Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: biser_todorov   
Дата:   20-08-11 18:19

Здравейте,
Пускам темата тук, а не в основния форум защото не е свързана пряко с фотография. И така:
Питането ми е за качествени туристически обувки, Вие какви използвате за планина, дали сте доволни от тях?
Като изисквания основно са:
1) Да бъде трисезонна обувка както за града, така и най-вече за планина (ниски и високи части на планините)
2) Висока туристическа обувка, по възможност водоустойчива и водонепромукаема (не само в началото, а и години след това; също да не пропуска вода и по шевовете)
3) Подметка от вибрам (уж бил устойчив на износване материал), добри грайфери за добро сцепление при по-тежки терени
4) С мембраните "евент", "гортекс" не съм запознат каква точно е тяхната роля...
5) Като цена - горе-долу до към 250лв., МАКС.300лв
Спрял съм се на два модела, но прочетох противоречиви мнения за тях по планинарски форуми... и затова реших да попитам Вас.
По-точно хора, които са обикаляли много - като apollo, bairi100, raskoll, chukov, algaivel, nsirakov и много други на които не се сещам за никовете [smile]
Ако може да кажете Вие с какви обувки ходите на преходи по планините.
Смених и раницата, вече с Ташев summit 42l, като материал е кордура с тефлон (да се надявам да не пуска вода и при пороен дъжд).
Скоро идва есента, и тръгвам на лов за есенни багри, мъгливи сутрини, и други подобни красоти [smile] [shtrak] [shtrak] [shtrak]
Благодаря Ви!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: serjy   
Дата:   20-08-11 18:39

вече няколко години съм с тези и съм много доволен
http://www.stenata.com/obuvki/obuvki-treking/produkti/nebraska-gtx


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: biser_todorov   
Дата:   20-08-11 19:02

Благодаря [smile]
Бях се спрял на "DACHSTEIN", по-точно на тези два модела:
1) Tour Light EV
ЦЪК
2) Hike Tec EV
ЦЪК
Но като цяло коментарите за тази марка са противоречиви, затова се въздържах да посоча конкретен модел в началото.
Приемам предложения за модели, от които Вие сте доволни.



Публикацията е редактирана (20-08-11 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: imitev   
Дата:   20-08-11 19:08


Разгледай и HiTec - аз я карам с евтин модел в града през зимата - доволен съм.

цък


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: sasi   
Дата:   20-08-11 20:41

Аз съм с Викинг - горетекс, кожа и гума - носила съм ги из яко мочурливи места и с дни без да има проблем - препоръчвам ги горещо

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qxbu6293.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dfcy3396.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/bsks0042.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hpuo4155.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/gbto8149.JPG

http://www.sportsdeal.no/images/thumbnails/import/6359_stort-350x350.jpg




Публикацията е редактирана (20-08-11 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Lalinda   
Дата:   20-08-11 20:52

О, Дахщайн са си класика.
Първите ми дахщайни бяха и най-издържливите. Вторите и третите - по-малко, четвърти още нямам.

Последната година обаче просто ходих по джапанки кенгуру из Предалпите на Горен Прованс, с дебели подметки.
Забележителни са!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: biser_todorov   
Дата:   20-08-11 21:11

Лалинда, а дали имаш наблюдения (примерно от твои познати) дали и сегашните модели на Дахщайн са толкова добри колкото и предишните?
Защото точно това четох и по планинарските форуми - навремето са били най-добрите, но за сега не се знае...
Благодаря ти [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   20-08-11 21:31

няма обувка, която да не пропуска. Не само след една, две три години, ами дори и нова. Въпросът е единствено колко ще издържи преди да пропусне. Дори зимните пропускат. Мембраната служи именно затова - да направи обувката максимално защитена от вода, запазвайки частичната възможност за изпарение на влагата при изпотяване. Само дето няма мембрана, която да спира напълно водата. Обувката е добре да е от възможно по-кожена, с по-малко шевове и да няма текстил.
По-важното е да са ти удобни, пък че се били намокрили голяма работа. Мажи ги с нещо мазно и ще стават хидрофобни за известно време. Аз карам в момента с едни Boreal Musala - изцяло кожени, струват някъде около 350. Доста малко съм ги носил, но въпреки това и въпреки мембраната, като повървях известно време из норвежките мочурища се наквасиха. Затова после ги мажех с едно мазило, което по принцип е предназначено за кожената ми велосипедна седалка, ама и за обувките вършеше работа. Намазани с него ставаха хидрофобни за към 2 дена, след това наново мажех, и така.
Това дахщайн не е сериозна планинарска обувка, едно време не, че са били най-добрите, ами не е имало други.
Имай предвид, че подметките от вибрам са износоустойчиви, но и много хлъзгави, особено на мокри камъни.

