Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: IDA   
Дата:   26-10-11 15:26

През турското робство едно от най-мерзките издевателства над българския народ от страна на поробителя е бил т. нар. кръвен данък. Той се е събирал от българските семейства с една или повече мъжки рожби, като момченца на 10-12 годишна възраст са били насилствено отнемани от семействата им и отвличани далеч от родните им места, в дълбините на Отоманската империя. Там те са получавали много добро образование, придобивали са турско самосъзнание, приемали са Исляма, а след това са били превръщани в еничари - едни от най-фанатизираните, жестоки и кръвожадни воини на Султана. След завършване на военното си образование, еничарите е трябвало да докажат своята вярност към Падишаха, като са били връщани отново по родните им земи и са били използвани за насилствено ислямизиране (потурчване) на българското население. В този процес, те са подлагали непокорните си сънародници на безпрецедентен по своята жестокост кървав терор, мъчения, изнасилвания, масови убийства, грабителство и палежи, с което се е целяло да се всее страх у поробеното население и да се подтисне всякакво желание за бунт и съпротива. Често се е случвало, еничарите да убиват дори собствените си родители, когато са отказвали да приемат турската вяра. Образът на един такъв еничарин - Кара Ибрахим, който убива собствения си баща, е умело пресъздаден от великолепния актьор Йосиф Сърчаджиев във филма по романа на Антон Дончев "Време разделно". Показаните в този филм събития са се случвали и в действителност преди 3 до 5 века в Родопите. По онова време, насилственото отнемане на детето от бащиното му огнище се е считало за най-страшното нещастие, което може да сполети едно българско семейство. Често пъти, семейства с мъжки рожби са ги криели с години в най-непристъпните дебри на планината, за да ги опазят.

Преди няколко дни, чух по радиото за нова съвременна форма на еничарство по нашите земи. Тя се нарича "средно образование в чужбина". Отличава се от среновековната само по това, че е напълно доброволна и не е свързана с насилие, а децата, получили образованието си в чужбина, вече никога не се завръщат по родните си земи.

Тази нова форма вече се е превърнала в хит сред подрастващите и техните родители. Все повече млади родители, под благовидния претекст, че "децата им нямат бъдеще в тази шибана държава" или че искали те "да получат по-добро образование и шанс в живота", дават мило за драго да изпратят орочетата си в някой западен колеж. И докато до преди 1-2 години тази практика е била достояние само за малък брой заможни родители, чиито деца са заминавали на средна възраст 14-16 години и то главно на езикови курсове за сравнително кратко време (3-6 месеца), сега страни като Швейцария, Австрия, Германия и Великобритания вече се надпреварват коя да предложи по-атрактивни условия за чуждите деца. Мрежата изобилства със семинари на най-разнообразни образователни институции и фондации по въпроса. Вече на много места се предлагат стипендии, покриващи до 90% от разходите на детето за целия среднообразователен курс. Нещо повече, предлагат се индивидуални програми за обучение, а за детето се грижат високо квалифицирани настойници, които, освен че удовлетворяват всичките му потребности, осъществяват и връзката му с учителите. Родителските задължения и отговорности практически се поемат изцяло от въпросните настойници. При това положение, по данни на Евростат, възрастовата граница за приема на български деца в чужбина е спаднала на 11 години, а броят на заминаващите се е увеличил с 30% само за последната година. Интересът към средното образование в чужбина нараства лавинообразно с всеки изминат ден.

Политиката на развитите западноевропейски страни аз мога да я разбера. Те се опитват да противодействат на задълбочаващата се демографска криза, пазарувайки си дечица от вън, което им излиза в пъти по-евтино, отколкото да си раждат, отглеждат, възпитават и образоват собствени.

Това, което по никакъв начин не мога да разбера обаче, е поведението на българските родители. Що за майка е тази, която с толкова обич е родила детето си, 11 години се е грижила за него, гледала го е как расте, прохожда, проговаря, мисли, разсъждава и се развива и сега изведнъж е готова да се раздели с него, едва навършило 11-годишната си невръстна възраст? Що за баща е този, който в продължение на 11 години е делил от залъка си, за да създаде нормални условия за живот на детето си, за да му е добре, за да може да се развива нормално и да не се чувства в неравностойно положение спрямо другите деца, а сега изведнъж е готов да го изпрати на хиляди километри далеч от себе си и от семейството и да остави чужди "настойници" да се грижат за него? Що за хора са това? Що за ценностна система имат те?

Нима не си дават сметка, каква травма ще преживее детето им, когато му кажат, че вместо мама и татко, за него ще се грижи настойник? Нима не си дават сметка, че много скоро то ще се отчужди от тях, ще забрави родния си език и ще загуби всякакъв интерес към родния си дом, семейство, близки, приятели и всички, които толкова са го обичали? Нима не си дават сметка, че след време, то вече никога няма да се върне при тях, а може би и напълно ще загуби интерес за връзка с тях? Нима не не си дават сметка, че може завинаги да го загубят?

