Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   08-08-11 14:14

Преди поредния ремонт у дома подаряваме престоялите близо две години в мазето томове на Большая советская и Большая медицинская енциклопедии.

Възможни са липси в поредиците, както и други повреди, дължащи се на факта, че всички кабели на интернет и телевизионни доставчици минават през мазето ни и служителите на въпросните фирми са свикнали да разбиват вратата и влизат там когато им потрябва или заблагоразсъди.

***

Странното е, че винаги се намират ценители или просто колекционери и на такива поредици.

След появата на интернет, информацията в тях се превърна по-скоро в историческа - и политическа - екзотика.

Ако няма мющерии, които да ги използват, вкл. за огрев, ще отидат за рециклиране.

Ако има, моля да ми изпратят лично съобщение.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Kanonir   
Дата:   08-08-11 14:20

Лалинда, преди да ги пратите за рециклиране (ако се стугне до там) може да пробваш да ги подариш на някоя библиотека. Преди две години се наложи да обединим 2 наследени библиотеки в една и всичко, което се дублираше или не държахме да имаме, го подарихме на градската библиотека - бяха много доволни...... толкова че въпреки нашето настояване да не го правят ни написаха и грамота за дарители![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: tantris   
Дата:   08-08-11 14:26

Пу-пу, заплювам си я.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: ivenchev   
Дата:   08-08-11 14:32

Достойно за похвала предложение!

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Vinsent   
Дата:   08-08-11 14:40

През 78-ма, след като констатирах, че за 15-тина години в тази енциклопедия съм търсил неща 5-6 пъти, от които 4 не съм ги намирал, я продадох. С парите си купих 400 DM и един арабеск ми достави за тези пари от ФРГ програмируем калкулатор Касио. До 92-ра го използвах интензивно, а и сега също, за решаване на малки задачи.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   08-08-11 15:42

Лично аз бих ги запазила като спомен от родителите ни, понеже бяха техни, пък и нямаше ден, поне докато в БАН, няколко години след изобретеното в ЦЕРН, не се появи интернет връзка, в който да не съм ги използвала за най-различни сведения, най-вече географски, или пък за да гледам разни репродукции (става дума за БСЭ). Медицинските поредици не съм отваряла, тъй като майка ми, лекар, твърдеше, че неспециалисти не бива да се задълбочават в медицинска литература (спомнете си ужаса на Джеръм К. Джеръм, който не страдал само от нещо си в капачката на коляното).

Градска библиотека звучи интересно... Вероятно имаш предвид някоя квартална? За съжаление, много от софийските читалища вече не изпълняват функциите си...

Вероятно на един по-късен етап ще подарим и детските поредици. Всички библиотеки у нас са двуредови, дълбоки, стигат до тавана и са във всички стаи, вкл. в кухнята.

Но във Франция съм виждала книги и в коридори, и дори в бани, но баните са по-големшки...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: samy   
Дата:   08-08-11 16:02

Готов съм веднага да дойда да ги взема.За връзка 0888352310.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   08-08-11 16:06

Добре, Сами, записвам си.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: ejko   
Дата:   13-08-11 01:56

Хронично възпаление на капачката на коляното..., или нещо такова :)))

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: boreto   
Дата:   13-08-11 09:08

Минава ми през ума едно приложение.

На много хора им липсват познания и метод за отсяване на плявата и откровените лъжи в нета. Печатната енциклопедия би била възможен арбитър за информация, ако не пречи интегрираното политизиране.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Vinsent   
Дата:   13-08-11 11:23

ejko написа:

> Хронично възпаление на капачката
> на коляното..., или нещо такова :)))

Джером Джером [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: ssto   
Дата:   13-08-11 19:18

уф, какви фотоси с дебели книги замислих, ама много далече София

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: TheBossBG   
Дата:   13-08-11 21:44

Да, супер предложение. Но вече имам един комплект - от старата, синя енциклопедия, издадена през 50-те на миналия век. ЗА НИЩО на света няма да я дам на никого извън семейството. Спомням си навремето дядо ми ме караше да си мия ръцете преди да ми разреши да извадя някой том от библиотеката. Сега съм си заделил един шкаф от секцията в хола(тя голямата секция де, два големи шкафа и три малки под тях и витрината [smilie5] ) и наистина там намирам много интересна информация. Лалинда, ако твоята е от този модел и имаш ежегодниците с радост бих те почерпил бутилка хубаво червено вино!

