Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   07-04-12 22:27

Здравейте. Имам FX-8120 и държа 1/2 ядрата на 4.2гхз с боксовия максимум до 60 градуса на full load. Какво мислите за този кулър:
http://obiavi.data.bg/single/286280 струва ли си за 30 кинта и ще охлажда ли доста по-добре от боксовият..?
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-04-12 22:32

Ми аз го имам същия и да ти кажа не мога да го загрея, ама и не съм си играл да си клоквам процесора особенно. Хубаво е направен и доста едър, мисля че нов беше към 18 паунда.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   07-04-12 22:36

А как мога да го тествам, като го получа, няма да си нося пц-то там, я [smilie11]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   07-04-12 22:48

Със сигурност ще е по-добре от бокс кулера ти, но дали си заслужава 30лв при условие че не вдигаш повече от 60 градуса, не знам [smilie7]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   07-04-12 22:50

Въпроса е, че искам 8те ядра на 4,5, а не 4те на 4,2 както са в момента
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: asahi   
Дата:   07-04-12 23:02

Ти кат си печен овърклокер трябва да си наясно колко вата топлина искаш да разсееш от процесора в овърклокнатия режим. По този показател ще си избереш/оцениш кулера. Следващата мисъл трябва да е как ще изкараш ефективно тази топлина извън кутията. Не цитирай фирми и модели. Имат си сайт с техническа информация - погледни там. Не на последно място прецени на каква температура са правени изпитванията и на каква ще го ползвш ти. Идва лято.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   08-04-12 01:39

Не съм голям разбирач откъм охлаждането asahi, затова се обърнах към вас. Искам да мина максимално тънко, не ми е на зор, ама си имам едно на ум и не ме оставя на мира, преди да го клокна като хората тоя процесор [smilie5]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   08-04-12 01:41

Взимай го тогава!
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-04-12 08:54

Абе от тази раота с овърклока, има ли някаква реална полза, или всичко е само за спорта?
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   08-04-12 09:20

По-скоро второто [smilie5]

Едно ССД далеч повече ще сбързи системата в ежедневни работи, отколкото овърклок.



Публикацията е редактирана (08-04-12 09:43)
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   08-04-12 10:59

Главно ползвам компютъра за игри, а не за да го рестартирам и да се радвам, че зарежда за 10 секунди вместо за 40-50 [smile] ССД-то е една глупост - глезотийка за богаташите да се фукат колко бързо им тръгва уиндоуса, скайпа и антивирусната [smilie5]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: realnoncho   
Дата:   08-04-12 12:36

Струва си охладителя ;)

П.П. Като е за игри да си взел санди бридж или и той за богаташи [smilie8] Това да ти работи по-бързо системата и програмите с които работиш е някаква фукня зае*и, друго си е да опържиш процесора се вдигне с 5% производителността в игрите [smilie5]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   08-04-12 12:55

atisas3 написа:

> Главно ползвам компютъра за игри,
> а не за да го рестартирам и да се
> радвам, че зарежда за 10 секунди
> вместо за 40-50 [smile]

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie18]

 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   08-04-12 13:14

Охладителя е ОК, ама за втора ръка не знам. Сравни цената с нов. Аз втора ръка без да го изчистя и полирам не бих сложил. Та се сещам, че кат махнеш боксовия трябва да изчистиш старата паста и то с почистваш агент, а не само със салафетка. Както и да сложиш нова паста. И то хубава.[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   08-04-12 14:22

Автор: realnoncho
П.П. Като е за игри да си взел санди бридж или и той за богаташи [smilie8] Това да ти работи по-бързо системата и програмите с които работиш е някаква фукня зае*и, друго си е да опържиш процесора се вдигне с 5% производителността в игрите [smilie5]

---------------------------------------------------------------
FX 8120: http://www.youtube.com/watch?v=SSMfLFdaAWc see at 4:45 sec
i5 2500K: http://www.youtube.com/watch?v=q91tE7EOZBQ see at 2:25 sec
Когато оптимизират игрите за 8 ядра, не знам за какво санди съкс ще ми говориш [smilie5] Виж резултатите, пък после ми говори! Недей ми ги хвали много тия интели, че и те не са първа хубост!
И на стокови на FX-8120 резултата му в cinebench е 5, а както видя от бенча в клипа на 5GHz е 8.09, това ако са 5 процента... [smile] . Всъщност са 60 процента!



Публикацията е редактирана (08-04-12 14:26)
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 16:24

Пък после не бил разбирач [cool]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: langel   
Дата:   08-04-12 16:40

При натоварен процесор боксовият кулер разсейва висока температура - и да е достатъчен за процесора, за останалите чаркалаци не е добре.
Един добър кулер ще свали температурата не само на процесора - дъно, памет, видео, дискове, всичко се влияе.
Бих те посъветвал, да се ориентираш към кулер с 12см. вентилатор - по-голям въздушен поток, по-ниски обороти, съответно по-тих, ще разсейва по-студен въздух.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   08-04-12 16:54

atisas3 написа:

> Когато оптимизират игрите за 8
> ядра, не знам за какво санди съкс
> ще ми говориш

Абе, съществува легендата, че като сложиш N процесора, оптимизираш програмата за N процесора и тя ще тръгне (почти) N пъти по-бързо.

