Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: kefalcho   
Дата:   21-08-11 23:08

Ами да попитам пудрата за крака не върши ли работа.Иначе аз съм с MERRELL но са за есента и за леки преходи,с GORE TEX мембрана,която си иска поддържане за да ти служи добре.Чел съм по форуми ,че гортекс се чисти добре ,като се напълни обувката с хладка вода и се остави да престои 24часа/пробвал съм го/след това импрегнирам с никивакс ,която е специално за гортекс.Не мога да кажа ,че има голям ефект но моите крака се потят бързо и затова ползвам пудра ,която пък е вредна за мембраната[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: the_drug   
Дата:   21-08-11 23:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   21-08-11 23:11

Препоръката е да НЕ се носи с памучни чорапи обаче

НЕ Е ПРЕПОРЪКА, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ДА НЕ СЕ НОСИ С ПАМУЧНИ ЧОРАПИ, ПАМУЧНИ ТЕНИСКИ ЗИМАТА, СЪЩО НЕ СЕ НОСЯТ, лятото също не е препоръчително.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: promis   
Дата:   21-08-11 23:19

А къде могат да се пробват моделите, които препоръчвате?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: navy   
Дата:   21-08-11 23:29

И ако не е добре памук, какво е добре?
Някаква синтетика?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: the_drug   
Дата:   21-08-11 23:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: canonio   
Дата:   21-08-11 23:30

мериносова овца

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   21-08-11 23:31

navy, има няколко типа чорапи - едните са за топло време, другите са за студено. Тия за топло са направени от комбинация от синтетични материи, наречена coolmax. За студено време е друга комбинация, която включва Termolite. Има и трети вид - с високо съдържание на вълна, ако е мерино още по-добре

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   22-08-11 00:24

itilien е казал общо взето, а мерино, най-добре е защото вълната дори когато се намокри продължава да топли (по-точно изолира) докато всички синтетики намаляват силно тези си качества когато се намокрят, тяхното предимство е, че много бързо съхнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: the_drug   
Дата:   22-08-11 00:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   22-08-11 00:55

Във всеки уважаващ себе си, туристически магазин би трябвало да има, струват около 35-40лв, има и разни за по 12-15лв но колко са меризно.... всъщност не е задължително да са мерино, просто мериното е много мека и финна вълна, просто самия косъм от тая порода овце си е такъв мек...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: kefalcho   
Дата:   22-08-11 01:15

Австралииския меринос е със най-високо съдържание на влакна с високо качество на кв.сантиметър,мисля 7-8 хиляди но не помня.Пробвал съм и със синтетични чорапи,ами нямаше положителен ефект,най съм си доволен от пудрата за крака[smilie5] но то при всеки е различно.



Публикацията е редактирана (22-08-11 01:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: PolarBear   
Дата:   22-08-11 07:31

Гледам, че колегите са писали вече доста, неизбежно ще повторя нещо от мненията им (за да го потвърдя, защото на всичко казано дотук е казано и противоположното), а и бих искал да добавя това-онова. Ще се огранича в рамките на личния си опит, който не е съвсем малък...

1) трисезонна обувка за планината е доста сериозно нещо. Не мога да си представя такава, която да става и за града (според изискване от първия постинг);

2) "вибрам" не е материя, а фирма. На времето думата се е използвала за материал за подметки на базата на каучук и метални частици с добро сцепление със скала, но по-нататък фирмата разработва много и различни материали, от които се произвеждат подметки, често използвани от водещите производители на обувки. Името на фирмата е съкращение от Виторио Брамини, италиански алпинист от първата половина на миналия век, основател на тази дейност;

3) екипировката има значение. Понякога - животоспасяващо;

4) мембраните са чудесно нещо, особено Гортекс, но животът им е относително къс. Стареенето им става и в оптимални условия, а не се дължи само на експлоатацията на изделието, така че дългото стоене в склада компрометира доста нещата;

5) когато тук някой каже, че дадена обувка е лоша, трябва да се има предвид защо. Ако е нетрайна, пропуска и т. н. - най-вероятно е така. Ако е просто неудобна, това означава, че е неудобна за някого, за теб може да се окаже идеална. А удобството е по-важно от всичко останало. У нас изборът всъщност е много ограничен, а и от половината обувки, които се предлага, няма да има твоя номер. Затова по-скоро се разходи из магазините, харесай нещо, премери го. Накрая ще се окаже, че изборът е само между два-три модела. И тогава може да ги обсъдим пак;

6) Изхвърли памука от планинарската си екипировка. За всички сезони.

