Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 00:13


Бони, в Залцбург е категорично доста по-скъпо от Виена. Сравнявах цени в супермаркети, магазини за дрехи и ресторанти преди месец. Нещо като по курортите при нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 00:16

Е ако си сравнявала с магазините в стария град да:) Има си места от където се пазарува.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 00:21

Още една точка за Залцбург [smilie5] Сериозно погледнато - защо пък не. Чудесен вариант за допълнителен доход от нещо, което доставя удоволствие. Стигана ли до Залцбург - разбира се [beer]

За Америка ще помисля хубаво, но не съм убедена, че си струва човек да иде точно там и то с моята специалност. Крачката е голяма, защото отивайки там за една година, аз доста си прекъсвам възможните пътища за реализация в Европа. Правото е специалност, която обхваща основно законите на дадена страна. Пък било то и европейско. Затова за мен е толкова важно да изкарам година обмен в по-голяма близост, не на друг континент :) Така имам по-голям шанс да специализирам определени типове право, които не са толкова разпостранени и т.н.

Отивайки в Щатите - аз се ограничавам до голяма степен. Правната система там работи на същия принцип. Карайки една година там, за мен няма да е проблем да изкарам магистратура там (право без магистратура не става просто... нито в УК, нито никъде из западва Европа), а и да взема няколко приравнителни изпита за познаването на определени закони. Както и да е. Опитвам се да обясня, че тук идва момента, който rumiana отбеляза - "Америка ще ти даде един съвсем друг поглед. Дали ще ти хареса или не е отделен въпрос". Ами и аз не знам. Но стъпка в тази посока, лишава от избор до голяма степен. [beer]


Споделям го всичкото това, защото през годините, съм се убедила (какво убедила, аз порастнах тук...), че има много хора, от най-разнилични (оф) different backgrounds of the world, чиито съвети са много по-ценни от напъните ми да намеря всичко през гугъл и пр...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 00:25

Не, разбира се, че не в стария град. Аз бях с Пешко, който вече две години живее в Австрия и е почти местен. [smile] А и той не посещаваше Залцбург за пръв път. Достатъчно е ориентиран с две думи.

Но Австрия в никакъв случай не е скъпа колкото Англия - студент от Англия ще може да се оправи чудесно в Залцбург финансово.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 00:39

Е в Залцбург в Билата има нон стоп промоции какви ли не. Можеш да преядеш с филета и шунки на цени близки до БГ. Половин кило шунка/филе/колбас е 5 евро, кое му е скъпото????
5-6 евро е кило кафе
3-4 евро половин кило риба
6-7 евро кило месо
5 евро кило кайма
5 евро кило пиле

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 00:40

Впрочем, може мнението ми да е полезно на някой, така че малко за пазаруването в УК:

Принципно ако отидеш в "кварталното магазинче" (в моя случай си е баЯ магазин), можеш да изхарчиш без време и за нищо, колкото за Огромен пазар в магазин от рода на Морисънс примерно - това е нещо като... Ами, да кажем Метро. Марката на магазина, която не е никак лоша (ВСИЧКО почти произвеждат), няма общо с Аро-то на Метро и си е съвсем прилична. Но доста по-евтино от БГ (забележете!).
Дори да не пазаруваш марката на магазина, пак най-високите цени не стигат тези на малките магазинчета и изобщо - всички квартални.

Тук не говоря за никакви лишения. Риби, салати, плодове *** - всичко е точно. Месо също, изобщо... Ако човек малко се поинтересува, може да се храни доста добре за не-много пари. Аз примерно през ден си готвя чисто телешко филе със зеленчуци и не ми е скъпо. Просто трябва да се поинтересуваш кое-кога (не да го дебнеш като някой пенсионер, де [smilie18] ). Но начини има, само да се поинтересуваш :)


*** (за тях е хубаво да се съобразяваш кога ги купуваш - едно цената и друго, че тук също са бая дървени)


[beer]

ПП: в Лидл нбамерих бяло сирене и кисело мляко. Само, дето ги водят гръцки [smilie8]



Публикацията е редактирана (11-11-11 00:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 00:46

Пример от Била в Залцбург - Кило картофи е под 1 евро (около 70 цента), Кило телешко ти е 5-6 евро....
Бири има промоции от 30-40 цента за половин литър. Колата е към евро за литър.