А може би си дават? Може би точно това искат? Може би е адски удобно досегашната бащина реплика "КУПИЛ СЪМ ТИ КОМПЮТЪР, ОПРАВЯЙ СЕ И НЕ МЕ ЗАНИМАВАЙ !" да се замени с репликата "ИЗПРАЩАМ ТЕ В ЧУЖБИНА, ЗА ДА ТИ ОСИГУРЯ ДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ И БЪДЕЩЕ !" И защо не? Какво по-добро от това, вместо да се занимаваме с дечурлиги, да прехвърлим семейните си задължения, възпитанието и образованието на децата си на други, а ние да се посветим изцяло на личното си благополучие, на любовника/любовницата, на скъпата кола, на развлеченията и безгрижието? Защо не, нали ще ставаме европейци?

Въпросът ми към всички е:

До каква степен могат едни родители да мразят собственото си дете, за да му причинят такова нещастие?

Въпросът е морален. Затова, моля ви, не ми отговаряйте с изтъркани клишета, като тези в кавичките от претекста по-горе или подобни такива. Също така, няма никакъв смисъл да политизираме нещата, още по-малко да търсим вина, защото тя е в самите нас. Нали помните максимата, че каквото човек сам си направи, и Господ не може да му го направи?

Ще ми е интересно да чуя, вие какво мислите по въпроса. Има ли сред вас хора, които вече са изпратили малолетните си деца си в чужбина или планират да го направят? Имате ли познати, които вече са го направили? Ако имате, какво мислят те по въпроса?

Благодаря ви.

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: tofo   
Дата:   26-10-11 15:32

Ами, ценностна система. Поставяне на финансовото над семейното благополучие. Туй от обич...[smilie8]

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Todd   
Дата:   26-10-11 15:35

Аз имам специална дума по повода ама админите я трият редовно !!!

[cool]

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: ken   
Дата:   26-10-11 15:48

Ти си си отговорил. Защото смятат че там децата ще живеят по-добре. Тъжно но факт.
Знаеш "Когато господ реши да погуби някой, му взема акъла."
В случая на цял народ.
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Todd   
Дата:   26-10-11 16:02

Защото смятат че там децата им ще живеят по-добре ( също смятат че по-малко ще работят ) .И също вярват че някой ден те ще се завърнат богаташи - и ще се фукат в махалата с тях !!!

Ееее , видяхте ли майте деца ????

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: asahi   
Дата:   26-10-11 16:04

От моите познати, включително и познатите на сина ми, никой не иска да си праща детето за средно образование в чужбина. Едно дете ще учи в чужбина, защото родителите му заминават на работа там.

Образователният проблем, обаче, съществува. Аз лично гледам да го решавам при моя син със занимания по науките, по които съм компетентен. Системните занимания дават резултат не само като повишаване на оценките, а и като натрупване на знания и не на последно място изграждане на връзки между познанията по отделните учебни предмети.
В неделя се наложи да помагам на деветокласник на мои познати, които никак не се занимават с него. Детето (дангалак, всъщност) не знаеше какво е равенство, оттам не можеше да проумее определението за уравнение, вследствие на което от купчина задачи не можеше да определи коя каква е и как да подходи.

Изводът ми е, че семейството масово е абдикирало от родителските си задължения. В епохата н атолкова много изкушения училището и знанията не са сред най-желаните за детето неща. И ние не бяхме много ученолюбиви, но средното ниво беше доста по-високо.
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Славов   
Дата:   26-10-11 16:12

Всеки има право да мрази каквото си иска ..... не отричам правото ти да си мразиш детето .... [cool]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: IDA   
Дата:   26-10-11 16:14

До преди 2-3 години имах един съсед. Жена му беше починала отдавна, децата му бяха емигрирали в Америка още в първите години след промените и той живееше сам с кучето си. Много го обичаше. Говореше му като на човек, а кучето го гледаше, сякаш разбираше всяка негова дума.

За съжаление обаче, един ден кучето умря от старост. Съседът много тежко го понесе. Почти спря да излиза навън и да общува с хората, посърна, състари се. Веднъж го видях в парка, където обичаше да разхожда кучето си и го заговорих. Разбрах, че много трудно понася загубата на своя четириног приятел. Попитах го, защо не си вземе друго куче, а той се просълзи и ми каза:

"Това куче беше като мое дете. Израсна с децата и децата израснаха с него. Всички много го обичахме и то ни обичаше. После децата заминаха за Америка. В началото се обаждаха от време на време по телефона, да ми честитят някой празник и да ме питат как съм. Когато ги питах, кога ще си дойдат, те все ми отговаряха, че са в процедура за получаване на зелена карта и докато трае процедурата, е крайно нежелателно да напускат страната. Накрая си получиха мечтаните зелени карти, но пак не си дойдоха. Започнаха да се обаждат все по-рядко, а накрая съвсем престанаха. От години не съм ги чувал. Само кучето остана да ми напомня за тях. Само то не ме напусна, а остана с мен до сетния си миг. Жена ми и децата ми, като че ли вече ги прежалих, но кучето не мога … Беше като мое дете. Как мога да го заменя с друго?".

