, което е по-скоро научен институт, не точно ВУЗ в смисъла на степен на обучение за бакалаври и магистри. Само че пък по-долу чета в текста, че точно това иска да прави - бакалаври, магистри и доктори. Малко не ми е ясна идеята... Ма пък след като пише изрично, че няма да разчита на държавна субсидия, защо да ги мислим толкова, кое всъщност те притеснява? [smilie8]


[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: dephil   
Дата:   10-04-12 17:10

Иво,
"БАН е държавна институция"? Мерси за вменяването на впечатления. [smilie18] Както и да е.

По темата - от повече държавни ВУЗове и аз мисля, че няма нужда.
От частни - определено има. Затова и ще се радвам да успеят да направят нещо.

Лек и хубав ден! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ivodam   
Дата:   10-04-12 17:26

Добре де, какво искаше да кажеш с това изречение:


Единствено не става ясно как така - хем новият ВУЗ ще правен от БАН, хем ще е частен?



[smilie8] [smilie8]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: Djogata   
Дата:   10-04-12 17:40

По принцип одобрявам да се направи някакъв частен университет, ако този университет би генерирал наука, и научни кадри.

БАН имат базата, за да го направят, но се съмнявам, че имат хората за такова нещо. В случая не поставям под въпрос научните способности на персонала (въпреки, че точно най-способните едва ли ще имат свободно време за допълнителното бреме на преподаването).
Научен работник и преподавател далеч не е едно и също нещо. В университета хората съвместяват тези дейности, но предполагам доста от хората в БАН на практика нямат преподавателски опит. Така че, всъщност за мен един екип от университетски преподаватели като тези от СУ има може би по-голям шанс да успее в такова начинание.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: chill   
Дата:   10-04-12 17:46

"Правен от БАН" ще рече БАН предоставя сградни фондове за символичен (по документи) наем.

Горното е хипотеза, разбира се.

Някои биха го нарекли пророчество.

Ама аз съм скромен.

Ще видим. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ivodam   
Дата:   10-04-12 17:46

Джогата: Абе то може да се направи, и да функцонира. И за преподаването няма да е толкова проблем, ако наистина идеята е да се акцентира върху научна институция, не печатница на дипломи. Където да се обучават наистина силно ограничен контингент млади кадърни хора. Те няма да се обучават просто на чинове, дремейки и слушайки лекции, а по-скоро в хода на научна работа по някакви проекти, което ще е и много по-ефективно и прагматично.

Сложността ще дойде от другаде - това нещо може да е интересно, атрактивно и да привлече и пари от чужбина, например от близки нам съседи - гърчета, турчета и т.н. Но акцентът е, че трябва да е наистина много ограничено - както откъм старши научен екипаж, така и откъм млади учени, които ще се усъвършенстват. И ще почнат едни интриги и разправии, кой да попадне в този университет и по какви критерии. После като почнат да идват парите ще почнат другите инстанции в БАН да гледат с нарастващо подозрение в канчето на колегите си, в условия на намаляващо финансиране от страна на насекомича всяка година. И ше стане една... [smilie3]



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: asahi   
Дата:   10-04-12 18:39

Съмнявам се, че сегашното ръководство на БАН може да създаде и управлява подобно учебно заведение.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ejel   
Дата:   10-04-12 18:53

Да не стане нов бардак със стари...

Excuse my Turkish[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: asahi   
Дата:   10-04-12 18:56

Със стари миндерчета.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: Djogata   
Дата:   10-04-12 19:02

Иводам, преподаването не е толкова проста работа, изискват си се много усилия, различни от класическите научни дейности.

Това все пак по дефиниция трябва да е университет, тоест трябва да ти се дадат основни познания, които един ден да можеш да приложиш и надградиш в своята работа (била тя и научна). Не може да мине без лекции и упражнения, без интегралчета и диференциалчета (за инженери, физици) и без химически формулки (за химици, биолози и т.н.).

За да можеш добре да научиш група студенти на гореописаните неща, трябва доста работа - познаване на материала изоснови, подготовка на учебни планове, писане на лекции, правене на презентационни материали, упражнения, примери, изпитни задачи. И не на последно място, ораторски умения, и психилогически такива - трябва да можеш да работиш с хора, да ги разбираш, да си търпелив и т.н.
Тези умения не са даденост на всеки, и освен това не всеки би имал времето да съвмести другата си работа със всичко това. И като цяло, университетските преподаватели са по-подготвени за такива неща от академиците, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: diandimov   
Дата:   10-04-12 20:03

Ще ме извинявате, но не помня - БАН не беше ли онази жълта и разнебитена къщурка отстрани на народното събрание?

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: AndreyIst   
Дата:   10-04-12 20:15

Това се говори от доста време, но сред институтите на БАН не се и коментират необходимостите от преподаватели.
Аз обучавам хора от 15 години - в групата ми от 16 души имам два пост-док-а, трима докторанта, двама дипломанта и останалите са студенти в по-долните курсове. Обучението е всеки ден и то в реална форма. Адски натоварващо е комбинирането на преподаване и научна работа. Вечер съм пърцал.