Публикацията е редактирана (11-11-11 00:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 01:03

Бони, спирам да споря. Ти явно не четеш. Защото аз не съм казала, че е скъпо по принцип в Залцбург, а че цените в едни и същи магазини там са с 20% по-високи, в сравнение със същите тези магазини по същото това време във Виена. [smile]

ето това ми е изречението:
Вторият минус е, че градът е скъп - с около 20% по-скъп от Виена.

Не зная защо ме убеждаваш в нещо друго, което аз не твърдя. Австрия не е нито евтина, нито скъпа държава, както и всяко едно друго място - зависи от конкретните доходи на конкретен човек.

Щурче,
още нещо, което е добре да обмислиш също така е и как е решен транспорта до всеки един град. Възможно е дадена дестинация да е на по-малко километри до България, но това не означава автоматично, че е по-достъпна като пари или време за достигането й.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 01:15

magnet написа:

> Здравей,
>


...


>
> И последно, че стана много дълго.
> Ето ти един сайт, който се опитва
> да събере впечатления на
> българчета, които учат в чужбина.
> http://edu.tuk-tam.bg/
>
> Успех.[smile]
>



Прегледах да не съм изпуснала нещо - СЪМ! :))) Мдаа, понякога е малко измамно тук в UK и никак евтино. Аз нямах друг избор, освен да дам близо 350паунда за учебници... Както и да е.

Относно наблюденията за обмен, аз имам доволно много познати, които в последните 2 години са правили обмен именно през втората година. Тяхното мнение е различно. Резултатите също. Ужасяващо важно е каква ти е биографията. ВСИЧКО има значение. Това да отидеш на година обмен е голям +, освен това се правят и много контакти. Често в края на новата година има и стажове (още един плюс). Като цяло, всяка инициативност, будност, действеност - е добре дошла.

[beer]



Публикацията е редактирана (11-11-11 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 01:18

За дестинацията - ами, то така стана, че всичко ми е тук. В смисъл, мога да понеса цялата къща, но важните неща не са толкова много. Дрехи, учебници, документи... Другото се купува. Загубих всякакво желание да разнасям багажи. При толкова спешна нужда - имам приятели, винаги се радвам на гости, а те да са на гости :) [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 01:47


Сигурна съм, че ще намериш твоето място. Стискам палци да го усетиш по най-категоричен начин. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 01:54

Ох, страшно благодаря!

Толкова съм грипава и ме тресе, че се надявам, да не съм писала нелогично :) [beer] Благодаря ви!


Едит, нещо ми става с нета...



Публикацията е редактирана (11-11-11 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: djogata   
Дата:   11-11-11 04:06

Така, преди написах няколко неща набързо, сега имам малко повече време, та да мога да опиша по-подробно моите впечатления от страните, за които ти говориш, както и някои съвети.

Съжалявам, явно не съм обърнал внимание, че учиш право, затова и веднага те насочих към Америка. За почти всяка друга специалност бих веднага потвърдил мнението си и гласувал с две ръце за Щатите, защото, както и други споменаха, пътуване дотам ще ти донесе повече разнороден опит, университетите са много добри, а пък и като говорим за учене, то трудовият лагер, наречен САЩ, е мястото, където имаш най-голям шанс да те стегнат да поучиш докато си там [smilie5]
Обаче ти учиш право.. а правото в САЩ май е доста различно от европейското - основано на прецеденти и т.н. Ти сигурно знаеш по-добре от мен. Така че, не знам дали си струва да си променяш избора на професия, за да отидеш да учиш точно в Щатите.

Ако се спрем на Европа, то университетите, които си избрала, предполагам ще ти предложат горе-долу еднакво ниво на образованието - като ги гледам, това са добри университети, да кажем, че са от "Б-групата" на Европа (което в никакъв случай не значи лоши - под "А-групата" разбирам няколкото университета, броящи се на пръстите на едната ръка, които като ниво са равни с добрите американски университети - Cambridge, Warwick, Oxford, Imperial College, ETH Zurich, Heidelberg - брех, ми че те повечето в Англия!).