После разбрах, че се е разболял, лежал е в болница, бил е в тежко състояние, някаква негова далечна родственица - възрастна жена, се е грижила за него, докато е бил болен. А един ден, има няма и година след като си отиде кучето, си отиде и той. Отидох на погребението. Бяха дошли само някои съседи и възрастни негови близки от провинцията. Децата му ги нямаше.

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Mick   
Дата:   26-10-11 16:22

IDA ... тъжна история, тежко му е било на човека.
Не мога да разбера деца(хора) които са забравили родителите си... [smilie2]

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Славов   
Дата:   26-10-11 16:25

Подобна истори с мои съседи, над 80 годишни, но явно на техните деца е провървяло, всякак година ходят на гости за по 2-3 месеца в Щатите, един път дори за повече.... Децата ги искат да останат при тях, но дъртите не искат.....

Сега слизах за малко до магазина и видях няколко мургавки български дечица с майка си да ровят в бункера за боклук, и тя си обича децата сигурно ..... [smilie21]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: fizo   
Дата:   26-10-11 16:28

След като изписах 1 страница се нервирах и я изтрих и стигнах до тези 3 прости извода.

Образованието и дисциплината ни са под всякаква критика.
Нулев контрол в училище и на улицата.
Селянията и простотия ни залива от всякъде.

:(

п.с. Но си прав за отчуждаването това е цената, която плащат.



Публикацията е редактирана (26-10-11 16:33)
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: IDA   
Дата:   26-10-11 16:31

Току що Мара ме помоли да публикувам следното от нейно име:

понеже не мога да пиша в зоната, затова тук ;)
не знам точно каква теза защитаваш с последния си пост, но аз си мисля, че на родолюбие и синовност могат да ми учат основно родителите ни и твоят съсед някога нещо дълбоко е объркал в схемата....
ако желаеш и прецениш за уместно, постни тва нещо от мое име.


Маро, никаква теза не защитавам с този пост. Само споделям нещо лично, което се надявам да подтикне към размисъл. Сигурно е така, както казваш. Рано или късно всички ние "объркваме схемата". И аз съм я обърквал, сигурно и ти. Няма безгрешни хора на този свят. По-важното обаче е, че някои грешки са непростими и твърде лекомислено ги правим. А те се оказват фатални и после плащаме скъпо и прескъпо за тях и плащаме цял живот!

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Славов   
Дата:   26-10-11 16:32

Съгласен, ама донякъде ..... няма гаранция за нищо.... в страни с много по-висока дисциплина и ниво на образование, влиза някой в училището и изпозастрелва сума ти народ....

За мен на първо място е семейното възпитание и семейната среда, всичко тръгва от там, после са училището, обществото и т.н. ....
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: arakiss   
Дата:   26-10-11 16:34

децата ни са такива, каквито сме ние.
спомняте ли си старата приказка за дървената копанка?
и не мисля, че има значение къде живеят децата - забравени, изоставени родители има и от деца, преместили се в съседния град.

сега видях марините думи - ами това е [beer]



Публикацията е редактирана (26-10-11 16:35)
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: ценослав   
Дата:   26-10-11 16:35

fizo
Пропуста едно ВАЖНО:
- Престъпно занижен родителски контрол - морално престъпен де. [beer]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: MarinY   
Дата:   26-10-11 16:38

Както традицията повелява: ... крайни мнения, ... крайни примери ...

Това, въпреки по-интелигентния си език и "високо-моралната си цел", не се различава от "приоритетите" на която и да е медия в България.
Сълзи, страшност, всички са маскари, а аз знам как да спася света.
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: ценослав   
Дата:   26-10-11 16:42

Незнам на кокво ги възпитават "децата" ТАМ, щото в нашия град един наш хАмериканец се върна за некакъв празник и реши да продаде апартамента си. Дошли купувачите, огледали го , харесали го и айде при нотариуса. Да ама кога после влезнали в апартамента, констатирали, че той върви със старото обзавеждане и един ДЯДО /бащата та хАмериканеца/за бонус. Истина е, не е за майтап. [smilie21] [smilie11]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: IDA   
Дата:   26-10-11 16:44

в страни с много по-висока дисциплина и ниво на образование, влиза някой в училището и изпозастрелва сума ти народ....