Аз лично ползвам като трисезонни обувка моделът Атлас на фирмата Бореал. Има доста предимства, но и недостатъци:

Произведен в Испания, а не в кой-знае коя китайска паланка. Едно парче кожа, 2.4 мм. Подметка Вибрам Бифида - от по-елементарните, но здрава и надеждна. Добра мембрана. Пасва много добре на МОЕТО стъпало. Всъщност в много случаи става и за зимата - Витоша, Родопи, такива работи.

Тежка. За града е абсолюто неуместна. Няма шок-абсорбер или цял абсорбиращ слой на подметката. Скъпа (но все пак се побира в максимума на цената, който споменаваш). Бореал се предлага у нас от Стената, а ценовата им политика лично аз не подкрепям.

При мен мембраната издържа към 3 години - което е страшно много. След това едно пръсване с импрегниращ спрей решава въпроса за едно- или двудневен преход. Както казах, тези обувки не са идеални, но в най-голяма степен съответстваха на формата на стъпалото ми и това определи избора, с времето се убедих, че не съм сгрешил.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: burnmaster   
Дата:   22-08-11 08:15

Подкремям думите на PolarBear , като не разбирам само трисезонния му избор.
Колкото и да е добра една трисезонна обувка няма да даде комфорта който би ти дала една строго летна или зимна.
И защо трябва да се измъчва човек лятото с по тежка и твърда обувка ,когато става въпрос за 200 лв.
Разбира се мое си е мнението тъй като аз съм разглезено дете и гледам в гората винаги да ми е густо[smile]

п.п замислил съм се дали не е добре да си направиме една тема базар в която да си предлагаме непотребна,неудобна и излишна екипировка.Аз лично си търся снегоходки на сносна цена ...и ако са от чужбина ще е най-добре.



Публикацията е редактирана (22-08-11 08:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: PolarBear   
Дата:   22-08-11 08:25

Burnmaster, аз имам и летни, и зимни обувки. Трисезонните също имат смисъл, но това е друга тема.

Важното е, че авторът на тази тема пита за трисезонни.

Базар за планински неща е много необходим, обяви има отвреме-навреме в ДИР-а и във форума на ПСС, но няма нищо подобно на фотобазара тък, да кажем. Ако се направи подобен сайт за планинска екипировка, ще е много добре.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   22-08-11 09:51

Има мембрани които не са порести и са теоритично вечни, като SimpaTex една от добрите мембрани е, заслужава да и се обърне внимание, особено от хора които не са постоянно по планините и смятата да карат мноооого дълго време с едни обувки или друга екипировка.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: gogo   
Дата:   22-08-11 14:59

ммм Някъде горе по темата (итилиен, мут) прочетох истински неща [smilie5] .

Разликата между скъпата и евтината екипировка по време на дъжд е... 15 мин!
Ако обувките не пропускат вода от вън, то със сигурност ще ти се изпотят краката от вътре! [smilie5]

По време на ходене, краката са най-непретенциозната част от организма по отношение на топлината (като ходиш - се загряваш). Дали си мокър или не, няма никакво значение. След максимум 2-3 часа ще си на сухо и топло място с чаша в ръка!

п.п. купи си превръзки с крилца [smile] . Слагаш ги на стелките и си щрайпаш сух и доволен [smilie5] !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: realnoncho   
Дата:   22-08-11 17:22

Пресен пример от този уикенд.
Понеже съм в Англия в момента и се организирах с едни ентусиасти да отидем до Lake District(място с ледникови езера, водопади и ниски планини) и си взех едни прилично изглеждащи дишащи водоустойчиви обувки за 30 паунда. След като валя половината ден се оказа че най-сухото нещо по мен бяха краката и обувките се оказаха доста удобни. Така че не е задължително за нормален туризъм 10-15 пъти годишно да се взимат много скъпи обувки. Аз един път стигнах със насинени глезени от обувките в една хижа и оттогава гледам да са удобни [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   22-08-11 21:46

Разликата между скъпата и евтината екипировка по време на дъжд е... 15 мин!
Ако обувките не пропускат вода от вън, то със сигурност ще ти се изпотят краката от вътре!