Ако ще трябва да избираш мястото според академичната стойност на престоя ти (а аз те съветвам да направиш това - щом си втори курс студентка, ще имаш време да идеш до Норвегия и да разгледаш, няма страшно), то порови се малко по-дълбоко из сайтовете на университетите. Виж кои курсове искаш да следваш, дали ти харесват. Ако имаш идея какви курсове искаш да следваш, влез в описанието на курсовете, и виж кой преподава. После потърси повече информация за този човек - какви публикации има, с какво е известен. Може някои университети като цяло да не са много добри, но да имаш късмета в точно определена област там да има някой чешит, който да е добър учен и добър преподавател, от който да получиш вдъхновение и знания. А може и обратното - в някой добър университет да се случи някой, който да не ти е полезен.
Погледни сайтовете на университетите и за други неща - на някои места може и да предлагат общежития (и други услуги) за гостуващи студенти, което може да ти облекчи задачата по местенето.
Не на последно място, има разни частни благотворителни фондове/фондации, които раздават стипендии на студенти. Можеш да се пробваш да кандидатстваш за финансиране на гостуването (но трябва да ги убедиш, че това гостуване ще ти помогне да станеш "дъ бест лойър ин дъ уърлд"). [smilie5]

Ако и след тези неща по-нагоре се двоумиш къде да идеш, да видим как стои въпросът с общественият живот и прекарването на свободното време в страните (култура, общество, природа и т.н.).

Значи, ако трябва да класираме страните според хората и обществото, бих ги сложил така:

- Холандия
- Норвегия
- Финландия
- Чехия
- Австрия

Защо ги класирам така? - Холандците са общителни, отворени хора, почти без предразсъдъци (повярвай ми, това не е така в нито една от другите държави от списъка ти, и ни най-малко в България). Норвежците и финландците са културни, услужливи хора, показват здрав разум и са реалисти (не се втеляват в детайлите и не ядат буквите по законите), но не особено общителни. Няма да имаш никакви ядове с тях, освен, че е трудно да се приобщите, и още по-трудно да завържете отношения. Ако отидеш в някоя скандинавска държава, най-вероятно за целият период няма да успееш да завържеш нито едно лично приятелство с някой от местните (говорим извън работните отношения).
Чехите са много готини хора, особено на маса [smilie21]. За жалост обаче се чувстват проблемите от бившето "членство" в соц-лагера - по-трудно е да се разбереш с тях, защото не говорят добре английски, и като цяло на места нещата не са толкова добре уредени, като в Западна Европа. Това включва и университетите - и те не са на същото ниво.
Австрийците.. Австрийците са смотани [smilie5]
Смятай, щом германците (знаем ги какви са) имат вицове за швейцарци, а пък швейцарците - за австрийци [smilie18]

Времето - ако не учиш в Абърдийн или някъде още по- на север в Шотландия, то ти НЕ СИ свикнала с времето в Берген [smilie5]

В Холандия е много подобно на Англия като климат.

Австрия и Чехия са категоричният победител в този случай. Не говорим за студ. В Берген, че и в Шотландия през зимата е по-топло от Централна Европа (Австрия, Чехия). Но ако има някакъв еталон за гнусно време, то това е зимата в района на Северно море и северният Атлантик - в Берген се съмва в 10, а се стъмва в 2, като ден и нощ вее и вали. Веднъж като се скрие зад облаците през Ноември, слънцето се показва пак... през Март.