E, няма такова нещо.

Първо, алгоритъмът може просто да няма такава степен на паралелизация, може просто във всеки един момент от времето да няма повече от 2-3 неща, които да могат да вървят паралелно
Второ, многото паралелизация означава и много синхронизация, която добавя овърхед, който в много случаи надхвърля забързването от паралелизацията.
Трето, може в системния софтуер (ОС, библиотеки) да има тясно място (да речем malloc).
Четвърто, може хардуера да ти е тясно място, например скоростта на четене/писане по оперативната памет, или пък това, че осемте модула на Булдозера имат само 4 еф-пе-юнита.
Пето ..
Шесто ...

Безброй причини.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   08-04-12 17:43

Чил, недей да му пукаш балона [smilie5]

Важното е, че си вярва момчето. Пък щом ССД-то го свързва само с рестартиране, при условие, че харда е най-бавното звено в една система, няма какво повече да си говорим.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   08-04-12 17:46

Най-бавното звено не е задължително тясно място.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   08-04-12 18:13

Не говорим за тясно, а за бавно. Ако виждаш разлика между двете понятия, де [smilie6]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 18:17

Ми то като е тясно производителността пак пада. Не вскчо е гигахерци.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   08-04-12 18:18

Мисля, че не разбрах нищо от това, което каза chill [smilie5]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   08-04-12 18:49

chipsy написа:

> Не говорим за тясно, а за бавно. Ако
> виждаш разлика между двете
> понятия, де [smilie6]

Виждам разлика, както е очевидно от следното изказване:

"Най-бавното звено не е задължително тясно място. "

Когато се оценява и се оптимизира производителност не се мери колко нещо е бързо или бавно, а се търси тясното място (bottleneck).

При различни видове натоварвания (workload) тясното място може да е CPU може да е disk I/O, а може и да е нещо съвсем друго.

ПП. Ако е за въпрос, при типичните натоварвания на домашния и на служебните ми компютри, ползата от SSD е само при стартиране на системата, нещо, което се случва веднъж месечно ако спре тока.



Публикацията е редактирана (08-04-12 18:53)
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   08-04-12 23:49

Както и при стартирането на всяка една програма, която е на ССД-то.
Мозила/Хром се отварят светкавично, както и Лайтрум, Фотошоп и т.н.
При игри също много се забелязва, особено при зареждания между нива и при стартиране на самата игра. Особено при животни като Батълфийлд 3 и НФС The Run разликата е ОГРОМНА.
Според мен се усеща чувствително сбързяване спрямо това CPU-то да е на 4.0 или 4.6-4.8.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   09-04-12 00:18

Е, на който основното му занимание е да стартира Фотошоп, а не да редактира изображения във Фотошоп, действително ССД ще се отрази положително на заниманията му.

При мен лично стартирането заема, да речем, 1% от времето, което прекарвам с дадена програма, дори и 100 пъти по-бързо да е, ще ми спести по-малко от 1% от времето. [smilie7]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: Myth   
Дата:   09-04-12 00:28

chill [smilie24] за всичко което казал и не виждам място за спор.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: asahi   
Дата:   09-04-12 00:42

От друга страна когато фотошопът пише и чете от скрач файла ССД-то ще даде сериозно подобрение на производителността.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   09-04-12 01:19

asahi написа:

> От друга страна когато фотошопът
> пише и чете от скрач файла ССД-то
> ще даде сериозно подобрение на
> производителността.

Аха. Ако случайно Виндовса забрави да го кешира.[smilie21]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: baraba   
Дата:   09-04-12 01:41

добре де като е толкова бързо ссд-то може ли да се сложи на мястото на един sata hdd ? или кабелаците и буксите са различни?
и с колко е по бързо ссд--то от един raid масив от два диска ?[smilie11]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   09-04-12 03:06

Последните модели са доста по-бързи от Раид 0 обикновени 5400/7200 дискове.
Повечето масови ССД са САТА 2/3, никакъв проблеми да се сложат на мястото на САТА диск.

Ако ползваш компа САМО за фотошоп и не отваряш никога нови програми за нищо, въобще няма да ти няправи впечатление колко е бързо, караш си с един 5400 диск и си питаш ушите. А пък при игри ама ХИЧ не сбързява зареждането.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: diandimov   
Дата:   09-04-12 05:10

Покажи го тоя кулър да го видим де.

Щото аз мисля че добрите неща тръгват от 50 долара нагоре.
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: didesignbg   
Дата:   09-04-12 08:20

Хайде бе още ли не си го разкарал този булдозер, хората с интели откога играят ти само охладители купуваш. Този не че е лош, ама с него никогаш няма да стигнеш заветните 4,5, то с гигадръв ... [smilie18]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   09-04-12 11:25

@chipsy
Хаха и какво, ще се радваш примерно някоя игра да ти зареди за 2 секунди и после да я играеш с лагове/забивания/15-20 фпс, а не смяташ ли, че ще е по-добре да я изчакаш да зареди 10-30 секунди и да играеш БЕЗ лагове/забивания/15-20 фпс...? Говорим примерно, за сега такава игра няма, но и на нея ще и дойде времето и ако съм със ССД ще се чудя на кого да го продам, че да си купя охладител и да клоквам [smilie3] ? Инат си, ама честно казано chill и аз ти казахме причините защо ССД е пълна безсмислица, глезотийка, а ти ако искаш продължавай да отричаш [smile] .