По време на ходене, краката са най-непретенциозната част от организма по отношение на топлината (като ходиш - се загряваш). Дали си мокър или не, няма никакво значение. След максимум 2-3 часа ще си на сухо и топло място с чаша в ръка!



ИЗОБЩО НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН С ТЕБ, четеш, четеш ама не четеш горе написах колко време съм газил с GARMONT и бях НАПЪЛНО съх, и не съм съгласен, че зимата в планината е все тая дали ще си мокър или не, тия 2-3 часа могат да се превърнат в 10 не малко жертви взима и наша планина.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: serjy   
Дата:   22-08-11 21:54

Myth [smilie24]
то и лятото една кофти обувка която не диша достатъчно ти прави кожата на краката на гъби, която лесно се протрива, а след това мазолите и охканията са ти гарантирани. така, единия ще ходи и ще си свирка и ще се радва на природата, а другия ще проклиня всяка следваща стъпка и дори и 100м. допълнително ще му се виждат безкрайни.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: chicken   
Дата:   23-08-11 09:55

ти прави кожата на краката на гъби

Точно. Аз затова се възмущавах от едни мои обувки, с които е абсурдно да постоя повече от час на малко по-висока температура, а не са зимни обувки. И се водят с някаква мембрана. Всъщност сега разбирам за памучните чорапи, а аз винаги съм с такива. Както и да е. Исках да кажа, че ми звучат малко нелепи твърдения, че цялата работа можела да коства най-много малко дискомфорт, който се търпял за кратко. Ми аз ходя насам натам за кеф бре, не да търпя неудобства само и само да мина разстоянието от А до Б. Още първите години на мотора открих, че най-дребното недоразумение може да скапе тотално и най-големия кеф. Два часа каране стават ад заради малко по-широчка яка на якето, леко просвирване в шлема, пролука между ръкавицата и ръкава... А ако захладнее или завали.... Ревал съм на мотора зради елементарни компромиси с екипировката. Сега рева и без мотора като захладнее, стъпя накриво, като спрат топлата вода в кръчмата, като се прозявам...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   23-08-11 12:09

когато видиш как боливийските селяни качват до 5500 метра по 20 кила багаж, увит в една бохча, обути на бос крак в сандали от стари автомобилни гуми, а туристите облечени в мега гига екипировка с 5 кила на гърба пъхтят 100 метра зад тях, тогава ще ти просветнат доста неща :)



Публикацията е редактирана (23-08-11 12:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   23-08-11 15:07

itilen тук разбира се ще се съглася с теб, но оня човек това го прави цял живот, вероятно от деца го вършат това, не можеш да се сравняваш с тях.
То същото като при мен от известно време копая отзад в двора едни канали, та баси мамата, искам да ти кажа, че да се копае на ръка изобщо не е лесно, за нула време окапвам, това да махаш тежката киркаа.... и копая сума ти време вече, ама хвани един бай мангал дето по цял ден размахва лопатата и кирката, ще ти го изкопае за 1 максимум 2 дни и няма да го усети. Така че нещата са съвсем различни, туристите не са боливийски селяни.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: the_drug   
Дата:   23-08-11 15:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   23-08-11 15:41

аз друго искам да кажа, друго :)
Човек е способен на много неща, и те не зависят от това какви цървули е обул и какъв парцал наметнал ;) Ако си мотивиран, обичаш планината и искаш да идеш там, едва ли липсата на чепици за 500 лева и яке за 700 ще ти попречи. Със същия успех ще обуеш едни кубинки и ще метнеш един найлон отгоре и пак ще си там. И няма да ти дреме кой знае колко, че един два дена си имал болки в краката или раменете, болките минават, другото остава. И обратното - екипировката в планината няма да те качи.
И пак да кажа - не съм против екипировката, а против острата пропаганда, че без скъпа екипировка си за никъде. Който има достатъчно пари нека си купува, но и нека не убеждава хората без пари, че е жизненоважно да имаш най-хай тек нещата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.