Точно това си го мислех наскоро и аз. Сетих се за Брайвик. Уж е добре изглеждащ, високо образован и ерудиран млад човек, преуспяващ в живота бизнесмен, на който на пръв поглед нищо не му е липсвало в живота. И изведнъж, същият този човек в продължение на цял час разстелва десетки абсолютно невинни и беззащитни хора в името на една своя фикс идея. И после, съвсем между другото, пуснаха изказване на баща му, който в пълно недоумение за постъпката на сина си отбелязва, че Брайвик е напуснал семейството в много ранна възраст и от дълги години не е чувал за него.

Чудя се, дали следващият Брайвик, няма да се окаже млад човек от български произход, чиито родители от най-ранна детска възраст са го лишили от семейството му и се оттървали от него, изпращайки го да учи в чужбина.
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: boreto   
Дата:   26-10-11 16:46

Бе и аз съм българин, пък не мразя децата си...
[smile]
Даже напротив!
[smile]

 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: arakiss   
Дата:   26-10-11 16:54

boreto [beer]

аз пък сега се чудя, като едното ми дете живее "навън", а другото тук, кое обичам и кое мразя [smilie10]
поне и двамата ги изучих тук, де [smile]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: Славов   
Дата:   26-10-11 16:55

Е, той затова въпроса беше по скоро провокативен.....

[beer] [beer] [beer] [beer]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: IDA   
Дата:   26-10-11 17:08

Ето още един пост от Мара, този път последен, че ще трябва да тръгвам:

"разбира се, че всички ние грешим - избягвайки едни грешки, допускаме други. никой не е безгрешен...и все пак - мъчейки се да ПРАВИМ нещата, дали бъркаме по-малко, отколкото ОСТАВЯЙКИ ГИ ДА СЕ СЛУЧВАТ? аз не знам...но предпочитам ДА ПРАВЯ каквото зависи от мен. дано не сбъркам много:) убедена съм, че асахи е прав в тоя случай, виждам го по моите си деца. аз съм строг родител, но мисля, че им давам и много обич, и доста свобода, за да могат да взимат сами решения."

И аз се опитвам така да възпитавам децата си, Маро. По-скоро бих се влачил по корем, отколкото да ги откъсна от семейството в невръстна възраст. Не бих им причинил такова нещастие за нищо на света.

Факт е обаче, че много хора го правят. И това са млади хора на по 35-40 годишна възраст. Просто напишете в Гугъл "средно образование в чужбина" и ще видите, за какво става въпрос. Говорим за ХИТ, който е на път да се превърне в масово явление.

Ето тези хора по никакъв начин не мога да ги разбера. Затова пуснах и темата. Помогнете ми да разбера, моля ви!



Публикацията е редактирана (26-10-11 17:09)
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: snoopoff   
Дата:   26-10-11 17:13

Защо огромен процент от хората с висше образование в България не работят по специалността си? Аз лично познавам десетки. Завършват университет + магистратура и после работят като продавачи в мола, или примерно, на щанда с месото в супермаркет. За по 350-400 лева заплата. Това са мой приятели, които живеят в Стара Загора.

А какво става със студентите, в Англия да речем (тук живея в момента)? По статистически данни 90% от хората след дипломиране започват работа във фирма или стартират собствен бизнес по специалността си.

Сега пак си задай въпросът, ЗАЩО ИЗБИРАТ ДА УЧАТ В ЧУЖБИНА? Според мен повечето хора предпочитат личната реализация, пред това да ти се подиграват. [smilie23]
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: fizo   
Дата:   26-10-11 17:27

Толкова не ни харесва вече, че не само ние бягаме, а и гледаме да спасим децата си колкото се може по-рано от тази селяния,простотия,чалга,мутри,футболисти,плеймейтки и тем подобни ! (разбира се има много изключения). Но всички да се надяваме, че децата ни ще са изключения е смешно. Предпазваш го от общия случай, кой както може. Едни се опитват с възпитание в къщи и много не успяват заради нулевия контрол навън на улицата. Други се надяват, че в чужбина ще успее да се измъкне от мизерията и простотията... Но да всикчо си има цена и може да не ти дойдат на погребението. Друг е въпроса, че ако са останали тук пък може да те изгонят от апартамента, който си им завещал. Или пък да са останали бедни и да нямат пари да те погребат ?

Да де остава и не толкова черногледата версия. То да се образова добре, да не стане простак-селянин, да не слуша чалгичка, да се реализира до някаква прилична степен и да живее сравнително нормално. Е да де ама такъв нормален като си направи деца ако може още на 5 ще ги прати в чужбина защото знае какво го чака тук.
 Re: Защо ние българите толкова много мразим децата си?
Автор: gorbi   
Дата:   26-10-11 17:36

когато и да избягаш от тая държава - все е късно... [smile]
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.