Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: Diandimov   
Дата:   31-07-11 08:09

Ясно, извори.

И все пак ако хижаря е чешит и НЕ ви дава вода, кое предпочиташ:

1. Да му предложиш кинти

или

2. Да останеш жаден след часовете преход, и да продължиш по пътя си, мърморейки за извратеното и робско мислене на днешните американизирани хора, които са готови да плащат за слънце, въздух, вода и петрол - все неща, които се полагат безплатно на всяко живо същество, по принцип.




Аз бих избрал първото, и когато се прибера поживо-поздраво, пак щях да пусна тема във ФФ за изродите по хижите.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: danvan16   
Дата:   31-07-11 08:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: ejko   
Дата:   31-07-11 09:50

Ние навремето края на 90', 10 коча и 2-3 момичета, към 16-17 годишни да сме били, от английската след училище в петък, отиваме уж на някаква хижа, на Витоша на алкохолен туризъм през зимата. Носим си бутилки, всичко, както правят пишлеметата из Витоша. Уж сме запазили места в някаква хижа не помня вече коя, ходим няколко часа, стигаме там, но от хахо-хихи, то станало вече 8-9 часа, яко тъмно, ние без фенери, без нищо, с вермахти и мартенси, не сме и чували за планинарски обувки.
Чукаме на хижата, тоя излиза и като ни видя и вика "Ааааа не...". Не работела хижата. Ние викаме, че сме запазили, говорили сме по телефона и т.н. Той вика, не знам с кого сте говорили, аз няма да ви взема....:)))) Изгони ни пича.
Малко беше кофти, защото беше тъмно, преспи, ние не знаем дори маркировките какво значат, а клинча вече беше влязъл под пАлтата...:))) Както и да е, извадихме кои какъвто алкохол има, почнахме да поркаме, че от студ вече не се траеше и продължихме нагоре. Лутахме се, минахме през депресия, страх, смях, пак депресия, а то дори алкохола не те хваща като си на 17, страх те е и ти е студено. Накрая към 1 часа се добрахме до някаква хижа..., там си ни взеха, макар видът ни вече хич да не беше приветлив, а и с бутилките в ръце, кои знае как сме изглеждали.
Сега като се сещам за тази история и както нямаше телефони навремето, с тоя алкохол през нощта в планината и си мисля, че по тъпо нещо не знам дали съм правил. Но като си малък и нищо не отбираш от планини и не морето е до колене, а планината ни беше до глезените...
Та хижари мизерници бол, както и планинари идиоти. Но да оставиш човек в нужда е малоумно..., хора се губят из планините, умират всяка година. Знам ние колко бяхме тъпи, че на 16-17 бяхме в онази ситуация, но един хижар колко трябва да е тъп, че на 40-50 да не може да прави елементарни логично следствени връзки...


Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: ejko   
Дата:   31-07-11 10:00

Димов, може да са нямали кеш, може всичко. Ти ако закъсаш в Щатите с колата в пустинята, без обхват на телефона и вода(теоретична ситуация). Като спреш след 6 часа първата кола която мине по шосето и какво мислиш, че няма да ти дадат вода и няма да те вземат на стоп ако нямаш кеш, а шофьора си е забравил посттерминала у дома в Невада :)))

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: diandimov   
Дата:   31-07-11 10:06

Може да са нямали кеш, но не споменаха дали въобще им е минало през ума.

Аз не казвам да се утрепе хижаря с лопата, не подстрекавам да се запали къщата. Както няколко човека вече предложиха по- горе.

Просто споделям какво бих направил - елегантен изход от ситуация, която може и да застрашава оцеляването на индивида.

Ясни са ми постулатите на госките хора, но представи си че хижаря не е чел новото издание на моралния кодекс на планинаря.

Какво ще стане ако някой е израсъл в страна, където домакина трябва да отстъпи жената на госта си. И отива тоя човек в друга държава, където обаче домакините като чуят намеренията му да спи със стопанката, и го изфърлят като мръсно коте?

Примерно говора.
Разминаване в пътеводните карти...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: ejko   
Дата:   31-07-11 10:11

Е то човек предлага по принцип..., от възпитание! Аз пластмасова чашка от кафе като искам и питам колко им дължа и им оставям, макар че до сега пари не са ми искали...
Въпросът е че той не им е дал вода. Ако иска кинти може да каже, че ги пуска въпреки ремонта да пият, а те да почерпят...



