Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:54

Истината е, че няма да е лесно, ако избера Берген, но пък няма и да съжалявам, че не съм го избрала. Не звучи толкова трагично, като изключим, че не си се представям да ходя да си ловя обяда, ама знае ли човек [smilie18] Ще има какво да разказвам после [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tonyf   
Дата:   10-11-11 18:55

Аз, ако съм на твое място, ще избера най-доброто от няколкото места в Юнайтед Стейтс. Мисля, че сме си говорили защо. Не заради бюджета, той и без това там ще ти е най-тънък.

Съвсем друг е въпросът, ако в целите ти за тая една година влиза да научиш още един европейски език. Но това с езика винаги можеш да го направиш.

В крайна сметка обаче си е много важно и накъде те влече, зарежи го тоя бъджит, студентите там не ги оставят да гладуват продължително. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:06

Ако знаеш колко ми липсваш [smilie18]

За Щатите сме си говорили, да. Има защо да се иде, принципно. Това, което ме разколебава е 1, че е наистина адски далеч. Другото, че трябва да си сменя специалността, за да ида - sega European Law . Това, не е трудно, защото 1вата година всички с право (бизнес, европейско, криминално и пр.), учим едно и също. Ммм [smilie8]

Относно глада в Норвегия - половин година на прясна, собственоръчно хваната рибка, другата половина плодова диета. До тук добре [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: logrus   
Дата:   10-11-11 19:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tonyf   
Дата:   10-11-11 19:12

Ми директно наритваш любимия да ти лОви риба и да влачи боровинки, тия любими за какво са, практическа полза ако няма!
И ще вържеш бюджета за Берген. [smilie5]

А иначе като се видим аз щи кажа! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ценослав   
Дата:   10-11-11 19:14

О минало незабравимо,
избутах те търпимо.
Първо почнах с инжинера
беше много як "пипера".
Инвестирах после в даскалък,
ма сина удари го на ергенлък.
Последва най големия залог,
щот записа психолог.
Три дипломи сега държа,
за това със тях дружа.
Финансирах аз вишисти,
с жената сме среднисти.
Снимчици разглеждаме с тъга,
щот незнаем до кога.
[cool] [beer] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: itilien   
Дата:   10-11-11 19:16

Е аз казвам начини за спестяване на разходи [smilie5] Наистина ако иска да ходи някъде наоколо в рамките на 200 км спокойно може да кара на стоп. А за рибата - ами германците лятото отиват на почивка с кемперите, ловят риба и тъпчат хладилниците. То има някакви лимити на рибата, която изнасяш, но на границата никой не гледа и те си изнясят с десетки килограми.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:21

написа:

> Мога да ти кажа за Австрия.
> Миналата Коледа бях на гости на
> едни приятели във Виена, които са
> студенти там. Учат във различни
> университети .
> Взех си доста пари,защото си
> мислех ,че ще е безумно скъпо(преди
> това бях в Рим), обаче останах
> много приятно изненадан.
...
> Дано да съм ти бил полезен


около 500 евро плащаха общо за 3стаен апартамент

Пффф, аз тук плащам повече за стая в общежитие [smilie8]

Много благодаря за мнението! Изключително полезно ми е, защото наистина не съм запозната. А в случая и конкретно за студенти става и дума! [smilie24] [beer]



Страшно мерси на всички!!! [thankyou] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:26

Тони, варианта с любимия е опция. Ще се наложи да му се усмихвам повече, ама нищо [smilie18]


Ще взема да му купя подарък тези дни и да почна да го развеждам около морето да тренираме [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ROM   
Дата:   10-11-11 19:35

От трите които си избрала, в Австрия ще ти е най-леко финансово. Бил съм няколко пъти около и във Виена. Цените в супермаркетите на основните храни в някой случаи са по-ниски и от тези в БГ. Визирам предимно магазините на Била. В тях съм влизал, за да ги разгледам. Само в Германия храната беше по-евтина. А според мен и Бърно не е за изпускане. Там май най-добре ще се почустваш студент. Не съм бил лично в Бърно, но имам информация от приятели които са били студенти там. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:54

ROM,

би ли споделил? [smile] Ще ми е интересно, а и полезно. Аз доста се чудих на кои дестинации да се спра. Тези, които съм изброила са с програми за моята специалност на английски език. Принципно има и във Франция, Испания и Германия, но съответно на френски, испански и немски.

За Чехия нямам никаква инфо, или пък познати били там, защото е от тази година в списъка. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Diandimov   
Дата:   10-11-11 21:34

Иди в щатите, не е далеч.

1.75 литра смирнов е 16 долара, същото количество джак даниелс е 33 долара.
Храната и транспорта също са много евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: asahi   
Дата:   10-11-11 21:51

Ако говорим за бира Бърно е без конкуренция.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: djogata   
Дата:   10-11-11 22:05

Щурче, аз живея в Дания от 7 години, а в момента съм в САЩ за няколко месеца.

