Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: За ЧАЯ...
Автор: MapTuH   
Дата:   21-11-11 13:39

Я запарете черен чай за 2 минути и за 10 минути [smilie7]
После същото с бял чай [smilie7]
Освен да има разлика [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   21-11-11 13:50

Не говорим за такава разлика във времената. (Апропо, запарен по-дълго време черен чай с добавено мляко също е вкусен. Но вкусът му е съвсем друг)

Разбира се, че 2 минути и 10 минути ще дадат голяма разлика.
Но дали ще е 2:30 или 2:50 ... май не.

Абе, я наздраве с един зелен чай! Май е време!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: MapTuH   
Дата:   21-11-11 13:58

Говорехме принципно за това дали има значение за вкуса или не времето на запарване.
Но, да, най-важното е наздраве [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 14:07

Разбира се съм далече от онея английски изгъзици, дето вида на порцелана имало значение и това, дали слънцето греело отдясно или отляво...

Говоря за принципни неща, които много хора не спазват. Или поне много хора съм виждал... водата ври, те мятат пакетчетата вътре... после спират котлона, слагат мед-а при висока температура, не вадят пакетчетата, онова става горчиво, меда си губи част от вкусовите качества... и още какви ли не неща...

А това дали чая е отлежал или не и т.н. зелен, черен, пимбян и так далее си има оптимално извличане за най-добър ефект, вкус, аромат и т.н.

Нещата са добра вода /не винаги от чешмата е вариант и да, усеща се/, подходяща температура и време, както и това кога и как се слагат допълнителните екстри като подсладители, ако са нужни и лимончета, млека и тем подобни.

Това е... пък нека да нямат значение [beer]



Публикацията е редактирана (21-11-11 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Todd   
Дата:   21-11-11 15:49

Язе най обичам чай от люти чушки !!! Много е полезен !!!

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 16:31

Абе ... пости са, очакват ни големи и дълги свинско-вински празници... просто си давам почивка на тялото, че като му заседнем от преди Коледа... та чак до 5-6 януари догодина на вилата в балкана... отече се яко [smilie18]

Както всяка година, разбира се [beer]

Ох, тоя последният чай дето си го направих ме държи на два санта над паркета, много силен и ароматен, ококорих [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: tofo   
Дата:   21-11-11 16:44

По студовете ляс вътре една гроздова и става пернишки грог. Със всякакъв вид чай става...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   21-11-11 16:52

Не върви да лющя гроздова в офиса като ми се моткат клиенти и колеги... а и никаква няма да я свърша като я подкарам от обяд...

То на обяд изобщо глътка за ракия не може да се отвори...
Но виж... към 18-19 часа и тялото ми зове... зовееее... зовееее... кехлибарената блага течност... ибаси, наркотизирал съм се [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Gruyu   
Дата:   21-11-11 16:56

от английските чайове Teacher`s-а най-добре ми действува![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ejel   
Дата:   21-11-11 19:04

Дарджилинг[smitten]

И през лятото с лед и прясно изцеден портокалов сок, примерно.

Всичко това много рядко, защото определено предпочитам кафе.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: nomadsl   
Дата:   21-11-11 20:12

И аз се придържам към разбирането че чаят трябва да си е "камелийка", а не някаква друга трева, дървесен лист или корен. Както не всичко, което пуши е тютюн и не всичко, което тече е вино.

Даржелинг и ърл грей са ми любими и на мен. Включително някой хубав олонг с цветно-тревист кремообразен аромат.

Предпочитам селекциите на Greenfield и Eilles, както и чудесни "кучи" марки, които могат да се намерят из чаените магазинчета на Виена. А за даржелинга ситуацията е, като със смилянския боб. Цялата реколта даржелинг е 1000 тона, а по света се продават 100 000 тона.

Прочее чаят е най-великото питие.


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: misho   
Дата:   21-11-11 20:41

navi - при цялото ми уважение, ама тръгна в темата с фалстарт. Чаят е растение и запарката от него направена по един или друг начин е напитката ЧАЙ! Отварата или запарка от коприва, лайка, липа или каквито ти идват на ум мащерки си е просто отвара от съответните треви. Логичен е въпросът как да се нарече сместа от чай и ароматни съставки но вероятно пак е чай,ако се набляга на неговото преобладаващо присъствие.
Сега, за видовете чай според произхода, за мен номер едно е цейлонския чай! Искам да споделя нещо интересно, аз съм голям фен на чая, както може би си личи!Преди 20-тина години една моя състудентка от Шри Ланка, бивш Цейлон ми донесе няколко шепи домашен чай, буквално от домашната градина! Е.. нямам думи, аромата не може да се опише. Та тя ми каза че това са листа от връхчетата на растението, които са само за шепа хора от близките на семейството. Иначе 3-4 минути запарка за черния чай в порцеланова чаша и 5-6 мин за зеления!