Диане - глей си там чипса и разредената биричка в пясъците ...

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: AndreyIst   
Дата:   10-04-12 20:15

Това се говори от доста време, но сред институтите на БАН не се и коментират необходимостите от преподаватели.
Аз обучавам хора от 15 години - в групата ми от 16 души имам два пост-док-а, трима докторанта, двама дипломанта и останалите са студенти в по-долните курсове. Обучението е всеки ден и то в реална форма. Адски натоварващо е комбинирането на преподаване и научна работа. Вечер съм пърцал.

Диане - глей си там чипса и разредената биричка в пясъците ...

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: Vinsent   
Дата:   10-04-12 20:45

БАН разполага с изключителни специалсти в различни области. Друг е въпроса, колко от тях биха се заели с преподавателска дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: diandimov   
Дата:   10-04-12 21:09

Андрей, повтаряш ми го два пъти за да го запомня ли?
Някаква деформация от преподавателската дейност?

Истината е че тук е много по- чисто отколкото в София, никакви пясъци и кал.
И бирата ми изобщо не е разредена, а тъмна и вкусна.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: orlindraganov   
Дата:   10-04-12 21:42

Кво е тва пост-док?

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: djogata   
Дата:   10-04-12 21:46

Пост-док, това е, когато си приключил докторантурата си, но не можеш или не искаш да работиш в индустрията (т.е. частни фирми), и същевременно в никой университет или институт не искат да те назначат на постоянна длъжност като преподавател/учен. В такъв случай си намираш длъжността пост-док, с която получаваш още 2 години отсрочка за намиране на истинска работа

[smilie5] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: n1x0n   
Дата:   10-04-12 21:48

Определението "елитен" по отношение на учебно заведение не може да бъде присвоявано априорно. Само резултатите могат да покажат...

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ivodam   
Дата:   10-04-12 21:52

Джогата: Имах предвид нещо такова, каквото е описал Андрей - ха-ха, едно време имаше израз обучение без откъсване от производството. [smilie18]

Но ако е толкова натоварващо и изнурително, ще трябва да се откажем. Колкото и да сме кръстосвали шпаги чат-пат с Андрейчо, не бих желал да става на парцал я. [smilie8]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: belbo   
Дата:   10-04-12 21:55

А какво е пърцал [smilie11]


Автор: AndreyIst
Дата: 10-04-12 20:15


Вечер съм пърцал.



Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: orlindraganov   
Дата:   10-04-12 21:57

минало време на пърцуца! Наздраве и на другите

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: AndreyIst   
Дата:   10-04-12 21:59

Абе ей, закачки такива.
Джога - двата ми пост-док-а не ги заменям за никой, те отнасят много от отговорните работи и не тичат през 2 минути при мен с въпроси като другите. Пост-док-овете са бъдещите ръководители на групи, аз бях такъв в Холандия и Тайван.

Иво - комбинацията на двете неща е възможна, но не и при това натоварване в лаб-а. С 1 - 2 проекта - може да стане. Сега е абсурдно, пък и моя милост е гост-професор в Нишкия Медицински университет. Само че там ходя за седмица - плътно, без научна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: djogata   
Дата:   10-04-12 22:02

Иводам, обучението под формата, която предполагам най-често се среща в лабораториите на Андрей, се нарича практика, и е неделима част от повечето университетски образования.

Но смисълът на университета е не само да се научиш да работиш нещо конкретно, ами да имаш основните знания, които биха ти дали възможност да работиш различни неща в бъдеще, и да имаш капацитета да разбереш какво всъщност правиш.
В университета трябва да научиш две неща:

- Основни науки като математика, които ти дават инструментите за научаване на конкретни неща когато започнеш работа
- Да придобиеш рутина в решаването на проблеми, в намирането на решения, в търсенето на нови знания, с които да намериш въпросните решения.

Академиците са много добри (е, тези, които стават за нещо) в прилагането на въпросните две неща, докато преподавателите трябва да са добри в разпространяването им. За това се изискват различни качества и опит. Сигурен съм, че някои хора в БАН ги имат, въпросът е колко от тях наистина могат да се заемат с нещо ново и да го направят добре, и също така въпросът е колко от тях ще имат възможността да го направят (по принцип на един университетски преподавател около и над половината от времето му е заето с дейности, свързани с преподаване).

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ценослав   
Дата:   10-04-12 22:17

Училища закриват заради липса на деца, нови университети се отварят???!!! Мйтап бе Уйли!!![smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: orlindraganov   
Дата:   10-04-12 22:19

Мдаа, липса на деца, имаше тема и за тихата спалня... На лошо са тръгнали нещата...

