Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Vinsent   
Дата:   03-08-11 18:34

Myth, не се впрягай на тази тема, това е елементарна физика. Като занареждат някакви мистицизми покрай нестинарите, а те са си най-обикновени селяни.

Преди години, на един детски лагер всичките (само един не посмя) минахме през жарта многократно и нямаше някой повреден от това. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: boreto   
Дата:   03-08-11 20:09

Ходил съм по жарава. Няма нищо свърхестествено. Проста физика.

Въгленът има изключително високо топлинно съпротивление. При допир до кожата повърхностната му температура рязко пада, понеже топлинното съпротивление на плътта е доста по-ниско.

Процесът е напълно аналогичен на падането на напрежението на електрически генератор с високо вътрешно съпротивление при включването на нискоомен товар.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: boink   
Дата:   03-08-11 21:03

misticism... Energia...ima hora koito ia useshtat i poluchavat po niakakv nachin, ima hora za koito sa zatvoreni niakoi energiini vratichki poradi prekalen nauchen skepticism. Vaprosa ne e v toplinnia obmen, sto pati mozhesh da minesh i nishto da ne usetish, edin pat mozhesh da minesh i da se promeni neshto v teb koeto ne si predpolagal. Sashtoto e s absenta, gabite, izgrevite i zalezite. Ima "sila" v nestinarstvoto no tia ne e svarzana samo s zharavata i bolshinstvoto hora samo se obarkvat, dokazvaiki si fizichni zakoni. Sorry za chaticata i dalgia post. grozilda mozhe i da ne go chete.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Императорът.   
Дата:   03-08-11 21:39

Чувал съм, че истинските нестинари били само от един съвсем малък район в Странджа - с около две села, че и гръцките произхождат от там и дори се фукат с това.

Аз не ходил по жарава, но и аз мисля, че този конкретен ритуал е физически обясним... но съм чувал също и друго - не толкова просто обяснимо. Някои от нестинарите по времето на комунизъмът работели в металургическото предприятие в Бургас... и те имали навик да проверяват температурата на течният метал бръкайки в него с... гола ръка !!! [smilie10]

Апропо - чувал съм, че който ходи по жарава и има мазоли, те за разлика от живото месце изгарят - и това също е лесно обяснимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Lalinda   
Дата:   03-08-11 21:51

Слушах веднъж и нашата нестинарка, която е обявена за живо човешко наследство към ЮНЕСКО или каквото там бе...

Тя също говореше за студени крайници и спомена, че е била подтикната, тъкмо заради студените си крайници, да опита да ходи по огъня.


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: danvan16   
Дата:   03-08-11 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.