Публикацията е редактирана (31-07-11 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: Navy   
Дата:   31-07-11 10:11

България е малка, но мозъка ти още по...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: ejko   
Дата:   31-07-11 10:12

а и ако са нямали кеш, то и да им е минало през ума, все тая...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: diandimov   
Дата:   31-07-11 10:15

В по- горния пост на автора на темата се подразбира, че не биха дали пари за нещо, което им се полага безплатно хо закон Божи, бидейки живи същества на планетата Земя.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: Navy   
Дата:   31-07-11 10:16

Дявола чете евангилието...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: ejko   
Дата:   31-07-11 10:23

diandimov ти ти си спориш за самия спор сега. Хората са имали нужда от помощ и не са я получили. Това се казва в разказа. Можем да предполагаме хиляди теоретични социални ситуации, но тема на обсъждането е само тази, в която някои има нужда от помощ и не я получава. Иначе причините са ясни- не са му дали пари, не са симпатични, не са му приятели.
Предполагам че приятел на хижаря с пари, би получил вода, но това е изключително индиферентно към ситуацията...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: CTEHATA   
Дата:   31-07-11 12:03

diandimov: Говориш пълни глупости! Хижарите ИМАТ задължения, включително са длъжни да те приберат под покрива, дори и да нямат легла. Въобще хижата не е просто частен дом, а по-особен обект.
Отделно България има и правила за достъпа до вода. Защото практически всяка хижа взема вода от някое изворче. А изворчето не може да е частна собственост.

Авторът на темата много правилно е казал "Човекът, който стопанисва хижата". Съществото, отказало вода на жадни туристи не е хижар! Така че до доказване на противното, използването на думата "хижар" за това нещо е неудачно.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: navy   
Дата:   31-07-11 12:11

Мен ме притеснява споменаването за частна собственост.
Как така частна хижа?
То може и да има, но задължително трябва по маршрутите да има и държавни, на лесничействата, общините и т.н.
То иначе преходите са обезсмислят...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: danvan16   
Дата:   31-07-11 12:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: CTEHATA   
Дата:   31-07-11 12:17

Няма какво да те притеснява частната собственост, стига обектът да остане хижа.
Всички правила си важат, независимо от собствеността. Места като х.Добрила и х.Дерменка даже станаха по-приятни, когато попаднаха в частни ръце. Е, доста хижи в Рила станаха по-лоши места в частни ръце, така че има примери и в двете посоки, а има и вкусове различни.
Ако хижата не е собственост на БТС може просто да няма отстъпка за членове на БТС. Като се има предвид че от поне 4 години не съм купувал марки и не знам къде ми е книжката, слабо ме засяга.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: navy   
Дата:   31-07-11 12:24

Де що хижи съм минавал през тях, не са много, никак дори, но край всички има каптажи с чешмички и водата шурти на воля.
Та затова ми стана странно, коментара ми е офтопик и не засяга отношението, че дали ще е вода, хляб, огън или подслон, това в планината не се отказва...
Явно съм късметлия, че де що хора сме срещали по походите са били чудесни и са предлагали какво ли не без дори да ги питаш.
Разминаваш се на някой планинска пътека - как сте, добре ли сте, имате ли нужда от нещо, да ви упътим на някъде и т.н.

Спомням си как едни деца ни помогнаха една вечер.
Спускахме се от Райското пръскало, но се уляхме в размотаване из района и замръкнахме по пътя надолу.
Пътя се виждаше и с навикация без проблем можехме да стигнем, но доста трябваше да вървим по познатият път. А в планината вечер сред дърветата е като в кучи гъз ха хаха
От една почивна станция деца са се сетили, че нашата групичка сутринта е тръгнала нагоре, но не са ни видяли наобратно и самоинициативно да тръгнали да се катерят нагоре отново, да се убедят, че не сме закъсали някъде.
Направо се изненадах от постъпката им.
Не, че нямаше да се оправим, но те ни прекараха през едно дере и преки пътеки и ни спестиха час и нещо в тъмнилката...
От деца [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: мара   
Дата:   31-07-11 12:26

ми деца. ама някой ги е възпитал.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: slivenski   
Дата:   31-07-11 12:35

Абе, ще ми се да се въздържа от обидни квалификации, ама да откажеш да дадеш вода на дечица в планината, не знам какъв кретен трябва да си... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: мара   
Дата:   31-07-11 12:38

бе аз изказах горе едно съждение, ама никой не ме отрази. мое да е луд нещо. или да се крие. щото не мога да си представя чак такъв кретен иначе. но пък историята познава сума ти "хижари", дето се крият. хеле па около дупница, петричко и прочее там...