Така, стигнахме и до парите. Както виждаш, пиша за тях последно, защото си мисля, че там им е мястото - последно като важност. Ако можеш да заделиш 500 паунда на месец, това са към 700 евро, нали? Ако имаш късмета да си намериш добър наем, тези пари ще са ти достатъчни в която и да било държава. Австрия, Холандия, Финландия не са (много) по-скъпи от Англия. Някои неща са по-скъпи, някои са може би по-евтини. В Англия сигурно храната е малко по-евтина (между другото, откриха ли вече зеленчуците?). Като цяло, в която и от тези три страни да идеш, предполагам разходите ти ще са подобни на тези в Англия и не трябва да се притесняваш.
Единствено Норвегия е наистина, наистина скъпа. Но не бих казал, че точно храната е толкова голяма пречка. Ако си избираш по-евтини неща и на промоции, спокойно ще минеш с парите, с които разполагаш. Дори и навън има места, където можеш да хапнеш на прилични цени. Аз примерно няколко пъти съм сядал на Peppe's pizza, където за около 150 крони (15 паунда) ядеш колкото пица си поискаш, плюс някаква безалкохолна напитка. Е, в добър ресторант обаче ще трябва да оставиш поне 400 крони, аз съм стигал и до 1000 крони (250 лева) в не твърде претенциозен ресторант. Така че, ще трябва просто да си готвиш вкъщи.
Това, от което задължително ще трябва да се лишиш в Норвегия, е алкохола. Има на практика сух режим и акцизът е космически. Затова в бара една бира е към 20 лева, в магазина - десетина.

Последно за Норвегия - предполагам една от причините да искаш да видиш Норвегия е заради природата (която наистина е страхотна). Но ще трябва да те разочаровам, че ако не тръгнеш като Итилиен на автостоп и палатка, разглеждането на Норвегия е доста скъпо занимание. Общественият транспорт (където го има, все пак това е много голяма държава с много разпокъсано население) е доста скъп, също така не стига навсякъде. Другият вариант за разглеждане е с кола (под наем например), което, естествено, също е скъпо. Така че бюджетът ти, който и без това ще е напрегнат докрай заради високите цени на живота като цяло, едва ли ще успее да покрие и туризъм из Норвегия.

Дано съм помогнал поне малко, успех с избора!!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: rumiana   
Дата:   11-11-11 05:00

Да, на мен също ми беше убегнало от вниманието, че специалността ти е право... Тогава наистина ходенето в Америка не е толкоз препоръчително [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Todd   
Дата:   11-11-11 06:26

Като гледам - най-евтино е да си пътуваш !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 08:35

Magnet, аз като тръгна от Виена към Залзбург и някак си виждам как всичко поевтинява. Примерно бензина пада с около 10%, автомивката на самообслужване пада почти двойно и т.н..
По принцип Виена е в топ 30 по скъпотия в света и моите наблюдения са, че като цяло е по-скъп от Залцбург.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Todd   
Дата:   11-11-11 10:07

Е не е много скъпо във Виена де ... ама зависи кво правиш там .За 1 седмица ми хареса ама ако трябва да живееш там .

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   11-11-11 11:41

Никои от българите живеещи в тези държави не пише в темата [smilie8] [smilie8] [smilie8]

А не е като да няма такива [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: georgivelev   
Дата:   11-11-11 14:44

Мдааа Виена е един много хубав град. Хареса ми културната наситеност, но имат и доста снобарски прояви - като онова концертче в Шонбрун, не съветвам никого да ходи на концерт в Шонбрун (Щраус и Моцарт) - много пари, а не свирят/пеят по-добре от кой да е среден български оркестър. Уж държава с традиции, но редовно "забравят" да ти дадат касова бележка като пазаруваш, в това отношение Българите сме много по-добре от тях.

Дали ми се иска да живея там? зависи в коя част на града и на каква заплата. Придвижването с метро от единия край на града до другия си отнема час. А ако после се налага да взимаш автобус/трамвай става много дълго. В София съм от/до работа за около 20-30 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 14:48

Темата ми е от голяма полза във всеки един аспект! Очарована съм от готовността на форумци да споделят мнение, опит и съвет!

Благодаря и за личните съобщения на всички (оказа се, че има форумец, студент във Берген сега [smile] [smile] )!
[beer]
Взех да си водя бележки, продължавам да ровя из сайтовете на университетите. Сравнявам, чета.

Джога [beer] [beer] [beer] Не, не са открили зеленчуците [smilie18] Плодовете - също. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   11-11-11 16:38

И да не забравиш накрая да кажеш кое място си избрала и защо [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 16:40

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.