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ценослав   
Дата:   10-04-12 22:25

Ми като бяхме 8 милиона, колко ни бяха университетите??? Сега сме 6 и кво прайм??? Секи бълг. гражд. с по две-три висши. Смех бре Уйли!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: djogata   
Дата:   10-04-12 22:27

Андрей, аз за пост-дока се гъбаркам бре [smilie5]

Пост-доковете са добри учени, с много знания и с вече понатрупан опит.
Да бъдеш пост-док обаче има един недостатък като професия - елементът на несигурност, поради краткият срок (по принцип около 2 години), след приключването на който пак ще трябва да си търсиш работа, и даже не е сигурно, че ще продължиш да работиш в същата сфера. А пък вече не си първа младост и най-вероятно имаш ангажименти и отговорности като семейство и т.н., та промените и несигурността едва ли са ти по вкуса. Та в този смисъл ми е и бъзика [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: orlindraganov   
Дата:   10-04-12 22:28

Ше взема да изкарам още 1-2 висшета, а като се пенсионирам - ще запиша тромпет в консервата.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: дидибаев   
Дата:   10-04-12 22:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: asahi   
Дата:   10-04-12 22:35

И кой ще го определи като високо? Тези малко почват да ми приличат на сваДбарскит ефотографи, дето си мерят обективите и ги изтъкват като предимство пред клиентите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ivodam   
Дата:   11-04-12 10:05

djogata: Прав си, разбира се. Затова си мисля, че по-скоро банаджии ако ше правят нещо, трябва да е нещо надграждащо, не почващо от а и б. Нещо, където да се правят магистратури, докторантури, да идват бакалавърчета с вече солидна основа и преминали вече едно сериозно отсяване.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: serjy   
Дата:   11-04-12 10:20

освен елитни училища трябва държавата да помисли и къде ще работят тези елитни специалисти, а не да ги учим тук, с нашите пари, а те да мигрират веднага и да работят в чужбина.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: langel   
Дата:   11-04-12 17:51

Това е модел, доказал своята ефективност в развитите държави.
Защитавал съм го, давал съм го за пример и съм го обяснявал десетки пъти, особено в темите на IDA, който винаги е бил против, твърдейки, че изразява позицията на БАН.
Е, радвам, се, че е възможно най-после БАН, а и науката ни като цяло, да стъпят на принципни позиции.
А дано.

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: vizov   
Дата:   11-04-12 18:34

Serjy, в случая какво общо има държавата? БАН ще си прави университет, не държавата. Ако си прочел идеята е финансирането да идва от такси и проекти.
А и държавата не е редно да създава работни места от този тип. Само трябва да осигури подходящи условия други да създават.



ПС И на мене "пост-док" винаги ми е било много смешно като понятие [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ejel   
Дата:   11-04-12 20:09

Българската академия на науките (БАН) разработва проект за създаването на елитен изследователски университет. В него ще се обучават малко на брой студенти с интерес към съвременната наука, а лекциите ще се водят само на английски език.
......
Висшето училище ще бъде частно, с високи такси, но и големи изисквания. Приемните изпити ще бъдат изключително трудни ...

... Амбицията е да се привлекат онези, които излизат в чужбина веднага след гимназията.

"Ще привличаме например учениците, които завършват математически гимназии. Много от тях биват приемани директно в чужди университети. Ние искаме да привлечем част от тях. Нивото ще бъде същото...”

-------------------------------------------------
[cool] [cool]

Да си паднеш от катедрата[smilie5]

Елитен университет = обучение на английски + високи такси +
изключително трудни приемни изпити + големи изисквания + частно... [beer]

И край на следването на завършилите математическите гимназии извън родината[smitten]

Веселба...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: ценослав   
Дата:   11-04-12 20:28

Ех! Щом се заговори за много пари, ясно!!! Вундеркинчето може да вземе изпита и да влезне, ма ако тати работи за 300 лева, нанай прием. [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Фала тебе Господи, че отбих тая грижа с наследниците ми. [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: equinox   
Дата:   11-04-12 22:02

Определението "елитен" по отношение на учебно заведение не може да бъде присвоявано априорно. Само резултатите могат да покажат...

[smilie24]

От БАН си мислят, че ще е елитно защото ще се има високи такси, трудни изпити за прием, а нивото щяло да бъде същото като на Запад.

Дори да примем, че теоритично могат да постигнат нивото на Западните университети, за което имам огромни съмнения, какво ще предложат като реализация на тези хора като завършат? Интересна и перспективна работа? Добро заплащане? В БАН, в държавата или в частния сектор? Изобщо мислили ли са къде и как ще се реализират тези хора?

В крайна сметка образованието е една инвестиция, от която очакваш възвращаемост. При нивото на Българските заплати, едно скъпо образование е неоправдано. Така че най-вероятният резултат ще е подготовката на кандидат емигранти. Пак е нещо де. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Честит нов елитен частен университет в София! :)
Автор: imitev   
Дата:   12-04-12 00:15


Да бе - трудни изпити и високи такси.

И като няма кандидати - ще останат само високите такси [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Както във всеки бг университет...

На всичкото отгоре преподавателите се вземат на сериозно че правят наука и обучение [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.