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   13-08-11 23:19

Босе, имаме няколко от ежегодниците, в момента не мога да ти кажа точно кои, понеже всичко е в мазето.

Да, и нашата (синя) е от средата на 50-те години, не зная дали е имало по-нова. В някои от томовете имаше любопитни гоблени, вероятно китайски, с изображения на Сталин, не зная откъде са се появили, баща ми не бе сталинист, дори когато трябваше да замина да уча в СССР, беше против.

Имаме, също така, и зелената и жълтата съветски енциклопедии, а така също и около 2/3 от 200-те тома на съветското издание на Световна класика, но тях не ги предлагаме за подаряване, добре са наместени в библиотеките ни. Жълтата беше детска, четях най-много тома за физика и космонавтика, разбира се, зелената мисля, че беше домашна...

Всичките ни роднини си имат тези енциклопедии, сами са си ги купували, тъй че... малко трудно биха приели и нашите...

Енциклопедиите, разбира се, са едно много, ама много малка част от книгите ни, вероятно ще подарим и останалите книги по медицина и общо машиностроене на родителите ни...

Много години след смъртта на родителите ни ни се налага да вземем нелеки решения...
Но пък и родителите ни, поради най-различни причини, най-вече свързани с начина им на живот, често изоставяха напълно покъщнината си, за да започнат наново...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: lillia   
Дата:   13-08-11 23:35

По библиотеката можеш да познаеш човека. Винаги когато съм ходила на гости ми е било интересно да разгледам библиотеката, ако има такава. Случаа се понякога хората да изоставят къщите си заедно с библиотеките. Където видя изоставена книга винаги я прибирам.Усещам я като жива. Понякога има в началото послания от преди много години. Интересни са.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: TheBossBG   
Дата:   13-08-11 23:35

Лали, ще погледна кои години имам и ще ти ги пратя на ЛС [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   13-08-11 23:41

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/phfa2079.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/kksx8795.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Orlin   
Дата:   14-08-11 13:09

Разбира се БСЭ вече не е източник на информация. Освен историческа или политическа. Но е грехота да се претопява.

Има книги, които искаш не за да ги четеш, а просто така...

В нашето семейство по наследство се предава Популярна астрономия от Фламарион - издание от 1880.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   14-08-11 21:33

Затова и я предложих тук, Орлине. Иначе да сме "претопили" всичко това още след смъртта на родителите ни.

Има и ценители, които не четат книгите, които притежават, но се радват да ги притежават.

На други ценители подарихме мебелите им, къде за подпалки, къде да си редят консервите върху тях из мазетата си...

Намерили сме мющерии и кухненските шкафове, а циганчетата, каза циганката, много се радват на шарените юргани.

Колата на баща ми подарихме също на циганин, и то на Деня на ромите.

Вероятно е грехота поредицата и да бъде продадена - поне на мен не ми е удобно да разпродавам книгите на родителите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: jekopj   
Дата:   15-08-11 08:02

Още ли не са отнесени енциклопедиите?!

Иначе за жеста на Лалинда...[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   15-08-11 10:46

Ами... първият мющерия се оказа за известно време извън столицата, та го чакаме да се върне и даде знак.

Иначе се явиха още няколко мющерии, та да видим как ще ги уредим...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   15-08-11 20:51

Интересното е, че в много от домовете, в които съм била у нас, имаше цели поредици... партизански романи... Разбира се, четяха ги бабите на приятелчетата ми, не родителите им.

Дядовци обикновено не доживяват до възраст да имат време и да четат...

***

За моя изненада, в една от къщите на роднините ми на село (Зап. покрайнини) открих, при едно погребение, огромна колекция албуми с репродукции на художници, вкл. на немски език. Тогава прочетох (докато чакахме три дни ритуала) дебелата окол 500 страници книга за живота на Рембрандт - бях на 17 години, като че ли... После - и за живота на Ван Гог, понеже там пък открих огромен албум за него...