Аз от всичките тези места бих ти препоръчал да обмислиш отново идеята за ходене до САЩ.

Аргументите ми са два:

1) От топ университетите в света, да кажем топ 100, поне 2/3 са в САЩ. Тоест, ако това, което наистина искаш, е да идеш в добър университет, отиди в САЩ, там имаш най-голям шанс да попаднеш на такъв.

2) Обстановката е различна, ще натрупаш различен, по-богат опит.

Има си и недостатъци де - досадна, бюрократична и скъпа процедура за визи. Скъп билет.


Иначе ако искаш някъде в Европа, да знаеш, че:

- Берген е най-дъждовното място в Европа. Вали на практика непрестанно от Октомври до Март, като през тези месеци и денят е едва от няколко часа. Пребиваването в Берген през зимата, ако не си норвежец, е изключено

- Норвегия и Финландия са скъпи, но ако харчиш 500 паунда в УК, ще се оправиш спокойно и във Финландия, и с малко притеснения и в Норвегия. Австрия не е по-евтина от Финландия (а ако вярваме на статистиките, във Виена и предполагам Залцбург е по-скъпо от Германия и Финландия). Но си мисля, че Залцбург и Берген като места си заслужават повече от Хелзинки. Поне ще имаш възможност да се нарадваш на природа, а в Залцбург може би и интересен културен и нощен живот. В Берген лятото също е интересно, бели нощи, фестивали, не вали всеки ден

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   10-11-11 22:31

Бърно - мога да говоря от личен опит, макар и забавно място с много млади хора, няма какво толкова да се види като забележителности. Освен това трябва да се приготвиш психически, че там мнооого рядко говорят английски. Освен това зимата е 6 месеца, доста студено е и деня е по-кратък от БГ. Ако се решиш натам ми пиши на лични да ти дам повече инфо. Бирата е наистина хубава и има много малко пивоварни, но все пак са след немските бири. Иначе има много хубава природа, гори, езера и места за разходка.

За Австия по-горе имаше някакви мнения за наеми от сорта на 500евро и заплати от 2000евро.. За голям град като Виена за 500 евро може да имаш малка гарсониерка/едностаен в някои по-отдалечен крартал. Иначе много хора получават и по 900-1000евро.. а заплата от 2000евро след данъци е доста висока и трудна за постигане.

Дори и за Норвегия не забравяи, че там времето си е доста по-хладничко, особено вечер. А и в Осло имаше супер много цигани и просяци - много повече и от БГ.. надявам се да не е така в по-малките градове като Берген.

Браво на itilien, че е успял да се справи без пари, с ловене на риба и автостоп, но това не е по силите на 99.8% от нормалните хора. Все някои път ще искаш да пиеш бира на заведение, или ще си гладна навън и няма да си носиш раницата с храна. Или ще отидеш някъде със състудентите си..
Просто за там със малко пари ще си седиш в Берген и ще ядеш кремвирши и спагети на промоция..



Публикацията е редактирана (10-11-11 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 22:55

Джога, искрено, надявах се да пишеш.Благодаря, за което.

Дните тук започнаха да стават все по-къси. В последно време почва да се стъмва 4. Към 5 вече си е тъмно, а дори не сме и зимата. За дъжда... Не мисля, че много ще се впечатля, тук също си вали... БаЯ. Е, да, може да е повече там, но повече... Колко да е повече :) За зимата - може и да си прав. Вероятно Норвегия не е най-удачният вариант.

Благодаря и на tochnia за изчерпателното мнение и съветите. За Берген, не за Осло става дума. Но надали 500 паунда ще са достатъчни за издръжка и нормален живот. Плюс зимните условия... Вероятно няма да е това, за жалост.

В Австрия е Залцбург.

Ами, четейки, stigam do izwoda, че трябва повече да се поинтересувам и да почета за САЩ. Като най-евентуални избори, ми се струва, че трябва да са Ултрехт, Залцбург и Хелзинки.


Още един път - Огромни благодарности към всички изказали се! [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Diandimov   
Дата:   10-11-11 23:19

И на мен ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 23:20

Да, разбира се. Толкова съм болна от пустия му грип, че виждам на квадратчета [smilie2]

Аз затова периодично благодарствам на всички, че да не изтърва някой. А и ако не ми беше казал колко точно струва алкохола, как щях да знам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Diandimov   
Дата:   10-11-11 23:22

Да оздравяваш тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   10-11-11 23:25

Поне за мен ти пропусна в темата да кажеш, какво търсиш на мястото което ще избереш?

Университет на високо ниво? Готини хора и забавления? Интересни места за посещаване? По-различна култура? Различна кухня и пиене? Или място за повече разпускане и приятно изкарване на времето?

