Автор: e-mil
Дата: 21-09-11 11:05
"А какво значи кашове?"
Кашовете са къси разделители - ползват се да обозначат началото на предаване (тоест шапка) или рубрика вътре в предаване. Кратките анимации (понякога са видеомонтажи с надписи), които отделят рекламата от основното предаване също се наричат кашове. Както и тези с логото на телевизията.
Според мен думата "каш" в телевизията идва от френскaтa "caché" (произнася се "каш"). Първото значение на "caché" е "покривка" (покритие), но също така и "парче", или "кръпка". В изобразителното изкуство и печата, подлепването или покриването на материала все още се казва "каширане", и терминът се е появил доста преди създаването на телевизията. Вероятно оттам е бил зает, защото кашът е вид графична опаковка на дадена телевизия, но същевременно е и "кръпка". Едно време се ползваше руската дума "заставка", но явно не се е оказала достатъчно устойчива за да остане в професионалния жаргон. Все пак дълго време бяхме франкофони и преди уискито да стане популярно в България, конякът е бил скъпото питие до към края на 60-те. Пък и доста години ползвахме френската система SECAM за цветна телевизия.
В англоезичния свят за такива кратки видео и аудио форми, най-често се ползва думата "jingle". Може да е шапка на предаване, кратък разделител, дори 30 секундна реклама (commercial jingle). В България думата се ползва от доста радиостанции заради чуждите дискове с готови radio jingles, които се купуваха в началото на 90-те. По-късно нашите радиостанции започнаха да си ги произвеждат сами.
Публикацията е редактирана (21-09-11 11:08)
|
|