Сигурно у мнозина от вас има онези романизирани биографии на художници... Когато бях дете, бяха много на мода...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: exo99   
Дата:   15-08-11 21:22

Анри Перюшо [smile] или нещо такова.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: ценослав   
Дата:   15-08-11 21:24

Старите книги може вече да не са на мода покрай този пусти итернет. Но за мен богатата колекция от книги /останали от покойния ми баща/ са свързани със спимени. Знам, че той ги е докосвал. Знам книгите на които аз прегъвал страницата до която съм стигнал и съм ял бой заради това. Баща ми през 60-те години пропътува от с. Звездец до гр. София за да си прибере книгата "Ана Каренина", която беше дал на свой колега, а той се премести и забравиш да я върне. "Тримата мускетари" ми е ценна, защото моя съученичка /в която бях влюбен/ на която я бях дал да я прочете в трети клас изрисува веждите на Дюма с молив. От прадядо ми са остоноли пчеларски списаншя от 30-те години. Просто сърце не ми дава да се простя с тези книги, до които са се докосвали предшествениците ми. Вярно, не живея в панелка, апартаменти, къщи, стаи и мазета дал господ. След мен да правят каквото щат. То рано или късно ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   15-08-11 22:28

Е, и аз мога да разказвам истории с книги...

Една от най-любимите ми е тази, в която мой приятел ми даде да чета "Страх от летене" на Ерика Джонг, пък аз реших, че ми я е подарил... После се оказа, че му била на жена му, пък той бе разведен, но аз не исках да му я върна, нали мислех, че ми е подарена...

Та, предложих му да му я купя, нова, ако я намеря... Когато я намерих, той ми поръча да му я купя в три екземпляра...
[smilie3]

Такива ми ти работи, кой знае на коя още щеше да я предлага да я чете... и какво ли пък щеше да рещи тя...

Имах и една "Пипи Дългото чорапче", която ми купиха с откъснато гръбче, просто нямаше друга, пък аз много исках да я имам. Години по-късно, може би 20, си купих нова и я прочетох отново. Мисля, че едва тогава я разбрах... Дали помните и онова: "После духна свещичката"? Струваше ми се много тъжно.

Четях много и на руски, още като дете, и веднъж цял ден четох някакви "Рассказы писателей ФРГ". Във всеки от разказите имаше по една смърт... Изведнъж, вечерта се позвъни на вратата и аз реших, че или баба ми, или баща ми е умрял, и двамата ги нямаше у дома...

Уви, бях познала...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: canonio   
Дата:   16-08-11 00:02

той ми поръча да му я купя в три екземпляра...

от млада си била заобиколена от олигофрени...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: asahi   
Дата:   16-08-11 00:24

Интересна беше срещаат ми с една домашна македонска библиотека. Бяхме отседнали в дома на Соте в Крушево и той ме настани да спя в горе в хола на разтегателния диван, а родителите ми в стая на долния етаж. В "секцията" имаше едно доволно количество книги. Зачетох се в заглавията, които изглеждаха доста странно на македонското наречие. Имаше и една поредица с идеология. Е там беше най-сериозния шах - Й.Б.Тито за Македонията, за мястото и във федерацията, за българите-фашисти, дето само спъват развитието на тази китна република, отделно за историите по царско време. Яка промивка е паднала и всичко беше като по нашенския калъп, дето са го дялкали в Москва.

Вероятно ако не Соте то керките (дъщерите) му ще ги претопят или изгорят тези иначе много поучителни книжки.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   16-08-11 11:03

Ха-ха, КанониО рулз.

Не е олигофрен, спокойно, да е жив и здрав, просто е от МЪЖЕТЕ С РАЗМАХ, с каквито общувам.
Доста красив и интелигентен мъж, при това музикален, но изумително висок (на жените, които са по-дребни от мен, им идва твърде голям).
Но всички губят ума и дума.

Една дори бе паднала от кораба зад борда, докато се загледала по него (разказа ми го не той самият, а наш общ познат...).

Запознаха ме с него в една бирария в Загреб, после в друга - в София. Дори не ме помнеше, но хареса снимките ми (тези, които правех, да не си помислиш, че моите).

Снощи, докато го пишех това, се замислих дали не бяха дори шест екземпляра.

