Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 20:55

И аз си мисля, че ги решавам, но ако река да продам или съхраня един джаул изведнъж решенията ми увисват.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:59

И аз имам бая метан, ама няма кой да ми го извади и съхрани, та после да делкаме..[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:06

Бони и аз съм мислил в тая насока и стигнах до извода, че за да има икономически ефект трябва да постигнеш нещо близо до пасивна къща и после да пуснеш панелите само за ел. уреди.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 21:13

Тези, които казват за дадена цел, че е непостижима, не трябва да пречат на онези, които я осъществяват в момента.

(cтара китайска поговорка)


Така де, някой иска да направи нещо, и винаги се намира някой да почне да разправя 'ама това не може да стане', без дори да има някакъв по-задълбочен поглед върху нещата.

Всички прилики с действителни участници в разговора и техните мнения, са напълно случайни [smilie5]



Бони, енергийната 'независимост' има две страни - едната е производство на енергия, другата страна е потреблението. Мисля си, че всъщност в увеличаването на енергийната ефективност (тоест намаляване на потреблението) има поне толкова потенциал, колкото и във ВЕИ, говорим за конкретно домакинство. При добра модификация на къщата е възможно да се постигне толкова добра изолация, че зимата отоплението да е на практика почти ненужно.

В последните години в Европа почнаха да класифицират и сградите по енергийни класове - и в Дания примерно вече е забранено да се строят жилищни сгради, които не покриват енергиен клас 'А' - тоест най-ниският разход на енергия. Даже, след като всички сгради трябва да са клас 'А', въведоха и допълнителни класове - клас А2 и клас А1, които са съответно със 75% и 50% от енергийните разходи на клас А.

Клас А се дава за около 80 киловатчаса на квадратен метър общо потребление на енергия (електричество, отопление, топла вода). Клас 2 е 60 киловатчаса на квадрат, клас 1 - 40 киловатчаса на квадрат.

Тоест, при къща 120 квадрата това би означавало, че спокойно можеш да минеш с между 6000 и 10000 киловатчаса годишно потребление на енергия - при цена на тока от 20 стотинки на киловатчас това би било максимум 2000 лева.

Такава енергийна ефективност се постига с добра изолация, добри прозорци, уплътнения, добър покрив, и т.н. Ето тук примерно има една статия (виж страница 1071):

http://www.byg.dtu.dk/upload/institutter/byg/publications/rapporter/byg-r189iii.pdf

В статията е описано накратко как оптимизират една датска къща - не съм я гледал подробно, но на първо време гледам, че нещо подобряват покрива, и променят разположението на прозорците, така че да гледат повече на запад и юг (и така да хващат повече слънце зимата) - това с прозорците е добре за Дания, ама в БГ може да доведе то малко 'проблеми' лятото - така че едва ли всичо е директно приложимо, но може да има някои добри идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: tofo   
Дата:   06-11-11 21:19

В случая обикновено се прави комбинация с фотоволтаици и ветрогенератор. Едното бачка активно лятото, другото зимата. Ама като туриш чертата не си заслужава инвестицията при игра на дребно. Я го изкупят, я не. Я на тая цена, я не. Знаеш ли какво ще стане утре? [smilie8] Мразим ги @+%"?%% гадовете, ама си е удобство. Да му се става на някой зимъска в 5,30 да пали в мазето генератор?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:21

генераторите сами се палят, поне моят има такава опция. Незнам даже къде е. Бащата все влачи разни раути аз се чудя де да ги кеширам

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:21

Сигурен съм, че бачо Колю Теслата знае чалъма да ни зарежда батерийките дори дистанционно, ама е споделил фатката не на нас..[smilie18]
едно от зарядните му


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 21:24

Генераторите не само се палят сами, можеш да ги палиш и дистанционно.

Примерно широко разпространен е номерът като ходиш на вилата си, да цъкнеш по интернет (или през телефона) и да си включиш отоплението дистанционно няколко часа предварително, та като пристигнеш вътре да е топличко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 21:27

Джога, при 185кв.м къща за последните 12 месеца имам 13 000кв. Това е към 70кв/кв.м. при около 55кв.м прозорци и отопление само на климатици.



Публикацията е редактирана (06-11-11 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: tofo   
Дата:   06-11-11 21:27

Да, де! Идеята е, че малко или много си е хамалогия. Някой да се зарежда с гориво дистанционно?[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:31

аз от известно време боря разни IP релета и даже бях навързал тука едни неща, но се замислих, че всеки пее---с може да почне да ми пуска поливането или осветлението на двора. Са мисля да навържа и алармена система и камери, но май требе да почета за ИТ сигурност преди това?

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:35

Я го един
истински енергийно независим
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:38

един приятел ми разправяше, за един особняк от Княжево, който си купил сонда и набучил тръби до минералните води и зимата е енергийно независим

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:41

Ама лятото не е.. Ще патладяса от жега тогаз..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:43

ко съм на негово място взимам две робини да ми правят вятър[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 21:45

Бони, ми ок, значи може би можеш да го намалиш още - в България отоплителният сезон е с 2 месеца по-къс от този в Дания, пък и тези сметки за 80квч/кв.м предполагам са за целодневно отопление, а ти доколкото знам изключваш отоплението през деня. Tака че е може би по-лесно да се постигнат 40 квч/кв.м. И това може да ти увеличи енергийната независимост доста. Или най-малкото да ти намали сметките.

Е, всичко зависи от възвръщаемостта на инвестицията - ако можеш да спестиш 3000 киловатчаса годишно примерно, това са 600 лева? (не съм сигурен в цената на киловатчас). Та, ако примерно за 5000 лева можеш да внесеш още подобрения, така че да пестиш 3000 квтч годишно, то значи за около 10 години (или по-малко, ако скочи тока междувременно) инвестицията ще се изплати...

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 21:49

Пичовете с село Баня (дали не беше град?) до Карлово си топлят оранжериите с геотермална вода. Къщите също. Там водата е съвсем плитко. Не знам държавата как споделя този си ресурс с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:50

прави се че не знае[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:50

Енергийната независимост може да бъде определена, като липса на отношения с Енергото, ВиК и бензиностанциите. Ама само като за начало..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Marillion   
Дата:   06-11-11 21:52

http://www.capital.bg/biznes/tehnologii_i_nauka/2007/01/12/304260_topla_zemia/

И тази технология не е за пренебрегване.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 21:57

Енергийно независим ставаш с един много добре реализиран шунт на електромера [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 21:58

Аз кат ида на палатка с едно бутилче газ от 2 лева и комплект батерии в челника се чувствам енергийно независим. Газта и челника са за удобство, не толкова необходимост.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 22:00

Как да шунтираме маркуча на бензиноколонката..[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 22:01

а магарцедес [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 22:01

Карай колло.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.