Затова пак казвам - избирай първо да са ти максимално удобни и второ да са максимално кожени, с минимално количество шевове.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Magnifico   
Дата:   20-08-11 21:54

itilien, нанасяйки мазни покрития не запушваш ли порите на мембраната?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   20-08-11 22:04

така или иначе тия мембрани са "мижи да те лажем". Работят частично и за кратко. Тя накваси ли се кожата, ти чакай мембраната да те пази. Затова тактиката е да се пази кожата суха. Освен това с това мазното подхранвам кожата и я предпазвам от изсъхване и напукване (което се случва когато кожата се накваси и после изсъхне напълно).

Имам анорак с gore tex pro shell - това е най-високия клас мембрана, която съществува, предназначено е за катерене в екстремни условия. След половин-един час под дъжда вътре започва да се усеща влага - не тече, но вътрешната повърхност става влажна. Да, предпазва от дъжда, поларите не ми се намокрят сериозно дори след 2 часа дъжд, но влагата си прониква. Това го вмъквам, за да дам пример до каква степен мембраните не пропускат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Magnifico   
Дата:   20-08-11 22:10

itilien, какви чорапи ползваш за летни преходи?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   20-08-11 22:17

ами... честно казано аз не съм ходил по нашите планини отдавна, ако изключим една разходка край априлци през пролетта. Но за топло време гледам да са от кулмакс. Всъщност то за топло време няма кой знае какво значение какви са чорапите. Из андите в условия, наподобяващи през деня нашите летни планини (може би малко по-хладни) съм ходил с абсолютно обикновени тънки памучни и вълнени чорапи, купени от пазара, но с ниски обувки тип маратонки.

Имаше едни тънки кулмаксови Mund Sahara, които помня, че бяха много добри и здрави, май ги ползвах интензивно в продължение на 4 месеца. Ползвал съм и едни дебели кулмаксови Мунд, но не помня модела. Бяха високи и черно-оранжеви. Те също бяха доста здрави, но прекалено високи и дебели за горещо време.
Сега имам два чифта на бореал и транго, но още не съм ги сефтосвал



Публикацията е редактирана (20-08-11 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: biser_todorov   
Дата:   20-08-11 22:23

Благодаря Ви за отзивите.
Итилиен, благодаря за разясненията, и за това което сподели от твоя опит.
Явно няма да се разчита на тези мембрани. Ако се случи дъждовно време (силен дъжд), ще действам с такива мазила за да не пускат вода, както каза Итилиен.
Ще поразгледам Бореал какви модели имат.
Ако някой има Саломон, може да сподели впечатленията си. Благодаря Ви.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   20-08-11 22:25

Всъщност установил съм едно нещо - не бива, а и няма смисъл човек да се прехласва много по екипировката, особено ако става въпрос за кратки преходи (в рамките на 1-2-3 дни). Единствената разлика, която ще има между скъпата и евтината екипировка ще е в нивото на комфорт. С по-лоши неща най-много да ходиш малко по-мокър и да ти е малко по-неудобно, някоя болка тук там. Но това за толкова кратко време се преживява. Когато знаеш, че вечерта, или следващата вечер ще се върнеш в топлото легло всичко се преживява :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   20-08-11 22:28

Имай само предвид, че обувките с каквото и да ги мажеш трябва да ги намажеш ПРЕДИ да се намокрят, защото после след дъжд качулка. Имай предвид и това, че обувките се мокрят най-вече от газене в мокри треви. Между другото, един приятел ползва за мазане някакво мазило подобно на боя за обувки, но безцветно. Всъщност от него научих за тия чалъми, а той има огромен опит по нашите планини, не само при летни, ами и при зимни условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: serjy   
Дата:   20-08-11 22:32

itilien [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: burnmaster   
Дата:   20-08-11 22:32

Мембраните имат срок на годност определена от производителя....в повечето случаи е 2 години,като това не гарантира че няма да пропуска.Никой няма гаранция обувката колко е седяла по складовете след като е закупена ,като дори и да не се носи на мембраната живота и изтича дори в магазина.Истина е в намазването и с подходящ спрей (с повечето хубави обувки си върви в комплекта).Аз лично намазвам вечер преди да тръгна някъде на следващия ден.