Ти ще си претеглиш накрая, но така ще могат да се дадат по-насочени съвети а не общи, базирани само на това че си студентка от UK и учиш право.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 23:37

Уместна забележка, мерси за което :)

Разбира се, един от най-важните критерии е акдемичното ниво на университета. Вероятно пропуснах да го отбележа, тъй като за себе си попрочетох достатъчно, за да мога да реша, дали бих дала една година от себе си учейки на въпростото място, пък ако ще и райска градина да е.

Друг важен критерии за мен е различната култура, както и новите места. На мнение съм обаче, че за да опознаеш една култура се иска време. Това, че аз съм се разхождала из Холандия, и че е популярна дестинация, не я прави по-позната. По-предсказуема - вероятно, но не и по-позната. Мое мнение.

Интересните места за посещение са нещо, на което не мисля, че някой не би се радвал, НО не са ми основен критерии.

Интересува ме университета, за което съм си направила труда да се поинтересувам, хората и до не-малка степен социалният живот. Под социален живот разбирам много неща, но първото не е клубове. Изложби, театър, кино, ежедневните неща, възможността да срещам повече хора. Не търся мегаполис, просто голямо населено място.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 23:42

Останалите въпроси съм ги написала. Бидейки сама в чужбина, ми е пределно ясно, че са важни. Също така, и че човек е склонен да прави повече компромиси преди нещо да му дойде до главата (примерно си мислех, че ми трябват доста по-малко пари.... добре, че не си вярвам достатъчно...) Та, всяко мнение и съвет са повече от полезни. Темата е важна за мен. Оценявам отделеното време! [beer]

Едит - правопис :)



Публикацията е редактирана (10-11-11 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   10-11-11 23:53

Имам опит от Saltzburg, не е голям град. Може и да не ти се налага да ползваш много транспорт. Туристически град е, но не е фатално скъпо, с 1000евро на месец ще си съвсем ОК, ако имаш къде да живееш. Може и с по-малко. Хората са готини в тоя край, сърдечни са и не са студени.
По-евтино е от Виена определено и атмосферата е по-задушевна:) Особено в кръчмите.
Във Виена с 1000евро е пълна мизерия според мен, докато в Залцбург мисля, че е по-поносимо.
Освен това ако си в Залцбург можем да организираме малко фото бизнес:) Аз сравнително често снимам там, за догодина пак имам дати точно за Залцбург, по принцип е странно, но нямат избор на фотографи, да не кажа, че почти нямат. Малко са поизостанали в това отношение, а и не само в това. Има една консервативност в тоя край, примерно в Халейн има магазини, в които касовите апарати са от онея механичните от 60-те години и приемат само кеш:)
Няма емигранти както във Виена, също така в Австрия почти всички говорят английски.



Публикацията е редактирана (10-11-11 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: rumiana   
Дата:   10-11-11 23:58

Щурче,
По-горе вече са го казали, но и от мен съветът е - не отхвърляй с лека ръка Америка. Всички други държави са в Европа и малко или повече си приличат, а и ти вече си била там. Америка ще ти даде един съвсем друг поглед. Дали ще ти хареса или не е отделен въпрос, но за млад човек е важно да има различните гледни точки, когато прави изборите си по-нататък.
Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 00:10

Здравей,

синът ми е студент в Австрия, но не в Залцбург, а във Виена. Преди месец му ходих на гости и се разходихме до Залцбург. Хубав град, с две забележки - и там от 365 дни само 100 са с хубаво време. Аз не бих рискувала да ме вали непрекъснато. Вторият минус е, че градът е скъп - с около 20% по-скъп от Виена. По-скоро е туристическо средище отколкото академично.

Относно парите - работя с деца [smile] и голяма част от тях като им дойде времето лека полека се отправят навън да учат. Тези, които са в Англия имат нужда от повече парици, отколкото където и да е другаде - Австрия, Италия, Испания, Германия, САЩ. Учещите в Дания и Холандия не съм разпитвала за финансови въпроси.

Но от всички правили междустудентски обмен никой, ама абсолютно никой не е доволен от ученето. Това важи само за Европа. Нямам впечатления от щатите. Всички познати деца, които са отишли за един семестър в друга държава споделят, че по време на обмена не се учи и от тази гледна точка е загуба на време. Купоните не ги броим, разбира се.[smilie18]

От друга страна повечето от тях гласуват с две ръце за магистратура на подходящото място.

ееех, аз ако бях на тази възраст се засилвам към Гранада.... от 180000 жители - 120000 са студенти. Гранада е като едно туптящо сърце.https://photo-forum.net/joro/emoticons/smitten.gif

И последно, че стана много дълго. Ето ти един сайт, който се опитва да събере впечатления на българчета, които учат в чужбина.
http://edu.tuk-tam.bg/

Успех.[smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.