***

Понеже темата отиде и на количество, да спомена и че имам и друг познат, който, като видя у дома "Гъзове и облаци" на Иван Методиев, лека му пръст на автора, отиде на Славейков и като я намери, изкупи всичките около 30 екземпляра, които бяха останали, ЗА ДА ГИ ПОДАРЯВА на познати. Живееше от много години в Англия и не знаеше, че у нас са възможни неща като навите на И. Методиев.

И тоя не е олигофрен (по-скоро е с много, отколкото с малко мозък, ако познаваш етимологията на термина), можеш да бъдеш сигурен. Един от най-интелигентните събеседници, които познавам. Имаше оригинал на Пол Клее у дома си, между другото. И той е МЪЖ С РАЗМАХ.
[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Когато се запознахме, преди двадесетина години, ми подари няколко диска с евъргрийни - тогава много от хората дори СД-плеър не бяха виждали... Както и да е.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   16-08-11 11:07

ВАЖНО ЗА МЮЩЕРИИТЕ - става дума за второто издание на БСЭ, публикувано от 1950 до 1958 г.

Забравих да го уточня.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   16-08-11 11:08

Също и Второто издание на БМЭ в 36 тома (1956-1964 г.).


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: abc.xyz   
Дата:   16-08-11 11:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   16-08-11 11:14

Общо взето, състоянието им е ето това:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dtvk8365.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/kvoq3376.JPG


Кадърът не е мой и не е от нашата поредица, та някои от нашите томове са и в по-добър вид.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: tantris   
Дата:   16-08-11 13:45

Хммм, моята е по-ново издание. Кориците са облицовани със зелен плат.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   17-08-11 02:26

Може да вземеш доста пари за книгите. Помисли, преди да подаряваш.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: asahi   
Дата:   17-08-11 08:33

Чак пък доста...


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   17-08-11 10:49

Човече, нямаме нужда от пари.
Родителите ми бяха известни с това, че са оказвали ежечасна помощ на всекиго. Баща ми имаше всичко, което съседите нямаха и не можеха да имат, та идваха да искат от нас каквото им трябва... Понякога изобщо не знаехме у кого от съседите в блока, а блокът ни е със седем входа, е зарядното за акумулатора, бормашината и т. н. Майка ми пък, педиатър, лекуваше всеки, който го мързеше да вдигне телефона и повика лекар или се разходи до поликлиниката. И досега ме спират да ме питат НЕ СЪМ ЛИ И АЗ ЛЕКАР, и да ми казват, че МАЙКА МИ НЕ ВЗЕМАЛА ПАРИ.

Моя милост дори в Ленинград заемаше пари на съседите си от всички националности, така и не разбрах за какво хората харчат техните, а като заминах всички влачеха контейнери с посуда и мебели, а моя милост имаше само няколко кашона с книги, главно фотоалбуми, и няколко картини, които си донесох без рамките, както и един сервиз за кафе, лимитирана серия, за който, когато го купувах, чух дама да казва на касата: Это не по нашим деньгам! Оставила съм им всичката си посуда, хладилника, дрехите, искаха дори ботушите ми...

Често и днес си мисля обаче с каква лекота влачим вещи към домовете си и колко трудно ни е да се разделим с която и да е от тях.

Откакто ни обраха преди години, вече не купувам и никакви бижута! Безсмислено е! Не купувам и фотоапарати, също е безсмислено.

Всъщност, знаете ли какво се случваше с този сервиз за кафе? Който и съсед да дойдеше у нас я да поиска нещо, я да му лекува майка ми някой цирей, и го видеше, казваше: "Дай ми да го продам, ще му взема страхотни пари!"

О, санкта симплицитас!

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: abc.xyz   
Дата:   17-08-11 11:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   17-08-11 15:06

Човече, аз съм народен будител, не родител.

При това - безсребреник, като родителите ми.

Родители наоколо колкото щеш, с лопата да ги ринеш; будители за децата им няма.

Няма и безсребреници.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   17-08-11 15:31

Казват, че хората забравят това, което си (им) казал или си направил,
но никога не забравят начина, по който си ги НАКАРАЛ да се ЧУВСТВАТ.

(Едно от комичните следствия на това е да те блокират за писане на коментари в състоянието си на афект...)

Кратковременният ефект може да е както положителен, така и отрицателен,
но затова пък винаги е оздравителен...
[smilie3]

НАЛИ?