1) Да бъде трисезонна обувка както за града, така и най-вече за планина (ниски и високи части на планините)

Според мен това ще е основната ти грешка.В този случай няма да имаш добра обувка в никой от сезоните.Сега идва есенно зимния сезон и е хубаво да си купиш кадърна зимна обувка ,имайки предвид че догодина май-юни имаш достатъчно време да сабереш кинти за кадърни летни.
Моя избор е
Зимни - Boreal (трета година съм с него)
Есенни - Jack Wolfskin ( 6 та година)
Летни - 5/10 ( три години) те са ми любимци[smile]



Публикацията е редактирана (20-08-11 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: itilien   
Дата:   20-08-11 22:39

5/10 camp four е обувката, с която обикалях 8 месеца из Андите. Трепач е! Само че се скъсаха за съжаление :(

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: langel   
Дата:   20-08-11 23:06

Тънки памучни чорапи, върху тях дебели вълнени, върху тях Netwalk.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: burnmaster   
Дата:   20-08-11 23:12

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1941938574&page=0&view=collapsed&sb=1

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: n1x0n   
Дата:   20-08-11 23:21

Явно няма да се разчита на тези мембрани.

Напротив, много са си добре ако знаеш какво да очакваш и как да се грижиш за тях.

Експериментите които съм правил показват, че дори и през зимата - с обувки с качествени мембрани ще финишираш по-сух, отколкото с абсолютно непропускливи обувки.
Причината е, че влагата, която влиза през мембраната е по-малко от онази, която се събира от изпотяването в непропускливата обувка.

Т.е. ако си уикенд-турист и знаеш да се грижиш за оборудването си - обувките с хай-тек материали абсолютно си заслужават.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Rosencho   
Дата:   21-08-11 00:10

Вкусове-разни[smilie5] На пазара има много голям избор. Каквито и да са е много важно да държат крака стабилно и да са един или един и половина размер по-големи от например размера на обикновени ежедневни обувки[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: donzezi   
Дата:   21-08-11 00:21

бих ви препоръчал марката AKU правят се в Пловдив износ за Италия-качествена работа без компромис и не са чак толкова скъпи
http://www.bgsport-shop.com/nproducts.php?id=7&o=1&p=726


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: MarinY   
Дата:   21-08-11 02:02

Марка няма да споменавам. Само, за да стане фотографска темата, ще сравня началните ти условия с въпрос за "искам обектив за макро, пейзаж и портрети ... и да е много добър"

Е, няма такъв дето е на шест за всичко.
Не плювайте Гортекса. Истинският (има много имитации) работи, както го рекламират. Обувките са различни за ходене, за "полукатерене", за мокро, за зимата да не говорим.
Дали искаш да ти държат глезена или не ... Изобщо спри се на най-ползваното от теб и тогава избирай.
П.П. Половин номер по-големи от това, което ти се струва удобно в магазина!
Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за избор на туристически обувки
Автор: Myth   
Дата:   21-08-11 02:20

itilien, макар и да имаш богат опит не съм съгласен с теб, първо ако не е прецакана мембраната освен по шевовете (ако е евтина дрехата и не са подлепени) другаде няма да пусне, но има нещо друго при голяма влажност се намаля и дишащата и способност, палара пропуска свободно влагата от тялото ти, но мембраната е с по-малка дишаемост влагата не успява да премине свяободно и за това се овлажнава от вътре, а не защото е пропуснала, по-скоро започва да пуска по-малко от вътре, навън.

Второ отдавна Gore-texa пък бил той и Pro-Shel (дето струва майка си и баща си) не е на дишаемото или най-доброто на пазара.

@лангел памучни дрехи под мембрана НЕ СЕ НОСЯТ, особено ако искаш да останеш сух и да ти е топло. Памукът ЗАДЪРЖА ВЛАГАТА В СЕБЕ СИ, демек намокря се и НЕ ТОПЛИ, за разлика от вълната която топли дори когато е мокра. Памука не задържа влагата за разлика от всичките модерни материали, които в по-голяма или по-малка степен пропускат влагата през тях към следващия слой и тялото ти по този начин остава сухо и топло. С памук през зимата в палнината за никъде не си, жив умрял си.

По темата, вече са ти казали, няма добра обувка която да покрива всичките ти изисквания особено по първа точка, няма обувка която да е добра и лято и зима, за града и за планината, че чак и за висока, ЗАБРАВИ. Аз имам, зимни ето ТЕЗИ и едни Netwalk, като Netwalk-а ги ползвам по начина по който ти искаш, ползвам ги за града, за лято, за зима и чат пат за ниска планина зимата, ама ако си наблизо до хижа, хотел и .... за няколко часови преходи без много газене в снега и така. По принцип са си кофти обувки, но са много удобни, лятото са прекалено топли, зимата ако ги ползваш за града, навън са студени, в офиса прекалено топли....
По принцип зимата си държат студено, докато GARMONT-a e желязна обувка да ти кажа, и все пак точно този модел на Garmont не е точно модел за дълги трекинг преходи, въпреки всичко ЗА МЕН е перфектна обувка. За съжаление обаче нямам възможност да пообикалям повече.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.