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: navy   
Дата:   31-07-11 12:42

Може да крие контрабанда в хижата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: livinginchaos   
Дата:   31-07-11 13:09

Бе доколкото си спомням да дадеш подслон си е отдавна общочовешко задължение. И специално в повечето религии го има и като закон и като морални ценности. Сега в града всеки може да се оправи, но в планината не винаги може да спиш навсякъде, както и да получиш храна и вода. Сега българските планини не са от най-дивите места в света, но може да се много неприятно място за замръкване.
Досега никъде не са ми отказвали подслон. Винаги са ме прибирали, пък било то и да ми дадат един стол до печката. Както се вика спали сме по 300 човека в хижа с легла за 50 и на всеки са се опитвали да му осигурят комфорт. По земята сме спали и на столове, и на пейки, и не знам къде, но все сме били под покрива на хижата.
Сега рилските и пиринските хижи са под всякаква критика. От х. Мусала са ни гонили с резервация, заради някакви чужденци, но поне бяха така добри да ни резервират места горе в заслона. Все е имало изход от ситуацията без да включва по 6-7 часови преходи до друга хижа за спане.
... а може просто и да съм късметлия [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: CTEHATA   
Дата:   31-07-11 13:14

Чл.6/2/ При липса на свободни легла за нощуване във високопланинските и отдалечени обекти задължително се осигурява подслон.

Из правилника на БТС за вътрешния ред в хижите...

Мен веднъж от хижа Левски ми дадоха едно скъсано одеало, а имахме 32 резервации. Ама ... хижата препълнена. Хижарят видя че палатки по раниците ни и ни изгони навън, да лагеруваме на поляната. Не че ни беше зле де [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: livinginchaos   
Дата:   31-07-11 14:36

Палатката не винаги е решение. На хижа Рай преди няколко години през лятото ми се случи интересна случка. Като за лятото хижата се пукаше, хората спяха в столовата и отпред на верандата. Всъщност отпред много ми приличаха на сардинки в консервена кутия, тъй като цялата веранда беше от плътно наредени спални чували. Естествено полянката пред хижата и склона преди нея бяха палатка до палатка. На фона на хубавото време предния ден и приятната тиха лятна вечер в 4 часа през нощта излезе буря и ураганен вятър и започна да обръща палатките една по една. След около половин час 60-70% от палатките бяха обърнати. Всеки си събра багажа и дружно се нанесохме в хижата. Толкова хора на едно място е трудно да се представи. Печката гореше и имаше чай за всички.
А за мен на човек, добър или лош, подслон в планината не трябва да се отказва, вода или храна. Може би такова ми е възпитанието, но досега когато помощ е поискана съм давал, а понякога и непоискана. Важно е да се уважаваме в планината, а и планината да уважаваме.

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: exile   
Дата:   31-07-11 14:55

"Автор: danvan16
Дата: 30-07-11 23:47

Имаше един скандален случай на заслон Тевно езеро преди години, Хижарят налетял да бие туристи с някакъв кол.

После така и не се разбра чия версия е по близо до истината ..."


Единитя потърпевш от случката ми е близък роднина и нямам никакви двоумения по въпросът какво се е случило онази вечер на Тевно.

Даже не става въпрос за налитане, а за съвсем съзнателен бой от хижаря и негови дружки.

Както и да е, по темата има изписано достатъчно из интернета, въпросната роднина в момента развежда туристи из френските алпи, хижарят мисля също е жив и здрав и нека си остане...

Неприятни случки, понякога дори опасни, но изглежда са част от планинарството, която трябва да се приема и да се има едно на ум [smile] Дали ще мечка в гората, дали ще е мръднал хижар - продължаш [smile]

ПП: Бтв, не знам защо продължавате да обръщате внимание на Димов - след толкова години тук мислех, че диагнозата отдавна е поставена...



Публикацията е редактирана (31-07-11 14:57)

Отговори на това съобщение
 Re: х.Марциганица или измеренията на човечността
Автор: orlindraganov   
Дата:   31-07-11 14:57

Ако е мечка - първо трябва да се качиш на дърво и да се намажеш с лайна.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.