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: geokar   
Дата:   17-08-11 15:43

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: CanoniO   
Дата:   17-08-11 16:24

(тихо проронва сълза след изповедта на кака и признанието на хххлогре)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: tnt   
Дата:   17-08-11 16:29

нидей рива, Канонио!

Не знам от къде идва този импулс, който се и материализира де, за автобиографични изповеди. Винаги ми е било чудно. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: CanoniO   
Дата:   17-08-11 16:45

от ЕГеНето, тинто...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   17-08-11 16:45

Имаме и машиностроителна енциклопедия и други медицински книги.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: asahi   
Дата:   17-08-11 16:55

Някои пишат мемоари.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: rumiana   
Дата:   17-08-11 17:13

Хе-хе, званието "народен будител" има стойност само когато е присъдено от въпросния народ. Самообявилите се за такива са си най-обикновени смешни самозванци. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   17-08-11 21:15

БСЭ вече е подарена.

Моля TheBossBG да ми се обади с лично съобщение да се уговорим как да му предам годишниците. Оказаха се в отлично състояние!

***

Ами... то не е голяма гордост народ да има нужда и от будители... Сиреч "стойността" на званието, дадена от заспалия, е нулева.

Да, унизително е тъкмо народът ти да те припознае за такъв, но няма начин. Всеки носи кръста си.

Замисли се над това, Румяно, и ще ти стане тъпо.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: TheBossBG   
Дата:   17-08-11 22:16

Лалинда, благодаря! https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/jszf7525.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/nogq2047.JPG

http://www.weaponsforum-bg.com/images/smilies/bowdown.gif
Тия дни бях доста зает и мислех утре да ти драсна едно ЛС. Чудесно е, че си ми ги запазила. Ще мина на лични да се договорим.

Edit: ееееееееее, 5 пъти не мога да добавя емотикон, дето да се вижда. :@



Публикацията е редактирана (17-08-11 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   17-08-11 22:50

[smilie3]

Трябва да благодариш и на човека, който не възрази да ги оставим за теб, Босе!
[smilie24]

Чакам сега да се обади и момчето, което поиска БМЭ, но нещо се разминаваме, а и личните съобщения май се поизгубват...


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   19-08-11 14:03

Иначе, пожелавам ви, примерно, да преведете, след сутрешната си закуска, някое писмо от европейско министерство на здравеопазването до нашата НЗОК, от чуждия на български език.

Няма как да не се усетите, че сте създали нещо велико, особено ако останалите преводачи са в отпуск или са емигрирали, и да не се почувствате, както казват хърватите, узвишени.
[smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: jekopj   
Дата:   19-08-11 15:01

Лалинда...оффффф...явно не се усещаш и трябва в прав текст да ти се казва,че не си толкова велика за колкото се мислиш...остави ние да преценим това,моля те.

Не е смешно - тъжно е,че порасла и явно не глупава жена /като теб/ има нужда от периодично напомняне да не се големее.Това,първо е грехота /според Библията/ и второ е дразнещо и разваля иначе не лошото впечатление което си създала за себе си.

Все си мисля,че напразно писах до сега,но изборът си е твой.Казвам ти как изглеждаш от страни,а ти си преценявай за напред.С това можах,с това помогнах.[smilie25] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   19-08-11 15:16

Разбира се, бихте могли за развлечение да преведете и някое бракоразводно дело с неприятни за една от страните имотни последици, обжалвано на всички възможни инстанции и изпратено до Европейския съд.

Възвишава още повече, пък и като си помислите, че на никого не му се занимава с това, съвсем ще оцените незаменимостта...

По подобен начин може да се почувствате, ако за следобедна закуска преведете и някой европейски регламент, примерно за координация на системите за социална сигурност или пък някое становище относно обезщетяване производителите на нискокачествени винени сортове грозде...

[smilie3]

Изискват се енциклопедични познания, не просто знаене на чужд език... Най-труден из чуждите езици ми е българският.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии - П О Д А Р Е Н И !
Автор: Lalinda   
Дата:   19-08-11 17:14

ЕНЦИКЛОПЕДИИТЕ ВЕЧЕ ОТИДОХА ПРИ НОВИТЕ СИ ЧИТАТЕЛИ.