Публикацията е редактирана (09-04-12 11:45)
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   09-04-12 11:34

@diandimov:
Снимка

@didesignbg:
Не говори наизуст моля те, никакви проблеми нямам на 4.2GHz с боксово, биоса даже не е предпоследният, а преди него... Това дето го говориш за гигадръв, почти съм сигурен, че не си усещал нещо дървено от актуалните им дънни платки, а само четеш по интернет оплаквания и гледаш тук да изръсиш глупост. Колкото до Булдозер - баш процесор за клок си е пак говориш НАИЗУСТ, че никога съм нямал да стигна 4.5GHz... Предпочитам да се изказват хора, които са наясно с нещата, а не които само четат от интернет за нещата. Примерно да са като chill, да се обосновават, а не да пишат "гигадръв", "булдозер не можел заветните 4.5", не се обиждай, казвам ти истината, пък ако ще спорим и линкове ще ти дам [smilie5] [smilie10]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chill   
Дата:   09-04-12 11:52

Истинското решение на всички дискови проблеми се казва Ramsan-820

Или за "домашни" потребители Ramsan-70 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Тези ширпотреба SSD-та стават само да се радват Мац-юзърите колко бързо им се стартира ... ъ-ъ-ъ, условно нареченото компютърче. [smilie21]

 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: didesignbg   
Дата:   09-04-12 13:25

Да ти дам и аз линкове [smilie18]

 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   09-04-12 16:34

Хаха май се засегна [smile]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: didesignbg   
Дата:   09-04-12 17:04

От теб по тази тема трудно, гледай да закрепиш там процесорчето на 1-2 ядра, че уиндоус 8 го деноминира до 4 ядрен и то съвсем с право.[smilie3]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: jingov   
Дата:   09-04-12 17:32

По темата,според мен-да.На старото желязо с АМД 2500 Бартон има турен един Залман ,не дига повече от 35-40 гр.Също и на рамта ,медни охладителчета.Клока е 2340 при номинал 1800МгНц и така вече доста години .

 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: chipsy   
Дата:   09-04-12 18:42

atisas3 написа:

> @chipsy
> Хаха и какво, ще се радваш примерно
> някоя игра да ти зареди за 2
> секунди и после да я играеш с
> лагове/забивания/15-20 фпс, а не
> смяташ ли, че ще е по-добре да я
> изчакаш да зареди 10-30 секунди и да
> играеш БЕЗ лагове/забивания/15-20
> фпс...? Говорим примерно, за сега
> такава игра няма, но и на нея ще и
> дойде времето и ако съм със ССД ще
> се чудя на кого да го продам, че да
> си купя охладител и да клоквам
> [smilie3] ? Инат си, ама честно казано
> chill и аз ти казахме причините защо
> ССД е пълна безсмислица,
> глезотийка, а ти ако искаш
> продължавай да отричаш [smile] .
>

Чакай малко, какви лагове и забивания при 2600К и 7950? [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Ако не ти е балансиран компа наистина няма никакъв смисъл от ССД. Глезотийка е, но ако се интересуваш от дисков перформанс и се кефиш, какъв е проблема да си вземеш едно? Скоростта по никакъв начин не може да се сравнява. Батълфийлд вместо да чакам 2-3 минути да стартира и да пукам с приятели, стартира за 10-15 секунди. За $100 определен си заслужава. И определено се чувства повече, отколкото 2600К на 4.0 или 4.7.
Ама с човек, който твърди, че Булдозер с нищо не отстъпва на 2500К/2600К ко да очаквам [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: CPU охладител, струва ли си за 30лв?
Автор: atisas3   
Дата:   10-04-12 01:08

Добри съчинения за 2600К. Я цитирай къде съм го писал него. Впрочем може да станеш писател, готини съчинения, честно. На 2500k отстъпва, само защото повечето неща са оптимизирани за 4 ядра... Ама как да го обясня на такива хора като теб? Колкото до това "Какви лагове и забивания при 2600К и 7950" случайно съм писал "Говорим примерно, за сега такава игра няма, но и на нея ще и дойде времето", ама ти този път обратното, не съчиняваш, ами не виждаш. До тук със споровете, то се е видяло, че пиша с някое инато хлапе, само по горните две неща, които посочих. Няма смисъл да ти търся повече кусури!
А до охладителя, купиха му го, няма вече смисъл да обсъждаме въпроса, ще се мисли за друг, току виж реша да дам повече пари за Corsair H60 и да опитам 5GHz как ще се държи [smilie5] .
 

 Авторът е затворил собствената си тема.