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: bleki1   
Дата:   21-11-11 20:48

За съжаление рядко пия чай, но когато го правя пия това: http://www.ronnefeldt.com/. Рядко го има по магазините. Поръчвам си го от Софсток насипен в пакети по 100 или 250 грама. Наистина няма нищо общо с комерсиалните боклуци по магазините. Ако сте фенове на чая-пробвайте го няма да съжалявате.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ken   
Дата:   21-11-11 20:49

Пия зелен, зелен с жасмин, черен, черен lapsang souchong и разни билкови, като спазвам някои правила, за температурата на водата например и слагането на меда (както писаха нагоре).
От нашите билкови запарки, лятото най-тача мента. правя по 1 голяма тенджера и после в хладилника за следващите дни.
Иначе микс мащерка, жълт кантарион, камшик и някои по екзотични билки се пие целогодишно .

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 11:47

Чай... хубу деее ха ха ха, ЗАПАРКА от горски билки и планински плодове като сме в Родопите ми е била най-най-вкусна, не слагам подсладители, защото развалят превъзходният аромат и вкус [smilie24]

Днес съм фен на китайския ПУ ЕР [smilie24]

Такааа... мед-а е ясен.
Кафявата захар - също.

Какво ще кажете за Стевия-та като подсладител?

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Георги   
Дата:   22-11-11 12:00

frida's orangebere [smilie24]

http://www.tee-maass.de/

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: riddick   
Дата:   22-11-11 12:01

Стига сте се драгнели.

Сипете си едно уиски да се постопли, после си направете един Лапсанг Сушонг с него. Всеки чай си има мястото.

Пу-Ера си е класика Морски. Особено след 5-тата минута и става един плътен...

Там някъде някой спомена Ронефелт и правилно ви е насочил. В насипния е истината, повечето пакетчета са си обида за тялото.

Относно подсладителите - хубавия чай е като хубавото вино. Точка.

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 12:04

Аз си купувам чая насипно, не по нет-а, като си 'душа' всеки един буркан собственоносно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 13:00

Да де, ама Стевията не е като захарта, усеща се по друг начин, не толкова натрапчиво... това си е подсладител извлечен от някакви листа...
Хубавите чайове се пият и без подслаждане, но някои леко нагарчат, всичко си е въпрос на вкус де.
Аз в родопите като запарвам онея билки никога не слагам, няма и смисъл...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Георги   
Дата:   22-11-11 13:04

и аз, но лично душил в хамбург и фрида-та беше просто връхта [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: Orlin   
Дата:   22-11-11 13:06

Нейви, като ходиш в Родопите, опитай някой път чай от пресни билки. Например мащерка, брана от по-високи места - над 1000 м.н.в.
Ароматът е съвсем друг, не по-хубав, но по-различен. А за билковите чайове също трябва да се внимава с начина на запарване - повечето билки изискват варене, за разлика от традиционния чай.

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: ivodam   
Дата:   22-11-11 13:40

Navy: Абе ти хубаво го душиш и си го подбираш чая, но знаеш ли всъщност как трябва да го приготвяш? Знаеш ли какво е запарка (заварка) и как се прави? В частност, че ти трябва ленена кърпа, и т.н. То тая работа с чая не е като оная...



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 13:47

Иво, разбира се, че знам... [smilie7]
Темата я пуснах за споделяне и за тънкости, които не знаем и желаем да се обогатим [smilie24]

Орлине, така е [smilie24]
Лятото бяхме на хижа на 1600 метра и щерките ми познават билките и берат, после комбинираме и към тях като добавиш и няколко току що откъснати ягодки и става еднооооо...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: El_Fuego   
Дата:   22-11-11 13:54

Компот...

Отговори на това съобщение
 Re: За ЧАЯ...
Автор: navy   
Дата:   22-11-11 14:05

Нека [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.