БЛАГОДАРЯ ИМ НАЙ-СЪРДЕЧНО И ИМ ЖЕЛАЯ НОВИ ЩАСТЛИВИ МИГОВЕ В СВЕТА НА КНИГИТЕ!
[smitten] [smitten] [smitten]




Както се опасявах, не мина, уви, и без НАЙ-СРАМНИ произшествия...

Бяхме приготвили малко преди обед томовете от БМЭ (медицинската), за да ги натоварим в джипа и ги откараме при новия читател, и докато обядваме, НЯКОЙ ОТ СЪСЕДИТЕ НИ ИЛИ ТЕХНИТЕ ГОСТИ ОТМЪКНА ПАПКАТА С ГРАМОФОННИТЕ ПЛОЧИ от купа във входа ни, който дори се заключва!

СРАМОТА!
[smilie23] [smilie23] [smilie23]

При това целият вход знаеше, от няколко дни насам, когато приготвяхме томовете от БСЭ и ги вадехме от мазето, което дори не се заключва, чии са и че не са за подпалки!

Ще трябва пак да пиша обява и да моля да я върнат, защото кому би могла да послужи такава колекция, а и за какво?

Преди години така задигнаха пластмасовата касета, която бях оставила за нежеланите брошури...

Да му се не види ЗАСПАЛОТО И КРАДЛИВО ПЛЕМЕ!

Не е лесно да си будител.

И да осмиваш простотията, и да не я осмиваш - резултатът е никакъв!


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии - П О Д А Р Е Н И !
Автор: CanoniO   
Дата:   19-08-11 17:37

В един куп грамофонни плочи понякога може да има нещо много ценно, за което дори не подозираш. Дори и балкантонски ценни плочи съществуват.


Покритото мляко котките не го лочат.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии - П О Д А Р Е Н И !
Автор: Lalinda   
Дата:   19-08-11 20:57

Обявата даде резултат.
Само половин час след като я разлепих във входа и асансьора, човекът си призна и ме покани у тях да ми върне папката... Мислел, че плочите били музикални...

Имах късмет, че се засякохме с него в асансьора и ме попита какво пише в обявата, пък аз му казах, че някой е задигнал папката с медицинските дискове и го моля да ги върне...
[smilie3]

Имаше ефект.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии - П О Д А Р Е Н И !
Автор: asahi   
Дата:   19-08-11 21:03

"...ОТИДОХА ПРИ НОВИТЕ СИ ЧИТАТЕЛИ."


Ни вярвам. По-скоро притежатели.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 11:11

Стига, бе, асахи.

Нали се видяхме с хората В ТВОЕ ОТСЪСТВИЕ...

Как не ти омръзна да си толкова негативен?

Не са от ония, дето висят по цял ден в мрежата без работа.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 11:15

Жеко, не зная на колко години си, душко, ама можеше поне правописа и пунктуацията да научиш,
преди да започнеш да поучаваш будителите.

Учат се в трети клас.

Хората, които дойдоха за енциклопедиите, не ми подхвърляха забележки ОТСТРАНИ,
а дойдоха да ме видят лице в лице.

Едно е да си едно, а друго е да си две.
[smitten] [smitten] [smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 11:16

За протокола: Библията четох, но ми бе скучна.
Съжалявам.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 11:21

Мда, не помня и някой все още анонимен за мен да си е позволявал при среща да ме поучава с притчи от Библията или пък с неграмотни излияния.

Един веднъж отнесе шамара публично...
Будителите и побийват, нали?


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: oblivion   
Дата:   22-08-11 11:42

@Lalinda: Тъй като казваш, че живееш в Дружба, читалището там все още работи и поддържа библиотеката си.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: jekopj   
Дата:   22-08-11 15:14

Лалинда,ей сладур!Голям смях ме напуши,понеже току-що прочетох постовете ти.
Залагам си правописният речник,ако покажеш /поне/ къде бъркам граматически.Възможно е,но и за това ще компенсирам с речника си.
Казваш,че будителите побийвали /голям смях/...да не ги бъркаш с биячите?Понеже и те будят,но за да бият,а не за да поучават.Или и двете - бият за да поучават към съгласие.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 15:28

След препинателен знак се оставя интервал, душицо, за да може четящият и да прочете написаното от главозамаялия се и устремен пишещ.

Трябваше и сам да се досетиш, след като заговорих за пунктуация...

В килийните ни училища през Възраждането, а и много след това, пръчката е работела здраво.

Не ми каза на колко години си, но с име като Жеко няма как да си от младото поколение.

Познах ли?

Впрочем, какво означава? От Живко ли идва?


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 15:32

Грижа на будителите някога е бил националният дух, но и езикът.

Сега за националния дух дори мен не ме е грижа. Иначе не правя грешки по навик.
[smilie3]

Българинът е свикнал да се измъква от отговорност и си намира извинения за всичко.

Може да седне на пейка в парка и да остави краката си да висят насред боклука, но ще ти каже, че на ТИЯ ПРОСТАЦИ НЕ ТРЯБВА ДА ИМ СЕ ЧИСТИ и че НЕ ТОЙ БИЛ НАЦАПАЛ.

Тъпо, нали? Седиш ли насред боклука и намираш кусур на другите, вече си изцапан.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 15:49

Днес подготвихме за изхвърляне и стари поредици от сп. Наука и техника.

Изглеждат любопитно 40 години по-късно...

На едната корица, например, има снимка на българския електронен калкулатор.

***

Има и доста книги по общо машиностроене, повечето - много стари, някои на немски... Баща ми е следвал в Загреб, при асистента на Тесла, но като са ги привикали тук по време на войната, май не е успял да си върне обратно всички книги... После народната (?) власт не им е позволила да се върнат през граница, та си доучвали тук, но трябвало да чакат да открият специалностите им в Държавната политехника... Била открита едва през 1942 г., а специалността Машинно инженерство - едва през 1945 г.

Хм.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: abc.xyz   
Дата:   22-08-11 15:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: CanoniO   
Дата:   22-08-11 16:23

Ако има онзи брой на "Космос" със снимката на скачването, мога да хвръкна до СФ да го взема...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   22-08-11 16:43

Случайно попаднах на това:

Работната седмица на пет успели жени: дизайнерка, галеристка, фотографка, банкерка, тв водеща

За успели будетели не се споменава.

Бедни ми, бедни Македонски, защо не умря при Гредетин?

Самото изброяване на тези "професии" умилява.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: CanoniO   
Дата:   22-08-11 16:51

по-скоро обръщането в женски род умилява.. даже по-точно, натъжава....

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: abc.xyz   
Дата:   22-08-11 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: jekopj   
Дата:   22-08-11 17:49

Лалинда,жеко идва от Желязко и не съм много по -малък от теб.Затова си позволявам да ти посоча къде се изхвърляш,защото виждам,че младите явно се бъзикат с теб,а ти сякаш не се усещаш.Повтарям,че с това се опитвам само да помогна.

Колкото до будителите не мисля,че събирането на отпадъци е техен приоритет.Будителят е съвестта на народа и колкото по-малко е тази съвест,толкова повече се чува гласът на будителя.Будителят не само използва словото,но най-вече пише,а в наши дни дори снима и филмира,а акцентът все е в щекотливи проблеми от ежедневието /и не само/.Съвременните комуникации /и глобализацията/ обезсмислиха до голяма степен будителството,което в чист вид е напомняне за род,вяра и език.

Тук /в Пловдив/ познавам една жена /пенсионерка/,която всеки божи ден почиства около техния блок.Ами не мога да кажа,че е будителка.По-скоро е жена,която обича определен ред и боклуците я дразнят.Същата ще стане будителка,когато започне да призовава всички от входа да почистват като нея,но да бие с думи по съвестта им,а не да им бие шамари,като теб.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: exo99   
Дата:   22-08-11 18:55

Автор: Lalinda
Дата: 22-08-11 15:49

Днес подготвихме за изхвърляне и стари поредици от сп. Наука и техника.

Изглеждат любопитно 40 години по-късно...

.........................................

Имам интерес към тези стари броеве на "Наука и техника".

Прати на ЛС телефонен номер, за да се обадя и да се уговорим да ги взема.

Мога да донеса в замяна една - две книги или албуми.
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: ПОДАРЯВАТ СЕ стари съветски енциклопедии
Автор: Lalinda   
Дата:   29-08-11 11:52

Mission accomplished.

Благодаря на всички отзовали се.
[beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.